Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

4.06.023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.W dzisiejszą  niedzielę -uroczystość Najświętszej Trójcy- odpust w Braciejówce. Kończy się okres Komunii św. wielkanocnej.

 

2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

3.W piątek odbyła się pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych SP 4 do Sanktuarium Rodzin w Leśniowie. Bóg zapłać księdzu Pawłowi Gielcowi za wspólna modlitwę tam razem z dziećmi i ich rodzicami.

 

 

4.Wczoraj odbyła się Pielgrzymka Ogólnopolska Kół Różańca na Jasną Gorę. Bóg zapłać Księdzu Antoniemu Mańce i Kołom Różańca z naszej parafii za modlitwę na Jasnej Górze.

 

5..W najbliższy czwartek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła.

 

W Boże Ciało Msze św .będą o godz.: 7.00, 8.30. 10.00 i 13.00 i wieczorna o godzinie 17.00. Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z bazyliki po Mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami :Basztową, Szpitalną, Mickiewicza, Górniczą, Kościuszki, Augustiańską i zakończenie na Rynku. Ołtarze będą w tych samych miejscach jak w latach poprzednich.. Bardzo prosimy Parafian z następujących grup o przygotowanie ołtarzy dla Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie:

 

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca. Margaretki. Oaza rodzin.

Ołtarz IV- Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność, Krąg biblijny.

 

 Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 17.00 przed bazyliką. 

 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia. Znakiem wiary w obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba, przechodzącego ulicami miasta, niech będą udekorowane nasze domy. Zapraszamy do udziału w procesji asystę: dzieci, młodzież, pań i panów, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną, chóry parafialne, dzieci przedszkole i młodszych klas Szkoły Podstawowej do sypania kwiatków. Dzieci z klas III prosimy o przyjście na procesję w strojach od I Komunii Świętej . Spotkanie odpowiedzialnych za ołtarze będzie w środę o godzinie 18.30 przed bazyliką.

 

Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.

Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

 

 

6.W dniu 9 czerwca 2023 r. (piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) obowiązuje dyspensa ks. Biskupa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

 

7.Msza święta prymicyjna neoprezbitera Karola Chmiela będzie w naszej bazylice w niedzielę 11 czerwca 2023 r. o godzinie 13.00- zapraszamy serdecznie wszystkich na tę uroczystość..

 

8.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

9Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

10.W środę ks. Robert Żwirek obchodzi dzień imienin- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca czerwca życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszystkiego co najlepsze.

 

11.Program poświęcenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

 

Niedziela 4 czerwca:8,30 -Olewin  z Mszą św.

14.30 –Żurada z Mszą św.- 16.00- ul. 29 Listopada, Leśna, Parkowa i  Dworska/ bez Mszy św./.

16.30- Kamyk- 2 ołtarze, Mazaniec- 1 ołtarz, Czarnogórska-1 ołtarz i zakończenie / bez Mszy św./

14.30 Stary Olkusz/ z Mszą św., 15.30 – Sikorka / bez Mszy św./

14.30 – ul. 20 Straconych/ bez Mszy św., 15.00 -Cegielniana i Wapienna/bez Mszy św./

 

 12.Zmarli Parafianie w miesiącu maju : śp. Krystyna CZARNUL, Jan BARNAŚ, Stefan GĄDEK, Zofia KARWAN, Bogdan KUŹMICZ, Stanisław KNAPIK, Adam CUBER, Bogusława POKORA, Stanisław BANYŚ, Ewa SARACKA, Bogdan KORDASZEWSKI, Zofia WĄS… Ojcze nasz…. Zdrowaś  Mario…Wieczny odpoczynek…


NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA SWIĘTEGO

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

28.05.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Dzisiaj Niedziela Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny.

 

W przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy- odpust w Braciejówce. Kończy się okres Komunii św. wielkanocnej.

 

2.Jutro –w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła .Msze święte będą odprawione o godzinie:6.30, 8.00, 10,.00, 16.00, i 18.00.

 

Kancelaria w poniedziałek będzie nieczynna.

 

3.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej :

 

30 maja godzina 18.30 – próba SP 5

2 czerwca  godzina 15.15 spowiedź dla klas III  SP 5.

3 czerwca  godzina 11.00 I Komunia święta SP 5

 

4W środę-31 maja,przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na Mszy świętej wieczornej w naszej bazylice zaśpiewa Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, a po Mszy świętej krótki koncert w wykonaniu tego chóru- serdecznie zapraszamy na to muzyczne wydarzenie.

 

5.Od dzisiejszej niedzieli ukazuje się kwartalnik'Niedziela. Magazyn'. Cena 15 zł. Celem pisma jest pokazanie historii w kontekście Kościoła, wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Zachęcamy do nabycia i lektury.

 

6.W czwartek będziemy obchodzić święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana- pamiętajmy w modlitwie o kapłanach spotkanych na drodze naszego życia.

 

7.Od  pierwszego czerwca rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe -W dni powszednie Nabożeństwo Czerwcowe odprawiane będzie o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy.Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusowego. Kult ten powstał w Kościele w XVIII w., zatwierdzony przez papieża Klemensa XIII (1765) na prośbę biskupów polskich.
Mistycy średniowieczni szerzyli wśród wiernych nabożeństwo do Męki Pańskiej, a szczególnie do Ran Chrystusowych. Na rozwój kultu Serca Jezusowego wpływali asceci i mistycy.

 

8.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek ,pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 W I czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne -o godzinie 15.00 adorację i modlitwy w kaplicy Św. Jana Kantego poprowadzi wspólnota Maranatha.

 

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

W najbliższą sobotę kolejna I sobota miesiąca .Według prośby Matki Bożej Fatimskiej, intencją tego dnia jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia: stan łaski uświęcającej  i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia 4 części różańca; godzina 6.10,7.30, 8.30 i 17.00.

 

9.W dniu 1 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka – wszystkim dzieciom naszej parafii życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Aniołów Stróżowi wszelkiej pomyślności.

 

10.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

11.Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

12.Pielgrzymka Ogólnopolska Kół Różańca na Jasną Gorę będzie w sobotę 3 czerwca. Z naszej parafii wyjazd autokaru z parkingu koło Viktorii o godzinie 7.15 – zapisy u pani Czarnotowej.

 

13.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca czerwca życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

14.Program poświecenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

 

Niedziela 4 czerwca:8,30 -Olewin  z Mszą św.

14.30 –Żurada z Mszą św.- 16.00- ul. 29 Listopada, Leśna, Parkowa i  Dworska/ bez Mszy św./.

16.30- Kamyk- 2 ołtarze, Mazaniec- 1 ołtarz, Czarnogórska-1 ołtarz i zakończenie / bez Mszy św./

14.30 Stary Olkusz/ z Mszą św., 15.30 – Sikorka / bez Mszy św./

14.30 – ul. 20 Straconych/ bez Mszy św., 15.00 -Cegielniana i Wapienna/bez Mszy św./

 

 

 

 


WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

21.05.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej .

Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących:

 

26 maja godzina 16.30 spowiedź dla klas III  SP 4.

 

27 maja  godzina 11.00 I Komunia święta SP 4.

 

2.W sobotę 27 maja o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej w Sosnowcu diakoni naszej diecezji przyjmą święcenia prezbiteratu.

Zachęcamy do gorliwej modlitwy dla wyproszenia łask Ducha Świętego przyszłym prezbiterom.

 

3.W sobotę 27 maja o godzinie 10.00 w Obrze nasz Parafianin Karol Chmiel przyjmie święcenia kapłańskie, szafarzem sakramentu będzie JE bp Szymon Stułkowski. W uroczystości  święceń naszą Parafie będzie reprezentował Ks. Proboszcz Mieczysław Miarka- polecamy modlitwie naszego parafianina. Msza święta prymicyjna neoprezbitera Karola Chmiela będzie w naszej bazylice w niedzielę 11 czerwca 2023 r. o godzinie 13.00- już dzisiaj zapraszamy wszystkich na tę uroczystość.


4.W najbliższą sobotę odbędzie w naszej bazylice czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie się rozpocznie od Mszy Św.. o godz. 18.00, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna adoracja połączona z uwielbieniem. W trakcie czuwania konferencję wygłosi ks. Grzegorz. Całość czuwania potrwa do ok. 21.00

 

5.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

6.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

7.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 27 maja o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

8.Organizowana jest po raz 8 Pielgrzymka Rowerowa.
Wyjazd 10 - 11 czerwca. Sąspów - Zabawa k/Tarnowa sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny - Wał Ruda i powrót. Zapisy do 27 maja, na adres mailowy rowerowa.sosnowiec@gmail.com lub SMS 571 927 837 .Organizator ks. Paweł Tracz

 

9.Wczoraj odbyła się kolejna pielgrzymka Drogą św. Jakuba - tym razem 22 kilometrowy odcinek na trasie Kraków-Ojców. Bóg zapłać Księdzu Pawłowi  i pielgrzymom za wspólną drogę i modlitwę pątniczą.

 

10.Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

11.W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 

12.W dniu 26 maja w Dzień Matki- o godzinie 18.00 zostanie podprawiona Msza święta za zmarłe mamy. Zapisy do tej modlitwy przyjmujemy w kancelarii i zakrystii. Taka sama Msza święta będzie w Dniu Ojca 23 czerwca o godzinie 18.00 .

 

Planowane I Komunie święte w 2025 roku w naszej bazylice:

 

10 maja 2025 r. SP1 i Zurada

24 maja 2025 r. SP4 i Sieniczno

31 maja 2025 r. SP 5

 


zaproszenie


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
14 maja 2023 r.

 


 

1. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza i prosimy, aby misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przez kolejne dni maja kroczymy z Maryją. Codziennie przed Mszą św. o 18.00  Nabożeństwo majowe czyli o 17.30, a w niedzielę o 16.30 – zapraszamy!
2. Trwają przygotowania do I Komunii Świętej i do sakramentu bierzmowania.
 
Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących:
 
15 maja godzina 18.30 próba dla klas III  SP 5,
16 maja godzina 16.00 próba dla kandydatów do bierzmowania,
16 maja godzina 18.30 próba dla klas III  SP 4
17 maja godzina 16.00 próba dla kandydatów do bierzmowania,
18 maja godzina 16.00 próba dla klas III  SP 5,
18 maja godzina 18.30 próba dla klas III  SP 4
19 maja godzina 16.00 spowiedź dla kandydatów do bierzmowania
 
3. W dniu 21 maja – niedziela godzina 17.00 – bierzmowanie - tego sakramentu udzieli Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Biskup Grzegorza Kaszak.
Osoby, które maja zwyczaj przychodzić na niedzielną Mszę świętą o godzinie 17.00, bardzo prosimy, aby w przyszłą niedzielę przyszły na Mszę świętą odprawianą w godzinach dopołudniowych , ponieważ  o godzinie 17.00 bazylika będzie zajęta przez kandydatów do bierzmowania, ich świadków i ich najbliższą rodzinę.
 
4. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę odbędzie się w dniach 20-21 maja 2023 r. (sobota i niedziela). Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i wszystkie osoby związane ze Służbą Zdrowia

Program:
Sobota – 20 maja 21.00 – Apel Jasnogórski (kaplica Cudownego Obrazu)
21.30 – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)
23.00 – Msza św. (kaplica Cudownego Obrazu) i czuwanie modlitewne
Niedziela – 21 maja
8.45 – konferencja (aula im. o. Augustyna Kordeckiego)
11.00 – Msza św. z aktem zawierzenia Służby Zdrowia (Szczyt Jasnogórski)

5. Organizowana jest po raz 8 Pielgrzymka Rowerowa. Wyjazd 10 - 11 czerwca. Sąspów - Zabawa k/Tarnowa sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny - Wał Ruda i powrót. Dzienny przejazd około 100 km.  Zapisy do 27 maja, na adres mailowy rowerowa.sosnowiec@gmail.com lub SMS 571 927 837 Koszt uzależniony od liczby uczestników. Spotkanie organizacyjne 27 maja o godzinie 15.00 w Będzinie parafia Świętej Jadwigi Śląskiej ul. Bursztynowa 17 - ks. Paweł Tracz

6. Caritas Diecezji Sosnowieckiej włącza się w obchody 24. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Diecezji Sosnowieckiej. To wyjątkowe wydarzenie, które po dzień dzisiejszy budzi wiele emocji w naszych sercach. Chcielibyśmy serdecznie zaprosić w najbliższą sobotę 20 maja w godzinach od 15.00 do 17.30 wszystkich mieszkańców oraz gości na stoiska Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Zachęcamy do odwiedzenia nas i zapoznania się z nasza działalnością. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele atrakcji, które pozwolą miło spędzić czas.

7. W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

8. Pięciu naszych lektorów przebywa w Czernej na kolejnym etapie kursu na ceremoniarza liturgii. Polecamy ich naszej modlitwie.

9. Ks. Paweł zaprasza na kolejną pielgrzymkę Drogą św. Jakuba - tym razem do przejścia zaplanowany jest 22 kilometrowy odcinek na trasie Kraków-Ojców. Wyjście w dniu 20 maja ( sobota ), rozpoczęcie drogi Mszą Świętą o godz. 8.00 w Bazylice. Około godz.16.00 powrót do Olkusza autokarem i tradycyjnie już wspólna agapa. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.


10. W sobotę 20-go maja miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.30 w bazylice konferencja nt. 'Fatimskie wezwanie do nawrócenia' i Różaniec, o 17.30 nabożeństwo majowe, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert

11. Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego – cena 40 zł. Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi Wilczyńskiemu za całkowitą redakcję  tego pisma.

12. Spotkanie wspólnoty Maranatha będzie w czwartek po Mszy świętej wieczornej.

13. We wtorek, 16 maja, przypada święto Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski, a w czwartek, 18 maja, 103. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Wbrew wszelkim atakom na jego osobę wpatrujmy się w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia, krok po kroku być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając Jej synowskie: „Totus Tuus”.

14. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Szanowny Panie Macieju,
Z okazji imienin z całego serca składamy Panu życzenia, które pochodzą z ducha wiary i miłości do muzyki a także z wdzięczności za Pana posługę w naszej bazylice. Niech św. Maciej Apostoł, Twój patron, otacza Cię swoją opieką i błogosławi każdy dzień Twojego życia. Niech też św. Cecylia, patronka muzyki, nadal inspirować Cię będzie swoim przykładem i pomaga w tworzeniu pięknych utworów.
Niech Twoja praca jako organisty zawsze przynosi radość i spełnienie, a Twoja muzyka niech dociera do serc wszystkich, którzy ją słyszą. Niech Bóg błogosławi Ci w Twoich dalszych działaniach, a Twoja praca zawsze przyczynia się do upiększenia naszego świata i naszego kościoła.
Wszystkiego najlepszego z okazji imienin! Niech radość i pokój zawsze towarzyszą Ci w Twoim życiu, Bóg niech obdarza cię zdrowiem a Maryja otacza płaszczem swojej opieki. Szczęść Boże

15. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa.


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

7.05.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej i do sakramentu bierzmowania.

 

 Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących:

 

8 maja godzina 16.00 próba dla klas III  SP 5,

9 maja godzina 16.00 próba dla kandydatów do bierzmowania,

11maja godzina 16.00 próba dla kandydatów do bierzmowania,

11 maja godzina 18.30 próba dla klas III SP 4,

12 maja godzina 16.00 spowiedź przed I Komunią święta SP 1 i SP Żurada,

12 maj 16.45 spowiedź przed rocznicą I Komunii  świętej SP 5,

13 maj godzina 11.00 I Komunia święta SP 1

13 maja  godzina 13.00 I Komunia święta SP Żurada,

14 maja godzina 10.00 Rocznica I Komunii świętej SP 5

 

 2.W dniu 10 maja o godzinie 13.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza święta w intencji pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

 

3.Jutro przypada Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski.

 

4.W sobotę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimskąoraz 32 rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Wobec nieustających ataków na jego osobę, mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, tym bardziej wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Nabożeństwo fatimskie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową i procesję.

 

 

 

 

 

 


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

30.04.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 1..W dzisiejszą niedzielę gości w naszej bazylice zespół 'TaRuta' z Ukrainy z Tarnopola. Zespół    pomaga w  sierocińcu w Tarnopolu i ludziom ze wschodu. Proszą o pomoc; możliwe są słodycze dla tych dzieci, lub jedzenie, przybory szkolne, pieluchy, chemia. Goście mają płyty i pamiątki, które można zabrać za darmową darowiznę, a za pieniądze zespół kupi wszystko, czego potrzeba do domu dziecka. 

 

2.W najbliższą sobotę 6 maja odbędzie się comiesięczna Msza św. ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów wraz z rodzicami i bliskimi. Początek Mszy św. o 16.00.

 

3.Zakończyliśmy Tydzień Biblijny w naszej parafii. Składamy wielkie podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli, a szczególnie tym, którzy czytali poszczególne rozdziały. Dziękuję Księdzu Grzegorzowi Woszczkowi za prowadzenie pięknie całego Tygodnia Biblijnego, za przygotowanie 29 osób do czytania Biblii i za codzienną egzegezę usłyszanego Słowa Bożego. Zachęcamy, aby regularnie w domach czytać Pismo Święte. 

 

4.Wczoraj odbyła się do Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej diecezjalna pielgrzymka różańcowa- Bóg zapłać  pielgrzymom z naszej parafii za modlitwę w tym sanktuarium. Bóg zapłać księdzu Antoniemu Mańce za udział w pielgrzymce.

 

5.Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Różaniec dla Etiopii'.
Bóg zapłać za ofiarowane różańce.

 

6.Rozpoczynamy Nabożeństwa Majowe. W dni powszednie Nabożeństwo Majowe odprawiane będzie o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy- podtrzymujmy też piękny zwyczaj śpiewania Litanii Loretańskiej przy kapliczkach.

Jutro- 1 maja o godzinie 19.00 przy ul. Stary Olkusz 20 będzie poświęcenie kapliczki przydrożnej – fundatorzy kapliczki serdecznie zapraszają sąsiadów na tę uroczystość.

 

7.W dniu 3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej Patronki naszej Ojczyzny. 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To dzień modlitw za rodaków mieszkających na obczyźnie. Msze Święte będą według porządku niedzielnego.

 

Serdecznie zapraszają na powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu.

 

Program:

 

9.45 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku w Olkuszu

 

10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p.w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

11.15 wystąpienie Starosty Olkuskiego przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego .

11.20 Składanie kwiatów

 

8.W czwartek wspominamy św. Floriana – patrona strażaków- wszystkim strażakom życzymy opieki swego patrona i wszelkiej pomyślności oraz wyrażamy wdzięczność za ich służbę według hasła: Bogu na chwałę – ludziom na ratunek.

 

9.W dniu 5 maja 2023 r. obowiązuje dyspensa ks. Biskupa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

 

10.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek ,pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

 W I czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne o godzinie 15.00 adoracje i modlitwy w kaplicy Św. Jana Kantego poprowadzi wspólnota Maranatha.

 

 W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

 W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny – w bazylice odmawiamy 4 części różańca- szczególnie będziemy się modlić o pokój na Ukrainie.

 

11.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej. Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących.

 

 12.Prośba administracji cmentarza: Prosimy o nie wrzucanie niedopalonych zniczy do pojemników na śmieci- stwarza to duże zagrożenie pożarowe lasu.


13.Wszystkim, którzy w maju będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne wydarzenia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wśród tych osób jest nasza Siostra Irena Wójcik, która w piątek  obchodzi swoje imieniny.

 

 Zmarli parafianie w miesiącu kwietniu ; ś.p. Zofia KASTELNIK, Zenobiusz LEISNER, Marianna KANIA, Władysława KLICH, Elżbieta JARCZEWSKA, Anna MITERA, Janina GŁĄB, Mieczysława NOWAK, Edward ŻAK, Genowefa ŁACH, Maria KAJDA, Marianna LASKOWSKA.

Ojcze nasz …. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek  III NIEDZIELA WIELKANOCNA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

23.04.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Od dzisiejszej niedzieli w całej Polsce rozpoczyna się Tydzień Biblijny. Tak jak w ostatnich latach nasza parafia włącza się w to piękne dzieło słuchania i rozważania Słowa Bożego. Począwszy od dziś do 29 kwietnia codziennie po Mszy św. wieczornej osoby z naszej parafii będą czytać rozdziały  1 i 2 Listu do Koryntian a ksiądz Grzegorz wygłosi komentarz. Informację również na plakacie. 

 

 

2.W poniedziałek 24 kwietnia, po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się koncert studentów klasy organów z krakowskiej Akademii Muzycznej – studentów przygotowuje prof. Marcin Szelest. Zapraszamy na koncert.

 

3.W przyszłą niedzielę będzie w naszej bazylice zespół 'TaRuta' z Ukrainy z Tarnopola. Zespół    pomaga w  sierocińcu w Tarnopolu i ludziom ze wschodu. Proszą o pomoc; możliwe są słodycze dla tych dzieci, lub jedzenie, przybory szkolne, pieluchy, chemia. Goście będą mieli płyty i pamiątki, które ludzie będą mogli zabrać za darmową darowiznę, a za pieniądze zespół kupi wszystko, czego potrzeba do domu dziecka. 

 

 4.Koła Żywego Różańca zapraszają na pielgrzymkę do Dąbrowy Górniczej na spotkanie diecezjalne z ks. biskupem Grzegorzem Kaszakiem dnia 29 kwietnia (sobota). Wyjazd o godz.7 z parkingu przy Hotelu Victoria. Zapisy u p. Czarnotowej .

 

5.We wtorek Kościół obchodzi święto św. Marka – ewangelisty. Tego dnia nasz kościelny pan Marek będzie czcił swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

6.Fundacja „Róże Maryi” organizuje akcję „Różaniec dla Etiopii'.
Prosimy osoby, które mają w domu, w szufladach lub innych miejscach, nieużywane różańce (dobre, niezniszczone), aby ofiarowały różaniec i pomodliły się za osobę, która otrzyma ten różaniec w Etiopii. Osoba, która otrzyma różaniec w Etiopii, pomodli się za osobę, która przekazała ten różaniec w Polsce. Różańce można składać do koszyczka w zakrystii przez cały tydzień. Dobrze byłoby, gdyby różańce były zapakowane w małe woreczki lub etui na różańce z dołączonym imieniem osoby, która przekazuje różaniec.

 

7.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 29 kwietnia o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

8.Msza święta w intencji tegorocznych maturzystów będzie odprawiona w czwartek o godzinie 18.00- zapraszamy.

 


NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 

16.04.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego. Ofiary z tej Niedzieli będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia Kościoła.. O godz.15.00 w bazylice będzie Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę szczególna modlitwę.

Można zyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach (stan łaski uświecającej, sakramentalna Komunia św., modlitwa w intencjach papieskich, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu) za udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy albo przynajmniej za odmówienie przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga, dodając wezwanie do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu miłosierny, ufam Tobie”).


Udziela się też odpustu zupełnego osobom, które nie mogą opuścić swego mieszkania, jeśli wyrzekają się jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar po zaistnieniu dogodnych warunków przyjąć sakramenty pojednania i Komunii św., odmówią przed wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę Ojcze nasz, Wierzę w Boga, dodając wezwania do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu, ufam Tobie”)


Rozpoczyna się 73. Tydzień Miłosierdzia.


Dziś Dzień Dobra-święto patronalne Caritas z tej okazji nasz parafialny zespół Caritas zaprasza po Mszy świętej na słodkie podziękowanie wszystkim osobom wspierającym  dzieła prowadzone przez Caritas.

 

2..Od przyszłej niedzieli w całej Polsce rozpoczyna się Tydzień Biblijny. Tak jak w ostatnich latach nasza parafia włączy się w to piękne dzieło słuchania i rozważania Słowa Bożego. Począwszy od 23 do 29 kwietnia codziennie po Mszy św. wieczornej będziemy zagłębiać się w 1 i 2 List do Koryntian. Informację również na plakacie.

 

3.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach 21-23 kwietnia w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkusz. Szczegółowe informacje na plakacie.

 

4.Spotkanie wspólnoty Maranatha  we czwartek po Mszy Św. wieczornej w Domu św. Jana Pawła II.

 

5.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert 

 

6.Koła Żywego Różańca zapraszają na pielgrzymkę do Dąbrowy Górniczej na spotkanie diecezjalne z ks. biskupem Grzegorzem Kaszakiem dnia 29 kwietnia (sobota). Wyjazd o godz.7 z parkingu przy Hotelu Victoria. Zapisy u p. Czarnotowej  

 

 


KONCERTY

  1. W najbliższy czwartek 20 kwietnia, po wieczornej Mszy Świętej w naszej Bazylice odbędzie się koncert organowy w wykonaniu studentów klas organów Akademii Muzycznej w Stuttgarcie i w Łodzi.

Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawują profesorowie Krzysztof Urbaniak i Vincent Bernhardt.

 

  1. W poniedziałek 24 kwietnia, po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się koncert studentów klasy organów z krakowskiej Akademii Muzycznej – studentów przygotowuje prof. Marcin Szelest.

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.