Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

NOWY ROK 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 
 NOWY ROK 2024

 


 
Na progu Nowego Roku 2024-w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi prosząc o Boże błogosławieństwo– chcemy raz jeszcze Bogu podziękować za wszelkie dobro, za łaski zbawcze i całą troskę o nas w 2023 roku.

Wspólnota  parafialna, przez sakrament chrztu świętego, powiększyła się w minionym roku o 103 dzieci.

Do I Komunii świętej przystąpiło 122  dzieci- rozpoczęły przyjaźń z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.
 
Dziękujemy za 174 młodych osób, które przyjęły sakrament bierzmowania- liczymy,że będą dalej pięknie współpracować z Duchem Świętym w swoim życiu.
 
 Sakrament małżeństwa zawarły 33 pary  narzeczonych- poszli w życie jako chrześcijańscy małżonkowie – niech ich prowadzi święta Rodzina.
 
Dziękujemy też za doczesne życie 177 naszych Parafian- oni w minionym roku już dotarli do drugiego brzegu – do brzegu wieczności, gdzie wieczny Dom Ojca Niebieskiego – tego im życzymy.
 
Wszystkim życzymy dobrego 2024 roku- niech każdego wspiera  Boża Dziecina, niech Maryja ma wszystkich w swojej opiece, niech Boży pokój przebywa w sercach naszych nieustannie.
 
Dziś, w obecności naszej wspólnoty parafialnej, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Księdzu Proboszczowi Mieczysławowi Miarce z okazji Jego Imienin oraz Księdzu Prałatowi Stefanowi Roguli z okazji Jego Urodzin.

Księdzu Prałatowi Mieczysławowi Miarce, który jest naszym proboszczem w tym szczególnym dniu, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za Jego dobroć, mądrość i nieustające oddanie się sprawom naszej wspólnoty. Niech każdy dzień wypełnia Księdza proboszcza Bożym pokojem, a wiara i miłość do bliźnich nadal będą światłem prowadzącym nas wszystkich. Życzymy Księdzu Proboszczowi zdrowia, siły i nieustannej radości płynącej z codziennej posługi.

Księdzu Prałatowi seniorowi Stefanowi Roguli, który jutro będzie obchodził swoje urodziny - z sercem pełnym radości, składamy życzenia obfitości Bożych łask, nieustającej nadziei i duchowego ukojenia w każdym dniu. Niech Księdza prałata zaufanie Panu Bogu i oddanie będą nadal źródłem inspiracji i mocy dla nas wszystkich.

Wspólnie, jako wspólnota parafialna, dziękujemy Wam za Waszą bezgraniczną miłość, poświęcenie i przykład, który każdego dnia dajecie nam i całej naszej parafii. Niechaj Bóg obdarza Was swoją opieką, prowadzi Wasze kroki i wypełnia Wasze serca swoją niekończącą miłością.
Szczęść Wam Boże 
 


Niedziela Świętej Rodziny

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
31 .12.2023

 1. Dzisiejsze święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa przypada w ostatnim dniu Roku Pańskiego 2023.


2. Jutro wejdziemy w Nowy Rok Pański 2024. Dzień 1 stycznia to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Modlitw o Pokój – pokój tak bardzo upragniony w naszych niespokojnych czasach. Msze Św. jak w każdą niedzielę .


3. W I czwartek miesiąca adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00. Adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha. Kościół tego dnia modli się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.


4. W I piątek miesiąca spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 do 17.30.


5. W sobotę  uroczystość Objawienia Pańskiego Porządek Mszy świętych niedzielny.- Światowy Dzień Misyjny Dzieci.


6. Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego dokonamy błogosławieństwa kadzidła i kredy. Zachęcamy, aby oznaczyć drzwi domów tą kredą, wypisując litery: C + M + B oraz cyfry bieżącego roku. Według tradycji te litery nawiązują do imion Mędrców. Inna interpretacja podaje, że ten skrót pochodzi z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi). Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego  jest na Krajowy Fundusz Misyjny -tego dnia  również Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

7. W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert


8. W sobotę 6 stycznia  o godzinie 17.45 w Święto Trzech Króli zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae, sopran solo - Izabela Byczek, organy - p. Maciej Semla, dyrygent - ks. Robert Żwirek. Wstęp wolny. Będzie możliwość nabycia płyty kolędowej chóru.

9. STAROSTWO OLKUSKIE zaprasza na koncert kolęd i pastorałek który odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00. Wstęp wolny.

10. Porządek kolędy w najbliższym tygodniu…

WTOREK 2 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Podgrabie - /jeden ksiądz od początku i ul. Boczne/ -
a drugi ksiądz od końca
Od 16.00
ul. Świętokrzyska, Na Skarpie - /zgodnie z kolejnością ulic/ - 1 ksiądz


ŚRODA 3 STYCZNIA
Od 15.30
ul. Witeradowska, Asnyka - /zgodnie z kolejnością ulic/ – 1 ksiądz
Od 16.30
ul. Budowlanych, Kolorowa, Piaskowa - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

CZWARTEK 4 STYCZNIA
Od 15.30
ul. Dąbrowskiego, Kocjana - /zgodnie z kolejnością ulic/
następnie ul. Broniewskiego i ul. Boczna - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

ul. Kopernika, Dygasińskiego - /zgodnie z kolejnością ulic/ 1 ksiądz

ul. Głowackiego  /od początku od strony 20 Straconych/ 1 ksiądz

Od 16.30
ul. Szpitalna /domy prywatne/ oraz ul. Gęsia 1 ksiądz


PIĄTEK 5 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka - /zgodnie z kolejnością ulic/  1 ksiądz a drugi ksiądz pomaga od 14.30

Od 15.30
al. Tysiąclecia 15C, ul. Kolejowa  1 ksiądz

11. Zmarli w grudniu nasi Parafianie:

Sebastian POZNAŃSKI, Antoni DERDAŚ, Wiesława BANYŚ, Danuta BANASIK, Halina ZIARNO, Waldemar ŁYDKA, Stanisława CHWAST, Waleria KNAP, Jan MICHALSKI, Grażyna BOBKO, Grażyna JAJKIEWICZ, Sabina STOPA, Julian KOZIOŁ, Antonina OSTACHOWSKA, Grażyna MOSZCZYŃSKA, Janina MACIEJEWSKA…
Ojcze nasz … Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…


BOŻE NARODZENIE 2023 R.

'Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne…” (J 3,16)

 

Drodzy Diecezjanie!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie z serca płynące życzenia pokoju i nadziei. Niech świąteczne dni pozwolą nam wszystkim zadziwić się tym, jak bardzo jesteśmy dla Boga ważni i drogocenni, jak bardzo Mu na nas zależy.

On, w swojej nieskończonej miłości, łamie wszystkie schematy, byle tylko do nas przyjść, spotkać się z nami i pociągnąć nas ku Sobie. Pozwólmy Mu na to! Bądźmy z Bogiem, skoro On chce być z nami. I bądźmy też z sobą. Nie obok siebie, a tym bardziej nie naprzeciw siebie. Bądźmy razem: w domach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie.

Szczęśliwych Świąt!

Niech Boże błogosławieństwo będzie z Wami przez wszystkie dni Nowego Roku!

 

Z modlitwą,

+ Abp Adrian J. Galbas
Administrator Apostolski
Diecezji Sosnowieckiej

 

 

Do życzeń Administratora Apostolskiego Diecezji Sosnowieckiej dołączamy nasze życzenia od kapłanów: 

W tym Świętym Czasie przyjścia Bożego Syna na ziemię składam w imieniu swoim i naszych Kapłanów najserdeczniejsze życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel obdarza wszystkich  zdrowiem, siłą, pokojem serca i wszelkimi potrzebnymi łaskami.

 

Do życzeń dołączam podziękowania: Serdeczne wdzięczność wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać katechetom, panu organiście, panom kościelnym  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

.

Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 

 


IV NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
4 NIEDZIELA ADWENTU
24 grudnia 2023 r.


 
1. Uroczyste obchody tego tygodnia:
° 25-go grudnia Uroczystość Bożego Narodzenia – Msze święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Pasterka w Olewinie będzie o godzinie 22.00 a Pasterka w bazylice tradycyjnie o godzinie 24.00.Taca z Pasterki jest przeznaczone w Polsce na Fundusz Ochrony Życia. Taca ze św. Szczepana, pierwszego męczennika, jest przeznaczona od lat na uczelnie katolickie i pomoc studiującym na nich.
° 26-go grudnia, wtorek – święto św. Szczepana – Msze święte – jak w niedziele.
° 27-go grudnia, środa – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty;
° 28-go grudnia, czwartek – święto św. Młodzianków – to dzień szczególnej modlitwy za dzieci nienarodzone;

2. W dniu 30 grudnia o godzinie 17.00 będzie Msza święta za zmarłych w ty roku naszych Parafian.

3. Uroczysta Msza święta dziękczynna na zakończenie  2023 roku  będzie 31 grudnia o godzinie 17.00.

4. Poświęcone opłatki można nabywać w zakrystii i u pana organisty

5. W przedsionkach bazyliki jeszcze są do nabycia małe świece wigilijne Caritas.

6. W każdy 3-ci czwartek miesiąca po Mszy świętej wieczornej w Domu św. Jana Pawła II przy naszej bazylice Ks. Paweł Gielec  będzie głosił  konferencje na temat odnowy wiary- zaprasza Wspólnota MARANA THA- bliższe informacje  na plakacie w gablocie.

7. Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin oraz ich rodziny, zapraszamy na Świąteczne Spotkanie Pielgrzymów, które odbędzie w kościele pw. św. Maksymiliana w Olkuszu w sobotę 30 grudnia i rozpocznie się Mszą św. o godz. 16.

8. STAROSTWO OLKUSKIE zaprasza na koncert kolęd i pastorałek który odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00. Wstęp wolny.

9. Zbliża się czas wizyty duszpasterskiej – aby pobłogosławić, Drodzy Parafianie, wasze mieszkania, wspólnie się pomodlić o Boże błogosławieństwo w Nowym 2024 roku oraz, choć na krótki czas , spotkać się ze swoim duszpasterzem. Po Bożym Narodzeniu 27 grudnia rozpoczniemy Kolędę. Podobnie jak w latach poprzednich ,w niektóre dni tygodnia, będziemy rozpoczynali odwiedziny w godzinach dopołudniowych, a kończyć pod wieczór,  aby można było przed 2 lutego nawiedzić tych którzy sobie tego życzą. Całość planowanej kolędy będzie od 1 stycznia  umieszczona na stronie internetowej parafii ,z zastrzeżeniem możliwości zmian w sytuacjach losowych, dotyczących obowiązków i zdrowia duszpasterzy.
Z wyprzedzeniem tygodniowym będziemy potwierdzać plan wizyty duszpasterskiej w czasie ogłoszeń niedzielnych oraz przez wywieszenie w gablotach przed bazyliką .Porządek kolędy na najbliższy czas jest następujący:

ŚRODA                     27 GRUDNIA
Od 9.00
Żurada I – ul. Słoneczna /od nr 28 do nr 125 oraz Witeradów nr 154 do 194/ 1 ksiądz
 
Żurada III - ul. Starowiejska od początku do nr 80 oraz ul. Słoneczna od początku do nr 24 1 ksiądz
 
- ul. Starowiejska od nr 81 do nr 184 1 ksiądz
- ul. Starowiejska od końca Żurady do nr 185 1 ksiądz


 
CZWARTEK           28 GRUDNIA
Od 9.00
Żurada II – / ulice: Leśna, Źródlana, Wierzbie, Akacjowa 1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Jaworowa i Orzechówka - /ksiądz zaczyna się od Jaworowej nr 2 do końca ulicy, potem Graniczna 6 i 6a, następnie Orzechówka od końca w stronę trasy 1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Ojcowska, Dąbrowskiej, Graniczna – /ksiądz zaczyna od Ojcowskiej nr 1, najpierw numery nieparzyste – powrót drugą stroną ulicy; potem ul. Dąbrowskiej, na końcu ulica Graniczna  1 ksiądz
 
Sieniczno: ul. Świerkowa i Olkuska – /rozpoczęcie od domów od strony Osieka, po przejściu ul. Świerkowej –ul.  Olkuska po prawej stronie jadąc od Olkusza do końca, potem druga strona do nr 1  1 ksiądz

PIĄTEK        29 GRUDNIA
Od 9.00
ul. Górzysta, Słoneczna, Malinowa Góra, Zimnodół - /zgodnie z kolejnością 1 ksiądz
 
Olewin 32-1/prawa strona/ oraz 51-55 1 ksiądz

Zagaje i Olewin 50-31 /lewa strona - najpierw Zagaje, potem Olewin od Nr 50 2 księży

SOBOTA                    30 GRUDNIA
Od 9.00
ul. Mazaniec – Boczna, Kamyk i Krucza Góra
 - /jeden ks. rozpoczyna od ul. Mazaniec -Boczna, potem Kamyk od początku/  1 ksiądz
/drugi ks. rozpoczyna od Kruczej Góry potem Kamyk od ostatniego numeru/ 1 ksiądz  
ul. Mazaniec - /zaczyna od ronda, w stronę Żurady/ 1 ksiądz  
 
ul. Powstańców Śląskich – /zgodnie z kolejnością numerów/ 1 ksiądz


III NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III NIEDZIELA ADWENTU

17GRUDNIA 2023 

 

1.W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Od dzisiaj rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

 

2.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.30 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

3.Mszy św. roratniej w piątek 22 grudnia o  g. 6.00, będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Adrian, biskup archidiecezji katowickiej, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

 

4.Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 23 grudnia od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do 21 grudnia w kancelarii i zakrystii. 

 

5.Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. W przyszłą niedzielę, 24 grudnia – IV Niedziela Adwentu i Wigilia Bożego Narodzenia – Msze święte tylko do południa o 6.00,8.30 , 10.00, 11.30 i 13.00. Zasiadając do wigilijnej wieczerzy, pamiętajmy nie tylko o licznych świątecznych tradycjach, ale nade wszystko o wspólnej modlitwie, odczytaniu fragmentu Ewangelii, przełamaniu się opłatkiem i złożeniu serdecznych życzeń oraz śpiewie kolęd. 

 

Pasterka podobnie jak w zeszłym roku będzie odprawiona dwukrotnie o 22.00 w Olewinie  i o 24.00 w bazylice -zapraszamy wszystkich! Taca z pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia.

 

W poniedziałek, 25 grudnia, uroczystość Bożego Narodzenia, obowiązuje niedzielny porządek Mszy Świętych

 

We wtorek,26 grudnia, w drugi dzień świąt, przypada święto św. Szczepana. Msze Święte według porządku niedzielnego.

 

 6.W ubiegłą niedzielę w dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego nasi Parafianie złożyli ofiary do puszek  w wysokości 4460 zł.Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

  7.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

8.Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

9.Wdzisiejszą niedzielę o godzinie 15.30 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

10.Dzisiaj na Rynku Olkuskim o godzinie 13.00 spotkanie przedświąteczne- wigilijne na które zaprasza Pan Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Na stoisku wigilijnym w ramach kiermaszu można będzie się włączyć w pomoc na leczenie  i operację dwuletniej Natalki – bliższe informacje na stoisku.

 

11.Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk i Wicestarosta Paulina Polak zapraszają na koncert kolęd i pastorałek.

Koncert  pod tytułem „Zielona kolęda” w wykonaniu grupy wokalnej AF Music oraz renomowanego zespołu Carrantuohill (czytamy: KARANTUHIL) odbędzie się w naszej bazylice w niedzielę 14 stycznia 2024 roku po Mszy wieczornej, około godziny 18.00.

Wstęp wolny.


II NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
2 NIEDZIELA ADWENTU
10 grudnia 2023 r.
 


1. Dzisiaj II niedziela Adwentu, Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.


2. Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje Adwentowe  które będziemy przeżywać do czwartku. –Rekolekcje pod hasłem : „ Dlaczego boję się kochać” poprowadzi  dr teologii Ojciec Tomasz Grabiec -kapucyn z Wrocławia, którego witamy bardzo serdecznie i życzymy, aby jego posługa kapłańska wydała wśród nas dużo dobrych owoców.


3. Nauki rekolekcyjne będą na wszystkich Mszach świętych niedzielnych oraz w poniedziałek ,wtorek, środę i czwartek o godzinie : 6.00,  9.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Spowiedź będzie w środę i czwartek w godzinach : 8.30- 11.30 i 15.30- 18.30.Msza święta i namaszczenie chorych  będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00. RORATY dla dzieci w tym tygodniu od poniedziałku do czwartku o godz. 16.00


4. Dzieci klas 3 wraz z rodzicami zapraszamy za tydzień w niedzielę na Mszę św. o godz. 15.30. Na tej Mszy św. odbędzie się poświęcenie medalików.


5. Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 23 grudnia od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do 21 grudnia w kancelarii i zakrystii. Bardzo serdecznie zachęcamy do dobrego przeżycia rekolekcji, które nas mają przygotować do Świat Bożego Narodzenia.


6. W dzisiejszą niedzielę dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary do puszek będą zbierane przy wyjściu z kościoła – gorąco polecamy ten ważny cel wspólnej ofiarności! Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.


7. Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących dzieci. Bóg zapłać.


8. Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.


9. Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.


10. W sobotę 16 grudnia miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 w naszej bazylice św. Andrzeja konferencja nt. 'NIEPOKALANA zaprasza wszystkich do nieskalanego życia', o 16.30 Różaniec, o 17.00 Msza święta i agapa. Na konferencję o 16.00 zapraszam wszystkich - nie tylko rycerzy - opiekun MI ks.Robert


11. .Po raz kolejny w tym roku włączamy się w świąteczną zbiórkę 'Paczuszka dla maluszka'. Zbieramy artykuły higieniczne: żele do kąpieli, szampony, mydła ,proszki, chusteczki nawilżone, pampersy rozmiar 4/5 , artykuły chemii gospodarczej oraz kaszki błyskawicznie. Zebrane artykuły zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Wadowicach.  (Nasz dom diecezjalny samotnej matki ma już wsparcie z tej strony dlatego będzie do Wadowic)


12. 8.III Dzień Modlitw o Dar Potomstwa
Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zaprasza wszystkie parafie i wspólnoty do zaangażowania się w III Dzień Modlitw o Dar Potomstwa „Niech Pan sprawi, że wydacie owoc” w niedzielę 17 grudnia 2023 r.
Informacje: www.abrahamisara.pl oraz https://kodr.pl/2023/11/iii-dzien-modlitw-o-dar...
Zapraszamy do uczestnictwa w centralnym wydarzeniu Dnia Modlitw w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.
W ramach obchodów centralnych odbędą się 17 grudnia 2023 r.:
12.30 – Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Artura Ważnego (w górnym kościele),
13.45 – krótka konferencja „Jak mur zmienić w most”.

O specyficznych trudnościach w przeżywaniu niepłodności oraz o drodze dojrzewania psychicznego i duchowego opowie Magdalena Foss – Kita, socjolożka, psychoterapeutka, mężatka, członek wspólnoty Chemin Neuf.


13. Diecezja Sosnowiecka we współpracy ze Stowarzyszeniem Katolickim Przyjaźń Jaworznicka organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz naszych rodaków mieszkających w ogarniętej wojną Ukrainie, w polskiej parafii pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi.
Wpłat można dokonywać także na konta bankowe – z dopiskiem POMOC RODAKOM:
 Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jana Pawła II
Nr konta 33 2490 0005 0000 4520 8471 7188
lub
Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka
Nr konta 32 8445 0007 0000 0000 0332 0001


14.  13 grudnia, przypada 42.rocznica wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r., a w końcu tygodnia – 53. rocznica masakry robotników na Wybrzeżu. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

 


I NIEDZIELA ADWENTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I NIEDZIELA ADWENTU

  • 3 GRUDNIA 2023 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Hasłem rozpoczynającego się dzisiaj nowego roku liturgicznego są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

 Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.Rekolekcje adwentowe rozpoczniemy już w przyszłą niedzielę.

 

2.Jutro wspomnienie św. Barbary - dzień odpustu w Parafii św. Barbary. - jest to również dzień modlitw za górników i hutników. Już dzisiaj wszystkim górnikom, hutnikom i emerytom życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary.

 

W środę, 6 grudnia, wspomnienie św. Mikołaja, znanego w wielkiej hojności. Pamiętajmy w tym dniu o naszych najmłodszych.

 

 3.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca . Kościół modli się o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi. Wspólną adorację o nowe powołania kapłańskie i zakonne o  godzinie 15.00 –w godzinie Miłosierdzia poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

 W przyszłą niedzielę dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary do puszek będą zbierane przy wyjściu z kościoła – gorąco polecamy ten ważny cel wspólnej ofiarności!

 

 4.Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących dzieci.Bóg zapłać.

 

 5.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

7.Świece Caritas można już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

8.Tydzień temu przed bazyliką nasi parafianie złożyli ofiary w wysokości 8 315,69 zł. na pomoc w leczeniu Natalki z Olkusza .Rodzice Natalki bardzo dziękują ofiarodawcom za ten piękny  gest ofiarności. Bóg zapłać.


9.Dnia 8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to patronalne święto młodzieży żeńskiej. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.00,7.00, 8.00, 10,00 i 17.00.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny  nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

Kancelaria parafialna   8 grudnia będzie  nieczynna.

 

 Zmarli Parafianie w miesiącu listopadzie: ś.p. Jolanta SZYBALSKA, Janina TUMIŁOWICZ, Marian TOMSIA, Janusz BUJALSKI, Marian SOCHACKI, Henryk CHMIEST, Aneta PIECZYRAK - PISULIŃSKA, Marian KONIECZNY, Ryszard KAJDA, Pelagia DŁUGOSZEWSKA, Elżbieta KARKOS, Bernard WILK….Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

26 listopada 2023 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. O godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców- dzieci otrzymają poświęcone książeczki .

 

2.Za tydzień I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.

 

3.W czwartek -30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostoła- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył ks. dr Mariusz Karaś- kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej. .Zapraszamy do licznego udziału w Mszach świętych odpustowych a o godzinie 17.00 prosimy na główną Mszę świętą odpustową również kandydatów do bierzmowania.

Kancelaria w czwartek  będzie nieczynna.

 

4.Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

5.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.

 

W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca; o 6.00, 7.30 i 8.30 i 16.30,a na Mszy świętej o godzinie 8.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii. Osoby, które nie mogą przyjść po opłatki , mają możliwość telefonicznie  poprosić pana organistę o dostarczenie poświęconych opłatków- nr telefonu do pana organisty :604089966.

 

7.Świece Caritas można nabywać już nabywać w przedsionkach bazyliki. Świeca mała 9 zł. świeca duża-20 zł.

 

8.Dzisiaj przed bazyliką można złożyć ofiarę na pomoc w leczeniu Natalki z Olkusza, która 1 listopada skończyła 2 latka, a pierwsze 13 miesięcy życia spędziła w szpitalu, gdzie przeszła 4 operacje na serduszku oraz jedną operację na zespolenie przełyku. Teraz Rodzice walczą o sprawność i przyszłość Natalki- więcej informacji można uzyskać u osób z rodziny, które dzisiaj przed bazyliką stoją z puszkami. Na powyższa zbiórkę rodzice Natalki otrzymali zgodę Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu . Parafia nasza zawsze z wielką życzliwością przychyla się do takich próśb. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

9.W środę po Mszy świętej wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. Zaprasza opiekun ks. Robert


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

19 listopada 2023 r.

 

 

1.Dziś XXXIII zwykła w ciągu roku liturgicznego. 

2.W XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym nasi Parafianie złożyli do puszek ofiary w wysokości 3250 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas nasze parafii za pomoc w kweście.

3.W niedzielę, 19 listopada 2023 r. obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich.
4. W poniedziałek będziemy wspominać św. Rafała Kalinowskiego, patrona naszej diecezji. Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszych pasterzy i wszystkich diecezjan.

We wtorek- Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny.

5. W tym tygodniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, Patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Nasz pan organista Maciej Semla i chóry parafialne - męski pod dyr. pana Jana Kućmierczyka i mieszany pod dyr. ks. Robert Żwirka oraz nasza schola dziecięca z s. Elżbieta i ks. Robertem - będą obchodzić swoje patronalne święto w sobotę 25 listopada. Już dzisiaj naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii. 

 W sobotę 25 listopada O godz. 17.00 Msza święta w intencji pana organisty, chórów i scholi, na której zaśpiewa chór męski, po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego. Zapraszamy parafian do tej wspólnej sobotniej modlitwy w intencji pana organisty, chórów z dyrygentami i dziecięcej scholi, a tym wszystkim osobom grającym i śpiewającym na chwałę Bożą życzymy wielu łask i opieki św. Cecylii.

 

6.W przyszłą niedzielę  Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. O godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców- dzieci otrzymają poświęcone książeczki.

 

7.Poświęcone opłatki na stół wigilijny można nabywać w zakrystii – u panów kościelnych, u pana organisty i w kancelarii parafialnej.

 

8.. W najbliższą sobotę odbędzie się w naszej bazylice czuwanie połączone z uwielbieniem z okazji nadchodzącej uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Początek o 17 mszą świętą a następnie do 19.30 potrwa wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

 

 

9.Świece Caritas można nabywać, od przyszłej niedzieli ,w przedsionkach bazyliki.


XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

12 listopada 2023 r.

 

 

1.Dziś XXXII zwykła w ciągu roku liturgicznego. 
W naszej parafii gościmy kleryka 5 roku z naszego Sosnowieckiego Seminarium Duchownego – przeżywamy Niedzielę Powołań Kapłańskich. Ofiara z Mszy św. będzie także przeznaczona na nasze Seminarium Duchowne.

2.XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „To jest zawsze nasz dom „

Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

3. W intencji zbawienia   zmarłych, od dzisiejszej  niedzieli rozpoczynamy czytanie wypominek rocznych wraz z modlitwami. Wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę aż do końca października 2024 r. przed tą Mszą świętą, jak zadeklarowali zamawiający .Jeżeli zostały usłyszane jakieś pomyłki, bardzo prosimy je zgłosić w zakrystii.

 

4.W dniu 4 listopada zostały zamówione w Gietrzwałdzie Msze święte wieczyste za zmarłych i żywych Parafian naszej parafii. Msze Święte Wieczyste są odprawiane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej każdego 27-go dnia miesiąca o godzinie 7.00. i w uroczystość Narodzenia Maryi Panny- 8 września. Również  zostały zamówione 2 intencje za wszystkich naszych |Parafian w bazylice Matki Bożej w Świętej Lipce.

 

5.W czwartek po Mszy świętej wieczornej odbędzie się spotkanie Wspólnoty „Maranatha”.

 

6.W sobotę 18 listopada miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 w naszej bazylice św. Andrzeja konferencja nt. 'Co to znaczy MODLITWA OPTYMISTYCZNA', o 16.30 Różaniec, o 17.00 Msza święta i agapa. Na konferencję o 16.00 zapraszam wszystkich - nie tylko rycerzy - opiekun MI ks. Robert 

 

7.W naszej bazylice trwają końcowe prace montażowe przy ołtarzu św. Antoniego Padewskiego. Bóg zapłać za wspieranie tych prac ofiarami.

 

Obecnie zakończony został trzeci etap prac obejmujący konserwację obrazów i części dekoracji snycersko - rzeźbiarskiej oraz montaż struktury ołtarza. Zadanie to współfinansowane było ze środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Do pełnego ukończenia konserwacji pozostały jeszcze prace przy pozostałych elementach dekoracji snycersko – rzeźbiarskiej oraz rekonstrukcja niezachowanych rzeźb aniołów i dwóch kartuszy herbowych.


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.