Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.24.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXV niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.

 

2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

3.Spotkanie dla katechetów uczących na terenie naszej parafii odbędzie się 26 września -we wtorek o godzinie 19.00.

 

 

4.Spotkanie kandydatów do bierzmowania odbędzie się 29 września w piątek o 17.00 w bazylice.

 

5.Dzieci klas III SP wraz z rodzicami zapraszamy w niedzielę -1 października na Msze Świętą o godzinie 15.00- będzie poświęcenie różańców.

 

6.W niedzielę – 1 października – Wspólnota Różańcowa zaprasza na modlitwę różańcową do naszej bazyliki na godzinę 16.00 oraz na uroczystą |Mszę święta o godzinie 17.00.

 

7.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach: 6-8 października w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

 

 

8.Kurs dla kościelnych fotografów i kamerzystów
6 października (piątek) o g. 18:30 w Domu SZILO w Czeladzi odbędzie się jesienna edycja Kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej. Szkolenie organizowane jest przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej. Kurs kończy się uzyskaniem legitymacji niezbędnej do legalnego dokumentowania celebracji kościelnych.
 
9. Wczoraj odbyła się wycieczka LSO naszej parafii do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (diec. tarnowska). Dziękujemy Wszystkim ceremoniarzom, lektorom, ministrantom i kandydatom za wspólną modlitwę i miło spędzony czas. W tym sanktuarium została zamówiona intencja mszalna za całą naszą parafię. Przy tej okazji zachęcamy nowych kandydatów do służby ministranckiej w naszej parafii. W tej sprawie prosimy zgłaszać się do ks. Grzegorza, który wszystko wyjaśni. 

 

10 Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

11. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt telefoniczny z p. Danutą Komuńską. Zapisy do 7 października. Numer telefonu dostępny na stronie internetowej parafii w ogłoszeniach. Tel: 606951040.

 

12.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 30 września o godz. 15.00 do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu św. Jana Pawła II katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. Msza święta o godz. 18.00 w kościele. Po Mszy świętej agapa wspólnie z Rycerstwem Niepokalanej. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

13.W sobotę 30 września miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 w bazylice konferencja nt. 'Bł. ks. Ignacy Kłopotowski, kapłan z Różańcem w dłoni' i modlitwa różańcowa, o 18.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II razem ze wspólnotą Emmanuel. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert 

 

14.Tegoroczne spotkanie rodziców i dziadków  kapłanów i osób konsekrowanych będzie tradycyjnie w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu 30 września o godzinie 10.00.

 

15.Diecezjalna Pielgrzymka Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w dniu 3 października 2023 r.
W programie:
10:00 – rejestracja uczestników na Placu Rajskim
10:30 – zawiązanie wspólnoty w bazylice, okazja do spowiedzi i konferencja ks. dr. Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów.
11:00 – Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Grzegorza Kaszaka w kościele głównym .

 

16.Peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów
10 września w Markowej (archidiecezja przemyska) miała miejsce uroczystość beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci.
Radość z tego wyjątkowego wydarzenia znajdzie swoją kontynuację w wyznaczonych parafiach diecezji sosnowieckiej, które w dniach 30 września - 7 października będą gościły ich relikwie.
Relikwie Rodziny Ulmów będą peregrynowały wraz z ich beatyfikacyjnym wizerunkiem.
W dekanacie olkuskim peregrynacja 04.10 – w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu .

 

17.Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata 2023
Zespół Iskra Bożego Miłosierdzia działający przy Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, zwraca się z ogromną prośbą o włączanie się i pomoc w rozpowszechnieniu inicjatywy modlitewnej.
Co roku 28 września, o godz.15.00 w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, zapraszamy do modlitwy, by stanąć na ulicy, na więziennym dziedzińcu, przed swoim domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem, połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić wraz z nami Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W tym roku towarzyszą nam intencje:
1) Za Kościół Boży, aby niestrudzenie bronił depozyt wiary.
2) Za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich.
3) O pokój na Ukrainie i na całym świecie. 4) Za więźniów w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie.
5) O powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów. 6) Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.


18.W tym tygodniu patronują nam: 27 września –Św. Wincenty a Paulo28 wrześniŚw. Wacław29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał; 30 września – Św. Hieronim.


KONCERT ORGANOWY

 

 

 

W ramach 52 Międzynarodowego Festiwalu Heniricha Schultza  w piatek, 22.09.2023  o godzinie 18.45 w naszej bazylice będzie  KONCERT ORGANOWY - wstęp wolny- zapraszamy.


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.17.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXIV niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.

 

2.Spotkanie dla katechetów uczących na terenie naszej parafii odbędzie się 26 września -we wtorek o godzinie 19.00.

 

3.Spotkanie Kandydatów do bierzmowania odbędzie się 29 września w piątek o 17.00 w bazylice.

 

4.W dzisiejszą niedzielę przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku- pamiętajmy w modlitwach o ofiarach , jakie ponieśli nasi rodacy w tamtym tragicznym czasie.

 

5.W dzisiejszą niedzielę  przed sosnowiecką Katedrą rozpocznie się o godz. 15.00 Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” Marsz przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Do udziału w Marszu zapraszamy wszystkich, którzy chcą dać świadectwo piękna życia małżeńskiego i rodzinnego oraz potwierdzić, że najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice.

 

6.Dzisiaj przed bazyliką będzie można nabyć ręcznie malowane obrazy- dochód będzie przeznaczony na opłacenie wykonanego zadaszenia figury Matki Bożej przy parku olkuskim- dziękujemy również już tym, którzy w tę odnowę się włączyli swoja ofiarnością.

 

7.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach: 6-8 października w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Szkoła życia to 7 letnia formacja duchowa jest pod opieką duszpasterską Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie oraz na stronie internetowej www.szkolazycia.info lub www.maryschool.org w zakładce filia Olkusz.

 

 8.. Kurs dla kościelnych fotografów i kamerzystów
6 października (piątek) o g. 18:30 w Domu SZILO w Czeladzi odbędzie się jesienna edycja Kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej. Szkolenie organizowane jest przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej. Kurs kończy się uzyskaniem legitymacji niezbędnej do legalnego dokumentowania celebracji kościelnych.
.
Zgłoszenie zainteresowania Kursem FOTO tylko drogą mailową (fotografkurs@gmail.com). Czas na zgłoszenie się i dostarczenie dokumentacji upływa 2 października. Liczba miejsc na Kursie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

9.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

10.Jubileusze małżeńskie 
Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 14 października 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2023 r. obchodzą ważną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.
Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii parafialnej do 22 września 2023 r.

 

11.Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

12. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia.

 

13.Ks. Paweł zaprasza na kolejną pielgrzymkę Drogą św. Jakuba - tym razem do przejścia zaplanowany jest 16 kilometrowy odcinek na trasie Wojnicz - Porąbka Uszewska. Wyjście w dniu 23.09 (sobota ), rozpoczęcie drogi Mszą Świętą o godz. 7.00 w Bazylice. Około godz.16.00 powrót do Olkusza autokarem i tradycyjnie już wspólna agapa. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny.Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

 


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.10.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXIII niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. W Markowej na Podkarpaciu ma miejsce beatyfikacja rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.

 

2.W Kościele w Polsce rozpoczyna się Tydzień Wychowania pod hasłem: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca” i Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W naszej modlitwie prosimy Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli dla swoich dzieci przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła.

 

3.W środę, 13 września, nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o godz. 18.00, a po nim procesja fatimska– zapraszamy!

 

4.W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Po Mszy świętej wieczornej nastąpi poświęcenie nowych  3 krzyży postawionych w miejscu dawnych na placu przy bazylice- tamte postawione w stanie wojennym w 1982 roku  już były bardzo uszkodzone i mogły się niespodziewanie przewrócić.

 

5.W piątek 15 września wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. W ten sposób Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.

 

6.W przyszłą niedzielę, 17 września, przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

 

7.W przyszłą niedzielę 17 września przed sosnowiecką Katedrą rozpocznie się o godz. 15.00 Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” Marsz przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Do udziału w Marszu zapraszamy wszystkich, którzy chcą dać świadectwo piękna życia małżeńskiego i rodzinnego oraz potwierdzić, że najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice.

 

8.W najbliższą niedzielę przed bazyliką będzie można nabyć ręcznie malowane obrazy- dochód będzie przeznaczony na opłacenie wykonanego zadaszenia figury Matki Bożej przy parku olkuskim- dziękujemy również już tym, którzy w tę odnowę się włączyli swoja ofiarnością.

 

9.Wczoraj odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – z naszej parafii 130 0sób brało udział w pielgrzymce wraz z księdzem Pawłem. Bóg zapłać za  wspólną modlitwę za wszystkich parafian i  za zamówienie 5 Mszy św. w Kalwarii za całą wspólnotę parafialną.

 

10.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

11.Msza święta w Sienicznie -w niedzielę 10 września o 15.00.

 

12.Jubileusze małżeńskie 
Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 14 października 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2023 r. obchodzą ważną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.
Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii parafialnej do 22 września 2023 r.

 

Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

14. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia, której przewodniczył będzie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

 


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 
3.09.2023

 


 
1. Dziś przypada dwudziesta druga niedziela zwykła w roku kościelnym.


2. W dzisiejszą  niedzielę przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i za  naszego Pasterza .


3. Jutro początek nowego roku szkolnego i katechetycznego . Msza święta na początek nowego roku szkolnego będzie odprawiona o godzinie 8.00.- bardzo serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, nauczycieli do wspólnej modlitwy.


4. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii.


5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania . O godzinie 15.00 adorację w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”


6. Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – będzie w sobotę 9.09.2022 r.
 Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie pielgrzymi z dekanatu olkuskiego i z dekanatu Sułoszowa  udadzą się na Dróżki Pana Jezusa , a inne dekanaty na Dróżki Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do wtorku w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii.


7. Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.


8. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych klas I będzie w najbliższą niedzielę-10 września o godzinie 11.30- zapraszamy.


9. Kustosz sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. Andrzej Stasiak zaprasza w święto Narodzenia NMP 8 września na uroczyste świętowanie urodzin Maryi i Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.


10. Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.


11. Msza święta we Wiśliczce - w niedzielę 3 września o 18.00.


12. Msza święta w Sienicznie - w niedzielę 10 września o 15.00


13. Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .


14. W niedzielę - 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.


15. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca września życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.


16. W naszej parafii rozpoczęły pracę dwie Siostry Służebniczki Starowiejskie: Siostra Elżbieta i Siostra Teresa. Życzymy siostrom by się czuły z nami jak najlepiej, by w szkole dzieci dobrze współpracowały a Matka Boża by dodawała siostrom sił, a Chrystus błogosławił w tej posłudze.


17. Zmarli w sierpniu nasi Parafianie : ś. p. Michał PADŁO, Bogumiła SZOTEK, Jan SKAŁBANIA, Tomasz STACHURSKI, Barbara PAŁKA, Zofia LECHOWSKA, Tadeusz KUŚ, Waldemar BEREZOWSKI, Teresa SZLACHTA, Maria SOLECKA, Wojciech BANYŚ

Ojcze nasz…. Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek…


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.27.08.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta pierwsza  niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.Diecezjalno-gminne dożynki odbywają się dzisiaj w Pilicy. Rozpoczną się o godz. 14:30.

 

3.W niedzielę, 3 września, przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

Z tej okazji, w sobotę 2 września Ksiądz Biskup będzie sprawował Mszę świętą w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu o godz. 10:00.

 

4.We czwartek 31 sierpnia będziemy obchodzić 43. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Żyliśmy wtedy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Niech te wartości trwają nadal w naszych sercach .

 

 5.W piątek - 1 września przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Będziemy się modlić o pokój na świecie oraz za wszystkie ofiary wojen.

 

6.W tym roku początek nowego roku szkolnego i katechetycznego przypada w poniedziałek 4 września – szczegóły podamy za tydzień.

 

7.W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota miesiąca.   W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.

W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30.

 

W sobotę 02.09.2023r. po Mszy Świętej o godzinie 18.00 odbędzie się koncert organowy w wykonaniu p. Michała Kocjana (Olkusz) oraz p. Brunona Walerycha (Poznań). Czas trwania koncertu - około 40 min. Serdecznie zapraszamy!

 

W dniu 2 września nasz ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny- życzymy Solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej-  opieki patrona św. Stefana, życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Msze święte w intencji Księdza Prałata będą o godzinie 7.00 i 8.00.

 

8.Od jutra wraca przedwakacyjny porządek Mszy świętych w dni powszednie; godz.6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.

 

9.Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.

 

10.Msza we Wiśliczce  w niedzielę 3 września o 18.00.

 

11.Msza święta w Sienicznie w niedzielę 10 września o 15.00

 

12.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .

 

13.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

14.W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.

 


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  • Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.We wtorek, 22 sierpnia, w liturgii wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli przygotowaną dla nas chwałę nieba.

 

 3.W środę – 23 sierpnia przypada także Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu związany z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Modlimy się za miliony ofiar totalitarnych i zbrodniczych systemów politycznych XX wieku.

 

4.W sobotę – 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej, którą czcimy jako Królową Polski i główną patronkę naszego narodu. O godz.6.30, 8.00, 10.00 i 18,00-Msze Święte.Kancelaria będzie nieczynna.

  

5.W tym tygodniu patronują nam także: 21 VIII – św. Pius X; 24 VIII – św. Bartłomiej.  

 

6 W minioną niedzielę Pielgrzymka Olkuska dotarła  na Jasną Górę . Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej była odprawiona przed szczytem Jasnej Góry o godzinie 19.30 . Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej był Ksiądz Paweł Gielec , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej. Ksiądz Tomasz Karaś codziennie obsługiwał pielgrzymkę medialnie. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. 

Na Jasnej Górze zostało zamówionych 10 Mszy świętych za wszystkich naszych Parafian i za zmarłych z naszej Parafii, aby w tym szczególnym miejscu łaski ,wszyscy mogli być poleceni Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej.

 

7.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

 

8.W ramach zbiórki przed bazyliką w ubiegłą niedzielę do puszek, na pomoc poszkodowanej powodzią Słowenii nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 6 650 zł. – Bóg zapałać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w zbiórce.

 

9.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

10 W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii. 11. Serdecznie zapraszamy na Koncerty Organowe 19 i 20 sierpnia o godzinie 19.00.Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

 


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

13.08.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Pielgrzymka Olkuska dzisiaj dochodzi na Jasną Górę o godzinie 13.30- Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie o0dprawiona przed szczytem Jasnej Góry o godzinie 19.30 . Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej jest Ksiądz Paweł Gielec , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej.Ksiądz Tomasz Karaś codziennie obsługiwał pielgrzymkę medialnie. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. 

 

2.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

3.We wtorek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia jak w każdą niedzielę, a w Olewinie o godzinie 9.00.

 

W polskiej tradycji Uroczystość Wniebowzięcia  nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi. 

 

4.Na dzień 15 sierpnia przypada naszej parafii kolejka szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne- miejmy tę prośbę Pasterza Diecezji Biskupa Grzegorza Kaszaka na uwadze w naszych osobistych modlitwach.

 

5.We wtorek – 15 sierpnia przypada 103 rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

 

6.W tym tygodniu patronują nam: 14 sierpnia – Św. Maksymilian Maria Kolbe- uroczysta suma odpustowa w Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy będzie odprawiona o godzinie 18.00- Ks. dziekan Henryk Chmieła zaprasza na odpust.

17 sierpnia – Kościół czci Św. Jacka.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  •  6  sierpnia 2023 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego.Kościół obchodzi to święto już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.2

 

2.W tym tygodniu patronują nam: 7 sierpnia – bł. Edmund Bojanowski. 8 sierpnia – św. Dominik– w tym dniu przypada także rocznica konsekracji bazyliki katedralnej w Sosnowcu. 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein. 10 sierpnia – św. Wawrzyniec. 11 sierpnia – św. KlarW przyszłą niedzielę – 13 sierpnia – nabożeństwo fatimskie odprawimy po Mszy św. o godzinie 17.00 – zapraszamy

 

3.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

4.Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone z racji poświęcenia pojazdów na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Nasi Parafianie złożyli ofiarę 8270 zł. Bóg Zapłać

 

5.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00.Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Paweł Gielec, a Ksiądz Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialnym za wszystkie grupy Pielgrzymki Olkuskiej a także i Zagłębiowskiej.

 

6.Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

7.Pielgrzymka Olkuska dojdzie na Jasną Górę 13 sierpnia - Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia w niedzielę o godzinie 19.30.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało - czerwonej będą w niedziele 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

9.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich. Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w dzisiejszą niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

 

10.Zmarli w lipcu Parafianie : ś. p:

Helena KASZEWSKA, Teresa PRZĄDO, Jacek RZOŃCA, Henryk URBANEK, Elżbieta BARAŃSKA, Adam WŁODARCZYK, Irena WITO, Leokadia SKUBIS, Leon PALCZEWSKI, Stanisław ŚLIWA... Ojcze nasz.... Zdrowas Mario... Wieczny odpoczynek....

 

 

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

30.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W dzisiejszą niedzielę, z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z placu kościelnego . Pojazdy jadące z Rynku na ulicę Basztową będą mogły być poświęcone. Kierowca , który chce mieć poświęcony samochód , prosimy, aby na chwilę się zatrzymał. Kierowcy otrzymają poświęconą plakietkę św. Krzysztofa i obrazek z modlitwą.

 

2.W dniu 28 lipca- w miniony piątek , tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymali się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Jesteśmy wdzięczni za pomoc  Catitas naszej parafii w przygotowaniu posiłku pielgrzymom .

 

3.W najbliższym tygodniu rozpoczyna się sierpień.W tym miesiącu  tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę.Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podejmują trud pielgrzymowania. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

 

4.We wtorek, 1 sierpnia, mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć. Rozpoczynają się też Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.

 

 5.W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania . O godzinie 15.00 adorację w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”.. W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.. W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.

 

6.W piątek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. W sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Czeladzi-Piaskach będą modlić się kapłani .Msza święta o 11.00 pod przewodnictwem Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka.

 

7.W tym tygodniu: 31 lipca wspomnienie św. Ignacego Loyoli. 1 sierpnia, św. Alfonsa Maria Liguoriego – założyciela redemptorystów. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego.

 

 8.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele  30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

W piątek 4 sierpnia po Mszy Św. wieczornej odbędzie się spotkanie organizacyjne grupy biało-czerwonej pielgrzymki olkuskiej do Częstochowy. Osoby, które nie są w stanie iść na pielgrzymkę, a chciałyby się włączyć w pomoc na przykład w transporcie, proszone są również o obecność na spotkaniu.

 

 9.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich.

Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

 

10.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

11.W środę – w dzień Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – przypada odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny.
Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, Komunia św., nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie modlitwy w intencjach ojca świętego (Ojcze nasz i Wierzę w Boga) oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu

12.Kustosz sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w Uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej i na Diecezjalną Pielgrzymkę Dziewcząt i Kobiet 02 sierpnia 2023 r. O godz 11.00 uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bp Grzegorza Kaszaka.

.

13.Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa na Jasną Górę przychodzi do Olkusza 13 sierpnia (niedziela). Pielgrzymka liczy ponad tysiąc pielgrzymów, idących w 9 grupach. Pielgrzymi od lat zatrzymują sie na terenie Parafii św. Maksymiana Marii Kolbego w Olkuszu, ale również nasi parafianie mogą sie włączyc w przyjecie pielgrzymów.Chętni do przyjęcia pielgrzymów na nocleg mogą się zgłaszać przez stronę internetową pielgrzymka.dominikanie.pl albo pod numerem 694-480-589

Informacje są też na plakacie. 

 

 

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.