Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 
3.09.2023

 


 
1. Dziś przypada dwudziesta druga niedziela zwykła w roku kościelnym.


2. W dzisiejszą  niedzielę przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i za  naszego Pasterza .


3. Jutro początek nowego roku szkolnego i katechetycznego . Msza święta na początek nowego roku szkolnego będzie odprawiona o godzinie 8.00.- bardzo serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, nauczycieli do wspólnej modlitwy.


4. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii.


5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania . O godzinie 15.00 adorację w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”


6. Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – będzie w sobotę 9.09.2022 r.
 Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie pielgrzymi z dekanatu olkuskiego i z dekanatu Sułoszowa  udadzą się na Dróżki Pana Jezusa , a inne dekanaty na Dróżki Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do wtorku w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii.


7. Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.


8. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych klas I będzie w najbliższą niedzielę-10 września o godzinie 11.30- zapraszamy.


9. Kustosz sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. Andrzej Stasiak zaprasza w święto Narodzenia NMP 8 września na uroczyste świętowanie urodzin Maryi i Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.


10. Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.


11. Msza święta we Wiśliczce - w niedzielę 3 września o 18.00.


12. Msza święta w Sienicznie - w niedzielę 10 września o 15.00


13. Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .


14. W niedzielę - 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.


15. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca września życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.


16. W naszej parafii rozpoczęły pracę dwie Siostry Służebniczki Starowiejskie: Siostra Elżbieta i Siostra Teresa. Życzymy siostrom by się czuły z nami jak najlepiej, by w szkole dzieci dobrze współpracowały a Matka Boża by dodawała siostrom sił, a Chrystus błogosławił w tej posłudze.


17. Zmarli w sierpniu nasi Parafianie : ś. p. Michał PADŁO, Bogumiła SZOTEK, Jan SKAŁBANIA, Tomasz STACHURSKI, Barbara PAŁKA, Zofia LECHOWSKA, Tadeusz KUŚ, Waldemar BEREZOWSKI, Teresa SZLACHTA, Maria SOLECKA, Wojciech BANYŚ

Ojcze nasz…. Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek…


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.27.08.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta pierwsza  niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.Diecezjalno-gminne dożynki odbywają się dzisiaj w Pilicy. Rozpoczną się o godz. 14:30.

 

3.W niedzielę, 3 września, przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

Z tej okazji, w sobotę 2 września Ksiądz Biskup będzie sprawował Mszę świętą w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu o godz. 10:00.

 

4.We czwartek 31 sierpnia będziemy obchodzić 43. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Żyliśmy wtedy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Niech te wartości trwają nadal w naszych sercach .

 

 5.W piątek - 1 września przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Będziemy się modlić o pokój na świecie oraz za wszystkie ofiary wojen.

 

6.W tym roku początek nowego roku szkolnego i katechetycznego przypada w poniedziałek 4 września – szczegóły podamy za tydzień.

 

7.W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota miesiąca.   W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.

W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30.

 

W sobotę 02.09.2023r. po Mszy Świętej o godzinie 18.00 odbędzie się koncert organowy w wykonaniu p. Michała Kocjana (Olkusz) oraz p. Brunona Walerycha (Poznań). Czas trwania koncertu - około 40 min. Serdecznie zapraszamy!

 

W dniu 2 września nasz ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny- życzymy Solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej-  opieki patrona św. Stefana, życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Msze święte w intencji Księdza Prałata będą o godzinie 7.00 i 8.00.

 

8.Od jutra wraca przedwakacyjny porządek Mszy świętych w dni powszednie; godz.6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.

 

9.Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.

 

10.Msza we Wiśliczce  w niedzielę 3 września o 18.00.

 

11.Msza święta w Sienicznie w niedzielę 10 września o 15.00

 

12.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .

 

13.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

14.W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.

 


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  • Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.We wtorek, 22 sierpnia, w liturgii wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli przygotowaną dla nas chwałę nieba.

 

 3.W środę – 23 sierpnia przypada także Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu związany z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Modlimy się za miliony ofiar totalitarnych i zbrodniczych systemów politycznych XX wieku.

 

4.W sobotę – 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej, którą czcimy jako Królową Polski i główną patronkę naszego narodu. O godz.6.30, 8.00, 10.00 i 18,00-Msze Święte.Kancelaria będzie nieczynna.

  

5.W tym tygodniu patronują nam także: 21 VIII – św. Pius X; 24 VIII – św. Bartłomiej.  

 

6 W minioną niedzielę Pielgrzymka Olkuska dotarła  na Jasną Górę . Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej była odprawiona przed szczytem Jasnej Góry o godzinie 19.30 . Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej był Ksiądz Paweł Gielec , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej. Ksiądz Tomasz Karaś codziennie obsługiwał pielgrzymkę medialnie. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. 

Na Jasnej Górze zostało zamówionych 10 Mszy świętych za wszystkich naszych Parafian i za zmarłych z naszej Parafii, aby w tym szczególnym miejscu łaski ,wszyscy mogli być poleceni Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej.

 

7.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

 

8.W ramach zbiórki przed bazyliką w ubiegłą niedzielę do puszek, na pomoc poszkodowanej powodzią Słowenii nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 6 650 zł. – Bóg zapałać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w zbiórce.

 

9.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

10 W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii. 11. Serdecznie zapraszamy na Koncerty Organowe 19 i 20 sierpnia o godzinie 19.00.Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

 


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

13.08.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Pielgrzymka Olkuska dzisiaj dochodzi na Jasną Górę o godzinie 13.30- Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie o0dprawiona przed szczytem Jasnej Góry o godzinie 19.30 . Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej jest Ksiądz Paweł Gielec , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej.Ksiądz Tomasz Karaś codziennie obsługiwał pielgrzymkę medialnie. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. 

 

2.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

3.We wtorek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia jak w każdą niedzielę, a w Olewinie o godzinie 9.00.

 

W polskiej tradycji Uroczystość Wniebowzięcia  nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi. 

 

4.Na dzień 15 sierpnia przypada naszej parafii kolejka szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne- miejmy tę prośbę Pasterza Diecezji Biskupa Grzegorza Kaszaka na uwadze w naszych osobistych modlitwach.

 

5.We wtorek – 15 sierpnia przypada 103 rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

 

6.W tym tygodniu patronują nam: 14 sierpnia – Św. Maksymilian Maria Kolbe- uroczysta suma odpustowa w Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy będzie odprawiona o godzinie 18.00- Ks. dziekan Henryk Chmieła zaprasza na odpust.

17 sierpnia – Kościół czci Św. Jacka.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  •  6  sierpnia 2023 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego.Kościół obchodzi to święto już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.2

 

2.W tym tygodniu patronują nam: 7 sierpnia – bł. Edmund Bojanowski. 8 sierpnia – św. Dominik– w tym dniu przypada także rocznica konsekracji bazyliki katedralnej w Sosnowcu. 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein. 10 sierpnia – św. Wawrzyniec. 11 sierpnia – św. KlarW przyszłą niedzielę – 13 sierpnia – nabożeństwo fatimskie odprawimy po Mszy św. o godzinie 17.00 – zapraszamy

 

3.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

4.Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone z racji poświęcenia pojazdów na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Nasi Parafianie złożyli ofiarę 8270 zł. Bóg Zapłać

 

5.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00.Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Paweł Gielec, a Ksiądz Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialnym za wszystkie grupy Pielgrzymki Olkuskiej a także i Zagłębiowskiej.

 

6.Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

7.Pielgrzymka Olkuska dojdzie na Jasną Górę 13 sierpnia - Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia w niedzielę o godzinie 19.30.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało - czerwonej będą w niedziele 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

9.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich. Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w dzisiejszą niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

 

10.Zmarli w lipcu Parafianie : ś. p:

Helena KASZEWSKA, Teresa PRZĄDO, Jacek RZOŃCA, Henryk URBANEK, Elżbieta BARAŃSKA, Adam WŁODARCZYK, Irena WITO, Leokadia SKUBIS, Leon PALCZEWSKI, Stanisław ŚLIWA... Ojcze nasz.... Zdrowas Mario... Wieczny odpoczynek....

 

 

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

30.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W dzisiejszą niedzielę, z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z placu kościelnego . Pojazdy jadące z Rynku na ulicę Basztową będą mogły być poświęcone. Kierowca , który chce mieć poświęcony samochód , prosimy, aby na chwilę się zatrzymał. Kierowcy otrzymają poświęconą plakietkę św. Krzysztofa i obrazek z modlitwą.

 

2.W dniu 28 lipca- w miniony piątek , tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymali się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Jesteśmy wdzięczni za pomoc  Catitas naszej parafii w przygotowaniu posiłku pielgrzymom .

 

3.W najbliższym tygodniu rozpoczyna się sierpień.W tym miesiącu  tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę.Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podejmują trud pielgrzymowania. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

 

4.We wtorek, 1 sierpnia, mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć. Rozpoczynają się też Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.

 

 5.W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania . O godzinie 15.00 adorację w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”.. W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.. W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.

 

6.W piątek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. W sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Czeladzi-Piaskach będą modlić się kapłani .Msza święta o 11.00 pod przewodnictwem Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka.

 

7.W tym tygodniu: 31 lipca wspomnienie św. Ignacego Loyoli. 1 sierpnia, św. Alfonsa Maria Liguoriego – założyciela redemptorystów. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego.

 

 8.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele  30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

W piątek 4 sierpnia po Mszy Św. wieczornej odbędzie się spotkanie organizacyjne grupy biało-czerwonej pielgrzymki olkuskiej do Częstochowy. Osoby, które nie są w stanie iść na pielgrzymkę, a chciałyby się włączyć w pomoc na przykład w transporcie, proszone są również o obecność na spotkaniu.

 

 9.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich.

Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

 

10.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

11.W środę – w dzień Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – przypada odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny.
Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, Komunia św., nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie modlitwy w intencjach ojca świętego (Ojcze nasz i Wierzę w Boga) oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu

12.Kustosz sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w Uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej i na Diecezjalną Pielgrzymkę Dziewcząt i Kobiet 02 sierpnia 2023 r. O godz 11.00 uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bp Grzegorza Kaszaka.

.

13.Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa na Jasną Górę przychodzi do Olkusza 13 sierpnia (niedziela). Pielgrzymka liczy ponad tysiąc pielgrzymów, idących w 9 grupach. Pielgrzymi od lat zatrzymują sie na terenie Parafii św. Maksymiana Marii Kolbego w Olkuszu, ale również nasi parafianie mogą sie włączyc w przyjecie pielgrzymów.Chętni do przyjęcia pielgrzymów na nocleg mogą się zgłaszać przez stronę internetową pielgrzymka.dominikanie.pl albo pod numerem 694-480-589

Informacje są też na plakacie. 

 

 

 

 


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

23.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W dzisiejszą niedzielę - 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00  w naszej bazylice będzie transmitowana przez TV POLONIA. Mszę świętą odprawi Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Ks. Bp Grzegorz Kaszak.

 

2.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będą koncerty organowe - pełne informacje na plakatach w gablocie – serdecznie zapraszamy.

 

3.W sobotę -29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.

 

4.W dniu 5 sierpnia z Olkusza  będzie wyjazd chętnych osób do Torunia na dziękczynienie Rodziny Radia Maryja. Koszt 150 zł. – zapisy przyjmuje Pani Teodozja - nr tel. 602 442 322.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele 23, 30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

6.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich.

Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja Ap. i rozpocznie się Mzą św. o godz. 17.

 

7.W przyszłą  niedzielę po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne. Z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z placu kościelnego . Pojazdy jadące z Rynku na ulicę Basztową będą mogły być poświęcone. Kierowca , który chce mieć poświęcony samochód , prosimy, aby na chwilę się zatrzymał. Kierowcy otrzymają poświęconą plakietkę św. Krzysztofa i obrazek z modlitwą.

 

  8.W dniu 26 lipca- /najbliższa środa/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30 odprawi nasz rodak Ks. Karol Goc. Kazania odpustowe będzie głosił nasz rodak Ks. Jan Pietraszewski. Msze święte z kazaniem  w odpust będą odprawione o godzinie :7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  18.00. Bardzo serdecznie zapraszamy ,Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W odpust kancelaria będzie nieczynna. 

.

9.W dniu 28 lipca- w piątek , tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymają się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Będziemy wdzięczni za pomoc w przygotowaniu posiłku pielgrzymom. To samo uczyni też plebania.

 

10.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

.


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

16.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Za tydzień w niedzielę - 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00  w naszej bazylice będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w tym czasie w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej. Mszę świętą odprawi Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Ks. Bp Grzegorz Kaszak. Intencje zgłoszone na g. 13.00 będą ogłoszone przed Mszą świętą i odprawione w koncelebrze  przez naszego kapłana o godzinie 13.00. W stallach po prawej stronie i dalej w prezbiterium będą nasze parafialne chóry. Lewa strona stalli będzie zajęta dla  obsługi transmisji telewizyjnej. Ławki małe z prezbiterium będą ustawione dla wiernych w głównej bazylice.

 

2.W sobotę 22 lipca i w niedzielę 23 lipca o godzinie 19.00 w naszej bazylice będą koncerty organowe - pełne informacje na plakatach w gablocie – serdecznie zapraszamy.

 

 

3.W sobotę -29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.

 

4.W dniu 5 sierpnia z Olkusza  będzie wyjazd chętnych osób do Torunia na dziękczynienie Rodziny Radia Maryja. Koszt 150 zł. – zapisy przyjmuje Pani Teodozja - nr tel. 602 442 322.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele 23, 30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

6.W tym tygodniu patronują nam: 20 lipca – bł. Czesław; 22 lipca – św. Maria Magdalena; 23 lipca – w przyszłą niedzielę przypada trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

 

7.Zbliża się wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Po tym dniu w ostatnią niedzielę lipca-czyli 30 lipca będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne po każdej Mszy świętej. Tradycyjnie kapłan będzie świecił pojazdy przy wyjeździe z placu kościelnego na ul. Basztowej. Już dziś serdecznie zapraszamy!

 

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
9 lipca 20223 r


1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14- w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego.


2. W czwartek przypada 13. dzień miesiąca. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00 – zapraszamy!


3. W tym tygodniu: 11 lipca święto św. Benedykta – Patrona Europy; 12 lipca wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu; 13 lipca – Świętych Andrzeja Świerada i jego ucznia Benedykta – pustelników; 15 lipca – św. Bonawentury.


4. W niedzielę 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00 będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej.


5. W ubiegły czwartek odbyła się 58 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę .- Pielgrzymkę autokaru z naszej Parafii zorganizowała  siostra Irena . Bóg zapłać za tę posługę chorym i tym, którzy chcieli spotkać się na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze.


6. W sobotę 29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o godz. 5 rano z parkingu przy 'Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.


7. Serdeczne „Bóg zapłać” za złożone tydzień temu ofiary na odbudowę spalonego kościoła św. Floriana w Sosnowcu - Zagórzu. Parafianie nasi złożyli ofiary w wysokości 18 400 zł. w tym 100 dolarów USA.- Bóg zapłać.


8. Zapraszamy serdecznie do zakupu artystycznych wyrobów przed naszą bazyliką .Każde nabywane przedmioty przyczynią się do zrealizowania celu, jakim jest nowe zadaszenie nad figurą Matki Bożej przy parku w naszym pięknym mieście. Cała kwota ze sprzedaży będzie ofiarowana na ten cel. Zachęcamy do wsparcia tego pięknego projektu i jednocześnie zdobycia unikatowych wyrobów. Dziękujemy za okazane wsparcie!


9. Informujemy, że od najbliższej środy w kancelarii przyjmujemy zapisy do księgi intencji na rok 2024.


10. Zapraszamy Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Najświętszej.


11. Wszystkim korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, życzymy bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych – „Szczęść Boże”


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  • Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W poniedziałek, 3 lipca Kościół czci Świętego Tomasza Apostoła, który pokonał niemoc własnej wiary i, jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Tego dnia obchodzi swoje imieniny nasz Ksiądz wikariusz Tomasz Karaś. Solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i opieki patrona św. Tomasza. Msza święta w intencji księdza solenizanta będzie odprawiona jutro o godzinie 7.00.

 

 W dniu  06 lipca wspomnienie  bł. Marii Teresy Ledóchowskiej; 08 lipca – św. Jan z Dukli.

 

 2.Serdeczne „Bóg zapłać” za dzisiejsze ofiary na odbudowę spalonego kościoła św. Floriana w Sosnowcu - Zagórzu.

 

3.Wczoraj i dzisiaj trwa I Akademia Organowa “Organy Srebrnego Miasta”, podczas której młodzież z całej Polski pod kierunkiem pedagogów pracuje nad utworami organowymi przy zabytkowych organach Hansa Hummla w Olkuszu. W dzisiejszą niedzielę -2 lipca o 19:00 – koncert pedagogów pod hasłem “Pod niebem Sarmacji” (muzyka dawnej Polski)- zapraszamy na to piękne wydarzenie muzyczne.

 

4.W niedzielę 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00 będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej.

 

5. Już 58 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę będzie 6 lipca br. (czwartek), we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych- zapisy przyjmuje telefonicznie siostra Irena dzisiaj w zakrystii oraz w tygodniu telefonicznie- 511 973 967. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

 

6.Można się zapisać na wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja, które odbędzie się dnia 9 lipca br. Zapisy z Biurze Radia Maryja przy naszej parafii w każdą niedzielę w godzinach od 11.00 do 13.00.

 

7.W pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich i za kapłanów .O godzinie 15.00 adorację prowadzi Wspólnota Maranatha .

W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

8.W sobotę 29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy 'Wiktorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta

9.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca lipca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

10.Zmarli parafianie w miesiącu czerwcu , śp: Emilia PACEŚNA, Tadeusz GŁUSZCZAK, Marianna OLSZEWSKA, Daniel ADAMUSZEK, Krzysztof GARDEŁA, Zenobia KRZYWICKA, Leokadia KANIA, Adrian ŻAK, Emilia JAŁOWIEC, Bogdan SKIPIAŁA, Jan KANIA, Ewa STYPA, Emilia KORDASZEWSKA, Wiesława ŻUREK, Zofia JOCHYMEK, Władysław MENTEL, Henryk CIEŚLIK, Kazimiera PRYGA, Monika OLESIŃSKA, Zofia KOLANKO… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.