Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

Przypomnienie

INFORMACJE NA CZAS EPIDEMII

 

 

 

Przypomnienie rozporządzenia Rady Ministrów :od 31 maja w miejscach kultu religijnego zniesione zostały ograniczenia ilości osób, uczestniczących we Mszy  św. 

 

Dalej jednak, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

 

W naszej bazylice Komunię Świętą udzielamy przez środek kościoła do ust, a drugi kapłan w kaplicy św. Anny udziela Komunię Świętą na rękę.

Gdy tylko jeden kapłan celebruje Mszę Świętą-najpierw w kaplicy św. Anny udzieli Komunię Świętą na rękę a następnie udzieli innym wiernym Komunię Świętą do ust. Bardzo prosimy przestrzegać tego ustalenia .


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 2.08.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest 18 Niedziela zwykła w roku liturgicznym .Dzisiaj- 2 sierpnia również przypada odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny. Warunki odpustu: stan łaski uświecającej, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła i odmówienie modlitwy w intencjach ojca św./ Ojcze nasz.. i Wierzę w Boga/ oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.

 

2.Wszystkim, którzy w miesiącu sierpniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy ; Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

 3.Bóg zapłać wszystkim, którzy w poprzednią niedzielę ,z racji poświęcenia pojazdów, złożyli ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy- suma ofiar wyniosła 5545 zł.

 

 4.We wtorek  przypada wspomnienie św. Jana Marii Wianeya- patrona proboszczów.

 

W czwartek 6 sierpnia będzie  Święto Przemienienia Pańskiego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiona o łaskę przemieniania ku lepszemu w sprawach wiary, nadziei i miłości oraz o łaskę przemiany ku zdrowiu. Zapisy na  te intencje przyjmujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej.

Adorację Najświętszego Sakramentu w pierwszy czwartek o godz. 15 prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. Maranatha.

 

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30.

 

5.W sobotę w Sosnowieckiej Diecezji będzie święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej.

 

6.W niedzielę 09. sierpnia rozpoczyna się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza. Uczestniczą tylko Kapłani pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka

 

 Plan Pielgrzymki:
Msze św. będą transmitowane on-line na stronie www.pielgrzymka.sosnowiec.pl i pielgrzymkowym Facebooku
09.08 godz. 8.30 Msza św. na rozpoczęcie w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Skuchy
09.08 godz. 17.00 Msza św. w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i apel pielgrzymkowy przygotowany przez Zespół Te Deum

10.08 godz. godz. 17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Zbawiciela w Przegini i apel przygotowany przez Grupę Błękitną
11.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i apel przygotowany przez Grupę Biało - Niebieską

12.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie - Borach i apel przygotowany przez Grupę Złotą

13.08 godz. 14.00 Msza św. na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu

13.08 godz.17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej i apel przygotowany przez Grupę Czerwoną
Zapraszamy Pielgrzymów i Kapłanów do udziału w tych nabożeństwach. Intencje składane przez pielgrzymów uczestniczących duchowo będą polecane w czasie Mszy świętych i codziennych nabożeństw (różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia).
Intencje można składać wysyłając SMS na nr 571 927 837, mail:
pielgrzymka.sosnowiec@gmail.com lub poprzez księży Przewodników. Różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia będą transmitowane przez pielgrzymkowego Facebooka. Pielgrzym Duchowy powinien się zapisać (imię i nazwisko) u przewodnika swojej grupy pielgrzymkowej, aby otrzymać Przewodnik Pielgrzyma, gdzie są umieszczone codzienne modlitwy i konferencje. Zapisy do pielgrzymki duchowej przyjmujemy również w  zakrystii i kancelarii-przy zapisie można otrzymać wspomnianą gazetkę pielgrzyma.

 7.W dzisiejszą niedzielę po Mszy Świętej wieczornej będzie w naszej bazylice koncert organowy w wykonaniu Pana Krzysztofa Urbaniaka- zapraszamy.

 

8.Zmarli w miesiącu lipcu nasi Parafianie : ś p- Józefa WILK, Zdzisław GRZESIAK, Bożena PIENSCHKE, Teresa IZDEBSKA, Jan PAWLAK, Zdzisław i Barbara GAJOSIŃSCY, Ryszard BRODA,         Zdzisława ZEGARSKA, Andrzej SOKÓŁ, Barbara ZUB, Józef MĄCZKA, Natalia LUPA, Irena MŁYNARCZYK, Zygmunt TOMASIK, Beata Katarzyna SOBCZYK, Eleonora MĄCZKA, Emilia CURYŁO, Jarosław MADEJSKI, Irena MITUSIŃSKA.. .Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek….


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 26.07.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest siedemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym- 26 lipca –Św. Anny- w naszej Parafii przeżywamy odpust, ku czci naszej patronki Św. Anny. Dzisiaj poświęcenie pojazdów po każdej Mszy świętej . Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

 2.Od soboty rozpoczyna się sierpień- miesiąc abstynencji i modlitwy o trzeźwość w Polsce.

 

  3.W dniu, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 76  rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego . Oby ofiara  życia złożona przez powstańców warszawskich, przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

 

 4.W  pierwszą sobotę miesiąca – w dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi, w  naszej bazylice   odmawiamy cztery części różańca. 

 

 5.W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej wieczornej będzie w naszej bazylice koncert organowy w wykonaniu Pana Krzysztofa Urbaniaka- zapraszamy.

 

 6.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej będzie w niedzielę  2 sierpnia .

 

100-lecie Cudu nad Wisłą/ informacja z Kurii Diecezjalnej/

 

„7 lipca 1920 r., w obliczu zagrożenia ze strony bolszewickiej, Biskupi polscy skierowali trzy listy do różnych adresatów. Pierwszy do papieża Benedykta XV, drugi do Episkopatów całego świata, trzeci do Polaków. W liście pasterskim do Narodu Biskupi stwierdzili, że Polacy, aby zwyciężyć, muszą dokonać rachunku sumienia i ukorzyć się przed Bogiem. Następnie zerwać z wadami narodowymi, swarami partyjnymi itd. Episkopat zarządził, by od tego dnia po Mszy św. odmawiano Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w piątki wystawiano do adoracji Najświętszy Sakrament, przed którym wierni mieli odmawiać akt poświęcenia się Sercu Pana Jezusa. 27 lipca biskupi zebrali się na Jasnej Górze, aby dokonać poświęcenia siebie, duchowieństwa i ludu Bożego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Biskupi zobowiązali się, do powszechnego szerzenia w Narodzie litanii do Najświętszego Serca Jezusa. Następnie, wzorem Jana Kazimierza, Matkę Bożą obrali za Królową i Panią Polski.
Wdzięczni Bogu i Maryi, Królowej Polski, za odzyskaną niepodległość i uchronienie nas od nawały sowieckiej w 1920 r., w 100-lecie tych wydarzeń, będąc wiernymi podjętym wtedy zobowiązaniom, prosimy, aby od 27 lipca do 15 sierpnia, codziennie po Mszy świętej zmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w piątki stworzyć okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odmówić akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. 15 sierpnia podczas każdej Mszy świętej należy odnowić Jasnogórskie Śluby Narodu. Zachęcamy by tego dnia jedną z Mszy świętych ofiarować w intencji Ojczyzny.”

W świętowanie tego zwycięstwa w Bitwie warszawskiej włącza się PTTK i Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu przygotowując wystawę na olkuski rynek i internetową bazę żołnierzy z ziemi olkuskiej, którzy sto lat temu walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Każdy, kto chce, aby na wystawie i w bazie znalazł się jego przodek, może wysłać zdjęcia i skany posiadanych pamiątek na adres:olkuszanie1920@gmail.com. Więcej informacji na stronie ak.olkusz.pl. Dotychczas otrzymane od mieszkańców materiały można odnaleźć na stronie :https://AK.olkusz.pl/olkuszanie-1920.

 

8/Do odczytania pełna treść pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu/


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 19.07.2020 r.

 

1.Dzisiaj XVI niedziela zwykła.

 

2.W poniedziałek- wspomnienie św. Czesława w środę- święto Św. Marii Magdaleny, w czwartek - św. Brygidy- zakonnicy patronki Europy, w piątek-wspomnienie św. Kingi a w sobotę święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów będzie w przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej . Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

3.W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 13.00 odprawi O. Mateusz Czerwiński -rodak naszej parafii. Święcenia kapłańskie przyjął w 2010 r., obecnie pracuje w Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych we Wrocławiu. Bardzo serdecznie zapraszam Was drodzy parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. 

 

W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę.  Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).

Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).

To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).

 

Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:

 • Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub
 • Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.

Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

W Watykanie zmarł kard. Zenon Grocholewski (1939-2020). Bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

 

W wieku 82 lat zmarł. Ks. Prałat prof. dr hab. Jan Związek były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich… ..Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario …Wieczny odpoczynek….


Organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu

Przygotowane zostały nowe materiałów filmowe prezentujące organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu.

 

Maciej Semla - organista olkuskiej fary, Łukasz Mosur i Krzysztof Urbaniak wraz z wytwórnią fonograficzną Ars Sonora zarejestrowali szereg utworów, z których w przestrzeni Internetu co dwa tygodnie prezentowany będzie jeden.

 

Pierwszym utworem będzie fantazja autorstwa Johanna Pachelbela, którą interpretuje Maciej Semla.

 

Zachęcamy do zapoznania z prezentacją olkuskich organów na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=v4e-Sw5wA4Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18QtUGyoNUhuS7LOLUCi9QLjK1qxDZLerWnD76Bl6zeiuwplp7YkYWTs8

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 12.07.2020 r.

 

1.Dzisiaj XV niedziela zwykła.

 

2.W poniedziałek- wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w środę- św. Bonawentury, w czwartek- Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel- odpust w Czernej.

 

 3.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

4, W czwartek- 16 lipca o godzinie 18.00 będzie w bazylice odprawiona Msza Święta za 20 straconych, którzy przez okupanta niemieckiego zostali zabici.

 

5.Przygotowane zostały nowe materiały filmowe prezentujące organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice.

Maciej Semla - organista olkuskiej fary, Łukasz Mosur i Krzysztof Urbaniak wraz z wytwórnią fonograficzną Ars Sonora zarejestrowali szereg utworów, z których w przestrzeni Internetu co dwa tygodnie prezentowany będzie jeden.

Pierwszym utworem będzie fantazja autorstwa Johanna Pachelbela, którą interpretuje Maciej Semla.”

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=v4e-Sw5wA4Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18QtUGyoNUhuS7LOLUCi9QLjK1qxDZLerWnD76Bl6zeiuwplp7YkYWTs8

Link jest umieszczony na podstronie naszych organów na www.bazylika.pl.

 

6.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 5.07.2020 r.

 

1.Dzisiaj XIV niedziela zwykła.

 

2.W sobotę święto św. Benedykta- patrona Europy.

 

 3.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

4.”Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, zakrywanie ust i nosa, jak również utrzymywanie bezpiecznego, dwumetrowego dystansu między sobą to nasz obowiązek w sklepach, urzędach i we wszelkich pomieszczeniach, w których styka się wiele osób. Policja i Inspektorzy Sanitarni apelują o przestrzeganie zasad. Łamanie ich naraża nas na mandaty , ale przede wszystkim jest to zagrożenie dla naszego zdrowia.”/ z Przeglądu Olkuskiego/

 

5.Zmarli Parafianie w miesiącu czerwcu: ś p: Józef CURYŁO, Danuta PRZYBYLSKA, Zbigniew GORAJ, Irena PILIP, Marianna GŁOWACKA, Krzysztof GAŁKA, Alina ŁAWIK, Tadeusz NOWIŃSKI, Józef CZARNOTA, Lucyna MĄCZKA, Zofia BĄCHÓR, Maria OSUCH, Ryszard CZELADZKI, Zofia GĘGOTEK, Janusz SOLECKI, Maria GAMRAT, Janusz DĄBEK, Wiesław FULBISZEWSKI, Maria BATKO, Jan DURMA, Dobromiła CHWALIŃSKA, Władysław PASZEWSKI, Teresa DZIĄBEK, Józefa TOMSIA… …Ojcze nasz…. .Zdrowaś Mario… ..Wieczny odpoczynek…..

 


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 28.06.2020 r.

 

1.Rozpoczęliśmy wakacje, zaczęły się urlopy. Po tym trudnym okresie i jeszcze w czasie trwania stanu pandemii koronawirusa- Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na regenerację , odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego. Życzymy dobrego wypoczynku.

 

2.Jutro – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Taca jest przeznaczona na wsparcie działalności ojca świętego i Stolicy Apostolskiej. Jest to także dzień modlitewnej pamięci z papieżem Franciszkiem. Msze święte będą odprawione o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00.

 

3.W najbliższy piątek, 3 lipca, obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła, który jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

 

 4.Msze święte w dni powszednie od jutra przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

 5.Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.   ” Maranatha.”.

 

 6.W I piątek lipca można przystąpić do spowiedzi w czasie  Mszy Świętych oraz od godziny16.00 do 18.30.

 

 7.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca święte.

 

8.W białym tygodniu dzieci I Komunijne z SP 5 i Sieniczna złożyły wraz z rodzicami na cele misji ofiarę  w wysokości 2000 zł. Bóg zapłać.

 

 9.Wszystkim, którzy w miesiącu lipcu będą przeżywać swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 


Zakończenie Roku Szkolnego

W piątek zakończenie roku katechetycznego i szkolnego. Każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.  Tego dnia o godz. 8.00 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną w intencji rodziców, nauczycieli i uczniów . Na Mszy Świętej będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami do wspólnej modlitwy.


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 21.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj XII niedziela zwykła w roku liturgicznym..Młodzież klas VIII naszej parafii przystąpi do bierzmowania  o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy. Przypominamy o obowiązku zachowania w kościele wszystkich przepisów sanitarnych/ w kościele obowiązują maski/.Z racji  czasu pandemii   koronawirusa, aby mógł być zachowany odpowiedni dystans miedzy osobami, w czasie bierzmowania w bazylice będą mogli być tylko bierzmowani i świadkowie. Wokół świątyni będą włączone głośniki-  zgromadzeni tam uczestnicy liturgii bierzmowania będą mogli w pełni brać udział w tej uroczystości.

 

2.Caritas Diecezji Sosnowieckiej postanowiło zorganizować kolonie dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do Pensjonatu BACHLEDÓWKA, na Osiedlu Harenda w Zakopanem.
Turnusy wyjazdów;
• 25.07 – 07.08.2020
• 07.08 – 20.08.2020
Wszelkie informacje i zapisy nowych uczestników pod numerem tel. 32 363-03-70 wew.80, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-15:00.

3.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

4.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej. Modlitwami obejmijmy również wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.

 

5.We środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, za którą oddał życie.

 

6.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..

 

7.Międzynarodowy koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II.
W koncercie wystąpią artyści z 40 krajów świata, w tym z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii. Soliści Metropolitan Opera z Nowego Jorku, soliści Polskiej Opery Narodowej i Polskiego Baletu Narodowego.
W programie muzyka sakralna i klasyczna, składająca się z utworów Schuberta, Mozarta, Verdiego i Moniuszki.
Koncert ze względu na epidemię został zrealizowany w wersji on-line.
Emisja online odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 21 czerwca, o godz. 20.00 na stronie wydarzenia www.jp2concert.com.

 

8.We wtorek 23 czerwca po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na koncert organowy - pierwszy od kilku miesięcy. Wystąpią studenci klasy organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta z Krakowskiej Akademii Muzycznej, którzy zagrają na 400-letnich organach olkuskiej Bazyliki.

 

9.Z racji III niedzieli miesiąca składamy serdeczne podziękowanie za liczniejsze ofiary, jak również za stałą , systematyczną ofiarność wyrażaną ofiarami na tacę i na konto parafii. Bóg zapłać.

 

10. W dniu 17 czerwca w 84. roku życia i w 61. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Stefan Iłczyk, były proboszcz parafii w Seceminie, Skalbmierzu i Mnichowie- był również wikariuszem w naszej Parafii… .Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…..


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.