Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

II NIEDZIELA ADWENTU

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 9.12..2018 r.

 

1.Dzisiaj jest II Niedziela Adwentu. Tydzień temu, nasi parafianie złożyli do puszek ofiary wysokości 2380 zł ,jako pomoc Kościołowi na Wschodzie. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

2.W przedsionkach bazyliki można nabywać świecę Caritas, płytę z kolędami i upominki  świąteczne  z aniołkami.

 

3.Już po raz VIII zapraszamy wszystkich mieszkańców na Świąteczne Spotkanie Wigilijne organizowane przez posła Jacka Osucha wraz z licznymi darczyńcami, które jak co roku odbędzie się na olkuskim rynku. Tradycja dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania z mieszkańcami oraz degustacji dań wigilijnych na stałe wpisała się w historię Ziemi Olkuskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku ponad 600 rodzin otrzyma wsparcie w postaci świątecznych paczek, a dzieci będą miały okazje spotkać się ze świętym Mikołajem.

Uczestników Świątecznego Spotkania Wigilijnego pobłogosławi JE Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który corocznie włącza się w to wydarzenie.

Już teraz w imieniu posła Jacka Osucha z całego serca zapraszamy wszystkich mieszkańców, w sobotę 15 grudnia o godz. 14.00 na olkuski rynek. W tym szczególnym okresie – bądźmy wobec siebie życzliwi i serdeczni, bądźmy po prostu razem.

 

4.Treść zaproszenia  Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Pana Romana Piaśnika.

 

Szanowni Państwo.

 

W niedzielę 16 grudnia na olkuskim rynku odbędzie się Wigilia Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz. Będzie to dla nas wszystkich okazja do wspólnego kolędowania oraz dzielenia się radością nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

W programie: wspólne życzenia przy opłatku, degustacja wigilijnych potraw, zagroda św. Mikołaja z reniferami oraz loteria, w której do wygrania będą m.in. choinki. Serdecznie Państwa zapraszam 16 grudnia o godzinie 13.00 na olkuski rynek. Życzę spokojnych i radosnych świąt.

 

7.Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej

Wszyscy dla Wszystkich,

Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla

i Parafia Św. Andrzeja Apostoła

zapraszają mieszkańców Olkusza na koncert poetycko-muzyczny

Sacrum w poezji i muzyce,

który odbędzie się 16 grudnia o godz. 18,00 w bazylice.

Podczas Koncertu  zostaną zaprezentowane wiersze młodzieży nagrodzone podczas dziesięciu edycji

Powiatowego Konkursu Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce

 i wiersze znanych olkuskich poetów. W części muzycznej wystąpią:

uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu,

organista Bazyliki Maciej Semla

i studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów  w Łodzi  pod opieką

pana dr hab. Krzysztofa Urbaniaka

Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii

 

5.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem   ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.

 

6.W przyszłą niedzielę rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje adwentowe. Do prowadzenie rekolekcji został zaproszony ojciec Bogumił Kusiak z zakonu Ojców Kapucynów.

 

7.Uczniowie klas III będą się modlić w przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 15.30 .W czasie tej Eucharystii będzie poświęcenie książeczek do nabożeństwa- serdecznie zapraszamy

 

8.III zakon świeckich św. Franciszka będzie miał spotkanie w dzisiejszą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

 9.Nasza parafia jest wyznaczona ,w ramach sztafety modlitwy powołaniowej, aby w dniu  18.12.2018 r. w swoich modlitwach osobistych, rodzinnych i w bazylice modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów.


I NIEDZIELA ADWENTU

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 2.12..2018 r.

 

1.Dzisiaj rozpoczyna się Adwent- Msza Święta roratnia będzie odprawiana o godzinie 6.00, a Roraty dla dzieci będą o godzinie 17.00. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy  Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie - zbiórka do puszek po Mszach Świętych.

 

Jutro, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

 2.W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi - o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00 będzie wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego. W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.

 

3.W dniu 4 grudnia Parafia św. Barbary obchodzi odpust- jest to również dzień modlitw za górników. Już dzisiaj wszystkim górnikom i emerytom górniczym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary.

 

4.Każdy, kto nabywa świecę wigilijną Caritas ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej. Mała świeca kosztuje 6,00 – PLN- duża świeca 15,00 PLN – Świece będzie można już nabywać od I niedzieli Adwentu.

 

5.W sobotę -Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10.00 , 11.30, 16.00 i 17.00.

 

6.O godzinie 14.00  w sobotę 8 grudnia Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Olkuszu będzie się modlić na Mszy Świętej w ramach dziękczynienia za 50 lat istnienia szkoły- w imieniu Dyrekcji , nauczycieli i rodziców zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

7.W niedzielę 9 grudnia na Mszy Świętej o godzinie 10.00.. w naszej bazylice będą się modlić zarząd i pracownicy ZGH ”BOLESŁAW” z racji świętowania św. Barbary – patronki górników.

Na tej samej Mszy świętej będzie kolejna intencja modlitwy za członków organizacji z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które to organizacje wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku. Po Mszy świętej będzie przemarsz na Stary Cmentarz w Olkuszu, gdzie będzie, w sposób uroczysty, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Zapraszają na tę uroczystość dr hab. Filip Musiał- Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Roman Piaśnik- Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

 

8.Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na KONCERT PAPIESKI „PROMIENIOWANIE OJCOSTWA” w reżyserii Anny Brandegger- Miśkow. Szczegóły dostępne na plakatach i stronie internetowej mok.olkusz.pl. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej MDK ul. Fr. Nullo 29 w niedzielę 9 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 . Bilety w cenie 5 zł można nabyć w kasie biletowej MOK lub poprzez stronę internetową. Ilość miejsc ograniczona.

 

9.Każda niedziela Adwentu przybliża nas do radosnego i jakże ważnego dla chrześcijanina okresu Bożego Narodzenia - czasu spotkań w gronie rodzinnym, przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń przy dźwiękach kolęd, zapachu choinki oraz blasku świec rozjaśniających mrok grudniowej nocy. Od przeszło dwóch tysięcy lat, w tym czasie pomimo zabiegania i przedświątecznego zgiełku malutki Chrystus przychodzący na świat w ubogiej stajence i jest w centrum naszego życia.

.W słowach popularnej kolędy – Boże Narodzenie to dzień, w którym gasną wszelkie spory, to dzień w którym jesteśmy wszyscy razem. W tym okresie szczególnego znaczenia nabierają słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Już po raz VIII zapraszamy wszystkich Mieszkańców na Świąteczne Spotkanie Wigilijne organizowane przez posła Jacka Osucha wraz z licznymi Darczyńcami, które jak co roku odbędzie się na olkuskim rynku. Tradycja dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania z Mieszkańcami oraz degustacji dań wigilijnych na stałe wpisała się w historię Ziemi Olkuskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku ponad 600 rodzin otrzyma wsparcie postaci świątecznych paczek, a dzieci będą miały okazje spotkać się ze Świętym Mikołajem.

Uczestników Świątecznego Spotkania Wigilijnego pobłogosławi JE Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który corocznie włącza się w to wydarzeniu.

Już teraz w imieniu posła Jacka Osucha z całego serca zapraszamy wszystkich Mieszkańców, w sobotę 15 grudnia o godz. 14.00 na Olkuski Rynek. W tym szczególnym okresie – bądźmy wobec siebie życzliwi i serdeczni, bądźmy po prostu razem.

 

10.W niedzielę 16 grudnia o godzinie 13.00 Pan Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza mieszkańców miasta i gminy na olkuski rynek, aby wspólnie złożyć sobie życzenia przedświąteczne a z najbardziej potrzebującymi podzielić się paczkami.

 

11 . Zmarli w miesiącu listopadzie ; śp. Maria Karo-Karlińska, Zygmunt  Dybek, Halina Federowicz, Ryszard Kalemba, Łukasz Powaga, Danuta Urbańska, Jerzy Bigaj, Włodzimierz Bujalski, Barbara Białek, Antonina Skręt, Julianna Krzywda, Robert Januszek, Bogumiła Hickiewicz, Barbara Mirek- Lisowska, Adam Wójcik, Zofia Tomczyk…. Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek….XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA- UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 25.11.2018 r.

 

UROCZYSTOŚĆ KEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHSWIATA

 

1.W dzisiejszą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata- święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej. Dzisiaj w naszej parafii modlimy sie o powołania kapłańskie i za nasze seminarium- z nami są 2 alumni seminarium.

 

 2.Na Mszy Świętej o godzinie 17.00 będzie śpiewał chór z sanktuarium w Mogile, a po Mszy Świętej będzie koncert na który złoży się występ chóru oraz koncert organowy w wykonaniu Panów Macieja Semli i Krzysztofa Urbaniaka- serdecznie zapraszamy.

 

3.Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Adwent- Msza Święta Roratnia będzie odprawiana o godzinie 6.00.

 

4.Już po raz XXV pod hasłem „ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ” zapłonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Stanie się ona w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Wolne miejsce przy wigilijnym stole nie jest tylko pustym gestem ,ale w tym symbolu zapalonej świecy jest mały człowiek - dziecko , któremu przyszliśmy z pomocą. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 6,00 – PLN- duża świeca 15,00 PLN – Świece będzie można już nabywać od I niedzieli Adwentu . W tym roku Caritas przygotowała również płytę z kolędami tradycyjnymi i współczesnymi „Kolędujmy razem.” Płyta (bardzo przyjemna dla ucha) ma być okazją do wspólnego rodzinnego kolędowania. Ofiara za płytę 5.00 – PLN. Cały dochód przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka!


5.W piątek- 30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostola. W dniu odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.30, 8.30, 10.00 i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00- będzie ją celebrował Ksiądz Piotr Mizera- wieloletni profesor muzyki i śpiewu w Częstochowskim Seminarium Duchownym, a obecnie proboszcz w Parafii Poręba koło Zawiercia. Dzieci z klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej, są proszone wraz z rodzicami na odpust. W czasie Mszy świętej odpustowej będzie poświecenie medalików i łańcuszków. Na Mszy świętej odpustowej kandydaci do bierzmowania będą się modlić o dobre przygotowanie do tego sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Zapraszamy na odpust chór parafialny, asystę, służbę liturgiczną ołtarza , wszystkie wspólnoty działające w parafii i wszystkich naszych parafian. Podczas odpustu będą z nami się modlić księża kanonicy- ten dzień jest świętem patronalnym Kapituły Olkusko- Pilickiej. W dniu odpustu w naszej parafii nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

6.W pierwszą sobotę grudnia czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca , a Wspólnota Zawierzenia udaje się na Jasną Górę, aby u Matki Bożej w Częstochowie ponawiać Jej zawierzenie w duchu wynagrodzenia i prośby.

 

7.W gablocie są umieszczone ważne informacje Państwowej Straży Pożarnej, które dotyczą bezpieczeństwa w okresie grzewczym w naszych mieszkaniach i domach- akcja edukacyjno-informacyjna PSP nosi tytuł – „ Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”- prosimy o zapoznanie się z tym fachowymi zaleceniami.

 


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 18.11.2018 r.

 

I Dzisiaj jest XXXIII Niedziela Zwykła.

 

2.Jutro po Mszy świętej wieczornej będzie spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

3.W sobotę odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

4.Dzieci należące do Kółka Różańca i chętne do włączenia się w tę modlitwę zaprasza siostra Katarzyna na spotkanie w piątek o godzinie 17.00 do domu sióstr.

 

5..Przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata  w sobotę 24 listopada w naszej bazylice odbędzie się czuwanie modlitewne 'Trzy Namioty'. W planie uwielbienie, adoracja, konferencje i modlitwa wstawiennicza. Rozpoczęcie o 18:00, na zakończenie Mszą Święta niedzielną o godzinie 21:00- razem ze Wspólnotą Kol 3,2-3 serdecznie zapraszamy.

 

6.Panowie kościelni i pan organista już roznoszą poświęcone opłatki  wigilijne do rodzin naszej parafii- prosimy o życzliwe ich przyjęcie.

 

7.Dzisiejsza niedziela, jako 3 niedziela miesiąca ,jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności- dziękujemy za zrozumienie i życzliwość.

 

8/W przyszłą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, będzie uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata- święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej. Na Mszy Świętej o godzinie 10.00 będziemy modlić się w tych intencjach. Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata będzie w naszej parafii niedzielą modlitwy o powołania kapłańskie i modlitwy za nasze seminarium- z nami będą 2 alumni seminarium.

 

Na Mszy Świętej o godzinie 17.00 będzie śpiewał chór z sanktuarium w Mogile, a po Mszy Świętej będzie koncert na który złoży się występ chóru oraz koncert organowy w wykonaniu Panów Macieja Semli i Krzysztofa Urbaniaka- serdecznie zapraszamy.

 

9.We wtorek będzie wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego- patrona naszej diecezji, w środę Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, w czwartek wspomnienie św. Cecylii – dziewicy i męczennicy, a w sobotę wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac- prezbitera i towarzyszy męczenników.

 

Św. Cecylia jest patronką muzyki i śpiewu kościelnego- naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii. Msza święta w intencji pana organisty i chórzystów będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o godzinie 13.00, a po Mszy świętej będzie koncert Chóru Cantores Minores Basilica Andreae.

 

10.W gablocie są umieszczone ważne informacje Państwowej Straży Pożarnej, które dotyczą bezpieczeństwa w okresie grzewczym w naszych mieszkaniach i domach- akcja edukacyjno-informacyjna PSP nosi tytuł – „ Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”- prosimy o zapoznanie się z tym fachowymi zaleceniami.

 

11.Parafia nasza ma nową stronę WWW.bazylika.pl, - pozostał również dostęp do wszystkich wcześniejszych treści poprzednich wersji tej strony- zachęcamy do zapoznawania się z treściami naszej internetowej parafii.


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 11.11.2018 r.

 

I Dzisiaj jest XXXII Niedziela Zwykła.

 

II.W najbliższą środę, a w kolejnych miesiącach, w pierwszą środę w czasie Mszy Świętej wieczornej i Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będziemy modlić się szczególnie:

 

 1. O powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii i, w naszej Ojczyźnie oraz w całym Kościele.
 2. W intencji duchowych Matek i Ojców Dzieci Nienarodzonych a zagrożonych zagładą, biologicznych rodziców tych dzieci, lekarzy, pielęgniarki oraz  wszystkich zapisanych w „Księdze Życia”/ na ołtarzu przy chrzcielnicy/  oraz tych, którzy  po Nowennie  podejmą się duchowej adopcji  nienarodzonego dziecka.
 3. W intencji osób modlących się za kapłanów w ramach Apostolatu „ Margaretka” czyli wspierających wybranego przez siebie  kapłana w jego dążeniu do świętości oraz w jak najlepszym  wypełnianiu powołania do kapłaństwa.
 4. W intencji Pielgrzymów Zawierzenia, którzy w każdą pierwsza sobotę miesiąca zawierzają Kościół, Polskę, Kapłanów, swoich bliskich oraz samych siebie poprzez  Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi według Jej pragnienia objawionego w Fatimie.
 5. W intencji Pielgrzymów pierwszo - piątkowych do Mogiły w Krakowie i Sanktuarium w Imbramowicach.
 6. W intencji modlących się o swoją i innych wolność od nałogów oraz zapisanych w Księdze Trzeźwości.

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczestników tych Bożych Dzieł i tych, którzy chcieliby do nich dołączyć.

 

III.W najbliższym tygodniu, panowie kościelni i pan organista  rozpoczną noszenie poświęconych opłatków  wigilijnych do rodzin naszej parafii- prosimy o życzliwe ich przyjęcie.

 

IV.Rozpoczęliśmy już czytanie nowych wypominek rocznych- jeżeli są jakieś pomyłki prosimy osoby zainteresowane o przyjście do zakrystii w celu wyjaśnienia wątpliwości.

 

V.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Jozafata- biskupa i męczennika, we wtorek-wspomnienie św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna- pierwszych męczenników polskich ,a w sobotę będzie wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej- zakonnicy.

 

VI.Jutro kancelaria będzie nieczynna.

 

VII. Następna niedziela, jako 3 niedziela miesiąca ,jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności- dziękujemy za zrozumienie i życzliwość.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu
Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu
IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu
zapraszają
11 listopada 2018 r.
na uroczystości
Narodowego Święta Niepodległości


Program uroczystości:


9.45 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku w Olkuszu
10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
11.15 wystąpienie Starosty Olkuskiego, składanie kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego
11.45 - rekonstrukcja historyczna przejęcia władzy przez olkuszan z rąk Austriaków ,,Wolność po 123 latach” przygotowana przez ZS Nr 1 w Olkuszu i IV LO w Olkuszu
    - przemarsz do ZS Nr 1 w Olkuszu, ul. Górnicza 12
ok. godz. 12.15 koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Te Deum

Po koncercie organizatorzy  zapraszają na żołnierską grochówkę z kuchni polowej – plac przy „Mechaniku”.


XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXXI  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 4.11.2018 r

.

 1.Dzisiaj jest XXXI Niedziela Zwykła.

 

2.W piątek 9 listopada obchodzimy rocznicę poświęcenia Bazyliki na Lateranie, czyli kościoła katedralnego papieża, dlatego też bazylika ta nazywana jest „matką wszystkich kościołów”. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie za papieża i cały Kościół. W sobotę będzie wspomnienie św. Leona Wielkiego- papieża i doktora Kościoła .

 

3.W niedzielę za tydzień 11 listopada, przypada 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – Narodowe Święto Niepodległości. W naszej bazylice Msza Święta Jubileuszowa za Ojczyznę będzie odprawiona o godzinie 10.00- serdecznie zachęcamy do licznej obecności, aby Bogu i ludziom dziękować za dar wolnej i niepodległej Polski.

 

4.Diecezjalne obchody 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości:


- 9 listopada (piątek) w parafiach będą zorganizowane Wypominki Patriotyczne. W naszej parafii o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego rozpocznie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, dalej będzie różaniec za Ojczyznę, adoracja ,a o godzinie 16.30 będzie następna część różańca już w bazylice- Msza Święta za Ojczyznę będzie o godzinie 17.00.

 

-10 listopada (sobota) o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Barbary w Sosnowcu odbędą się Diecezjalne Wypominki Patriotyczne z udziałem J.E. ks. bpa Grzegorza Kaszaka.

 

5.W dniach 1-8 listopada za nawiedzenie cmentarza i modlitwę w intencji zmarłych można uzyskać odpust zupełny, a w inne dni roku odpust cząstkowy.

 

6.Spotkanie modlitewne III Zakonu św. Franciszka odbędzie się za tydzień po Mszy Świętej o 11.30 . Spotkanie będzie w salce nad kancelarią.

 

7.Poświęcone opłatki wigilijne do rodzin naszej parafii, będą roznosić panowie kościelni i pan organista dopiero po 11 listopada.

 

8.Wszystkim, którzy w miesiącu listopadzie będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

9.Zmarli Parafianie w miesiącu październiku : ś.p .Krzysztof Rolka, Marek Kulig, Sylwester Budny, Andrzej Mączka, Ryszard Kordaszewski, Zofia Skołucka, Janusz Hrabia, Stanisław Żurek, Janusz Zwierz, Marian Klich, Maria Forster, Jan Szklarczyk, Krystyna Głąb, Zofia Wujcik, Wacława Dulaszewska, Danuta Kuśmierczyk, Józef Ewertowski, - Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek…

 

 


Organy

Renesansowe organy Bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu na YouTube


XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

XXX  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 28.10.2018 r.

 

 1.Dzisiaj Kościół obchodzi UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA. 28.10 przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – przed kościołami w Polsce można złożyć do puszek ofiary na ten cel- Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce.

1a.Poświęcone opłatki wigilijne do rodzin naszej Parafii, będą roznosić panowie kościelni i pan organista dopiero po 11 listopada.

 

2.Jutro, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

3.W czwartek będzie Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte będą odprawiane w bazylice o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i o godzinie 17.00.

O godzinie 13.00 od głównej bramy cmentarza rozpocznie się tradycyjna Procesja z modlitwami za zmarłych- na zakończenie tych modlitw , około godziny 13.30, będzie odprawiona Msza Święta za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej Parafii.

Tradycyjnie przy bramie cmentarza można wesprzeć ofiarą Sosnowieckie Seminarium . Alumni w każdym tygodniu modlą się za ofiarodawców..

 

4.Oktawa Wszystkich Świętych za zmarłych będzie odprawiana o godzinie 16.30. W oktawę czytać będziemy codziennie wszystkich poleconych zmarłych, będzie za te osoby po różańcu odprawiana Msza Święta.

 

5.W piątek - Dzień Zaduszny- Msze Święte w bazylice będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 . Wieczorna Msza Święta będzie odprawiona po zakończeniu różańca. Podczas modlitwy różańcowej czytane będą wszystkie wypominki oktawalne. Można uzyskać odpust dla dusz czyśćcowych. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałe dni roku jest odpustem cząstkowym. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej, jeden raz na dzień.
Wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz, Wierzę - w Dzień Zaduszny mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, Komunia św. oraz modlitwa według intencji Ojca Świętego. Odpust ten można zyskać od południa dnia poprzedniego, aż do północy z 2 na 3 listopada. W intencji Ojca Świętego można odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę.
Do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Jeżeli brak wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie tylko cząstkowy. Ponieważ nie jesteśmy pewni posiadania odpowiednich dyspozycji, dlatego można więcej razy wypełniać warunki zyskania odpustu zupełnego.

 

6.Wypominki za naszych zmarłych możemy zamawiać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii i w okresie Wszystkich Świętych, na cmentarzu parafialnym .

 

7.Spowiedź z racji I piątku będzie na Mszach Świętych i od godziny 16.00- 17.30.


W I sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

 

8.Jak rok temu, również w tym roku będzie zmiana organizacji ruchu w dniach od 31.10.2018 r. do 4.11.2018 r., mająca na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

 

9.Od środy 31 października od godziny 12:00 do niedzieli 4 listopada do godziny 24:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest w gablotach.

Autobusy komunikacji miejskiej we wtorek i środę będą kursowały do cmentarza. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Związku Komunikacji Międzygminnej. Cena biletu na liniach MC i PSC wynosić będzie 1 zł.


XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIX  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 21.10.2018 r.

 

 1  Tydzień temu ,w  18 Dzień Papieski ,nasi Parafianie złożyli przed bazyliką do puszek ofiary w wysokości 4. 400 zł. na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia' . Bóg zapłać ofiarodawcom.

.Dzisiejsza niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Bóg zapłać.

 

2.W czwartek, w ramach VII Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Żywego Różańca, spotkają się o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego czciciele Matki Bożej Różańcowej, aby dziękować za dzieło Żywego Różańca w Polsce i prosić o beatyfikację sługi Bożej Pauliny Jaricot.

 

3.W sobotę odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

4.W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez cały oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2019 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwą.

 

6.Jutro, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

7.Rozpoczynamy Tydzień Misyjny- to czas większej modlitwy i wsparcia dla dzieła ewangelizacji w świecie.

 

8.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Jan Pawła II .


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.