Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

OSIEMNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE-Parfia św. Andrzeja Apostoła w Olkszu -1 sierpnia 2021 r.

 

1.W codziennej pogoni możemy zapomnieć o tym, by niekoniecznie być człowiekiem, ale nieustannie stawać się człowiekiem. Współczesny człowiek to homo viator – człowiek w drodze. Czy jednak dostrzegamy, że życie jest tylko wędrówką ku wieczności? Niech miesiąc sierpień będzie przeżywany w trzeźwości- naszą trzeźwością dodajmy siły słabym.

 

2.„Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich..

 

3.Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu odpust w bazylice Matki Bożej Anielskie w Dąbrowie Górniczej.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha .

 

W piątek okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

 

5.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca sierpnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

6.W piątek 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 10.00 będzie w intencjach o łaskę przemienienia ku lepszemu w sprawach wiary i codzienności. Intencje można zgłaszać w kancelarii i zakrystii.

 

7.W tym tygodniu patronuje nam:– w środę 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, gorliwy duszpasterz, patron proboszczów.

 

8.Zmarli w miesiącu lipcu Parafianie : ś p. Anna MISIEK, Stanisław ŻUCHOWICZ, Stanisława NOGA, Jerzy ŻAK, Barbara WĄS, Władysław JANUSZEK, Bronisława STARZYK, Mirosława CZERNIAK, Zuzanna SZOTEK, Zofia SKOREK, Stanisław OSUCH, Danuta ŚLĘZAK, Danuta TABOREK, Zofia STACH, Jerzy KNYPS, Janina MĄCZKA, Barbara CHOCHÓŁ, JERZY DRYGAŁA, Eleonora BAŁAZY, Daniela MARUNOWSKA, Jadwiga SMAGA…. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek….


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

XVII NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -25.07..2021 r.

 

1.Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest obchodzony w dzisiejszą  niedzielę -jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Odpust zupełny będą mogły uzyskać osoby, które – oprócz spełnienia zwykłych warunków –wezmą udział w Mszy świętej. Na tych samych warunkach będzie on też przysługiwał tym osobom, które tego dnia odwiedzą osoby starsze znajdujące się w potrzebie i osamotnieniu lub – w przypadku niemożliwości osobistego spotkania – skontaktują się z nimi i spędzą wspólnie czas dzięki pomocy środków telekomunikacyjnych. Z możliwości skorzystania z odpustu będą mogły skorzystać też osoby starsze, które z powodu choroby czy innych przeszkód zdrowotnych, nie będą mogły wziąć fizycznie wziąć udziału w tych obchodach, ale pozostaną w szczególnej łączności duchowej.

 

2.W ramach ogólnopolskiej zbiórki pomocowej przy kościołach- dzisiaj wspieramy poszkodowanych w powodziach i wichurach w Polsce , Holandii, Belgii i Niemczech. Bóg zapłać Caritas za pomoc w zbiórce i Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

3.W dzisiejszą niedzielę –wspomnienie św. Krzysztofa– patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów jest po każdej Mszy świętej . Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

4.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pana Radosława Kuliberdy z Łodzi, a Pan Krzysztof Urbaniak wygłosi prelekcję p.t. – „Rzecz o metalu i piszczałkach organowych”. – Zapraszamy .

 

5.W dniu 26 lipca- /jutrzejszy poniedziałek/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30 odprawi Ksiądz Prałat Stanisław Gębka- emerytowany proboszcz katedry Św. Rodziny w Częstochowie. Msze święte z kazaniem  w odpust będą odprawione o godzinie :7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  18.00. Ksiądz kaznodzieja od wielu lat wspiera potomków Polaków mieszkających w Kazachstanie- jest zaangażowany w pomoc przy budowie Domu Pielgrzyma w Oziornoje. Bardzo serdecznie zapraszamy Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W odpust kancelaria będzie nieczynna. 

 

6.W tym tygodniu patronują nam:– w poniedziałek 26 lipca – Święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa;– w czwartek 29 lipca – św. Marta, siostra Łazarza i Marii;– w sobotę 31 lipca – św. Ignacy Loyola (1491-1556), prezbiter, założyciel Towarzystwa Jezusowego, teolog.

 

5.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich. Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

 

7.Cały czas trwają zapisy na Pielgrzymkę Olkuską z naszej bazyliki. Zapisy po Mszach świętych niedzielnych o godzinie 10. 00 i 11.30- zapraszamy.

 

 

 


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -18.07..2021 r.

 

1.Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w czwartą niedzielę lipca-jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Odpust zupełny będą mogły uzyskać osoby, które – oprócz spełnienia zwykłych warunków – 25 lipca wezmą udział w uroczystościach, które będą sprawowane czy to w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka, czy też w Kościołach lokalnych na całym świecie. Na tych samych warunkach będzie on też przysługiwał tym osobom, które tego dnia odwiedzą osoby starsze znajdujące się w potrzebie i osamotnieniu lub – w przypadku niemożliwości osobistego spotkania – skontaktują się z nimi i spędzą wspólnie czas dzięki pomocy środków telekomunikacyjnych. Z możliwości skorzystania z odpustu będą mogły skorzystać też osoby starsze, które z powodu choroby czy innych przeszkód zdrowotnych, nie będą mogły wziąć fizycznie wziąć udziału w tych obchodach, ale pozostaną w szczególnej łączności duchowej.

 

2.W przyszła niedzielę –wspomnienie św. Krzysztofa– patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów będzie po każdej Mszy świętej . Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową. W najbliższym tygodniu będziemy modlić się w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.

 

3.W tym tygodniu patronują nam:

 

– w czwartek 22 lipca – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów;

– w piątek 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy;

– w sobotę 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), dziewica, córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego.

.

4.W dniu 26 lipca/następny poniedziałek/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30 odprawi Ksiądz Prałat Stanisław Gębka- emerytowany proboszcz katedry Św. Rodziny w Częstochowie. Msze święte w odpust będą odprawione o godzinie 7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  18.00. Bardzo serdecznie zapraszam Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. 

 

 

 W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę. Bardzo ważne jest, aby daną patronkę czcić w sposób szczególny w dniu liturgicznym jej święta .Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości .

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa. To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości .

 Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

5.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich.

Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja A p. i rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

XV NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -11.07..2021 r.

 

1.Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem, posyła do nas proroków, abyśmy przez odnawianie przymierza zawsze byli Jego wybranym narodem

 

2.W naszej historii są różne, często bardzo bolesne, karty. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni.

 

3.Już zapisujemy intencje mszalne na 2022 rok.

 

4.We wtorek 13 lipcaq po Mszy swietj wieczornej zapraszamy na Nabożństwo Fatimskie.

 

5.W  dzisiejszą niedzielę 11 lipca 2021 roku o godz. 19.00  wykonawcami koncertu w bazylice będą :

 

Pan Daniel Prajzner - organy

Pan Tomasz Ślusarczyk - trąbka barokowa

Wykład autorski  - prelekcję  Murarze , kowale , ślusarze i stolarze działający przy budowie organów  fary olkuskiej wygłosi Krzysztof Urbaniak. Program całego Festiwalu jest umieszczony w gablocie.

 

6..Jest do nabycia nowy numer „Andrzejowym Szlakiem”- obejmuje on treścią wydarzenia ostatnich 18 miesięcy.. Dziękuję Panu Tomaszowi Wilczyńskiemu za cała pracę redakcyjną nad tym pismem.

 

7.Odpust w Czernej. Z  15/16 lipca zapraszamy na czuwanie modlitewne z procesją różańcową przed Uroczystością NMP z Góry Karmel o godz. 20.00.

W piątek 16 lipca - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL. Po każdej Mszy św. będzie można przyjąć Szkaplerz Święty oraz poświęcić dewocjonalia. Uroczysta Msza św. polowa z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem o. Piotra Karaudy OCD, przeora z Krakowa,  będzie odprawiona o godz. 11.00.

W sobotę, 17 lipca, odbędzie się w  sanktuarium 23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej i jubileusz 50 lat misji polskich karmelitów bosych w Afryce. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, były misjonarz, a obecnie pasterz diecezji ełckiej. O godz. 14.00 będzie uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, a następnie nabożeństwo eucharystyczne. Więcej informacji na plakatach, na www.szkaplerz.pl i na www.karmelczerna.pl.

 

7.W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 12 lipca – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, męczennik;

– we wtorek 13 lipca – święci pustelnicy Andrzej Świerad (†ok. 1030) i Benedykt (†ok. 1033), wiedli pustelnicze życie na terenie Węgier;

– w czwartek 15 lipca – św. Bonawentura (ok. 1217-1274), biskup i doktor Kościoła;

– w piątek 16 lipca – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, nazywana Matką Bożą Szkaplerzną.


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -4.07..2021 r.

 

1.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

2.Jeszcze nie zapisujemy intencji mszalnych na przyszły rok.

 

3.Wczoraj nasz Ksiądz wikariusz Tomasz Karaś obchodził swoje imieniny, życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i  wstawiennictwa św. patrona oraz wszelkiej pomyślności.

 

4.Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego już ma sfinalizowane wszystkie uzgodnienia formalne z Urzędem Marszałkowskim , który przyznał dotację na realizację Letniego Festiwalu Organowego Organy Srebrnego Miasta 2021.

Patronat nad festiwalem objął  Burmistrz Miasta  i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik.

 

W niedzielę 11 lipca 2021 roku o godz. 19.00  wykonawcami koncertu będą :

Pan Daniel Prajzner - organy

Pan Tomasz Ślusarczyk - trąbka barokowa

Wykład autorski  - prelekcję  Murarze , kowale , ślusarze i stolarze działający przy budowie organów  fary olkuskiej wygłosi Krzysztof Urbaniak.

Pan Krzysztof Urbaniak będzie Dyrektorem artystycznym całości Festiwalu i on będzie prowadził wszystkie koncerty .

 

5.Serdecznie zapraszamy członków wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń - świeckich, siostry zakonne i księży, do udziału w 21. edycji Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, która odbędzie się w Płotach w dniach 26 lipca - 1 sierpnia 2021 r.

6.W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska– w czwartek 8 lipca – św. Jan z Dukli

 

 7.Zmarli w miesiącu czerwcu nasi Parafianie ś p. :

Marianna Śladowska, Alina Nocoń, Grażyna Glanowska, Eugeniusz Kołodziejczyk, Anna Pietrzyk, Marianna Małecka, Janina Curyło, Jacek Nesteruk, Wiesław Rutkowski, Roman Kraul, Stefan Gądek, Zofia Kasprzyk, Władysława Litewka, Jan Pasek, Tomasz Sołtysik, Krystyna Kubiczek, Zofia Jurczyk, Zofia Nowicka, Paweł Żurawski, Sławomir Chwast, Józef Adamuszek, Elżbieta Nowakowska.

Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XIII NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie -27.06.2021 r.

 

1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Dokonuje się w głębokiej jedności z Bogiem i nie od razu skutki Jego działania są widoczne. Czasami trzeba dystansu, czasu, a przede wszystkim zaufania Bogu, które wzmacnia naszą wiarę w życiu codziennym

 

Rozpoczęliśmy wakacje, zaczęły się urlopy. Po tym trudnym okresie i jeszcze w czasie trwania stanu pandemii - Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na regenerację , odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego. Życzymy dobrego wypoczynku.

 

 2. Msze święte w dni powszednie od jutra przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

3.We wtorek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i ks. Bp Piotrze Skusze / z racji imienin/’prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze.

 

Kancelaria we wtorek nie będzie czynna.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha .

W piątek okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

 

5.W przyszłą niedzielę o godz. 8.30 Msza święta w intencji Kół Żywego Różańca w naszej parafii.

 

6.. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca lipca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

7.W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 28 czerwca – św. Ireneusz

-  we wtorek 29 czerwca – święci Apostołowie Piotr  i Paweł

– w sobotę 3 lipca – św. Tomasz Apostoł

 

8.Jutro- 28.06.2021 godzina - 19.00 na specjalnym koncercie, finansowanym w całości przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach programu “Muzyka łączy - europejscy kompozytorzy w XVII-wiecznym Gdańsku”, zabrzmią dzieła kompozytorów gdańskich. Wystąpi renomowany zespół Weser Renaissance z Bremy w 14-osobowym składzie wokalistów i instrumentalistów pod dyr. prof. Manfreda Cordesa, przy organach prof. Krzysztof Urbaniak. Artyści występować będą  na balkonach muzycznych wokół organów, dzieląc się na dwa i trzy chóry. Koncert w bazylice będzie bezpłatny – zapraszamy.

 

9.W dniu 11 lipca odbędzie się z Olkusza pielgrzymka autokarowa na Jasna Górę z racji 30-lecia powstania Radia Maryja- zapisy pod numerem telefonu: 662 960 244.

 

10.Zgodnie z pozwoleniem konserwatora wojewódzkiego rozpoczęły się prace konserwatorskie ołtarza bocznego św. Antoniego Padewskiego. Na I etap tych prac konserwator wojewódzki na ten rok udzielił dotacji w wysokości 80.000/ osiemdziesięciu tysięcy złotych- co stanowi 49 % kosztów- resztę t.j.51% zapłaci parafia.

 

11.Trwają końcowe prace konserwatorskie przy stallach- z dotacji MKDNiS otrzymaliśmy sumę w wysokości 50. 000 złotych/ pięćdziesiąt tysięcy złotych- resztę t .j. 70. 627 złotych/siedemdziesiąt tysięcy sześćset dwadzieścia siedem złotych/ zapłaci parafia.

 

12.Na misje w białych tygodniach dzieci I – Komunijne złożyło ofiary w wysokości 3209 zł. Bóg zapłać.

 


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

XII NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -20.06.2021 r.

 

1.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej. Modlitwami obejmijmy również wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.- Wszystkim ojcom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności

 

2.W czwartek -24.06.2021r) w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Królowej Jadwigi 17 o godzinie 18:00 odbędzie się Msza Święta, po której z Różańcem Świętym w sercach i na ustach wyruszą mężczyźni ulicami miasta –zakończenie modlitwy w Parafii p w. Świętego Antoniego z Padwy 'na Górce Gołonoskiej' (ul. Kościelna 20).

 

3.Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela przypada w czwartek, 24 czerwca. Św. Jan to wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, za którą oddał życie.

 

4.Z racji III niedzieli miesiąca składamy serdeczne podziękowanie za liczniejsze ofiary, jak również za stałą , systematyczną ofiarność wyrażaną ofiarami na tacę i na konto parafii. Bóg zapłać.

 

5.Spowiedź święta  z racji zakończenia Roku Szkolnego będzie w czwartek od godziny 17.00 – 18.30.- zapraszamy .

 

6.W piątek zakończenie roku katechetycznego i szkolnego. Każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.  Tego dnia o godz. 8.00 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną w intencji rodziców, nauczycieli i uczniów . Na Mszy Świętej będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami do wspólnej modlitwy.

 

7.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę po Mszach św. o godzinie 10.00 i 11.30 i od 2 sierpnia codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.00.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl. Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

 9.Od 26 czerwca - w Obiektach kultu religijnego zwiększony zostanie limit do 75 procent wszystkich miejsc.

 

10.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

 

11.Zmarł śp. Jan PASEK (l. 85) -Tata ks. Krzysztofa Paska.Pogrzeb będzie w środę 23 czerwca 2021 roku o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu w Olkuszu.

 

12.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.

 

13.W dniu 28.06.2021 godzina - 19.00 na specjalnym koncercie, finansowanym w całości przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach programu “Muzyka łączy - europejscy kompozytorzy w XVII-wiecznym Gdańsku”, zabrzmią dzieła kompozytorów gdańskich. Wystąpi renomowany zespół Weser Renaissance z Bremy w 14-osobowym składzie wokalistów i instrumentalistów pod dyr. prof. Manfreda Cordesa, przy organach prof. Krzysztof Urbaniak. Artyści występować będą  na balkonach muzycznych wokół organów, dzieląc się na dwa i trzy chóry. Koncert w bazylice będzie bezpłatny – zapraszamy.

 

14.W dniu 11 lipca odbędzie się z Olkusza pielgrzymka autokarowa na Jasna Górę z racji 30-lecia powstania Radia Maryja- zapisy pod numerem telefonu: 662 960 244.

 

 


XI NIEDZIELA ZWYKŁA

XI NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -13.06.2021 r.

 

1.Tydzień temu w przedsionku bazyliki można  było nabyć cegiełkę na walkę z pandemią  w krajach misyjnych. Suma z ofiar wyniosła 1476 zł. Bóg zapłać

.

2..Dzisiaj XI niedziela zwykła w roku liturgicznym. Z racji dnia 13 miesiąca po Mszy świętej wieczornej będzie odprawione Nabożeństwo Fatimskie.

 

3.Jutro 22 rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

 

4.Jutro także ks. biskup Piotr Skucha będzie przeżywał 51 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Wypraszajmy dla Jubilata wiele potrzebnych łask, aby dobry Pan Bóg błogosławił na kolejne lata życia, obdarzał zdrowiem i opieką.

 

5.W czwartek uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, głównego patrona naszej diecezji.

 

6.W dniu 18 czerwca, przypada 32 rocznica święceń kapłańskich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Dziękując za lata kapłańskiej i biskupiej posługi naszego Pasterza, módlmy się, aby dobry Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

7.W piątek o godzinie 16.00 będzie I spowiedź dla uczniów klas III z S P 1, a w sobotę uroczystość ich I Komunii Świętej.

 

 8.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę czerwca po Mszach św. o 10.00 i 11.30 oraz codziennie po Mszach św. wieczorowych od 21 czerwca. Termin końcowy zapisów to 27 czerwca.

 

9.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone do 27 czerwca poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl. Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

10.Informacja Kurii Diecezjalnej:

Od 13 czerwca:
- Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 50 procent wszystkich miejsc, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, do limitu nie wlicza się osób sprawujących kult religijny. Na zewnątrz, uczestnicy mają przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Od 26 czerwca zmiany obejmą:
- Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 75 procent wszystkich miejsc.

 

11.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

 

12.Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie składane ofiary- Bóg zapłać.

 

13.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.X NIEDZIELA ZWYKŁA

X NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.06.2021 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę w przedsionku bazyliki można nabyć cegiełkę na walkę z korona wirusem  w krajach misyjnych. Cegiełki  to kartki okolicznościowe ręcznie robione .

 

2.Ksiądz Robert ma w poniedziałek imieniny i 60 r. urodzin – solenizantowi i jubilatowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

_____________

 

3.Modlitwa za kraje Bliskiego Wschodu
Odpowiadając na apel Ojca Świętego włączamy się w parafii do modlitwy za Kraje Bliskiego Wschodu. Modlitwa ta będzie mieć miejsce w każdy piątek czerwca o godz. 15:00 w kaplicy św. Jana Kantego.

 

4.Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła jest w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie jest odprawiane po Mszy Świętej wieczornej.

 

5.  Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które przed pandemią ubierały  ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała.

 

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 

 Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

Serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia.

 

6.Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Apostolat Margaretka do udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce Margaretek do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w sobotę 12 czerwca 2021 roku.
Zapisy przyjmuje ks. Tomasz Sroczyński w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu lub przez telefon 519 31 88 99 do 8 czerwca.

 

 

7.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. W pielgrzymce może wziąć udział 300 osób niezaszczepionych oraz nieograniczona liczba zaszczepionych. Przy zapisach będą dwie listy, zarówno osób niezaszczepionych jak i zaszczepionych. Osoba zaszczepiona przy zapisie okazuje certyfikat papierowy lub elektroniczny potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciw Covid - 19. Zapisy będą przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę czerwca po Mszach św. o 10.00 i 11.30 oraz codziennie po Mszach św. wieczorowych od 21 czerwca. Termin końcowy zapisów to 27 czerwca.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone do 27 czerwca poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

9. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie składane ofiary- Bóg zapłać.

 

10.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.

 

11.W najbliższy piątek, z racji Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa , nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 


UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

Boże Ciało- 3 czerwca 2021 r.

 

Na zakończenie tej uroczystej Procesji Bożego Ciała chcę podziękować  wszystkim, którzy przygotowali ołtarze na Boże Ciało- /  byli to -pan kościelny Andrzej, księża , siostry zakonne i inni pomagający. / Bóg zapłać panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi za dar Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Olkuszu –Dziękuję  męskiemu chórowi parafialnemu pod kierownictwem Pana Jana Kućmierczyka , dziękuję panu organiście Maciejowi, dzieciom sypiącym kwiatki, dzieciom I Komunijnym ,dziękuję za udział asyście,służbie liturgicznej ołtarza oraz wszystkim uczestnikom – Bóg zapłać.

 • Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane po Mszy Świętej wieczornej.
 • Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy, tak jak dzisiaj , na placu kościelnym. Grupy, które przed pandemią ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała.

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 

 Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.