Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIX  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 21.10.2018 r.

 

 1  Tydzień temu ,w  18 Dzień Papieski ,nasi Parafianie złożyli przed bazyliką do puszek ofiary w wysokości 4. 400 zł. na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia' . Bóg zapłać ofiarodawcom.

.Dzisiejsza niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Bóg zapłać.

 

2.W czwartek, w ramach VII Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Żywego Różańca, spotkają się o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego czciciele Matki Bożej Różańcowej, aby dziękować za dzieło Żywego Różańca w Polsce i prosić o beatyfikację sługi Bożej Pauliny Jaricot.

 

3.W sobotę odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

4.W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez cały oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2019 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwą.

 

6.Jutro, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

7.Rozpoczynamy Tydzień Misyjny- to czas większej modlitwy i wsparcia dla dzieła ewangelizacji w świecie.

 

8.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Jan Pawła II .


XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXVIII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 14.10.2018 r.

 

 1 W niedzielę dzisiejszą obchodzimy 18. Dzień Papieski, a we wtorek, 16 października będziemy wspominać 40  rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

 

2.Dzisiaj także obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Chcemy wspierać naszymi modlitwami rodziców, którzy przeżywają utratę dziecka.

 

3.Z racji Dnia Edukacji Narodowej nasze myśli kierujemy w stronę nauczycieli, katechetów i wychowawców. Otoczmy ich naszymi modlitwami. Niech ich praca dydaktyczna i wychowawcza przynosi jak najlepsze owoce.

 

4.W środę 17 października wspólnota Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu  będzie przeżywać obchody 50 lat swego istnienia. Z tej racji będzie odprawiona o godzinie 9.00 uroczysta Msza św.  pod przewodnictwem  Kanclerza Kurii ks. dr Mariusza Karasia. Obejmijmy naszą modlitwą Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Nauczycieli czynnych i emerytowanych, Pracowników Szkoły, Rodziców , Dzieci i młodzież oraz wszystkich dobroczyńców żyjących i  zmarłych.
Dnia 18.10.2018 o godz. 17.00 - Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu zaprasza Absolwentów, Rodziców Uczniów, mieszkańców osiedla Glinianki oraz Sympatyków i Przyjaciół naszej ' Piątki' na uroczystości z okazji Jubileuszu 50 – lat  szkoły. Liczymy na Państwa obecność. W programie: uroczysta akademia, spotkanie okolicznościowe i wspólna zabawa .

 

5.Sympozjum diecezjalne „Szkice pamięci. Wiara i patriotyzm” odbędzie się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, ul. Będzińska 60 w dniu 20 października 2018 r. Mecenasem sympozjum jest TAURON Polska Energia SA.
Patronat honorowy objęli JE ks. bp Grzegorz Kaszak oraz Instytut Pamięci Narodowej, oddział Katowice.
Program sympozjum w gablocie.

6.Dzisiaj jest ogólnopolska  zbiórka przy kościołach na fundusz stypendialny Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia . Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

7.W sobotę będziemy przeżywać w naszej parafii Uroczystość odpustową ku czci naszego Patrona św. Jana Kantego . Sumę odpustową o godzinie 17.00 odprawi Ksiądz Józef Ośródka. Wcześniejsze Msze święte będą o godzinie 6.30, 7.00, 8.00.Bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej uroczystości. Dzieci klas III będą miały na odpuście poświęcenie różańca, a kandydaci do bierzmowania potwierdzą, swoją obecnością modlitewną ,szczerą wolę dobrego przygotowania się do bierzmowania. 

 

8.Jesteśmy już po uroczystości poświęcenia organów po konserwacji. Za nami piękne trzy koncerty w ramach XIX Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w naszej bazylice. Drodzy Parafianie- wyrażam raz jeszcze wielką wdzięczność za wszystkie ofiary składane podczas wizyt kolędowych, w bazylice na tacę, w kancelarii i przesyłane na konto naszej parafii. Te ofiary pomogły doprowadzić do szczęśliwego końca gruntowną i całościową konserwację historycznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej świątyni. Jeszcze ostatnie rachunki musimy powypłacać, ale organy już grają. Następna niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Bóg zapłać.

 

9.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej  można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez cały oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2019 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwą.

 

10.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM; w poniedziałek- św. Teresa od Jezusa od Jezusa, we wtorek św. Jadwiga Śląska, w środę św. Ignacy Antiocheński, w czwartek św. Łukasz Ewangelista a w sobotę św. Jan Kanty.

 


Koncerty Organowe


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXVII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 7.10.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta siódma Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem  ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali domu św. Jana Pawła II.

 

3.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 13.00 będzie  uroczystość poświęcenia na zakończenie konserwacji Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice. Mszy świętej będzie przewodniczył Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

 

Wam- Drodzy Parafianie- wyrażam wielką wdzięczność za wszystkie ofiary składane podczas wizyt kolędowych, w bazylice na tacę, w kancelarii i przesyłane na konto naszej parafii. Te ofiary pomogły doprowadzić do szczęśliwego końca gruntowną i całościową konserwację historycznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice. Jeszcze ostatnie rachunki musimy powypłacać, ale organy już grają. Wcześniej- Wasi przodkowie przez 400 lat troszczyli się o te organy i przez wieki o naszą  świątynię i wszystko co stanowi jej wystrój. Bóg zapłać.

 

4.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej  można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez cały oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada do końca października roku 2019 wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwą.

 

5.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:*11 X – św. Jan XXIII, „Papież Dobroci” bądź „Dobry Papież Jan”, który zwołał Sobór Watykański II.

* 13 X – bł. Honorat Koźmiński, kapłan, zakonnik ze Zgromadzenia Ojców Kapucynów, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych”, „męczennik konfesjonału”;

 

 6.W dniach 8-10 października o godz. 19:00 w naszej Bazylice odbędą się festiwalowe koncerty, podczas których zabrzmi wokalno-instrumentalna oraz organowa muzyka dawna.Serdecznie zapraszamy.

 

 


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXVI  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 30.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta szósta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.W tym tygodniu będzie I czwartek , I piątek miesiąca i I sobota miesiąca. W I czwartek Kościół czci Chrystusa Najwyższego Kapłana i modli się za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej. W kaplicy Św. Jana Kantego wspólna adoracja będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00.
W I piątek czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź będzie na Mszach Świętych i od godziny 16.00 do 17.30 .
W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. W naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca, a o godzinie 17.00 będzie Msza Święta za Radio Maryja i TV Trwam oraz inne media służące dziełu ewangelizacji.

 

3.Msza Święta wieczorna od 1 października będzie odprawiana o godzinie 17.00. Rozpoczynamy Nabożeństwo Różańcowe, które będzie odprawiane o godzinie 16.30.- serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tej prostej, pięknej i skutecznej modlitwie.

 

4.. W najbliższą niedzielę Róże Różańcowe zapraszają na Różaniec na godzinę 16.00 i o godzinie 17.00 będzie Msza Święta w intencji Kół Różańcowych.
„W pierwszą niedzielę października będziemy zbierać ofiary do puszek, które zostaną przeznaczone na dzieła caritas, m.in.: schronienie dla ponad 200 osób każdego dnia, w tym także dzieci, ciepły posiłek, który dla wielu jest jedynym w ciągu dnia, rehabilitację niepełnosprawnych, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Drogie siostry i bracia to dzięki Wam Caritas w naszej diecezji może podejmować ciągle nowe zadania. Obecnie dobiega końca wyposażanie Dziennego Domu dla 30-tu osób starszych, jak również generalny remont Schroniska dla Bezdomnych. Za każde wsparcie a szczególnie za złożone do puszek 7.X. w imieniu naszych podopiecznych z serca dziękujemy i zapewniamy o modlitwie.
Ks. Tomasz Folga dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej „


5.Wszystkim, którzy w miesiącu październiku będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

6.Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Margaretki do udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce Margaretek w dniu 13 października do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Zapisy do dnia 5 października w zakrystii lub  kancelarii Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Koszt wyjazdu 20 zł.

 

7.W przyszłą niedzielę o godzinie 13.00 będzie  uroczystość poświęcenia na zakończenie konserwacji Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice. Mszy świętej będzie przewodniczył Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Oprócz zaproszonych gości  z zagranicy i kraju bardzo serdecznie zapraszam Was Drodzy Parafianie- to Wy , a wcześniej Wasi przodkowie przez 400 lat troszczyli się najbardziej o olkuskie organy i przez wieki o naszą  świątynię i wszystko co stanowi jej wystrój.

Brzmienie organów sprzed konserwacji już jest historią. To brzmienie organów zostało utrwalone na płycie pt. ORGANY Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Bazylice  Mniejszej p w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu[1611-1633].Utwory organowe oraz słowo o historii olkuskich organów zarejestrował Krzysztof Urbaniak. W dzisiejszą  niedzielę przed bazyliką można będzie  nabyć tę płytę w cenie 15 zł., jako cegiełkę na konserwację organów i jednocześnie bardzo cenną pamiątkę. Dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego za pomoc w nabywaniu przez Parafian wspomnianej plyty.

 

8.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

– 1.X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus

– 2.X-wspomnienie obowiązkowe św. Aniołów Stróżów –– 4.X – św. Franciszka z Asyżu

-5.X - wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

 

9.Zmarli w miesiącu wrześniu nasi Parafianie – śp: Andrzej Czarnota, Genowefa Stanek, Jerzy Piątek, Andrzej Król, Dariusz Pytlak, Władysława Kordaszewska, Mieczysław Jałowiec, Jerzy Tarnówka – Ojcze nasz …Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXV  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 23.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta piąta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.W sobotę 29 września   odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

3.PTTK Oddział w Olkuszu, Koło Grodzkie PTTK w Olkuszu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, jako organizatorzy XXXII Rajdu Szlakami Walk Oddziału „ Hardego” zapraszają  na historyczny piknik przy remizie OSP w Bydlinie w dniu 29 września 2018 r. Wszystkie te wydarzenia poprzedzi Msza Święta o godzinie 13.00. w Kościele pw. Św. MAŁGORZATY w  Bydlinie. Bliższe informacje w gablocie.

 

4.W dniu 2 października będzie diecezjalna pielgrzymka kandydatów do bierzmowania na Kalwarię Zebrzydowską- zapisy u katechetów.

 

5.W Domu Pogrzebowym na cmentarzu trwają  prace malarskie i modernizacyjne. Do zakończenia tych prac pogrzeby będą się odbywać we wtorki, czwartki i soboty.

 

6.Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od uroczystości poświęcenia i zakończenia konserwacji Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice. Brzmienie organów sprzed konserwacji już jest historią. To brzmienie organów zostało utrwalone na płycie pt. ORGANY Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Bazylice  Mniejszej p w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu[1611-1633].Utwory organowe oraz słowo o historii olkuskich organów zarejestrował Krzysztof Urbaniak. W najbliższą niedzielę przed bazyliką można będzie  nabyć tę płytę w cenie 15 zł., jako cegiełkę na konserwację organów i jednocześnie bardzo cenną pamiątkę.

 

7.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM

 

– 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440-1505), prezbiter, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami

– 27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów, i Sióstr Miłosierdzia – szarytek.

– 28 IX – św. Wacław (ok. 903-935), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina. Św. Wacław jest patronem, Czech.

-29 IX - w sobotę przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXIV  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 16.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta czwarta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro po Mszy świętej wieczornej.

 

2.Wczoraj odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka na Kalwarię Zebrzydowską . Z naszej parafii 250 osób brało udział w pielgrzymce. Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim pątnikom za wspólną modlitwę w intencjach Kościoła, diecezji, wszystkich naszych parafian i w intencjach osobistych. Bóg zapłać.

 

3.Dzisiejsza niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Bóg zapłać..

 

4.Dzisiaj o godz. 15.30 będzie Msza Święta dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych.

 

Terminy I Komunii Świętej w 2020 roku są  planowane następująco :

 

S.P Nr 1 i Żurada – 9 maja 2020 r, ,

 

 S.P Nr 4 i Sieniczno - 23 maja 2020 r. ,

 

 S.P. Nr 5 – 30 maja 2020 r.

 

5.Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.

 

6.Jutro 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

7.W tym tygodniu patronują nam:

 • 18 IX św. Stanisław Kostka, patron polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia.Uczniów szkół podstawowych zapraszamy jutro do bazyliki na godzinę 18.00 na Mszę świętą, aby modlić  się za przyczyną św. Staislawa , a młodzież gimnazjum i szkół srednich prosimy na wspolną modlitwę we wtorek na godzine 18.00
 • Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.
 • 20 X – święci męczennicy z Korei; pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich towarzysze,
 • 21 IX św. Mateusz Ewangelista i Apostoł,
 • 23 IX – św. ojciec Pio, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej oraz niestrudzony spowiednik.

XXIII NIEDZIELA ZWYKLA

XXIII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 9.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta trzecia Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej zaprasza małżonków, rodziców, katechetów, nauczycieli, młodzież oraz inne osoby do udziału w Studium Życia Rodzinnego. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 21 września 2018 r. w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej. Więcej informacji na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej.

 

3, Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy do kolejnej edycji obu programów. Więcej informacji o możliwości  zgłoszenia i całej akcji na www.superw.pl . Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.

 

4.Zapraszamy na IX edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny 15 września 2018 r. do Wydziału Nauk o Ziemi, ul. Będzińska 60.
W programie:
g.15.00 - Ks. dr Wojciech Kućko: ' Święty Stanisław Patron Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

5.Do wtorku trwać będą zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej . Pielgrzymka odbędzie się w III sobotę września czyli 15 września we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Będzie to już V diecezjalna i XVII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Zapisy przyjmujemy w kancelarii. Koszt pielgrzymki 25 zł -płatne przy zapisie.

Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii. 

 

6.W najbliższą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 11.30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych uczniom klas I szkoły podstawowej- serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.

 

7.Najbliższa niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Wczoraj podczas świętowania uroczystości XX- lecia Partnerstwa Olkusza i Schwalbach - delegacja niemiecka przekazała, zebrane w tamtejszej społeczności ,ofiary w wysokości tysiąc EURO na konserwacje historycznych organów w naszej bazylice- za ten dar ,w imieniu całej naszej parafii, jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

8.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 15.30 prosimy uczniów klas III szkoły podstawowej wraz ze swymi rodzicami. Uczniowie tych klas rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do I spowiedzi i I Komunii świętej. Przypominamy, że terminy I Komunii Świętej dla obecnych klas III szkoły podstawowej są następujące :11 maja 2019 r. - S.P Nr 1 i Żurada,  25 maja 2019 r., S.P. Nr 4 i Sieniczno, 1 czerwca 2019 r.- S.P. Nr 5.

 

Terminy I Komunii Świętej w 2020 roku są  planowane następująco :

 

S.P Nr 1 i Żurada – 9 maja 2020 r, ,

 

 S.P Nr 4 i Sieniczno - 23 maja 2020 r. ,

 

 S.P. Nr 5 – 30 maja 2020 r.

 

9.W najbliższy piątek o godzinie 17.15 w bazylice odbędzie się katecheza przed chrztami- serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców i chrzestnych.

 

10.W najbliższy piątek o godzinie 17.15 w bazylice odbędzie się katecheza przed chrztami- serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców i chrzestnych.

 

11.Wspólnota KOL 3,2-3 będzie miała spotkanie w piątek o godzinie 19.00 – zapraszamy.

 

12.Od 21-23 września w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu będzie jesienna sesja rekolekcyjna w ramach Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła – bliższe informacje w gablocie.

 

12.Klub Sportowy „ KS OLKUSZ” informuje, że w dniu 15 września o godzinie 16.00 odbędzie się Bieg Uliczny „ III Srebrna Dziesiątka” oraz Memoriał Kazimierza Chechelskiego. W czasie trwania imprezy spodziewane są następujące utrudnienia w ruchu : Zakaz ruchu w Rynku będzie obowiązywał w dniu 15 września od godziny 9.00 – 19.00. Ograniczenia ruchu od godziny 16.00 – 17.30 będą obowiązywać na ulicach: Floriańskiej, Górniczej, Mickiewicza, Sławkowskiej, Hutniczej, Gwareckiej, Kopalnianej, Skarbnika, J. Kantego, Szpitalnej, Kościuszki, K. K. Wielkiego, Fr. Nullo i Karkowskie Przemieście .

 

13.W czwartek Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana Chryzostoma, w piątek- święto Podwyższenia Krzyża  Świętego ,a  w sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

 

 


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 2.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

2.W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  Księdza Jacka Piwowarskiego , który ostatnio pracował w Parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach i Księdza  Zenona Ptaka , którego ostatnim miejscem pracy była Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu..Bardzo serdecznie witamy nowych kapłanów i życzymy im Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ich posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce.

 

3.Jutro o godzinie 8.00 będzie odprawiona Msza Święta na rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli, aby Bogu powierzyć trud nauki i wychowania .

Spowiedź na początek roku szkolnego będzie w I piątek miesiąca od godziny 16.00 do 18.30.

 

4.We wtorek ,o godzinie 19.00 na plebanii będzie spotkanie wszystkich katechizujących na terenie naszej parafii.

 

5.W I środę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą wieczorną o godzinie 18.00 wszystkich trwających w dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy świętej będzie można przystąpić do tego dzieła modlitwy o ochronę życia poczętych dzieci.

 

6.Rozpoczynamy zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej , która odbędzie się w III sobotę września czyli 15 września we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Będzie to już V diecezjalna i XVII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Zapisy przyjmujemy w kancelarii. Koszt pielgrzymki 25 zł -płatne przy zapisie.Wyjazd autokarów z parkingu koło Victorri nastapi o godzinie 6.00.

 

7.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 13.00 prosimy kandydatów do bierzmowania z klas 8 szkół podstawowych i klas 3 gimnazjum wraz ze swymi rodzicami. Spotkanie jest obowiązkowe i rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

8.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego- papieża i doktora Kościoła ,a w sobotę będzie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

9.Zarząd Osiedla Glinianki zaprasza wszystkich mieszkańców Osiedla Glinianki na festyn osiedlowy, który odbędzie się w dniu 08.09.2018r.  o godzinie 16.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Szczegółowe informacje o harmonogramie i atrakcjach znajdą państwo na plakatach. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Od 1 września pierwsza  Msza święta w dni powszednie już jest odprawiana o godzinie 6.30.

 

 

 10.Zmarli w miesiącu sierpniu - śp. :Ściążko Antoni, Goraj Stanisława, Sałek Marianna, Mularczyk Krystyna, Kallista- Glanc Małgorzata, Nowak Teresa, Wójcicki Jacek, Głodkowska  Alfreda, Bebeńca Aleksandra, Piątek Mieczysław, Knapik Józefa, Bonior Piotr, Mendrek Marianna, Krzemień Adam, Kluczewska Marianna,  Banyś Andrzej, Prządo Krystyna, Krawiec Renata, Bednarz Renata, Woldańska Bożena, Stasik Stefan, Papiernik Kazimierz, Kućmierz Waleria, Chmiest Helena, Glińska Wanda, Kulawik Marek, Kubok Maria, Kluczewski Jerzy…. Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


XXI NIEDZIELA ZWYKLA- UROCZYSTOŚĆ NAJSWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

 XXI  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 26.08.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela zwykła w roku liturgicznym i jednocześnie, z racji 26 sierpnia- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

 

2.W poniedziałek Kościół obchodzi wspomnienie św. Moniki, we wtorek św. Augustyna-biskupa i doktora Kościoła, w środę wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

 

3.W sobotę, 1 września przypada 79 rocznica napaści Niemiec na Polskę .Ta agresja rozpoczęła jednocześnie wybuch II Wojny Światowej. Modlić się będziemy za poległych i pomordowanych i prosić będziemy o trwały i sprawiedliwy pokój między narodami.

 

4.Z okazji przypadającego we wrześniu liturgicznego wspomnienia św. Grzegorza Wielkiego - patrona Ks. Biskupa Grzegorza - uroczysta Msza św. koncelebrowana przez licznych Kaplanów w intencji pasterza diecezji będzie odprawiona w sobotę 01.09.2018 r. o godz. 10.30 w bazylice katedralnej.

 

5.W ramach corocznych zmian wikariuszowskich w Diecezji Sosnowieckiej, Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak skierował trzech naszych księży wikariuszy na nowe placówki duszpasterskie. Ksiądz Piotr Bardo został administratorem Parafii świętego Jana Chrzciciela w Porębie Górnej, Ksiądz Waldemar Kuś został wikariuszem w Parafii świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Ksiądz Piotr Janiczek został  wikariuszem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej- Strzemieszycach. Bardzo serdecznie dziękujemy księżom za pracę duszpasterską i katechetyczną w naszej Parafii i życzymy, aby posługa kapłańska w nowych parafiach wydawała jak najlepsze zbawcze owoce. Życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  nowych kapłanów, których przywitamy w przyszłą niedzielę.

6.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 2 września w Chechle, i rozpocznie mszą świętą o godzinie 14.00.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.