Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

  Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 20.10.2019 r.

 

  1.Dzisiaj jest dwudziesta dziewiąta  Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Niedziela dzisiejsza jest niedzielą liczenia wiernych we wszystkich kościołach Polski, a w naszej parafii obchodzimy uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Jana Kantego . Sumę odpustową o godzinie 13.00 odprawi Ksiądz Leszek Kolczyk- proboszcz z Parafii Sułoszowa.  

 

2.  Tydzień temu ,w  19 Dzień Papieski ,nasi Parafianie złożyli przed bazyliką do puszek ofiary w wysokości 5140  zł. na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia' . Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w tej kweście.

 

 3.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej  można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2020 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

4.Rozpoczynamy Tydzień Misyjny- to czas większej modlitwy i wsparcia dla dzieła ewangelizacji w świecie. Ofiary składane dzisiaj w kościołach są przeznaczone na cele misyjne Kościoła .Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. W naszej parafii trwa nieustanna troska o misje- wierni składają różne dary, które dalej są wysyłane do misjonarzy – teraz prosimy o dary medyczne: gazy, opatrunki, igły, strzykawki, plastry itp.

 

5.W środę na godzinę 16.30 na Nabożeństwo Różańcowe zapraszamy wszystkich kandydatów do sakramentu bierzmowania wraz z ich katechetami.

 

6.W czwartek, w ramach VIII Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Żywego Różańca, spotkają się o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego czciciele Matki Bożej Różańcowej, aby dziękować za dzieło Żywego Różańca w Polsce i prosić o beatyfikację sługi Bożej Pauliny Jaricot.

 

 7.W sobotę odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

 8. W dniu 19 października, w 71. roku życia i w 46. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ksiądz kanonik Jan Włodarczyk, od 30 lat proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Chruszczobrodzie.

 

9.We wtorek Kościół obchodzi wspomnienie św. Jan Pawła II .

 


XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

  Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 13.10.2019 r.

 

  1.Dzisiaj jest dwudziesta ósma Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Tydzień temu  odbyła się zbiórka ofiar  do puszek na potrzeby Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Złożono ofiary w wysokości  1800 zł i 5 euro. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w tej kweście.

 

2.Jutro Dzień Edukacji Narodowej- nasze myśli kierujemy w stronę nauczycieli, katechetów i wychowawców. Otoczmy ich naszymi modlitwami. Niech ich praca dydaktyczna i wychowawcza przynosi jak najlepsze owoce. Spotkanie kręgu Biblijnego po Mszy świętej wieczornej. Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem  ks. Pawłem  zaprasza w czwartek po Mszy św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.

 

 3.W dzisiejszą niedzielę w całej Polsce już XIX raz jest  obchodzony Dzień Papieski. Tegoroczne hasło tego dnia brzmi - „Wstańcie, chodźmy”. Przed bazyliką można złożyć do puszek ofiary na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście. W środę 16 października będziemy wspominać 41  rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

 

  4.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej  można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2020 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

   5.W dniach 12-14 października o godz. 19:00 w naszej Bazylice odbywają się  koncerty XX MIEDZYNARODOWYCH OLKUSKICH DNI MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ. Pełne informacje są na stronie  internetowej MOK –u, w mediach lokalnych w Olkuszu  i na plakatach w gablocie- bardzo serdecznie zapraszamy .

 

6.W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie dla małżeństw i zainteresowanych tematyką budowania relacji. W planie konferencja pt. 'Małżeński poker - kobieta czuje inaczej', po niej krótka modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie o godz. 19:00 w kaplicy św. Jana Kantego.

 

7.W piątek o godzinie 17.30 w kaplicy św. Jana Kantego odbędzie się pouczenie przed chrztem dla rodziców ,chrzestnych i tych, którzy w najbliższym czasie będą chrzestnymi w innych parafiach- serdecznie zapraszamy

 

 8.W niedzielę będziemy przeżywać w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Jana Kantego . Sumę odpustową o godzinie 13.00 odprawi Ksiądz Leszek Kolczyk- proboszcz z Parafii Sułoszowa. Bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej uroczystości. Prosimy również całą asystę. Dzieci klas III będą miały na odpuście poświęcenie różańca, a kandydaci do bierzmowania potwierdzą, swoją obecnością modlitewną ,szczerą wolę dobrego przygotowania się do bierzmowania. 

 

 9.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM; we wtorek- św. Teresa od Jezusa, w środę św. Jadwiga Śląska, w czwartek św. Ignacy Antiocheński, w piątek św. Łukasz Ewangelista .

 


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

  Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 6.10.2019 r.

 

  1.Dzisiaj jest dwudziesta siódma Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Po  Mszach św.  odbywa się zbiórka ofiar  do puszek na potrzeby Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w tej kweście.

W poniedziałek przypada 11 rocznica śmierci biskupa Adama Śmigielskiego. Pamiętajmy o modlitwie w intencji pierwszego pasterza naszej diecezji. 

 

2.Rozpoczęliśmy Nabożeństwo Różańcowe, które jest odprawiane o godzinie 16.30- serdecznie zachęcamy do licznego w nim udziału . Różaniec to prosta, piękna i skuteczna modlitwa. Za pobożne odmówienie różańca w sposób ciągły, połączone z rozważaniem tajemnic, można uzyskać odpust zupełny.

 

 3.Dzisiaj Różaniec z procesją będzie  godzinę 16.00 a o godzinie 17.00 będzie Msza Święta w intencji Kół Różańcowych.

 

4.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowo-instrumentalny: na organach zagra nasz pan organista Maciej Semla, a na fletach zagrają artyści z Italii- serdecznie zapraszamy.

 

5.W przyszłą niedzielę w całej Polsce już XIX raz będzie obchodzony Dzień Papieski. Tegoroczne hasło tego dnia brzmi - „Wstańcie, chodźmy”. Przed kościołami można złożyć do puszek ofiary na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia.'

 

  6.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej  można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2020 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

  7.W dniach 12-14 października o godz. 19:00 w naszej Bazylice odbędą się  koncerty XX MIEDZYNARODOWYCH OLKUSKICH DNI MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ,. PATRONAT HONOROWY; WITOLD KOZŁOWSKI- MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO i ROMAN PIAŚNIK- BURMISTRZ MIASTA I GMINY OLKUSZ.KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE i PROWADZENIE : DR HAB. KRZYSZTOF URBANIAK. Bilety w cenie 5 zł.- 1 koncert oraz 10 zł.- 3 koncerty dostępne w kasie biletowej MOK oraz na www.kino.olkusz.pl Wstępem do tego wielkiego wydarzenia muzycznego będą imprezy towarzyszące. Pełne informacje są na plakatach w gablocie- bardzo serdecznie zapraszamy .

 

 5.W tym tygodniu

 *7 X - Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

*11 X – św. Jan XXIII, papieża,  który zwołał Sobór Watykański II.


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 29.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta szósta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m.in. konkretnych działań zachęca Komunikat Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydany z okazji przypadającego 29 września 105. Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele.

 

2.Od 1 października Msza św. wieczorna w dni powszednie będzie odprawiana o godz. 17.00.

 

 Rozpoczynamy Nabożeństwo Różańcowe, które będzie odprawiane o godzinie 16.30- serdecznie zachęcamy do licznego udziału  szczególnie dzieci, które będą otrzymywać pamiątkowe obrazki . Różaniec to prosta, piękna i skuteczna modlitwa. Za pobożne odmówienie różańca w sposób ciągły, połączone z rozważaniem tajemnic, można uzyskać odpust zupełny. 

3.W tym tygodniu będzie I czwartek , I piątek miesiąca i I sobota miesiąca. W I czwartek Kościół czci Chrystusa Najwyższego Kapłana i modli się za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej. W kaplicy Św. Jana Kantego wspólna adoracja będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00.
W I piątek czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź będzie na Mszach Świętych i od godziny 16.00 do 17.30 .
W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy cztery części różańca.

 

 4.. W najbliższą niedzielę Róże Różańcowe zapraszają na Różaniec z procesją na godzinę 16.00 i o godzinie 17.00 będzie Msza Święta w intencji Kół Różańcowych.

 

5.Poczta Polska w dniu 5 października uroczyście zaprezentuje znaczek okolicznościowy z serii Zabytkowe Organy w Polsce. Tym razem na znaczku zostały pokazane organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z naszej bazyliki .To bardzo duże wyróżnienie dla naszej bazyliki i Parafii. Znaczek ten ,wraz z okolicznościową kopertą, będzie można nabyć na stoisku pocztowym przed naszą bazyliką w dniu 5 października( sobota) w godzinach od 16-19.
Z tej okazji o godz. 17.00 w naszej bazylice Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi uroczystą Eucharystię. Po Mszy świętej o godzinie 18.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie znaczka pocztowego ,a o godzinie 18.10  odbędzie się koncert organowy w wykonaniu pana Artura Szczerbinina- Doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie i jednego z organistów kościoła św. Krzyża w Krakowie. Serdecznie zapraszamy.

 

 6.Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Margaretki do udziału w IV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Margaretek w dniu 12 października do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Bliższe informacje na plakacie w gablocie – tam również są podane numery telefonu do zapisu.

 

7.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

8.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na jesienną sesję rekolekcyjną, która będzie w dniach 11-13 października w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. /Więcej informacji w gablocie./

 

9.Wszystkim, którzy w miesiącu październiku będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.Za tydzień w niedzielę, przed bazyliką odbędzie się zbiórka ofiar  do puszek na potrzeby Caritas Diecezji Sosnowieckiej. 

 

11.W przyszłą niedzielę o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowo-instrumentalny: na organach zagra nasz pan organista Maciej Semla, a na fletach zagrają artyści z Italii- serdecznie zapraszamy.

 

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

 – 1.X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus

– 2.X-wspomnienie obowiązkowe  św. Aniołów Stróżów ––na godzinę 16.30  zapraszamy najmłodsze dzieci wraz z rodzicami na modlitwę i błogosławieństwo

4.X – św. Franciszka z Asyżu

-5.X - wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

 

 12.Zmarli w miesiącu wrześniu nasi Parafianie ; śp. Stefania Muzyk, Henryk Pietraszewski, Alicja Pypno, Daniela Gruszka, Marianna Dela, Tomasz Kulig, Łukasz Witek, Stanisław Tkaczewski, Janina Wójcikowska, Lucjan Bugaj, Wioletta Piątek, Ryszard Piątkowski, Bogdan Talaga, Stefania Szczepara, Zofia Zgadzaj, Wojciech Kocjan, Józef Dudzik, Eliza Kucharuk- Król, Wiesław Cieśla ….Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek…..


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 22.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta piąta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Informujemy, że od 1 października przechodzimy na zimowy porządek nabożeństw. Msza św. wieczorna w dni powszednie będzie odprawiana o godz. 17.00. Porządek Mszy św. niedzielnych pozostaje bez zmian.

 

3..W sobotę 28 września   odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego

 

4.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na jesienną sesję rekolekcyjną, która będzie w dniach 11-13 października w Parafii św. MAKYMILIANA MARII Kolbego w Olkuszu. /Więcej informacji w gablocie./

 

5.W czwartek o godzinie 16.30 w salce u sióstr odbędzie się kolejne spotkanie Dziecięcego Koła Różańcowego. Zapraszamy do udziału w spotkaniu chętne dzieci. Tą grupą dzieci opiekuje się siostra Katarzyna Kula.

 

6.Wolontariat Misyjny dziękuje dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu, ich rodzicom oraz szkolnej opiekunce- za zebranie przyborów szkolnych i przekazanie ich dla kolegów z krajów misyjnych. Jest to piękny przykład i wzór dla innych placówek oświatowych.

 

7.Dekoracja przed ołtarzem przypomina nam o potrzebie ciągłego dzielenia się z potrzebującymi.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM

 

-23 IX- św. Pio (Francesco Forgione) urodził się 25 maja 1887 roku w wiosce Pietrelcina nieopodal Benewentu we Włoszech. Wstąpiwszy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów oraz przyjąwszy święcenia prezbiteratu, spełniał posługę zwłaszcza w klasztorze w San Giovanni Rotondo w Apulii. Z największym duszpasterskim zaangażowaniem posługiwał wiernym przez duchowe kierownictwo, jednanie grzeszników z Bogiem i roztropną troskę o chorych i ubogich, służąc ludowi Bożemu w modlitwie i pokorze. Całkowicie upodobniony do Chrystusa ukrzyżowanego, ukończył ziemską pielgrzymkę 23 września 1968 roku.

 

– 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440-1505), prezbiter, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami; miał szczególne nabożeństwo do męki Pańskiej, wsławił się też niezwykłą czcią Najświętszego Imienia Jezus.

 

– 27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów, i Sióstr Miłosierdzia – szarytek.

 

– 28 IX – św. Wacław (ok. 903-935), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina, patron Czech.


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 15.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta czwarta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Bóg zapłać wszystkim, którzy brali udział wczoraj w Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej i tam modliliśmy się w intencjach Kościoła, Ojczyzny, naszej Parafii i w intencjach własnych. Bóg zapłać tym, którzy również wczoraj brali udział w  spotkaniu ewangelizacyjnym „Polska pod krzyżem”.

 

3.W dniu 13 września 2019 r. t. j. w piątek został poświecony krzyż na pomorskiej górce ufundowany przez „ Osiedle Glinianki. W poświeceniu brała udział grupa wiernych oraz Ksiądz Stanisław Parkita -Proboszcz Parafii św. Barbary i Ksiądz Mieczysław Miarka – Proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła. Wyrażamy wdzięczność za inicjatywę postawienia krzyża nowego w miejsce  krzyża dawnego- niech Zbawiciel świata całego Jezus Chrystus ,z tej góry ,czuwa nad naszym doczesnym życiem i naszym zbawieniem.

 

 4.Dzisejsza niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na prace konserwatorskie. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

Przebieg prac konserwatorskich przy wczesnobarokowym ołtarzu bocznym p. w. Przemienienia Pańskiego oraz najstarszych w bazylice stallach, posiadających elementy gotyckie i renesansowe.

 

Zabytki zdemontowano i po ich wstępnym oczyszczeniu wykonano niezbędne prace dezynsekcyjne. Miały one na celu likwidację żerujących w drewnie owadów, które doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń grożących nawet zawaleniem się konstrukcji ołtarza i stalli. Następnie oczyszczono obrazy, polichromie, złocenia i srebrzenia oraz pozostałe elementy dekoracji. Usunięto przemalowania, pociemniałe retusze i wadliwie wykonane uzupełnienia formy. Na zaplecku i baldachimie stalli, spod przemalowań odsłonięto oryginalną renesansową polichromię. Wszystkie zniszczone fragmenty poddano impregnacji doprowadzając w ten sposób do wzmocnienia ich struktury. Zabezpieczono oryginalne polichromie i złocenia. Wzmocniono i uzupełniono osłabione i uszkodzone partie płótna w obrazie Przemienienia Pańskiego, którego autorem był prawdopodobnie wybitny dziewiętnastowieczny malarz Wojciech Gerson. W trakcie konserwacji stalli, zupełnie nieoczekiwanie, w partii ich posadowienia odsłonięte zostały fragmenty wcześniejszej, być może nawet średniowiecznej, ceramicznej posadzki kościoła.

Z zaplanowanego na ten rok zakresu prac pozostało do wykonania jeszcze wzmocnienie konstrukcyjne kolumn podtrzymujących baldachim stalli oraz naprawa i wzmocnienie elementów architektonicznych ołtarza a także uzupełnienie ubytków zapraw na których w następnym etapie konserwacji wykonywane będą  retusze warstwy malarskiej obrazów, polichromii oraz uzupełnienia złoceń.

 

5.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.30 w naszej bazylice będzie Koncert Organowy w wykonaniu Jesus Sampedro z Malagi w Hiszpani. Koncert finansowany jest ze środkowMiasta i Gminy Olkusz i Powiatu Olkuskiego. Bardzo dziękujemy za ten dar koncertu i zapraszamy serdecznie do wysłuchania pięknej muzyki organowej.

 

6.W naszej bazylice od jutra rejestrowana będzie muzyka organowa i wokalna, która wydana zostanie na płycie pn. Tabulatura Joannis de Lublin 1540 - Sacrum et Profanum. Zapraszamy na koncert promujący to wydawnictwo w dniu 18 września (tj najbliższa środa) po Mszy św. wieczornej. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00

 

 Kilka słów o samym wydawnictwie:

Jest to pierwszego w historii fonografii - premierowe - nagranie zrekonstruowanych utworów sakralnych z Tabulatury Jana z Lublina, wykonanych zgodnie z dawną praktyką w technice alternatim na jedynych w Polsce organach historycznych Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, które znajdują się w naszej bazylice.

Muzyka opracowana i wykonana zostanie przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie - Agnieszkę Budzińską-Bennett oraz Andrzeja Szadejko - polskich absolwentów słynnej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria oraz zespołu wokalnego Cracow Singers.

 

7.Zapraszamy na spotkanie popielgrzymkowe grupy Biało- Czerwonej. Spotkanie będzie 20 września o godzinie 16.30 w Górnym Bogucinie przy OSP- zapraszają organizatorzy i przewodnik.

 

8.W nawiązaniu do słów Papieża Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich: 'Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem' proponujemy aby dni obchodów „Kromki chleba dla sąsiada” były czasem wspólnotowego świętowania przy dzieleniu się chlebem, symbolem, domowego ogniska, miłości i ciepła.
Zgodnie z kalendarzem Caritas obchody „Kromki chleba dla sąsiada” odbędą się w tygodniu 15-22 września 2019 r. Proponowanymi elementami obchodów „Kromki chleba dla sąsiada” jest między innymi :1. Zbiórka żywności w sklepach Biedronka w dniach 20-21 września. Nasza Parafia w tej akcji uczestniczy już od dłuższego czasu  dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszej Caritas .

 

9.W dniach 21-22 września 2019 r. (sobota-niedziela) odbędzie się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem 'Rodzina sanktuarium życia'.

 

10.We wtorek 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

 

11.W tym tygodniu patronują nam:

 

  • 18 IX św. Stanisław Kostka, patron polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Uczniów szkół podstawowych zapraszamy w środę do bazyliki na godzinę 18.00 na Mszę świętą, aby modlić  się za przyczyną św. Stanisława , a młodzież szkół średnich prosimy na wspólną modlitwę we wtorek na godzinę 18.00.
  • 20 IX – święci męczennicy z Korei; pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich towarzysze,
  • 21 IX św. Mateusz Ewangelista i Apostoł,

12.W czwartek o godzinie 16.30 w salce u sióstr odbędzie się pierwsze spotkanie Dziecięcego Koła Różańcowego. Zapraszamy do udziału w spotkaniu chętne dzieci. Tą grupą dzieci opiekuje się siostra Katarzyna Kula.

 

 


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 8.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta trzecia Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Do wtorku  w kancelarii trwać będą zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej . Pielgrzymka odbędzie się w najbliższą sobotę czyli 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego . Będzie to już VI diecezjalna i XVIII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Koszt pielgrzymki 25 zł .Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii. 

 

2 A.14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem – czyli w tym miejscu, gdzie 7 czerwca 1991 roku Jan Paweł II sprawował Mszę świętą dla tysięcy pielgrzymów – odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne „Polska pod krzyżem”.

 Organizatorem tego spotkania modlitewnego – obok katolików świeckich, od których wyszła inicjatywa i pomysł – jest także diecezja włocławska. Podczas wielogodzinnej modlitwy zebrani będą prosić Pana Boga o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów, nieznajomych oraz dla naszej Ojczyzny. 

Z oczywistych względów tylko nieliczni z parafii pojadą do Włocławka, by wziąć udział w tej wielkiej modlitwie. W naszej bazylice zostanie o godzinie 17.15 zorganizowane czuwanie modlitewne, w którego programie będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej lub adoracja krzyża (taka, jak w Wielki Piątek) oraz Msza święta z adoracją Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.


 3.W najbliższą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 11.30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych uczniom klas I szkoły podstawowej- serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.

 

 4.Najbliższa niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje stalli i Ołtarza Przemienienia Pańskiego. Dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. 

 

5.Uczniowie klas III rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do I spowiedzi i I Komunii świętej. Tych uczniów i ich rodziców ,w sposób szczególny, zapraszamy do systematycznej obecności na Mszy Świętej niedzielnej o godzinie 11.30. Będą również dodatkowe spotkania o których będziemy wcześniej informować. Przypominamy, że terminy I Komunii Świętej dla obecnych klas III szkoły podstawowej są następujące : 

 

 S.P Nr 1 i Żurada – 9 maja 2020 r, ,

  S.P Nr 4 i Sieniczno - 23 maja 2020 r. ,

  S.P. Nr 5 – 30 maja 2020 r.

 

6.W dniu 19 października (sobota) o godz. 10.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbędą się Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie. Prosimy o zgłaszanie w kancelarii parafialnej małżonków, którzy w 2019 r. obchodzą 25. oraz 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa.
Termin zgłoszeń upływa 18 września 2019 r.


7.Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania Diecezjalnej Akademii Rodziny. Najbliższe odbędzie się 14 września i tradycyjnie rozpocznie się o g. 15 modlitwą koronką do Miłosierdzia Bożego. Gościem spotkania będzie znany wrocławski duszpasterz, wieloletni ojciec duchowny wrocławskiego seminarium ks. dr Aleksander Radecki, który odpowie na pytanie 'Jak budować Kościół domowy'. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu (tzw. 'Żyleta') przy ul. Będzińskiej.

 

8..W piątek Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana Chryzostoma, w sobotę- święto Podwyższenia Krzyża  Świętego .

 

9.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 15 września w Chechle, i rozpocznie mszą świętą o godzinie 13.

 

10.W dniach od 13 do 21 września w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile będą uroczystości odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczysta Msza św. w główny dzień odpustu, tj. w niedzielę 15 września będzie odprawiona o godz. 11.00. Transmisję Mszy św. przeprowadzi: Radio Pallotti FM, Radio Podlasie oraz Salve TV. W pozostałe dni tygodnia odpustowego główne Msze św. z kazaniami dla pielgrzymów będą sprawowane o godz. 11.30 i 18.00 z procesją eucharystyczną

 

11.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.30 w naszej bazylice będzie Koncert Organowy w wykonaniu Jesus Sampedro z Malagi w Hiszpani. Koncert finansowany jest ze środkowMiasta i Gminy Olkusz i Powiatu Olkuskiego. Bardzo dziękujemy za ten dar koncertu i zapraszamy serdecznie do wysłuchania pięknej muzyki organowej.

 

12./ Informacje społeczne/ 

Zarząd Osiedla Glinianki zaprasza wszystkich mieszkańców Osiedla Glinianki na festyn osiedlowy, który odbędzie się w dniu 14.09.2019r.  o godzinie 16.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Szczegółowe informacje o harmonogramie i atrakcjach znajdą państwo na plakatach. Serdecznie zapraszamy.

 

12./Do odczytania informacja MOSiRu  dotycząca Olkuskiego Biegu Ulicznego IV Srebrna Dziesiątka.- szczegłowe informacje w gablocie i na stronie MOSiRu./

 

 

 

 

 

 


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 1.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2 .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula jutro obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

 

Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

 3.W miejsce odchodzącego z naszej parafii Księdza Czesława Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  Księdza Pawła Tracza, który ostatnio pracował w Parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu.  Bardzo serdecznie witamy nowego naszego Księdza wikariusza i życzymy mu Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by jego  posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce.

 

4.W dzisiejszą  niedzielę -1 września przypada  osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. W naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach. W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego  o godz. 11.30 zostanie odprawiona pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po Mszy świętej będzie koncert patriotyczny zespołu Te Deum.

 

W odpowiedzi na prośbę Prezydenta RP 1 września o godz. 14:00 we wszystkich kościołach naszej diecezji zabrzmią dzwony jako forma wspomnienia o ofiarach wojny i oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy bronili Ojczyzny.

5.Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019/2020 połączona z uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych 120-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu odbędzie się w dniu 2 września 2019 r. w Olkuszu. W programie o godzinie 8.00 Msza Święta w naszej bazylice celebrowana przez ks. dr Piotra Skuchę- Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej, następnie o godzinie 9.30- uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w ZS Nr 1 im Stanisława Staszica w Olkuszu. Na to bardzo ważne wydarzenie, gdyż wojewódzka inauguracja odbywa się po raz pierwszy w naszym mieście zaprasza  uczniów, nauczycieli i mieszkańców Olkusza Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Olkuski i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica wraz z gronem pedagogicznym.

 

Apel Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.„Rozpoczynający się rok szkolny jest również nowym rokiem katechetycznym, dlatego apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w przedszkolach/szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje. Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie i finansowanie edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów. W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w przedszkolu/szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenie jest wystawiony na stoliku przy wyjściu z kościoła. Proszę rodziców, by go zabrali, wypełnili, podpisali i w najbliższych dniach złożyli w sekretariacie przedszkola/szkoły, do której uczęszcza dziecko. „

 

7.Spowiedź na początek roku szkolnego będzie w I piątek miesiąca od godziny 16.00 do 18.30.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice  w I sobotę  miesiąca odmawiamy cztery części różańca, a na wieczornej Mszy świętej modlimy się za Radio Maryja, TV TRWAM i wszystkie inne katolickie środki przekazu.

 

8.We wtorek ,o godzinie 19.00 na plebanii będzie spotkanie wszystkich katechizujących na terenie naszej parafii.

 

9.W dniu 5 września b.r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostanie otwarta nowa wystawa „Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”, która przypomni zarówno postać Wielkiego Polaka, jego działalność jako papieża i opowie o ciągle jeszcze młodym kościele i diecezji sosnowieckiej i gliwickiej. Ekspozycja potrwa do 31 października.

 

10.Diecezjalna Pielgrzymka Chorych do kościoła św. Stanisława w Czeladzi
Zapraszamy tradycyjnie w pierwszą środę września - 4.09.2019 - na pielgrzymkę chorych do kościoła św. Stanisława w Czeladzi, gdzie cześć odbiera obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Program:

 

10.00 Spotkanie rozpocznie konferencja

10.30 Msza św. pod przewodnictwem ks. Bpa Grzegorza Kaszaka, po której będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych.

 

 11.W I środę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą wieczorną o godzinie 18.00 wszystkich trwających w dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy świętej będzie można przystąpić do tego dzieła modlitwy o ochronę życia poczętych dzieci.

 

 12.We wtorek Kościół obchodzi wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego- papieża i doktora Kościoła – dzień imienin Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy w modlitwie o solenizancie i prośmy, aby Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem. 

 

13.Od 2 września pierwsza  Msza święta w dni powszednie już będzie odprawiana o godzinie 6.30.

 

14.Tradycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. Zapisy dalej przyjmujemy  w kancelarii parafialnej od 2 września.

 

15.Zmarli w miesiącu sierpniu - śp. :Grażyna Dymkowska, Teresa Węglarz, Barbara Kupska- Balec, Natalia Sierka, Czesława Job, Zenon Kasprzyk, Józefa Sioła, Antoni Chramęga, Marianna Tatara, Władysława Brzóska, Alicja Gajewska, Alina Kowal, Aleksandra Bałazy, Stanisława Bałazy, Zdzisław Wysocki, Aniela Rogóż, Janina Wziątek, Wiesław Wojtacha… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario ….Wieczny odpoczynek…..

 


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 25.08.2019 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował Księdza Czesława Rechula do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  w Parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Ksiądz wikariusz Czesław pracował w naszej parafii 6 lat. Bardzo serdecznie dziękujemy za te lata służby duszpasterskiej i katechetycznej, za piękne angażowanie się w wiele posług kapłańskich i życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ta posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce w nowej parafii, a jednocześnie dalej blisko nas w Olkuszu. W przyszłą niedzielę będziemy witać nowego wikariusza w naszej parafii Księdza Pawła Tracza.

 

3.W sobotę 31 sierpnia, odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Spotkanie rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego

.

4.W przyszłą niedzielę -1 września przypadnie osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach. W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego  o godz. 11.30 zostanie odprawiona pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po Mszy świętej będzie koncert patriotyczny zespołu Te Deum.

 

 5.Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019/2020 połączona z uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych 120-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława        w Olkuszu odbędzie się w dniu 2 września 2019 r. w Olkuszu. W programie o godzinie 8.00 Msza Święta w naszej bazylice celebrowana przez ks. dr Piotra Skuchę- Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej, następnie o godzinie 9.30- uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w ZS Nr 1 im Stanisława Staszica w Olkuszu. Na to bardzo ważne wydarzenie, gdyż wojewódzka inauguracja odbywa się po raz pierwszy w naszym mieście zaprasza  uczniów, nauczycieli i mieszkańców Olkusza Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Olkuski i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica wraz z gronem pedagogicznym.

 

6.radycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. Zapisy dalej przyjmujemy w kancelarii parafialnej od 2 września.

 

7.W gablocie są plakaty informujące o pielgrzymkach do Włoch i Ziemi Świętej.

 

W tym tygodniu w liturgii Kościoła :

26 VIII- Uroczystość NMP Częstochowskiej/ Msze święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00/

27 VIII – św. Monikę (331-387), matkę i orędowniczkę nawrócenia św. Augustyna, patronka matek i wdów,

28 VIII – św. Augustyna (354-430), biskupa, Doktora Kościoła, filozof, chrześcijańskiego pisarza, teologa łaski,

29 VIII – św. Jana Chrzciciela w tajemnicy męczeńskiej śmierci.


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 18.08.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. O godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pana Tomasza Soczka z Krakowa – zapraszamy .

 

2.W naszej parafii, ta niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na prace konserwatorskie Ołtarza Przemienienia Pańskiego  i stalli. -Bóg zapłać za składane na ten cel ofiary na tacę , w kopertach i na konto parafialne.

 

3.We wtorek dotarła na Jasną Górę Olkuska Piesza Pielgrzymka. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom tego pątniczego trudu, dziękujemy kapłanom; księdzu Zenonowi Ptakowi jako kierownikowi naszej grupy, księdzu Czesławowi Rechulowi, ks. Jackowi Piwowarskiemu, dziękujemy służbom porządkowym, muzycznym, medycznym oraz grupie żywieniowej i transportowej- Bóg zapłać. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy jako sponsorzy i ofiarodawcy wsparli pielgrzymów. W ich intencji w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta  dziękczynna. Niech Bóg wynagrodzi wszelką życzliwość. 

 

4.Wczoraj czcił swego patrona św. Jacka nasz Ksiądz wikariusz Jacek Piwowarski- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

5.W piątek 23 sierpnia, w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Wzywając orędownictwa męczenników obu zbrodniczych systemów, prośmy o powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni i tożsamości.

 

6.Za dwa tygodnie w niedzielę 1 września przypadnie osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny Światowej. Tego dnia w naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego z historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach.

 

7.Tradycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. zapisy przyjmujemy w kancelarii parafialnej.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

20 VIII – św. Bernard (1090-1159), Francuz, cysters, opat i piewca chwały Maryi.

21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, realizator hasła: odnowić wszystko w Chrystusie

22 VIII – Najświętsza Maryja Panna, Królowa nieba i ziemi.

24 VIII – św. Bartłomiej (I w.), Apostoł, świadek Chrystusa w Indiach i Armenii, męczennik.


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.