Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 2.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

2.W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  Księdza Jacka Piwowarskiego , który ostatnio pracował w Parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach i Księdza  Zenona Ptaka , którego ostatnim miejscem pracy była Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu..Bardzo serdecznie witamy nowych kapłanów i życzymy im Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ich posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce.

 

3.Jutro o godzinie 8.00 będzie odprawiona Msza Święta na rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli, aby Bogu powierzyć trud nauki i wychowania .

Spowiedź na początek roku szkolnego będzie w I piątek miesiąca od godziny 16.00 do 18.30.

 

4.We wtorek ,o godzinie 19.00 na plebanii będzie spotkanie wszystkich katechizujących na terenie naszej parafii.

 

5.W I środę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą wieczorną o godzinie 18.00 wszystkich trwających w dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy świętej będzie można przystąpić do tego dzieła modlitwy o ochronę życia poczętych dzieci.

 

6.Rozpoczynamy zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej , która odbędzie się w III sobotę września czyli 15 września we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Będzie to już V diecezjalna i XVII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Zapisy przyjmujemy w kancelarii. Koszt pielgrzymki 25 zł -płatne przy zapisie.Wyjazd autokarów z parkingu koło Victorri nastapi o godzinie 6.00.

 

7.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 13.00 prosimy kandydatów do bierzmowania z klas 8 szkół podstawowych i klas 3 gimnazjum wraz ze swymi rodzicami. Spotkanie jest obowiązkowe i rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

8.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego- papieża i doktora Kościoła ,a w sobotę będzie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

9.Zarząd Osiedla Glinianki zaprasza wszystkich mieszkańców Osiedla Glinianki na festyn osiedlowy, który odbędzie się w dniu 08.09.2018r.  o godzinie 16.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Szczegółowe informacje o harmonogramie i atrakcjach znajdą państwo na plakatach. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Od 1 września pierwsza  Msza święta w dni powszednie już jest odprawiana o godzinie 6.30.

 

 

 10.Zmarli w miesiącu sierpniu - śp. :Ściążko Antoni, Goraj Stanisława, Sałek Marianna, Mularczyk Krystyna, Kallista- Glanc Małgorzata, Nowak Teresa, Wójcicki Jacek, Głodkowska  Alfreda, Bebeńca Aleksandra, Piątek Mieczysław, Knapik Józefa, Bonior Piotr, Mendrek Marianna, Krzemień Adam, Kluczewska Marianna,  Banyś Andrzej, Prządo Krystyna, Krawiec Renata, Bednarz Renata, Woldańska Bożena, Stasik Stefan, Papiernik Kazimierz, Kućmierz Waleria, Chmiest Helena, Glińska Wanda, Kulawik Marek, Kubok Maria, Kluczewski Jerzy…. Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


XXI NIEDZIELA ZWYKLA- UROCZYSTOŚĆ NAJSWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

 XXI  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 26.08.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela zwykła w roku liturgicznym i jednocześnie, z racji 26 sierpnia- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

 

2.W poniedziałek Kościół obchodzi wspomnienie św. Moniki, we wtorek św. Augustyna-biskupa i doktora Kościoła, w środę wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

 

3.W sobotę, 1 września przypada 79 rocznica napaści Niemiec na Polskę .Ta agresja rozpoczęła jednocześnie wybuch II Wojny Światowej. Modlić się będziemy za poległych i pomordowanych i prosić będziemy o trwały i sprawiedliwy pokój między narodami.

 

4.Z okazji przypadającego we wrześniu liturgicznego wspomnienia św. Grzegorza Wielkiego - patrona Ks. Biskupa Grzegorza - uroczysta Msza św. koncelebrowana przez licznych Kaplanów w intencji pasterza diecezji będzie odprawiona w sobotę 01.09.2018 r. o godz. 10.30 w bazylice katedralnej.

 

5.W ramach corocznych zmian wikariuszowskich w Diecezji Sosnowieckiej, Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak skierował trzech naszych księży wikariuszy na nowe placówki duszpasterskie. Ksiądz Piotr Bardo został administratorem Parafii świętego Jana Chrzciciela w Porębie Górnej, Ksiądz Waldemar Kuś został wikariuszem w Parafii świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Ksiądz Piotr Janiczek został  wikariuszem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej- Strzemieszycach. Bardzo serdecznie dziękujemy księżom za pracę duszpasterską i katechetyczną w naszej Parafii i życzymy, aby posługa kapłańska w nowych parafiach wydawała jak najlepsze zbawcze owoce. Życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  nowych kapłanów, których przywitamy w przyszłą niedzielę.

6.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 2 września w Chechle, i rozpocznie mszą świętą o godzinie 14.00.


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 19.08.2018 r.

 

1Dzisiaj jest dwudziesta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. W naszej parafii, ta niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na prace konserwatorskie organów Hansa Hummla w naszej bazylice- Bóg zapłać za składane na ten cel ofiary

 

2.W poniedziałek dotarła na Jasną Górę Olkuska Piesza Pielgrzymka. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom tego pątniczego trudu, dziękujemy kapłanom; księdzu Piotrowi Janiczkowi i księdzu Czesławowi Rechulowi, dziękujemy służbom porządkowym, muzycznym, medycznym , grupie żywieniowej i transportowej- Bóg zapłać. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy jako sponsorzy i ofiarodawcy wsparli pielgrzymów. W ich intencji, dzisiaj o godzinie 11.30 jest odprawiana Msza Święta  dziękczynna. Niech Bóg wynagrodzi wszelką życzliwość.

 

3.Dzisiaj w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki. Artystka zaprezentuje olkuskim wielbicielom sztuki między innymi cykl prac poświęconych olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Będzie okazja do zobaczenia malarskich interpretacji wizerunku bazyliki z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, co stanowi interesujący przekaz dla miłośników sztuki i najcenniejszego zabytku architektonicznego w Olkuszu. Będzie można na żywo podpatrzeć, jak Irena Kiełtyka przy pomocy farb i pędzla przenosi na płótno znane nam wszystkim widoki. Będzie również możliwość kupna jej prac, a połowa dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana przez artystkę na renowację olkuskich organów Hansa Hummla./Za Przeglądem Olkuskim/. Za tę piękną inicjatywę i gest ofiarności dziękujemy nabywającym obrazy i Pani Irenie

.

4.W sobotę 25 Sierpnia , odbędzie się   spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel. Spotkanie rozpocznie się  Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza i Msza Św. to kolejne punkty wspólnej modlitwy. Na koniec- tradycyjnie kawa, herbata .  Zapraszamy wszystkich chętnych .

 

5.W poniedziałek Kościół wspomina św. Bernarda-opata i Doktora Kościoła, we wtorek św. Piusa X- papieża a w piątek Kościół oddaje cześć św. Bartłomiejowi -apostołowi.


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 12.08.2018 r.

1.Dzisiaj jest dziewiętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.We wtorek, 14 sierpnia, obchodzimy wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego. W oświęcimskim obozie bez wahania ofiarował swoje życie, by ocalić ojca rodziny. Niech uczy nas miłości do drugiego człowieka. W parafii św. Maksymiliana w Olkuszu- suma odpustowa będzie odprawiona o godzinie 18.00

 

3  W środę, 15 sierpnia, obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W katedrze sosnowieckiej – uroczystość odpustowa, a w naszym dekanacie parafia w Braciejówce również obchodzi odpust.

 

W naszej bazylice porządek Mszy św. jak w niedzielę.

 

Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.

 

Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Maryję Bóg. 

W dniu 15 sierpnia wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

 

4.W piątek 17 VIII wspominamy św. Jacka Odrowąża, polskiego dominikanina, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.

 

 

 

KOMUNIKAT
BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

 

 

 

Umiłowani Diecezjanie!

Pismo Święte wielokrotnie zachęca do tego, by człowiek okazywał wdzięczność Panu Bogu. W Liście do Kolosan czytamy: I bądźcie wdzięczni! (Kol 3, 15). Ważność nakazów zapisanych w Biblii podkreślał szesnastowieczny mistrz życia duchowego Święty Ignacy Loyola. W jego tekstach znajdujemy następujące stwierdzenie: Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń.

Wykorzystujmy więc każdą okazję, by okazywać naszą wdzięczność wobec Pana Boga za otrzymane dobrodziejstwa. Taką znakomitą sposobnością są wpisujące się od wieków w piękną tradycję ludową dożynki.

Tegoroczne Diecezjalno–Powiatowo–Gminne Dożynki odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia na Podzamczu w Ogrodzieńcu. Głównym punktem uroczystości będzie dziękczynna Eucharystia, która zostanie odprawiona o godzinie 15.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu. Poprzedzi ją konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z elementami patriotycznymi, który rozpocznie się o godz. 14.30. Po zakończeniu Mszy Świętej, około godz. 16.00 nastąpi przejście korowodu dożynkowego na teren Zamku w Ogrodzieńcu, gdzie odbędzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszam rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców, a także pozostałych diecezjan; wszystkich, którzy pragną okazać wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne plony i podziękować spracowanym rolnikom za ich trud oraz prosić Stwórcę o błogosławieństwo na przyszły rok. Mam nadzieję,
że nie zabraknie wspaniałych wieńców dożynkowych i pachnących bochnów chleba upieczonych z nowego ziarna.

               Z pasterskim błogosławieństwem

 

 

Wasz Biskup
+ Grzegorz

 

 


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

 

 

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 5.08.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest osiemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Zapisy na pielgrzymkę do Grupy Biało-Czerwonej będą dzisiaj po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00. Serdecznie zapraszamy pielgrzymów z Grupy Biało-Czerwonej na spotkanie organizacyjne w poniedziałek 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00.

 

3.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w dzisiejszą niedzielę i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w bazylice św. Andrzeja Ap.

 

4.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00.Już czwarty raz przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Piotr Janiczek ,a w prowadzeniu modlitw i śpiewów będzie pomagał Ksiądz Czesław Rechul. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

5.Bóg zapłać wszystkim, którzy w poprzednią niedzielę , na prośbę rodziców Amelki, przed bazyliką, złożyli ofiary w wysokości 11 809,89 zł na konieczną operację jej rączki. Bóg zapłać ofiarodawcom, Bóg zapłać strażakom za pomoc w zbiórce.

 

6.Jutro będzie Święto Przemienienia Pańskiego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiona o łaskę przemieniania ku lepszemu w sprawach wiary, nadziei i miłości oraz o łaskę przemiany ku zdrowiu. Zapisy na intencje przyjmujemy dzisiaj w zakrystii i jutro przed Mszą Świętą.

 

7.W środę w Sosnowieckiej Diecezji będzie święto Rocznicy Poświecenia Bazyliki Katedralnej, w czwartek Kościół będzie obchodził święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy- patronki Europy. Święty Wawrzyniec- diakon i męczennik będzie czczony w piątek, a w sobotę będzie wspomnienie św. Klary- dziewicy.

 

8.W dniu 8 sierpnia o godzinie 12.30 wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , będą odpoczywać pielgrzymi z Dekanatu Andrychowskiego. Caritas naszej parafii i plebania podejmie ich posiłkiem południowym. Dziękujemy wszystkim, którzy wesprą trud pielgrzymi pątników. Bóg zapłać.

 

9.W sobotę ,11 sierpnia o godz. 17.00 na Olkuskim Rynku odbędzie się Publiczny Różaniec w intencji odnowy moralnej naszej Ojczyzny oraz o zadośćuczynienie za grzech aborcji w naszym kraju.

 

10.Zmarli w miesiącu lipcu nasi Parafianie :śp. :Zdzisław Klich, Marian Brzuska, Stanisław Nowak, Marianna Osuch, Alfreda Tracz, Jadwiga Kulig, Krystyna Kielan, Wojciech Madej, Teresa Szczerba, Janina Banasik, Adam Przewięźlikowski …Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 

 


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 29.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest siedemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym

 

2.Od środy rozpoczyna się sierpień- miesiąc abstynencji i modlitwy o trzeźwość w Polsce.

 

3.W dniu, 1 sierpnia, będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Z tej okazji Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Zwiazek Żolnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz oraz Zwiazek Harcerstwa Rzeczpospolitej Hufiec Olkusz, organizują lokalne uroczystości upamiętnajace to wydarzenie. Uroczystosci rozpoczną się 1 sierpnia t.r. na Starym Cmentarzu w Olkuszu ( przy ulicy F.Nullo) dziesiec minut przed 17.00. Dodatkowo uroczystosci uświetni kompania Honorowa Wojska Polskiego, apel pamieci oraz wspólna modlitwa. Oby ofiara  życia zlożona przez powstanców warszawskich, przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca.

 

5.W poprzednią niedzielę, z racji błogosławieństwa kierowców i pojazdów, kierowcy wsparli misjonarzy ofiarami wysokości 5490 zł. w tym 60 euro. Miva Polska przeznacza te ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać.

 

6.Wczoraj w godzinach południowych, zatrzymała się przy naszej bazylice Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Caritas parafii ugościła 1000 pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

7.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą dzisiaj po Mszy Św. o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

8.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

 9.Bóg zapłać wszystkim, którzy dzisiaj , na prośbę dziców Amelki, przed bazyliką składają ofiary na konieczną operację jej rączki. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM

 

* 31 lipca – św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów,

* 1 sierpnia – św. Alfons Liguori, biskup i Doktor Kościoła,

* 4 sierpnia – Jan Maria Vianney patron proboszczów.

 

11.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się tradycyjnie w czwartek 2 sierpnia br. o godz. 11.00 Uroczystą Sumą Odpustową.

 

12.Wszystkim, którzy w miesiącu sierpniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy ; Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 


26 lipca- SUMA ODPUSTOWA KU CZCI ŚW. ANNY BĘDZIE O GODZINIE 11.30-ZAPRASZAMY.

Msze święte będą w odpust odprawione o godzinie: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszamy Was, drodzy parafianie- przyjdźcie uczcić naszą patronkę św. Annę w jej liturgiczne święto.


26 lipca-OPUST KU CZCI ŚW. ANNY


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 22.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest szesnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.W  czwartek- 26 lipca parafia nasza będzie obchodziła Uroczystość odpustową ku czci naszej patronki św. Anny. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30 i 18.00. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną ,o godzinie 11.30 odprawi profesor Seminarium Duchownego w Częstochowie Ks. Jan Koclęga.. Bardzo serdecznie zapraszam Was drodzy parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę.  „Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona, stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy świętej, organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).

Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).

To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).

Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:

 • Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub
 • Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.

Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

3.Dzisiaj , po każdej Mszy św., odbywa się w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

4.Jak co roku ,Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniu 28 lipca w godzinach południowych będzie odpoczywać przy naszej bazylice- Caritas parafii podejmie pielgrzymów posiłkiem. Będziemy wdzięczni osobom, które chciałyby się włączyć w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 29 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

6.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

 

7.Amelia ma niespełna 11 miesięcy, mieszka na terenie naszej parafii i jeszcze nie wie, że jest inna niż jej rówieśnicy. Lewa rączka dziewczynki nie jest w pełni ukształtowana, po prostu „nie działa”. Można to jednak zmienić! Trudnej operacji podjął się jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Operacja w Stanach Zjednoczonych to koszt prawie 400 tys. złotych. To cena za zdrowie i normalne dzieciństwo Amelki. W przyszłą niedzielę , na prośbę rodziców Amelki, przed bazyliką ,można złożyć ofiary na ten cel. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 15.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest piętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym, jako trzecia niedziela miesiąca jest w naszej Parafii niedzielą większej ofiarności na konserwację historycznych organów w naszej bazylice- dziękujemy za przychylność dla tego dzieła.

 

2.Jutro w poniedziałek 16 lipca – UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL a w Czernej Jubileusz 30 rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu MB SZKAPLERZNEJ. Po każdej Mszy św. w Czernej będzie można przyjąć Szkaplerz Święty . Uroczysta Msza św. polowa z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem ks Bpa Kazimierza Górnego będzie odprawiona o godz. 11.00

 

3  W sobotę, 21 lipca, odbędzie się w sanktuarium  w Czernej XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Kaleta – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. O godz. 14.00 będzie uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, a następnie nabożeństwo eucharystyczne.

 

4.W niedzielę za tydzień 22 lipca  po każdej Mszy św., odbędzie się w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami. które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy głoszących Ewangelię w różnych krajach świata.

 

5.Przez całe wakacje w dni powszednie nie ma Mszy Świętej o godzinie 6.30- będą Msze Święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.W kościele Św. Maksymiliana w Olkuszu ostatnia niedzielna Msza Święta będzie odprawiana o godzinie 20.00.

 

6.Przez cały lipiec, sierpień i wrzesień stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego będzie czynny od godziny 10.00 do 11.00.

 

7.Jak co roku Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę zawita do Żurady w dniu 15 lipca w godzinach popołudniowych, a od godziny 10.00 -14. 00 kwatermistrzowie nawiedzą domy z prośbą o nocleg.

 

8.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się tradycyjnie w czwartek 2 sierpnia br. o godz. 11.00 Uroczystą Suma Odpustowa.

 

9 Sosnowiecka pielgrzymka na Jasną Górę
„Wiara i patriotyzm” – to hasło XXVII pieszej pielgrzymki z Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę w roku 2018. Pierwsza grupa wyrusza z Olkusza w dniach od 9-13 sierpnia.

Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 29 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

 

10. W piatek ksiądz Czesław Rechul bedzie obchodził swoje imieniny- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa , opieki Matki Bozej i swego patrona blogosławionego Czesława.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.