Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

Ogłoszenie parafialne Niedziela 2   stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

 3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

2.W czwartek uroczystość Objawienia Pańskiego .Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi).Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy głoszących Ewangelię na całym świecie. Zachęcamy do nabywania kalendarzy misyjnych- ich zakup wspiera polskich misjonarzy.

 

3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.Za tydzień Święto Chrztu Pańskiego.

 

5.W przyszłą niedzielę zapraszamy na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/

 

6.Zmarli w miesiącu grudniu nasi Parafianie: Kazimierz KLUCZEWSKI, Emilia ROSOŁEK, Eugeniusz DULASZEWSKI, Janina BUŚ, Jan TUSZY, Władysława MICHALSKA, Jan PAŁKA, Bogusław PODOLSKI, Cecylia BARCZYK, Lidia KRZYŻOWSKA, Alina WOJCIECHOWSKA, Natalia JURGA, Krystyna RUTKOWSKA, Michał ŻAK, Elżbieta KŁAPCIŃSKA, Sebastian BAJER, Jan WÓJCIK, Stanisław GAJEWSKI, Cecylia PIŚ, Stanisława MACHNIK, Leokadia WOLKA, Tadeusz JOCHYMEK, Barbara WĄS, Wiesława MILEJ, Halina GÓRSKA-TOMICZNA, Krystyna BĄCHÓR, Mateusz KRAL, Elżbieta BANYŚ- SOWULA… Ojcze nasz …Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


NOWY ROK 2022

NOWY ROK 2022

Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku dziękujmy Panu za otrzymane łaski i za każde dobro, jakiego pozwolił nam doświadczyć, mimo wszelkich trudności naszych czasów“ – zaznaczył papież.

„Przez wstawiennictwo Maryi Świętej Bożej Rodzicielki i św. Józefa, Jej oblubieńca, módlmy się, aby przyszły rok był szczęśliwy dla nas i dla wszystkich ludzi, aby ustąpiła pandemia i byśmy mogli cieszyć się pokojem w naszych sercach, w naszych rodzinach, w społeczeństwach i na świecie. Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!“

.

My kapłani podpisujemy się pod tymi życzeniami papieża Franciszka.

 

Prosząc o Boże błogosławieństwo w nowym 2022 roku – chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2021 roku.

 

Dziękujemy za 117 dzieci, które zostały ochrzczone i włączone decyzja rodziców do Kościoła Świętego.

 

Dziękujemy za 113 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy ,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.

 

Do I Komunii świętej przystąpiło 121 dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 

 Sakrament małżeństwa zawarło 35 par narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.

 

Dziękujemy też za doczesne życie 266 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.


NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -26.12. 2021 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Kościół obchodzi święto św. Rodziny. Święto to jest szczególnym świętem rodzin chrześcijańskich. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, uczmy się od Jezusa, Maryi i Józefa sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.

 

 2.Msza Święta za zmarłych w 2021 r. naszych Parafian będzie odprawiona w czwartek – 30 grudnia o godzinie 17.00. Raz jeszcze z imienia i nazwiska wymienimy wszystkich Parafian, dla których ten rok był ostatnim w ich życiu ziemskim.

 

 3.Zakończenie roku kalendarzowego w piątek - 31 grudnia .O godz. 17:00 będzie sprawowana Msza święta z nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym – serdecznie zapraszamy.

 

 4.W sobotę  rozpocznie się Nowy Rok 2022-w Kościele będzie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi- Msze Święte będą odprawione według porządku niedzielnego. O godzinie 13.00 będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza za Dekanat Olkuski i Miasto Olkusz.

 

5.Wspólnota Emmanuel zaprasza w sobotę 1 stycznia o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza święta w kościele, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

6.Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza w niedzielę 2 stycznia po Mszy św. o godzinie 13.00 na adorację żłóbka.

 

7 Film Nędzarz i madame  bedzie wyswietlany w Kinie Zbyszek w MDK w Olkuszu Film ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego
siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty
w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać
się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu
jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks
z popiołów, a wówczas - oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako
Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele - Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

SEANSE :27, 28,29,30, GRUDNIA ORAZ 3, 4, 5 STYCZNIA - ZAWSZE GODZINA 19.30

 
 

 

 8.W związku z istniejącą nadal  pandemią, tegoroczna Kolęda w naszej Parafii, zgodnie z zaleceniami w wielu diecezjach  i Pasterza naszej diecezji księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka będzie miała podobną  formę  jak rok temu: Wspólnym domem kolędowym dla rodzin naszej Parafii będzie  nasza świątynia. Od 3 stycznia będziemy zapraszać poszczególne miejscowości i ulice parafii na Mszę świętą do bazyliki na godzinę18.00.Kapłani, podczas tych Mszy św. będą modlić za Parafian o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, opiekę Świętej Rodziny i zdrowie oraz Bożemu Miłosierdziu będą polecani zmarli. Będzie można zabrać do domów modlitwę zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II z modlitwą poświęcenia domu, a na odwrocie  piękne słowa i   i  zdjęcie naszego odnowionego ołtarza Przemienienia Pańskiego. Kapłan na końcu Mszy świętej będzie błogosławił indywidualnie rodziny i przekaże buteleczkę z wodą świeconą. Wspólny śpiew kolęd będzie kończył każdy dzień takiego kolędowania w bazyli

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 

4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 

5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

 

 8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

11.stycznia-wtorek-  godzina 18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna I Astrów  

 

14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

 15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn

 

 

 

Boże Narodzenie 25.12. 2021 r. Życzenia

1.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać katechetom, panu organiście, panu kościelnemu  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

Wielka miłość Boga do człowieka jest istotą Bożego Narodzenia . Bóg przychodzący na świat w ludzkim ciele wręcz zaskakuje i zadziwia nas swoją miłością i troską o człowieka. Nie nasze zasługi to sprawiły. Jest to miłość uprzedzająca, będąca wyrazem wolnej woli Bożej. Nie mamy nic, co moglibyśmy ze swojej strony położyć na szali początku dzieła zbawienia.

W tym Świętym Czasie przyjścia Bożego Syna na ziemię składam w imieniu swoim i naszych Kaplanów najserdeczniejsze życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel obdarza wszystkich  zdrowiem, siłą, pokojem serca i wszelkimi potrzebnymi łaskami.

 

Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 

 


IV NIEDZIELA ADWENTU

IV NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie  19. 12. 2021 r.

 

 1.Dzisiaj jest czwarta Niedziela Adwentu.

 

 2.W piątek- Wigilia Narodzenia Pańskiego.. Po południu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Wieczorem zasiądziemy w rodzinach do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zba­wiciela świata ,łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Niech nasze dusze będą przepełnione miłością do Boga, który stał się człowiekiem i do naszych bliźnich.

 

 3.Spowiedź w Wigilię rano będzie do godziny 9.00, a adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie do godziny 11.30.

 

 4.Pasterka w Olewinie będzie odprawiona o godzinie 22.00, a Pasterka w bazylice będzie tradycyjnie o godzinie 24.00.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w bazylice może przebywać 30% wszystkich miejsc nie licząc osób zaszczepionych.

Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki oraz zachowania dystansu .

 

 5.Niedziela Świętej Rodziny przypada w tym roku 26 grudnia. Niedziela ta ,z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy  do wspólnego uczestnictwa małżonków w Eucharystii w Niedzielę Świętej Rodziny . Na każdej Mszy Świętej będzie  odnowienie przyrzeczeń małżeńskich , a dzień wcześniej , w Boże Narodzenie o godzinie 11.30- Msza Święta w intencji małżeństw przeżywających jubileusze- Zapraszamy.

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialnej i zakrystii. 

Do nabycia są kalendarze misyjne i diecezjalne.

 

7.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, zostanie przełożona na inny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie zalecenia władzy kościelnej w stanie pandemii.

 

8.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

9.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

10.W środę 22 grudnia imieniny obchodzi Ksiądz Zenon. Życzymy już dzisiaj solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkich łask Bożych w posłudze kapłańskiej. Msza Święta w intencji solenizanta będzie w środę o godzinie 6.00.

 

11.W dniu 23 grudnia o godzinie 16.00 będzie odprawiona Msza Święta ministrancka o powołania- zapraszamy.

 

12.W dniu 12 grudnia 2021 r., o godzinie 7.45, w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy Świętej, odszedł do Pana Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław NOWAK arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i I jej metropolita- został pochowany wczoraj w katedrze częstochowskiej św. Rodziny- pomódlmy się o życie wieczne dla niego oraz zmarłych z naszych rodzin.

Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


III NIEDZIELA ADWENTU

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 12.12. 2021 r. 

 

1Tydzien temu podczas zbiórki do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie ofiary na  ten cel wyniosły 3610 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce.

 

2.Wspominamy 51 rocznicę tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach tamtych wydarzeń.Za wszystkie osoby, które zginęły w tamtym czasie i te które działały dla dobra Ojczyzny a już nie żyją, będziemy modlić się na Mszy świętej 12 grudnia o godzinie 13.00.

 

3.Rozpoczęliśmy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

 Plan rekolekcji:

Niedziela 12 grudnia; Msze święte z naukami-6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00

 

Od poniedziałku do czwartku włącznie ; Msze święte z naukami – 6.00, 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00.O godzinie 16.00 będą roraty dla dzieci i ich rodziców.  

 Młodzież i wszystkich kandydatów do bierzmowania zapraszamy na Mszę święte rekolekcyjne ogólne na godzinę 18.00.

 

Dni spowiedzi- środa i czwartek w godzinach od 9.00 do 12.00 i od 15.30 do 19.00

 

Sakrament chorych w bazylice w środę o godzinie 11.00 i 18.00.

 

4.Od 16 grudnia rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona po porannej Mszy św. roratniej odprawianej o godzinie 6.00.

 

5.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Świece Caritas można nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

8.Spotkanie Róż Różańcowych dzieci będzie w przyszłą niedzielę  po Mszy Św. o 11.30.

 

/8. 'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę o godz.17 do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II'/


II NIEDZIELA ADWENTU

II NIEDZIELA ADWENTU

 

Ogłoszenia duszpasterskie 5.12. 2021 r. 

 

1.Dzisiaj II niedziela adwentu. Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ofiary na ten cel można będzie składać do puszek przed bazyliką. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce

 

2.Jutro-wspomnienie ŚW. MIKOŁAJA, BISKUPA. Ten święty biskup uczy nas postawy dyskretnej pomocy i wspierania potrzebujących.

 

3.W środę, 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to patronalne święto młodzieży żeńskiej. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10,00 i 17.00.

 W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. związane jest nabożeństwo zwane Godziną Łaski, które łączy się z objawieniami Matki Bożej w Montichiari- Fontanelle .Zapraszamy do bazyliki na tę godzinę łaski.

O tej szczególnej godzinie objawiająca się Matka Boża powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

 

Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

Kancelaria w środę będzie nieczynna.

 

4.Kończy się Rok św. Józefa- staraniem naszego Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została postawiona figura św. Józefa, wyrzeźbiona w kamieniu  przez artystę rzeźbiarza pana Jana Funka. Figurę tą, w czasie Mszy świętej odpustowej, poświęcił Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Jeszcze można dołączać do ofiarodawców, a  szczególnie prosimy o to Panów Józefów i Panie Józefy. Bóg zapłać.

 

5.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Zapraszamy do udziału w świątecznej zbiórce 'Paczuszka dla Maluszka' w naszym Kościele. W ten sposób możemy wesprzeć dzieci z Domu Samotnej Matki w Sosnowcu, prowadzonego przez Caritas naszej diecezji. Organizatorzy proszą o paczki z artykułami higienicznymi np: pieluchy, chusteczki nawilżane, proszki, płyny do prania, kremy, szampony itp. Paczki można składać pod choinką z bombkami. 

 

8.. Zmarli w miesiącu listopadzie nasi Parafianie:

Ś.P.- Walenty TOMSIA, Władysław TOMSIA, Feliksa MITKA, Mariusz WADAS, Bronisława GAJDZISZEWSKA, Ludmiła KOŁACZKOWSKA, Piotr NOWICKI, Krystyna TRACZ, Alina SOBCZYK, Józef LELEK, Jan KOCJAN, Janina STROJNA, Izabela KOMPOLT, Izabela KUDŁA, Barbara NOGA, Jan STRUZIK, Janusz BARCZYK, Tadeusz ZBIEG, Jerzy PIŁKA, Maria SKRZYŃSKA, Janina GŁOWACKA, Stanisław MOLENDA, Stanisław KASPRZYK, Małgorzata BUBKA… …Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario….. Wieczny odpoczynek…..

 


I NIEDZIELA ADWENTU

I NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 28.11. 2021 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie

 

 2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

3.W przyszłą niedzielę będzie dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie. Ofiary na  ten cel można będzie składać do puszek przed bazyliką.

 

3a.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

4.We wtorek-30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostola- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak .Zapraszamy do licznego udziału w Mszach świętych odpustowych a o godzinie 17.00 prosimy na główną Msze świętą odpustowa również kandydatów do bierzmowania. Kancelaria we wtorek będzie nieczynna.

 

Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

5.Kończy się Rok św. Józefa- staraniem naszego Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została postawiona figura św. Józefa, wyrzeźbiona w kamieniu  przez artystę rzeźbiarza pana  Funka. Figurę tą, w czasie Mszy świętej odpustowej, poświęci Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Jeszcze można dołączać do ofiarodawców a  szczególnie prosimy o to Panów Józefów i Panie Józefy. Bóg zapłać.

 

 6.W sobotę, 4 grudnia-Parafia św. Barbary obchodzi odpust- jest to również dzień modlitw za górników i hutników.. Już dzisiaj wszystkim górnikom, hutnikom i emerytom życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary. Msza święta za pracowników ZGH będzie w niedzielę o godzinie 10.00- zapraszamy.

 

7.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi. Wspólna adoracja o godzinie 11.00,. 13.00 i 15.00 –w godzinie Miłosierdzia adoracji poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.

 

W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca; o 5.45, 6.40, 7.30 i 8.30,a na Mszy świętej o godzinie 17.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

8.Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” organizuje 5 grudnia 2021 r. Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. Centralne spotkanie rozpocznie się  Mszą Świętą o godz. 12.30  w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 

9.ydzień temu przed bazyliką w ramach zbiórki do puszek na rzecz migrantów Parafianie złożyli ofiary w wysokości  2400 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w kweście.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  ZEBRALI PODCZAS KIERMASZU KARTEK ŚWIATECZNYCH NA CELE MISYJNE KWOTĘ  1116,57 ZŁ. Bóg zapłać młodzieży ,ofiarodawcom oraz pani, która przygotowała kartki.

 

 10.Już po raz XXVIII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

 11.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

12.Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących. Bóg zapłać.

 

13.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Są jeszcze wolne miejsca . Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

14.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 21.11. 2020 r. 

 

  1.W dzisiejszą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata-święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej. W całej Polsce przed kościołami odbywa się zbiórka do puszek na rzecz migrantów.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  rozprowadzają kartki świąteczne ręcznie robione, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc misjom Ad Gentes. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

 

2.Jutro odbiera cześć św. Cecylia- patronka muzyki i śpiewu kościelnego. –już dzisiaj naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii. Na Mszy świętej o godz. 17.00 zaśpiewa chór męski pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, a po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. Serdecznie zapraszamy.

 

 3.Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Adwent- Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00

.

 4.Już po raz XXVIII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

 5.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin parafii.

 

 6.W najbliższy  czwartek Siostra przełożona Katarzyna Kula będzie obchodziła swoje imieniny; życzymy Siostrze Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, wstawiennictwa patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej i zdrowia.

 

7.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

 8.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po Mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

9.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza i Msza święta- Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy..

 

10.Wielka Nowenna w intencji naszej Ojczyzny do św. Andrzeja Boboli rozpocznie się jutro a zakończy 30 listopada. Zachęca się, aby każdego dnia Nowenny odmówić Litanię do św. Andrzeja Boboli i Pod Twoja obronę.

 

11.Za wywóz śmieci z cmentarza za miesiąc październik rachunek wyniósł 55 tysięcy zł.

 

W liturgii Kościoła:

22 XI – PONIEDZIAŁEK- ŚW. CECYLII, DZIEWICY I MĘCZENNICY

24 XI – ŚRODA-ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW ANDRZEJA DUNG-LAC, PREZBITERA I TOWARZYSZY

 25 XI – CZWARTEK -ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ, DZIEWICY I MĘCZENNICY


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XXXIII NIEDZIELA Zwykła -14. XI. 2021r. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

1.W dzisiejszą niedzielę Obchodzimy w Kościele w Polsce  XIII Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście .Krajem szczególnie dotkniętym cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

 

1a.Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gadecki prosi o modlitwę w intencji pokojowego zażegnania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej jak również o wsparcie migrantów. W następną niedzielę w całej Polsce odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. 

 

2.Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wraz z księdzem proboszczem Henrykiem Chmiełą serdecznie zapraszają na koncert „Razem przeciwko pandemii”, podczas którego Orkiestra, Chór i Soliści Filharmonii Krakowskiej wykonają jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki klasycznej i zarazem jeden z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta – Requiem d-moll KV 626.
Koncert odbędzie się w   dzisiejszą  niedzielę w parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, ul. Sosnowa 1, o godz. 16.45, zaraz po Mszy św. sprawowanej o godz.16.00.
Patronat honorowy nad koncertem objął JE ks. bp Grzegorz Kaszak.

3.W intencji zbawienia   zmarłych, od dzisiejszej  niedzieli rozpoczynamy czytanie wypominek rocznych wraz z modlitwami. Wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę aż do końca października 2022 r. przed tą Mszą świętą jak zadeklarowali zamawiający .Jeżeli zostały usłyszane jakieś pomyłki , bardzo prosimy je zgłosić w zakrystii .

 

4.W  sobotę 20.11 w wigilię uroczystości Chrystusa Króla , wspólnota Kol 3,2-3 organizuję czuwanie modlitewne w bazylice. Rozpocznie się ono Mszą św. o godzinie 17.00.Konferencję wygłosi ks. Grzegorz. Zapraszamy do wspólnego modlitewnego uwielbienia.

 

5.W przyszłą niedzielę nasz pan organista Maciej Semla i chóry parafialne będą przeżywać swoje święto patronalne św. Cecylii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Na Mszy świętej o godz. 17.00 zaśpiewa chór męski pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, a po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. Serdecznie zapraszamy.

 

 6.W niedziele 21 listopada przy bazylice św. Andrzeja uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  będą rozprowadzać kartki świąteczne ręcznie robione, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc misjom Ad Gentes. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

 

 

7.Poświęcone dzisiaj opłatki wigilijne można nabywać w zakrystii u pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, z racji trwania pandemii, nie będzie roznoszenia opłatków do rodzin parafii.

 

8.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

9, Dzieci chcące należeć do Dziecięcej Róży Różańcowej  siostra Katarzyna zaprasza na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.30 .

 

W liturgii Kościoła:

 

-CZWARTEK- BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY, DZIEWICY I MĘCZENNICY  

-SOBOTA  -ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO, PREZBITERA, PATRONA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

-NIEDZIELA -UROCZYSTOŚĆ JEZUSA  CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA


XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXXII NIEDZIELA Zwykła -7. XI. 2021r. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

1.W przyszłą niedzielę Obchodzimy w Kościele w Polsce  XIII Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada, a jego organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku Dzień Solidarności przypada 14 listopada i będzie obchodzony już po raz trzynasty. Krajem szczególnie dotknięty cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

 

 2.W czwartek przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niech ta rocznica skłania nas do wyrażenia dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy w intencji naszego narodu .Msze święte będą odprawione o godzinie.  7.00, 8.00, 10.00 17.00.Msza Świętą za Ojczyznę będzie odprawiona o godzinie 10.00 W dniu 11 listopada kancelaria będzie nieczynna.

 

 3.We wtorek Kościół obchodzi święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej- Matki wszystkich kościołów świata, w środę wspomnienie św., Leona Wielkiego , w czwartek wspomnienie św. Marcina, w piątek– św. Jozafata- biskupa i męczennika a w sobotę – św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna- pierwszych męczenników polskich.

 

4.Ze względu na pandemię decyzją Ojca Świętego Franciszka odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych został przeniesiony na wszystkie dni listopada. Aby otrzymać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

 

5.W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 są czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2021 r. do końca października roku 2022 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

 6.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.00 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie książeczek  I Komunijnych do nabożeństwa

 

7.Dzisiaj po Mszy świętej odprawionej o godzinie 13.00 będzie KONCERT KLASY ORGANÓW PROF. MARII ERDMAN ZPSM IM. F. CHOPINA W WARSZAWIE-zapraszamy.

 

8.W dniu 10 listopada o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z racji Jubileuszu 30-lecia istnienia  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

 

9.Biuro Radia Maryja przy bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja.

Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

10.W przyszłą niedzielę w naszym dekanacie Niedziela Powołaniowa. W naszej parafii będziemy gościli Diakona Kacpra Goncerza.. Będziemy się modlili o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Ofiara złożona na tacę będzie przeznaczona na utrzymanie Sosnowieckiego Seminarium w Częstochowie.

Wspólnota Seminaryjna modli się za wszystkich swoich dobroczyńców, a w każdy czwartek w kaplicy seminaryjnej odprawiana jest Msza Święta w intencji ofiarodawców i Przyjaciół naszego Seminarium.

 

 

.

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.