Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

V NIEDZIELA ZWYKLA

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA- Ogłoszenia duszpasterskie

5.02.2023 r.

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

2.W związku ze Światowym Dniem Chorego, wszystkie osoby dotknięte cierpieniem zapraszamy 11.02 r. tj. w sobotę na godz. 10.00 do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu na wspólną modlitwę. W czasie Mszy św. zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

3.Dwa tygodnie temu przed bazyliką nasi Parafianie sumą 2210 zł. wsparli wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w Portugalii. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

4.W dniu 5 lutego jest wspomnienie św. Agaty. Można święcić chleb, sól i wodę.

 

.„Błogosławiony 5. lutego chleb chronić ma nas przed ogniem. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić” – wyjaśnia ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego.

Dlaczego błogosławimy chleb we wspomnienie św. Agaty?

– Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga. Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty.

Św. Agata jest Patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia. Św. Agata jest także orędowniczką zawodów, które mają do czynienia z ogniem, m.in. piekarzy. Stąd właśnie chleb św. Agaty. Mówimy, że ktoś jest dobry jak chleb. Imię Agata z greckiego dosłownie znaczy „dobra”. Chleb jest pięknym symbolem jej poświęcenia. Jezus nieprzypadkowo podczas Ostatniej Wieczerzy wybrał właśnie chleb jako znak, pod którym chciał pozostać pośród nas…

 

Warto wiedzieć, że św. Agata nie tylko chroni nas przed pożarami, ale jest też opiekunką kobiet z chorobami piersi.

 

 

5.Wspomnienia w tym tygodniu:

Poniedziałek: Wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy. Patron dnia: Św. Dorota - Opiekunka: ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów i nowożeńców.

Wtorek: Wspomnienie Św. Teodora - Opiekuna: żołnierzy i rekrutów.

Środa: Wspomnienie Św. Hieronim Emiliani - Opiekuna: sierot i porzuconej młodzieży.

Czwartek: Wspomnienie  Św. Apolonii - Opiekunki: dentystów. Jest przyzywana w bólach zębów.

Piątek: Wspomnienie Św. Scholastyki - Opiekunki: zakonu benedyktyńskiego i dzieci cierpiących na konwulsje.

 

Zmarli w styczniu nasi Parafianie ; S.p. Alicja WĄSIEL, Aniela GŁOŚNA, Wojciech BOLESŁAWSKI, Magdalena SZCZĘSNA, Jarosław ROSOŁEK, Stanisław FELCZAK, Robert MĘDREK, Helena CYGANKIEWICZ, Krystyna MARCIŃSKA, Antoni TRÓLKA, Władysław WADAS, Waldemar SZOTEK, Tadeusz GOC, Andrzej MOSUREK, Włodzimierz ŚLĘZAK …..Ojcze nasz ….. Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek….


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
IV NIEDZIELA ZWYKŁA
29 stycznia 2023 r.

 


1. W czwartek – 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Msze święte będą o godzinie : 6.30, 8.00,10,00, 16,00 i 18.00.W czasie każdej Mszy Świętej będzie błogosławieństwo świec. Prosimy o zaopatrzenie się w osłonki na świece w trosce o posadzkę i ławki. W święto Matki Bożej Gromnicznej jest obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego - szczególną modlitwą otoczmy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną a zwłaszcza siostry Służebniczki Starowiejskie pracujące w naszej parafii. Módlmy się również o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji. Tego dnia ofiary składane do puszek, są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych.


2. W czwartek kończy się okres śpiewania kolęd.


3. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską, czyli kolędę w rodzinach naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nas w swoim mieszkaniach, aby wspólnie się modlić i przyjąć Boże błogosławieństwo. Dziękujemy serdecznie za złożone, przy tej okazji, ofiary na Kościół i za kolędę, Bóg zapłać. Dziękujemy za pomoc w kolędzie ministrantom i lektorom i w ich imieniu i ich rodziców dziękujemy za ofiary dla nich. Dziękujemy wszystkim za wszelką życzliwość i gościnność - zdajemy sobie sprawę, że to z racji wiary i czci w Jezusa Chrystusa ta otwartość i życzliwość dla nas - Jego sług - niech tak też  tą waszą gościnność - Drodzy Parafianie - przyjmie Jezus Chrystus.


4. Rodziny, które nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym dniu, a chciałyby, aby ich dom kapłan pobłogosławił ,prosimy o zgłoszenie tej chęci w kancelarii parafii. Dodatkowa kolęda planowana jest w sobotę 11 lutego.


5. Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszedni bedą odprawiane o godzinie 18.00.


6. W najbliższym  tygodniu - pierwszy czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.


7. Za kapłanów i o powołania do kapłaństwa, o powołania zakonne i pracy misyjnej Kościół modli się w I czwartek.
W kaplicy św. Jana Kantego adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha.”


8. W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź święta będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30.


9. W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane  Serce Najświętszej Maryi Panny- odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30. Msza święta za Radio Maryja i TV Trwam i inne katolickie media będzie w I sobotę o godzinie 18.00.


10. Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.


III NIEDZIELA ZWYKŁA

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
22 stycznia 2023 r.
III NIEDZIELA ZWYKŁA1. Dzisiaj III niedziela zwykła jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.
2. We wtorek Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.
1. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.
2. W  ubiegłą  niedzielę przed bazyliką odbywała się zbiórka dla Martina. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone będą na jego leczenie oraz rehabilitacje po operacji na którą już rodzina uzbierała pieniądze . Rodzice informują, że kwota uzbierana podczas niedzielnej zbiórki dla Martina wyniosła 5632,80 zł. Proszę w naszym imieniu serdecznie podziękować parafianom.  Szczęść Boże
3. W dzisiejszą  niedzielę o godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas trzecich i ich rodziców- zapraszamy.
4. W tym roku będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Jest to wielkie święto młodych ludzi z całego świata, które zapoczątkował nasz wielki papież, a i gościło u nas w 2016 r. I z naszej parafii zgłosiła się młodzież chętna na ten wyjazd. Jednak ze względu na skutki szkód i wojny, w tym roku koszty organizacji wyjazdu są bardzo wysokie, dlatego pomagamy wyjechać naszej młodzieży. Dzisiaj  przed bazyliką przedstawiciel młodzieży będzie zbierał datki na ten cel. Jeżeli ktoś chce wspomóc ten i pomóc młodym to będzie taka okazja.
5. Z okazji przypadającego w sobotę Dnia Babci i w dzisiejszą niedzielę Dnia Dziadka serdeczną pamięcią obejmijmy nasze drogie babcie i drogich dziadków, módlmy się za tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Bardzo wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i codzienna serdeczna pamięć.

PORZĄDEK KOLĘDY W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU
NIEDZIELA 22 STYCZNIA

Od 14.00
ul. Mickiewicza /domy prywatne/, Parcówka oraz bloki Nr 7 i 7A  i 7 B na ul. Św. Jana Kantego -1 kapł.
ul. Mickiewicza bl. 1, 1a, 3a 1 kapłan
ul. Sławkowska bl. 7 i 7f 1 kapłan
ul. Jasna Nr 1 – 24 i Astrów  - 1 kapłan
 
  PONIEDZIAŁEK 23 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Skalska bl. 11 i 12 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 13 i 14 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 6 i 8 – 1 kapłan
 
Od 15.30
ul. Skalska bl. 9 i 10 – 1 kapłan
 
WTOREK  24 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 19 i 20 -1 kapłan
Od 14.30
ul. Skalska bl. 17 i 18 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 21 i 22 1 kapłan

ŚRODA  25 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Bylicy bl. 4 i ul. Bylicy 2 – 1 kapłan
Od 15.00
ul. Bylicy bl. 3 -1 kapłan
Od 15.30
ul. Bylicy bl. 5 – 1 kapłan

CZWARTEK  26 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Korczaka bl. 5 –ul. Korczaka bl. 6 – 1 kapłan

Od 13.00
ul. Korczaka bl. 2 i 4 – 1 kapłan

Od 15.30
ul. Korczaka bl. 1 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 7 – 1 kapłan

PIĄTEK 27 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Polna bl. 2 i 10 – 1 kapłan

Od 15.00
ul. Skalska /domy prywatne/ oraz bl. 4 i 28 – 1 kapłan

Od 15.30
ul. Korczaka bl. 3 -1 kapłan
 
SOBOTA 28 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Kazimierza Wielkiego /domy prywatne od końca ulicy jedna i druga strona / - 3 kapłanów 

 


II NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 II NIEDZIELA ZWYKŁA 15.01.2022 r.

 

 

1.W środę  rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

 

2.W sobotę obchodzimy Dzień Babci, a w następną niedzielę- Dzień Dziadka- pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, tak wiele im zawdzięczamy..

 

3.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

4.W sobotę 21-go stycznia miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 w bazylice konferencja nt. 'Pielgrzymka do Guadalupe' i Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert.

 

5.W  dzisiejszą  niedzielę przed bazyliką odbywa się zbiórka dla Martina. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone będą na jego leczenie oraz rehabilitacje po operacji na którą już rodzina uzbierała pieniądze .Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

6.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas trzecich i ich rodziców- zapraszamy.

 

 

7.W czwartek odbędzie się spotkanie Wspólnoty „Maranatha” z zaproszeniem do wspólnego kolędowania po Mszy świętej wieczornej.

 

8.W tym roku będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Jest to wielkie święto młodych ludzi z całego świata, które zapoczątkował nasz wielki papież, a i gościło u nas w 2016 r. I z naszej parafii zgłosiła się młodzież chętna na ten wyjazd. Jednak ze względu na skutki szkód i wojny, w tym roku koszty organizacji wyjazdu są bardzo wysokie, dlatego pomagamy wyjechać naszej młodzieży. Za tydzień przed bazyliką przedstawiciel młodzieży będzie zbierał datki na ten cel. Jeżeli ktoś chce wspomóc ten i pomóc młodym to będzie taka okazja.

 

PORZĄDEK KOLĘDY W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

 

 

PONIEDZIAŁEK 16 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Krakowskie Przedmieście bl. 11, 12, 13, 14
                                       – oraz  bl. 12a, 12b, 14a - 1 kapłan
 2. Nullo bl. 21 i 23 – 1 kapłan

 

 1. Nullo bl. 1, 2, 3 i 3a oraz ul. Kościuszki bl. 15 -1 kapłan

Od 15.30

 1. Sławkowska /domy prywatne –  od rynku/ -1 kapłan

WTOREK      17 STYCZNIA

Od 10.00

 1. Augustiańska /domy prywatne/ i bl. 5 – [+18/-9] oraz ul. Szpitalna bl. 15 i 24 , 1 kapłan

Od 14.30

 1. Sławkowska bl. 7c i 7e ,1 kapłan

Od 15.30

 1. Jesionowa, Sienkiewicza - /zgodnie z kolejnością ulic/ - 1 kapłan

 

ŚRODA         18 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Górnicza bl. 32, 32a, 32b, 32c 1 kapłan

Od 15.00

 1. Nullo – domy prywatne - /początek od ul. Polnej / 1 kapłan

 

Od 15.30

 1. Sławkowska bl. 5 i 7d – 1 kapłan

 

 

CZWARTEK  19 STYCZNIA

Od 9.00

 

 1. 29 Listopada bl. 3 i 3b 1 kapłan

 

Od 15.30

 1. Kościuszki bl. 12, 14, ul. Nullo bl. 5 i 5a 1 kapłan

 

 1. Sławkowska bl. 7a, 7b, 7g 1 kapłan

 

PIĄTEK        20 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Polna bl. 6 i 12 1 kapłan

 

Od 15.00

 1. Kazimierza Wielkiego bl. 19 i 61 – 1 kapłan

Od 15.30

 1. Mickiewicza bl. 3 i 5 oraz ul. św. Jana Kantego bl. 1 oraz Nowy Blok – 1 kapłan

 

SOBOTA      21 STYCZNIA

 

Od 9.00

 1. 20 Straconych - /początek od trasy - 1 ksiądz od skrzyżowania lewa strona i 2  ksiądz prawa strona/
 2. Czarnogórska - /jeden ksiądz – zaczyna od ronda/
 3. Żuradzka /domy prywatne i bloki – od ronda w kierunku Rynku/

 

NIEDZIELA  22 STYCZNIA

Od 14.00

 1. Mickiewicza /domy prywatne/, Parcówka oraz bloki Nr 7 i 7A i 7 B  na ul. Św. Jana Kantego 1 kapł

 

 1. Mickiewicza bl. 1, 1a, 3a  -1 kapłan

 

 1. Sławkowska bl. 7 i 7f 1 kapłan

 

 1. Jasna Nr 1 – 24 i Astrów  - 1 kapłan

 

PONIEDZIAŁEK       23 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Skalska bl. 11 i 12 – 1 kapłan

 

 1. Skalska bl. 13 i 14 – 1 kapłan

 

 1. Skalska bl. 6 i 8 – 1 kapłan

 

Od 15.30

 1. Skalska bl. 9 i 10 – 1 kapłan

 

 

 

 

 


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

8.1.2023 R.

 

 1.Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy Okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany Okres zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej.

 

2.Zakupując  pakiet / kreda, kadzidło/ w święto Trzech Króli nasi Parafianie wsparli w wysokości 3 400 zł. dzieło misyjne w świecie , prowadzone prze Zgromadzenie Sióstr Służebniczek- Bóg zapłać.

 

3.W przyszłą niedzielę przed bazyliką odbędzie się zbiórka dla Martina. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone będą na jego leczenie oraz rehabilitacje po operacji na którą już rodzina uzbierała pieniądze. Operacja ma się odbyć w Klinice Center Med w Krakowie , przy ul. Św. Łazarza 14 , po której będzie wymagana natychmiastowa rehabilitacja , aby efekty operacji były widoczne. Zbiórkę przeprowadzi babcia Martina Elwira Kołacz oraz ciocia Agnieszka Czerniak. Rodzina potrzebującego pomocy Martina przedstawiła w Kurii Sosnowieckiej potrzebne informacje i otrzymała/ za zgodą naszej parafii/możliwość zbiórki.

 

 

 Porzadek koledy w najbliższym tygodniu

 

NIEDZIELA        8 STYCZNIA od g. 14.00

 1. Szkolna /cała/, Staszica - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz
 2. Minkiewicza, Nowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz
 3. Rynek, Floriańska, Bóżnicza i ul. Mickiewicza bl. 7 1 ksiądz
 4. Stary Olkusz i ul. Gwarków - /najpierw domy z ul. Stary Olkusz Nr 11 i 13;  potem ul. Gwarków, następnie Stary Olkusz od Nr 1/ 1 ksiądz

 

 

PONIEDZIAŁEK   9 STYCZNIA

Od 10.00

 1. Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska - /zgodnie z kolejnością ulic/
 2. Górnicza - /domy prywatne od początku/ 1 ksiądz

 

 1. Kopalniana 1 ksiądz

 

 1. Ogrodowa, Klonowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

 

Od 15.30

 1. Kościuszki /domy prywatne/, Krakowskie Przedmieście /domy prywatne/ -

1 ksiądz

 

WTOREK             10 STYCZNIA

Od 10.00

 1. Kwiatowa – /od początku/, ul. Zielona /od końca/ 1 ksiądz

 

Od 14.30

 1. Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana - /zgodnie z kolejnością ulic/ –
  1 ksiądz

Od 15.30

 1. Niepodległości -1 ksiądz

 

ŚRODA                11 STYCZNIA

Od 9.00

Polna bl. 4

1 ksiądz

 

 

 

Od 15.00

 1. św. Jana Kantego /domy prywatne – od końca ulicy w kierunku centrum/ -

1 ksiądz

 

Od 15.30

 1. Słowackiego, Olewińska, Polna, - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

 

CZWARTEK   12 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Kazimierza Wielkiego bl. 53 i 55 oraz bl. 71

1 ksiądz

 

Od 15.30

 1. Wapienna, Wiśniowa i ul. Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte - /zgodnie z kolejnością ulic/ 2 księży

PIĄTEK  13 STYCZNIA

Od 9.00

 1. 29 Listopada /domy prywatne/ i bl. 1 – oraz bl. 5 i 3a 1 ksiądz

 

Od 15.00

 1. Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa - /zgodnie z kolejnością ulic/–

1 ksiądz Od 15.30

 

 1. Krakowska – [+26/-11]
  1 ksiądz

SOBOTA               14 STYCZNIA

Od 9.00

Bogucin Mały i Czarny Las
- /1 ks. Czarny Las, potem Bogucin obydwie strony od końca/
- /2 ks. Bogucin Mały numery nieparzyste od początku/
- /3 ksiądz numery parzyste od początku - ks. który ma numery parzyste powinien wziąć również numery 1, 3, 5, 11, 13, 15/

3 księży

 1. Dworska, Okrzei i ul. Dworska – nowy blok - /zgodnie z kolejnością ulic/–

1 ksiądz

NIEDZIELA    15 STYCZNI  od g. 14.00

 1. Skłodowskiej - /domy prywatne i blok/

- / od strony ul. Skwer a na końcu blok nr 43 koło Biedronki/
2 księży

 1. Malinowa, Różana - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz
 2. Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

 

 

 

 


Nowy Rok 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1 stycznia 2023 r.

 1. Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł do Pana o godz. 9.34  w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie. Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat.

 

 1. Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 styczniana Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. W poniedziałek 2 stycznia ciało zmarłego Papieża seniora zostanie wystawione w Bazylice Watykańskiej.


Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa Papież Benedykt XVI., którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem kapłaństwa i powołałeś do kierowania twoim Kościołem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Ciebie prosimy..

 1. Na progu Nowego Roku 2023-w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicieli Maryi prosząc o Boże błogosławieństwo– chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2022 roku.

 

 1. Dziękujemy za 112 dzieci, które zostały ochrzczone i włączone decyzja rodziców do Kościoła Świętego. 

 

Dziękujemy za 184 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy ,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.

 

Do I Komunii świętej przystąpiło 147  dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 

 Sakrament małżeństwa zawarły 44 pary  narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.

 Dziękujemy też za doczesne życie 261 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.

 1. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert .
 2. W I czwartek miesiąca adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00. Adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.
 3. W piątek  uroczystość Objawienia Pańskiego .Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.
 4. Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi).Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy głoszących Ewangelię na całym świecie.
 5. Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego  jest na Krajowy Fundusz Misyjny,
  tego dnia  również Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
 6. W Święto Trzech Króli uroczysty Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, sopran solo - Izabela Byczek, organy - p. Maciej Semla. Intencją będzie dziękczynienie Bogu za 5 lat działalności chóru. Zapraszamy na koncert w piątek 6 stycznia po Mszy świętej wieczornej. 
 7. Za tydzień Święto Chrztu Pańskiego.
 8. W niedzielę  – 8 stycznia o godzinie 13.00 będzie modlił się z nami Zespół „Majeranki” z Suchej Beskidzkiej - po Mszy Świętej. jest przewidziany krótki koncert kolęd.
 9. Koncert zespołu  Te Deum będzie w niedzielę - 8 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu o  godzinie 17- bilety do nabycia na stronie internetowej MDK.

14.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin oraz ich rodziny, zapraszamy na Świąteczne Spotkanie Pielgrzymów, które odbędzie się w ościele  Św. maksymiliana w Olkuszu w uroczystość Objawienia Pańskiego i rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 16.00.

 


 

PORZĄDEK  KOLĘDY W  I  TYGODNIU PO ŚWIĘTACH

 

PONIEDZIAŁEK  2 STYCZNIA 

od g.  9.00

 1. Podgrabie - /jeden ks. od początku i ul. Boczne/ -   /a drugi ks. od końca/
 2. Parkowa, Leśna /zaczyna od ul. Parkowej potem ul. Leśna/
 3. Piłsudskiego, Skwer, Krótka - /zgodnie z kolejnością ulic /

Od 15.30

 1. Świętokrzyska, Na Skarpie - /zgodnie z kolejnością ulic

WTOREK           3 STYCZNIA

Od 10.00

 1. Dąbrowskiego, Kocjana - /zgodnie z kolejnością ulic
 2. Broniewskiego i ul. Boczna - /zgodnie z kolejnością ulic

Od 14.30

 1. Budowlanych, Kolorowa, Piaskowa - /zgodnie z kolejnością ulic/

Od 15.30

 1. Witeradowska, Asnyka - /zgodnie z kolejnością ulic/

ŚRODA              4 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Szpitalna /domy prywatne/ oraz ul. Gęsia.

Od 15.00

 1. Kopernika, Dygasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/

Od 15.30

 1. Głowackiego  /od początku od strony 20 Straconych/

CZWARTEK      5 STYCZNIA

Od 15.00

 1. Tysiąclecia 15C, ul. Kolejowa 1 ksiądz 

Od 15.30

 1. Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka - /zgodnie z kolejnością ulic/ 2 księży

SOBOTA            7 STYCZNIA

Od 9.00

 1. Sikorka - /od końca/ 1 ksiądz 
 2. Rabsztyńska - /od świateł/ - oraz ul. Sikorka Nr 2 – 20, Piekna Urocza Słoneczna -1 ksiądz 
 3. Parcze - /od początku/-1 ksiądz 
 4. Cegielniana, Makowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ -1 ksiądz 

NIEDZIELA        8 STYCZNIA

Od 14.00

 1. Szkolna /cała/, Staszica - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz
 2. Minkiewicza, Nowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz
 3. Rynek, Floriańska, Bóżnicza i ul. Mickiewicza bl. 7 1 ksiądz
 4. Stary Olkusz i ul. Gwarków - /najpierw domy z ul. Stary Olkusz Nr 11 i 13;  potem ul. Gwarków, następnie Stary Olkusz od Nr 1/ 1 ksiądz

 

W dniu dzisiejszym ksiądz prałat Mieczysław Miarka – nasz ksiądz proboszcz obchodzi swoje imieniny a ks. Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje urodziny.

 

KSIĘŻOM SOLENIZANTOM ŻYCZYMY:

 

By WASZE życie było żywym głosem Ewangelii,
żeby było wymownym świadectwem prymatu Boga oraz świadectwem miłości.

Niech Najświętsza Maryja Panna  Was Księży solenizantów otacza Matczyną miłością i opieką oraz niech wyprasza u Syna wszelkie łaski i siły potrzebne w posłudze w naszej parafii i do głoszenia Słowa Bożego.

SZCZĘŚĆ WAM BOŻE

 

 

 W miesiącu grudniu zmarli nasi Parafianie : ś.p..

 

Józef MAJEWSKI, Cecylia ŻUREK, Edward DRYGAŁA, Władysław PIĄTEK, Marek TRACZ, Alicja PASIERBIŃSKA, Krzysztof JANIKOWSKI, Wiesław CURYŁO, Apolonia DURAK, Marianna TOMSIA, Jan KOŁODZIEJCZYK, Janina KUC, Stanisława GAD, Anna KOCJAN, Paweł MENDREK, Agnieszka ŻUREK, JAN KAJDA, WIESŁAWA  GRABOWSKA TADEUSZ OLEKSAK

 

Ojcze nasz…

Zdrowaś  Mario….Wieczny odpoczynek…


NOWY ROK 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NOWY ROK 2023

1.1.2023 R.

 

 

                                 Zmarł papież senior Benedykt XVI

Odszedł do Pana o godz. 9.34  w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie. Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat.

Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek.
W poniedziałek 2 stycznia ciało zmarłego Papieża seniora zostanie wystawione w Bazylice Watykańskiej.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa Papież Benedykt XVI., którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem kapłaństwa i powołałeś do kierowania twoim Kościołem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Ciebie prosimy..

 

1.Na progu Nowego Roku 2023-w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicieli Maryi prosząc o Boże błogosławieństwo– chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2022 roku.

 

Dziękujemy za 112 dzieci, które zostały ochrzczone i włączone decyzja rodziców do Kościoła Świętego.

 

Dziękujemy za 184 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy ,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.

 

Do I Komunii świętej przystąpiło 147  dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 

 Sakrament małżeństwa zawarły 44 pary  narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.

 

Dziękujemy też za doczesne życie 261 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.

 

 1. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert .
 2. W I czwartek miesiąca adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00. Adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.W piątek  uroczystość Objawienia Pańskiego .Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi).Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy głoszących Ewangelię na całym świecie.

 Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego  jest na Krajowy Fundusz Misyjny,
tego dnia  również Światowy Dzień Misyjny Dzieci.
Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

 

5.W Święto Trzech Króli uroczysty Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, sopran solo - Izabela Byczek, organy - p. Maciej Semla. Intencją będzie dziękczynienie Bogu za 5 lat działalności chóru. Zapraszamy na koncert w piątek 6 stycznia po Mszy świętej wieczornej. 

6.Za tydzień Święto Chrztu Pańskiego.


7.W niedzielę – 8 stycznia o godzinie 13.00 będzie modlił się z nami Zespół „Majeranki” z Suchej Beskidzkiej- po Mszy Świętej. jest przewidziany krótki koncert kolęd.

Koncert zespołu  Te Deum będzie w niedzielę -8 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu o  godzinie 17- bilety do nabycia na stronie internetowej MDK.

 

 

 

 


 

WTOREK

3 STYCZNIA

Od 10.00

ul. Dąbrowskiego, Kocjana - /zgodnie z kolejnością ulic/

i ul. Broniewskiego i ul. Boczna - /zgodnie z kolejnością ulic/

 

Od 14.30

ul. Budowlanych, Kolorowa, Piaskowa - /zgodnie z kolejnością ulic/

Od 15.30

ul. Witeradowska, Asnyka - /zgodnie z kolejnością ulic/

ŚRODA

4 STYCZNIA

Od 9.00

ul. Szpitalna /domy prywatne/ oraz ul. Gęsia.

Od 15.00

ul. Kopernika, Dygasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/

Od 15.30

ul. Głowackiego  /od początku od strony 20 Straconych/

CZWARTEK

5 STYCZNIA

Od 15.30

al. Tysiąclecia 15C, ul. Kolejowa – 1 kapłan

Od 15.30

ul. Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka - /zgodnie z kolejnością ulic/’

2 księży

 

 

 

 

SOBOTA

7 STYCZNIA

Od 9.00

ul. Sikorka - /od końca/ 1 ksiądz 

 

ul. Rabsztyńska - /od świateł/ - oraz ul. Sikorka Nr 2 – 20

ul. Parcze - /od początku/-1 ksiądz 

 

ul. Cegielniana, Makowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ -1 ksiądz 

 

NIEDZIELA          8 STYCZNIA

Od 14.00

ul. Szkolna /cała/, Staszica - /zgodnie z kolejnością ulic-1 ksiądz

 

ul. Minkiewicza, Nowa - /zgodnie z kolejnością ulic-1 ksiądz  

 

ul. Rynek, Floriańska, Bóżnicza i ul. Mickiewicza bl. 7 -1 ksiądz 

 

ul. Stary Olkusz i ul. Gwarków - /najpierw domy z ul. Stary Olkusz Nr 11 i 13;  potem ul. Gwarków, następnie Stary Olkusz od Nr 1-1 ksiądz 

 

PONIEDZIAŁEK   9 STYCZNIA

Od 9.00

ul. Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska - /zgodnie z kolejnością ulic i ul. Górnicza - /domy prywatne od początku 1 ksiądz

ul. Kopalniana -1 ksiądz

 

ul. Ogrodowa, Klonowa - /zgodnie z kolejnością ulic -1 ksiądz

Od 15.30

ul. Kościuszki /domy prywatne/, Krakowskie Przedmieście /domy prywatne – 1 ksiądz

 

W miesiącu grudniu zmarli nasi Parafianie : ś.p..

Józef MAJEWSKI, Cecylia ŻUREK, Edward DRYGAŁA, Władysław PIĄTEK, Marek TRACZ, Alicja PASIERBIŃSKA, Krzysztof JANIKOWSKI, Wiesław CURYŁO, Apolonia DURAK, Marianna TOMSIA, Jan KOŁODZIEJCZYK, Janina KUC, Stanisława GAD, Anna KOCJAN, Paweł MENDREK, Agnieszka ŻUREK, JAN KAJDA, WIESłAWA  GRABOWSKA  Tadeusz OLEKSAK     …Ojcze nasz… Zdrowaś  Mario….Wieczny odpoczynek…

 

 

 

 


ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA 26.12.2022 R.

1

1..Dzisiaj jest święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Taca z tego dnia przeznaczona jest na Diecezjalny Fundusz Stypendialny. W naszej bazylice odbędzie się dzisiaj po Mszy świętej wieczornej o godzinie 17.00  kolędowy koncert zespołu Te Deum. Koncert sponsoruje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Paśnik- serdecznie zapraszamy na to piękne wydarzenie religijne i muzyczne.

 

2.We wtorek święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

 

3.W środę święto Świętych Młodzianków. W piątek święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

 

4.W dniu 30 grudnia o godzinie 17.00 będzie Msza święta w której będziemy polecać Bożemu Miłosierdziu wszystkich zmarłych, którzy odeszli w tym roku z naszej Parafii.

 

5.Uroczysta Msza święta dziękczynna na zakończenie 2022 roku będzie 31 grudnia o godzinie 17.00.

 

6.W przyszłą niedzielę Nowy Rok – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. O godzinie 13.00 będzie odprawiona Msza święta przez Pasterza naszej diecezji Biskupa Grzegorza Kaszaka za Miasto  i Gminę Olkusz i Parafie Dekanatu Olkuskiego – zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

7.Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej – aby pobłogosławić Wasze mieszkania, wspólnie się pomodlić o Boże błogosławieństwo w Nowym 2023 roku oraz, choć na krótki czas , spotkać się ze swoim duszpasterzem. W dniu 27 grudnia rozpoczniemy Kolędę. Podobnie jak przed pandemią ,w niektóre dni tygodnia, będziemy rozpoczynali odwiedziny w godzinach dopołudniowych, a kończyć pod wieczór,  aby można było przed 2 lutego nawiedzić tych którzy sobie tego życzą. Całość planowanej kolędy będzie od 1 stycznia  umieszczona na stronie internetowej parafii z zastrzeżeniem możliwości zmian w sytuacjach losowych. Z wyprzedzeniem tygodniowym będziemy potwierdzać plan wizyty duszpasterskiej w czasie ogłoszeń niedzielnych oraz przez wywieszenie w gablotach przed bazyliką .Porządek kolędy na najbliższy czas jest następujący:

 

 

PORZĄDEK  KOLĘDY W I  TYGODNIU PO ŚWIĘTACH

 

27 GRUDNIA

Od 9.00

Żurada I – ul. Słoneczna /od nr 28 do nr 125 oraz Witeradów nr 154 do 194/ 1 ksiądz

Żurada III - ul. Starowiejska od początku do nr 80 oraz ul. Słoneczna od początku do nr 24 /- 1 ksiądz

- ul. Starowiejska od nr 81 do nr 184/; -

1 ksiądz

- ul. Starowiejska od końca Żurady do nr 185/; - 1 ksiądz

28 GRUDNIA

Od 9.00

Żurada II – / ulice: Leśna, Źródlana, Wierzbie, Akacjowa / 1 ksiądz

Sieniczno: ul. Jaworowa i Orzechówka - /ksiądz zaczyna się od Jaworowej nr 2 do końca ulicy, potem Graniczna 6 i 6a, następnie Orzechówka od końca w stronę trasy/ –1 ksiądz

Sieniczno: ul. Ojcowska, Dąbrowskiej, Graniczna – /ksiądz zaczyna od Ojcowskiej nr 1, najpierw numery nieparzyste – powrót drugą stroną ulicy; potem ul. Dąbrowskiej, na końcu ulica Graniczna / 1 ksiądz

Sieniczno: ul. Świerkowa i Olkuska – /rozpoczęcie od domów od strony Osieka, po przejściu ul. Świerkowej –ul. Olkuska po prawej stronie jadąc od Olkusza do końca, potem druga strona do nr 1/ –1 ksiądz

CZWARTEK

 

Od 9.00

ul. Górzysta, Słoneczna, Malinowa Góra, Zimnodół - /zgodnie z kolejnością/ –ksiądz

Olewin 32-1/prawa strona/ oraz 51-55 –1 ksiądz

Zagaje i Olewin 50-31 /lewa strona - najpierw Zagaje, potem Olewin od Nr 50/ -2 księży

 

 

 

 

 

PIĄTEK

30 GRUDNIA

Od 9.00

ul. Mazaniec – Boczna, Kamyk i Krucza Góra

/jeden ks. rozpoczyna od ul. Mazaniec -Boczna, potem Kamyk od początku/ –1 ksiądz

- /drugi ks. rozpoczyna od Kruczej Góry potem Kamyk od ostatniego numeru/ –1 ksiądz

ul. Mazaniec - /zaczyna od ronda, w stronę Żurady/ –1 ksiądz

ul. Powstańców Śląskich – /zgodnie z kolejnością numerów/ -

SOBOTA

31 GRUDNIA

Od 9.00

Wiśliczka - /najpierw/ –1 ksiądz

Rabsztyn - /później/– 2 księży

 

PONIEDZIAŁEK

2 STYCZNIA

Od 9.00

ul. Podgrabie - /jeden ks. od początku i ul. Boczne/ -1  ksiądz

- /a drugi ks. od końca/ - 1 ksiądz

ul. Parkowa, Leśna /zaczyna od ul. Parkowej potem ul. Leśna/ - i ul. Piłsudskiego, Skwer, Krótka - /zgodnie z kolejnością ulic/ –1 ksiądz

Od 15.30

ul. Świętokrzyska, Na Skarpie - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

 

 

 

 

 


BOŻE NARODZENIE 25.12.2022 r.

 

 

Wielka miłość Boga do człowieka jest istotą Bożego Narodzenia . Bóg przychodzący na świat w ludzkim ciele wręcz zaskakuje i zadziwia nas swoją miłością i troską o człowieka. Nie nasze zasługi to sprawiły. Jest to miłość uprzedzająca, będąca wyrazem wolnej woli Bożej. Nie mamy nic, co moglibyśmy ze swojej strony położyć na szali początku dzieła zbawienia.

A papież Franciszek powiedział :

 

„Jeśli pragniemy naprawdę świętować #BożeNarodzenie, stańmy w zadziwieniu przed Bogiem, który staje się mały, nie rodzi się w przepychu pozorów, ale w ubóstwie stajni. Aby spotkać go, trzeba odnaleźć go tam, gdzie się znajduje; trzeba uniżyć się, stać się małymi.”

 

W tym Świętym Czasie przyjścia Bożego Syna na ziemię składam w imieniu swoim i naszych Kapłanów najserdeczniejsze życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel obdarza wszystkich  zdrowiem, siłą, pokojem serca i wszelkimi potrzebnymi łaskami.

 

.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać katechetom, panu organiście, panom kościelnym  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

.

Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 


IV NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV NIEDEZIELA ADWENTU

18.12.2022 r.

 

 

1.Dzisiaj jest czwarta Niedziela Adwentu. Trwają roraty oraz Nowenna przed  Bożym Narodzeniem. Zachęcamy nadal dzieci do udziału w roratach- w czwartek dzieci , które biorą udział w roratach prosimy o  przyniesienie do kościoła plansze- roraty kończą się w piątek.

 

2.W sobotę - Wigilia Narodzenia Pańskiego.. Kancelaria będzie nieczynna .Po południu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Wieczorem zasiądźmy w rodzinach do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bli­skich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zba­wiciela świata łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek.

 

3.Spowiedź  rano będzie do godziny 9.00, a adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie do godziny 11.30.W Wigilię nie ma postu ani wstrzemięźliwości, jednak mocą tradycji katolicy w Polsce zachowują w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli ktoś jej nie zachowa, nie zgrzeszy, bo naruszy w ten sposób jedynie tradycję, a nie prawo kościelne.

 

 4.Uroczyste obchody tego tygodnia:

 

 ° 25-go grudnia Uroczystość Bożego Narodzenia – Msze święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Pasterka w Olewinie będzie o godzinie 22.00 a Pasterka w bazylice tradycyjnie o godzinie 24.00.Taca z Pasterki jest przeznaczone w Polsce na Fundusz Ochrony Życia. Taca ze św. Szczepana, pierwszego męczennika, jest przeznaczona od lat na uczelnie katolickie i pomoc studiującym na nich.

 

° 26-go grudnia, poniedziałek– święto św. Szczepana – Msze święte – jak w niedziele.

 ° 27-go grudnia, wtorek – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty;

° 28-go grudnia, środa – święto św. Młodzianków – to dzień szczególnej modlitwy za dzieci nienarodzone;

 

5.W dniu 30 grudnia o godzinie 17.00 będzie Msza święta za zmarłych w ty roku naszych Parafian.

 

6.Uroczysta Msza święta dziękczynna na zakończenie  2022 roku  będzie 31 grudnia o godzinie 17.00.

 

7.Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej – aby pobłogosławić Wasze mieszkania, wspólnie się pomodlić o Boże błogosławieństwo w Nowym 2023 roku oraz, choć na krótki czas , spotkać się ze swoim duszpasterzem. Po Bożym Narodzeniu 27 grudnia rozpoczniemy Kolędę. Podobnie jak przed pandemią ,w niektóre dni tygodnia, będziemy rozpoczynali odwiedziny w godzinach dopołudniowych, a kończyć pod wieczór,  aby można było przed 2 lutego nawiedzić tych którzy sobie tego życzą. Całość planowanej kolędy będzie od 1 stycznia  umieszczona na stronie internetowej parafii z zastrzeżeniem możliwości zmian w sytuacjach losowych dotyczących obowiązków i zdrowia duszpasterzy.
Z wyprzedzeniem tygodniowym będziemy potwierdzać plan wizyty duszpasterskiej w czasie ogłoszeń niedzielnych oraz przez wywieszenie w gablotach przed bazyliką .Porządek kolędy na najbliższy czas jest następujący:

 

8.Poświęcone opłatki można nabywać od panów kościelnych i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

Osoby, które nie mogą  przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

 

9.W przedsionkach bazyliki jeszcze są do nabycia małe świece wigilijne Caritas.

 

10.Spotkanie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym będzie w czwartek po Mszy Świetej wieczornej.

 

11.ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE WIGILIJNE MIESZKAŃCÓW

NA OLKUSKIM RYNKU

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Roman Piaśnik serdecznie zaprasza wszystkich

Parafian na Spotkanie Wigilijne Mieszkańców, które odbędzie się w niedziele 18 grudnia o godzinie 13:00 na olkuskim rynku.

.

Wigilia Mieszkańców jest piękną okazją do podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, degustacji świątecznych potraw oraz zrobienia świątecznych zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym. Jest to również dzień, w którym solidaryzujemy się z najbardziej potrzebującymi, którzy otrzymają paczki z potrzebnymi w okresie świąt produktami żywnościowymi. O świąteczną atmosferę zadbają olkuscy artyści wykonujący kolędy.

.

Z wyrazami szacunku Roman Piaśnik

 

PORZĄDEK  KOLĘDY W I  TYGODNIU PO ŚWIĘTACH

 

27 GRUDNIA

Od 9.00

Żurada I – ul. Słoneczna /od nr 28 do nr 125 oraz Witeradów nr 154 do 194/ 1 ksiądz

Żurada III - ul. Starowiejska od początku do nr 80 oraz ul. Słoneczna od początku do nr 24 /; - 1 ksiądz

- ul. Starowiejska od nr 81 do nr 184/; -

1 ksiądz

- ul. Starowiejska od końca Żurady do nr 185/; - 1 ksiądz

28 GRUDNIA

Od 9.00

Żurada II – / ulice: Leśna, Źródlana, Wierzbie, Akacjowa / 1 ksiądz

Sieniczno: ul. Jaworowa i Orzechówka - /ksiądz zaczyna się od Jaworowej nr 2 do końca ulicy, potem Graniczna 6 i 6a, następnie Orzechówka od końca w stronę trasy/ –1 ksiądz

Sieniczno: ul. Ojcowska, Dąbrowskiej, Graniczna – /ksiądz zaczyna od Ojcowskiej nr 1, najpierw numery nieparzyste – powrót drugą stroną ulicy; potem ul. Dąbrowskiej, na końcu ulica Graniczna / 1 ksiądz

Sieniczno: ul. Świerkowa i Olkuska – /rozpoczęcie od domów od strony Osieka, po przejściu ul. Świerkowej –ul. Olkuska po prawej stronie jadąc od Olkusza do końca, potem druga strona do nr 1/ –1 ksiądz

 

 

 

 

 

 

CZWARTEK

29 GRUDNIA

Od 9.00

ul. Górzysta, Słoneczna, Malinowa Góra, Zimnodół - /zgodnie z kolejnością/ –ksiądz

Olewin 32-1/prawa strona/ oraz 51-55 –1 ksiądz

Zagaje i Olewin 50-31 /lewa strona - najpierw Zagaje, potem Olewin od Nr 50/ -2 księży

 

 

 

 

 

PIĄTEK

30 GRUDNIA

Od 9.00

ul. Mazaniec – Boczna, Kamyk i Krucza Góra

- /jeden ks. rozpoczyna od ul. Mazaniec -Boczna, potem Kamyk od początku/ –1 ksiądz

- /drugi ks. rozpoczyna od Kruczej Góry potem Kamyk od ostatniego numeru/ –1 ksiądz

ul. Mazaniec - /zaczyna od ronda, w stronę Żurady/ –1 ksiądz

ul. Powstańców Śląskich – /zgodnie z kolejnością numerów/ -

SOBOTA

31 GRUDNIA

Od 9.00

Wiśliczka - /najpierw/ –1 ksiądz

Rabsztyn - /później/– 2 księży

 

PONIEDZIAŁEK

2 STYCZNIA

Od 9.00

ul. Podgrabie - /jeden ks. od początku i ul. Boczne/ -1  ksiądz

- /a drugi ks. od końca/ - 1 ksiądz

ul. Parkowa, Leśna /zaczyna od ul. Parkowej potem ul. Leśna/ - i ul. Piłsudskiego, Skwer, Krótka - /zgodnie z kolejnością ulic/ –1 ksiądz

Od 15.30

ul. Świętokrzyska, Na Skarpie - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.