Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 21.07.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest szesnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Patroni w tygodniu: jutro- św. Marii Magdaleny, we wtorek- św. Brygidy, zakonnicy- patronki Europy, w środę św. Kingi, w czwartek św. Jakuba Apostoła, w piątek świętych Joachima i Anny.

 

 3.W  piątek- 26 lipca parafia nasza będzie obchodziła Uroczystość odpustową ku czci naszej patronki św. Anny. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30 i 18.00.

Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną ,o godzinie 11.30 odprawi Ks. Tomasz Zmarzły- redaktor Niedzieli i Dyrektor Archiwum Diecezji Sosnowieckiej... Bardzo serdecznie zapraszam Was drodzy parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną.

 

W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę.  „Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona, stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy świętej, organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).

Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).

To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).

Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:

 • Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub
 • Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.

Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

 4.W przyszłą niedzielę , po każdej Mszy św., będzie w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona  kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

 

 5.Jak co roku ,Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniu 28 lipca w godzinach południowych będzie odpoczywać przy naszej bazylice- Caritas parafii podejmie pielgrzymów posiłkiem. Będziemy wdzięczni osobom, które chciałyby się włączyć w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów.

 

 6.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 28 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 4 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 5,6 i 7 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

Organizator Pieszej Pielgrzymki Olkuskiej na Jasną Górę poszukuje chętnych osób do pomocy w pielgrzymce w grupie techniczno-ekologicznej. Wszelkie informacje pod numerem 668215519.

 

 7.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

8.Bóg zapłać za większe ofiary na tacę z racji III niedzieli miesiąca. Aktualnie trwają prace przy stallach pod chórem i przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego. Po zdemontowaniu do konserwacji stalli została odsłonięta posadzka, która była w bazylice , gdy te stalle 500 lat temu ustawiano.

 

9.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pan Łukasza Mosura z Kalisza -serdecznie zapraszamy

 

10.Zmarł Ks. Daniel Jarosiński- kapłan Diecezji Kieleckiej l.82 , w kapłaństwie l.59. W latach 1961-1964 był wikariuszem w naszej parafii.Za zmarłego Kaplana i zmarłych z naszych rodzin; Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

14.07.2019 r. XV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest 15 Niedziela Zwykła. Czasem zatrzymujemy się, zadając sobie pytania, kim jest Bóg, jaki jest sens naszego życia i istnienia świata. Zagłębiamy się w filozoficzne dywagacje i w końcu dochodzimy do wniosku, że czujemy się w tym wszystkim zagubieni. Tymczasem mamy być ufni wobec Boga jak dzieci wobec ojca. Chrystus daje nam receptę na udane życie: kochaj Boga i kochaj bliźniego, wtedy wszystko będzie miało sens. Kochaj, bo w miłości jest Bóg. Takie to zwyczajne i proste, a jednocześnie takie trudne.

 

2.Patroni tygodnia:

 

15 lipca 2019 - Poniedziałek - wspomnienie dowolne św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła


16 lipca 2019 - Wtorek - wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.  W Czernej uroczystości odpustowe. Po każdej Mszy św. będzie można przyjąć Szkaplerz Święty oraz poświęcić dewocjonalia. Uroczysta Msza św. z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem ks. Bpa Damiana Muskusa będzie odprawiona o godz. 11.00.

 

  W sobotę, 20 lipca, odbędzie się w  sanktuarium  w Czernej XXI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski ordynariusz diecezji kieleckiej. O godz. 14.30 będzie uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, a następnie nabożeństwo eucharystyczne.

 

18 lipca 2019 - Czwartek - wspomnienie dowolne św. Szymona z Lipnicy, prezbitera


20 lipca 2019 - Sobota - wspomnienie dowolne bł. Czesława, prezbitera  

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert :organy Pan Krzysztof Urbaniak, skrzypce Pani Teresa Piech -serdecznie zapraszamy.


14 NIEDZIELA ZWYKŁA

7.07.2019 r. XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest 14 Niedziela Zwykła. Chrześcijanin, wzorem Apostołów, jest powołany do głoszenia Dobrej Nowiny. Każdy może to robić w najprostszy z możliwych sposobów; świadectwem własnego życia. I chociaż może nas spotkać w związku z tym uznanie i podziw, to jednak częściej napotkamy trudności, brak zrozumienia i odrzucenie. I tak jak uznanie ze strony ludzi nie może być naszym celem, podobnie odrzucenie z ich strony nie może być dla nas powodem zniechęcenia. Jezus wskazuje na ostateczny cel naszych działań: Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie. Możemy zostać odrzuceni, wykpieni i opuszczeni przez ludzi, ale nigdy przez Chrystusa.

 

2.Patroni tygodnia:

 

w poniedziałek – wspomnienie św. Jana z Dukli

w czwartek -św.. Benedykta-patrona Europy

w piątek w. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

w sobotę- św. pustelników- Andrzeja Świerada i Benedykta

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Dziękujemy pielgrzymce chorych na Jasną Górę za wczorajszą wspólną modlitwę u Matki Bożej- modlitwę za siebie, w swoich intencjach i za wszystkich Parafian.

 

6.Nabożeństwo Fatimskie będzie-13 lipca w najbliższą sobotę.  Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 18.00 będzie procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej wokół bazyliki- zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

7.W przyszłą niedzielę o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy – serdecznie zapraszamy.


13 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.06.2019 r. XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Rozpoczęliśmy wakacje. Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego

 

2.W najbliższą środę, 3 lipca, obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła, który jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.   ” Maranatha.”.

 

6.W I piątek lipca osoby odprawiające pierwsze piątki mogą przystąpić do spowiedzi przed każdą Mszą Świętą oraz od godziny16.00 do 18.30.

 

7.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca święte.

 

8.Pielgrzymka chorych na Jasna Górę będzie w najbliższą sobotę – osoby, które się zapisały na tę pielgrzymkę wyjeżdżają autokarem z parkingu koło Victorii o godzinie 6.30.

 

9.Wszystkim, którzy w miesiącu lipcu będą przeżywać swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.Zmarli Parafianie w miesiącu czerwcu : śp. :Krzysztof Kłapciński, Marianna Kościelniak, Jarosław Kocjan, Wiktor Kiełtyka, Anna Pyszkiewicz, Anna Szyguła, Michał Gądek, Urszula Dusza, Edward Piłka, Władysława Czerwińska, Marek Sciążko, Teresa Świętek, Wojciech Muchajer, Krystyna Godyń, Wanda Śmiłowska, Franciszka Halkiewicz, Nataniel Januszek,..Ojcze nasz,… ..Zdrowaś Mario….Wieczny odpoczynek…..


12 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.06.2019 r. XI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

 1. Dzisiaj jest 12 NIEDZIELA ZWYKŁA. Obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców o godz. 17.00. Zachęcamy do składania intencji w zakrystii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.
 2. Jutro Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela.
 3. Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.
 4. Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

       5.W piątek- Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- z racji tego święta jako uroczystości nie ma postu.

 1. W przyszłą sobotę uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą odprawione w bazylice o godzinie 7.00, 8.30., 10.00 i 18.00 a w Olewinie o godzinie 17.00.Taca jest przeznaczona na wsparcie działalności Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej. Jest to także dzień więzi modlitewnej z Papieżem Franciszkiem. Także w sobotę imieniny obchodzi Ksiądz Biskup Piotr Skucha- pamiętajmy o solenizancie w naszych modlitwach.
 2. Uczniowie zakończyli rok szkolny, zachęcamy do korzystania z sakramentu spowiedzi, aby pięknie z Bogiem rozpocząć i przeżywać czas wakacji. Wszystkim uczniom i dorosłym życzymy dobrych, bezpiecznych wakacji i urlopów.
 3. Już mamy księgę do zapisywania intencji mszalnych na 2020 r.

      9.Pielgrzymka chorych
          Zapraszamy do udziału w 54. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych na Jasną Górę, która odbędzie się 6 lipca, w święto patronalne Apostolstwa Chorych, Matki Bożej          Uzdrowienia Chorych. Pielgrzymkę tegoroczną poprowadzi Bp. Andrzej Przybylski. Rozpoczęcie pielgrzymki w bazylice jasnogórskiej o godz. 9.30, Eucharystia o 11.00, zakończenie ok. 16.30 . Zapisy przyjmujemy w kancelarii w czwartek i piątek.

 1. Zapisy na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja w dniu 14 lipca b r. przyjmuje Parafia Św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. o godzinie 7.00 i 18.00 , a w naszej Parafii zapisy w każdą niedzielę w biurze Radia Maryja.
 2. Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

16.06.2019 r. UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

 1. Dzisiejsza niedziela jest niedzielą Trójcy Przenajświętszej. Z pokorą pochylamy się nad tą największa tajemnicą naszej wiary.
 2. Jutro w naszej diecezji uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, głównego Patrona diecezji.
 3. We wtorek, 18 czerwca, przypada 26 rocznica świeceń kapłańskich Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem.
 4. W środę zakończenie roku szkolnego. Serdecznie zapraszamy Dyrekcję, Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników, Rodziców, Dziadków a przede wszystkim Dzieci i Młodzież na Mszę św. o godz. 8.00.
 5. W najbliższy czwartek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła.

W Boże Ciało Msze św. o godz. 7.00, 8.30.00.. 10.00 i 13.00 i wieczorna o godzinie 17.00. Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z bazyliki po Mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami :Basztową, Szpitalną, Mickiewicza, Górniczą, Kościuszki, Augustiańską i zakończenie na Rynku. Ołtarze będą w tych samych miejscach jak w ubiegłym roku. Bardzo prosimy Parafian z następujących grup o przygotowanie ołtarzy dla Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie:

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 17.00 przed bazyliką. 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia. Znakiem wiary w obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba, przechodzącego ulicami miasta, niech będą udekorowane nasze domy. Zapraszamy do udziału w procesji asystę: dzieci, młodzież, pań i panów, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną, chóry parafialne, dzieci przedszkole i młodszych klas Szkoły Podstawowej do sypania kwiatków. Dzieci z klas III prosimy o przyjście na procesję w strojach od I Komunii Świętej . Spotkanie odpowiedzialnych za ołtarze będzie w środę o godzinie 18.30 przed bazyliką.

 1. Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.
 2. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców o godz. 17.00. Zachęcamy do składania intencji w zakrystii i kancelarii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.
 3. W dzisiejszą niedzielę-16 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się koncert organowy w naszej bazylice. W ramach koncertu wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, z klasy organów prof. Marcina Szelesta- serdecznie zapraszamy do wysłuchania pięknych utworów organowych. W programie przede wszystkim muzyka z terenów I Rzeczpospolitej.

       9. Dzisiejsza niedziela, jako 3 miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na kolejne prace konserwatorskie w naszej bazylice- Bóg zapłać ofiarodawcom.

      10. Już mamy księgę do zapisywania intencji mszalnych na 2020 r.

 1. Zapisy na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja w dniu 14 lipca b r. przyjmuje Parafia Św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. o godzinie 7.00 i 18.00 , a w naszej Parafii zapisy w każdą niedzielę w biurze Radia Maryja.

 


UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO

9.06.2019 r. UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest - uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny.

Jutro jest święto Najświętszej Maryi Panny(tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), - Matki Kościoła. Msze święte jutro będą odprawione o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 16.00 i 18.00, a Msza Święta w Olewinie będzie o godzinie 17.00. Obietnica zmartwychwstałego Chrystusa wypełniła się. Zebrani w Wieczerniku Apostołowie otrzymują Ducha Świętego, który po wniebowstąpieniu Chrystusa będzie strzegł Kościoła i prowadził go na spotkanie z Mistrzem na końcu dziejów. Od dnia Pięćdziesiątnicy Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo i głosi Dobrą Nowinę aż po krańce ziemi.

W czwartek 13 czerwca będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

 

2.W przyszłą niedzielę będzie uroczystość Najświętszej Trójcy, kończy się okres spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Zachęcamy tych, jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

 W Dekanacie olkuskim Parafia w Braciejówce obchodzi ODPUST.

 

3.W piątek przypada 49 rocznica święceń kapłańskich Księdza Biskupa Piotra Skuchy, a w miniony piątek Ksiądz Robert Żwirek obchodził swoje imieniny. Z tej racji Księdzu Biskupowi i Księdzu Robertowi życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa.

 

 4.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej  będzie spotkanie kręgu biblijnego - ostatnie przed wakacjami.

 

5.W minioną niedzielę przed bazyliką nasi Parafianie złożyli do puszek ofiary w wysokości 2320 zł. na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

6.Wczoraj o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej diakoni naszej diecezji przyjęli święcenia prezbiteratu. Wśród tych diakonów był nasz parafianin Karol Goc. Życzymy naszemu prymicjantowi wszelkich Bożych łask, opieki Matki Bożej i mocy Ducha Świętego w służbie Bogu w Kościele Świętym. Rodzicom i rodzinie Księdza Karola życzymy wszelkich łask Bożych. Uroczystą Mszę Świętą Prymicyjną kapłan Karol Goc odprawi w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13.00- bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Eucharystii .

 

7.Strefa mocy

Zapraszamy bardzo serdecznie na wspaniałe wydarzenie w Duchu Nowej Ewangelizacji, które odbędzie się w Gołaczewach już 14-15 czerwca 2019 (piątek i sobota)

Strefa Mocy to konferencje, świadectwa, Uwielbienie, Czas radosnego spotkania z Jezusową Ewangelią i doświadczenie w nowy sposób prawdy o ogromnej miłości Naszego Boga w Niebie do nas wszystkich - do swoich dzieci. Ekipa pod przewodnictwem Witka Wilka i Jego Żony Sylwii wraz z zespołem Full Power Spirit będzie dzieliła się radością przeżywania Ewangelii. W programie również liczne atrakcje – lody, kawa, ciasto, grill oraz DARMOWE ANIMACJE I DMUCHAŃCE DLA DZIECI.

Więcej informacji na Facebooku – Strefa Mocy Gołaczewy oraz plakatach.  ORGANIZATORZY: WSPÓLNOTY „U ŹRÓDŁA” I „DOMOWY KOŚCIÓŁ” ORAZ PROBOSZCZ PARAFI ŚW. MARII MAGDALENY W GOŁACZEWACH Ks. STANISŁAW GIBAŁA.


8.I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.

 

9.Marsz dla Życia i Rodziny

W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

10.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej

www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

11.W przyszłą niedzielę-16 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się koncert organowy w naszej bazylice W ramach koncertu wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, z klasy organów prof. Marcina Szelesta- serdecznie zapraszamy do wysłuchania pięknych utworów organowych. W programie przede wszystkim muzyka z terenów I Rzeczpospolitej.


UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

2.06.2019 r. VII NIEDZIELA WIELKANOCNA- WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

         Dzisiaj siódma Niedziela Wielkanocna - uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Święte

 1. Dzisiaj Święto Dziękczynienia, duchowe wotum wdzięczności za niepodległość i wolność. Okazja, aby podziękować tym wszystkim, od których otrzymujemy dobro. Przed bazyliką można złożyć do puszek ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 2. W sobotę o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej diakoni naszej diecezji przyjmą święcenia prezbiteratu. Wśród tych diakonów jest nasz parafianin Karol Goc.. Zachęcamy do gorliwej modlitwy dla wyproszenia łask Ducha Świętego tym, którzy dzisiaj rozpoczynają rekolekcje przed świeceniami kapłańskimi.
 3. Uroczystą Mszę Świętą Prymicyjną kapłan Karol Goc odprawi w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13.00- bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Eucharystii .
 4. W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek i piątek miesiąca. Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.” Maranatha.”
  Grupa ADORACYJNA , modląca się przy Jezusie Chrystusie w każdy czwartek tygodnia od godziny 19.00 do 20.00 zaprasza osoby, którym ta godzina wieczorna odpowiada, do cotygodniowej cichej adoracji.
 5. Osoby odprawiające pierwsze piątki miesiąca mogą przystąpić do spowiedzi w czasie Mszy Świętych rannych i od godziny 16.00.
 6. Miesiąc czerwiec jest poświęcony oddawaniu czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do kultywowania tradycyjnych form nabożeństwa. Szczególnie zachęcamy do śpiewania litanii oraz odnowienia praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, opartej na obietnicach przekazanych św. Małgorzacie Marii Alacoque.
 7. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.
 8. Marsz dla Życia i Rodziny

  W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.
  Program marszu przedstawia się następująco:
  od godz. 14.00 – wydawanie pakietów dla posiadaczy zaproszeń przed kościołem św. Floriana
  14.45 – koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele
  15.00 – wyjście i przemarsz przez dzielnicę Zagórze
  15.40 – wejście na Plac Papieski i udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu

       9..V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

       10..Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

           Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30 Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) .

 

.      11.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro po Mszy Świętej wieczornej.

 

 1. W przyszłą niedzielę będzie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
 2. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane w bazylice: w dni powszednie przed Mszą św.-czyli o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30. Wszystkim, którzy w miesiącu czerwcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny , jubileusze składamy najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Zmarli w miesiącu maju nasi Parafianie  ś p: Zofia Kania, Wojciech Włoch, Elżbieta Kaczmarczyk, Krystyna Kluczewska, Emilia Piątek, Jan Pogan, Wiesław Kubik, Halina Wójcicka, Stanisław Adamczyk, Maria Feliksik, Marianna Książek, Zbigniew Kurowski, Jerzy Wąs, Apolonia Grudzień, Małgorzata Sobieraj, Józef Kajda… Ojcze nasz,  Zdrowaś Mario,, ,Wieczny odpoczynek….


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

26.05.2019 r. VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest VI Niedzielę Wielkanocną i Dzień Matki. Módlmy się w intencji wszystkich matek, a szczególnie tych, które oczekują potomstwa. Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można jeszcze dokonać w zakrystii .

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w dzisiejszą niedzielę o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- włączmy się naszymi modlitwami w to dziękczynienie.

 

3.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

4. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach

 

5.Marsz dla Życia i Rodziny

 

W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

Program marszu przedstawia się następująco:

 

 14.00 – wydawanie pakietów dla posiadaczy zaproszeń przed kościołem św. Floriana
14.45 – koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele
15.00 – wyjście i przemarsz przez dzielnicę Zagórze
15.40 – wejście na Plac Papieski i udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu

 

6.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

7.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowuje się jeszcze SP Nr 5 - próby zgodnie z ustaleniami przygotowującego. Uczniowie ze SP nr 5 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

8.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) .

 

9.W poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim przypadają Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i Błogosławieństwo w Pracy na Roli. Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 7.00 pójdziemy w procesji ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wokół bazyliki. Osoby, które wybierają się na Mszę Święta w te dni na godzinie 8.00 prosimy o włączenie się już w procesję o godzinie 7.30.

 

10.W najbliższą sobotę 2 kleryków V roku naszego seminarium przyjmą święcenia diakonatu- módlmy się za nich i o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne.

 

11.W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

12.W I sobotę czerwca będziemy się modlić za przyczyną Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny- pamiętać będziemy również o dzieciach z racji Dnia Dziecka. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia cztery części różańca

 

13.Miesiąc czerwiec jest poświęcony Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane w bazylice: w dni powszednie przed Mszą św.-czyli o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30.


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

19.05.2019 r. V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest V Niedzielę Wielkanocną- po Mszy świętej wieczornej w ramach comiesięcznych koncertów organowych w naszej bazylice wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Katowicach- serdecznie zachęcamy do wysłuchania tego koncertu

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w najbliższą niedziele o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- zgromadźmy się licznie na tym kapłańskim modlitewnym dziękczynieniu.

 

3.W przyszłą niedzielę 26 maja jest Dzień Matki- Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można dokonać w zakrystii i kancelarii parafialnej.

 

4.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

5.. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.

 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

6.W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

7.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

8.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowują się jeszcze SP Nr 4 i SP nr 5- próby zgodnie z ustaleniami przygotowujących. Uczniowie ze SP nr 4 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

9.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00  

Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

  10.W sobotę 25 Maja  , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Początek spotkania  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego  Koronką do Miłosierdzia Bożego następnie : uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza i Msza Św.- spotkanie formacyjne ma charakter otwarty- zapraszamy chętnych.

 

11.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

 

Podgrabie ( z Mszą Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą)

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą)

 

11.W III niedzielę miesiąca składamy na tacę większe ofiary na dalsze prace konserwatorskie w naszej bazylice - Bóg zapłać ofiarodawcom.

 


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.