Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

 

Ogłoszenia parafialne - 23.01.2022 r.

 

1. Dzisiaj- III niedziela zwykła, która jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

 

2.Jutro światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.Za przyczyną św. Franciszka Salezego  módlmy sie, aby pracownicy mediów z poszanowaniem przekazywali prawdę, do której mają prawo wszyscy obywatele. Zachęcamy do czytania rownież prasy katolickiej i korzystania z katolickich mediów dla wzmocnienia swojej wiary i pogłębienia wiedzy religijnej.

 

3..'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza  członków i wszystkich chętnych  na spotkanie modlitewne w środę po Mmszy Św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Św.Jana Pawła II'

 

4.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza Święta, a po niej agapa. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

W liturgii Kosciola w najbliższym tygodniu:

 

24 I- Sw. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Koscioła

25 I-Święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła

26.I- Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów

28.I-Świetego Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Koscioła


II NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenie parafialne –II NIEDZIELA ZWYKŁA

 16 stycznia 2022 r.

 

 

1.Dzisiaj odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

2.Dziś w Będzinie o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena jest wolny, dostępna będzie także transmisja na stronie internetowej www.mfkip.pl. Zapraszamy do kolędowania z uczestnikami Festiwalu z całej Polski.


3.Jutro Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

 

 

4.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

5.We wtorek rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

6.W piątek jest obchodzony Dzień Babci, a w sobotę- Dzień Dziadka-pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

7.Zakończyliśmy wczoraj Msze święte kolędowe dla rodzin naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę, piękny wspólny śpiew kolęd oraz składane ofiary . Bóg zapłać. Mamy nadzieje, że przyszłoroczna kolęda będzie się odbywać według tradycyjnego porządku.

Bóg zapłać za składane ofiary.

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu:

 

Poniedziałek- św. Antoniego-opata

Środa -św. Józefa Sebastiana Pelczara-biskupa

Piątek- św. Agnieszki-dziewicy i męczennicy

 


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Ogłoszenie parafialne –Święto Chrztu Pańskiego-9 stycznia 2022 r.

 

1.Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy Okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany Okres Zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego .

 

2.W Święto Trzech Króli z racji nabycia kredy , kadzidła i mirry złożono ofiary w wysokości 3520 zł- ofiary te zostaną przekazane na misje prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek., Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

3.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

4.Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dzisiejszą niedzielę o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 

5.W przyszłą niedzielę 16 stycznia odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

 11.stycznia-wtorek-  godzina18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

 12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

 13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna i Astrów  

 

 14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

  15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn,Skłodowskiej,Zielona

 

Bóg zapłać za składane ofiary.

 


UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

Ogłoszenie parafialne -Uroczystość Objawienia Pańskiego 

 6 stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

  7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska.

 

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana.

 

2.Zachęcamy do nabywania w przedsionkach bazyliki pakietów Trzech Króli- ich zakup wspiera polskich misjonarzy i misjonarki.

 

 3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.W najbliższą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

5. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dniu 9 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 


II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

Ogłoszenie parafialne Niedziela 2   stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

 3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

2.W czwartek uroczystość Objawienia Pańskiego .Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi).Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy głoszących Ewangelię na całym świecie. Zachęcamy do nabywania kalendarzy misyjnych- ich zakup wspiera polskich misjonarzy.

 

3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.Za tydzień Święto Chrztu Pańskiego.

 

5.W przyszłą niedzielę zapraszamy na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/

 

6.Zmarli w miesiącu grudniu nasi Parafianie: Kazimierz KLUCZEWSKI, Emilia ROSOŁEK, Eugeniusz DULASZEWSKI, Janina BUŚ, Jan TUSZY, Władysława MICHALSKA, Jan PAŁKA, Bogusław PODOLSKI, Cecylia BARCZYK, Lidia KRZYŻOWSKA, Alina WOJCIECHOWSKA, Natalia JURGA, Krystyna RUTKOWSKA, Michał ŻAK, Elżbieta KŁAPCIŃSKA, Sebastian BAJER, Jan WÓJCIK, Stanisław GAJEWSKI, Cecylia PIŚ, Stanisława MACHNIK, Leokadia WOLKA, Tadeusz JOCHYMEK, Barbara WĄS, Wiesława MILEJ, Halina GÓRSKA-TOMICZNA, Krystyna BĄCHÓR, Mateusz KRAL, Elżbieta BANYŚ- SOWULA… Ojcze nasz …Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


NOWY ROK 2022

NOWY ROK 2022

Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku dziękujmy Panu za otrzymane łaski i za każde dobro, jakiego pozwolił nam doświadczyć, mimo wszelkich trudności naszych czasów“ – zaznaczył papież.

„Przez wstawiennictwo Maryi Świętej Bożej Rodzicielki i św. Józefa, Jej oblubieńca, módlmy się, aby przyszły rok był szczęśliwy dla nas i dla wszystkich ludzi, aby ustąpiła pandemia i byśmy mogli cieszyć się pokojem w naszych sercach, w naszych rodzinach, w społeczeństwach i na świecie. Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!“

.

My kapłani podpisujemy się pod tymi życzeniami papieża Franciszka.

 

Prosząc o Boże błogosławieństwo w nowym 2022 roku – chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2021 roku.

 

Dziękujemy za 117 dzieci, które zostały ochrzczone i włączone decyzja rodziców do Kościoła Świętego.

 

Dziękujemy za 113 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy ,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.

 

Do I Komunii świętej przystąpiło 121 dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 

 Sakrament małżeństwa zawarło 35 par narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.

 

Dziękujemy też za doczesne życie 266 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.


NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -26.12. 2021 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Kościół obchodzi święto św. Rodziny. Święto to jest szczególnym świętem rodzin chrześcijańskich. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, uczmy się od Jezusa, Maryi i Józefa sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.

 

 2.Msza Święta za zmarłych w 2021 r. naszych Parafian będzie odprawiona w czwartek – 30 grudnia o godzinie 17.00. Raz jeszcze z imienia i nazwiska wymienimy wszystkich Parafian, dla których ten rok był ostatnim w ich życiu ziemskim.

 

 3.Zakończenie roku kalendarzowego w piątek - 31 grudnia .O godz. 17:00 będzie sprawowana Msza święta z nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym – serdecznie zapraszamy.

 

 4.W sobotę  rozpocznie się Nowy Rok 2022-w Kościele będzie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi- Msze Święte będą odprawione według porządku niedzielnego. O godzinie 13.00 będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza za Dekanat Olkuski i Miasto Olkusz.

 

5.Wspólnota Emmanuel zaprasza w sobotę 1 stycznia o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza święta w kościele, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

6.Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza w niedzielę 2 stycznia po Mszy św. o godzinie 13.00 na adorację żłóbka.

 

7 Film Nędzarz i madame  bedzie wyswietlany w Kinie Zbyszek w MDK w Olkuszu Film ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego
siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty
w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać
się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu
jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks
z popiołów, a wówczas - oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako
Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele - Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

SEANSE :27, 28,29,30, GRUDNIA ORAZ 3, 4, 5 STYCZNIA - ZAWSZE GODZINA 19.30

 
 

 

 8.W związku z istniejącą nadal  pandemią, tegoroczna Kolęda w naszej Parafii, zgodnie z zaleceniami w wielu diecezjach  i Pasterza naszej diecezji księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka będzie miała podobną  formę  jak rok temu: Wspólnym domem kolędowym dla rodzin naszej Parafii będzie  nasza świątynia. Od 3 stycznia będziemy zapraszać poszczególne miejscowości i ulice parafii na Mszę świętą do bazyliki na godzinę18.00.Kapłani, podczas tych Mszy św. będą modlić za Parafian o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, opiekę Świętej Rodziny i zdrowie oraz Bożemu Miłosierdziu będą polecani zmarli. Będzie można zabrać do domów modlitwę zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II z modlitwą poświęcenia domu, a na odwrocie  piękne słowa i   i  zdjęcie naszego odnowionego ołtarza Przemienienia Pańskiego. Kapłan na końcu Mszy świętej będzie błogosławił indywidualnie rodziny i przekaże buteleczkę z wodą świeconą. Wspólny śpiew kolęd będzie kończył każdy dzień takiego kolędowania w bazyli

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 

4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 

5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

 

 8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

11.stycznia-wtorek-  godzina 18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna I Astrów  

 

14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

 15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn

 

 

 

Boże Narodzenie 25.12. 2021 r. Życzenia

1.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać katechetom, panu organiście, panu kościelnemu  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

Wielka miłość Boga do człowieka jest istotą Bożego Narodzenia . Bóg przychodzący na świat w ludzkim ciele wręcz zaskakuje i zadziwia nas swoją miłością i troską o człowieka. Nie nasze zasługi to sprawiły. Jest to miłość uprzedzająca, będąca wyrazem wolnej woli Bożej. Nie mamy nic, co moglibyśmy ze swojej strony położyć na szali początku dzieła zbawienia.

W tym Świętym Czasie przyjścia Bożego Syna na ziemię składam w imieniu swoim i naszych Kaplanów najserdeczniejsze życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel obdarza wszystkich  zdrowiem, siłą, pokojem serca i wszelkimi potrzebnymi łaskami.

 

Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 

 


IV NIEDZIELA ADWENTU

IV NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie  19. 12. 2021 r.

 

 1.Dzisiaj jest czwarta Niedziela Adwentu.

 

 2.W piątek- Wigilia Narodzenia Pańskiego.. Po południu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Wieczorem zasiądziemy w rodzinach do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zba­wiciela świata ,łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Niech nasze dusze będą przepełnione miłością do Boga, który stał się człowiekiem i do naszych bliźnich.

 

 3.Spowiedź w Wigilię rano będzie do godziny 9.00, a adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie do godziny 11.30.

 

 4.Pasterka w Olewinie będzie odprawiona o godzinie 22.00, a Pasterka w bazylice będzie tradycyjnie o godzinie 24.00.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w bazylice może przebywać 30% wszystkich miejsc nie licząc osób zaszczepionych.

Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki oraz zachowania dystansu .

 

 5.Niedziela Świętej Rodziny przypada w tym roku 26 grudnia. Niedziela ta ,z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy  do wspólnego uczestnictwa małżonków w Eucharystii w Niedzielę Świętej Rodziny . Na każdej Mszy Świętej będzie  odnowienie przyrzeczeń małżeńskich , a dzień wcześniej , w Boże Narodzenie o godzinie 11.30- Msza Święta w intencji małżeństw przeżywających jubileusze- Zapraszamy.

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialnej i zakrystii. 

Do nabycia są kalendarze misyjne i diecezjalne.

 

7.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, zostanie przełożona na inny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie zalecenia władzy kościelnej w stanie pandemii.

 

8.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

9.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

10.W środę 22 grudnia imieniny obchodzi Ksiądz Zenon. Życzymy już dzisiaj solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkich łask Bożych w posłudze kapłańskiej. Msza Święta w intencji solenizanta będzie w środę o godzinie 6.00.

 

11.W dniu 23 grudnia o godzinie 16.00 będzie odprawiona Msza Święta ministrancka o powołania- zapraszamy.

 

12.W dniu 12 grudnia 2021 r., o godzinie 7.45, w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy Świętej, odszedł do Pana Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław NOWAK arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i I jej metropolita- został pochowany wczoraj w katedrze częstochowskiej św. Rodziny- pomódlmy się o życie wieczne dla niego oraz zmarłych z naszych rodzin.

Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


III NIEDZIELA ADWENTU

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 12.12. 2021 r. 

 

1Tydzien temu podczas zbiórki do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie ofiary na  ten cel wyniosły 3610 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce.

 

2.Wspominamy 51 rocznicę tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach tamtych wydarzeń.Za wszystkie osoby, które zginęły w tamtym czasie i te które działały dla dobra Ojczyzny a już nie żyją, będziemy modlić się na Mszy świętej 12 grudnia o godzinie 13.00.

 

3.Rozpoczęliśmy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

 Plan rekolekcji:

Niedziela 12 grudnia; Msze święte z naukami-6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00

 

Od poniedziałku do czwartku włącznie ; Msze święte z naukami – 6.00, 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00.O godzinie 16.00 będą roraty dla dzieci i ich rodziców.  

 Młodzież i wszystkich kandydatów do bierzmowania zapraszamy na Mszę święte rekolekcyjne ogólne na godzinę 18.00.

 

Dni spowiedzi- środa i czwartek w godzinach od 9.00 do 12.00 i od 15.30 do 19.00

 

Sakrament chorych w bazylice w środę o godzinie 11.00 i 18.00.

 

4.Od 16 grudnia rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona po porannej Mszy św. roratniej odprawianej o godzinie 6.00.

 

5.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Świece Caritas można nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

8.Spotkanie Róż Różańcowych dzieci będzie w przyszłą niedzielę  po Mszy Św. o 11.30.

 

/8. 'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę o godz.17 do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II'/


II NIEDZIELA ADWENTU

II NIEDZIELA ADWENTU

 

Ogłoszenia duszpasterskie 5.12. 2021 r. 

 

1.Dzisiaj II niedziela adwentu. Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ofiary na ten cel można będzie składać do puszek przed bazyliką. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce

 

2.Jutro-wspomnienie ŚW. MIKOŁAJA, BISKUPA. Ten święty biskup uczy nas postawy dyskretnej pomocy i wspierania potrzebujących.

 

3.W środę, 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to patronalne święto młodzieży żeńskiej. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10,00 i 17.00.

 W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. związane jest nabożeństwo zwane Godziną Łaski, które łączy się z objawieniami Matki Bożej w Montichiari- Fontanelle .Zapraszamy do bazyliki na tę godzinę łaski.

O tej szczególnej godzinie objawiająca się Matka Boża powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

 

Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

Kancelaria w środę będzie nieczynna.

 

4.Kończy się Rok św. Józefa- staraniem naszego Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została postawiona figura św. Józefa, wyrzeźbiona w kamieniu  przez artystę rzeźbiarza pana Jana Funka. Figurę tą, w czasie Mszy świętej odpustowej, poświęcił Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Jeszcze można dołączać do ofiarodawców, a  szczególnie prosimy o to Panów Józefów i Panie Józefy. Bóg zapłać.

 

5.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Zapraszamy do udziału w świątecznej zbiórce 'Paczuszka dla Maluszka' w naszym Kościele. W ten sposób możemy wesprzeć dzieci z Domu Samotnej Matki w Sosnowcu, prowadzonego przez Caritas naszej diecezji. Organizatorzy proszą o paczki z artykułami higienicznymi np: pieluchy, chusteczki nawilżane, proszki, płyny do prania, kremy, szampony itp. Paczki można składać pod choinką z bombkami. 

 

8.. Zmarli w miesiącu listopadzie nasi Parafianie:

Ś.P.- Walenty TOMSIA, Władysław TOMSIA, Feliksa MITKA, Mariusz WADAS, Bronisława GAJDZISZEWSKA, Ludmiła KOŁACZKOWSKA, Piotr NOWICKI, Krystyna TRACZ, Alina SOBCZYK, Józef LELEK, Jan KOCJAN, Janina STROJNA, Izabela KOMPOLT, Izabela KUDŁA, Barbara NOGA, Jan STRUZIK, Janusz BARCZYK, Tadeusz ZBIEG, Jerzy PIŁKA, Maria SKRZYŃSKA, Janina GŁOWACKA, Stanisław MOLENDA, Stanisław KASPRZYK, Małgorzata BUBKA… …Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario….. Wieczny odpoczynek…..

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.