Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

           

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu 25 lutego 2024 r.

 

1.Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes („do narodów”), która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przy wyjściu z kościoła prosimy o ofiary do puszek na pomoc misjonarzom – „Bóg zapłać”.

 

 2.W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ: dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

 

3.W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. 

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 8.00; spowiedź na każdej Mszy świętej i od godziny 16.00 do 18.30.

- w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00.W naszej bazylice tego dnia odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00,7.30. 8.30 i 17.30.

Msza święta za TV TRWAM I RADIO MARYJA będzie  w sobotę o godzinie 8.00.

 

 

4.W nadchodzący piątek, który wypada 1 marca, Polska celebruje jedno ze swoich świąt państwowych - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To wyjątkowy dzień ustanowiony w 2011 roku, mający na celu upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterstwu „Żołnierzy Wyklętych” - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy w latach po II wojnie światowej, często w niesprzyjających i niebezpiecznych warunkach, walczyli o wolną Polskę.

 

 

5.W dniu 29 każdego miesiąca o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego będzie modlitwa wspólna za przyczyną św. Michała Archanioła- zapraszamy.

 

Drodzy Parafianie !

 

Pragniemy zwrócić się do Was z ważną prośbą dotyczącą naszego wspólnego miejsca - placu przy bazylice. Aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do kościoła dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych i tych, którzy mogą mieć trudności z poruszaniem się, prosimy o unikanie parkowania samochodów na tym placu. Jeśli konieczne jest przywiezienie kogoś bezpośrednio do wejścia, prosimy o robienie tego z największą ostrożnością.

Zauważyliśmy, że chodnik wokół bazyliki ulega coraz większym uszkodzeniom, co jest wynikiem zwiększonego ruchu pojazdów w tym obszarze. Te uszkodzenia wymagają napraw, a kolejne są już planowane na wiosnę. Chcemy zachować nasze otoczenie w jak najlepszym stanie, aby wszyscy czuli się tutaj bezpiecznie i komfortowo.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i dbałość o dobro wspólnoty.

 


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

           

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
18 lutego 2024 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Wlekjiego Postu.

 

2.W Popielec, w ramach zbiorki do puszek na UKRAINĘ, nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 7 922,54 zł i 5 euro. Ofiary zostały przesłane na konto Caritas Polska- Bóg zapłać ofiarodawcom a Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.

 

3.Na pomoc zakonom kontemplacyjnym w dniu 2 lutego do puszek zebrano ofiary w wysokości 2450 zł.. i 10 euro – Bóg zapłać ofiarodawcom a Caritas naszej parafii za pomoc w zbiórce.

 

4.W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ:dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełnyczyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

 

5.W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

6.Przyszła – II Niedziela Wielkiego Postu będzie obchodzona jako – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ich wysiłki wesprzemy ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

7.W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra      Apostoła – pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

 

8.Osoby, które zawarły w przeszłości małżeństwo sakramentalne w Kościele a obecnie żyją w nowym związku cywilnym zapraszamy na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Rekolekcje odbędą się w kaplicy Domu „Szilo” w Czeladzi w dniach 23, 24 i 25 lutego 2024 r. (piątek, sobota i niedziela). Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.30, poprowadzi je ks. Marcin Lech.

 

9.W dniu 29 każdego miesiąca o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego bedzie modlitwa wspólna za przyczyną św. Michała Archanioła- zapraszamy.

 

 

           

 


VI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
11 lutego 2024 r.

 

 1. Dzisiaj VI niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Rozpoczyna się  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Dobiega końca tegoroczny karnawał. We wtorek tzw. „ostatki”.
 2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu namaszczenia chorych, zorganizujemy w czasie rekolekcji wielkopostnych.
 3. W tym tygodniu w środę,14 lutego, przypada POPIELECi rozpoczyna się okres WIELKIEGO POSTU. Msze Święte z posypaniem głów popiołem o godz. 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30, 16.00 – dla dzieci, 18.00 . Abp Adrian Galbas SAC przychylił się do apelu ks. abpa Stanisława Gądeckiego, zachęcającego do włączenia się w ogólnopolską zbiórkę Caritas na pomoc dla osób najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W związku z tym, po każdej Mszy świętej w Środę Popielcową należy przyprowadzić zbiórkę do puszek na powyższy cel, a zebrane środki przekazać do Caritas Polska.
 4. Kancelaria w Środę Popielcową będzie nieczynna.
 5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły,polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy  a 60. rokiem życia. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 6. W czwartek przypada  Rocznica święceń biskupich. ks. bpa Piotra Skuchy. Niech nasza modlitwa  wyprasza dla biskupa potrzebne łaski.
 7. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ:dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00.  W przyszłą niedzielę, rozpoczniemy nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym. Będzie ono odprawiane  o godzinie 16.00.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełnyczyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.
 8. W sobotę 17 lutego zapraszamy na miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 konferencja nt. 'Obrona Maryi Niepokalanej tarczą i zbroją w walce ze złem', o 17.30 Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II. Na konferencję o godz. 17-tej zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko rycerzy Niepokalanej. Opiekun MI ks. Robert 
 9. W czwartek po Mszy świętej wieczornej spotkanie Wspólnoty  Maranatha, jak również spotkanie seminarium odnowy wiary- zaprasza opiekun Ks. Paweł Gielec.
 10. Nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz Woszczek dzisiaj  obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i swego patrona św. Grzegorza oraz wszelkiej pomyślności
 11. Na ostatnie dni karnawału i na rozpoczynający się Wielki Post przyjmijmy Boże błogosławieństwo…

 

 

 


V NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
4 lutego 2024 r.

 

 

1.Dzisiaj V niedziela zwykła.

 

2.Zakończyliśmy wizytę duszpasterską, czyli kolędę w rodzinach naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nas w swoim mieszkaniach, aby wspólnie się modlić i przyjąć Boże błogosławieństwo. Dziękujemy serdecznie za złożone, przy tej okazji, ofiary na Kościół i za kolędę, Bóg zapłać. Dziękujemy za pomoc w kolędzie ministrantom i lektorom i w ich imieniu i ich rodziców dziękujemy za ofiary dla nich. Dziękujemy wszystkim za wszelką życzliwość i gościnność - zdajemy sobie sprawę, że to z racji wiary i czci w Jezusa Chrystusa ta otwartość i życzliwość dla nas - Jego sług - niech tak też  tą waszą gościnność - Drodzy Parafianie - przyjmie Jezus Chrystus.

 

3.Rodziny, które nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym dniu, a chciałyby, aby ich dom kapłan pobłogosławił ,prosimy o zgłoszenie tej chęci w kancelarii parafii. Dodatkowa kolęda planowana jest w sobotę 10 lutego.

 

4.Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie ,czuwanie i modlitwę za Kościół i Ojczyznę w kaplicy św. Jana Kantego –„ SZTURMUJEMY NIEBO,

JEDNOCZYMY SIŁY !!!

 

5.Wszystkim przeżywającym w lutym dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

6..W dniu 5 lutego jest wspomnienie św. Agaty. Można święcić chleb, sól i wodę.

 

.„Błogosławiony 5. lutego chleb chronić ma nas przed ogniem. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić” – wyjaśnia liturgista .

Dlaczego błogosławimy chleb we wspomnienie św. Agaty?

– Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga. Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty.

Chleb jest pięknym symbolem jej poświęcenia. Jezus nieprzypadkowo podczas Ostatniej Wieczerzy wybrał właśnie chleb jako znak, pod którym chciał pozostać pośród nas…

 

Warto wiedzieć, że św. Agata nie tylko chroni nas przed pożarami, ale jest też opiekunką kobiet z chorobami piersi.

 

 

7.Zmarli w miesiącu styczniu nasi Parafianie ; ś.p.: Jerzy KRUK, Stefan ŚWIERCZYNA, Robert ŻUREK, Janusz WĘGLARZ, Izabella KIEŁTYKA -KĘDZIERSKA, Mirosław RYDZYK, Kazimierz BANYŚ, Stanisław FURMAN, Władysław BAC, Władysław KOZIEŃ, Stanisław ROZMUS, Ewa LEŚNIAK, Władysław MUCHA, Jacek DURZYŃSKI, Jan CZARNOTA, Bogusław KULIG, Tadeusz STANEK, Danuta KLUCZEWSKA, Anna CIEŃ, Krystyna MARCHEWKA  i 2 lutego zmarł nasz wieloletni kościelny Marek Spyra…Ojcze nasz … Zdrowaś  Mario….Wieczny odpoczynek…


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28 stycznia 2024 r.

 

1.W dzisiejszą IV Niedzielę Zwykłąobchodzimy Światowy Dzień Trędowatych.

 

2.W piątek – 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze święte w naszej bazylice będą odprawione  o godzinie :  6.30, 8.00, 10.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu przychodzimy z gromnicami, które pobłogosławimy podczas każdej Mszy świętej. Prosimy o zaopatrzenie się w osłonki na świece w trosce o posadzkę i ławki! Święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Ofiary zbierane w tym dniu do puszek są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych. W tym dniu kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd.

 

 

3.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w czwartek dzień szczególnej modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wspólna adoracje w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota MARANATHA.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 8.00; spowiedź na każdej Mszy świetej i od godziny 17.00 do 18.30.

- w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00.W naszej bazylice tego dnia odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00,7.30. 8.30 i 17.30.

Msza święta za TV TRWAM I RADIO MARYJA bedzie  w sobotę o godzinie 8.00.

 

4.W sobotę, 3 lutegowspomnienie Św. Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła. Po Mszy św. porannej i wieczornej udzielimy specjalnego błogosławieństwa świecami za jego wstawiennictwem.

 

5.ADORACJA 24 - SZTURMUJEMY NIEBO

JEDNOCZYMY SIŁY !!!

2 luty – Święto Matki Bożej Gromnicznej ( I piątek miesiąca) -  w naszej  Bazylice  będzie prowadzone  24– ro godzinna  ADORACJA PANA JEZUSA

w intencji za naszą OJCZYZNĘ (o jedność i pokój)

Zapraszamy wszystkie osoby do włączenia    ( w jednej lub kilku  wybranych przez siebie godzin}

Wykaz poszczególnych godzin ADORACJI prowadzonych przez dane Parafie i grupy modlitewne umieszczone są w gablotach

m.in. szczególnie zapraszamy w godz. o

19 .00- ministrantów i rodziny ze wszystkich Parafii

23.00 – margaretki i osoby modlące się za kapłanów i zakony

8.00 – nasza Parafia :)

9.00 kółka rózańcowe

15.00- Koronka do Bożego Miłosierdzia którą poprowadzi parafia …św. Maksymiliana

Rozpoczęcie Adoracji Mszą Sw. o godz. 18.00 ( za Ojczyznę którą odprawi nasz  neoprezbiter Oblat Maryi Niepokalanej Ojciec Karol Chmiel ) 

zakończenie w dn. 3 luty ( I sobota miesiaca) o godz 18-ej. Mszą Sw

(osoby chore mogą włączyć się duchowo odmawiając różaniec/.

Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału

 

6..W dzisiejszą niedzielę po   Mszy świętej wieczornej odbędzie się w naszej bazylice koncert kolęd zespołu wokalno-instrumentalnego  SALVATORIS z Olkuszu.

 

7.Mszy św. dla rodziców i dzieci klas III będzie w dzisiejszą niedzielę o godz.15.30.

 

8. Od 1 lutego Msza swieta wieczorna w dni powszednie będzie o godzinie 18.00.

 

Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

 

PONIEDZIAŁEK 29 STYCZNIA
Od 9.00
Polna bl. 4 –  1 ksiądz
Od 10.00 -ul. Kazimierza Wielkiego /domy prywatne od końca ulicy jedna i druga strona / - 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Stary Olkusz i ul. Gwarków - /najpierw domy z ul. Stary Olkusz Nr 11 i 13;  potem ul. Gwarków, następnie Stary Olkusz od Nr 1/  1 ksiądz

WTOREK 30 STYCZNIA
Od 10.00
Rabsztyn - 2 księży
Od 16.00
ul. Szkolna /cała/, Staszica - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz

ŚRODA 31 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Niepodległości 1 ksiądz
Od 15.30 i 16.30
ul. Skłodowskiej - /domy prywatne i blok,  od strony ul. Skwer a na końcu blok nr 43 koło Biedronki/ -  2 księży

CZWARTEK 1 LUTY
Od 10.00
ul. Bylicy bl. 5  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Malinowa, Różana - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

ul. Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz
Od 16.30
ul. Sławkowska /domy prywatne –  od rynku/ 1 ksiądz

PIĄTEK 2 LUTY
Od 10.00
ul. Skalska bl. 9 i 10  i ul. Skalska bl. 7 – 1 ksiądz
Od 15.00
ul. Mickiewicza bl. 1, 1a, 3a  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Sławkowska bl. 7 i 7f  1 ksiądz

SOBOTA 3 LUTY
Od 9.00
ul. Mickiewicza /domy prywatne/, Parcówka oraz bloki Nr 7 i 7A, 7b, 9 na ul. Św. Jana Kantego – 1 ksiądz
ul. Jasna Nr 1 – 24 i Astrów  -  2 księży
Wiśliczka –  1 ksiądz


III NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
21 stycznia 2024 r.

 

 

1.Dzisiaj III niedziela zwykła, od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Jest to inspiracja do częstszego sięgania po słowo Boże zawarte na kartach Pisma Świętego i prześwietlania przezeń swojego życia.

 

2.Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka serdeczną pamięcią obejmijmy nasze drogie babcie i drogich dziadków. Módlmy się za tych żyjących i za tych, którzy odeszli już do wieczności. Bardzo wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i codzienna serdeczna pamięć.

 

3.W środę Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Za przyczyną św. Franciszka Salezego, módlmy się, aby pracownicy mediów z poszanowaniem przekazywali prawdę, do której wszyscy mają prawo.

 

4.W czwartek, 25 stycznia, przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Tym dniem kończymy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ks. abp Adrian J. Galbas SAC będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, które o godz. 17.00 odprawione zostanie w kościele pw. św. Barbary w Sosnowcu.

 

5.W piątek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu.

 

6.Mszy św. dla rodziców i dzieci klas III będzie w przyszła niedzielę  28 styczeń godz.15.30.

 

7.W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

8.W przyszłą niedzielę, po   Mszy świętej wieczornej,odbędzie się w naszej bazylice koncert kolęd zespołu wokalno-instrumentalnego  SALVATORIS z Olkuszu.

 

 

Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

 

PONIEDZIAŁEK 22 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 6 i 8  1 ksiądz

ul. Skalska bl. 11 i 12  1 ksiądz
Od 15.30

ul. Skalska bl. 13 i 14  1 ksiądz

WTOREK 23 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 19 i 20  1 ksiądz

Od 15.30
ul. Skalska bl. 21 i 22  1 ksiądz
Od 16.00
ul. Skalska bl. 17 i 18  1 ksiądz

ŚRODA 24 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Bylicy bl. 4 – i ul. Bylicy 2 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Bylicy bl. 3  1 ksiądz

 

CZWARTEK 25 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Korczaka bl. 2 i 4  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Korczaka bl. 5  i ul. Korczaka bl. 6  1 ksiądz
ul. Korczaka bl. 1  1 ksiądz

PIĄTEK 26 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Polna bl. 2 i 10  1 ksiądz
Od 15.00
ul. Skalska /domy prywatne/ oraz bl. 4 i 28  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Korczaka bl. 3 – 1 ksiądz


SOBOTA 27 STYCZNIA

Od 9.00
ul. Sikorka - /od końca/  1 ksiądz  
ul. Rabsztyńska - /od świateł/ - oraz ul. Sikorka Nr 2 – 20 – oraz Piękna Urocza Słoneczna 1 ksiądz  

 1. Parcze - /od początku/  1 ksiądz  
  ul. Cegielniana, Makowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ -  1 ksiądz  

 


KOLĘDA OD 15 STYCZNIA DO KOŃCA

PONIEDZIAŁEK 15 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Krakowskie Przedmieście bl. 11, 12, 13, 14 – oraz  bl. 12a, 12b, 14a  1 ksiądz
ul. Nullo bl. 1, 2, 3 i 3a oraz ul. Kościuszki bl. 15 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Nullo bl. 21 i 23 1 ksiądz

WTOREK 16 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Augustiańska /domy prywatne/ i bl. 5 – oraz ul. Szpitalna bl. 15 i 24 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Jesionowa, Sienkiewicza - /zgodnie z kolejnością ulic/ - 1 ksiądz
Od 16.00
ul. Sławkowska bl. 7c i 7e 1 ksiądz


ŚRODA 17 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Górnicza bl. 32, 32a, 32b, 32c – 1 ksiądz  
Od 15.00
ul. Nullo – domy prywatne - / początek od ul. Polnej / 1 ksiądz
Od 16.30
ul. Sławkowska bl. 5 i 7d – 1 ksiądz

CZWARTEK 18 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Kazimierza Wielkiego bl. 53 i 55  –oraz bl. 71 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Kościuszki bl. 12, 14, ul. Nullo bl. 5 i 5a –1 ksiądz
ul. Sławkowska bl. 7a, 7b, 7g – 1 ksiądz
Od 16.30
ul. 29 Listopada bl. 3 i 3b 1 ksiądz

PIĄTEK 19 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Polna bl. 6 i 12 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Kazimierza Wielkiego bl. 19 i 61 - 1 ksiądz
ul. Mickiewicza bl. 3 i 5 oraz ul. św. Jana Kantego bl. 1 plus Nowy Blok 1 ksiądz

SOBOTA 20 STYCZNIA

Od 9.00
ul. 20 Straconych - /początek od trasy - 1 ksiądz od skrzyżowania lewa strona i 2  ksiądz prawa strona/ -2 księży

ul. Czarnogórska - /jeden ksiądz – zaczyna od ronda/ – 1 ksiądz

ul. Żuradzka /domy prywatne i bloki – od ronda w kierunku Rynku / - 1 ksiądz

PONIEDZIAŁEK 22 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 6 i 8  1 ksiądz

ul. Skalska bl. 11 i 12  1 ksiądz
Od 15.30

ul. Skalska bl. 13 i 14  1 ksiądz

WTOREK 23 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 19 i 20  1 ksiądz

Od 15.30
ul. Skalska bl. 21 i 22  1 ksiądz
Od 16.00
ul. Skalska bl. 17 i 18  1 ksiądz

ŚRODA 24 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Bylicy bl. 4 – i ul. Bylicy 2 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Bylicy bl. 3  1 ksiądz
CZWARTEK 25 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Korczaka bl. 2 i 4  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Korczaka bl. 5  i ul. Korczaka bl. 6  1 ksiądz
ul. Korczaka bl. 1  1 ksiądz

PIĄTEK 26 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Polna bl. 2 i 10  1 ksiądz
Od 15.00
ul. Skalska /domy prywatne/ oraz bl. 4 i 28  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Korczaka bl. 3 – 1 ksiądz
SOBOTA 27 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Sikorka - /od końca/  1 ksiądz  

ul. Rabsztyńska - /od świateł/ - oraz ul. Sikorka Nr 2 – 20 – oraz Piękna Urocza Słoneczna 1 ksiądz  

ul. Parcze - /od początku/  1 ksiądz  
ul. Cegielniana, Makowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ -  1 ksiądz  

PONIEDZIAŁEK 29 STYCZNIA
Od 10.00
Polna bl. 4 –  1 ksiądz
ul. Kazimierza Wielkiego /domy prywatne od końca ulicy jedna i druga strona / - 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Stary Olkusz i ul. Gwarków - /najpierw domy z ul. Stary Olkusz Nr 11 i 13;  potem ul. Gwarków, następnie Stary Olkusz od Nr 1/  1 ksiądz

WTOREK 30 STYCZNIA
Od 10.00
Rabsztyn - 2 księży
Od 16.00
ul. Szkolna /cała/, Staszica - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz

ŚRODA 31 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Niepodległości 1 ksiądz
Od 15.30 i 16.30
ul. Skłodowskiej - /domy prywatne i blok,  od strony ul. Skwer a na końcu blok nr 43 koło Biedronki/ -  2 księży

CZWARTEK 1 LUTY
Od 10.00
ul. Bylicy bl. 5  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Malinowa, Różana - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

ul. Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz
Od 16.30
ul. Sławkowska /domy prywatne –  od rynku/ 1 ksiądz

PIĄTEK 2 LUTY
Od 10.00
ul. Skalska bl. 9 i 10  i ul. Skalska bl. 7 – 1 ksiądz
Od 15.00
ul. Mickiewicza bl. 1, 1a, 3a  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Sławkowska bl. 7 i 7f  1 ksiądz

SOBOTA 3 LUTY
Od 9.00
ul. Mickiewicza /domy prywatne/, Parcówka oraz bloki Nr 7 i 7A, 7b, 9 na ul. Św. Jana Kantego – 1 ksiądz
ul. Jasna Nr 1 – 24 i Astrów  -  2 księży
Wiśliczka –  1 ksiądz

SOBOTA 10 LUTY POPRAWKI


II NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II NIEDZIELA ZWYKŁA
14 stycznia 2024

 


1. Dziś II niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.


2. 17  stycznia, przypada Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.


3. Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.


4. W niedzielę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w poniedziałek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Niech będzie to czas szczególnej pamięci i życzliwości dla naszych babć i dziadków. Żyjącym życzymy Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych prosimy o radość życia wiecznego.


5. Starostwo Olkuskie zaprasza na koncert kolęd i pastorałek. Koncert  pod tytułem „Zielona kolęda” w wykonaniu grupy wokalnej AF Music oraz renomowanego zespołu Carrantuohill (czytamy: KARANTUHIL) odbędzie się w naszej bazylice w dzisiejszą  niedzielę - 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00. Wstęp wolny.
6. Bardzo serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu zespołu Te Deum i Orkiestry Dętej z Przegini, który odbędzie się w niedzielę 21 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu o godzinie 17.00. Bilety w cenie 15 zł, do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej MOKu.


7. W sobotę 20 stycznia zapraszamy na miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 konferencja nt. 'Maryja obecna przy Jezusie i przy każdym z nas od narodzin po krzyż', o 16.30 Różaniec, o 17.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II. Na konferencję o godz. 16-tej zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko rycerzy Niepokalanej. Opiekun ks. Robert


8. W czwartek po Mszy świętej wieczornej spotkanie Wspólnoty  Maranatha, jak również spotkanie seminarium odnowy wiary- zaprasza opiekun Ks. Paweł Gielec.


9. Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:


PONIEDZIAŁEK 15 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Krakowskie Przedmieście bl. 11, 12, 13, 14 – oraz  bl. 12a, 12b, 14a  1 ksiądz
ul. Nullo bl. 1, 2, 3 i 3a oraz ul. Kościuszki bl. 15 – 1 ksiądz

Od 15.30
ul. Nullo bl. 21 i 23 1 ksiądz

WTOREK 16 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Augustiańska /domy prywatne/ i bl. 5 – oraz ul. Szpitalna bl. 15 i 24 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Jesionowa, Sienkiewicza - /zgodnie z kolejnością ulic/ - 1 ksiądz
Od 16.00
ul. Sławkowska bl. 7c i 7e 1 ksiądz


ŚRODA 17 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Górnicza bl. 32, 32a, 32b, 32c – 1 ksiądz  
Od 15.00
ul. Nullo – domy prywatne - / początek od ul. Polnej / 1 ksiądz
Od 16.30
ul. Sławkowska bl. 5 i 7d – 1 ksiądz


CZWARTEK 18 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Kazimierza Wielkiego bl. 53 i 55  –oraz bl. 71 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Kościuszki bl. 12, 14, ul. Nullo bl. 5 i 5a –1 ksiądz
ul. Sławkowska bl. 7a, 7b, 7g – 1 ksiądz
Od 16.30
ul. 29 Listopada bl. 3 i 3b 1 ksiądz

PIĄTEK 19 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Polna bl. 6 i 12 – 1 ksiądz
Od 15.30
ul. Kazimierza Wielkiego bl. 19 i 61 - 1 ksiądz
ul. Mickiewicza bl. 3 i 5 oraz ul. św. Jana Kantego bl. 1 plus Nowy Blok 1 ksiądz

SOBOTA 20 STYCZNIA

Od 9.00
ul. 20 Straconych - /początek od trasy - 1 ksiądz od skrzyżowania lewa strona i 2  ksiądz prawa strona/ -2 księży
ul. Czarnogórska - /jeden ksiądz – zaczyna od ronda/ – 1 ksiądz
ul. Żuradzka /domy prywatne i bloki – od ronda w kierunku Rynku / - 1 ksiądz


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO
7 stycznia 20241. Dziś w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć nasz sakrament chrztu świętego. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców i rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.

 

2.Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy tradycyjnie będziemy śpiewać do 2 lutego.

 

3.W sobotę 13-go stycznia, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, będzie przy naszej bazylice o godz. 12.00, przed figurą Matki Bożej, modlitwa różańcowa w intencji obrony życia Nienarodzonych. Różaniec poprowadzi ks. Robert Żwirek. Zapraszamy wszystkich parafian, dla których ma znaczenie ta ogromnie ważna intencja.

4. Starostwo Olkuskie zaprasza na koncert kolęd i pastorałek. Koncert  pod tytułem „Zielona kolęda” w wykonaniu grupy wokalnej AF Music oraz renomowanego zespołu Carrantuohill (czytamy: KARANTUHIL) odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00. Wstęp wolny.

 

5.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych łask oraz wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

 

6.W naszej parafii nadal trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:
.
PONIEDZIAŁEK 8 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska - /zgodnie z kolejnością ulic/ –   i ul. Górnicza - /domy prywatne od początku/  1 ksiądz
ul. Kopalniana  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Ogrodowa, Klonowa - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz

WTOREK 10 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Kwiatowa – /od początku/, ul. Zielona /od końca/  1 ksiądz

ul. Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana - /zgodnie z kolejnością ulic/ –
1 ksiądz

Od 16.00
ul. Kościuszki /domy prywatne/, Krakowskie Przedmieście /domy prywatne/ -  
1 ksiądz

ŚRODA 10 STYCZNIA

Od 10.00
ul. Parkowa, Leśna /zaczyna od ul. Parkowej potem ul. Leśna/  
i ul. Piłsudskiego, Skwer, Krótka - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz
Od 15.30
ul. św. Jana Kantego /domy prywatne – od końca ulicy w kierunku centrum/ -  
1 ksiądz
Od 16.30
ul. Słowackiego, Olewińska, Polna,  - /zgodnie z kolejnością ulic/   1 ksiądz

CZWARTEK 11 STYCZNIA

Od 10.00
ul. Rynek, Floriańska, Bóżnicza i ul. Mickiewicza bl. 7  1 ksiądz
Od 15.30
ul. Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte - /zgodnie z kolejnością ulic/
1 ksiądz
ul. Minkiewicza, Nowa - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz
Od 16.30
ul. Wapienna, Wiśniowa  1 ksiądz

PIĄTEK 12 STYCZNIA

Od 10.00
ul. 29 Listopada /domy prywatne/ oraz bl. 5 i 3a  1 ksiądz
Od 15.00
ul. Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa - /zgodnie z kolejnością ulic/–
1 ksiądz
Od 15.30
ul. Krakowska – [+26/-11] 1 ksiądz

SOBOTA 13 STYCZNIA

Od 9.00
Bogucin Mały i Czarny Las
- /Czarny Las, potem Bogucin obydwie strony od końca/ 1 ksiądz
- /Bogucin Mały numery nieparzyste od początku/- [+37/-2]  1 ksiądz
- / numery parzyste od początku - ks. który ma numery parzyste powinien wziąć również numery 1, 3, 5, 11, 13, 15/ -1 ksiądz

ul. Dworska, Okrzei i ul. Dworska – nowy blok - /zgodnie z kolejnością ulic/–
1 ksiądz

 


NOWY ROK 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 
 NOWY ROK 2024

 


 
Na progu Nowego Roku 2024-w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi prosząc o Boże błogosławieństwo– chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2023 roku.

Wspólnota  parafialna, przez sakrament chrztu świętego, powiększyła się w minionym roku o 103 dzieci.

Do I Komunii świętej przystąpiło 122  dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.
 
Dziękujemy za 174 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.
 
 Sakrament małżeństwa zawarły 33 pary  narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.
 
Dziękujemy też za doczesne życie 177 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.
 
Wszystkim życzymy dobrego 2024 roku- niech każdego wspiera  Boża Dziecina, niech Maryja ma wszystkich w swojej opiece, niech Boży pokój przebywa w sercach naszych nieustannie.
 
Dziś, w obecności naszej wspólnoty parafialnej, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Księdzu Proboszczowi Mieczysławowi Miarce z okazji Jego Imienin oraz Księdzu Prałatowi Stefanowi Roguli z okazji Jego Urodzin.

Księdzu Prałatowi Mieczysławowi Miarce, który jest naszym proboszczem w tym szczególnym dniu, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za Jego dobroć, mądrość i nieustające oddanie się sprawom naszej wspólnoty. Niech każdy dzień wypełnia Księdza proboszcza Bożym pokojem, a wiara i miłość do bliźnich nadal będą światłem prowadzącym nas wszystkich. Życzymy Księdzu Proboszczowi zdrowia, siły i nieustannej radości płynącej z codziennej posługi.

Księdzu Prałatowi seniorowi Stefanowi Roguli, który jutro będzie obchodził swoje urodziny - z sercem pełnym radości, składamy życzenia obfitości Bożych łask, nieustającej nadziei i duchowego ukojenia w każdym dniu. Niech Księdza prałata zaufanie Panu Bogu i oddanie będą nadal źródłem inspiracji i mocy dla nas wszystkich.

Wspólnie, jako wspólnota parafialna, dziękujemy Wam za Waszą bezgraniczną miłość, poświęcenie i przykład, który każdego dnia dajecie nam i całej naszej parafii. Niechaj Bóg obdarza Was swoją opieką, prowadzi Wasze kroki i wypełnia Wasze serca swoją niekończącą miłością.
Szczęść Wam Boże 
 


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.