Aktualności
23 Niedziela Zwykła 7 WRZEŚNIA 2025 r.
1. Dziś 23 Niedziela Zwykła.
2. Jutro, 8 września, święto Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Natomiast w piątek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. W sobotę – 13 września po Mszy św. o 18.00 Nabożeństwo Fatimskie – zapraszamy!
3. W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Zaprasza opiekun ks. Robert
4. W sobotę 13-go września, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 12.00 zapraszamy na modlitwę różańcową w intencji obrony życia Nienarodzonych. Różaniec prowadzi ks. Robert. Ze względu na prace na rynku Różaniec będzie przy figurze Matki Bożej.
5. Młodzież klas VIII szkół podstawowych z naszej parafii zapraszamy na spotkanie kandydatów do bierzmowania.Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17:00 w naszej bazylice.
6. We wtorek o godz. 16.00 zapraszamy na powakacyjne spotkanie scholi dziecięcej. Spotkanie chętnych, którzy chcieliby włączyć się do tej grupy, by śpiewem oddawać chwałę Bogu, w salce parafialnej w domu sióstr.
7. Serdecznie zapraszamy także wszystkich chłopców, którzy pragną zostać ministrantami. Każdego, kto chciałby służyć przy ołtarzu, zachęcamy do kontaktu z ks. Grzegorzem, który chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące posługi ministranckiej.
8. INFORMACJE DOTYCZĄCE PEREGRYNACJI
W naszej parafii Obraz Matki Bożej Częstochowskiej będzie gościł od 19 do 21 września b.r. 19 września, w piątek, o godz. 16.00 wspólnotą parafialną gromadzimy się pod Kopcem Kościuszki w Olkuszu. Tam o 16.30 powitamy Cudowny Wizerunek Pani Jasnogórskiej. Stamtąd w uroczystej procesji ulicami Hutniczą, Metalową, a następnie Powstańców Śląskich do Jana Kantego, wchodzimy na Szpitalną i w lewo Basztową dojdziemy Bazyliki. Niech nie zabraknie nas na powitaniu Obrazu. Przyjdźmy całymi rodzinami. Po dojściu do Bazyliki i po powitaniu Matki Bożej o godz. 18.00 Uroczysta Msza Święta Powitania.Tego dnia jeszcze o 20.oo Msza Święta odprawiana przez kapłanów pochodzących z naszej parafii. Niektórych zaprosiliśmy osobiście. Nie ze wszystkimi mamy kontakt, dlatego prosimy o przekazanie im naszego zaproszenie do udziału w tej celebracji.O 21.00 Apel Jasnogórski, a po nim modlitewne czuwanie poprowadzi Domowy Kościół. Ten pierwszy dzień pobytu Maryi w naszej wspólnocie parafialnej zakończymy Maryjną Pasterką o północy.Szczegółowy program naszego modlitewnego trwania przy Maryi umieszczony jest na banerze przy wejściu głównym do Bazyliki. Także w przyszłą niedzielę każdy z nas otrzyma okolicznościowy folder z programem szczegółowym. Już dzisiaj tak zaplanujmy czas, by każdego dnia kiedy gościć będziemy Maryją, znaleźć czas na spotkanie modlitewne z naszą Matką.Cudowny obraz Matki Bożej pożegnamy w niedzielę 21 września na mszy świętej o godz. 16.00.
9. Ogłoszenie w Olewinie i Żuradzie: Ponieważ w niedzielę 21 września w naszej parafii będziemy gościć kopię Cudownego obrazu MB Częstochowskiej, tego dnia zapraszamy wszystkich do Bazyliki na spotkanie z naszą Matką. Program peregrynacji znajduje się na folderach. 21 września o godz. 14.30 w Bazylice specjalna Msza Święta w intencji Olewina (Żurady).
10. Do wtorku w kancelarii zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Są jeszcze wolne miejsca. Koszt wyjazdu 50 zł. Wyjazd 13 września o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii. Zapraszamy.Plan pielgrzymki:9:00 - msza święta pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego przy ołtarzu polowym (w razie deszczu - w Bazylice)ok. 10:30 - wyjście grup na dróżkiZakończenie pielgrzymki ok. 16:30Osoby z naszej parafii, które zapisały się na pielgrzymkę wyjeżdżają autokarami spod Hotelu Wiktoria 13 września o godz. 6.00.
11. Tak jak w ubiegłą niedzielę, także dzisiaj, po każdej mszy świętej, panie z naszej parafialnej Caritas sprzedają okolicznościowe ozdoby, które pomogą nam ozdobić nasze domy i mieszkania w czasie, kiedy Cudowny Obraz będzie gościł w naszej parafii. Nie wstydźmy się w taki prosty sposób zamanifestować naszej wiary oraz miłości do Maryi. Zaopatrzmy się w chorągiewki czy też emblematy, które będziemy mogli umieścić w oknach naszych domów czy mieszkań.W przyszłą niedzielę tj. 14 września pod naszym kościołem będzie stoisko na którym będzie można nabyć rzeczy związane z peregrynacją obrazu, przydatne do ozdobienia okien naszych domów czy też ulic, którymi obraz w procesji będzie zmierzał do naszej Bazyliki.
12. W piątek 12 września po Mszy św. wieczorowej zapraszamy na jubileuszowe spotkanie dla kobiet 'Kobieta w Boskim wydaniu'. Będzie to czas wspólnego świętowania, budowania relacji oraz inspiracji do tego jak być kobietą dobrego wpływu we współczesnym świecie. Szczegóły na plakacie.
13. Z okazji Roku Świętego w niedzielę 14 września 2025 r. odbędzie się w Sosnowcu Diecezjalny Jubileusz Rodzin. Rozpocznie go uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej o godz. 14.00 przez Księdza Biskupa Artura Ważnego. Po Eucharystii sprzed katedry wyruszy Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Marsz pod hasłem 'Dzieci naszą nadzieją” przejdzie ulicami Sosnowca do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Serdecznie zapraszamy do udziału w Jubileuszu i Marszu wszystkich diecezjan, zwłaszcza rodziny z dziećmi. Więcej informacji można znaleźć na plakacie (i ulotkach). Z tej okazji posłuchajmy krótkiego słowa księdza biskupa (z kartki)
14. Ważny Komunikat Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (z kartki)
15. Zachęcamy do kupna prasy katolickiej.
16. W minionym tygodniu do Domu Ojca odszedł nasz parafianin +Tadeusz Jałowiec. Polecajmy go Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…
Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. A obchodzącym w tym tygodniu imieniny, urodziny czy też swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej modlitewnej pamięci. Wszystkim z serca błogosławimy …
XXII Niedziela Zwykła 31 SIERPNIA 2025 r.
1. Dziś 22 Niedziela Zwykła.
2. W tym tygodniu przypadają: I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W czwartek adorację Najświętszego Sakramentu o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”.
W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.
W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy tego dnia 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30.
3. W środę będziemy obchodzić dzień imienin księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie w Jego intencji, aby dobry Bóg darzył Solenizanta obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.
4. Jutro początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. W czasie Mszy św. o godz. 8.00 będziemy opiece Matki Bożej polecać w modlitwie wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty. Uroczysta Msza święta na rozpoczęcie Roku Szkolnego wraz z poświęceniem tornistrów odbędzie się w niedzielę, za tydzień, o godz. 11.30. Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców.
5. Wczoraj w naszej diecezji rozpoczęła się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W naszej parafii Obraz Matki Bożej będzie gościł w dniach od 19 do 21 września b.r. 19 września w godzinach popołudniowych wspólnotą parafialną powitamy Cudowny Wizerunek Pani Jasnogórskiej przy Kopcu Kościuszki. Stamtąd w uroczystej procesji przejdziemy do naszej bazyliki. Więcej informacji oraz program peregrynacji przekażemy w najbliższym czasie. Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w organizacje peregrynacji obrazu Matki Bożej w naszej parafii zapraszamy na spotkanie we wtorek po mszy świętej wieczornej.
6. Już dzisiaj, po każdej mszy świętej, panie z naszej parafialnej Caritas sprzedają okolicznościowe ozdoby, które pomogą nam ozdobić nasze domy i mieszkania w czasie, kiedy Cudowny Obraz będzie gościł w naszej parafii. Nie wstydźmy się w taki prosty sposób zamanifestować naszej wiary oraz miłości do Maryi. Zaopatrzmy się w chorągiewki czy też emblematy, które będziemy mogli umieścić w oknach naszych domów czy mieszkań.
7. Msza święta we Wiśliczce będzie odprawiona za tydzień w niedzielę o 18.30
8. Do 7 września w kancelarii zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Koszt wyjazdu 50 zł. Wyjazd 13 września o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii. Zapraszamy.
9. Rozpoczynamy nowy rok formacyjny Liturgicznej Służby Ołtarza. Zapraszamy tych, którzy chcą zostać ministrantami. Każdego kto chce służyć przy ołtarzu zachęcamy do kontaktu z ks. Grzegorzem, który udzieli odpowiedzi na każde pytanie związane z posługą ministranta. Msza św. dla ministrantów i kandydatów odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 12.00
10. Od najbliższego wtorku, a następnie w każdy pierwszy wtorek miesiąca, zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00 sprawowaną przez wstawiennictwo św. Józefa. Po Eucharystii odbędzie się krótkie nabożeństwo do św. Józefa, podczas którego będziemy polecać Panu Bogu wszystkie intencje. Kartki z intencjami możemy złożyć do puszki przed ołtarzem przed Mszą świętą. Święty Józef jest opiekunem Kościoła i rodzin, wzorem pracowitości i zaufania Bogu. Dlatego chcemy w szczególny sposób zawierzać mu nasze rodziny, troski codziennego życia i sprawy naszej parafii. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!
11. Od poniedziałku wracamy do przedwakacyjnego porządku mszy świętych. W dni powszednie msze święte o godz.: 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00. W niedzielę: porządek Mszy Świętych pozostaje bez zmian.
12. W związku ze zmianami personalnymi w naszej parafii zmniejszyła się liczba księży posługujących w naszej bazylice. Z tego powodu od 1 października następuje niewielka korekta godzin pracy kancelarii parafialnej. W środę kancelaria otwarta będzie tylko popołudniu, w godzinach od 16.00 – do 18.00 (od 1 października). Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o modlitwę w intencji kapłanów naszej parafii.
13. Chorych odwiedzimy w najbliższą sobotę
14. Zachęcamy do kupna prasy katolickiej.
15. W minionym tygodniu do Domu Ojca odeszły nasze parafianki: Teresa Kajda i Krystyna Wiejak Polecajmy je Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…
Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. A obchodzącym w tym tygodniu imieniny, urodziny czy też swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej modlitewnej pamięci. Wszystkim z serca błogosławimy …
XXI Niedziela Zwykła 24 SIERPNIA 2025 r.
1. Dzisiaj XXI Niedziela Zwykła.
2. We wtorek, 26 sierpnia przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Msze Święte o godz. 7.00, 8.00, 16.00 i 18.00, podczas których ponowimy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Zapraszamy wszystkich jak najliczniej
3. We wtorek Kancelaria Parafialna NIECZYNNA
4. W tym tygodniu obchodzimy: 27 sierpnia –wspomnienie św. Moniki; 28 sierpnia – Św. Augustyna; 29 sierpnia – Św. Jana Chrzciciela.
5. INFORMACJE DOTYCZĄCE PEREGRYNACJI
- 26 sierpnia 2025 r. na zakończenie mszy świętej pontyfikalnej o godz. 11:00 na Szczycie Jasnogórskim, zostanie uroczyście przekazany naszej diecezji „Obraz Nawiedzenia', który będzie peregrynował po parafiach naszej diecezji.
- W sobotę, 30 sierpnia 2025 r. rozpocznie się peregrynacja ikony NMP Częstochowskiej w naszej diecezji. Program uroczystości:
9:00 - Przyjazd samochodu-kaplicy i powitanie ikony NMP Częstochowskiej przez bp. Artura Ważnego w granicy diecezji przy zbiegu ul. Jana III Sobieskiego w Sosnowcu i ul Sosnowieckiej w Katowicach;
10:30 - powitanie obrazu przed Bazyliką Katedralną w Sosnowcu przez proboszcza, ks. Jana Gaika i przedstawicieli parafii Wniebowzięcia NMP;
11:00 - uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu.
Zapraszamy wszystkich do udziału w powyższych wydarzeniach.
W naszej parafii Obraz Matki Bożej Częstochowskiej będzie gościł od 19 do 21 września b.r. Więcej informacji oraz program peregrynacji przekażemy w najbliższym czasie. Chcemy wspólnie razem przygotować się do tego ważnego dla naszej wspólnoty parafialnej wydarzenia. Dlatego już dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii przygotowanie do aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Temu tematowi poświęcone są rozważania w czasie porannej mszy świętej o godz. 8.00 oraz w czasie mszy świętej wieczornej. Osoby, które chciałyby jednak indywidualnie przygotować się do tego wydarzenia oraz do osobistego zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi zachęcamy do nabycia książki o tym samym tytule. Książka do nabycia w zakrystii w cenie 20 zł.
6. 26 sierpnia kończy posługę duszpasterską w naszej parafii ks. Paweł Gielec. Dziękując mu za posługę w naszej parafii, życzymy Bożego błogosławieństwa na nowej placówce.
7. Zapraszamy do wspólnej Adoracji NAJSWIETSZEGO SAKRAMENTU i modlitwy za rodziny organizowanej przez wspólnotę Maranatha o godz. 17.00 w dniu 28.08 - /ostatni czwartek miesiąca/
8. Zachęcamy do kupna prasy katolickiej.
9. W minionym tygodniu do Domu Ojca odeszli nasi parafianie + Marianna Klich, + Wacław Kamiński, +Sabina Drygała. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…
Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. A obchodzącym w tym tygodniu imieniny, urodziny czy też swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej modlitewnej pamięci. Wszystkim z serca błogosławimy …
XX Niedziela Zwykła 17 SIERPNIA 2025 r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
17 SIERPNIA 2025 r.
1. Dzisiaj XX Niedziela Zwykła.
2. Zakończyła się Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziękujemy wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi i tym, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę. Szczególne słowa podziękowanie kierujemy także do ofiarodawców i sponsorów grup, które wyruszyły z naszej parafii. Bóg zapłać.
3. W poniedziałek 18 sierpnia, w godzinach od 8.00 do 11.30, na placu przy plebani od strony ulicy Mickiewicza odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Można przynieść stare suszarki, komputery, radia, telewizory itp.
4. W sobotę 23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W naszych modlitwach pamiętajmy o milionach ofiar totalitarnych i zbrodniczych systemów politycznych XX wieku.
5. W tym tygodniu patronują nam: 20 sierpnia – św. Bernard; 21 sierpnia – św. Pius X; a 23 sierpnia – wspomnienie NMP Królowa.
6. W piątek zapraszamy na nabożeństwo do św. Rity o 17.30, a po nim na Mszę do św. Rity. Róże do nabycia przed nabożeństwem.
7. Zachęcamy do kupna prasy katolickiej.
8. Dziękujemy siostrze Irenie oraz osobom z parafialnej Caritas za zorganizowanie poczęstunku dla pielgrzymów, którzy w ostatnich tygodniach przechodzili przez naszą parafię i zatrzymywali się przy bazylice.
9. W minionym tygodniu do Domu Ojca odeszła nasza parafianka + Janina Gzyl. Polecajmy ją Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…
10. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. A obchodzącym w tym tygodniu imieniny, urodziny czy też swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej modlitewnej pamięci. Wszystkim z serca błogosławimy …
10 SIERPNIA 2025 r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
10 SIERPNIA 2025 r.
1. Przeżywamy dziś XIX Niedzielę Zwykłą. W tym tygodniu:
- w środę, z racji 13. dnia miesiąca, zapraszamy na nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o godz. 18.00;
- w czwartek wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego;
- w piątek, 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia nie obowiązuję wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w naszym kościele w porządku niedzielnym tj. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00. Po każdej Mszy św. błogosławieństwo kwiatów, ziół i warzyw.
2. 15 sierpnia obchodzimy także Święto Wojska Polskiego. Powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczniemy uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 10.00.
W imieniu organizatorów po mszy świętej zapraszamy do Parku miejskiego przy ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości, w tym okolicznościowe przemówienia. Przybyłe delegacje złożą kwiaty przy pomniku „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów w latach 1939 – 1945”.
Po części oficjalnej uroczystości, organizatorzy zapraszają mieszkańców na żołnierską grochówkę.
3. 15 sierpnia kancelaria parafialna będzie nieczynna.
4. Trwa Pielgrzymka Olkuska. Dojdzie ona na Jasną Górę 13 sierpnia. Msza Święta dla pielgrzymów na zakończenie pielgrzymi odprawiona zostanie na Wałach Jasnogórskich w dniu 13 sierpnia, w środę, o godzinie 19.30.
5. W poniedziałek 18 sierpnia, na parkingu przy plebani (wjazd od strony ulicy Mickiewicza) odbędzie się coroczna zbiórka elektrośmieci (stare komputery telewizory, radia itp.). Niepotrzebny i nieużywany już sprzęt elektroniczny prosimy dostarczać tylko w poniedziałek 18 sierpnia w godzinach od 8:00 do 11:30.
6. Zachęcamy do kupna prasy katolickiej.
7. W minionym tygodniu odeszli do Domu Ojca nasi parafianie:
śp. Bogumiła Pilch – Pietras, Janusz Koryczan, Marta Lisowska, Janina Konarska. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…..
Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. A obchodzącym w tym tygodniu imieniny, urodziny czy też swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej modlitewnej pamięci. Wszystkim z serca błogosławimy …
XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
2 SIERPNIA 2025 r.
1. Dzisiaj XVIII Niedziela Zwykła. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu.
2. W dniu jutrzejszym, 4 sierpnia, przypada wspomnienie św. Jana Marii Vianneya – patrona proboszczów.
3. W środę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego.
4. W pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich i za kapłanów. O godzinie 15.00 adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha
5. XXXIV Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę odbędzie się w dwóch terminach: 9 – 13 sierpnia 2025 (sobota/środa) z Olkusza. Zapraszamy do licznego udziału w pielgrzymce. Zapisy na pielgrzymkę do Grupy Biało-Czerwonej dziś po Mszach świętych o godzinie : 8.30, 10.00 i 11.30 a od 4 do 8 sierpnia po Mszy świętej wieczornej- zapraszamy. Spotkanie grupy Biało-Czerwonej odbędzie się 7 sierpnia po Mszy świętej wieczornej – ok. 18.30
6. Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczną pielgrzymkę w barwach żółto – niebieskich.
7. Mszę świętą na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odprawi Ksiądz Biskup Artur Ważny 9 sierpnia o godzinie 8.00. Pielgrzymka Olkuska dojdzie na Jasną Górę 13 sierpnia - Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie na Wałach Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia w środę o godzinie 19.30
8. W sobotę 9-go sierpnia, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 12.00 zapraszamy na modlitwę różańcową w intencji obrony życia Nienarodzonych. Różaniec prowadzi ks. Robert. Ze względu na prace na rynku Różaniec będzie przy figurze Matki Bożej.
9. Miłosierdziu Bożemu polecajmy zmarłych w minionym miesiącu: Jadwiga ŚCIAŃSKA, Stanisław KASZTELEWICZ, Alicja KOZŁOWSKA, Rafał LECH, Sylwester REJMER, Maria BARCZYK, Zdzisław TOMSIA, Zofia DOBREK, Stefan RUSEK, Henryk TOMSIA, Anna SZCZYGIEŁ, Henryk CHMIST, Longina PUŁKA, Stanisława KLUCZEWSKA, Wacław CIEPAŁ, Zdzisław DUDEK, Barbara MURAWSKA, Elżbieta JEZIOROWSKA, Bogumiła PILCH – PIETRASWieczny odpoczynek racz im dać Panie….
Obchodzącym w tym tygodniu swoje jubileusze przekazujemy zapewnienie o naszej życzliwości i modlitwie. Wszystkim z serca błogosławimy …
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1.Wczoraj, podczas uroczystej Mszy Świętej odpustowej, nasza parafia pożegnała dotychczasowego księdza proboszcza, ks. Mieczysława Miarkę, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Z radością jednak informujemy, że od dziś ksiądz prałat pozostaje z nami – będzie pełnił w naszej wspólnocie posługę spowiednika, a jego obecność nadal będzie ubogacać życie parafialne.
2. Dziś, podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 10.00, nasza parafia przeżyła ważne i historyczne wydarzenie. Ks. biskup Artur Ważny uroczyście powierzył naszą wspólnotę nowemu duszpasterzowi – ks. kanonikowi Mariuszowi Karasiowi, który z dniem dzisiejszym został ustanowiony proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
Z serca dziękujemy Bogu za dar nowego pasterza i otaczamy Go naszą modlitwą, życzliwością i wsparciem. Niech ten nowy rozdział w historii naszej parafii będzie czasem duchowego wzrostu, jedności i Bożego błogosławieństwa. Prosimy wszystkich parafian o modlitwę w intencji Księdza Proboszcza, by pełnienie tej odpowiedzialnej posługi przynosiło mu radość, pokój i obfite owoce.
3. W dniu 28 lipca - w poniedziałek, tradycyjnie już, przy naszej bazylice, w porze południowej, zatrzymają się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Caritas naszej parafii przygotowuje posiłek dla pielgrzymów. W imieniu pątników, jesteśmy wdzięczni za tę gościnność.
4. W najbliższy piątek przeżywamy pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.00.
5. W 1 sobotę miesiąca, w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca : 1 część 6.30, 2 część 7.30, 3 część 8.30 4 część różańca: 17.30. Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP w sobotę po Mszy św. o 8.00.
6. W sobotę – w dzień Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - przypada odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, Komunia św., nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie modlitwy w intencjach ojca świętego (Ojcze nasz i Wierzę w Boga) oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.
7. XXXIV Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę odbędzie się w dwóch terminach: 9 – 13 sierpnia 2025 (sobota/środa) z Olkusza, 23 – 25 sierpnia 2025 (sobota/poniedziałek) z Będzina. Zapraszamy do licznego udziału w pielgrzymce. Grupę z naszej parafii poprowadzi Ks. Paweł Gielec, a Ks. Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialny za całość diecezjalnych pielgrzymek. Zapisy na pielgrzymkę do Grupy Biało-Czerwonej będą w niedziele 27 lipca i 3 sierpnia po Mszach świętych o godzinie : 8.30, 10.00 i 11.30 oraz od 4 do 8 sierpnia po Mszy świętej wieczornej- zapraszamy.
8. Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich. Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 3 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja Ap. i rozpocznie się w tym roku mszą św. o godz. 10.00.
9. W najbliższy piątek, 1 sierpnia, o godz. 19:00 serdecznie zapraszamy wszystkie panie na kolejne spotkanie z cyklu „Kobieta w boskim wydaniu”. Tematem spotkania będzie: Moc wdzięczności – czyli o tym, jak codzienne praktykowanie wdzięczności może realnie przemieniać nasze życie, napełniając je pokojem, radością i głębszym sensem. Więcej informacji znajduje się na plakacie w gablocie parafialnej.
10.Tydzień temu, z racji poświęcenia pojazdów nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 9 700 zł. na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy.Ofiary zostały już przesłane na konto MIVA POLSKA- Bóg zaplać ofiarodawcom.
W duchu wiary i zaufania Bożej Opatrzności
przyjmijmy Boże błogosławieństwo…
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
Drodzy Parafianie,
z sercami pełnymi wdzięczności pragniemy poinformować, że nasz Ksiądz Proboszcz Mieczysław Miarka przechodzi na zasłużoną emeryturę. Po latach gorliwej i pełnej oddania posługi duszpasterskiej w naszej parafii nadchodzi moment, by wspólnie podziękować Panu Bogu za jego obecność, modlitwę, słowo, sakramenty i duchowe przewodnictwo.
W sobotę o godz. 11.30, podczas sumy odpustowej ku czci świętej Anny, nasz Ksiądz Proboszcz odprawi uroczystą Mszę Świętą dziękczynno–pożegnalną. Będzie to szczególny czas modlitwy i wdzięczności za jego wieloletnią posługę jako proboszcza naszej parafii.
Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tej wyjątkowej Eucharystii. Niech nasza obecność stanie się wyrazem wspólnotowej miłości, szacunku i wdzięczności wobec Księdza Mieczysława, który z tak wielkim sercem służył naszej wspólnocie.
Z radością informujemy, że Ksiądz Proboszcz pozostaje z nami i będzie nadal posługiwał wiernym jako spowiednik, co jest dla nas wielkim darem.
Niech ta Msza Święta będzie naszym wspólnym świętem dziękczynienia, przepełnionym wzruszeniem, modlitwą i nadzieją — bo przecież serce dobrego pasterza nigdy nie odchodzi z owczarni.
Do zobaczenia w sobotę — bądźmy razem
Prace, które w latach 2010–2025 , zostały wykonane w bazylice, w obiektach parafialnych i na terenie parafii:Prace te mogły być wykonane dzięki wielkiej ofiarności Parafian. Bóg zapłać.
1. Odbudowa muru przy ulicy Basztowej.
2.Konserwacja i zabezpieczenie przed upadkiem kamiennych obramowań okien na wieży.
- Doprowadzenie do końca wyposażenia bazyliki w nowe ławki.
- Całościowa konserwacja ołtarza Pana Jezusa Ukrzyżowanego łącznie z figurą Pana Jezusa i obrazem Ecce Homo.
- Konserwacja ściany szczytowej w południowej nawie bazyliki i fresku, przedstawiającego Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.
- Konserwacja ołtarza Przemienienia Pańskiego w bazylice.
- Konserwacja stalli prawych pod chórem.
- Wykonano prace instalacyjne oświetlenia ewakuacyjnego.
- Na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej wykonano prace przy poszerzeniu wjazdu od ulicy Basztowej na plac kościelny – te działania wykonano przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.
- Staraniem Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została ustawiona w 2021 r. figura św. Józefa.
- Konserwacja ołtarza św. Antoniego Padewskiego.
- Odmalowanie kaplicy św. Jana Kantego, zabezpieczenie przeciwwłamaniowe wystawienia Najświętszego Sakramentu, montaż wentylacji w kaplicy.
- Przegląd głównego dachu bazyliki.
- Dokończenie budowy włącznie z odbiorem dopuszczenia do użytkowania nowego budynku przy ulicy Mickiewicza 6A.
- Naprawa, odbudowa i zabezpieczenie muru obronnego na linii plebania – wieża.
- Wyłożenie kostką betonową placu przy plebanii, co umożliwia wjazd ciężkich samochodów.
- Unowocześnienie urządzeń radiofonicznych bazylice oraz montaż tablic do wyświetlania pieśni.
- Wymiana pieca CO gazowego w Domu Parafialnym na piec gazowy oszczędny.
- Położenie podłogi, zamontowanie sufitu podwieszanego w reprezentacyjnym salonie plebanii.
- Wymiana starych kaloryferów w całej plebanii na nowoczesne i wydajne.
- W związku z zaleceniami Państwowej Straży Pożarnej wykonano oświetlenie ewakuacyjne, hydrant wewnętrzny, odpowiedniej wielkości gaśnice, poszerzono wjazd dla wozów straży pożarnej na teren bazyliki. Zakończono kosztowne prace przy alarmie przeciwpożarowym, umożliwiające bezpośrednią informację o zaistniałym zdarzeniu do Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.
Ostatnim punktem będzie jeszcze odbiór przez Państwową Straż Pożarną.
- Trwają aktualnie prace związane z całościowym przeglądem przewodów elektrycznych w bazylice, wiążą sie one z potrzebą modernizacji tablicy rozdzielczej w zakrystii.
- Na strychu bazylki wykonano prawidłowe, zgodne z przepisami podesty, schody.
- W kaplicy w Żuradzie został wykonany remont budynku parafialnego, ocieplenie, nowy dach, radiofonia.
- Na dzwonnicy wykonano konieczne prace przy mocowaniu dzwonów i prace związane z automatyką – zamontowano nowe belki zawieszające, nowe uchwyty, nowe ośrubowanie, nowa automatykę, wprowadzającą w ruch dzwony oraz nowe oprogramowanie czasu i godzin dzwonienia.
- Zamontowano na dzwonnicy zegar sterowany satelitarnie.
- Wykonano kompleksową konserwację przy latarni kaplicy Loretańskiej.
- Wykonano modernizację schodów do kancelarii parafialnej (schody granitowe z podjazdem dla wózków).
- Zamontowano odpowiednie wykładziny ocieplające na nowych ławkach w bazylice.
- Wykonano modernizację WC przy kancelarii i na parterze domu Rynek 3.
- Największą i najbardziej kosztowną pracą, jaką wykonano w ostatnich latach jest konserwacja zabytkowych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego.
- Ostatnio został ustawiony w bazylice konfesjonał zamknięty, wyciszony – ułatwia on korzystanie z sakramentu pokuty w sposób odpowiedni, dyskretny.
33. W domu parafialnym została zamontowana winda garmażeryjna, umożliwiająca , przy dużych wydarzeniach, przesyłać posilki z kuchni do dużej jadalni na I piętro.
34. Na parafialnym cmentarzu zostały wykonane prace: nowe bramy/ ogrodzenie od murowanej bramy do lini Domu Pogrzebowego zostało wykonane staraniem Urzędu Miasta Gminy Olkusz/, modernizacja sieci wodociągowej ,dla bezpieczeństwa ciągła troska o drzewostan/.
Prace konserwatorskie zostały wykonane przy udziale: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz Fundacji HERMANN REEMTSMA STIFTUNG z Hamburga.
Olkusz 25.07.2025 r. Ks.Mieczysław Miarka
Ogłoszenia duszpasterskie na XVI Niedzielę Zwykłą - 20.07.2025
1.Dzisiaj XVI Niedziela Zwykła .
2.Dzisiaj po każdej Mszy świętej poświęcenie pojazdów. Kierowcy mogą ofiarami wesprzeć polskich misjonarzy, To dzieło pomocy od 25 lat prowadzi MIVA Polska. MIVA Polska powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000, na wzór działających tego typu organizacji w Europie, w odpowiedzi na zgłaszane przez polskich misjonarzy i misjonarki, palące potrzeby w zakresie środków transportu w ich pracy na misjach.
3.W liturgii Kościoła: wtorek, święto, ŚW. MARII MAGDALENY
środa, święto, ŚW. BRYGIDY, ZAKONNICY, patronki Europy
czwartek, wspomnienie, ŚW. KINGI, dziewicy
piątek, święto, ŚW. JAKUBA, APOSTOŁA
sobota, wspomnienie, ŚWIĘTYCH JOACHIMA I ANNY, rodziców NMP
4.W dniu 26 lipca- / najbliższa sobota/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Suma odpustowa za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30.Msze święte z kazaniem w odpust będą odprawione o godzinie :7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00. Bardzo serdecznie zapraszamy ,Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W odpust kancelaria będzie nieczynna.
W odpust św. Anny o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza święta za zmarłe Anny- intencje można zgłaszać w kancelarii lub zakrystii.
5.W przyszłą niedzielę nasza wspólnota parafialna będzie przeżywać szczególnie doniosłe wydarzenie. O godzinie 10.00 na Mszy świętej Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Biskup Artur Ważny wprowadzi w urząd Proboszcza Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu Księdza Dra Mariusza Karasia, pełniącego dotychczas Urząd |Kanclerza Kurii Sosnowieckiej. Z całą radością, jako dzieci Kościoła, przyjmijmy nowego Pasterza Parafii. Otaczamy Go już teraz serdeczna modlitwą.
Przyjdźmy jak najliczniej w przyszłą niedzielę na Msze świętą o godzinie 10.00- serdecznie zapraszamy.
6.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich
Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 3 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja Ap. i rozpocznie się w tym roku mszą św. o godz. 10.00.
7.XXXIV Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę odbędzie się w dwóch terminach: 9 – 13 sierpnia 2025 (sobota/środa) z Olkusza, 23 – 25 sierpnia 2025 (sobota/poniedziałek) z Będzina. Zapraszamy do licznego udziału w pielgrzymce. Grupę z naszej parafii poprowadzi Ks. Paweł Gielec, a Ks. Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialny za całość diecezjalnych pielgrzymek.
Zapisy na pielgrzymkę do Grupy Biało-Czerwonej będą w niedziele 27 lipca i 3 sierpnia po Mszach świętych o godzinie : 8.30, 10.00 i 11.30 oraz od 4 do 8 sierpnia po Mszy świętej wieczornej- zapraszamy.
7.Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
8.Rozpoczęły się zapisy na diecezjalne rekolekcje „Nadzieja nie zawodzi”, które odbędą się w dniach 15–17 października 2025 roku w Arenie Sosnowiec. To trzydniowe spotkanie duchowej odnowy dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją relację z Chrystusem. Aby wziąć udział w rekolekcjach, wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej: https://eventdei.pl/nadzieja-nie-zawodzi/. Więcej informacji na plakacie.
9.18 października 2025 r. także w Arenie Sosnowiec odbędzie się Strefa Młodych Festiwal. Informacje i bilety są do nabycia na stronie strefamlodychfestiwal.pl
10 W sobotę 26 lipca 2025 r. PIELGRZYMKA Rycerstwa Niepokalanej i Margaretek do Niepokalanowa i Świątyni Opatrzności Bożej z ks. Robertem jako duchowym opiekunem. Koszt 120 zł. Wyjazd o godz. 5.00 z parkingu przy Victorii, powrót do Olkusza około 21.30.
11.Nabożeństwo ku czci św. Rity będzie we wtorek o godzinie 17.30. Prośby można składać do puszki przed figurą św. Rity, a róże będą do nabycia przed bazyliką.
12.W czwartek o godzinie 17.00 w kaplicy św. Jana Kantego adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.
XV NIEDZIELA ZWYKŁA
V
Ogłoszenia duszpasterskie na XV Niedzielę Zwykłą - 13.07.2025
1.Dzisiaj XV Niedziela Zwykła .
2.Zbliża się wspomnienie św. Krzysztofa,patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Uprzedzając tę uroczystość już w najbliższą sobotę po Mszy świętej o 18.00 i w przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej poświęcenie pojazdów. Kierowcy mogą ofiarami wesprzeć polskich misjonarzy, To dzieło pomocy od 25 lat prowadzi MIVA Polska. MIVA Polska powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000, na wzór działających tego typu organizacji w Europie, w odpowiedzi na zgłaszane przez polskich misjonarzy i misjonarki, palące potrzeby w zakresie środków transportu w ich pracy na misjach.
Po 25 latach stowarzyszenie może mówić o ogromnym sukcesie, bowiem przez ćwierć wieku w 77 krajach świata zostało zrealizowanych 1595 misyjnych projektów dotyczących zakupu środków transportu.
Na ten rok MIVA Polska zaplanowała, że pomoc dotrze m.in. do Kongo, dokąd trafi autobus szkolny, ale również do Peru, dokąd zostanie przekazana łódź motorowa, ale również na Madagaskar. Tamtejsi uczniowie otrzymają 100 rowerów, by móc dotrzeć na zajęcia do szkoły.
3.W środę, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.Z tym dniem i z karmelitańską rodziną zakonną wiąże się tradycja noszenia szkaplerza i związane z nim obietnice Matki Bożej. Niech będzie on znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bogu i Jego słowu.
4.XXXIV Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę odbędzie się w dwóch terminach: 9 – 13 sierpnia 2025 (sobota/środa) z Olkusza (8 sierpnia wyruszają grupy z Będzina i Jaworzna) oraz 23 – 25 sierpnia 2025 (sobota/poniedziałek) z Będzina. Zapraszamy do licznego udziału w pielgrzymce. Grupę z naszej parafii poprowadzi Ks. Paweł Gielec, a Ks. Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialny za całość diecezjalnych pielgrzymek.
5.Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
6.Rozpoczęły się zapisy na diecezjalne rekolekcje „Nadzieja nie zawodzi”, które odbędą się w dniach 15–17 października 2025 roku w Arenie Sosnowiec. To trzydniowe spotkanie duchowej odnowy dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją relację z Chrystusem. Aby wziąć udział w rekolekcjach, wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej: https://eventdei.pl/nadzieja-nie-zawodzi/. Więcej informacji na plakacie.
W dniu 18 października 2025 r. także w Arenie Sosnowiec odbędzie się Strefa Młodych Festiwal. Informacje i bilety są do nabycia na stronie strefamlodychfestiwal.pl
7.W sobotę 26 lipca 2025 r. PIELGRZYMKA Rycerstwa Niepokalanej i Margaretek do Niepokalanowa i Świątyni Opatrzności Bożej z ks. Robertem jako duchowym opiekunem. Koszt 120 zł. Wyjazd o godz. 5.00 z parkingu przy Victorii, powrót do Olkusza około 21.30.
