Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA -1 .05.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1.Na Dom Samotnej Matki w Diecezji Sosnowieckiej w akcji Święta Miłosierdzia przy wyjściu z bazyliki nasi parafianie złożyli ofiary w wysokości 6072 ZŁ.  Bóg zapłać naszej Caritas, wolontariuszom i młodzieży z ZS nr 1 /Mechanika/za włączenie się w akcję Święta Miłosierdzia.

 

2.Rozpoczynamy tydzień biblijny. Od dziś do 7 maja codziennie po Mszy św. wieczornej będziemy czytać rozdziały Ewangelii św. Marka. Zapraszamy serdecznie do włączenia się w słuchanie i rozważanie Bożego Słowa. Z tej racji próba dla kandydatów do bierzmowania będzie w środę o 19.30 a próby dla dzieci przed I Komunią Św. będą w tym tygodniu o g.19. 

 

3.Rozpoczynamy Nabożeństwa Majowe. W dni powszednie Nabożeństwo Majowe odprawiane będzie o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy- podtrzymujmy tez piękny zwyczaj śpiewania Litanii Loretańskiej przy kapliczkach.

 

W dniu 3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej Patronki naszej Ojczyzny. 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To dzień modlitw za rodaków mieszkających na obczyźnie. Msze Święte będą według porządku niedzielnego.

 

 .W imieniu organizatorów powiatowych obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zapraszamy do czynnego uczestnictwa w uroczystość patriotyczną, która odbędzie się 3 maja br. w Olkuszu.

Program:

 

9.45 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku w Olkuszu

 

10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p.w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

11.15 wystąpienie starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku w Olkuszu

11.20 składanie kwiatów

 

Serdecznie zapraszamy poczty sztandarowe do wzięcia udziału w uroczystości.

Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu

 

4.W środę wspominamy św. Floriana – patrona strażaków- wszystkim strażakom życzymy opieki swego patrona i wszelkiej pomyślności oraz wyrażamy wdzięczność za ich służbę według hasła: Bogu na chwałę – ludziom na ratunek.

.

5.W dniu 5 maja o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z racji Jubileuszu 60-lecia istnienia  Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu. Bezpośrednio po Mszy św. będą śpiewane pieśni patriotyczne. Dyrekcja Szkoły zaprasza wszystkich chętnych do udziału w uroczystościach.

 

6.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek ,pierwszy piątekI pierwsza sobota miesiąca.

 

 W I czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne o godzinie 15.00 adoracje i modlitwy w kaplicy Św. Jana Kantego poprowadzi wspólnota Maranatha.

 

 W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

 W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny – w bazylice odmawiamy 4 części różańca- szczególnie będziemy się modlić o pokój na Ukrainie. 2. W pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się kolejna Msza Św. ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne. Początek Mszy Św. o 16.30. Zapraszamy. 

 

7.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej. Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących. W  najbliższą sobotę I Komunia Święta uczniów III klas ze SP 1będzie o godzinie 11.00 , a z SP w Żuradzie o godzinie 13.00  .

 

8.W 2024 roku I Komunie święte są planowane następująco :

SP  1 i Żurada-4 maja 2024 r,

SP 4 i Sieniczno 18 maja 2024 r.

SP 5 – 25 maja 2024 r.

 

9.Prośba administracji cmentarza: Prosimy o nie wrzucanie niedopalonych zniczy do pojemników na śmieci- stwarza to duże zagrożenie pożarowe lasu.


10.Nauka przed chrztami świętymi będzie 9 maja o godzinie 18.30 w bazylice- zapraszamy rodziców i chrzestnych, również tych, którzy będą chrzestnymi w innych parafiach.

11.Wszystkim, którzy w maju będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne wydarzenia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wśród tych osób jest nasza Siostra Irena Wójcik, która w środę obchodzi swoje imieniny.

 

 Zmarli parafianie w miesiącu kwietniu ; ś.p: Marianna PIĄTEK, Zygmunt KOŁODZIEJCZYK, Edward KIERES, Helena DWORAK, Krystyna CEMBRZYŃSKA, Anna HUMMEL, Teresa SZWAJCOWSKA, Renata TRZCIONKOWSKA, Anna BARTCZAK, Józef BOCIANOWSKI, Piotr ŚWIERCZYŃSKI, Edwarda KWIATKOWSKA, Jadwiga GĘGOTEK, Jerzy ZBIEG, Teresa BRODZIŃSKA, Mateusz KAJDA, Teresa KARCZEWSKA, Stanisława MOSUREK, a w diecezji ks. Stanisław Dybel .Ojcze nasz …. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek  


NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

Niedziela Miłosierdzia Bożego-24.04.2022 r.

 

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego rozpoczynające 79. Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas, a zatem święto dobra i święto miłości. Wierni wspierają naszą Caritas Diecezjalną, która prowadzi Zakład Opieki Leczniczej, Dom Samotnej Matki, schroniska dla bezdomnych, świetlice dla dzieci i wiele różnych dzieł na rzecz ubogich, w tym na pomoc i adaptację mieszkań dla rodzin z Ukrainy. W tym dniu po raz pierwszy przeżyjemy ogólnopolski „Dzień Dobra”. Caritas zachęca aby każda parafia w miarę swoich możliwości zorganizowała wydarzenie powiązane z kiermaszem „Dobra” (ciasta drobne wyroby rękodzielnicze itp.). Podczas „Dnia Dobra” prowadzona jest zbiórka publiczna do puszek przez wolontariuszy. Ofiary składane w tym dniu na tace w połowie są przeznaczone na dzieła Caritas prowadzone w naszej Diecezji. Główne uroczystości Dnia Dobra odbywają się Katedrze. Rozpoczną się one Mszą Świętą o godz. 16.00. Natomiast w Domu Katolickim o godz. 17.00 odbędzie się część artystyczną poświęcona tematyce „Miłosierdzia Bożego”. Występ ubogacą śpiewem artyści z Ukrainy przebywający w Ośrodku Szklono Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej. Caritas zaprasza na spotkanie pełne radości i słodkich poczęstunków. Bóg zapłać naszej Caritas, wolontariuszom i młodzieży z ZS nr 1 /Mechanika/za włączenie się w akcję Święta Miłosierdzia. Przy wyjściu z bazyliki otrzymamy podarunek / słodki wypiek domowy/.

2.W Święto Miłosierdzia Bożego można zyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach (spowiedź, sakramentalna Komunia św., modlitwa w intencjach papieskich, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu) za udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy albo przynajmniej za odmówienie przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga, dodając wezwanie do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu miłosierny, ufam Tobie”). Udziela się też odpustu zupełnego osobom, które nie mogą opuścić swego mieszkania, jeśli wyrzekają się jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar po zaistnieniu dogodnych warunków przyjąć sakramenty pojednania i Komunii św., odmówią przed wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę Ojcze nasz, Wierzę w Boga, dodając wezwania do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu, ufam Tobie”). O godz.15.00 w bazylice będzie Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę szczególna modlitwę..

3.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej Krąg biblijny wraz z opiekunem ks. Robertem zaprasza na spotkanie.

 

4.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

5.'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II'

 

6.W środę/27.04. / o godzinie 19.00 będzie w bazylice próba przed bierzmowaniem- obecność kandydatów  do bierzmowania obowiązkową- zapraszamy.

 

7.Msza święta w naszej bazylice na zakończenie nauki dla maturzystów będzie w piątek 29 kwietnia o godzinie 8.00- zapraszamy.

 

8.Dnia 30 kwietnia/ sobota/ odbędzie się Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Sosnowieckiej do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wyjazd z naszej parafii o godzinie 8.15 z parkingu przy Victorii. Zapisy u pani Czarnotowej.

 

9.Prośba administracji cmentarza: Prosimy o nie wrzucanie niedopalonych zniczy do pojemników na śmieci- stwarza to duże zagrożenie pożarowe lasu.

 

10.Prosimy o niezostawianie samowolnie różnego  rodzaju ulotek, gazetek i materiałów  propagandowych w przedsionku kościoła. Czasami  pochodzą one od ruchów i stowarzyszeń religijnych, których nauczanie nie jest zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego. 

11.Od 1 do 7 maja będzie obchodzony tydzień biblijny. Podobnie jak w zeszłym roku nasza parafia włączy się w obchody tego tygodnia czytając jedną z Ewangelii po mszach wieczornych począwszy od przyszłej niedzieli. Więcej informacji za tydzień. 

 

12.Nauka przed chrztami świętymi będzie 9 maja o godzinie 18.30 w bazylice- zapraszamy rodziców i chrzestnych, również tych, którzy będą chrzestnymi w innych parafiach.


NIEDZIELA WIELKANOCNA

Wielkanoc -17.04.2022 r. Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1.Bóg wskrzesił Jezusa z martwych. Okazał się większy niż nasza słabość i grzech, które doprowadziły Jezusa na krzyż. Okazał się większy niż śmierć. A Zmartwychwstały nas nie potępia. Daje nam miłość i przebaczenie. Niech wdzięczność wypełni nasze serca.


2.Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się ją jako Uroczystości Pańskie. Zachęcamy do udziału we Mszy świętej. Nawiedzajmy groby najbliższych i błagajmy dla nich o pełne szczęście w niebie. Kto nie zdążył przyjąć Sakramentu pojednania w Wielkim Poście, niech to uczyni w trwającym okresie wielkanocnym. W piątek, ze względu na uroczyste obchody Oktawy Wielkanocy, nie obowiązuje post.

3. Wyrażam serdeczne podziękowanie Kapłanom, moim najbliższym współpracownikom, za gorliwość w pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w tym ostatnim okresie, za troskę o głębokie przeżycie liturgii Wielkiego Tygodnia. Wspólnie wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom współpracującym z nami: Siostrom Zakonnym, Panu organiście, Panu kościelnemu, katechetom, służbie liturgicznej, wszystkim osobom świeckim zatrudnionym przy bazylice, Chórom parafialnym , wspólnotom modlitewnym, dzieciom, młodzieży, oraz dorosłym, którzy włączyli się w przygotowanie i przeżycie Świętych Dni Paschalnych. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej z Olkusza i z Żurady. Jesteśmy wdzięczni asyście dzieci, Pań, Panów, wszystkim pocztom sztandarowym.

4. Siostrze Katarzynie i wszystkim osobom świeckim z Nią współpracującym serdecznie dziękujemy za troskliwe i piękne przygotowanie Ołtarza Ciemnicy i Pańskiego Grobu. „ Bóg zapłać” za ofiary na kwiaty. Zespołowi Caritas i Siostrze Irenie dziękuję za wszelką troskę o potrzebujących pomocy, za opiekę nad chorymi. Wiele osób złożyło dary do kosza dla potrzebujących, a także ofiary pieniężne do puszki. Bóg zapłać za włączenie się w akcję Caritas Polska - „Paczka dla Ukrainy” -w ramach tej akcji całościowo nasi Parafianie przygotowali 69 paczek dla potrzebujących z Ukrainy – wartość każdej paczki średnio około 300 zł. Wypowiadamy za to serdeczną wdzięczność.


5. Jutro, w drugim dniu Świąt Wielkanocnych, ofiary składane na tacę, przeznaczymy na Uczelnie Katolickie i pomoc studiującym w nich!

9. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. Ofiary z tej Niedzieli będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia Kościoła.. O godz.15.00 w bazylice będzie Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę szczególna modlitwę..


NIEDZIELA PALMOWA

 NIEDZIELA PALMOWA -Ogłoszenia duszpasterskie Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 10.04.2022 r. 

 

 1.Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. W głębokie przeżycia Wielkiego Tygodnia wprowadzi nas Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta Żwirka z udziałem p. Izabeli Byczek - sopran i p. Macieja Semli - organy. Koncert będzie o godz. 17.45 po Mszy świętej wieczornej. Serdecznie zapraszamy.

 

 2.W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę możliwość skorzystania ze spowiedzi podczas rannych Mszy Świętych i wieczorem od godz. 17.00 – 18.30, a w Wielki Czwartek ,Wielki Piątek i w Wielką Sobotę spowiedź  będzie od godziny 6.30-8,30.O godzinie 6.30 wspólna jutrznia kapłanów.

 

 Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji  św. Jana Kantego będzie do Wielkiej Środy włącznie.

 

 Kancelaria parafialna będzie czynna włącznie do Wielkiej Środy .

 

 3.W miniony piątek, przeszliśmy ulicami naszej parafii w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, OSP z Olkusza i Żurady za pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Drogi Krzyżowej- Bóg zapłać wszystkim uczestnikom za wspólna modlitwę.

 

 

4..Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Koncelebrowana Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godziny 22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego.

 

 5.Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Świętej. – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Bazylika będzie otwarta cały dzień- zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godzinie 11.00 siostra Katarzyna poprowadzi adorację z dziećmi- szczególnie zapraszamy chórek dziecięcy i dziecięce koła różańca .O  godzinie 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 17.00 i zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pana Jezusa. Adoracja będzie trwać przez całą noc.  Do czuwania przy Bożym Grobie zapraszamy OSP z Olkusza i Żurady. Ofiary złożone podczas liturgii Męki Pańskiej przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania postu ,czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie i nie ma w tym dniu żadnej dyspensy , tym prawem objęci są wszyscy od 18 do 60 roku życia.

 

 Od godz. 20.00 w Wielki Piątek do godz. 6.00 w kościele  Św. Maksymiliana w Olkuszu  będzie Noc Konfesjonałów, czyli dyżur księdza w konfesjonale. Ta parafia w tym czasie przeżywa również Peregrynację Krzyża.

 

 6.Wielka Sobota –Kościół trwa przy Grobie Pańskim. Adoracja trwać będzie do godziny 19.00.Uroczysta  liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 19.00.

 

7.Poświęcenie pokarmów :

 

w bazylice :  od godz. 9.00 – 16.00 .

 

 w terenie:

 

- jeden kapłan- o godzinie 10.00- Sikorka,, godzina 10.30-Rabsztyn, godzina 11.00- Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały

 

 - drugi kapłan o godzinie 10.00- Wiśliczka, godzina 10.30- Sieniczno, godzina- 11.00- Olewin

 

 -trzeci kapłan od godziny 10.00- Żurada, począwszy od Kolonii I.

 

 Przychodząc do poświęcenia pokarmów pamiętajmy o biednych w naszej parafii – można się podzielić darami żywnościowymi składanymi do kosza przy krzyżu jak również i ofiarami.

 

 8.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego -o godz. 6.00 Rezurekcja za Parafian-Następna Msza Święta będzie o godz. 8.30, pozostałe jak w każdą niedzielę. W Wielkanoc o godzinie 11.30 będziemy modlić się w intencji małżonków obchodzących w tym roku rocznicę zaślubin. Można się jeszcze zgłaszać w tej sprawie w kancelarii lub zakrystii. Msza Święta z racji chrztu dzieci będzie o godzinie 14.30. W Olewinie Msza Święta w Wielkanoc  będzie o godzinie 9.00.

 

9.PACZKA DLA UKRAINY -Jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Parafianie nasi złożyli już 51 paczek dla Ukrainy- paczki zostały już zawiezione do magazynu Caritas Diecezji- stamtąd dotrą do poszkodowanych wojną na Ukrainie- Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać  .

 

10.Sztafeta powołaniowa -Parafia nasza włącza się w tę modlitwę 16.kwietnia 2022 r. 

 

11.. Zachęcamy do włączenia się w akcję wielkopostną  w naszej diecezji-Jeden dzień postu ścisłego jako dar dla Boga  o nowe powołania kapłańskie- zapisy w zakrystii.

 

12.Nowenna Pompejańska o wylanie Ducha Świętego dla Polski - 1 dziesiątka różańca przez 54 dni-zapisy przez  telefon- nr umieszczony w gablocie.

 

13.Pan Maciej Semla otrzymał Olkuską Nagrodą Artystyczną-jest  to wyróżnienie, które od początku swojego istnienia trafia do osób zaangażowanych w krzewienie i popularyzację szeroko pojętej sztuki i kultury. Nagroda jest wyrazem uznania władz miasta dla twórczej pracy olkuszan. Pan Maciej Semla od 15 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Maciej Semla regularnie bierze udział w koncertach i wydarzeniach, takich jak Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, czy Letnim Festiwalu Organowym. Współpracuje z olkuskim MOK-iem oraz lokalnymi stowarzyszeniami. Jako kustosz olkuskich organów popularyzuje wiedzę na temat zabytkowego instrumentu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Gratulujemy Panu Maciejowi tego zaszczytnego wyróżnienia, a władzom miasta Olkusza jesteśmy wdzięczni za tę nagrodę dla naszego organisty.

 


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia duszpasterskie Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 3.04.2022 r. 

 

V  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1.Najbliższa niedziela będzie Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy palmy, a procesja z palmami wokół bazyliki będzie na Mszy Świętej o godzinie 11.30.W Palmową Niedzielę w głębokie przeżycia Wielkiego Tygodnia wprowadzi nas Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta Żwirka z udziałem p. Izabeli Byczek - sopran i p. Macieja Semli - organy. Koncert będzie o godz. 17.45 po Mszy świętej wieczornej. Serdecznie zaprasz

 

2.W poniedziałek krąg biblijny, wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem, zaprasza na spotkanie po Mszy świętej wieczornej. 

 

3.W pierwszy czwartek marca o g. 15  wspólnota Maranatha poprowadzi adorację Najświętszego Sakramentu w intencji kapłanów i nowych powołań.

 

4.Chorych w domach chcemy odwiedzić w sobotę 9 kwietnia od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do 7 kwietnia włącznie.

 

5.W najbliższy piątek po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 18.00 będzie Uroczysta Droga Krzyżowa ulicami miasta w kierunku cmentarza i z powrotem. W bazylice tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 i 17.00.Dla osób, które nie będą mogły brać udziału w Drodze Krzyżowej ulicami miasta- będzie Droga Krzyżowa w bazylice o godzinie 18.30. Bardzo serdecznie prosimy o liczny i modlitewny udział w tym Nabożeństwie Męki Pańskiej. Prosimy o pomoc  OSP OLKUSZ I ŻURADA.

 

6.PACZKA DLA UKRAINY -Jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów. Lista dostępna w zakrystii. Caritas Polska prosi o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów .  Pudło na zakupy jest do odbioru w zakrystii. Prosimy o niezaklejanie paczki. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku- odbiór w zakrystii. Gotowe paczki należy dostarczyć do naszej Caritas- dalej będą przewiezione do Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

6.Są już do nabycia w przedsionkach bazyliki małe paschaliki na cele Caritas- cena 9 zł. Do skarbonek na bocznych ołtarzach można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. 

 

7.Zachęcamy do włączenia się w akcję wielkopostną w naszej diecezji-Jeden dzień postu ścisłego jako dar dla Boga o nowe powołania kapłańskie- zapisy w zakrystii

 

8.Wszystkim, którzy w kwietniu obchodzą swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice składamy najlepsze życzenia- Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

Zmarli Parafianie  w miesiącu marcu : ś p.: Paweł GUZIK, Wacław CIEŚLIK, Genowefa SYGUŁA, Maria DOBRZAŃSKA, Leszek STEMPEL, Maria CURYŁO, Janusz ŁOBOS, Stanisław CHMIST, Tadeusz WĄS, Irena KOCJAN, Józef KLUCZEWSKI, Henryk SZYMACHA, Urszula KAJDA, Danuta ZUB, Helena KALIŚ, Stefania CIKAŁA, Tadeusz FLOREK, Krzysztof CZARNOTA, Wit GIREK, Jadwiga KASZUBA-GÓŹDZIOŁ, Wiesława BAUER, Romuald IBROM , a w diecezji zmarł Ksiądz Marian Jankowski l.86…..Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek….


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia duszpasterskie Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 27.03.2022 r

IV  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1.W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół obchodził Niedzielę „Ad Gentes”. Jest to dzień duchowego i materialnego wsparcia dla polskich misjonarzy. Przy wyjściach z kościoła nasi Parafianie złożyli ofiary do puszek w wysokości 4700 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w tej kweście.

 

2.Dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to zawierzenie przez udział w dobowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

3.Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w nasze wielkopostne rekolekcje. Chorych w domach chcemy odwiedzić w sobotę 9 kwietnia od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do 7 kwietnia włącznie.

 

4.Już obostrzenia epidemiczne są łagodniejsze- chcemy powrócić do naszej tradycyjnej Drogi Krzyżowej ulicami miasta – planujemy to nabożeństwo 8 kwietnia w piątek po Mszy św. wieczornej. Bliższe informacje w przyszła niedzielę.

 

5.Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz Wspólnota 'Drogi nadziei' zapraszają osoby po rozwodzie, które żyją w powtórnych związkach i nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego, na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Rekolekcje odbędą się w kaplicy Diecezjalnego Domu 'Szilo' w Czeladzi w piątek, sobotę i niedzielę - 1, 2 i 3 kwietnia 2022 r. Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.30. Rekolekcje będzie prowadził ks. Paweł Nowak - penitencjarz diecezjalny i Misjonarz Miłosierdzia.

 

6.W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca – tego dnia czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18,30. W  I sobotę miesiąca- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a Kościół czci Niepokalane Serca Maryi.

7.W pierwszą sobotę miesiąca nasi ministranci będą uczestniczyć w diecezjalnym dniu skupienia służby liturgicznej, które odbędzie się w sosnowieckiej katedrze. Tam też, będzie sprawowana comiesięczna Msza św. o powołania kapłańskie.

 

 

 8.PACZKA DLA UKRAINY -Jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje wszystkiego. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki dla rodzin na Ukrainie bądź na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.
Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów. Lista dostępna w zakrystii. Caritas Polska prosi o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów oraz umieszczenie ich w kartonowym pudle. Pudło powinno być zamykane i wytrzymałe o wymiarach 53 cm x 40 cm x 26 cm .- takie pudla są do odbioru w zakrystii. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. 

Uwaga: Prosimy o niezaklejanie paczki. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku- odbiór w zakrystii. Gotowe paczki należy dostarczyć do naszej Caritas- dalej będą przewiezione do Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

 

9.Są już do nabycia w przedsionkach bazyliki małe paschaliki na cele Caritas- cena 9 zł.

 

10.Caritas Parafii dziękuje za 500 kilogramów darów, które już zostały dostarczone na Ukrainę.

 

11.Jutro przypada 13 rocznica święceń biskupich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święci patronowie Albert i Rafał nieustannie wypraszali potrzebne łaski.

 

12.Zachęcamy do włączenia się w akcję wielkopostną w naszej diecezji-Jeden dzień postu ścisłego jako dar dla Boga o nowe powołania kapłańskie- zapisy przyjmujemy w zakrystii.


III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

III – Niedziela Wielkiego Postu .Rekolekcje Parafialne 20 – 24 marca 2022r

Olkusz Parafia św. Andrzeja Apostola

 

1.W III Niedzielą Wielkiego Postu- rozpoczynamy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla DOROSŁYCH- kazania rekolekcyjne wygłosi o. Jerzy Marć OFMCap, którego witamy bardzo serdecznie i już na początku wyrażamy wdzięczność za przyjęcie naszego zaproszenia. Cieszymy się , że kolejny już raz  w życiu Bóg daje nam możliwość przygotowania się, przez rekolekcję do Świąt Wielkanocy.

NIEDZIELA : Msze święte  z kazaniami : 7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  13.00 , 17.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ;16.00.

 

Msze Święte z kazaniami będą odprawiane od poniedziałku do czwartku o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30.

 

Dniami spowiedzi będą :środa i czwartek.

 

 Spowiedź będzie w godzinach od 8.30 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.

 

 Msza Święta z namaszczeniem chorych będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00

.

 Chorych w domach chcemy odwiedzić w sobotę 9 kwietnia od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do 7 kwietnia  włącznie.

 

2.W piątek 25 marca o godz. 18:00 w sosnowieckiej katedrze będzie sprawowana dziękczynna Eucharystia z okazji 30-lecia erygowania naszej diecezji.

 

3.W niedzielę 27 marca o godz. 19:00 w katedrze odbędzie się koncert z udziałem Filharmonii Śląskiej na który serdecznie zapraszamy wszystkich diecezjan..
Podczas tych wydarzeń będzie prowadzona kwesta na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy .

 

4.W poniedziałek krąg biblijny wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza na spotkanie po Mszy świętej o godz. 18-ej.

 

5.W piątek w Uroczystość Zwiastowania NMP przeżywamy Dzień Świętości Życia. Zachęcamy do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Taka możliwość będzie po każdej Mszy świętej. Msze święte będą o godzinie: 6.30, 8.00, 10.00, 11.30, 18.00.Kancelaria w piątek będzie nieczynna.

 

6.. Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższa sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza święta w kościele, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.


REKOLEKCJE PARAFIALNE

Rekolekcje Parafialne 20 – 24 marca 2022r

Olkusz Parafia św. Andrzeja Apostoła

 

 W III Niedzielę Wielkiego Postu- rozpoczynamy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla DOROSŁYCH- kazania rekolekcyjne wygłosi o. Jerzy Marć OFMCap.  Cieszymy się , że kolejny już raz  w życiu Bóg daje nam możliwość przygotowania się, przez rekolekcję ,do Świąt Wielkanocy.

 

NIEDZIELA : Msze święte  z kazaniami : 7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  13.00 , 17.00.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ;16.00

 

 Msze Święte z kazaniami będą odprawiane od poniedziałku do czwartku o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30

 

 Dniami spowiedzi będą :środa i czwartek.

 Spowiedź będzie w godzinach od 8.30 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.

 

 Msza Święta z namaszczeniem chorych będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00.

 

Chorych w domach chcemy odwiedzić 9 kwietnia od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do 7 kwietnia włącznie.

 


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia duszpasterskie Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 13.03.2022 r. 

 

II  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1.W dzisiejszą niedzielę, Kościół obchodzi Niedzielę „Ad Gentes”. Jest to dzień duchowego i materialnego wsparcia dla polskich misjonarzy. Przy wyjściach z kościoła będzie zbierana ofiara do puszek na Kościoły Misyjne. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w tej kweście.

 

2.Dzisiaj przypada 9 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się o światło Ducha Świętego i potrzebne łaski   w roztropnym prowadzeniu Kościoła Świętego dla Papieża.

 

3.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

4.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po Mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.

 

5.W Wielkim Poście Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.

 Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 

6.W sobotę będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła. O godzinie 18.00 będzie Msza święta za Cech Rzemiosł Różnych Olkusza.

 

7.Zimowa Sesja Rekolekcyjna Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji  Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła w Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu będzie od 18 do 20 marca 2022 r. Zapisy trwają do 14 marca 2022 r. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

I  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.03.22 r.

 

1.Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny. Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00 

 

2.W ubiegłą niedziele i w Środę Popielcową ,w ramach zbiórki pomocowej dla napadniętej Ukrainy przez Rosję, nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 30 100 zł./trzydzieści tysięcy sto złotych/ Bóg zapłać Parafianom za tak wielką ofiarność i Bóg zapłać Caritas za pomoc w tej zbiórce. Ofiary już zostały przesłane na konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

 

3.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.00 będzie w bazylice Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

 

4.Wszystkim, którzy w miesiącu marcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej wszelkiej pomyślności- tego samego życzymy wszystkim niewiastom z racji bliskiego Dnia Kobiet.

 

Zmarli Parafianie w miesiącu lutym 2022  r.:

ś.p. Marian KULAK, Józefa MADEJ, Zofia FORYŚ, Jerzy KRZYWICKI, Bożena WĘGLARZ, Józef BARAN, Czesława RYZA, Kazimierz SOŁTYSIK, Helena WOJTACHA, Władysława PIĄTEK, Józefa MUCHA, Marianna MUSZYŃSKA, Bronisława GOC, Halina KRUSZELNICKA, Jerzy KAJDA, Tomasz TOBOROWICZ, Halina SOWULA, Janina KAJDA, Marian KLICH, Wanda CETNAROWSKA, Zofia FELIKSIK, Mieczysław DZIURA, Marian ODROBIŃSKI, Władysława KLUCZEWSKA, Janina SKIPIAŁA, Jadwiga KŁAPCIŃSKA, Marian ŻURAWSKI, Stanisław ŚMIŁOWSKI, Marek KOCJAN, Jan GAŁKA, Jolanta SKALSKA, Ryszard WĄSALA, Jacenty GARDEŁA … Ojcze nasz… Zdrowaś Mario..Wieczny odpoczynek….

 

 

Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk, który jest organizatorem Powiatowej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, informuję, że we wszystkich powiatowych szkołach średnich i placówkach trwa zbiórka żywności trwałej, środków higieny osobistej, czystych koców i śpiworów, karimat i materacy, zapałek, baterii, latarek, itp.

Zbiórki prowadzone są w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00 oraz w soboty od od 9.00 do 17.00 w:

I LO w Olkuszu, ul. Polna 8

II LO w Olkuszu, ul. Żeromskiego 1

IV LO w Olkuszu, ul. Korczaka 7

ZS Nr 1 w Olkuszu, ul. Górnicza 12

ZS Nr 3 w Olkuszu, ul. Nullo 32

ZS Nr 4 w Olkuszu, ul. Legionów Polskich 1

ZS w Wolbromiu, ul. Skalska 18

Bursa Szkolna, ul. Legionów Polskich 3

Dom Dziecka Dworek Marzeń, ul. Żuradzka 21

Biblioteka Pedagogiczna, ul. K.K. Wielkiego 43

Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zaangażowania w zbiórkę.

 

Pomoc Ukrainie kierowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu:

 

Punkt zbiórki materiałów: leków, artykułów sanitarnych, pierwszej potrzeby oraz żywności znajduje się w Olkuszu przy Ośrodku Pomocy Społecznej na Al. 1000-lecia 15C. Będzie czynny codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 12:00 do 15:00. Więcej informacji o działalności punktu na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu www.olkusz.eu.


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.