Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

Organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu

Przygotowane zostały nowe materiałów filmowe prezentujące organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu.

 

Maciej Semla - organista olkuskiej fary, Łukasz Mosur i Krzysztof Urbaniak wraz z wytwórnią fonograficzną Ars Sonora zarejestrowali szereg utworów, z których w przestrzeni Internetu co dwa tygodnie prezentowany będzie jeden.

 

Pierwszym utworem będzie fantazja autorstwa Johanna Pachelbela, którą interpretuje Maciej Semla.

 

Zachęcamy do zapoznania z prezentacją olkuskich organów na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=v4e-Sw5wA4Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18QtUGyoNUhuS7LOLUCi9QLjK1qxDZLerWnD76Bl6zeiuwplp7YkYWTs8

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 12.07.2020 r.

 

1.Dzisiaj XV niedziela zwykła.

 

2.W poniedziałek- wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w środę- św. Bonawentury, w czwartek- Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel- odpust w Czernej.

 

 3.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

4, W czwartek- 16 lipca o godzinie 18.00 będzie w bazylice odprawiona Msza Święta za 20 straconych, którzy przez okupanta niemieckiego zostali zabici.

 

5.Przygotowane zostały nowe materiały filmowe prezentujące organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice.

Maciej Semla - organista olkuskiej fary, Łukasz Mosur i Krzysztof Urbaniak wraz z wytwórnią fonograficzną Ars Sonora zarejestrowali szereg utworów, z których w przestrzeni Internetu co dwa tygodnie prezentowany będzie jeden.

Pierwszym utworem będzie fantazja autorstwa Johanna Pachelbela, którą interpretuje Maciej Semla.”

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=v4e-Sw5wA4Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18QtUGyoNUhuS7LOLUCi9QLjK1qxDZLerWnD76Bl6zeiuwplp7YkYWTs8

Link jest umieszczony na podstronie naszych organów na www.bazylika.pl.

 

6.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 5.07.2020 r.

 

1.Dzisiaj XIV niedziela zwykła.

 

2.W sobotę święto św. Benedykta- patrona Europy.

 

 3.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

4.”Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, zakrywanie ust i nosa, jak również utrzymywanie bezpiecznego, dwumetrowego dystansu między sobą to nasz obowiązek w sklepach, urzędach i we wszelkich pomieszczeniach, w których styka się wiele osób. Policja i Inspektorzy Sanitarni apelują o przestrzeganie zasad. Łamanie ich naraża nas na mandaty , ale przede wszystkim jest to zagrożenie dla naszego zdrowia.”/ z Przeglądu Olkuskiego/

 

5.Zmarli Parafianie w miesiącu czerwcu: ś p: Józef CURYŁO, Danuta PRZYBYLSKA, Zbigniew GORAJ, Irena PILIP, Marianna GŁOWACKA, Krzysztof GAŁKA, Alina ŁAWIK, Tadeusz NOWIŃSKI, Józef CZARNOTA, Lucyna MĄCZKA, Zofia BĄCHÓR, Maria OSUCH, Ryszard CZELADZKI, Zofia GĘGOTEK, Janusz SOLECKI, Maria GAMRAT, Janusz DĄBEK, Wiesław FULBISZEWSKI, Maria BATKO, Jan DURMA, Dobromiła CHWALIŃSKA, Władysław PASZEWSKI, Teresa DZIĄBEK, Józefa TOMSIA… …Ojcze nasz…. .Zdrowaś Mario… ..Wieczny odpoczynek…..

 


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 28.06.2020 r.

 

1.Rozpoczęliśmy wakacje, zaczęły się urlopy. Po tym trudnym okresie i jeszcze w czasie trwania stanu pandemii koronawirusa- Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na regenerację , odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego. Życzymy dobrego wypoczynku.

 

2.Jutro – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Taca jest przeznaczona na wsparcie działalności ojca świętego i Stolicy Apostolskiej. Jest to także dzień modlitewnej pamięci z papieżem Franciszkiem. Msze święte będą odprawione o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00.

 

3.W najbliższy piątek, 3 lipca, obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła, który jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

 

 4.Msze święte w dni powszednie od jutra przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

 5.Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.   ” Maranatha.”.

 

 6.W I piątek lipca można przystąpić do spowiedzi w czasie  Mszy Świętych oraz od godziny16.00 do 18.30.

 

 7.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca święte.

 

8.W białym tygodniu dzieci I Komunijne z SP 5 i Sieniczna złożyły wraz z rodzicami na cele misji ofiarę  w wysokości 2000 zł. Bóg zapłać.

 

 9.Wszystkim, którzy w miesiącu lipcu będą przeżywać swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 


Zakończenie Roku Szkolnego

W piątek zakończenie roku katechetycznego i szkolnego. Każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.  Tego dnia o godz. 8.00 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną w intencji rodziców, nauczycieli i uczniów . Na Mszy Świętej będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami do wspólnej modlitwy.


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 21.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj XII niedziela zwykła w roku liturgicznym..Młodzież klas VIII naszej parafii przystąpi do bierzmowania  o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy. Przypominamy o obowiązku zachowania w kościele wszystkich przepisów sanitarnych/ w kościele obowiązują maski/.Z racji  czasu pandemii   koronawirusa, aby mógł być zachowany odpowiedni dystans miedzy osobami, w czasie bierzmowania w bazylice będą mogli być tylko bierzmowani i świadkowie. Wokół świątyni będą włączone głośniki-  zgromadzeni tam uczestnicy liturgii bierzmowania będą mogli w pełni brać udział w tej uroczystości.

 

2.Caritas Diecezji Sosnowieckiej postanowiło zorganizować kolonie dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do Pensjonatu BACHLEDÓWKA, na Osiedlu Harenda w Zakopanem.
Turnusy wyjazdów;
• 25.07 – 07.08.2020
• 07.08 – 20.08.2020
Wszelkie informacje i zapisy nowych uczestników pod numerem tel. 32 363-03-70 wew.80, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-15:00.

3.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

4.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej. Modlitwami obejmijmy również wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.

 

5.We środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, za którą oddał życie.

 

6.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..

 

7.Międzynarodowy koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II.
W koncercie wystąpią artyści z 40 krajów świata, w tym z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii. Soliści Metropolitan Opera z Nowego Jorku, soliści Polskiej Opery Narodowej i Polskiego Baletu Narodowego.
W programie muzyka sakralna i klasyczna, składająca się z utworów Schuberta, Mozarta, Verdiego i Moniuszki.
Koncert ze względu na epidemię został zrealizowany w wersji on-line.
Emisja online odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 21 czerwca, o godz. 20.00 na stronie wydarzenia www.jp2concert.com.

 

8.We wtorek 23 czerwca po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na koncert organowy - pierwszy od kilku miesięcy. Wystąpią studenci klasy organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta z Krakowskiej Akademii Muzycznej, którzy zagrają na 400-letnich organach olkuskiej Bazyliki.

 

9.Z racji III niedzieli miesiąca składamy serdeczne podziękowanie za liczniejsze ofiary, jak również za stałą , systematyczną ofiarność wyrażaną ofiarami na tacę i na konto parafii. Bóg zapłać.

 

10. W dniu 17 czerwca w 84. roku życia i w 61. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Stefan Iłczyk, były proboszcz parafii w Seceminie, Skalbmierzu i Mnichowie- był również wikariuszem w naszej Parafii… .Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…..


XI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie 14.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj XI niedziela zwykła w roku liturgicznym. Oktawa Bożego Ciała jest odprawiana rano o godzinie 8.00, a wieczorem o godzinie 18.00. Po tych Mszach świętych jest Procesja Eucharystyczna. Dzisiaj procesja odbędzie się po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

2.W czwartek – Zakończenie oktawy Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja . Precesja Eucharystyczna wyruszy wewnątrz bazyliki z kaplicy św. Anny- zatrzymamy się w bocznej nawie kolejno przy 2 ołtarzach, następnie procesja wyjdzie z bazyliki i dokona jedno obejście wokół świątyni. Po powrocie wejście w bazylice w boczną nawę i zatrzymanie procesji przy trzecim i dalej czwartym ołtarzu . Zapraszamy do udziału Parafian , prosimy również asystę, służbę liturgiczną ołtarza i dzieci sypiące kwiatki. Na zakończenie precesji nastąpi poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci.

 

3.W środę 17.06.2020 - uroczystość św. Brata Alberta - głównego patrona diecezji.

 

4.W piątek 19.06.2020 uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.. Nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to również Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

 

5.Dzisiaj ksiądz Biskup Piotr Skucha obchodzi 50 rocznicę święceń kapłańskich. Spotkajmy się wszyscy na wspólnym świętowaniu podczas uroczystych obchodów Jubileuszu Księdza Biskupa w sosnowieckiej Katedrze, w sobotę 27 czerwca o godzinie 10:00. Będzie to również okazja do świętowania przypadających wtedy urodzin oraz zbliżających się imienin ks. Biskupa Piotra. Przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych, serdecznie zapraszamy wszystkich diecezjan do wspólnej modlitwy.

Pamiętajmy również w modlitwie o ks. Biskupie Grzegorzu który swoją 31 rocznicę święceń obchodzi w czwartek 18 czerwca.

 

6.Nasz Ksiądz Wikariusz Jacek Piwowarski w dzisiejszą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 13.00 będzie dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa. Wspierajmy naszą modlitwą srebrnego jubilata.

 

7.Spowiedź w naszej bazylice jest w czasie każdej Mszy Świętej w kaplicy Loretańskiej/ boczna nawa za kratą/

 

8.Spowiedźż dla dzieci, które przystąpią do I Komunii świętej będzie w piątek o godzinie 16.00. Pierwsza Komunia święta dla tych uczniów będzie w sobotę o godzinie 11.00 i 12.30.W tych godzinach przyjmą I Komunię Świętą dzieci z SP Nr 5, których rodzice wyrazili takie pragnienie.  W niedzielę  21 czerwca Przyjmą I Komunię Świętą dzieci z Sieniczna i 2 dzieci z SP Nr 1. Spowiedź święta dla tych uczniów będzie w piątek o godzinie 17.00..

 

9.Młodzież klas VIII naszej parafii przystąpi do bierzmowania w dniu 21 czerwca/w najbliższą niedzielę/ o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne i próba dla tej młodzieży będzie w poniedziałek-15 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania będzie w sobotę o godzinie 15.30.Przypominamy o obowiązku zachowania wszystkich przepisów sanitarnych/ w kościele obowiązują maski/Z racji  czasu pandemii   koronawirusa, w czasie bierzmowania w bazylice będą mogli być tylko bierzmowani i świadkowie. Wokół świątyni będą włączone głośniki-  zgromadzeni tam uczestnicy liturgii bierzmowania będą mogli w pełni brać udział w tej uroczystości.

 

10.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

11.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej..

 

12.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..

 

13.Organizowany jest wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja w sobotę 11 lipca br. Zapisy w parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego u Pani Stanisławy w dni powszednie po Mszy Świętej o godz. 7.00 lub telefonicznie: 662 960 244. Przy zapisie podajemy pesel do ubezpieczenia i dokonujemy przedpłaty w wysokości 25 zł.

 

 


NIEDZIELA NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

Ogłoszenia duszpasterskie 7.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj Uroczystość Najświętszej Trójcy. Kończy się czas Komunii Świętej wielkanocnej.

 

2.W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po zapoznaniu się z ważnymi zaleceniami i sugestiami Kurii Diecezjalnej tegoroczne Boże Ciało będziemy przeżywać trochę w innej formie niż zawsze. Po każdej Mszy Świętej w bazylice będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja w bazylice do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu będzie odczytana Ewangelia tak, jak w czasie tradycyjnej procesji i zostaną odmówione przewidziane modlitwy. Główna procesja z asystą odbędzie się po Mszy świętej odprawianej o godzinie 10.00.Na tej procesji, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu precesja wyruszy wewnątrz bazyliki z kaplicy św. Anny- zatrzymamy się w bocznej nawie kolejno przy 2 ołtarzach, następnie procesja wyjdzie z bazyliki i dokona jedno obejście wokół świątyni. Po powrocie wejście w bazylice w boczną nawę i zatrzymanie procesji przy trzecim i dalej czwartym ołtarzu . Na zakończenie procesji odśpiewamy hymn Ciebie Boga wysławiamy.

 

3.W przyszłą niedzielę jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Pamiętajmy w swoich modlitwach o jubilacie.

 

4.Nasz Ksiadz Wikariusz Jacek Piwowarski w najbliższą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 13.00 będzie dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa. Wspierajmy naszą modlitwą srebrnego jubilata.

 

5.Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odprawiane w dni powszednie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30.

 

6.Spowiedź w naszej bazylice jest w czasie każdej Mszy Świętej.

 

7.Młodzież klas VIII naszej parafii, która rozpoczęła we wrześniu przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, będzie mogła przeżywać to wydarzenie w dniu 21 czerwca o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne dla tej młodzieży będzie w poniedziałek-8 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy.

 

8.Przypomnienie:. Powstała oddolna inicjatywa, aby utworzyć róże Nowenny Pompejańskiej/ jedna dziesiątka różańca- ta sama przez 54 dni w jednej z wybranych intencji. Po wyjściu z bazyliki można jeszcze się zapisać lub zabrać listę. Modlitwa tej nowenny rozpoczęła się 31 maja. W intencji odmawiających Nowennę Pompejańską 26 lipca o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta .

 

9.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej- na spotkanie zaprasza Ks. Robert, który dzisiaj obchodzi swoje urodziny i imieniny. Z tej racji życzymy Księdzu solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..


UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

Ogłoszenia duszpasterskie 31.05.2020 r.

 

1.Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wczoraj w katedrze sosnowieckiej 2 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie- pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

2.W poniedziałek święto NMP Matki Kościoła.Msze Święte  będą odprawione w bazylice o godzinie : 7.00,  8.30, 10.00, 16.00 i 18.00.Jest to także Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności- tego samego życzymy wszystkim, którzy w miesiącu czerwcu obchodzić będą swoje urodziny, imieniny lub inne uroczystości.

 

3.Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odprawiane w dni powszednie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

 

W I czwartek Kościół modli sie o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów.

 

W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa-spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 do 18.30.Miejscem spowiedzi będzie w bazylice Kaplica Loretańska, zakrystia i salka katechetyczna w Domu Św. Jana Pawła II/ tzw. Dom sióstr/. Komunia święta będzie udzielana co 15 minut. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Świętej -kończy się okres spowiedzi wielkanocnej- zachęcamy do spełnienia tego obowiązku.

 

W I sobotę miesiąca otrzymuje szczególną cześć Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny-w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a w godzinach rannych kapłani odwiedzają zgłoszonych chorych w domach niosąc im posługę sakramentalną.

 

5.Młodzież klas VIII , która rozpoczęła we wrześniu przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, będzie mogła przeżywać to wydarzenie w dniu 21 czerwca o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne dla tej młodzieży będzie w czwartek -4 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice jako naturalni i pierwsi wychowawcy.

 

6.Powstała oddolna inicjatywa, aby utworzyć róże Nowenny Pompejańskiej/ jedna dziesiątka różańca- ta sama przez 54 dni w jednej z wybranych intencji. Po wyjściu z bazyliki już można się zapisać lub zabrać listę. Modlitwa tej nowenny rozpocznie się 31 maja. Po zakończeniu Nowenny Pompejańskiej 26 lipca o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta  w intencji osób , które włączyły się w tę modlitwę

 

7. 11. Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Anielskiej Pani do Dąbrowy Górniczej. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2020 r. (sobota). W programie m.in.: Godz. 10.00 – Nabożeństwo różańcowe; Godz. 11.00 – Msza św.

 

8..W kancelarii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r. Bardzo dziękuję Panu Tomaszowi Wilczyńskiemu za całościową redakcję tego pisma.

 

9.Zmarli w miesiącu maju : Diecezja : w 83 roku życia i 60 roku kapłaństwa śp.ks. prał. Tadeusz Kamiński emerytowany, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, od 2012 roku na emeryturze-mieszkał w Domu księży św. Józefa w Będzinie.

Parafia:
ś p. Małgorzata MICOREK, Donat MAKAROWSKI, Zdzisław BRYZIK, Sławomir BUGAJ, Teresa PABISEK, Wacław NOGA, Józef KAROŃ, Witold PIĄTEK, Aleksandra WĄS, Wiesława CZARNOTA, Danuta WYPASEK, Genowefa TRACZ, Halina KEMONA, Anna DUDZIK , Anna TRZECIAK ..Ojcze nasz ….Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek…..
Dekret Biskupa Sosnowieckiego


1 W Diecezji Sosnowieckiej nadal obowiązuje ogólna dyspensa, udzielona 25 marca 2020 roku przez Biskupa Sosnowieckiego wszystkim wiernym Diecezji Sosnowieckiej oraz przebywającym na jej terenie, od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele oraz w święta nakazane.

2. Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego dotyczącego  niektórych aspektów duszpasterstwa w Diecezji Sosnowieckiej po 29 maja 2020 roku:

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dotyczącym min. zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, dotychczasowe akty prawne biskupa sosnowieckiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele lub kaplicy (budynkach kultu):
- Zostały niesione limity osób w budynkach kultu. Wynika to z zapisu § 15. ust. 8 Rozporządzenia:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
- Podczas sprawowania w kościele Mszy Świętej i innych nabożeństw, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem sprawującego kult religijny) oraz dezynfekcji powierzchni.
- Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.
- Wszyscy uczestnicy liturgii sprawowanej w kościele lub kaplicy, za wyjątkiem „sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania” (por. § 18. ust. 3. p. 8 Rozporządzenia) mają obowiązek zakrywania twarzy. Wynika to z zapisu §18. ust. 1 Rozporządzenia:
„Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa (…)”.

Sakrament pokuty i pojednania:
- Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.
W trakcie spowiedzi należy ściśle przestrzegać zasad sanitarnych obowiązujących w kościele (zasłonięte usta, dezynfekcja konfesjonału, jeśli możliwe spowiedź w osobnym pomieszczeniu itp.).

Sakrament bierzmowania i wizytacje kanoniczne:
- Z dniem 1 czerwca 2020 roku przywracamy udzielanie sakramentu bierzmowania oraz wizytacje kanoniczne.
- Obowiązuje tutaj nadal Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego dotyczące wytycznych sanitarno-liturgicznych odnośnie do udzielania sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzania wizytacji kanonicznej z dnia 15 maja 2020 roku, z uwzględnieniem zaktualizowanych wskazań sanitarno – epidemiologicznych i rozporządzeń władz państwowych.

Pierwsza Komunia Święta:
W związku nowym Rozporządzeniem, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć nowe daty uroczystości.

Zgromadzenia religijne poza kościołami (budynkami kultu):
- Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Należy jednak stosować się do obowiązujących zasad wynikających z Rozporządzenia, w tym normę, że w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób. Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 1 Rozporządzenia:
„Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób.
2. Uczestnicy zgromadzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, zgodnie z przepisami § 18 ust. 1”.
- Księża (kapłani odpowiedzialni za organizowanie zgromadzenia religijnego) zobowiązani są do poinformowania uczestników zgromadzenia o obowiązujących w czasie zgromadzenia zasadach: zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.  Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 5:
'Organizator zgromadzenia obowiązany jest poinformować uczestników zgromadzenia o zasadach udziału w zgromadzeniu, wynikających z ust. 1 i 2 oraz o treści opinii, o której mowa w ust'.
- Procesję Bożego Ciała organizujemy wokół kościoła z czterema ołtarzami i błogosławieństwami. Dlatego tam gdzie to jest możliwe budujemy tradycyjne cztery ołtarze.
- Roztropnym będzie, by w Boże Ciało procesja wokół kościoła organizowana była po każdej czy też po kilku mszach świętych.
- Tam gdzie nie jest możliwym zorganizować procesję wokół kościoła, albo istnieje realna obawa naruszenia prawa o uczestniczeniu 150 osób w zgromadzeniu poza budynkami kultu, można ją zorganizować wewnątrz świątyni.

Duszpasterstwo grup:
- Przywracamy spotkania formacyjne grup i stowarzyszeń działających przy parafiach. W świetle § 15, ust. 8 Rozporządzenia:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
- Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.
- Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.
- Roztropności duszpasterzy zostawiamy kwestię odwiedzin chorych i osób starszych, kiedy one lub ich bliscy wyraźnie wyrażą takie życzenie.
- W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego Rozporządzenia, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.