Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

23.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W dzisiejszą niedzielę - 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00  w naszej bazylice będzie transmitowana przez TV POLONIA. Mszę świętą odprawi Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Ks. Bp Grzegorz Kaszak.

 

2.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będą koncerty organowe - pełne informacje na plakatach w gablocie – serdecznie zapraszamy.

 

3.W sobotę -29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.

 

4.W dniu 5 sierpnia z Olkusza  będzie wyjazd chętnych osób do Torunia na dziękczynienie Rodziny Radia Maryja. Koszt 150 zł. – zapisy przyjmuje Pani Teodozja - nr tel. 602 442 322.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele 23, 30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

6.Grupa Rodzin zaprasza do wyruszenia na tegoroczny, sierpniowy pielgrzymi szlak do Maryi na Jasną Górę w barwach żółto – niebieskich.

Spotkanie przed pielgrzymkowe, odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia w Bazylice p.w. św. Andrzeja Ap. i rozpocznie się Mzą św. o godz. 17.

 

7.W przyszłą  niedzielę po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne. Z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z placu kościelnego . Pojazdy jadące z Rynku na ulicę Basztową będą mogły być poświęcone. Kierowca , który chce mieć poświęcony samochód , prosimy, aby na chwilę się zatrzymał. Kierowcy otrzymają poświęconą plakietkę św. Krzysztofa i obrazek z modlitwą.

 

  8.W dniu 26 lipca- /najbliższa środa/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30 odprawi nasz rodak Ks. Karol Goc. Kazania odpustowe będzie głosił nasz rodak Ks. Jan Pietraszewski. Msze święte z kazaniem  w odpust będą odprawione o godzinie :7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  18.00. Bardzo serdecznie zapraszamy ,Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W odpust kancelaria będzie nieczynna. 

.

9.W dniu 28 lipca- w piątek , tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymają się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Będziemy wdzięczni za pomoc w przygotowaniu posiłku pielgrzymom. To samo uczyni też plebania.

 

10.Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 7 sierpnia o godz. 19.00 do bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert pt. Byśmy byli jedno. Wstęp wolny.

 

.


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

16.07.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Za tydzień w niedzielę - 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00  w naszej bazylice będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w tym czasie w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej. Mszę świętą odprawi Pasterz Diecezji Sosnowieckiej Ks. Bp Grzegorz Kaszak. Intencje zgłoszone na g. 13.00 będą ogłoszone przed Mszą świętą i odprawione w koncelebrze  przez naszego kapłana o godzinie 13.00. W stallach po prawej stronie i dalej w prezbiterium będą nasze parafialne chóry. Lewa strona stalli będzie zajęta dla  obsługi transmisji telewizyjnej. Ławki małe z prezbiterium będą ustawione dla wiernych w głównej bazylice.

 

2.W sobotę 22 lipca i w niedzielę 23 lipca o godzinie 19.00 w naszej bazylice będą koncerty organowe - pełne informacje na plakatach w gablocie – serdecznie zapraszamy.

 

 

3.W sobotę -29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.

 

4.W dniu 5 sierpnia z Olkusza  będzie wyjazd chętnych osób do Torunia na dziękczynienie Rodziny Radia Maryja. Koszt 150 zł. – zapisy przyjmuje Pani Teodozja - nr tel. 602 442 322.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało -czerwonej będą w niedziele 23, 30 lipca i 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 8.30 i 10.00 oraz 7 i 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej.

 

6.W tym tygodniu patronują nam: 20 lipca – bł. Czesław; 22 lipca – św. Maria Magdalena; 23 lipca – w przyszłą niedzielę przypada trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

 

7.Zbliża się wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Po tym dniu w ostatnią niedzielę lipca-czyli 30 lipca będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne po każdej Mszy świętej. Tradycyjnie kapłan będzie świecił pojazdy przy wyjeździe z placu kościelnego na ul. Basztowej. Już dziś serdecznie zapraszamy!

 

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
9 lipca 20223 r


1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14- w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego.


2. W czwartek przypada 13. dzień miesiąca. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00 – zapraszamy!


3. W tym tygodniu: 11 lipca święto św. Benedykta – Patrona Europy; 12 lipca wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu; 13 lipca – Świętych Andrzeja Świerada i jego ucznia Benedykta – pustelników; 15 lipca – św. Bonawentury.


4. W niedzielę 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00 będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej.


5. W ubiegły czwartek odbyła się 58 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę .- Pielgrzymkę autokaru z naszej Parafii zorganizowała  siostra Irena . Bóg zapłać za tę posługę chorym i tym, którzy chcieli spotkać się na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze.


6. W sobotę 29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o godz. 5 rano z parkingu przy 'Victorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta.


7. Serdeczne „Bóg zapłać” za złożone tydzień temu ofiary na odbudowę spalonego kościoła św. Floriana w Sosnowcu - Zagórzu. Parafianie nasi złożyli ofiary w wysokości 18 400 zł. w tym 100 dolarów USA.- Bóg zapłać.


8. Zapraszamy serdecznie do zakupu artystycznych wyrobów przed naszą bazyliką .Każde nabywane przedmioty przyczynią się do zrealizowania celu, jakim jest nowe zadaszenie nad figurą Matki Bożej przy parku w naszym pięknym mieście. Cała kwota ze sprzedaży będzie ofiarowana na ten cel. Zachęcamy do wsparcia tego pięknego projektu i jednocześnie zdobycia unikatowych wyrobów. Dziękujemy za okazane wsparcie!


9. Informujemy, że od najbliższej środy w kancelarii przyjmujemy zapisy do księgi intencji na rok 2024.


10. Zapraszamy Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Najświętszej.


11. Wszystkim korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, życzymy bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych – „Szczęść Boże”


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  • Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.W poniedziałek, 3 lipca Kościół czci Świętego Tomasza Apostoła, który pokonał niemoc własnej wiary i, jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Tego dnia obchodzi swoje imieniny nasz Ksiądz wikariusz Tomasz Karaś. Solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i opieki patrona św. Tomasza. Msza święta w intencji księdza solenizanta będzie odprawiona jutro o godzinie 7.00.

 

 W dniu  06 lipca wspomnienie  bł. Marii Teresy Ledóchowskiej; 08 lipca – św. Jan z Dukli.

 

 2.Serdeczne „Bóg zapłać” za dzisiejsze ofiary na odbudowę spalonego kościoła św. Floriana w Sosnowcu - Zagórzu.

 

3.Wczoraj i dzisiaj trwa I Akademia Organowa “Organy Srebrnego Miasta”, podczas której młodzież z całej Polski pod kierunkiem pedagogów pracuje nad utworami organowymi przy zabytkowych organach Hansa Hummla w Olkuszu. W dzisiejszą niedzielę -2 lipca o 19:00 – koncert pedagogów pod hasłem “Pod niebem Sarmacji” (muzyka dawnej Polski)- zapraszamy na to piękne wydarzenie muzyczne.

 

4.W niedzielę 23 lipca  Msza święta  o godzinie 13.00 będzie transmitowana przez TV POLONIA. Od rana nie będzie można wjeżdżać na plac kościelny. Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiana w kaplicy św. Jana Kantego- w bazylice będzie przygotowanie sprzętu do transmisji telewizyjnej.

 

5. Już 58 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę będzie 6 lipca br. (czwartek), we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych- zapisy przyjmuje telefonicznie siostra Irena dzisiaj w zakrystii oraz w tygodniu telefonicznie- 511 973 967. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

 

6.Można się zapisać na wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja, które odbędzie się dnia 9 lipca br. Zapisy z Biurze Radia Maryja przy naszej parafii w każdą niedzielę w godzinach od 11.00 do 13.00.

 

7.W pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich i za kapłanów .O godzinie 15.00 adorację prowadzi Wspólnota Maranatha .

W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

8.W sobotę 29 lipca będzie organizowana pielgrzymka do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej. Wyjazd o 5 rano z parkingu przy 'Wiktorii. Koszt od osoby (razem z ubezpieczeniem) - 120 złotych. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Roberta

9.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca lipca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

10.Zmarli parafianie w miesiącu czerwcu , śp: Emilia PACEŚNA, Tadeusz GŁUSZCZAK, Marianna OLSZEWSKA, Daniel ADAMUSZEK, Krzysztof GARDEŁA, Zenobia KRZYWICKA, Leokadia KANIA, Adrian ŻAK, Emilia JAŁOWIEC, Bogdan SKIPIAŁA, Jan KANIA, Ewa STYPA, Emilia KORDASZEWSKA, Wiesława ŻUREK, Zofia JOCHYMEK, Władysław MENTEL, Henryk CIEŚLIK, Kazimiera PRYGA, Monika OLESIŃSKA, Zofia KOLANKO… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie
na XII Niedzielę Zwykłą
25.06.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 1. Trwa czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tygodniu nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane o godzinie 17.30 a w niedzielę o 16.30 – zapraszamy! Pamiętajmy jednak nadal o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości.

2. Siostra przełożona Katarzyna Kula, po 7 latach pracy w naszej parafii, decyzją władz zakonnych zostaje posłana do innej  parafii- bardzo serdecznie dziękujemy siostrze za piękną, gorliwą posługę katechetyczną w Szkole Podstawowej Nr 1 i Szkole Podstawowej Nr 5 w Olkuszu. Bóg zapłać również za pracę w świetlicy parafialnej i za stałą troskę o wszelkie dekoracje w bazylice. Życzymy  siostrze Bożej opieki w nowym miejscu posługi zakonnej. Do naszej parafii przybędą 2 siostry do pracy katechetycznej i w parafii.

3. 29 VI - CZWARTEK – UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA – Kancelaria będzie nieczynna. Tego dnia taca przeznaczona na Świętopietrze (Obol św. Piotra) Msze święte będą o godzinie 6.30, 8.00, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i ks. Bp Piotrze Skusze / z racji imienin/’ prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze.Nasz Ksiadz wikariusz Paweł Gielec w dniu 29 czerwca również obchodzi swoje imieniny: życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i patrona sw. Pawła Apostoła.

4. W przyszłą niedzielę o godz. 8.30 Msza święta w intencji Kół Żywego Różańca w naszej parafii.

5. - 58 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę będzie 6 lipca br. (czwartek), we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych- zapisy przyjmuje telefonicznie siostra Irena dzisiaj w zakrystii  oraz  w tygodniu telefonicznie- 511 973 967. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

6. Można się zapisać na wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja, które odbędzie się dnia 9 lipca br. Zapisy z Biurze Radia Maryja przy naszej parafii w każdą niedzielę w godzinach od 11.00 do 13.00.

7. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się I Akademia Organowa “Organy Srebrnego Miasta”, podczas której młodzież z całej Polski będzie pod kierunkiem pedagogów pracowała nad utworami organowymi przy zabytkowych organach Hansa Hummla w Olkuszu. W związku z tym zapraszamy do Bazyliki na dwa koncerty organowe:
– w sobotę 1 lipca o 19:00 – koncert uczestników Akademii,
– w niedzielę 2 lipca o 19:00 – koncert pedagogów pod hasłem “Pod niebem Sarmacji” (muzyka dawnej Polski).

8. W sobotę będziemy przeżywać 1 sobotę miesiąca. Tradycyjnie różaniec o: 1 część 6.30, 2 część 7.30, 3 część 8.30 p i 4 część różańca: 17.30.

9. Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP w sobotę po Mszy św. o 8.00

10. Msze święte w okresie wakacji - czyli już od jutra 26 czerwca:
w tygodniu o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00;
w niedzielę o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00 – czyli w niedzielę bez zmian

11. Taca z niedzieli 2 lipca, w całości będzie przeznaczona na odbudowę spalonego kościoła św. Floriana w Sosnowcu.

12. Msza św. w intencji Telewizji Trwam i Radia Maryja w sobotę o godzinie 18.00.

13. Ponieważ rozpoczęły się wakacje odwiedziny chorych według ustaleń księży z chorymi, których co miesiąc odwiedzają

13.  Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek życzymy udanych wakacji, umocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata. Nie zapominajmy, gdziekolwiek byśmy nie byli, o niedzielnej Mszy świętej!!! Szczęść Boże!!!


XI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

18.06.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

 

1.Dzisiaj przypada 34 rocznica święceń kapłańskich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Dziękując za lata kapłańskiej i biskupiej posługi naszego Pasterza, módlmy się, aby dobry Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

2.Trwa czerwiec –miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa.W tygodniu nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane o godzinie 17.30 a w niedzielę o 16.30 – zapraszamy!

 

 3.Wczoraj na Mszy świętej w katedrze bp Grzegorz Kaszak spośród grona naszych ministrantów ustanowił 3 lektorów i 5 ceremoniarzy. Gratulujemy i życzymy owocnej posługi przy ołtarzu. 

 

 4.W poniedziałek o godz. 19 odbędzie się uroczysta msza święta ministrancka na zakończenie roku formacji. Zostaną wręczone nagrody. Zapraszamy wszystkich ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi. 

 

5.We wtorek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Będziemy się modlić za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów.

 

6.W dniu 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców będzie  23 czerwca o godz. 18.00. Zachęcamy do składania intencji w kancelarii i zakrystii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.

 

7.W sobotę 24 czerwca o godzinie 18.00 w bazylice będzie odprawiona Msza św. Dziękczynno-błagalna w intencji uczestników pielgrzymek Żywego Różańca do Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i Częstochowy oraz w intencji księży opiekunów Ks. Antoniego Mańki  i Ks. proboszcza Mieczysława Miarki,

 

8.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

9.Piątek, 23 czerwca, jest dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli, wychowawców i rodziców na Mszą Świętą: o 8.00 , a w czwartek od godziny 17.30 do 18.30- możliwość spowiedzi św. na zakończenie roku szkolnego – zapraszamy.

 

10.W sobotę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi.

 

11.58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę będzie 6 lipca br. (czwartek), we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych- zapisy przyjmujetelefonicznie siostra Irena - 511 973 967. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

 

12.Można się zapisać na wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja, które odbędzie się dnia 9 lipca br. Zapisy z Biurze Radia Maryja przy naszej parafii w każdą niedzielę w godzinach od 11.00 do 13.00.

 

 

13.Program poświęcenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

Niedziela 18 czerwca:

14.30 CZARNY LAS / bez Mszy św./ 15.00-BOGUCIN MAŁY / z Mszą św./

14.30 –PODGRABIE / z Mszą św./ 16.00- PARCZE / z Mszą św./

14.30 -RABSZTYN/ z Mszą św. 16.30 SIENICZNO/ z Mszą św./

 

14.Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów oraz kształtowania własnego serca na wzór Serca Jezusowego.

 

U progu wakacji pamiętajmy, że od Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Bez tego drogowskazu łatwo się zagubić. Życząc miłej i błogosławionej niedzieli Wszystkim z serca błogosławimy.

 

 


X NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

11.06.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność na uroczystości Bożego Ciała. Wyrażamy wdzięczność tym, którzy przygotowali ołtarze, dziękujemy za dar kwiatów, dziękujemy całej asyście począwszy od najmłodszych skończywszy na dorosłych, dziękujemy za pomoc Policji, Straży Miejskiej, OSP- dziękujemy Panu Burmistrzowi Romanowi Paśnikowi za dar orkiestry i dziękujemy orkiestrze- wszystkim uczestnikom procesji – Bóg zapłać.

 

2.Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła jest w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w   dzisiejszą niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

 

3.W czwartek  będzie zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Msza święta  na zakończenie oktawy będzie o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

4.W najbliższym tygodniu:

we wtorek św. Antoniego z Padwy,

w środę- błog. Michała Kozala, biskupa i męczennika,

W piątek- Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- z racji tego święta jako uroczystości nie ma postu.  Msze święte będą odprawione o godzinie: 6.30, 8.00, 10.00 i 18.00.

W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i w diecezji sosnowieckiej Uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, głównego patrona Diecezji Sosnowieckiej.

 

5.W dniu 23 obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych 23 czerwca o godz. 18.00. Zachęcamy do składania intencji w kancelarii i zakrystii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.

 

6.We wtorek odbyła się pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych SP 5 do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i do Wadowic. Bóg zapłać siostrze Katarzynie Kula za organizacje pielgrzymki i wspólną modlitwę tam razem z dziećmi i ich rodzicami.

 

 7.Msza święta prymicyjna neoprezbitera Karola Chmiela będzie w naszej bazylice w niedzielę 11 czerwca 2023 r. o godzinie 13.00. Nowo wyświeconemu kapłanowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia oraz wszystkiego co najlepsze i radości ze służby Bogu i ludziom w Chrystusowym kapłaństwie i powołaniu zakonnym.

 

8.We wtorek- 13 czerwca ks. Antoni Mańka obchodzi dzień imienin- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszystkiego co najlepsze.

 

9.Nabożeństwo Fatimskie będzie odprawione we wtorek po Mszy świętej wieczornej.

 

10.W sobotę 17-go czerwca miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.30 w bazylice konferencja nt. 'Zjednoczenie Serc' i Różaniec, o 17.30 nabożeństwo czerwcowe, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert

 

11.Program poświęcenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

Niedziela 18 czerwca:

14.30 CZARNY LAS / bez Mszy św./ 15.00-BOGUCIN MAŁY / z Mszą św./

14.30 –PODGRABIE / z Mszą św./ 16.00- PARCZE / z Mszą św./

14.30 -RABSZTYN/ z Mszą św. 16.30 SIENICZNO/ z Mszą św./

 

 

 


UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

4.06.023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.W dzisiejszą  niedzielę -uroczystość Najświętszej Trójcy- odpust w Braciejówce. Kończy się okres Komunii św. wielkanocnej.

 

2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

3.W piątek odbyła się pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych SP 4 do Sanktuarium Rodzin w Leśniowie. Bóg zapłać księdzu Pawłowi Gielcowi za wspólna modlitwę tam razem z dziećmi i ich rodzicami.

 

 

4.Wczoraj odbyła się Pielgrzymka Ogólnopolska Kół Różańca na Jasną Gorę. Bóg zapłać Księdzu Antoniemu Mańce i Kołom Różańca z naszej parafii za modlitwę na Jasnej Górze.

 

5..W najbliższy czwartek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła.

 

W Boże Ciało Msze św .będą o godz.: 7.00, 8.30. 10.00 i 13.00 i wieczorna o godzinie 17.00. Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z bazyliki po Mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami :Basztową, Szpitalną, Mickiewicza, Górniczą, Kościuszki, Augustiańską i zakończenie na Rynku. Ołtarze będą w tych samych miejscach jak w latach poprzednich.. Bardzo prosimy Parafian z następujących grup o przygotowanie ołtarzy dla Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie:

 

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca. Margaretki. Oaza rodzin.

Ołtarz IV- Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność, Krąg biblijny.

 

 Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 17.00 przed bazyliką. 

 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia. Znakiem wiary w obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba, przechodzącego ulicami miasta, niech będą udekorowane nasze domy. Zapraszamy do udziału w procesji asystę: dzieci, młodzież, pań i panów, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną, chóry parafialne, dzieci przedszkole i młodszych klas Szkoły Podstawowej do sypania kwiatków. Dzieci z klas III prosimy o przyjście na procesję w strojach od I Komunii Świętej . Spotkanie odpowiedzialnych za ołtarze będzie w środę o godzinie 18.30 przed bazyliką.

 

Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.

Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

 

 

6.W dniu 9 czerwca 2023 r. (piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) obowiązuje dyspensa ks. Biskupa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

 

7.Msza święta prymicyjna neoprezbitera Karola Chmiela będzie w naszej bazylice w niedzielę 11 czerwca 2023 r. o godzinie 13.00- zapraszamy serdecznie wszystkich na tę uroczystość..

 

8.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

9Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

10.W środę ks. Robert Żwirek obchodzi dzień imienin- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca czerwca życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszystkiego co najlepsze.

 

11.Program poświęcenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

 

Niedziela 4 czerwca:8,30 -Olewin  z Mszą św.

14.30 –Żurada z Mszą św.- 16.00- ul. 29 Listopada, Leśna, Parkowa i  Dworska/ bez Mszy św./.

16.30- Kamyk- 2 ołtarze, Mazaniec- 1 ołtarz, Czarnogórska-1 ołtarz i zakończenie / bez Mszy św./

14.30 Stary Olkusz/ z Mszą św., 15.30 – Sikorka / bez Mszy św./

14.30 – ul. 20 Straconych/ bez Mszy św., 15.00 -Cegielniana i Wapienna/bez Mszy św./

 

 12.Zmarli Parafianie w miesiącu maju : śp. Krystyna CZARNUL, Jan BARNAŚ, Stefan GĄDEK, Zofia KARWAN, Bogdan KUŹMICZ, Stanisław KNAPIK, Adam CUBER, Bogusława POKORA, Stanisław BANYŚ, Ewa SARACKA, Bogdan KORDASZEWSKI, Zofia WĄS… Ojcze nasz…. Zdrowaś  Mario…Wieczny odpoczynek…


NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA SWIĘTEGO

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

28.05.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Dzisiaj Niedziela Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny.

 

W przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy- odpust w Braciejówce. Kończy się okres Komunii św. wielkanocnej.

 

2.Jutro –w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła .Msze święte będą odprawione o godzinie:6.30, 8.00, 10,.00, 16.00, i 18.00.

 

Kancelaria w poniedziałek będzie nieczynna.

 

3.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej :

 

30 maja godzina 18.30 – próba SP 5

2 czerwca  godzina 15.15 spowiedź dla klas III  SP 5.

3 czerwca  godzina 11.00 I Komunia święta SP 5

 

4W środę-31 maja,przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na Mszy świętej wieczornej w naszej bazylice zaśpiewa Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, a po Mszy świętej krótki koncert w wykonaniu tego chóru- serdecznie zapraszamy na to muzyczne wydarzenie.

 

5.Od dzisiejszej niedzieli ukazuje się kwartalnik'Niedziela. Magazyn'. Cena 15 zł. Celem pisma jest pokazanie historii w kontekście Kościoła, wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Zachęcamy do nabycia i lektury.

 

6.W czwartek będziemy obchodzić święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana- pamiętajmy w modlitwie o kapłanach spotkanych na drodze naszego życia.

 

7.Od  pierwszego czerwca rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe -W dni powszednie Nabożeństwo Czerwcowe odprawiane będzie o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy.Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusowego. Kult ten powstał w Kościele w XVIII w., zatwierdzony przez papieża Klemensa XIII (1765) na prośbę biskupów polskich.
Mistycy średniowieczni szerzyli wśród wiernych nabożeństwo do Męki Pańskiej, a szczególnie do Ran Chrystusowych. Na rozwój kultu Serca Jezusowego wpływali asceci i mistycy.

 

8.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek ,pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 W I czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne -o godzinie 15.00 adorację i modlitwy w kaplicy Św. Jana Kantego poprowadzi wspólnota Maranatha.

 

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

W najbliższą sobotę kolejna I sobota miesiąca .Według prośby Matki Bożej Fatimskiej, intencją tego dnia jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia: stan łaski uświęcającej  i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia 4 części różańca; godzina 6.10,7.30, 8.30 i 17.00.

 

9.W dniu 1 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka – wszystkim dzieciom naszej parafii życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Aniołów Stróżowi wszelkiej pomyślności.

 

10.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

11.Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

12.Pielgrzymka Ogólnopolska Kół Różańca na Jasną Gorę będzie w sobotę 3 czerwca. Z naszej parafii wyjazd autokaru z parkingu koło Viktorii o godzinie 7.15 – zapisy u pani Czarnotowej.

 

13.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca czerwca życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

14.Program poświecenia pól i modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo w ludzkiej pracy:

 

Niedziela 4 czerwca:8,30 -Olewin  z Mszą św.

14.30 –Żurada z Mszą św.- 16.00- ul. 29 Listopada, Leśna, Parkowa i  Dworska/ bez Mszy św./.

16.30- Kamyk- 2 ołtarze, Mazaniec- 1 ołtarz, Czarnogórska-1 ołtarz i zakończenie / bez Mszy św./

14.30 Stary Olkusz/ z Mszą św., 15.30 – Sikorka / bez Mszy św./

14.30 – ul. 20 Straconych/ bez Mszy św., 15.00 -Cegielniana i Wapienna/bez Mszy św./

 

 

 

 


WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

21.05.2023 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej .

Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących:

 

26 maja godzina 16.30 spowiedź dla klas III  SP 4.

 

27 maja  godzina 11.00 I Komunia święta SP 4.

 

2.W sobotę 27 maja o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej w Sosnowcu diakoni naszej diecezji przyjmą święcenia prezbiteratu.

Zachęcamy do gorliwej modlitwy dla wyproszenia łask Ducha Świętego przyszłym prezbiterom.

 

3.W sobotę 27 maja o godzinie 10.00 w Obrze nasz Parafianin Karol Chmiel przyjmie święcenia kapłańskie, szafarzem sakramentu będzie JE bp Szymon Stułkowski. W uroczystości  święceń naszą Parafie będzie reprezentował Ks. Proboszcz Mieczysław Miarka- polecamy modlitwie naszego parafianina. Msza święta prymicyjna neoprezbitera Karola Chmiela będzie w naszej bazylice w niedzielę 11 czerwca 2023 r. o godzinie 13.00- już dzisiaj zapraszamy wszystkich na tę uroczystość.


4.W najbliższą sobotę odbędzie w naszej bazylice czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie się rozpocznie od Mszy Św.. o godz. 18.00, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna adoracja połączona z uwielbieniem. W trakcie czuwania konferencję wygłosi ks. Grzegorz. Całość czuwania potrwa do ok. 21.00

 

5.Ks. Paweł w dniu 10 czerwca (sobota) w godzinach przedpołudniowych zaprasza dzieci wraz z rodzicami i  na warsztaty z okazji Dnia Dziecka. W ramach warsztatów manualno-twórczych dzieci wykonywać będą wiosenną ozdobę florystyczną. Praca podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy to malowanie gipsowych figurek farbami, drugi to tworzenie i wyklejanie materiałem florystycznym podstawek dla pomalowanych figurek. Całość tworzy barwną i
efektowną ozdobę imitującą łąkę z kolorowymi owadami.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapisywanie na listę w zakrystii.

 

6.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

7.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 27 maja o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

8.Organizowana jest po raz 8 Pielgrzymka Rowerowa.
Wyjazd 10 - 11 czerwca. Sąspów - Zabawa k/Tarnowa sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny - Wał Ruda i powrót. Zapisy do 27 maja, na adres mailowy rowerowa.sosnowiec@gmail.com lub SMS 571 927 837 .Organizator ks. Paweł Tracz

 

9.Wczoraj odbyła się kolejna pielgrzymka Drogą św. Jakuba - tym razem 22 kilometrowy odcinek na trasie Kraków-Ojców. Bóg zapłać Księdzu Pawłowi  i pielgrzymom za wspólną drogę i modlitwę pątniczą.

 

10.Jest do nabycia kolejny numer Andrzejowym Szlakiem - obejmuje on 15 miesięcy naszego życia parafialnego .

 

11.W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 

12.W dniu 26 maja w Dzień Matki- o godzinie 18.00 zostanie podprawiona Msza święta za zmarłe mamy. Zapisy do tej modlitwy przyjmujemy w kancelarii i zakrystii. Taka sama Msza święta będzie w Dniu Ojca 23 czerwca o godzinie 18.00 .

 

Planowane I Komunie święte w 2025 roku w naszej bazylice:

 

10 maja 2025 r. SP1 i Zurada

24 maja 2025 r. SP4 i Sieniczno

31 maja 2025 r. SP 5

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.