Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 1.09.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2 .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula jutro obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

 

Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

 3.W miejsce odchodzącego z naszej parafii Księdza Czesława Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  Księdza Pawła Tracza, który ostatnio pracował w Parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu.  Bardzo serdecznie witamy nowego naszego Księdza wikariusza i życzymy mu Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by jego  posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce.

 

4.W dzisiejszą  niedzielę -1 września przypada  osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. W naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach. W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego  o godz. 11.30 zostanie odprawiona pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po Mszy świętej będzie koncert patriotyczny zespołu Te Deum.

 

W odpowiedzi na prośbę Prezydenta RP 1 września o godz. 14:00 we wszystkich kościołach naszej diecezji zabrzmią dzwony jako forma wspomnienia o ofiarach wojny i oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy bronili Ojczyzny.

5.Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019/2020 połączona z uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych 120-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu odbędzie się w dniu 2 września 2019 r. w Olkuszu. W programie o godzinie 8.00 Msza Święta w naszej bazylice celebrowana przez ks. dr Piotra Skuchę- Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej, następnie o godzinie 9.30- uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w ZS Nr 1 im Stanisława Staszica w Olkuszu. Na to bardzo ważne wydarzenie, gdyż wojewódzka inauguracja odbywa się po raz pierwszy w naszym mieście zaprasza  uczniów, nauczycieli i mieszkańców Olkusza Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Olkuski i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica wraz z gronem pedagogicznym.

 

Apel Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

6.„Rozpoczynający się rok szkolny jest również nowym rokiem katechetycznym, dlatego apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w przedszkolach/szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje. Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie i finansowanie edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów. W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w przedszkolu/szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenie jest wystawiony na stoliku przy wyjściu z kościoła. Proszę rodziców, by go zabrali, wypełnili, podpisali i w najbliższych dniach złożyli w sekretariacie przedszkola/szkoły, do której uczęszcza dziecko. „

 

7.Spowiedź na początek roku szkolnego będzie w I piątek miesiąca od godziny 16.00 do 18.30.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice  w I sobotę  miesiąca odmawiamy cztery części różańca, a na wieczornej Mszy świętej modlimy się za Radio Maryja, TV TRWAM i wszystkie inne katolickie środki przekazu.

 

8.We wtorek ,o godzinie 19.00 na plebanii będzie spotkanie wszystkich katechizujących na terenie naszej parafii.

 

9.W dniu 5 września b.r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostanie otwarta nowa wystawa „Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”, która przypomni zarówno postać Wielkiego Polaka, jego działalność jako papieża i opowie o ciągle jeszcze młodym kościele i diecezji sosnowieckiej i gliwickiej. Ekspozycja potrwa do 31 października.

 

10.Diecezjalna Pielgrzymka Chorych do kościoła św. Stanisława w Czeladzi
Zapraszamy tradycyjnie w pierwszą środę września - 4.09.2019 - na pielgrzymkę chorych do kościoła św. Stanisława w Czeladzi, gdzie cześć odbiera obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Program:

 

10.00 Spotkanie rozpocznie konferencja

10.30 Msza św. pod przewodnictwem ks. Bpa Grzegorza Kaszaka, po której będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych.

 

 11.W I środę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą wieczorną o godzinie 18.00 wszystkich trwających w dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy świętej będzie można przystąpić do tego dzieła modlitwy o ochronę życia poczętych dzieci.

 

 12.We wtorek Kościół obchodzi wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego- papieża i doktora Kościoła – dzień imienin Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy w modlitwie o solenizancie i prośmy, aby Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem. 

 

13.Od 2 września pierwsza  Msza święta w dni powszednie już będzie odprawiana o godzinie 6.30.

 

14.Tradycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. Zapisy dalej przyjmujemy  w kancelarii parafialnej od 2 września.

 

15.Zmarli w miesiącu sierpniu - śp. :Grażyna Dymkowska, Teresa Węglarz, Barbara Kupska- Balec, Natalia Sierka, Czesława Job, Zenon Kasprzyk, Józefa Sioła, Antoni Chramęga, Marianna Tatara, Władysława Brzóska, Alicja Gajewska, Alina Kowal, Aleksandra Bałazy, Stanisława Bałazy, Zdzisław Wysocki, Aniela Rogóż, Janina Wziątek, Wiesław Wojtacha… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario ….Wieczny odpoczynek…..

 


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 25.08.2019 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował Księdza Czesława Rechula do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  w Parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Ksiądz wikariusz Czesław pracował w naszej parafii 6 lat. Bardzo serdecznie dziękujemy za te lata służby duszpasterskiej i katechetycznej, za piękne angażowanie się w wiele posług kapłańskich i życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ta posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce w nowej parafii, a jednocześnie dalej blisko nas w Olkuszu. W przyszłą niedzielę będziemy witać nowego wikariusza w naszej parafii Księdza Pawła Tracza.

 

3.W sobotę 31 sierpnia, odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Spotkanie rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego

.

4.W przyszłą niedzielę -1 września przypadnie osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach. W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego  o godz. 11.30 zostanie odprawiona pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po Mszy świętej będzie koncert patriotyczny zespołu Te Deum.

 

 5.Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019/2020 połączona z uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych 120-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława        w Olkuszu odbędzie się w dniu 2 września 2019 r. w Olkuszu. W programie o godzinie 8.00 Msza Święta w naszej bazylice celebrowana przez ks. dr Piotra Skuchę- Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej, następnie o godzinie 9.30- uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w ZS Nr 1 im Stanisława Staszica w Olkuszu. Na to bardzo ważne wydarzenie, gdyż wojewódzka inauguracja odbywa się po raz pierwszy w naszym mieście zaprasza  uczniów, nauczycieli i mieszkańców Olkusza Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Olkuski i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica wraz z gronem pedagogicznym.

 

6.radycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. Zapisy dalej przyjmujemy w kancelarii parafialnej od 2 września.

 

7.W gablocie są plakaty informujące o pielgrzymkach do Włoch i Ziemi Świętej.

 

W tym tygodniu w liturgii Kościoła :

26 VIII- Uroczystość NMP Częstochowskiej/ Msze święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00/

27 VIII – św. Monikę (331-387), matkę i orędowniczkę nawrócenia św. Augustyna, patronka matek i wdów,

28 VIII – św. Augustyna (354-430), biskupa, Doktora Kościoła, filozof, chrześcijańskiego pisarza, teologa łaski,

29 VIII – św. Jana Chrzciciela w tajemnicy męczeńskiej śmierci.


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 18.08.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. O godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pana Tomasza Soczka z Krakowa – zapraszamy .

 

2.W naszej parafii, ta niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na prace konserwatorskie Ołtarza Przemienienia Pańskiego  i stalli. -Bóg zapłać za składane na ten cel ofiary na tacę , w kopertach i na konto parafialne.

 

3.We wtorek dotarła na Jasną Górę Olkuska Piesza Pielgrzymka. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom tego pątniczego trudu, dziękujemy kapłanom; księdzu Zenonowi Ptakowi jako kierownikowi naszej grupy, księdzu Czesławowi Rechulowi, ks. Jackowi Piwowarskiemu, dziękujemy służbom porządkowym, muzycznym, medycznym oraz grupie żywieniowej i transportowej- Bóg zapłać. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy jako sponsorzy i ofiarodawcy wsparli pielgrzymów. W ich intencji w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta  dziękczynna. Niech Bóg wynagrodzi wszelką życzliwość. 

 

4.Wczoraj czcił swego patrona św. Jacka nasz Ksiądz wikariusz Jacek Piwowarski- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

5.W piątek 23 sierpnia, w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Wzywając orędownictwa męczenników obu zbrodniczych systemów, prośmy o powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni i tożsamości.

 

6.Za dwa tygodnie w niedzielę 1 września przypadnie osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny Światowej. Tego dnia w naszej bazylice o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego konfliktu zbrojnego z historii świata. Po Mszy świętej, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy uroczystości pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim oraz na rynku. Więcej informacji na plakatach.

 

7.Tradycyjna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej będzie w sobotę 14 września. Koszt wyjazdu 25 zł. zapisy przyjmujemy w kancelarii parafialnej.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

20 VIII – św. Bernard (1090-1159), Francuz, cysters, opat i piewca chwały Maryi.

21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, realizator hasła: odnowić wszystko w Chrystusie

22 VIII – Najświętsza Maryja Panna, Królowa nieba i ziemi.

24 VIII – św. Bartłomiej (I w.), Apostoł, świadek Chrystusa w Indiach i Armenii, męczennik.


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 11.08.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest dziewiętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. O godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pana Karola Hilli z Gdyni – zapraszamy .

 

2.We wtorek 13 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 18.00 będzie Nabożeństwo Fatimskie.

 

3.W dniu 14 sierpnia Parafia św. Maksymiliana w Olkuszu będzie przeżywała święto swego patrona- uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 18.00

 

4.W czwartek, 15 sierpnia, obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

W katedrze sosnowieckiej – uroczystość odpustowa, a w naszym dekanacie parafia w Braciejówce również obchodzi odpust.

 

 W naszej bazylice porządek Mszy św. jak w niedzielę.

 

 Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.

 

 Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Maryję Bóg. 

W dniu 15 sierpnia wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

 

5.W sobotę 17 VIII wspominamy św. Jacka Odrowąża, polskiego dominikanina, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.

 

6.W minionym tygodniu wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , odpoczywali pielgrzymi z Suchej Beskidzkiej i z Dekanatu Andrychowskiego. Caritas naszej parafii i plebania podjęła ich posiłkiem południowym. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli trud pielgrzymi pątników. Bóg zapłać.

 

7.W dniu 9 sierpnia wyruszyła na trasę Olkuska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej jest Ksiądz Zenon Ptak , a na poszczególnych odcinkach trasy pielgrzymowali Księża Czesław Rechul i Jacek Piwowarski. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

8.W bazylice cudownej figurki Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w dniu 13 sierpnia o godzinie 12.00 będzie odprawiona Msza Święta w intencji Parafian Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 4.08.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest osiemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Wszystkim, którzy w miesiącu sierpniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy ; Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

 3.Bóg zapłać wszystkim, którzy w poprzednią niedzielę ,z racji poświęcenia pojazdów, złożyli ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy- suma ofiar wyniosła 5060 zł i 20 euro.

 

 4.We wtorek będzie  Święto Przemienienia Pańskiego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 18.00 będzie odprawiona o łaskę przemieniania ku lepszemu w sprawach wiary, nadziei i miłości oraz o łaskę przemiany ku zdrowiu. Zapisy na intencje przyjmujemy dzisiaj w zakrystii i jutro przed Mszą Świętą.

 

 5.W czwartek w Sosnowieckiej Diecezji będzie święto Rocznicy Poświecęnia Bazyliki Katedralnej, w piątek Kościół będzie obchodził święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy- patronki Europy. Święty Wawrzyniec- diakon i męczennik będzie czczony w sobotę.

 

6.W dniu 8 sierpnia o godzinie 12.30 wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , będą odpoczywać pielgrzymi z Dekanatu Andrychowskiego. Caritas naszej parafii i plebania podejmie ich posiłkiem południowym. Dziękujemy wszystkim, którzy wesprą trud pielgrzymi pątników. Bóg zapłać.

 

7.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00. Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Zenon Ptak . Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

 8.W ostatnią niedzielę w godzinach południowych, zatrzymała się przy naszej bazylice Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Caritas parafii ugościła 1000 pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

 9.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 4 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 5,6 i 7 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

10.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

Zachęta

do udziału w pielgrzymowaniu duchowym
w ramach Pieszej Pielgrzymki na Janą Górę.

Drodzy Bracia i Siostry!

Papież św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 4 czerwca 1979r. na Jasnej Górze mówił:  „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce — Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie — ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. Jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła — uczy Sobór..

Zachęcając do udziału w pieszej pielgrzymce mamy świadomość, że nie każdy może wziąć udział w tej formie wypraszania łask dla siebie i swoich bliskich. Przeszkodą może okazać się choroba, podeszły wiek, nagłe ważne wydarzenia, czy choćby brak urlopu w tym czasie. Nawiązując jednak do powyższych słów papieża-osoby nie mogące pielgrzymować pieszo,  pragniemy zachęcić do udziału w tzw. duchowym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Do grupy duchowych pielgrzymów możemy zapisać się każdy, kto zobowiąże się do wypełnienia każdego dnia następujących praktyk:

 

 1. Modlitwy w ciągu dnia: pacierz poranny i wieczorny, odmówienie jednej części różańca lub przynajmniej jednej dziesiątki w intencjach z jakimi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę, „Anioł Pański” , koronka do Bożego miłosierdzia, Apel Jasnogórski oraz odmówienie Modlitwy Duchowego Pielgrzyma. 
 2. Przeczytanie fragmentu Pisma Świętego i rozważenie go.
  3. Uczestnictwo we Mszy świętej i przyjmowanie Komunii Świętej a jeśli jest to niemożliwe, wówczas duchowe przyjęcie Komunii Świętej.

Duchowe pielgrzymowanie trwa tak długo, jak długo pielgrzymuje moja piesza grupa pielgrzymkowa. Zapisywać się możemy u przewodników grup dekanalnych lub w swoich parafiach, podając swoje imię i pozostawiając zapisaną prośbę, którą pielgrzymi zaniosą przed Oblicze Maryi. Złożone prośby duchowych pielgrzymów będą czytane każdego dnia podczas drogi przed jedną dziesiątką różańca a wyznaczony ksiądz również każdego dnia będzie odprawiał w tych w intencjach Mszę św..

W naszej Ojczyźnie i naszej diecezji już od wielu lat forma duchowego pielgrzymowania jest obecna wśród wiernych a jej wartość poparta jest licznymi świadectwami. Ludzie chorzy, przeżywający różne problemy a także duchowo dręczeni, którzy włączyli się w duchowe pielgrzymowanie, czasem mówią o otrzymanych łaskach. Dlatego wszystkich szukających Bożego miłosierdzia a z różnych przyczyn nie mogących pielgrzymować pieszo na Jasną Górę jeszcze raz pragniemy zachęcić słowami św. Jana Pawła II:  „[Maryja] Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują... choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą”.

Modlitwa Duchowego Pielgrzyma:

Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji /wymień intencję/. Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża, patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen.

 

10.Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie 2019
Podobnie jak w latach ubiegłych Wydział Duszpasterstwa Rodzin organizuje Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie. W tym roku odbędą się one 19 października (sobota) o godz. 10.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2019 r. obchodzą 25. oraz 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii. Ze względu na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych wymagana jest zgoda małżonków na podanie danych i ich udostępnienie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Zapisy przyjmujemy w sierpniu w kancelarii parafialnej.
W zgłoszeniu prosimy o podanie następujących danych:
1. imiona i nazwisko małżonków
2. data zawarcia sakramentu małżeństwa
3. adres zamieszkania (w celu przesłania zaproszenia przez Księdza Biskupa)      

 

Zmarli parafianie w miesiącu lipcu : śp. Stanisława Karoń, Wanda Wałek, Antoni Włodarz, Adolf Kazuch, Felicja Piątek, Ryszard Pabisek, Matylda Solecka, Kazimierz Polakieiwcz, Alina Banasik, Tadeusz Czarnul, Krystyna Bober, Irena Janik, Zdzisław Piwowarczyk, Wiesław Ryza, Kazimierz Zieliński, Helena Domagała, Filip Donkow…. Ojcze nasz… Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 28.07.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest siedemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Od czwartku  rozpoczyna się sierpień- miesiąc abstynencji i modlitwy o trzeźwość w Polsce.

 

 3.W dniu, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 75  rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego . Oby ofiara  życia złożona przez powstańców warszawskich, przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice  w I sobotę  miesiąca odmawiamy cztery części różańca. 

 

5.W ostatnią niedzielę w godzinach południowych, zatrzymała się przy naszej bazylice Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Caritas parafii ugościła 1000 pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

6.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM :31 lipca – św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, 1 sierpnia – św. Alfons Liguori, biskup i Doktor Kościoła.

 

 7.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej będzie w czwartek 2 sierpnia . O godz. 11.00- Uroczysta Suma Odpustowa.

 

8.W niedzielę- 4 sierpnia o godzinie 10.00 w naszej bazylice będzie odprawiona uroczysta Msza Święta za Komendę Powiatową Policji w Olkuszu- z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Mszy świętej będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Po Mszy Świętej, na Rynku odbędzie się uroczysty apel, w trakcie którego zostaną wręczone odznaczenia oraz akty mianowania na wyższe stopnie.

 

9.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 28 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 4 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 5,6 i 7 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

10.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

11.Organizator Pieszej Pielgrzymki Olkuskiej na Jasną Górę poszukuje chętnych osób do pomocy w pielgrzymce w grupie techniczno-ekologicznej. Wszelkie informacje pod numerem 668215519.

 


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 21.07.2019 r.

 

 1.Dzisiaj jest szesnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Patroni w tygodniu: jutro- św. Marii Magdaleny, we wtorek- św. Brygidy, zakonnicy- patronki Europy, w środę św. Kingi, w czwartek św. Jakuba Apostoła, w piątek świętych Joachima i Anny.

 

 3.W  piątek- 26 lipca parafia nasza będzie obchodziła Uroczystość odpustową ku czci naszej patronki św. Anny. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30 i 18.00.

Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną ,o godzinie 11.30 odprawi Ks. Tomasz Zmarzły- redaktor Niedzieli i Dyrektor Archiwum Diecezji Sosnowieckiej... Bardzo serdecznie zapraszam Was drodzy parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną.

 

W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę.  „Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona, stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy świętej, organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).

Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).

To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).

Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:

 • Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub
 • Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.

Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

 4.W przyszłą niedzielę , po każdej Mszy św., będzie w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona  kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

 

 5.Jak co roku ,Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniu 28 lipca w godzinach południowych będzie odpoczywać przy naszej bazylice- Caritas parafii podejmie pielgrzymów posiłkiem. Będziemy wdzięczni osobom, które chciałyby się włączyć w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów.

 

 6.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 28 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 4 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 5,6 i 7 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

Organizator Pieszej Pielgrzymki Olkuskiej na Jasną Górę poszukuje chętnych osób do pomocy w pielgrzymce w grupie techniczno-ekologicznej. Wszelkie informacje pod numerem 668215519.

 

 7.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

8.Bóg zapłać za większe ofiary na tacę z racji III niedzieli miesiąca. Aktualnie trwają prace przy stallach pod chórem i przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego. Po zdemontowaniu do konserwacji stalli została odsłonięta posadzka, która była w bazylice , gdy te stalle 500 lat temu ustawiano.

 

9.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pan Łukasza Mosura z Kalisza -serdecznie zapraszamy

 

10.Zmarł Ks. Daniel Jarosiński- kapłan Diecezji Kieleckiej l.82 , w kapłaństwie l.59. W latach 1961-1964 był wikariuszem w naszej parafii.Za zmarłego Kaplana i zmarłych z naszych rodzin; Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

14.07.2019 r. XV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest 15 Niedziela Zwykła. Czasem zatrzymujemy się, zadając sobie pytania, kim jest Bóg, jaki jest sens naszego życia i istnienia świata. Zagłębiamy się w filozoficzne dywagacje i w końcu dochodzimy do wniosku, że czujemy się w tym wszystkim zagubieni. Tymczasem mamy być ufni wobec Boga jak dzieci wobec ojca. Chrystus daje nam receptę na udane życie: kochaj Boga i kochaj bliźniego, wtedy wszystko będzie miało sens. Kochaj, bo w miłości jest Bóg. Takie to zwyczajne i proste, a jednocześnie takie trudne.

 

2.Patroni tygodnia:

 

15 lipca 2019 - Poniedziałek - wspomnienie dowolne św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła


16 lipca 2019 - Wtorek - wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.  W Czernej uroczystości odpustowe. Po każdej Mszy św. będzie można przyjąć Szkaplerz Święty oraz poświęcić dewocjonalia. Uroczysta Msza św. z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem ks. Bpa Damiana Muskusa będzie odprawiona o godz. 11.00.

 

  W sobotę, 20 lipca, odbędzie się w  sanktuarium  w Czernej XXI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski ordynariusz diecezji kieleckiej. O godz. 14.30 będzie uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, a następnie nabożeństwo eucharystyczne.

 

18 lipca 2019 - Czwartek - wspomnienie dowolne św. Szymona z Lipnicy, prezbitera


20 lipca 2019 - Sobota - wspomnienie dowolne bł. Czesława, prezbitera  

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert :organy Pan Krzysztof Urbaniak, skrzypce Pani Teresa Piech -serdecznie zapraszamy.


14 NIEDZIELA ZWYKŁA

7.07.2019 r. XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest 14 Niedziela Zwykła. Chrześcijanin, wzorem Apostołów, jest powołany do głoszenia Dobrej Nowiny. Każdy może to robić w najprostszy z możliwych sposobów; świadectwem własnego życia. I chociaż może nas spotkać w związku z tym uznanie i podziw, to jednak częściej napotkamy trudności, brak zrozumienia i odrzucenie. I tak jak uznanie ze strony ludzi nie może być naszym celem, podobnie odrzucenie z ich strony nie może być dla nas powodem zniechęcenia. Jezus wskazuje na ostateczny cel naszych działań: Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie. Możemy zostać odrzuceni, wykpieni i opuszczeni przez ludzi, ale nigdy przez Chrystusa.

 

2.Patroni tygodnia:

 

w poniedziałek – wspomnienie św. Jana z Dukli

w czwartek -św.. Benedykta-patrona Europy

w piątek w. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

w sobotę- św. pustelników- Andrzeja Świerada i Benedykta

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem  od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Dziękujemy pielgrzymce chorych na Jasną Górę za wczorajszą wspólną modlitwę u Matki Bożej- modlitwę za siebie, w swoich intencjach i za wszystkich Parafian.

 

6.Nabożeństwo Fatimskie będzie-13 lipca w najbliższą sobotę.  Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 18.00 będzie procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej wokół bazyliki- zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

7.W przyszłą niedzielę o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy – serdecznie zapraszamy.


13 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.06.2019 r. XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Rozpoczęliśmy wakacje. Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego

 

2.W najbliższą środę, 3 lipca, obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła, który jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.   ” Maranatha.”.

 

6.W I piątek lipca osoby odprawiające pierwsze piątki mogą przystąpić do spowiedzi przed każdą Mszą Świętą oraz od godziny16.00 do 18.30.

 

7.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca święte.

 

8.Pielgrzymka chorych na Jasna Górę będzie w najbliższą sobotę – osoby, które się zapisały na tę pielgrzymkę wyjeżdżają autokarem z parkingu koło Victorii o godzinie 6.30.

 

9.Wszystkim, którzy w miesiącu lipcu będą przeżywać swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.Zmarli Parafianie w miesiącu czerwcu : śp. :Krzysztof Kłapciński, Marianna Kościelniak, Jarosław Kocjan, Wiktor Kiełtyka, Anna Pyszkiewicz, Anna Szyguła, Michał Gądek, Urszula Dusza, Edward Piłka, Władysława Czerwińska, Marek Sciążko, Teresa Świętek, Wojciech Muchajer, Krystyna Godyń, Wanda Śmiłowska, Franciszka Halkiewicz, Nataniel Januszek,..Ojcze nasz,… ..Zdrowaś Mario….Wieczny odpoczynek…..


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.