Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę Wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego - 07.04.2024

 

1.Dzisiejsza niedziela ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego… O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Od ponad dziesięciu lat tą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni…

 

2.Dziś o godz. 15.00 zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego wspólnie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz ponowimy Akt oddania świata Bożemu Miłosierdziu.

 

3.Z racji przeżywanych w ostatnim czasie Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

 

4.. Za tydzień rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Nasza parafia, jak co roku, włącza się w przeżywanie spotkania ze Słowem Bożym. Od 14 do 20 kwietnia codziennie po Mszy Św. wieczornej będziemy czytać 1 księgę Samuela. Już dziś zachęcamy do udziału. 

 

 

 5.W sobotę 13-go kwietnia, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 12.00 zapraszamy na modlitwę różańcową w intencji obrony życia Nienarodzonych -zbiórka przy figurze Matki Bożej. Różaniec poprowadzi ks. Robert.

 

6.W roku 2026 I Komunia święta uczniów klas III jest planowana w takich terminach: S.P.  nr 1 i Żurada 9 maja, S.P.  nr 4 i Sieniczno 23 maja, S.P.  nr 5 30 maja.

 

7.Od poniedziałku rozpoczniemy prace naprawcze chodnika przy bazylice.

 

8.Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa w tym roku odbędzie się w terminie 31 maja - 2 czerwca. Wyruszymy z Poręby Górnej z parafii św. Jana Chrzciciela do sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Zapisy do 18 maja na rowerowa.sosnowiec@gmail.comZapraszamy i zachęcamy do udziału. Więcej informacji na stronie internetowej i na Facebook


Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny 1.04. 2024 r.

 

 Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 1. We wtorek 2 kwietnia przypada kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II.W tym dniu rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który potrwa do Dnia Świętości Życia, a który w tym roku przypada wyjątkowo 8 kwietnia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, którą będziemy odmawiali po wieczornej Mszy Świętej.

 

 2.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W   pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha .

 

 W I piątek  Kościół czci Najświętsze |Serce Pana Jezusa -okazja do spowiedzi rano w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

 

Z racji I soboty miesiąca  Kościół czci Niepokalane Serce Maryi. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej ,Komunia święta, odmówienie jednej części różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności. Z racji I soboty miesiąca w bazylice odmawiamy 4 części różańca; godz. 6.10, 7.30, 8.30 i 17.30. 

 

3.Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. Ofiary z tej Niedzieli będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia Kościoła.. O godz.15.00 w bazylice będzie Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę szczególna modlitwę..

 

4.W kinie Zbyszek w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu we wtorek o godz. 19.15 będzie jeszcze raz wyświetlany film pt. „Powołany”.- część 2.

 

 5.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca kwietnia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

6.Zmarli  Parafianie w miesiącu marcu św. pamięci : Wanda KOCJAN, Emilia GAŁKA, Zofia KALEMBA, Marek SWĘDZIOŁ, Eleonora BUCZYŃSKA, Miron KANIA, Zdzisław GĘGOTEK, Andrzej CHĘĆ, Kazimierz SKUBIS, Henryk SUCHOWOLEC, Lucyna PIELKA, Anna DELA, Teresa PIECZYRAK, Stanisław WNUK, Ewelina PIĄTEK, Jadwiga BURAKOWSKA, Julian  STACH,.. Ojcze  nasz… Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek….

 


WIELKANOC 2024

WIELKANOC 31 marca 2024 r.

 

 Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

„Niech Zmartwychwstały Pan obdarza nas siłą do tego, by przezwyciężać podziały i nieporozumienia. Niech otwiera nas na siebie we wzajemnym szacunku i pomaga nam dostrzegać to, co nas łączy” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 

 

1.W imieniu własnym i wszystkich kapłanów pracujących w naszej parafii, życzymy wszystkim Parafianom i gościom Błogosławionych i radosnych świąt Wielkanocnych.


2.Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się ją jako Uroczystości Pańskie. Zachęcamy do udziału we Mszy świętej. Nawiedzajmy groby najbliższych i błagajmy dla nich o pełne szczęście w niebie. Kto nie zdążył przyjąć Sakramentu pojednania w Wielkim Poście, niech to uczyni w trwającym okresie wielkanocnym. W piątek, ze względu na uroczyste obchody Oktawy Wielkanocy, nie obowiązuje post.

3. Wyrażam serdeczne podziękowanie Kapłanom, moim najbliższym współpracownikom, za gorliwość w pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w tym ostatnim okresie, za troskę o głębokie przeżycie liturgii Wielkiego Tygodnia. Wspólnie wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom współpracującym z nami: Siostrom Zakonnym, Panu organiście, Panu kościelnemu, katechetom, służbie liturgicznej, wszystkim osobom świeckim zatrudnionym przy bazylice, Chórom parafialnym , wspólnotom modlitewnym, dzieciom, młodzieży, oraz dorosłym, którzy włączyli się w przygotowanie i przeżycie Świętych Dni Paschalnych. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej z Olkusza i z Żurady za straż przy Bożym Grobie .

Jesteśmy wdzięczni asyście dzieci, Pań, Panów, wszystkim pocztom sztandarowym.

4. Siostrze Irenie , Siostrze Elżbiecie i wszystkim osobom pomagającym, serdecznie dziękujemy za troskliwe i piękne przygotowanie Ołtarza Ciemnicy i Pańskiego Grobu. „ Bóg zapłać” za ofiary na kwiaty. Zespołowi Caritas i Siostrze Irenie dziękuję za wszelką troskę o potrzebujących pomocy, za opiekę nad chorymi. Wiele osób złożyło dary do kosza dla potrzebujących, a także ofiary pieniężne do puszki. Bóg zapłać  Parafianom za włączanie się we wszystkie akcje Caritas Polska .Wypowiadamy za to serdeczną wdzięczność.

 

5.Jutro, w drugim dniu Świąt Wielkanocnych, ofiary składane na tacę, są przeznaczane na Uczelnie Katolickie i pomoc studiującym w nich!

 

 

 

 


NIEDZIELA PALMOWA

 

 

24.03.2024 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Zakończyliśmy w czwartek Wielkopostne Rekolekcje. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za liczny w nich udział.

 

2.W Uroczystość Św., Józefa ,w dniu 19 marca, odbyła się pielgrzymka do Kalisza do sanktuarium św. Józefa- tam pod przewodnictwem naszego wikariusz Ks. Tomasza Karasia dokonało się zawierzenie Św. Józefowi naszej parafii. Tego samego dnia ksiądz rekolekcjonista O. Tomasz Ewertowski dokonał w naszej bazylice zawierzenia  naszych Parafian św. Jozefowi. Bóg zapłać Księdzu Tomaszowi, uczestnikom i organizatorom pielgrzymki do Kalisza.

 

 3.W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę możliwość skorzystania ze spowiedzi podczas rannych Mszy Świętych i wieczorem od godz. 17.00 – 18.30, a w Wielki Czwartek ,Wielki Piątek i w Wielką Sobotę spowiedź  będzie od godziny 6.30-8,30.O godzinie 6.30 wspólna jutrznia kapłanów.

 

 Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji  św. Jana Kantego będzie do Wielkiej Środy włącznie.

 

 Kancelaria parafialna będzie czynna włącznie do Wielkiej Środy .

 

 4.W miniony piątek, przeszliśmy ulicami naszej parafii w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, OSP z Olkusza i Żurady za pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Drogi Krzyżowej- Bóg zapłać wszystkim uczestnikom za wspólna modlitwę.

 

 

5.Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Koncelebrowana Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godziny 22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego.

  

 

 6.Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Świętej. – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Bazylika będzie otwarta cały dzień- zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O  godzinie 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 17.00 i zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pana Jezusa. Adoracja będzie trwać przez całą noc.  Do czuwania przy Bożym Grobie zapraszamy OSP z Olkusza i Żurady. Ofiary złożone podczas liturgii Męki Pańskiej przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania postu ,czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie i nie ma w tym dniu żadnej dyspensy , tym prawem objęci są wszyscy od 18 do 60 roku życia.

 

7.W Wielki Czwartek o godz. 21 adorację przy ciemnicy poprowadzi LSO naszej parafii. Natomiast w wielki piątek o godz. 21 adorację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież naszej parafii.

 

8.Od godz. 20.00 w Wielki Piątek do godz. 1.00 w naszej bazylice  będzie Noc Konfesjonałów, czyli dyżur księdza w konfesjonale. 

 

 9.Wielka Sobota –Kościół trwa przy Grobie Pańskim. Adoracja trwać będzie do godziny 19.00.Uroczysta  liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 19.00.

 

10.. Przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego z uwagi na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, będziemy obchodzić w poniedziałek, 8 kwietnia.

 

 

 

11..Poświęcenie pokarmów :

 

w bazylice :  od godz. 9.00 – 16.00 .

 

 w terenie:

 

- jeden kapłan- o godzinie 10.00- Sikorka,, godzina 10.30-Rabsztyn, godzina 11.00- Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały

 

 - drugi kapłan o godzinie 10.00- Wiśliczka, godzina 10.30- Sieniczno, godzina- 11.00- Olewin

 

 -trzeci kapłan od godziny 10.00- Żurada, począwszy od Żurady I w kapliczce przy drodze  chrzanowskiej.

 

 Przychodząc do poświęcenia pokarmów pamiętajmy o biednych w naszej parafii – można się podzielić darami żywnościowymi składanymi do kosza przy krzyżu jak również i ofiarami.

 

 9.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego -o godz. 6.00 Rezurekcja za Parafian z procesją-zapraszamy cała asystę/ Następna Msza Święta będzie o godz. 8.30, pozostałe jak w każdą niedzielę. W Wielkanoc o godzinie 11.30 będziemy modlić się w intencji małżonków obchodzących w tym roku rocznicę zaślubin. Można się jeszcze zgłaszać w tej sprawie w kancelarii lub zakrystii. Msza Święta z racji chrztu dzieci będzie o godzinie 14.30. W Olewinie Msza Święta w Wielkanoc  będzie o godzinie 9.00.

 

 

 

 

 


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

17.03.2024 r.

 

1.Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych , które będziemy przeżywać do czwartku. Rekolekcje prowadzi  Ojciec Tomasz Ewertowski. Witamy  ojca rekolekcjonistę bardzo serdecznie i życzymy, aby jego posługa kapłańska wydała wśród nas dużo dobrych owoców.

 

Nauki rekolekcyjne będą na wszystkich Mszach świętych niedzielnych oraz w poniedziałek ,wtorek, środę i czwartek o godzinie : 6.30,  9.00,  10.00 11.00, 16.00 , 18.00 i 19.30.

 

Spowiedź będzie w środę i czwartek w godzinach : 8.30- 11.30 i 15.30- 18.30.

 

Msza święta i namaszczenie chorych  będzie w środę o godzinie 10.00, 11.00 i 16.00.

 

 

Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 23 marca od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do czwartku w kancelarii i zakrystii. Bardzo serdecznie zachęcamy do dobrego przeżycia rekolekcji, które nas mają przygotować do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

2.We wtorek – 19 marcabędziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła Świętego. Tego dnia z naszej Parafii odbędzie się pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa do Kalisza, aby tam, w łączności z naszą parafią tutaj, dokonać zawierzenia Parafii św. Józefowi.

We wtorek kancelaria będzie nieczynna.

 

3..Odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów szkół średnich . Bardzo dziękujemy księdzu Łukaszowi Tkaczykowi za przeprowadzenie tych rekolekcji, dziękujemy Dyrekcjom szkół, nauczycielom i wychowawcom za piękną pomoc w organizacji rekolekcji szkolnych i za  opiekę nad uczniami, w trakcie rekolekcji. Bóg zapłać.

 

4.Bardzo dziękujemy uczestnikom nocnej indywidualnej Drogi Krzyżowej z Olkusza do Czernej- Bóg zapłać za modlitwę w intencjach Kościoła i naszej ojczyzny. Bóg zapłać za ofiarę na potrzeby kościoła.

 

5.Zapraszamy na kolejne spotkanie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Spotkanie będzie w czwartek po Mszy Świętej wieczornej.

 

 6.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się  w piątek -22 marca,  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00. Trasa  Drogi Krzyżowej poprowadzi w kierunku cmentarza i powrót ulicą Sławkowską  i Mickiewicza. Tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 i 17.00- ale będzie Droga Krzyżowa w bazylice po Mszy świętej wieczornej dla tych osób, które co tydzień uczestniczyły w tym nabożeństwie, a  z racji wieku czy innych przeszkód, nie będą mogły być na drodze ulicami miasta. Bardzo serdecznie prosimy o liczny i modlitewny udział w tym Nabożeństwie Męki Pańskiej. Prosimy o pomoc  OSP OLKUSZ I ŻURADA.

 

7.Najbliższa niedziela będzie Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy palmy, a procesja z palmami wokół bazyliki będzie na Mszy Świętej o godzinie 11.30. 

 

8.. W ramach akcji: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS 2024 przy wyjściu z bazyliki można nabyć paschaliki: małe po 9 zł, duże po 20 zł, duże świece wielkanocne też po 20 zł oraz baranek po 10 zł. Na bocznych ołtarzach, można składać ofiarę do puszek, na kwiaty do Bożego grobu


9.. Dzisiaj o godzinie 15.00 odbędzie się Msza św. na którą zapraszamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania wraz z ich rodzicami.

 

 

 

 


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE- Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
10 marca 2024 r.

 

1.Dzisiaj IV niedziela wielkiego postu, zwana Laetare (Radujcie się). Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to „Niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, a papież złotą różę ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.1.


2. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.

 

3. „W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach” – napisał przewodniczący Episkopatu w zaproszeniu do włączenia się w inicjatywę modlitewną „Akcja 21:20”. Nowenna będzie odmawiana bezpośrednio po Apelu Jasnogórskim, a także po każdej Mszy św. „Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia” – zaznaczył.

 

4. Prosimy o zgłaszanie osób chorych i w podeszłym wieku, aby można je było odwiedzić w domach z posługą sakramentalną przed świętami.

 

5. W środę przypada 11. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się o światło Ducha Świętego i potrzebne łaski w roztropnym prowadzeniu Kościoła Świętego dla Papieża.

 

6. W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ: dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

 

7. Zakończyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych. Rekolekcję głosił ks. Adrian Piętka. Bardzo dziękujemy dyrekcjom szkół i nauczycielom oraz katechetom za dobrą organizację rekolekcji i piękna opiekę nad uczestniczącymi w rekolekcjach.

 

8. Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 13 marca a zakończą 15 marca. Uczniowie I LO i ZS Nr 3  będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie  9.00. Uczniowie IV LO i ZS Nr 1 będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 . Dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie czwartek.

 

9. Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  17 marca. Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

10. Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się 22 marca  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00..

 

11. W ramach akcji: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS 2024 przy wyjściu z bazyliki można nabyć paschaliki: małe po 9 zł, duże po 20 zł, duże świece wielkanocne też po 20 zł oraz baranek po 10 zł. A na bocznych ołtarzach można składać ofiarę do puszek na kwiaty do Bożego grobu.


12 W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Zaprasza opiekun ks. Robert.

 

13 W sobotę 16 marca zapraszamy na miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 konferencja, o 17.30 Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II. Opiekun MI ks. Robert.

 

14. Za tydzień w niedzielę o godzinie 15.00 odbędzie się Msza św. na którą zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania wraz z ich rodzicami

 

 III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE- Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
3 marca 2024 r.


1. Dziś trzecia niedziela Wielkiego Postu, Tydzień temu na pomoc polskim misjonarzom, do puszek przed bazyliką, nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości -5.922 zł,02 gr. i 2 euro. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w  tej kweście.


2. Jutro, 4 marca przypada święto św. Kazimierza, królewicza.


3. W  dniu 7 marca przypada pierwszy czwartek miesiąca -Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Adorację w kaplicy św. Jana Kantego w pierwszy czwartek o godz. 15.00 poprowadzi grupa Odnowy w Duchu Św. Maranatha.


4. W piątek, 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet- wszystkim Paniom życzymy opieki Bożej , nieustannego wsparcia Matki Bożej i wszelkiej pomyślności. W intencji Wszystkich Kobiet modlić się będziemy w sobotę na Mszy sw. o godzinie 18.00.


5. W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ: dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.


6. Solenizantów i jubilatów tego miesiąca marca otaczamy modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia. We wtorek imieniny obchodzi ks. abp Adrian Galbas – Administrator Apostolski Diecezji Sosnowieckiej. Módlmy się w jego intencji, prośmy o zdrowie, Boże błogosławieństwo, Dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej i świętych patronów.


7. Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych w naszej bazylice odbędą się w dniach: 6,7,8 marca /środa, czwartek, piątek/.
Klasy : VII ,VIII będą przychodzić do bazyliki na godzinę 8.30,
Klasy IV, V, VI na godzinę 10.00,
Klasy : I, II, III na godzinę 11.30.
Spowiedź rekolekcyjna będzie w czwartek.


8. Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 13 marca a zakończą 15 marca.
Uczniowie I LO i ZS Nr 3  będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie  9.00.
Uczniowie IV LO i ZS Nr 1 będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 .
Dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie czwartek.


9. Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  17  marca .
Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.


10. Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się 22 marca  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00.
11. W sobotę 9-go marca, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, przy naszej bazylice o godz. 12.00 zapraszamy na modlitwę różańcową w intencji obrony życia Nienarodzonych przed figurą Matki Bożej. Różaniec poprowadzi ks. Robert.


12. W ramach akcji: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS 2024 przy wyjściu z bazyliki można nabyć paschaliki: małe po 9 zł, duże po 20 zł, duże świece wielkanocne też po 20 zł oraz baranek po 10 zł. A na bocznych ołtarzach można składać ofiarę do puszek na kwiaty do Bożego grobu


13. Zmarli Parafianie w miesiącu lutym ; ś. P.- Marek SPYRA (nasz pan kościelny), Krystian SPUTO, Aniela KANIA, Marian RAGLEWSKI, Teresa GRZANKA, Jan POGAN, Ireneusz ŁYSKANOWSKI, Irena KIEŁTYKA, Anna KRZEMIEŃ, Bronisław ŚLĘZAK, Jacek SAPIŁKO, Irena KRZYSZTOFORSKA, Bożena NIEWIARA, Krystyna GOŁASZCZYK, Józef KOZIOŁ, a w diecezji zmarli kapłani: Ks. Czesław Tomczyk, Ks. Jan Szkoc, Ks. Stanisław Sarowski i Ks. Stanisław Faber… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

           

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu 25 lutego 2024 r.

 

1.Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes („do narodów”), która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przy wyjściu z kościoła prosimy o ofiary do puszek na pomoc misjonarzom – „Bóg zapłać”.

 

 2.W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ: dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

 

3.W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. 

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 8.00; spowiedź na każdej Mszy świętej i od godziny 16.00 do 18.30.

- w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00.W naszej bazylice tego dnia odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00,7.30. 8.30 i 17.30.

Msza święta za TV TRWAM I RADIO MARYJA będzie  w sobotę o godzinie 8.00.

 

 

4.W nadchodzący piątek, który wypada 1 marca, Polska celebruje jedno ze swoich świąt państwowych - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To wyjątkowy dzień ustanowiony w 2011 roku, mający na celu upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterstwu „Żołnierzy Wyklętych” - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy w latach po II wojnie światowej, często w niesprzyjających i niebezpiecznych warunkach, walczyli o wolną Polskę.

 

 

5.W dniu 29 każdego miesiąca o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego będzie modlitwa wspólna za przyczyną św. Michała Archanioła- zapraszamy.

 

Drodzy Parafianie !

 

Pragniemy zwrócić się do Was z ważną prośbą dotyczącą naszego wspólnego miejsca - placu przy bazylice. Aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do kościoła dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych i tych, którzy mogą mieć trudności z poruszaniem się, prosimy o unikanie parkowania samochodów na tym placu. Jeśli konieczne jest przywiezienie kogoś bezpośrednio do wejścia, prosimy o robienie tego z największą ostrożnością.

Zauważyliśmy, że chodnik wokół bazyliki ulega coraz większym uszkodzeniom, co jest wynikiem zwiększonego ruchu pojazdów w tym obszarze. Te uszkodzenia wymagają napraw, a kolejne są już planowane na wiosnę. Chcemy zachować nasze otoczenie w jak najlepszym stanie, aby wszyscy czuli się tutaj bezpiecznie i komfortowo.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i dbałość o dobro wspólnoty.

 


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

           

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
18 lutego 2024 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Wlekjiego Postu.

 

2.W Popielec, w ramach zbiorki do puszek na UKRAINĘ, nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 7 922,54 zł i 5 euro. Ofiary zostały przesłane na konto Caritas Polska- Bóg zapłać ofiarodawcom a Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.

 

3.Na pomoc zakonom kontemplacyjnym w dniu 2 lutego do puszek zebrano ofiary w wysokości 2450 zł.. i 10 euro – Bóg zapłać ofiarodawcom a Caritas naszej parafii za pomoc w zbiórce.

 

4.W piątek są nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ:dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00 i 19.00. Nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym jest odprawiane o godzinie 16.00 w niedziele Wielkiego Postu.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełnyczyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

 

5.W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

6.Przyszła – II Niedziela Wielkiego Postu będzie obchodzona jako – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ich wysiłki wesprzemy ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

7.W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra      Apostoła – pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

 

8.Osoby, które zawarły w przeszłości małżeństwo sakramentalne w Kościele a obecnie żyją w nowym związku cywilnym zapraszamy na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Rekolekcje odbędą się w kaplicy Domu „Szilo” w Czeladzi w dniach 23, 24 i 25 lutego 2024 r. (piątek, sobota i niedziela). Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.30, poprowadzi je ks. Marcin Lech.

 

9.W dniu 29 każdego miesiąca o godzinie 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego bedzie modlitwa wspólna za przyczyną św. Michała Archanioła- zapraszamy.

 

 

           

 


VI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
11 lutego 2024 r.

 

 1. Dzisiaj VI niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Rozpoczyna się  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Dobiega końca tegoroczny karnawał. We wtorek tzw. „ostatki”.
 2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu namaszczenia chorych, zorganizujemy w czasie rekolekcji wielkopostnych.
 3. W tym tygodniu w środę,14 lutego, przypada POPIELECi rozpoczyna się okres WIELKIEGO POSTU. Msze Święte z posypaniem głów popiołem o godz. 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30, 16.00 – dla dzieci, 18.00 . Abp Adrian Galbas SAC przychylił się do apelu ks. abpa Stanisława Gądeckiego, zachęcającego do włączenia się w ogólnopolską zbiórkę Caritas na pomoc dla osób najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W związku z tym, po każdej Mszy świętej w Środę Popielcową należy przyprowadzić zbiórkę do puszek na powyższy cel, a zebrane środki przekazać do Caritas Polska.
 4. Kancelaria w Środę Popielcową będzie nieczynna.
 5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły,polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy  a 60. rokiem życia. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 6. W czwartek przypada  Rocznica święceń biskupich. ks. bpa Piotra Skuchy. Niech nasza modlitwa  wyprasza dla biskupa potrzebne łaski.
 7. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ:dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych i dla młodzieży o godz. 17.00.  W przyszłą niedzielę, rozpoczniemy nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym. Będzie ono odprawiane  o godzinie 16.00.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełnyczyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.
 8. W sobotę 17 lutego zapraszamy na miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 konferencja nt. 'Obrona Maryi Niepokalanej tarczą i zbroją w walce ze złem', o 17.30 Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II. Na konferencję o godz. 17-tej zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko rycerzy Niepokalanej. Opiekun MI ks. Robert 
 9. W czwartek po Mszy świętej wieczornej spotkanie Wspólnoty  Maranatha, jak również spotkanie seminarium odnowy wiary- zaprasza opiekun Ks. Paweł Gielec.
 10. Nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz Woszczek dzisiaj  obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i swego patrona św. Grzegorza oraz wszelkiej pomyślności
 11. Na ostatnie dni karnawału i na rozpoczynający się Wielki Post przyjmijmy Boże błogosławieństwo…

 

 

 


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.