Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -13.02.2022 r.

1.Dzisiaj VI niedziela zwykła.

 

2.Jutro za przyczyną św. Cyryla i Metodego modlimy się w intencji Europy, aby była wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Pamiętamy także o zakochanych, prosząc dla nich o Boże prowadzenie i dojrzałość w miłości.

 

3.We wtorek przypada 35. rocznica święceń biskupich księdza biskupa Piotra Skuchy. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

4.Adoracja w kaplicy św Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY do zapisywania się  na dyżury  adoracyjne -jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy oczywiście może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

Harmonogram ulic zaproponowanych na Adoracje na poszczególne dni miesiąca umieszczony jest w gablocie przy bazylice. Zapraszamy osoby chętne, z danych ulic, do zapisywania się i  włączenia w piękną modlitwę przed Panem Jezusem.

 

5.W piątek została ułożona tapicerka kościelna na wszystkie nowe ławki w naszej bazylice. Na ławki zabytkowe nie przewiduje się takiej tapicerki.

 

6.Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 


V NIEDZIELA ZWYKŁA

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.02.2022 r.

 

 1.Tydzień temu ofiary składane przed bazyliką do puszek przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych wyniosły 2950 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w tej zbiórce.

 

2.W piątek wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę.  Dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. Szczególną modlitwą będziemy otaczać wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami choroby i cierpienia wszystkich, którzy służą chorym.

 

3.Nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz Woszczek w piątek będzie obchodził swoje imieniny. Msza święta w Jego intencji będzie odprawiona w piątek o godzinie 6.30. Już dzisiaj solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i swego patrona św. Grzegorza.

 

4.Margaretki  zapraszają wszystkich na Msze Święte  w każdy pierwszy czwartek w intencji : za wszystkich kapłanów  i o powołania kapłańskie i zakonne.  Harmonogram godzin Mszy Świętych  na cały 2022 rok  podany  jest w gablocie przy kaplicy św. Jana Kantego oraz na wydrukowanych karteczkach które można zabrać przy wyjściu z kościoła.

 

BIBLIA – zachęcamy do codziennego spotkania z Panem Jezusem w Piśmie Św.

 Do kaplicy Adoracji św. Jana Kantego zostały zakupione Pisma Święte ,z którego każdy może korzystać na miejscu .Nie zabierajmy Pisma Świętego do domu.

 

Adoracja w kaplicy Sw Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY do zapisywania się  na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiacu ( lub więcej – jeśli ktoś chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy oczywiście może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

Harmonogram ulic zaproponowanych na Adoracje na poszczególne dni miesiąca umieszczony jest w gablocie przy bazylice. Zapraszamy osoby chętne, z danych ulic, do zapisywania i  włączenia się w piękną modlitwę przed Panem Jezusem.

 

5.Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

Informacja społeczna.

Osoby bez pracy, które ukończyły 30 rok życia mogą włączyć się w projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Firma ProBiznes Marta Krawczyk Olkusz ul. Szpitalna 5 pomaga uczestnikom projektu podjąć pracę, umożliwia ukończenie atrakcyjnych szkoleń oraz staży./ Informacje bliższe w firmie./


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -30.01.2022 r.

 

 1.Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia. Dzisiaj po Mszy świętej wieczornej wspólnie będą kolędować osoby należące do Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla.

 

2.W środę-2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Msze  święte będą odprawione o godzinie ;6.30, 8.00, 10.00, 16.00, i 18.00.W czasie każdej Mszy Świętej będzie błogosławieństwo świec. W święto Matki Bożej Gromnicznej jest obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego-Szczególną modlitwą otoczmy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną. Będziemy modlić się również o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji. Tego dnia ofiary składane przed kościołami do puszek są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych. Kancelaria w środę będzie nieczynna. Kończy się 2 lutego tradycyjny okres śpiewania kolęd.

 

 3.W tym tygodniu przypada I czwartek -Kościół modli się o za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne- o godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha. I piątek – czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18,30. I sobota miesiąca- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a Kościół czci Niepokalane Serce Maryi.

 

 4.Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszednie będą odprawiane o godzinie 18.00

 

W okresie zimowym bazylika jest ogrzewana- temperatura średnia wynosi 8 stopni C.

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

 5.W  parafiach trwają konsultacje synodalne. Tematyka Kościoła synodalnego to; komunia, uczestnictwo, misja. W najbliższy czwartek o godzinie 18.30 w bazylice będzie spotkanie synodalne  - temat : Dialog w procesie budowania wspólnoty parafialnej- serdecznie zapraszamy.

 

7.Wszystkim, którzy w miesiącu lutym będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

/ 8.W najbliższą , jako pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się kolejna Msza św. ministrancka o powołania. Zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów, rodziców i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30./

 

 W Liturgii tego tygodnia obchodzimy:

 

W poniedziałek- św. Jana Bosko

 W środę –Święto Ofiarowania Pańskiego

W czwartek- św. Błażeja-tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Pod koniec Mszy świętej wierni otrzymują błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka

W sobotę św. Agaty-W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.

 

 9.Zmarli w miesiącu styczniu nasi Parafianie : Bolesław JARZĄBEK, Krystyna BULWA, Kazimiera CHMIST, Ryszard SOBCZYK, Stanisław GAJOS, Iwona GOC, Marianna CZARNOTA, Maria WINKOWSKA, Edward TOBOROWICZ, Andrzej SMOLIŃSKI, Bogdan DUDEK, Leszek GURBIEL, Tadeusz NOWICKI, Stefania KOWAL, Wojciech GŁOWACKI, Genowefa KSIĄŻEK, Adam MARCHAJSKI, Barbara CHROMY, Eugeniusz MITKA, Michalina BANYŚ, Franciszek SIUDUT, Julian CZARNOTA –Ojcze nasz...Zdrowaś Mario...Wieczny odpoczynek....


NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

 

Ogłoszenia parafialne - 23.01.2022 r.

 

1. Dzisiaj- III niedziela zwykła, która jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

 

2.Jutro światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.Za przyczyną św. Franciszka Salezego  módlmy sie, aby pracownicy mediów z poszanowaniem przekazywali prawdę, do której mają prawo wszyscy obywatele. Zachęcamy do czytania rownież prasy katolickiej i korzystania z katolickich mediów dla wzmocnienia swojej wiary i pogłębienia wiedzy religijnej.

 

3..'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza  członków i wszystkich chętnych  na spotkanie modlitewne w środę po Mszy Św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Św.Jana Pawła II'

 

4.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza Święta, a po niej agapa. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

W liturgii Kosciola w najbliższym tygodniu:

 

24 I- Sw. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Koscioła

25 I-Święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła

26.I- Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów

28.I-Świetego Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Koscioła


II NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenie parafialne –II NIEDZIELA ZWYKŁA

 16 stycznia 2022 r.

 

 

1.Dzisiaj odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

2.Dziś w Będzinie o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena jest wolny, dostępna będzie także transmisja na stronie internetowej www.mfkip.pl. Zapraszamy do kolędowania z uczestnikami Festiwalu z całej Polski.


3.Jutro Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

 

 

4.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

5.We wtorek rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

6.W piątek jest obchodzony Dzień Babci, a w sobotę- Dzień Dziadka-pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

7.Zakończyliśmy wczoraj Msze święte kolędowe dla rodzin naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę, piękny wspólny śpiew kolęd oraz składane ofiary . Bóg zapłać. Mamy nadzieje, że przyszłoroczna kolęda będzie się odbywać według tradycyjnego porządku.

Bóg zapłać za składane ofiary.

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu:

 

Poniedziałek- św. Antoniego-opata

Środa -św. Józefa Sebastiana Pelczara-biskupa

Piątek- św. Agnieszki-dziewicy i męczennicy

 


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Ogłoszenie parafialne –Święto Chrztu Pańskiego-9 stycznia 2022 r.

 

1.Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy Okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany Okres Zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego .

 

2.W Święto Trzech Króli z racji nabycia kredy , kadzidła i mirry złożono ofiary w wysokości 3520 zł- ofiary te zostaną przekazane na misje prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek., Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

3.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

4.Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dzisiejszą niedzielę o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 

5.W przyszłą niedzielę 16 stycznia odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

 11.stycznia-wtorek-  godzina18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

 12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

 13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna i Astrów  

 

 14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

  15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn,Skłodowskiej,Zielona

 

Bóg zapłać za składane ofiary.

 


UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

Ogłoszenie parafialne -Uroczystość Objawienia Pańskiego 

 6 stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

  7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska.

 

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana.

 

2.Zachęcamy do nabywania w przedsionkach bazyliki pakietów Trzech Króli- ich zakup wspiera polskich misjonarzy i misjonarki.

 

 3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.W najbliższą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

5. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dniu 9 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 


II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

Ogłoszenie parafialne Niedziela 2   stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

 3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

2.W czwartek uroczystość Objawienia Pańskiego .Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi).Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy głoszących Ewangelię na całym świecie. Zachęcamy do nabywania kalendarzy misyjnych- ich zakup wspiera polskich misjonarzy.

 

3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.Za tydzień Święto Chrztu Pańskiego.

 

5.W przyszłą niedzielę zapraszamy na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/

 

6.Zmarli w miesiącu grudniu nasi Parafianie: Kazimierz KLUCZEWSKI, Emilia ROSOŁEK, Eugeniusz DULASZEWSKI, Janina BUŚ, Jan TUSZY, Władysława MICHALSKA, Jan PAŁKA, Bogusław PODOLSKI, Cecylia BARCZYK, Lidia KRZYŻOWSKA, Alina WOJCIECHOWSKA, Natalia JURGA, Krystyna RUTKOWSKA, Michał ŻAK, Elżbieta KŁAPCIŃSKA, Sebastian BAJER, Jan WÓJCIK, Stanisław GAJEWSKI, Cecylia PIŚ, Stanisława MACHNIK, Leokadia WOLKA, Tadeusz JOCHYMEK, Barbara WĄS, Wiesława MILEJ, Halina GÓRSKA-TOMICZNA, Krystyna BĄCHÓR, Mateusz KRAL, Elżbieta BANYŚ- SOWULA… Ojcze nasz …Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


NOWY ROK 2022

NOWY ROK 2022

Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku dziękujmy Panu za otrzymane łaski i za każde dobro, jakiego pozwolił nam doświadczyć, mimo wszelkich trudności naszych czasów“ – zaznaczył papież.

„Przez wstawiennictwo Maryi Świętej Bożej Rodzicielki i św. Józefa, Jej oblubieńca, módlmy się, aby przyszły rok był szczęśliwy dla nas i dla wszystkich ludzi, aby ustąpiła pandemia i byśmy mogli cieszyć się pokojem w naszych sercach, w naszych rodzinach, w społeczeństwach i na świecie. Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!“

.

My kapłani podpisujemy się pod tymi życzeniami papieża Franciszka.

 

Prosząc o Boże błogosławieństwo w nowym 2022 roku – chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2021 roku.

 

Dziękujemy za 117 dzieci, które zostały ochrzczone i włączone decyzja rodziców do Kościoła Świętego.

 

Dziękujemy za 113 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy ,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.

 

Do I Komunii świętej przystąpiło 121 dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 

 Sakrament małżeństwa zawarło 35 par narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.

 

Dziękujemy też za doczesne życie 266 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.


NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -26.12. 2021 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Kościół obchodzi święto św. Rodziny. Święto to jest szczególnym świętem rodzin chrześcijańskich. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, uczmy się od Jezusa, Maryi i Józefa sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.

 

 2.Msza Święta za zmarłych w 2021 r. naszych Parafian będzie odprawiona w czwartek – 30 grudnia o godzinie 17.00. Raz jeszcze z imienia i nazwiska wymienimy wszystkich Parafian, dla których ten rok był ostatnim w ich życiu ziemskim.

 

 3.Zakończenie roku kalendarzowego w piątek - 31 grudnia .O godz. 17:00 będzie sprawowana Msza święta z nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym – serdecznie zapraszamy.

 

 4.W sobotę  rozpocznie się Nowy Rok 2022-w Kościele będzie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi- Msze Święte będą odprawione według porządku niedzielnego. O godzinie 13.00 będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza za Dekanat Olkuski i Miasto Olkusz.

 

5.Wspólnota Emmanuel zaprasza w sobotę 1 stycznia o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza święta w kościele, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

6.Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza w niedzielę 2 stycznia po Mszy św. o godzinie 13.00 na adorację żłóbka.

 

7 Film Nędzarz i madame  bedzie wyswietlany w Kinie Zbyszek w MDK w Olkuszu Film ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego
siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty
w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać
się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu
jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks
z popiołów, a wówczas - oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako
Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele - Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

SEANSE :27, 28,29,30, GRUDNIA ORAZ 3, 4, 5 STYCZNIA - ZAWSZE GODZINA 19.30

 
 

 

 8.W związku z istniejącą nadal  pandemią, tegoroczna Kolęda w naszej Parafii, zgodnie z zaleceniami w wielu diecezjach  i Pasterza naszej diecezji księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka będzie miała podobną  formę  jak rok temu: Wspólnym domem kolędowym dla rodzin naszej Parafii będzie  nasza świątynia. Od 3 stycznia będziemy zapraszać poszczególne miejscowości i ulice parafii na Mszę świętą do bazyliki na godzinę18.00.Kapłani, podczas tych Mszy św. będą modlić za Parafian o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, opiekę Świętej Rodziny i zdrowie oraz Bożemu Miłosierdziu będą polecani zmarli. Będzie można zabrać do domów modlitwę zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II z modlitwą poświęcenia domu, a na odwrocie  piękne słowa i   i  zdjęcie naszego odnowionego ołtarza Przemienienia Pańskiego. Kapłan na końcu Mszy świętej będzie błogosławił indywidualnie rodziny i przekaże buteleczkę z wodą świeconą. Wspólny śpiew kolęd będzie kończył każdy dzień takiego kolędowania w bazyli

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

3 stycznia - poniedziałek- godzina 18.00- ul. Skalska, ul. Bylicy

 

4 stycznia-  wtorek -godzina 18.00- ul. Polna i Nullo

 

5 stycznia – środa-godzina 18.00- ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Kościuszki, ul. Szkolna i ul. Staszica

 

 7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska

 

 8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

11.stycznia-wtorek-  godzina 18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna I Astrów  

 

14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

 15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn

 

 

 

Boże Narodzenie 25.12. 2021 r. Życzenia

1.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać katechetom, panu organiście, panu kościelnemu  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

Wielka miłość Boga do człowieka jest istotą Bożego Narodzenia . Bóg przychodzący na świat w ludzkim ciele wręcz zaskakuje i zadziwia nas swoją miłością i troską o człowieka. Nie nasze zasługi to sprawiły. Jest to miłość uprzedzająca, będąca wyrazem wolnej woli Bożej. Nie mamy nic, co moglibyśmy ze swojej strony położyć na szali początku dzieła zbawienia.

W tym Świętym Czasie przyjścia Bożego Syna na ziemię składam w imieniu swoim i naszych Kaplanów najserdeczniejsze życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel obdarza wszystkich  zdrowiem, siłą, pokojem serca i wszelkimi potrzebnymi łaskami.

 

Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.