Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

IV NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
4 NIEDZIELA ADWENTU
24 grudnia 2023 r.


 
1. Uroczyste obchody tego tygodnia:
° 25-go grudnia Uroczystość Bożego Narodzenia – Msze święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Pasterka w Olewinie będzie o godzinie 22.00 a Pasterka w bazylice tradycyjnie o godzinie 24.00.Taca z Pasterki jest przeznaczone w Polsce na Fundusz Ochrony Życia. Taca ze św. Szczepana, pierwszego męczennika, jest przeznaczona od lat na uczelnie katolickie i pomoc studiującym na nich.
° 26-go grudnia, wtorek – święto św. Szczepana – Msze święte – jak w niedziele.
° 27-go grudnia, środa – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty;
° 28-go grudnia, czwartek – święto św. Młodzianków – to dzień szczególnej modlitwy za dzieci nienarodzone;

2. W dniu 30 grudnia o godzinie 17.00 będzie Msza święta za zmarłych w ty roku naszych Parafian.

3. Uroczysta Msza święta dziękczynna na zakończenie  2023 roku  będzie 31 grudnia o godzinie 17.00.

4. Poświęcone opłatki można nabywać w zakrystii i u pana organisty

5. W przedsionkach bazyliki jeszcze są do nabycia małe świece wigilijne Caritas.

6. W każdy 3-ci czwartek miesiąca po Mszy świętej wieczornej w Domu św. Jana Pawła II przy naszej bazylice Ks. Paweł Gielec  będzie głosił  konferencje na temat odnowy wiary- zaprasza Wspólnota MARANA THA- bliższe informacje  na plakacie w gablocie.

7. Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin oraz ich rodziny, zapraszamy na Świąteczne Spotkanie Pielgrzymów, które odbędzie w kościele pw. św. Maksymiliana w Olkuszu w sobotę 30 grudnia i rozpocznie się Mszą św. o godz. 16.

8. STAROSTWO OLKUSKIE zaprasza na koncert kolęd i pastorałek który odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00. Wstęp wolny.

9. Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej – aby pobłogosławić, Drodzy Parafianie, wasze mieszkania, wspólnie się pomodlić o Boże błogosławieństwo w Nowym 2024 roku oraz, choć na krótki czas , spotkać się ze swoim duszpasterzem. Po Bożym Narodzeniu 27 grudnia rozpoczniemy Kolędę. Podobnie jak w latach poprzednich ,w niektóre dni tygodnia, będziemy rozpoczynali odwiedziny w godzinach dopołudniowych, a kończyć pod wieczór,  aby można było przed 2 lutego nawiedzić tych którzy sobie tego życzą. Całość planowanej kolędy będzie od 1 stycznia  umieszczona na stronie internetowej parafii ,z zastrzeżeniem możliwości zmian w sytuacjach losowych, dotyczących obowiązków i zdrowia duszpasterzy.
Z wyprzedzeniem tygodniowym będziemy potwierdzać plan wizyty duszpasterskiej w czasie ogłoszeń niedzielnych oraz przez wywieszenie w gablotach przed bazyliką .Porządek kolędy na najbliższy czas jest następujący:

ŚRODA                     27 GRUDNIA
Od 9.00
Żurada I – ul. Słoneczna /od nr 28 do nr 125 oraz Witeradów nr 154 do 194/ 1 ksiądz
 
Żurada III - ul. Starowiejska od początku do nr 80 oraz ul. Słoneczna od początku do nr 24 1 ksiądz
 
- ul. Starowiejska od nr 81 do nr 184 1 ksiądz
- ul. Starowiejska od końca Żurady do nr 185 1 ksiądz


 
CZWARTEK           28 GRUDNIA
Od 9.00
Żurada II – / ulice: Leśna, Źródlana, Wierzbie, Akacjowa 1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Jaworowa i Orzechówka - /ksiądz zaczyna się od Jaworowej nr 2 do końca ulicy, potem Graniczna 6 i 6a, następnie Orzechówka od końca w stronę trasy 1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Ojcowska, Dąbrowskiej, Graniczna – /ksiądz zaczyna od Ojcowskiej nr 1, najpierw numery nieparzyste – powrót drugą stroną ulicy; potem ul. Dąbrowskiej, na końcu ulica Graniczna  1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Świerkowa i Olkuska – /rozpoczęcie od domów od strony Osieka, po przejściu ul. Świerkowej –ul.  Olkuska po prawej stronie jadąc od Olkusza do końca, potem druga strona do nr 1  1 ksiądz

PIĄTEK        29 GRUDNIA
Od 9.00
ul. Górzysta, Słoneczna, Malinowa Góra, Zimnodół - /zgodnie z kolejnością 1 ksiądz
 
Olewin 32-1/prawa strona/ oraz 51-55 1 ksiądz

Zagaje i Olewin 50-31 /lewa strona - najpierw Zagaje, potem Olewin od Nr 50 2 księży

SOBOTA                    30 GRUDNIA
Od 9.00
ul. Mazaniec – Boczna, Kamyk i Krucza Góra
 - /jeden ks. rozpoczyna od ul. Mazaniec -Boczna, potem Kamyk od początku/  1 ksiądz
/drugi ks. rozpoczyna od Kruczej Góry potem Kamyk od ostatniego numeru/ 1 ksiądz  
ul. Mazaniec - /zaczyna od ronda, w stronę Żurady/ 1 ksiądz  
 
ul. Powstańców Śląskich – /zgodnie z kolejnością numerów/ 1 ksiądz


III NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III NIEDZIELA ADWENTU

17GRUDNIA 2023 

 

1.W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Od dzisiaj rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

 

2.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.30 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

3.Mszy św. roratniej w piątek 22 grudnia o  g. 6.00, będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Adrian, biskup archidiecezji katowickiej, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

 

4.Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 23 grudnia od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do 21 grudnia w kancelarii i zakrystii. 

 

5.Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. W przyszłą niedzielę, 24 grudnia – IV Niedziela Adwentu i Wigilia Bożego Narodzenia – Msze święte tylko do południa o 6.00,8.30 , 10.00, 11.30 i 13.00. Zasiadając do wigilijnej wieczerzy, pamiętajmy nie tylko o licznych świątecznych tradycjach, ale nade wszystko o wspólnej modlitwie, odczytaniu fragmentu Ewangelii, przełamaniu się opłatkiem i złożeniu serdecznych życzeń oraz śpiewie kolęd. 

 

Pasterka podobnie jak w zeszłym roku będzie odprawiona dwukrotnie o 22.00 w Olewinie  i o 24.00 w bazylice -zapraszamy wszystkich! Taca z pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia.

 

W poniedziałek, 25 grudnia, uroczystość Bożego Narodzenia, obowiązuje niedzielny porządek Mszy Świętych

 

We wtorek,26 grudnia, w drugi dzień świąt, przypada święto św. Szczepana. Msze Święte według porządku niedzielnego.

 

 6.W ubiegłą niedzielę w dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego nasi Parafianie złożyli ofiary do puszek  w wysokości 4460 zł.Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

  7.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

8.Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

9.Wdzisiejszą niedzielę o godzinie 15.30 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

10.Dzisiaj na Rynku Olkuskim o godzinie 13.00 spotkanie przedświąteczne- wigilijne na które zaprasza Pan Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Na stoisku wigilijnym w ramach kiermaszu można będzie się włączyć w pomoc na leczenie  i operację dwuletniej Natalki – bliższe informacje na stoisku.

 

11.Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk i Wicestarosta Paulina Polak zapraszają na koncert kolęd i pastorałek.

Koncert  pod tytułem „Zielona kolęda” w wykonaniu grupy wokalnej AF Music oraz renomowanego zespołu Carrantuohill (czytamy: KARANTUHIL) odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00.

Wstęp wolny.


II NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
2 NIEDZIELA ADWENTU
10 grudnia 2023 r.
 


1. Dzisiaj II niedziela Adwentu, Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.


2. Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje Adwentowe  które będziemy przeżywać do czwartku. –Rekolekcje pod hasłem : „ Dlaczego boję się kochać” poprowadzi  dr teologii Ojciec Tomasz Grabiec -kapucyn z Wrocławia, którego witamy bardzo serdecznie i życzymy, aby jego posługa kapłańska wydała wśród nas dużo dobrych owoców.


3. Nauki rekolekcyjne będą na wszystkich Mszach świętych niedzielnych oraz w poniedziałek ,wtorek, środę i czwartek o godzinie : 6.00,  9.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Spowiedź będzie w środę i czwartek w godzinach : 8.30- 11.30 i 15.30- 18.30.Msza święta i namaszczenie chorych  będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00. RORATY dla dzieci w tym tygodniu od poniedziałku do czwartku o godz. 16.00


4. Dzieci klas 3 wraz z rodzicami zapraszamy za tydzień w niedzielę na Mszę św. o godz. 15.30. Na tej Mszy św. odbędzie się poświęcenie medalików.


5. Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 23 grudnia od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do 21 grudnia w kancelarii i zakrystii. Bardzo serdecznie zachęcamy do dobrego przeżycia rekolekcji, które nas mają przygotować do Świat Bożego Narodzenia.


6. W dzisiejszą niedzielę dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary do puszek będą zbierane przy wyjściu z kościoła – gorąco polecamy ten ważny cel wspólnej ofiarności! Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.


7. Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących dzieci. Bóg zapłać.


8. Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.


9. Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.


10. W sobotę 16 grudnia miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 w naszej bazylice św. Andrzeja konferencja nt. 'NIEPOKALANA zaprasza wszystkich do nieskalanego życia', o 16.30 Różaniec, o 17.00 Msza święta i agapa. Na konferencję o 16.00 zapraszam wszystkich - nie tylko rycerzy - opiekun MI ks.Robert


11. .Po raz kolejny w tym roku włączamy się w świąteczną zbiórkę 'Paczuszka dla maluszka'. Zbieramy artykuły higieniczne: żele do kąpieli, szampony, mydła ,proszki, chusteczki nawilżone, pampersy rozmiar 4/5 , artykuły chemii gospodarczej oraz kaszki błyskawicznie. Zebrane artykuły zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Wadowicach.  (Nasz dom diecezjalny samotnej matki ma już wsparcie z tej strony dlatego będzie do Wadowic)


12. 8.III Dzień Modlitw o Dar Potomstwa
Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zaprasza wszystkie parafie i wspólnoty do zaangażowania się w III Dzień Modlitw o Dar Potomstwa „Niech Pan sprawi, że wydacie owoc” w niedzielę 17 grudnia 2023 r.
Informacje: www.abrahamisara.pl oraz https://kodr.pl/2023/11/iii-dzien-modlitw-o-dar...
Zapraszamy do uczestnictwa w centralnym wydarzeniu Dnia Modlitw w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.
W ramach obchodów centralnych odbędą się 17 grudnia 2023 r.:
12.30 – Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Artura Ważnego (w górnym kościele),
13.45 – krótka konferencja „Jak mur zmienić w most”.

O specyficznych trudnościach w przeżywaniu niepłodności oraz o drodze dojrzewania psychicznego i duchowego opowie Magdalena Foss – Kita, socjolożka, psychoterapeutka, mężatka, członek wspólnoty Chemin Neuf.


13. Diecezja Sosnowiecka we współpracy ze Stowarzyszeniem Katolickim Przyjaźń Jaworznicka organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz naszych rodaków mieszkających w ogarniętej wojną Ukrainie, w polskiej parafii pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi.
Wpłat można dokonywać także na konta bankowe – z dopiskiem POMOC RODAKOM:
 Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jana Pawła II
Nr konta 33 2490 0005 0000 4520 8471 7188
lub
Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka
Nr konta 32 8445 0007 0000 0000 0332 0001


14.  13 grudnia, przypada 42.rocznica wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r., a w końcu tygodnia – 53. rocznica masakry robotników na Wybrzeżu. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

 


I NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I NIEDZIELA ADWENTU

 • 3 GRUDNIA 2023 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Hasłem rozpoczynającego się dzisiaj nowego roku liturgicznego są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

 Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.Rekolekcje adwentowe rozpoczniemy już w przyszłą niedzielę.

 

2.Jutro wspomnienie św. Barbary - dzień odpustu w Parafii św. Barbary. - jest to również dzień modlitw za górników i hutników. Już dzisiaj wszystkim górnikom, hutnikom i emerytom życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary.

 

W środę, 6 grudnia, wspomnienie św. Mikołaja, znanego w wielkiej hojności. Pamiętajmy w tym dniu o naszych najmłodszych.

 

 3.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca . Kościół modli się o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi. Wspólną adorację o nowe powołania kapłańskie i zakonne o  godzinie 15.00 –w godzinie Miłosierdzia poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

 W przyszłą niedzielę dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary do puszek będą zbierane przy wyjściu z kościoła – gorąco polecamy ten ważny cel wspólnej ofiarności!

 

 4.Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących dzieci.Bóg zapłać.

 

 5.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

7.Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

8.Tydzień temu przed bazyliką nasi parafianie złożyli ofiary w wysokości 8 315,69 zł. na pomoc w leczeniu Natalki z Olkusza .Rodzice Natalki bardzo dziękują ofiarodawcom za ten piękny  gest ofiarności. Bóg zapłać.


9.Dnia 8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to patronalne święto młodzieży żeńskiej. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.00,7.00, 8.00, 10,00 i 17.00.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny  nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

Kancelaria parafialna   8 grudnia będzie  nieczynna.

 

 Zmarli Parafianie w miesiącu listopadzie: ś.p. Jolanta SZYBALSKA, Janina TUMIŁOWICZ, Marian TOMSIA, Janusz BUJALSKI, Marian SOCHACKI, Henryk CHMIEST, Aneta PIECZYRAK - PISULIŃSKA, Marian KONIECZNY, Ryszard KAJDA, Pelagia DŁUGOSZEWSKA, Elżbieta KARKOS, Bernard WILK….Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

26 listopada 2023 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. O godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców- dzieci otrzymają poświęcone książeczki .

 

2.Za tydzień I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.

 

3.W czwartek -30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostoła- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył ks. dr Mariusz Karaś- kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej. .Zapraszamy do licznego udziału w Mszach świętych odpustowych a o godzinie 17.00 prosimy na główną Mszę świętą odpustową również kandydatów do bierzmowania.

Kancelaria w czwartek  będzie nieczynna.

 

4.Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

5.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.

 

W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca; o 6.00, 7.30 i 8.30 i 16.30,a na Mszy świętej o godzinie 8.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

7.Świece Caritas można nabywać już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

8.Dzisiaj przed bazyliką można złożyć ofiarę na pomoc w leczeniu Natalki z Olkusza, która 1 listopada skończyła 2 latka, a pierwsze 13 miesięcy życia spędziła w szpitalu, gdzie przeszła 4 operacje na serduszku oraz jedną operację na zespolenie przełyku. Teraz Rodzice walczą o sprawność i przyszłość Natalki- więcej informacji można uzyskać u osób z rodziny, które dzisiaj przed bazyliką stoją z puszkami. Na powyższa zbiórkę rodzice Natalki otrzymali zgodę Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu . Parafia nasza zawsze z wielką życzliwością przychyla się do takich próśb. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

9.W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. Zaprasza opiekun ks. Robert


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

19 listopada 2023 r.

 

 

1.Dziś XXXIII zwykła w ciągu roku liturgicznego. 

2.W XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym nasi Parafianie złożyli do puszek ofiary w wysokości 3250 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas nasze parafii za pomoc w kweście.

3.W niedzielę, 19 listopada 2023 r. obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich.
4. W poniedziałek będziemy wspominać św. Rafała Kalinowskiego, patrona naszej diecezji. Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszych pasterzy i wszystkich diecezjan.

We wtorek- Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny.

5. W tym tygodniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, Patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Nasz pan organista Maciej Semla i chóry parafialne - męski pod dyr. pana Jana Kućmierczyka i mieszany pod dyr. ks. Robert Żwirka oraz nasza schola dziecięca z s. Elżbieta i ks. Robertem - będą obchodzić swoje patronalne święto w sobotę 25 listopada. Już dzisiaj naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii. 

 W sobotę 25 listopada O godz. 17.00 Msza święta w intencji pana organisty, chórów i scholi, na której zaśpiewa chór męski, po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego. Zapraszamy parafian do tej wspólnej sobotniej modlitwy w intencji pana organisty, chórów z dyrygentami i dziecięcej scholi, a tym wszystkim osobom grającym i śpiewającym na chwałę Bożą życzymy wielu łask i opieki św. Cecylii.

 

6.W przyszłą niedzielę  Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. O godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców- dzieci otrzymają poświęcone książeczki.

 

7.Poświęcone opłatki na stół wigilijny można nabywać w zakrystii – u panów kościelnych, u pana organisty i w kancelarii parafialnej.

 

8.. W najbliższą sobotę odbędzie się w naszej bazylice czuwanie połączone z uwielbieniem z okazji nadchodzącej uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Początek o 17 mszą świętą a następnie do 19.30 potrwa wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

 

 

9.Świece Caritas można nabywać, od przyszłej niedzieli ,w przedsionkach bazyliki.


XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

12 listopada 2023 r.

 

 

1.Dziś XXXII zwykła w ciągu roku liturgicznego. 
W naszej parafii gościmy kleryka 5 roku z naszego Sosnowieckiego Seminarium Duchownego – przeżywamy Niedzielę Powołań Kapłańskich. Ofiara z Mszy św. będzie także przeznaczona na nasze Seminarium Duchowne.

2.XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „To jest zawsze nasz dom „

Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

3. W intencji zbawienia   zmarłych, od dzisiejszej  niedzieli rozpoczynamy czytanie wypominek rocznych wraz z modlitwami. Wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę aż do końca października 2024 r. przed tą Mszą świętą, jak zadeklarowali zamawiający .Jeżeli zostały usłyszane jakieś pomyłki, bardzo prosimy je zgłosić w zakrystii.

 

4.W dniu 4 listopada zostały zamówione w Gietrzwałdzie Msze święte wieczyste za zmarłych i żywych Parafian naszej parafii. Msze Święte Wieczyste są odprawiane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej każdego 27-go dnia miesiąca o godzinie 7.00. i w uroczystość Narodzenia Maryi Panny- 8 września. Również  zostały zamówione 2 intencje za wszystkich naszych |Parafian w bazylice Matki Bożej w Świętej Lipce.

 

5.W czwartek po Mszy świętej wieczornej odbędzie się spotkanie Wspólnoty „Maranatha”.

 

6.W sobotę 18 listopada miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 w naszej bazylice św. Andrzeja konferencja nt. 'Co to znaczy MODLITWA OPTYMISTYCZNA', o 16.30 Różaniec, o 17.00 Msza święta i agapa. Na konferencję o 16.00 zapraszam wszystkich - nie tylko rycerzy - opiekun MI ks. Robert 

 

7.W naszej bazylice trwają końcowe prace montażowe przy ołtarzu św. Antoniego Padewskiego. Bóg zapłać za wspieranie tych prac ofiarami.

 

Obecnie zakończony został trzeci etap prac obejmujący konserwację obrazów i części dekoracji snycersko - rzeźbiarskiej oraz montaż struktury ołtarza. Zadanie to współfinansowane było ze środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Do pełnego ukończenia konserwacji pozostały jeszcze prace przy pozostałych elementach dekoracji snycersko – rzeźbiarskiej oraz rekonstrukcja niezachowanych rzeźb aniołów i dwóch kartuszy herbowych.


XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

31 NIEDZIELA ZWYKŁA

5 listopada 2023 r.

 

 

1.Dziś XXXI zwykła w ciągu roku liturgicznego. 

 

2.W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecamy zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 są czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i są odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2023 r. do końca października roku 2024 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

3.W czwartek obchodzimy święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – Matki wszystkich kościołów świata.

 

4.W sobotę przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Msze Święte będą o godzinie 7.00, 8.00, 17.00. Msza święta za Ojczyznę w naszej bazylice będzie odprawiona o godzinie 10.00- serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

5.W naszej bazylice trwają końcowe prace montażowe przy ołtarzu św. Antoniego Padewskiego. Bóg zapłać za wspieranie tych prac ofiarami.

 

6.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

 

7.Przypomnienie: W dniu 5 listopada o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy Was na tradycyjny Koncert Papieski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem “Cywilizacja życia”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.Koncert odbędzie się w MOK-u.

 

Zmarli w miesiącu październiku nasi Parafianie:      ś. p. : Maria KASZEWSKA, Rafał PAŁKA, Adam KOCJAN, Jerzy KORYCZAN, Rafał LOREK, Mirosław WĄTORSKI, Józef GAMRAT, Kazimierz MAIK, Janina NOWAK, Henryka TOMSIA, Julian FORYŚ, Anna SKUBIS, Mirosława WALCZAK, Stanisław ZASADA, Grażyna WÓJCICKA-PIKSA, Edward KAŁUŻA, Irena ŁYDKA, Leszek NOGA, Anna GĘGOTEK, Stanisław SOWULA .. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 


XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

29 października 2023 r.

 

 

 1. Dziś XXX zwykła w ciągu roku liturgicznego. Kończy się w Kościele Powszechnym na 97. Światowy Dzień Misyjny– tydzień temu ofiarami w wysokości 12 150 zł. nasi Parafianie wsparli  Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. W minioną niedzielę w kościołach było liczenie wiernych dla celów statystycznych .W naszej bazylice  oraz w Olewinie i Żuradzie było razem 2157 osób.
 3. W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki, jak również w sobotę, niedzielę i we Wszystkich Świętych na naszym cmentarzu. W intencji zbawienia  polecamy zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2023 r. do końca października roku 2024 r. wszystkie rocznewypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.
 4. W środę Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy niezliczoną rzeszę świętych odkupionych przez Jezusa Chrystusa, którzy obmyli swe szaty we krwi Baranka i cieszą się wspólnotą z Bogiem w Niebie. Dziękujemy Bogu za dar  świętych w Kościele, a zarazem prosimy ich, aby pomogli nam wszystkim stawać się świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii.
  Msze Święte będą odprawiane w bazylice o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i o godzinie 17.00.  O godzinie 13.00 od głównej bramy cmentarza rozpocznie się tradycyjna Procesja z modlitwami za zmarłych. Na zakończenie tych modlitw, około godziny 30, będzie  odprawiona Msza Święta w kaplicy cmentarnej - za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej Parafii. Tradycyjnie przy bramie cmentarza można wesprzeć ofiarą nasze Sosnowieckie Seminarium. Alumni w każdym tygodniu modlą się za ofiarodawców.
 5. Wierni, którzy nabożnie odwiedzą  cmentarz i pomodlą się za zmarłych  zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących.  Odpust w dniach 1-8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałe dni roku jest odpustem cząstkowym. Aby uzyskać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej, jeden raz na dzień.
 6. W czwartek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Przypomina nam ono o tych, którzy przekroczyli granicę śmierci i przeżywają czas oddalenia od Boga w czyśćcu. Oni oczekują  naszego wsparcia modlitewnego. Wspomnijmy ich w naszych modlitwach, razem z Maryją, Królową Wszystkich Świętych, prosząc aby zostali włączeni do grona wybranych w niebie. W Dzień Zaduszny kancelaria będzie czynnaMsze święte 2 listopada będą o godzinie: 00, 8.30, 10.00 i 17.00.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W   pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje poprowadzi Wspólnota Maranatha .
 8. W I piątek  Kościół czci Najświętsze |Serce Pana Jezusa -okazja do spowiedzi rano w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 17.30
 9. Z racji I soboty miesiąca  Kościół czci Niepokalane Serce Maryi-Najbliższa sobota- kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobót miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej ,Komunia święta, odmówienie jednej części różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności. Z racji I soboty miesiąca w bazylice odmawiamy 4 części różańca; godz. 6.10, 7.30, 8.30 i 16.30. 
 10. W najbliższą sobotę o godzinie 12 odbędzie się comiesięczna Msza święta ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy cała LSO wraz z bliskimi 

 W dniu 5 listopada o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy Was na tradycyjny Koncert Papieski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem “Cywilizacja życia”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Na scenie wystąpią znane Wam dobrze lokalne zespoły – “Te deum” oraz “Tibi dabo”, które wspaniałymi aranżacjami utworów zabiorą nas w podróż pełną wspomnień o Janie Pawle II. Koncert poprowadzi uczennica I LO w Olkuszu Nikola Oleksak. Usłyszymy także recytatora, którego rolę będzie pełnił Radosław Wiśniewski, także uczeń I LO. Reżyserem koncertu jest Pani Anna Brandegger-Miśków. Bliższe informacje są na plakacie w gablocie.


XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.22.10.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXIX zwykła w ciągu roku liturgicznego. Pod hasłem „Misje sercem Kościoła” obchodzony jest w Kościele Powszechnym na całym świecie już po raz 97. Światowy Dzień Misyjny - taca dzisiejsza jest przeznaczona na Papieskie Dzieła Misyjne. Dzisiaj w kościołach jest liczenie wiernych dla celów statystycznych .

 

2.Tydzień temu w trakcie zbiorki przed bazyliką na Dzieło Nowego Tysiąclecia Parafianie nasi złożyli ofiary w wysokości

9180 zł.50 gr. Bóg zapłać ofiarodawcom i tym, którzy pomagali w zbiórce.

 

3.W minionym tygodniu ksiądz proboszcz brał udział w ogólnopolskiej pielgrzymce kapłanów, którzy jako alumni seminarium odbyli 2 – letnią zasadniczą służby wojskową. Głównymi miejscami wspólnej modlitwy był kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, kościół garnizonowy i świątynia Opatrzności Bożej . Za naszych wszystkich Parafian została zamówiona Msza święta w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie służył Bogu i ludziom błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Msza święta będzie tam odprawiona 17.12.2023 r. o godzinie 7.00.

 

4.W środę o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza święta z racji 55 rocznicy SP 5 w Olkuszu. Eucharystii będzie przewodniczył Pasterz Diecezji Sosnóweckiej Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

5.Spotkanie kręgu biblijnego będzie w środę po Mszy świętej wieczornej . Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

6.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 28 października o godz. 15.00 do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. O 15.30 Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego i modlitwa uwielbienia. Następnie w domu św. Jana Pawła II katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza, a po niej agapa. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. 

 

 7.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki, jak również w sobotę, niedzielę i we Wszystkich Świętych na naszym cmentarzu. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2023 r. do końca października roku 2024 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

8.Z wielkim smutkiem i żalem informujemy , że 11 października 2023 w wieku 54 lat zmarł Jarosław Kaganiec – pochodzący ze Sułoszowy muzyk- pianista . Od 1 listopada 1997 r do 1 czerwca 2002 r. był organistą w naszej bazylice. Uroczystości pogrzebowe Jarosława Kagańca odbędą się 30 października o godz.13.00 w kaplicy na Cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowice ).Dzień wcześniej , w niedzielę 29 października w kościele garnizonowym pw. Św. Agnieszki w Krakowie odprawiona zostanie Msza św. pożegnalna .

Termin  Mszy zamówionej przez Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu zostanie podany po uzgodnieniu ./Więcej informacji w gablocie./

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu : W sobotę święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.    

 

 

 

 


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.