Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -21.03.2021 r.

 

1.Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne- Msze święte rekolekcyjne, od poniedziałku do środy włącznie, będą odprawione o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30-nauki będą głoszone przez naszych kapłanów- w konfesjonałach w czasie rekolekcji, będą służyć tylko nasi kapłani. Przy konfesjonałach dyżurnych są środki dezynfekcji z informacją .

 

2.W przyszłą niedzielę będzie Niedziela Palmowa- poświęcenie palm na każdej Mszy Świętej .Po Mszy świętej wieczornej będzie w bazylice Wieczór Pieśni Pasyjnej.

 

3.Wyniki konkursu plastycznego o św. Józefie będą ogłoszone dzieciom w Niedzielę Palmową po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

 4.Trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia .Rozpoczął się on w liturgiczną uroczystość św. Józefa (piątek, 19 marca), a zakończy się w Dniu Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (czwartek, 25 marca). W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w naszej parafii będą kończyć się rekolekcje. Msze święte w Zwiastowanie Pańskie będą odprawione o godzinie:7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 18.00 będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Adopcja duchowa polega na codziennej modlitwie dziesiątką różańca przez 9 miesięcy w intencji adoptowanego dziecka, aby mogło szczęśliwie przyjść na świat i było otoczone troską i miłością rodziców. Zapraszamy do tej modlitewnej inicjatywy.

 

5.Przypominamy, że w związku z decyzjami rządu obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (2 m), oraz zasłanianie ust i nosa. W kościołach liczba wiernych -1 osoba na 15 m2.

 

 

 6.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 

7.Przed bazyliką jest Ogólnopolska wystawa plenerowa pt „ Helena Kmieć. Ona pięknie żyła. Pokazała, że można”. Wystawę będzie można oglądać do soboty.


https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/

 

 

 

//msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -14.03.2021 r.

 

1.Dzisiaj przeżywamy 4 Niedzielę Wielkiego Postu. Wydział Duszpasterstwa Rodzin prosi parafie, członków wspólnot, rodziny i indywidualnych wiernych o włączenie się w Tydzień Modlitw o Ochronę Życia organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
Rozpocznie się on w liturgiczną uroczystość św. Józefa (piątek, 19 marca), a zakończy się w Dniu Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (czwartek, 25 marca).

 

2.W piątek przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Opiekuna Pana Jezusa i całego Kościoła. W tym dniu, ze względu na uroczystość, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

3.Przypominamy, że w związku z decyzjami rządu obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (2 m), oraz zasłanianie ust i nosa. W kościołach liczba wiernych -1 osoba na 15 m2

 

4.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa :

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

5.Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.Rekolekcje wielkopostne w naszej bazylice rozpoczną się w przyszła niedzielę- planujemy je przeżywać podobnie jak w Adwencie- nauki rekolekcyjne będą głosić nasi kapłani, również w konfesjonałach będzie możliwość spowiedzi u naszych Księży .Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

 7.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Zachecamy również do nabywania prasy katolickiej.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -7.03.2021 r.

 

1.Czas Wielkiego Postu to czas na przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem Słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne

 

2.Tydzień temu w Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami na potrzeby misji nasi Parafianie złożyli ofiary do puszek w wysokości 3 300 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

3. Jutro – 8 marca Dzień Kobiet-„ Jestem Wam wdzięczny za codzienną opiekę nad Waszymi rodzinami, pracę zawodową, zaangażowanie w sprawy społeczne oraz za różnorodne inicjatywy prowadzone dla dobra wspólnego” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki składając  rok temu życzenia z okazji Dnia Kobiet. My kapłani i w tym roku podpisujemy się pod tymi życzeniami. Niech Maryja- Najpiękniejsza z niewiast wyprasza wszystkim niewiastom nieustanne Boże błogosławieństwo i niech będzie wzorem, jak być pięknie kobietą..

„Święty Jan Paweł II pisał o geniuszu kobiet, które wzbogacają właściwe rozumienie świata i dają wkład w pełną prawdę o związku między ludźmi”.

 

4.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

5.Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.Spotkania modlitewne w bazylice dla kandydatów do bierzmowania z SP 5 i SP 1 będą w środę o godzinie 16.00 , a dla SP 4 i SP Żurada i SP Sieniczno w środę o godzinie 17.00.

 

7.Nowenna do św. Józefa rozpocznie się w środę i będzie po Mszy Świętej wieczornej.

 

8.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -28.02.2021 r.

 

1.W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne

 

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje: Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u bp. Grzegorza Kaszaka - ordynariusza diecezji sosnowieckiej - dało wynik pozytywny. Bp Grzegorz czuje się dobrze i prosi o modlitwę w swojej intencji.

Módlmy się o zdrowie również dla wszystkich chorych kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich naszej diecezji.

 

2.Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

3.. Dzień 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do Ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę

 

4.W pierwszy czwartek marca będziemy się modlić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Modlitwę w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota „MARANATHA’

 

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź święta w czasie każdej Mszy świętej i od godziny 16.00 – 18.30.Po Mszy Świętej o godzinie 8.00 odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Maryi- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca.

 

 

5.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca marca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

6.W tym tygodniu patronuje nam:

 

– w czwartek 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

 

7.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

- Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.0

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

 

8..'Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Słowa, które Jezus skierował do apostołów, świadczą o tym, że Dobry Pasterz zawsze troszczy się o swoje owce. Robi wszystko, aby „miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). Jednocześnie zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu Prosi kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz parafian o włączenie się w troskę o nowe powołania   kapłańskie i zakonne. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w Roku św. Józefa, w intencji nowych powołań. W zakrystii lub kancelarii można wpisać  się na tę listę ,która na koniec Wielkiego Postu zostanie przekazana do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

9.W naszej bazylice od 1 marca 2021 r ( a także we wszystkich parafiach w Olkuszu) rusza kolejna akcja modlitewna –codziennie 1 dziesiątką różańca w Nowennie Pompejańskiej przez 54 dni w intencji : „modlimy się za rodziny, aby Bogiem silne stawały się prawdziwym Kościołem domowym otwartym na życie i powołania kapłańskie i zakonne”

Osoby pragnące się włączyć do takiej róży proszone są o zabranie nr Tel. przy wyjściu  w celu zapisania się , natomiast osoby które chciałyby same stworzyć taką różę mogą zabrać listę przy wyjściu z Kościoła . Zachęcamy do zrobienia takiej Róży całe rodziny i i wszystkich Parafian bo przecież każdy ma sąsiada czy 20 znajomych w kontaktach w telefonie. Wypełnione Róże składamy w kancelarii .Po zakończonej nowennie  będzie odprawiona Msza Święta dn. 25.04.2021  o godz. 10 00.

Kapłani  naszej Parafii również dołączają się do tej inicjatywy .

 

10.W sobotę 6 marca odbędzie się comiesięczna Msza św. ministrancka w intencji o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy ministrantów, lektorów z rodzicami i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30

 

11.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.

 

12.Zmarli w ostatnim czasie ś p : Maria BRODZIŃSKA, Kazimierz KUCZYŃSKI, Jacek Sebastian ŁASKAWIEC, Józef  SIWIŃSKI, Marcin BARAN, Grzegorz WOSZCZEK, Aleksandra NAWROT - SAPIŁKO, Marian TRZCIONKOWSKI, Tadeusz TOKAJ, Eugeniusz MACHNIK, Józef KIMSTACZ, Andrzej GŁĄB, Wioletta MICEK, Czesław SPYRA, Mariusz HERZOG… Ojcze nasz..Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -21.02.2021 r.

 

1.Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

 

2.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

 

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00,   17.00,   19.00  .

3. W II Niedzielę Wielkiego Postu, 28.02.2021 r. pod hasłem „Żyjmy Eucharystią” obchodzić będziemy Niedzielę „Ad Gentes”. Jest to dzień duchowego i materialnego wsparcia dla polskich misjonarzy.
Przed bazyliką będzie możliwość złożenia ofiary na ten cel. 

 

4.W naszej Parafii na Mszy Świętej w dn. 31.01.2021 został zawierzony Apostolat Margaretka Niepokalanemu Sercu Maryi .( jest to Apostolat Modlitwy za kapłanów – działający w naszym Kościele od 2015 roku) Wszystkie osoby pragnące należeć do Apostolatu i uzyskać więcej informacji proszone są o kontakt na nr tel. P. Danusi ( 606 951 040) lub Małgorzaty (539 989 306) . Numery telefonów są umieszczone w gablocie obok kaplicy św. Jana Kantego. 

Margaretki serdecznie zapraszają wszystkich na Msze Święte ( godz. Mszy Świętej podane w gablocie) w każdy pierwszy czwartek w intencji : za kapłanów pracujących w naszej Parafii  i o powołania kapłańskie i zakonne)) oraz na Adorację Pana Jezusa w kaplicy Św. Jana Kantego.

 

W naszej bazylice od 1 marca 2021 r ( a także we wszystkich parafiach w Olkuszu) rusza kolejna akcja modlitewna –codziennie 1 dziesiątką różańca w Nowennie Pompejańskiej przez 54 dni w intencji : „modlimy się za rodziny, aby Bogiem silne stawały się prawdziwym Kościołem domowym otwartym na życie i powołania kapłańskie i zakonne”

Osoby pragnące się włączyć do takiej róży proszone są o zabranie nr Tel. przy wyjściu  w celu zapisania się , natomiast osoby które chciałyby same stworzyć taką różę mogą zabrać listę przy wyjściu z Kościoła lub z kancelarii. Zachęcamy do zrobienia takiej Róży całe rodziny i i wszystkich Parafian bo przecież każdy ma sąsiada czy 20 znajomych w kontaktach w telefonie. Wypełnione Róże składamy w kancelarii .Po zakończonej nowennie  będzie odprawiona Msza Święta dn. 25.04.2021  o godz. 10 00.

Kapłani  naszej parafii również dołączają się do tej inicjatywy .

 

5.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


OPUSTY W ROKU ŚWIĘTEGO JÓZEFA

 


 

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny Rok św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego.

 

PENITENCJARIA APOSTOLSKA WYDAŁA  DEKRET

Udzieliła daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa:

 1. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
 2. Ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 3. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
 4. Udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
 5. Udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.
 6. Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.


VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -14.02.2021 r.

 

1.W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze

 

 

2.W minionym tygodnia nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz obchodził swoje imieniny- z racji tej życzymy Księdzu Grzegorzowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

3.Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

 

4.Wspominamy dziś św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

 

5.W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30., 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ścisły, nazywany inaczej ilościowym. Polega on na tym, że wierny tylko raz je do syta, a dwa razy lekko się posila. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

 Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 6. W tym trudnym czasie pandemii papież Franciszek ogłosił specjalny Rok św. Józefa. Wierni, poprzez modlitwy oraz dobre czyny, z pomocą św. Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny, mogą uzyskać ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach. Msza św. wieczorna z modlitwą do św. Józefa będzie odprawiana przez cały 2021 r. każdego 19. dnia miesiąca.

 

7.W naszej Parafii na Mszy Świętej w dn. 31.01.2021 został zawierzony Apostolat Margaretka Niepokalanemu Sercu Maryi .( jest to Apostolat Modlitwy za kapłanów – działający w naszym Kościele od 2015 roku) Wszystkie osoby pragnące należeć do Apostolatu i uzyskać więcej informacji proszone są o kontakt na nr tel. P. Danusi ( 606 951 040) lub Małgorzaty (539 989 306) podany w gablocie obok kaplicy św. Jana Kantego 

Margaretki serdecznie zapraszają wszystkich na Msze Święte ( godz. Mszy Świętej podane w gablocie) w każdy pierwszy czwartek w intencji : za kapłanów pracujących w naszej Parafii  i o powołania kapłańskie i zakonne)) oraz na Adorację Pana Jezusa w kaplicy Św. Jana Kantego.

W naszej bazylice od 1 marca 2021 r ( a także we wszystkich parafiach w Olkuszu) rusza kolejna akcja modlitewna 1 dziesiątką różańca w nowennie pompejańskiej przez 54 dni w intencji : „modlimy za rodziny aby Bogiem silne stawały się prawdziwym Kościołem domowym otwartym na życie i powołania kapłańskie i zakonne”

Osoby pragnące się włączyć do takiej róży proszone są o zabranie nr Tel. przy wyjściu  w celu zapisania się , natomiast osoby które chciałyby same stworzyć taką różę mogą zabrać listę przy wyjściu z Kościoła lub z kancelarii. Zachęcamy do zrobienia takiej Róży całe rodziny i i wszystkich Parafian bo przecież każdy ma sąsiada czy 20 znajomych w kontaktach w telefonie. Wypełnione Róże składamy u ks. Proboszcza lub w kancelarii .Po zakończonej nowennie  będzie odprawiona Msza Święta dn. 25.04.2021  o godz. 10 00.

Kapłani  naszej Parafii również dołączają się do tej inicjatywy .

 

8.Wszystkim Parafianom dziękujemy za składane ofiary na tacę, na konto parafialne i w kancelarii. Bóg zapłać.


V NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -7.02.2021 r.

1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.

 2.We wtorek-2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego ofiary składane przed bazyliką do puszek, przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych, wyniosły sumę 3040 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

3.W czwartek wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w grocie Massabielle Bernardecie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. O godz.8.00 i 18.00 w szczególny sposób będziemy się modlić za chorych z naszej parafii. Sakramentu chorych udzielimy na Mszy Świętej . Zadbajmy o to, by nasi chorzy bliscy czy sąsiedzi, dzięki naszej życzliwej pomocy, mogli tego dnia uczestniczyć we Mszy Św.

Instytucje kościelne prowadzą w Polsce m. in.:

 

Dla osób chorych i nieuleczalnie chorych – 11 szpitali, 39 hospicjów stacjonarnych i 61 hospicjów domowych, 100 stacji opieki Caritas, 42 zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dorosłych, 11 przychodni i ośrodków zdrowia. Co trzecie hospicjum w Polsce jest prowadzone przez instytucję kościelną.

 

 

Dla osób starszych i chorych Kościół prowadzi 169 domów pomocy społecznej i 9 domów dziennego pobytu. Dla osób niepełnosprawnych – 10 ośrodków rehabilitacyjnych, 9 domów dziennego pobytu, 102 warsztaty terapii zajęciowej, 48 środowiskowych domów samopomocy, 18 zakładów aktywności zawodowej oraz 136 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Z kolei dla chorych dzieci –6 zakładów opiekuńczo-leczniczych, 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 212 świetlic terapeutycznych.

 

4.W piątek o godzinie 16.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas VIII z SP 4 i SP 5, a o godzinie 17.00 dla uczniów klas VIII z SP 1 i z Żurady oraz Sieniczna- ta młodzież przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszamy także rodziców, żeby wspólnie z młodzieżą prosili Ducha Świętego o towarzyszenie jej życiu, zwłaszcza w chwilach podejmowania decyzji.

 

5.Wydział Duszpasterstwa Rodzin diecezji sosnowieckiej zaprasza osoby po rozwodzie, które żyją w powtórnych związkach i nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Rekolekcje odbędą się w kościele p w. św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu w piątek, sobotę i niedzielę po Środzie Popielcowej(19.02. –21.02.2021). Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.30, poprowadzi je ks. Andrzej Nackowski.

 

 6.Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszednie są odprawiane o godzinie 18.00.

 

7.W związku z istniejącą pandemią, tegoroczną Kolędę w naszej Parafii przeżywaliśmy na Mszach św., które były ofiarowane za Parafian o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, opiekę Świętej Rodziny i zdrowie oraz drugi kapłan polecał Bożemu Miłosierdziu zmarłych Parafian z poszczególnych miejscowości Parafii i ulic oraz zmarłych z ich rodzin.  Do domów uczestnicy tych Mszy świętych otrzymywali modlitwę błogosławieństwa i buteleczkę  z wodę święconą. Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne. W taki sposób wiele parafii w Polsce przeżywało kolędę w trudnym czasie pandemii. W zakrystii można jeszcze otrzymać buteleczkę z wodą święconą i modlitwę błogosławieństwa.

 


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -31.01.2021 r.

 

1.Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia. Tydzień temu w ramach zbiórki do puszek na pomoc po trzęsieniu ziemi dla Chorwacji- Parafianie nasi złożyli ofiary w wysokości 3 390 zl. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w tej kweście

 

2.We wtorek-2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Msze  święte będą odprawione o godzinie ;7.00, 8.30, 10.00,11.30,16.00, i 18.00.W czasie każdej Mszy Świętej będzie błogosławieństwo świec. W święto Matki Bożej Gromnicznej jest obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego-Szczególną modlitwą otoczmy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną. Będziemy modlić się również o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji. Tego dnia ofiary składane przed kościołami do puszek są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych. Kończy się 2 lutego tradycyjny okres śpiewania kolęd.

 

 3.W tym tygodniu przypada I czwartek -Kościół modli się o za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne, I piątek – czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18,30. I sobota miesiąca- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a Kościół czci Niepokalane Serce Maryi.

 

 4.Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszednie będą odprawiane o godzinie 18.00

 

5.W związku z istniejącą pandemią, tegoroczna Kolęda w naszej Parafii jest nasza świątynia. Kapłani, podczas tych Mszy św. modlą się za Parafian o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, opiekę Świętej Rodziny i zdrowie oraz Bożemu Miłosierdziu będą polecani zmarli.  Będzie można zabrać do domów modlitwę błogosławieństwa i buteleczkę  z wodę święconą. W taki sposób wiele parafii w Polsce przeżywa kolędę w trudnym czasie pandemii. Przypominamy jednocześnie , że w kościele wierni mają  być w maseczkach  oraz dostosować się do ustalonego rządowego dystansu: jedna osoba na 15 m 2.

 

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

Msza św. w intencji mieszkańców :Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn będzie odprawiona :1 lutego – poniedziałek – godzina 18.00

 

6.Wszystkim, którzy w miesiącu lutym będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

7.W najbliższą , jako pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się kolejna Msza św. ministrancka o powołania. Zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów, rodziców i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30.

 

W Liturgii tego tygodnia obchodzimy:

 

W środę św. Błażeja-tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Pod koniec Mszy świętej wierni otrzymują błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka

.

W piątek św. Agaty-W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.

 

W sobotę- św. Pawła Miki i Towarzyszy-męczenników

 

9.Zmarli w miesiącu styczniu nasi Parafianie :: ś p. Mieczysława GŁOWACKA, Bolesław GĄDEK, Mirosława GONCERZ, Urszula MARONA, Irena KARCZEWSKA, Przemysław RYPEL, Teresa CZELADZKA, Franciszek BĄK, Robert DYREK, Marian HORYŃ, Henryk TARNOWSKI, Helena KAMELA, Stefan CHOMNICKI, Joanna FILO, Janina WĘGLARZ, Zofia KOCJAN, Janina OLESIAK, Anna CIEPLAK, Teresa IZAK, Aleksandra KRZYSTANEK, Antonina KAFLOWSKA, Tadeusz WOJDYLAK, Wanda KIKA, Helena KALARUS....Ojcze nasz...Zdrowaś Mario...Wieczny odpoczynek....

 

Ogłoszenie społeczne-Firma ProBiznes Marta Krawczyk z siedzibą przy ulicy Szpitalnej 5 w Olkuszu poszukuje osób niepracujących, w wieku powyżej 30 roku życia, do udziału w projekcie mającym na celu znalezienie pracy. Chętne osoby mogą skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, pośrednika pracy, wziąć udział w szkoleniu zawodowym lub komputerowym oraz odbyć kilkumiesięczny płatny staż zawodowy. Firma zapewnia stypendium stażowe i szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu i catering. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, udział w nim jest bezpłatny. Dodatkowe informacje o projekcie można uzyskać w siedzibie firmy ProBiznes przy ul. Szpitalnej 5 lub pod nr telefonu: 730015575

 

 

 

 


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.