Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 18.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta dziewiąta  niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny.

W minioną niedzielę do puszek przed bazyliką na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia- pomoc dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin- nasi parafianie złożyli ofiary w wysokości 4170 zł. Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Dziękujemy uczniom z I LO w Olkuszu, którzy w sobotę 10 października przeprowadzili publiczną zbiórkę w Centrum Handlowym Carrefour na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Serdeczne podziękowania Kierownictwu budynku Centrum Handlowego za wyrażoną zgodę na zbiórkę oraz wszelką życzliwość. 

 

3.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

4.W naszej bazylice w nawie bocznej trwa końcowy montaż po konserwacji Ołtarza Przemienienia Pańskiego- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wspierającym  wszystkie prace naszej Parafii.

 

5.W dniu 18 czerwca 2020 r. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wydał dekret, według którego na podstawie Kan.87 $ 1 Kodeksu Prawa kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji/ np. . kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp./ oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęca Ksiądz Biskup do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki  Komunii św. duchowej.

 

6.W według nowych zarządzeń rządowych czasu pandemii w strefie czerwonej zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

a) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny; w naszej bazylice może jednorazowo uczestniczyć we Mszy Świętej 130 osób.

b) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

 

7.Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

I) imprez, spotkań i zebrań do  10 osób – w przypadku obszaru czerwonego.

 

8.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada2020 r. do końca października roku 2021 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

9.We wtorek nasza Parafia będzie przeżywała odpust ku czci św. Jana Kantego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i uroczysta suma odpustowa z procesją o godzinie 17.00.

 

10. Komenda Powiatowej PSP w Olkuszu za naszym pośrednictwem informuje o rozpoczętej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno –informacyjnej organizowanej przez Państwową Straż Pożarną- „ Czujka na staży Twojego bezpieczeństwa” – materiały informacyjne będą w gablocie i na stronie internetowej parafii.

 

W liturgii Kościoła:

20 X – WTOREK – św. Jana Kantego

22 X - CZWARTEK – ŚW. Jana Pawła II

 

W 83 roku życia i 60 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Tadeusz STOKOWSKI były ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie,
emerytowany proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu,
od 2013 roku mieszkał w domu księży św. Józefa w Będzinie.
Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..

 

 


XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 11.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta ósma niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przed kościołami odbywa się  zbiórka do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia- pomoc dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin- Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Tydzień temu przed kościołami podczas zbiórki do puszek na Caritas nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 2080 zł. . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

3.W minionym tygodniu pojawiła się płyta CD nagrana przez prof. Juliana Gembalskiego na zabytkowych organach Fary Olkuskiej (wydawnictwo Musicon). Zakończyła się także sesja nagraniowa dwupłytowego albumu nagrywanego na organach Hummla i Nitrowskiego przez profesorów Pietera van Dijka oraz Krzysztofa Urbaniaka. Publikacji oczekujemy w 2021 roku.

 

4.Dzisiaj Parafia nasza o godzinie 13.00 będzie obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu.

 

5. W srodę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim wychowawcom i nauczycielom skladamy najlepsze życzenia i ich poslugę wspieramy modlitwą.

 

6.Już można zamawiać wypominki za zmarłych- z przedsionków bazyliki w tym celu można zabrać przygotowane kartk

 

7.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem ks. Tomaszem , zaprasza w czwartek po Mszy św. wieczornej, na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św.Jana Pawła II.

 

W liturgii Kościoła:

 

13 X – WTOREK – BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO, PREZBITERA – WSPOMNIENIE

15 X - CZWARTEK – ŚW. TERESY OD JEZUSA, DZIEWICY I DOKTORA KOŚCIOŁA –

16 X – PIĄTEK – ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ – WSPOMNIENIE

17 X – SOBOTA – ŚW. IGNACEGO ANTIOCHEŃSKIEGO, BISKUPA I MĘCZENNIKA – WSPOMNIENIE

 

Zmarli kapłani w ostatnim tygodniu

 

w 91 roku życia i 64 roku kapłaństwa -ks. kan. Stanisław FERT
-emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych
w Jaroszowcu

w 70 roku życia i 44 roku kapłaństwa ks. Jacek KMIEĆ
-emerytowany proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu.
Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..

 

 


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 4.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta siódma niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przed kościołami odbywa się  zbiórka do puszek na dzieła Caritas- Bóg zapłać ofiarodawcom i pomagającym w tej kweście. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

2.Tydzień temu przed kościołami podczas zbiórki do puszek na pomoc dla uchodźców na wyspie Lesbos nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 3 400 zł. . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

3.Dar dzieci I Komunijnych SP Nr 4 w Olkuszu i ich rodziców dla dzieci z krajów misyjnych , z racji białego tygodnia wyniósł 1000 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci – Bóg zapłać.

 

4.W kaplicy św. Jana Kantego już jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja trwa od godziny 8.30 do rozpoczęcia nabożeństwa wieczornego w bazylice.

 

5.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.

 

6.Nabożeństwa Różańcowe są odprawiane o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie.

 

7.W dzisiejszą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 16.00 będą wraz z rodzicami uczestniczyć dzieci z klas III SP, które otrzymają poświęcone różańce i w ten sposób rozpoczną już bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej- zapraszamy.

 

8.Parafia nasza będzie 11 października o godzinie 13.00 obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu.

 

9.W dzisiejszą  niedzielę na godzinę 19.00 zapraszamy na koncert XXI Dni Muzyki Organowej  i kameralnej w naszej bazylice .

 

10.Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu pragnie zaprosić na Mszę świętą w intencji zmarłych i żywych pracowników, absolwentów i uczniów Szkoły . Msza święta będzie odprawiona dnia 14 października o godzinie 10.00 w naszej bazylice.

 

11.Biskup Ełcki zaprasza wszystkich Parafian z Diecezji Sosnowieckiej do dołączenia do projektu 'Pod biało-czerwoną' realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej budowy całorocznego masztu z flagą narodową w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. To przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod naszą flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Walk o niepodległość naszej Ojczyzny, w tym w szczególności Bohaterów Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też zachęcamy do oddawania głosów poparcia online na naszą Gminę pod adresem: gov.pl/bialoczerwona Głosy poparcia można oddawać do 11 listopada 2020 roku

 

12.W sobotę 10 października będzie V Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do Krakowa-Łagiewnik.
Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.
W programie spotkania:
9.00 – przywitanie pielgrzymów
9.30 – różaniec w intencji kapłanów
11.00 – konferencja
12.00 – Eucharystia (abp Marek Jędraszewski)
15.00 – Godzina Miłosierdzia 15.30 – film dokumentalny „Margaretki – małe źródło, wielkie dzieło” (aula św. JPII)

 

13.Już można zamawiać wypominki za zmarłych- z przedsionków bazyliki w tym celu można zabrać przygotowane kartki .

 

W liturgii Kościoła:

5 X – PONIEDZIAŁEK – ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ, DZIEWICY – WSPOMNIENIE 

7 X – ŚRODA – NMP RÓŻAŃCOWEJ – WSPOMNIENIE – w diecezji  przypada 12 rocznica śmierci księdza biskupa Adama Śmigielskiego.

 

Zmarli parafianie w miesiącu wrześniu : ś p- Michalina NOCOŃ, Jan GOŁAWSKI, Adam KOCJAN, Władysława GŁUCH, Zbigniew KŁAPCIŃSKI, Ryszard SADOWSKI, Zdzisław KASPRUK, Ireneusz BURAS, Wojciech MRÓWKA, Robert PIĄTEK, Alina STACH, Danuta WÓJCIK, Maria NOWAKOWSKA, Krzysztof PÓŁKOSZEK, Bożena GRENDYS, Zuzanna CZALA - LEŚNIAK, Piotr CURYŁO, Bogusław STOCHEL, Maria SZYMBORSKA, Ryszard FELIKSIK, Józefa BŁAUT, Beniamin WIDERA, Maria BIEŃ…

Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 4.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta siódma niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przed kościołami odbywa się  zbiórka do puszek na dzieła Caritas- Bóg zapłać ofiarodawcom i pomagającym w tej kweście. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

2.Tydzień temu przed kościołami podczas zbiórki do puszek na pomoc dla uchodźców na wyspie Lesbos nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 3 400 zł. . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

3.Dar dzieci I Komunijnych SP Nr 4 w Olkuszu i ich rodziców dla dzieci z krajów misyjnych , z racji białego tygodnia wyniósł 1000 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci – Bóg zapłać.

 

4.W kaplicy św. Jana Kantego już jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja trwa od godziny 8.30 do rozpoczęcia nabożeństwa wieczornego w bazylice.

 

5.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.

 

6.Nabożeństwa Różańcowe są odprawiane o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie.

 

7.W dzisiejszą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 16.00 będą wraz z rodzicami uczestniczyć dzieci z klas III SP, które otrzymają poświęcone różańce i w ten sposób rozpoczną już bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej- zapraszamy.

 

8.Parafia nasza będzie 11 października o godzinie 13.00 obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu.

 

9.W dzisiejszą  niedzielę na godzinę 19.00 zapraszamy na koncert XXI Dni Muzyki Organowej  i kameralnej w naszej bazylice .

 

10.Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu pragnie zaprosić na Mszę świętą w intencji zmarłych i żywych pracowników, absolwentów i uczniów Szkoły . Msza święta będzie odprawiona dnia 14 października o godzinie 10.00 w naszej bazylice.

 

11.Biskup Ełcki zaprasza wszystkich Parafian z Diecezji Sosnowieckiej do dołączenia do projektu 'Pod biało-czerwoną' realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej budowy całorocznego masztu z flagą narodową w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. To przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod naszą flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Walk o niepodległość naszej Ojczyzny, w tym w szczególności Bohaterów Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też zachęcamy do oddawania głosów poparcia online na naszą Gminę pod adresem: gov.pl/bialoczerwona Głosy poparcia można oddawać do 11 listopada 2020 roku

 

12.W sobotę 10 października będzie V Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do Krakowa-Łagiewnik.
Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.
W programie spotkania:
9.00 – przywitanie pielgrzymów
9.30 – różaniec w intencji kapłanów
11.00 – konferencja
12.00 – Eucharystia (abp Marek Jędraszewski)
15.00 – Godzina Miłosierdzia 15.30 – film dokumentalny „Margaretki – małe źródło, wielkie dzieło” (aula św. JPII)

 

13.Już można zamawiać wypominki za zmarłych- z przedsionków bazyliki w tym celu można zabrać przygotowane kartki .

 

W liturgii Kościoła:

5 X – PONIEDZIAŁEK – ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ, DZIEWICY – WSPOMNIENIE 

7 X – ŚRODA – NMP RÓŻAŃCOWEJ – WSPOMNIENIE – w diecezji  przypada 12 rocznica śmierci księdza biskupa Adama Śmigielskiego.

 

Zmarli parafianie w miesiącu wrześniu : ś p- Michalina NOCOŃ, Jan GOŁAWSKI, Adam KOCJAN, Władysława GŁUCH, Zbigniew KŁAPCIŃSKI, Ryszard SADOWSKI, Zdzisław KASPRUK, Ireneusz BURAS, Wojciech MRÓWKA, Robert PIĄTEK, Alina STACH, Danuta WÓJCIK, Maria NOWAKOWSKA, Krzysztof PÓŁKOSZEK, Bożena GRENDYS, Zuzanna CZALA - LEŚNIAK, Piotr CURYŁO, Bogusław STOCHEL, Maria SZYMBORSKA, Ryszard FELIKSIK, Józefa BŁAUT, Beniamin WIDERA, Maria BIEŃ…

Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..


XXI MIĘDZYNARODOWE OLKUSKIE DNI MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJNOWEJ

XXI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 27.09. 2020 r.

 1.Dzisiaj jest dwudziesta szósta niedziela Zwykła w roku liturgicznym, która obchodzona jest jako  Dzień Migrantów i Uchodźców.

Dzisiaj przed kościołami w naszej Ojczyźnie jest zbiórka do puszek na pomoc dla uchodźców na wyspie Lesbos . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w zbiórce- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

3.Dar dzieci I Komunijnych SP Nr 5 w Olkuszu i ich rodziców dla dzieci z krajów misyjnych  z racji białego tygodnia wyniósł 1870 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci – Bóg zapłać..

 

4.W kaplicy św. Jana Kantego już jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja trwa od godziny 8.30 do rozpoczęcia nabożeństwa wieczornego w bazylice.

 

5.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.Wszystkim, którzy w październiku będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

6.Od października rozpoczną się Nabożeństwa Różańcowe- początek nabożeństwa o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie. Zachęcamy również dzieci- w Fatimie Matka Boża objawiła się dzieciom i przez nich zachęcała do modlitwy różańcowej.

 

7.W niedzielę 4 października na Mszy świętej o godzinie 16.00 będą wraz z rodzicami uczestniczyć dzieci z klas III SP. Otrzymają one wtedy poświęcone różańce i w ten sposób rozpoczną już bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej- zapraszamy.

 

8.Parafia nasza będzie 11 października o godzinie 13.00 obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu. Już od piątku w czasie nabożeństwa różańcowego będą odmawiane modlitwy nowenny przygotowujące do tej uroczystości.

 

9.W dniach 2-4 października (piątek, sobota, niedziela) zapraszamy na koncerty XXI Dni Muzyki Organowej w Olkuszu. Koncerty będą odbywały się w olkuskiej Bazylice o godzinie 19:00.Podczas wydarzeń festiwalowych wystąpią znakomici soliści organiści, wokaliści oraz zespoły kameralne. W ramach festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące. Więcej informacji niebawem na plakacie, który pojawi się w mieście oraz gablocie przy olkuskiej Bazylice.

 

10.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00- adorację Najświętszego Sakramentu o  tej godzinie prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. Maranatha. Wspólnota zaprasza również do wspólnej modlitwy wszystkich dysponujących wolnym czasem. I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 17.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca.

Kapłani w godzinach rannych odwiedzają  z posługo sakramentalną zgłoszonych im chorych.

 

11.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na jesienną  sesję rekolekcyjną, która odbędzie się w dniach 9-11 października br. w parafii pw Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Rekolekcje są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą pogłębić lub odnowić swoją wiarę. Zapisy do 5 października – bliższe informacje na stronie internetowej organizatorów tych rekolekcji.

 

W LITURGII Kościoła : poniedziałek –wspomnienie św. Wacława, wtorek- święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, środa- wspomnienie św. Hieronima, czwartek- wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus ,piątek- wspomnienie św. Aniołów Stróżów.


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 20.09. 2020 r.

 1.Dzisiaj jest dwudziesta piąta niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Bóg zapłać za większe ofiary składane dzisiaj na tacę z racji III niedzieli miesiąca. Obchodzimy Światowy Dzień Śródków Społecznego Przekazu. „Media są pewną formą obdarowania, ale są również pewnym ciężarem odpowiedzialności „– powiedział w rozmowie z KAI abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

2.Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos zaapelowała do wszystkich diecezji w Polsce aby wesprzeć ofiarami uchodźców . Ks. bp Grzegorz Kaszak wyraził zgodę na przeprowadzenie przez parafie zbiórki do puszek przed kościołami diecezji, po każdej Mszy Świętej, w niedzielę 27 września br., która obchodzona jest jako Dzień Migrantów i Uchodźców. Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska .

3.Spotkanie dla wszystkich katechizujących w szkołach na terenie naszej parafii odbędzie się w środę o godzinie 19.00 w domu parafialnym.

 

4.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO BĘDZIE CZYNNA OD CZWARKU – ZAKOŃCZONO PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE.

 

5.Najbliższe nauki przedślubne będą 3 i 4 października. Więcej informacji na stronie internetowej naszej parafii/ bazylika.pl/

 

6.Próby przed I Komunią Świętą:

 

S P Nr 4- wtorek – godzina 16.30

 

7.Spowiedź przed I Komunią Świętą: S P Nr 4 – piątek godzina 17.00.

 

8.Uroczystość I Komunii Świętej : S P Nr 4 niedziela godzina 14.30

 

9.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

10.Przypominamy, że nadal obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (1,5m), a wewnątrz kościoła zasłanianie ust i nosa.

 

W LITURGII Kościoła :

W poniedziałek –święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

W środę – wspomnienie św.  ojca Pio z Pietrelciny.

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 13.09. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta czwarta niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przypominamy, że nadal obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (1,5m), a wewnątrz bazyliki zasłanianie ust i nosa.

 

2.W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę. 

 

3.We wtorek przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 

3.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO JESZCZE  NIECZYNNA - TRWAJĄ PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE.

 

4.Pierwsze po wakacjach spotkanie dla ministrantów odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 10.00. Gromadzimy się przed głównym wejściem do bazyliki. Zachęcamy do przyjścia również tych, którzy chcą wstąpić w szeregi ministrantów. Spotkanie będzie miało formę informacyjną i organizacyjną.

Opiekunem służby liturgicznej ołtarza jest Ks. Grzegorz Woszczek.

 

 

5.W dniu 19 września o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie Msza Święta III Zakonu Świeckich Św. Franciszka , a następnie w Domu Św. Jana Pawła II  będzie  konferencja ojca Franciszkanina Andrzeja Zająca- zapraszamy.

 

6.Najbliższe nauki przedślubne będą 3 i 4 października. Więcej informacji na stronie internetowej naszej parafii/ bazylika.pl/

 

7.Próby przed I Komunią Świętą:

S P Nr 4- wtorek – godzina 18.40

S P Nr 5-środa: godzina 18.40, czwartek godzina 17.00

 

8.Spowiedź przed I Komunią Świętą: S P Nr 5 – piątek godzina 16.30

 

9.Uroczystość I Komunii Świętej : S P Nr 5- sobota godzina 11.00

 

10.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

11.W dzisiejszą niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

 


XXIIi NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 6.09. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta trzecia Niedziela Zwykła w roku liturgicznym.

 

1.a.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO JEST NIECZYNNA DO 15 WRZEŚNIA- TRWAJĄ PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE

 

1a.Diecezja w tym roku nie organizuje Pielgrzymki do Kalwarii. 

 

2.Próby przed I Komunią Świętą:

 

S P Nr 5-poniedziałek: godzina 16.00, środa godzina 18.45, czwartek godzina 18.40.

S P Żurada- wtorek godzina 16.45, środa godzina 16.45.

S P Nr 1- wtorek godzina 18.40, czwartek godzina 16.30.

 

3.Spowiedź przed I Komunią Świętą:

 

 S P Żurada – piątek godzina 16.30,

  S P Nr 1 – piątek godzina 17.00

 

4.Uroczystość I Komunii Świętej :

 

S P Żurada – sobota- 12 września godzina 11.00,

S P Nr 1 – niedziela 13 września godzina 14.30,

 

5.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

6.We wtorek – 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

7.W niedzielę za tydzień na Mszę św. o godz. 11.30 szczególnie zapraszamy dzieci z kl I na poświęcenie tornistrów.

 

8.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

 

9.Papież Franciszek zdecydował, że zbiórka dla Ziemi Świętej, która tradycyjnie odbywała się w Wielki Piątek, w tym roku będzie miała miejsce w niedzielę poprzedzającą święto Podwyższenia Krzyża, czyli 13 września.

 

10.W ramach zbiórki (poza festynami, zumbą, aukcjami charytatywnymi na pomoc na lek dla Oliwki będzie przemarsz 4 rycerzy w rycerskich strojach szlakiem zamków od Będzina do Krakowa (Będzin- Rabsztyn- Ojców-Kraków) w dniach 11-13.09.2020r.
Tej akcji pomocy będzie  towarzyszyć również telewizja tvp3

Parafia nasza włącza się w tę akcję pomocy pieniędzy na Oliwię dnia 11.09.2020 przed i po Mszy Świętej o 18:00. /Bliższe informacje będą w gablocie./

 

11.Komunikat Policji/ ostrzeżenia/


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 30.08.2020 r.

 

 1. Od 1 września w dni powszednie Msze Święte będą odprawiane o godzinie: 6.30, 7.00,8.00 i 18.00.

 

2.Na miejsce księdza Jacka Piwowarskiego Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał jako wikariusza Księdza Grzegorza Woszczka- rodaka Sułoszowej. Pierwszą parafią Księdza Grzegorza była Parafia Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej. W miejsce Księdza Pawła Tracza Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał do naszej parafii Księdza Tomasza Karasia, który ostatnio pracował w Parafii Św., Franciszka w Sosnowcu. Bardzo serdecznie witamy nowych naszych księży wikariuszy- życzymy im Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, opieki swoich patronów- niech ich posługa  kapłańska wyda jak najlepsze zbawcze owoce w naszej parafii- Szczęść Boże.

 

3.Na  rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego o godzinie 8.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza Święta za uczniów, nauczycieli , rodziców i wychowawców- serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W dniu 1 września przypada 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej- pamiętajmy w modlitwach o wszystkich ofiarach tego strasznego wydarzenia- Aż trudno uwierzyć ,że było to możliwe-  ,że „ludzie ludziom zgotowali ten los’.

 

4 .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w środę 2 września obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

 

 5.Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.W czwartek 03.09.2020 ks. Biskup Grzegorz obchodzi swoje imieniny. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Pasterza naszej diecezji.


6.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

8.Próby przed I Komunią Świętą uczniów klas IV SP Nr 1 .będą ;1,2,3 września o godz.18.40.

 

9.Zmarli w miesiącu sierpniu -Maria WÓJCICKA, Zenon KAŃCZUGA, Dariusz KMITA, Ks.Jan CHMIEST, Janina BEJGIER - KOCJAN, Stanisław CIEŚLIK, Ryszard KAZIRÓD, Dariusz SOLECKI, Tadeusz CHOCHOROWSKI, Krystyna Grzywna, Grzegorz ŁYDKA, Agnieszka MRÓWKA, Stanisław KARA, Helena SKUBIS, Krystyna KUREK, Janina GŁĄB, Władysław PRZYBYLSKI, Kazimiera KRAWIECZYŃSKA, JAN GŁĄB…. Ojcze nasz… .Zdrowaś Maryio… .Wieczny odpoczynek….

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.