Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

II Niedziela Wielkanocna -Niedziela  Miłosierdzia

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -11.04.2021 r.

 

1.Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to, choć jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione na prośbę Jezusa przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej.

Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. Po kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Papież ogłosił to święto jako obowiązujące w całym Kościele

Inspiracją dla ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dzienniczek, nr 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dzienniczek, nr 699).

 

O godz. 15.00 w naszej  bazylice odprawimy Godzinę Miłosierdzia.

 

Święto patronalne Caritas. Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas na czele z siostrą Ireną Wójcik. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro.

 

2.W przyszłą niedzielę, czyli 18 kwietnia rozpoczyna się w całej Polsce tydzień biblijny, który potrwa do 24 kwietnia. Nasza parafia włącza się w obchody tego tygodnia. Poczynając od przyszłej niedzieli, przez cały tydzień po Mszach św. wieczornych w bazylice będziemy czytać Księgę Dziejów Apostolskich. W gablotach znajdują się plakaty z informacjami na ten temat.

 

3.Spotkania w bazylice przed bierzmowaniem będą w środę: godzina 16.00 –S P Nr 1 i   S P Nr 5, a o godzinie 17.00- S P Nr 4 ,S P Sieniczno i S P Żurada.


PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Poniedziałek Wielkanocny- 5.04.2021 r.

 

1.W 50 roku życia i 24 roku kapłaństwa zmarł ks. Józef OLEKSY- wikariusz parafii Zesłania Świętego w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach.

 

2..W 59 roku życia i 34 roku kapłaństwa zmarł śp. ks. Marek TURLEJSKI - proboszcz parafii p w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej – Łęknicach.

 

3.W 80 roku życia w Domu Księży Emerytów w Kielcach zmarł Ks. Piotr Nowakowski – w latach 1978-1983 r. wikariusz naszej parafii.

 

4.Zmarli w marcu nasi Parafianie : ś p.

Genowefa BELICA, Lucyna CZELADZKA, Tadeusz KRAKOWIAK, Krystyna SWĘDZIOŁ, Stanisław TENEROWICZ, Adam OSTACHOWSKI, Alina PIETRASZEWSKA, Grzegorz JAMROZOWICZ, Marian KAROŃ, Stefania MARCZEWSKA, Janina GOMÓŁKA, Wiesława TARNOWSKA, Jan SZYMCZYK, Teresa SOKÓŁ, Wojciech WADAS, Mieczysław CZARNOTA, Zdzisław GĘGOTEK, Mieczysława RDEST, Bronisław ŁYDKA, Elżbieta PRZETAKIEWICZ, Waldemar GŁĄB, Wanda GŁĄB, Władysław SZYMAŃSKI, Andrzej WĄS, Genowefa PILCH, Małgorzata KRÓLAK, Danuta PAWŁOWSKA, Maria WACOWSKA - PORC, Lucyna KULIK- za zmarłych odmówmy modlitwy…

 

 Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek….


WIELKANOC

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO- 4.04.2021 r.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego powiedział:

„Z okazji tegorocznych Świąt wielkanocnych pragnę życzyć wszystkim Rodakom zmartwychwstania ducha i umocnienia wiary” Przewodniczący Episkopatu życzył wszystkim, aby czerpali obficie z pokoju, który przynosi Zbawiciel, a który koi serce i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość.„Pamiętajmy, aby radością, nadzieją i miłością, którą przynosi nam zmartwychwstały Chrystus, dzielić się z innymi” – zachęcił. My kapłani podpisujemy się pod treścią tych życzeń i jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

 

1.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali Triduum Paschalne. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Wielkiego Postu i Triduum. Dziękuję Siostrze Katarzynia Kula za pomysł, projekt i wykonanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Dziękuje katechetom za służbę Bożemu Słowu ,. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza za wzorową i profesjonalną służbę liturgiczną. Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, Kołom Różańca ,Margaretkom za modlitwę, Uczestnikom Nowenny Pompejańskiej, adorującym Pana Jezusa w kaplicy św. Jana Kantego, uczestnikom Nocnej Drogi Krzyżowej do Czernej, wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać panu organiście, panu kościelnemu ,  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Ciemnicy, Bożego Grobu i wystroju kościoła.

 

2.Jutro drugi dzień Świąt, Msze Święte według porządku niedzielnego. Ofiary złożone na tacę jutro przeznaczone są na katolickie uczelnie.

 

3.Najbliższy tydzień to Oktawa Wielkanocy. Ze względu na uroczyste obchody Oktawy w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

4.W przyszłą niedzielę –Święto Miłosierdzia Bożego –uroczystości centralne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach; o godz. 15.00 w naszej  bazylice odprawimy Godzinę Miłosierdzia.

Święto patronalne Caritas. Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas na czele z siostrą Ireną Wójcik. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro.

Skarbonki Caritas można złożyć w przyszłą niedzielę przed ołtarzem.

 

5.W najbliższą sobotę, 10 kwietnia odbędzie się comiesięczna ministrancka Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy ministrantów wraz z rodzicami i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30

 

 Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


NIEDZIELA PALMPWA

 

NIEDZIELA PALMOWA  

 

Ogłoszenia - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu 28.03.2021 r.

 

1.W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę możliwość skorzystania ze spowiedzi podczas rannych Mszy Świętych i wieczorem od godz. 17.00 do  18.30.

 

2.Spowiedź w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę od godzin 6:30 do 8:30, a w Wielki Piątek jeszcze od godziny 15:00 do 17:00.Wystawienie Najświętszego

Sakramentu w kaplicy adoracji będzie do Wielkiej Środy włącznie.

 

 Kancelaria parafialna będzie czynna do Wielkiej Środy włącznie.

 

3.Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział we Mszy Świętej w Niedzielę Męki Pańskiej i w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej). Przypominamy że na terenie Diecezji sosnowieckiej dalej obowiązuję częściowa dyspensa od tego obowiązku-jest udzielona dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Rozporządzenia Rady Ministrów, które obowiązuje od soboty (tj. 27.03.2021) zezwala na uczestnictwo w kościołach 1 osoby na każde 20 metrów kwadratowych. Z tego powodu prosimy, aby wierni, którzy podejmą decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz bazyliki z powodu nałożonych limitów. Na zewnątrz będzie czynne nagłośnienie , kapłani  wyjdą tam również z Komunią Świętą. Przy bocznym wejściu Komunia będzie udzielana na rękę, przy głównym wejściu Komunia będzie udzielana w sposób tradycyjny .Zachęcamy również do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji .

 

4.Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Koncelebrowana Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godziny 22.00.. Osobom, zwłaszcza starszym i chorym, które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, będzie udzielona Komunia Święta o godzinie 7.00.i.8.00.

 

 5.Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Świętej. – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Bazylika będzie otwarta cały dzień- zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godzinie 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 17.00 i zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pana Jezusa. Adoracja będzie trwać do godziny 23.00.  

W Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej. Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca przypominamy, że osoby odprawiające praktykę 9 pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ofiary z Wielkiego Piątku są w całym Kościele na Boży Grób  w Jerozolimie.  W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a prawem do zachowania postu czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie i nie ma w tym dniu żadnej dyspensy objęci są wszyscy od 18 do 60 roku życia.

 

 6.Wielka Sobota –adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwać będzie do godziny 19.00.  

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę  o godzinie 7.00 będziemy wspólnie odmawiać modlitwę Kościoła : Jutrznię.

 

7.Poświęcenie pokarmów :na placu kościelnym przy bazylice od godz. 9.00 – 16.00 -w tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa.

 

 w terenie: Jeden kapłan- o godzinie 10.00- Sikorka,, godzina 10.30-Rabsztyn, godzina 11.00- Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały

 - drugi kapłan o godzinie 10.00- Wiśliczka, godzina 10.30- Sieniczno, godzina- 11.00- Olewin

 -trzeci kapłan od godziny 10.00- Żurada, począwszy od Kolonii I.

 

 Przychodząc do poświęcenia pokarmów pamiętajmy o biednych w naszej parafii – można na te cele złożyć ofiarę.

 

 8.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego -o godz. 6.00 rozpoczniemy Rezurekcję.

 

Następna Msza Święta będzie o godz. 8.30, pozostałe jak w każdą niedzielę. Msza Święta w Wielkanoc i II dzień świąt w Olewinie będzie o godzinie 9.00, a w Zuradzie jak zawsze o godzinie 10.30.

Zachęcamy wszystkich do modlitwy w gronie rodzinnym, zwłaszcza przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną.

 

9.Dzisiaj przypada 12 rocznica święceń biskupich księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy w modlitwie o pasterzu naszej diecezji.

 

Dzisiaj po Mszy świętej wieczornej w naszej bazylice będzie koncert pieśni pasyjnych.

 Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


Nauki rekolekcyjne o św. Józefie wygłoszone przez Księdza Grzegorza Woszczka

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -21.03.2021 r.

 

1.Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne- Msze święte rekolekcyjne, od poniedziałku do środy włącznie, będą odprawione o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30-nauki będą głoszone przez naszych kapłanów- w konfesjonałach w czasie rekolekcji, będą służyć tylko nasi kapłani. Przy konfesjonałach dyżurnych są środki dezynfekcji z informacją .

 

2.W przyszłą niedzielę będzie Niedziela Palmowa- poświęcenie palm na każdej Mszy Świętej .Po Mszy świętej wieczornej będzie w bazylice Wieczór Pieśni Pasyjnej.

 

3.Wyniki konkursu plastycznego o św. Józefie będą ogłoszone dzieciom w Niedzielę Palmową po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

 4.Trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia .Rozpoczął się on w liturgiczną uroczystość św. Józefa (piątek, 19 marca), a zakończy się w Dniu Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (czwartek, 25 marca). W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w naszej parafii będą kończyć się rekolekcje. Msze święte w Zwiastowanie Pańskie będą odprawione o godzinie:7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 18.00 będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Adopcja duchowa polega na codziennej modlitwie dziesiątką różańca przez 9 miesięcy w intencji adoptowanego dziecka, aby mogło szczęśliwie przyjść na świat i było otoczone troską i miłością rodziców. Zapraszamy do tej modlitewnej inicjatywy.

 

5.Przypominamy, że w związku z decyzjami rządu obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (2 m), oraz zasłanianie ust i nosa. W kościołach liczba wiernych -1 osoba na 15 m2.

 

 

 6.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 

7.Przed bazyliką jest Ogólnopolska wystawa plenerowa pt „ Helena Kmieć. Ona pięknie żyła. Pokazała, że można”. Wystawę będzie można oglądać do soboty.


https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/

 

 

 

//msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -14.03.2021 r.

 

1.Dzisiaj przeżywamy 4 Niedzielę Wielkiego Postu. Wydział Duszpasterstwa Rodzin prosi parafie, członków wspólnot, rodziny i indywidualnych wiernych o włączenie się w Tydzień Modlitw o Ochronę Życia organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
Rozpocznie się on w liturgiczną uroczystość św. Józefa (piątek, 19 marca), a zakończy się w Dniu Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (czwartek, 25 marca).

 

2.W piątek przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Opiekuna Pana Jezusa i całego Kościoła. W tym dniu, ze względu na uroczystość, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

3.Przypominamy, że w związku z decyzjami rządu obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (2 m), oraz zasłanianie ust i nosa. W kościołach liczba wiernych -1 osoba na 15 m2

 

4.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa :

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

5.Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.Rekolekcje wielkopostne w naszej bazylice rozpoczną się w przyszła niedzielę- planujemy je przeżywać podobnie jak w Adwencie- nauki rekolekcyjne będą głosić nasi kapłani, również w konfesjonałach będzie możliwość spowiedzi u naszych Księży .Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

 7.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Zachecamy również do nabywania prasy katolickiej.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -7.03.2021 r.

 

1.Czas Wielkiego Postu to czas na przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem Słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne

 

2.Tydzień temu w Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami na potrzeby misji nasi Parafianie złożyli ofiary do puszek w wysokości 3 300 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

3. Jutro – 8 marca Dzień Kobiet-„ Jestem Wam wdzięczny za codzienną opiekę nad Waszymi rodzinami, pracę zawodową, zaangażowanie w sprawy społeczne oraz za różnorodne inicjatywy prowadzone dla dobra wspólnego” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki składając  rok temu życzenia z okazji Dnia Kobiet. My kapłani i w tym roku podpisujemy się pod tymi życzeniami. Niech Maryja- Najpiękniejsza z niewiast wyprasza wszystkim niewiastom nieustanne Boże błogosławieństwo i niech będzie wzorem, jak być pięknie kobietą..

„Święty Jan Paweł II pisał o geniuszu kobiet, które wzbogacają właściwe rozumienie świata i dają wkład w pełną prawdę o związku między ludźmi”.

 

4.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

5.Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.Spotkania modlitewne w bazylice dla kandydatów do bierzmowania z SP 5 i SP 1 będą w środę o godzinie 16.00 , a dla SP 4 i SP Żurada i SP Sieniczno w środę o godzinie 17.00.

 

7.Nowenna do św. Józefa rozpocznie się w środę i będzie po Mszy Świętej wieczornej.

 

8.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -28.02.2021 r.

 

1.W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne

 

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje: Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u bp. Grzegorza Kaszaka - ordynariusza diecezji sosnowieckiej - dało wynik pozytywny. Bp Grzegorz czuje się dobrze i prosi o modlitwę w swojej intencji.

Módlmy się o zdrowie również dla wszystkich chorych kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich naszej diecezji.

 

2.Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

3.. Dzień 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do Ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę

 

4.W pierwszy czwartek marca będziemy się modlić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Modlitwę w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota „MARANATHA’

 

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź święta w czasie każdej Mszy świętej i od godziny 16.00 – 18.30.Po Mszy Świętej o godzinie 8.00 odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Maryi- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca.

 

 

5.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca marca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

6.W tym tygodniu patronuje nam:

 

– w czwartek 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

 

7.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

- Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.0

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

8..'Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Słowa, które Jezus skierował do apostołów, świadczą o tym, że Dobry Pasterz zawsze troszczy się o swoje owce. Robi wszystko, aby „miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). Jednocześnie zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

9.W naszej bazylice od 1 marca 2021 r ( a także we wszystkich parafiach w Olkuszu) rusza kolejna akcja modlitewna –codziennie 1 dziesiątką różańca w Nowennie Pompejańskiej przez 54 dni w intencji : „modlimy się za rodziny, aby Bogiem silne stawały się prawdziwym Kościołem domowym otwartym na życie i powołania kapłańskie i zakonne”

Osoby pragnące się włączyć do takiej róży proszone są o zabranie nr Tel. przy wyjściu  w celu zapisania się , natomiast osoby które chciałyby same stworzyć taką różę mogą zabrać listę przy wyjściu z Kościoła . Zachęcamy do zrobienia takiej Róży całe rodziny i i wszystkich Parafian bo przecież każdy ma sąsiada czy 20 znajomych w kontaktach w telefonie. Wypełnione Róże składamy w kancelarii .Po zakończonej nowennie  będzie odprawiona Msza Święta dn. 25.04.2021  o godz. 10 00.

Kapłani  naszej Parafii również dołączają się do tej inicjatywy .

 

10.W sobotę 6 marca odbędzie się comiesięczna Msza św. ministrancka w intencji o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy ministrantów, lektorów z rodzicami i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30

 

11.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 

12.Zmarli w ostatnim czasie ś p : Maria BRODZIŃSKA, Kazimierz KUCZYŃSKI, Jacek Sebastian ŁASKAWIEC, Józef  SIWIŃSKI, Marcin BARAN, Grzegorz WOSZCZEK, Aleksandra NAWROT - SAPIŁKO, Marian TRZCIONKOWSKI, Tadeusz TOKAJ, Eugeniusz MACHNIK, Józef KIMSTACZ, Andrzej GŁĄB, Wioletta MICEK, Czesław SPYRA, Mariusz HERZOG… Ojcze nasz..Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.