Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.01.2021 r.

 1.Dzisiaj- 6 stycznia jest Uroczystość Objawienia Pańskiego- znane jako Święto Trzech Króli. Na każdej Mszy Świętej będzie poświęcenie kadzidła, mirry i kredy-w przedsionku bazyliki można nabyć gotowe pakiety. Taca z Objawienia Pańskiego w całym Kościele jest przeznaczona na Misje.

 

Msze święte w Święto Trzech Króli-7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00 i 17.00.

 

Pomimo obostrzeń związanych z pandemią i utrudnionego dostępu do liturgii, postarajmy się i w tym roku oznaczyć pobłogosławioną kredą drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że drzwi domów należy oznaczyć kredą pobłogosławioną w czasie Mszy świętej w kościele. „Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym” – wyjaśnił.

Ks. Gęsiak wskazał także na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego w kwestii oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań, która jest zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 „Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)” – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

2.W Uroczystość Trzech Króli zapraszamy na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej./Przypominamy o ograniczeniach – dopuszczalna liczba wiernych w bazylice to 61 osób.

 

 


II NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -3.01.2021 r.

 

 1.W środę- 6 stycznia będzie Uroczystość Objawienia Pańskiego- znane jako Święto Trzech Króli. Na każdej Mszy Świętej będzie poświęcenie kadzidła, mirry i kredy-w przedsionku bazyliki można nabyć gotowe pakiety. Taca z Objawienia Pańskiego będzie na dzilo misyjne Koscioła.

 

2.W Uroczystość Trzech Króli zapraszamy na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej./Przypominamy o ograniczeniach – dopuszczalna liczba wiernych w bazylice to 61 osób.

 

3.W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi .

 

4.27 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika będzie od najbliższego czwartku do niedzieli . Zapraszamy do słuchania najlepszych wykonań Bożonarodzeniowych pieśni na stronie www.mfkip.pl. Od czwartku do soboty dostępna będzie transmisja na żywo przesłuchań finałowych 140 solistów, chórów i zespołów z 6 krajów, a w niedzielę o godz. 16.00 rozpocznie się Koncert Galowy z ogłoszeniem zwycięzców.

5.W minionym roku 2020 udzielonych zostało w naszej parafii 130 chrztów. Do I komunii Świętej przystąpiło 143 dzieci. Sakrament bierzmowania przyjęło 144 młodych katolików, a sakrament małżeństwa zawarło 46 par narzeczonych. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy 255 parafian. Wielkie wydarzenie w naszej parafii minionego roku- to 100-lecie istnienia przy parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka i na tę okoliczność otrzymaliśmy z Watykanu dar szczególnego odpustu/ będziemy mówić o warunkach skorzystania z tego daru miłosierdzia./ Ciekawą formą duszpasterstwa staje się coraz bardziej Internet. Strona internetowa naszej parafii odnotowała w ciągu dwóch i pół roku 430 537 wejść.

Udało się nam zakończyć prace konserwatorskie Ołtarza Przemienienia Pańskiego i obrazu Ecce Homo z Ołtarza Ukrzyżowania Pańskiego- trwają nadal prace konserwatorskie przy stallach spod chóru. W kaplicy św. Jana Kantego odnowiono malowanie i zainstalowano wentylację.

 

 Były w minionym roku prowadzone prace modernizacyjne ogrzewania w domu parafialnym oraz odnowa sanitariatów przy kancelarii. Nasza parafia w sposób stały dba o wszystkie obiekty stanowiące własność parafii. Jako pomoc finansową dla prac konserwatorskich otrzymaliśmy od Konserwatora Województwa Małopolskiego na Ołtarz Przemienienia Pańskiego sumę w wysokości 60 000 zł., a od Marszalka Województwa Małopolskiego  na obraz Ecce Homo i zabezpieczenie Poliptyku Olkuskiego sumę w wysokości 45 000 zł. Parafia na te prace konserwatorskie z własnych środków zapłaciła sumę w wysokości 117 684 zł- parafia jest bardzo wdzięczna za to wsparcie prowadzące do podnoszenia piękna i trwałości naszej bazyliki. Wielkim wyróżnieniem dla parafii był film dokumentalny na TVP 3 Kraków 26 grudnia o godzinie 19,17-/ powtórzenie będzie 6 stycznia na TVP3 Kraków o godzinie 10.30/ - tytuł filmu dokumentalnego- Olkuskie organy. Wyżej wymienione prace- to te najważniejsze- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za wszystkie ofiary składane na tacę, w kancelarii i na konto parafialne.

 

 

6.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, z racji pandemii i zgodnie z zaleceniem księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka zostanie przełożona na inny bezpieczny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie  zalecenia stanu pandemii.

 

Zmarli Parafianie w miesiącu grudniu - ś p:

 Halina PODOLSKA – SOBCZAK, Włodzimierz KUBICZEK, Aleksy DELA, Mariusz MARSZAŁEK, Stanisław SUPERNAK, Jolanta WÓJCICKA, Edward KRÓL, Zofia OSUCH, Bronisława SOLECKA, Wanda OSUCH, Marek KLUCZEWSKI, Maria CHWAST, Władysława ULINIARZ, Andrzej BURZYCH, Cecylia KALIŚ, Danuta PILCH, Ryszard GIL, Marta WADOWSKA, Marian GAD, Janusz WZIĄTEK, Anna OSUCH, Gabriela NOCOŃ, Zdzisław PILCH.-

 

 Ojcze nasz… Zdrowaś Mario …Wieczny odpoczynek….

 


NOWY ROK 2021

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach na Nowy Rok 2021- powiedział :

„Życzę wszystkim Rodakom, aby rok 2021 był rokiem pojednania, wzajemnej miłości, życzliwości i zrozumienia. Niech będzie to czas poszanowania jednych przez drugich, czas, w którym miłość Boga przemieni nasze serca i otworzy je na Niego i na naszych braci”.

Odwołując się do obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, przewodniczący Episkopatu, życzył, aby Pan Bóg „błogosławił wszystkim zmagającym się z pandemią, obdarzył zdrowiem chorych, pocieszył rodziny po stracie bliskich, obdarzył wiecznym szczęściem zmarłych”.

My kapłani podpisujemy się pod tymi życzeniami- niech ten rok, kolejny dar czasu, będzie dla wszystkich błogosławiony i szczęśliwy – niech nas wszystkich prowadzi , stojąca w liturgii , na progu tego roku Święta Boża Rodzicielka Maryja.

 


NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -27.12. 2020 r.

 

 1.W dzisiejszą niedzielę  Kościół obchodzi święto św. Rodziny. Święto to jest szczególnym świętem rodzin chrześcijańskich. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, uczmy się od Jezusa, Maryi i Józefa sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.

 

2.Msza Święta za zmarłych w 2020 r. naszych Parafian będzie odprawiona w środę – 30 grudnia o godzinie 17.00. Raz jeszcze z imienia i nazwiska wymienimy wszystkich Parafian, dla których ten rok był ostatnim w ich życiu ziemskim.

 

3.Zakończenie roku kalendarzowego w czwartek - 31 grudnia .O godz. 17:00 będzie sprawowana Msza święta z nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym – serdecznie zapraszamy.

 

4.W piątek rozpocznie się Nowy Rok 2021-w Kościele będzie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi- Msze Święte będą odprawione według porządku niedzielnego. O godzinie 13.00 będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka za miasto Olkusz i dekanat olkuski. Osoby odprawiające I piątki miesiąca zachęcamy do spowiedzi w czasie  Mszy świętych. Dodatkowa Msza swieta bedzie odprawiona o godzinie 16.00

 

5.W sobotę 2 stycznia odbędzie się kolejna Msza św. ministrancka w intencji o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy wszystkich ministrantów, lektorów wraz z rodzicami i bliskimi oraz zainteresowanych.  Początek Mszy św. o godz. 15.00. W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice tego dnia odmawiamy 4 części różańca.

 

6.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, z racji pandemii i zgodnie z zaleceniem księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka zostanie przełożona na inny bezpieczny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie  zalecenia stanu pandemii.


Boże Narodzenie 25.12.2020 r.

Ogłoszenia duszpasterskie 25.12. 2020 r.

 

BOŻE NARODZENIE

 

1.Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali  Adwent, w miarę możliwości uczestniczyli w roratach i rekolekcjach. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Adwentu. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie dekoracji adwentowej i Bożego Narodzenia i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność za dar choinek i dar paczek świątecznych dla potrzebujących. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza .Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać panu organiście, panom kościelnym  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i  wszystkim ofiarodawcom .. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.

 

Z racji Świąt Bożego Narodzenia pragnę w imieniu własnym i naszych Kapłanów-
życzyć wszystkim nade wszystko zdrowia i doświadczenia bliskości Boga w tych dniach. Tylko ta bliskość Nowonarodzonego Zbawiciela pozwoli nam mieć i innym dawać nadzieję, której świat dziś tak bardzo potrzebuje. Niech Boża Dziecina wszystkim błogosławi!

Pamiętamy o wszystkich chorych ,tych którzy są w izolacji i kwarantannie.
W naszych modlitwach pamiętamy i o tych którzy w minionym roku zakończyli już swoje ziemskie pielgrzymowanie!
Radosnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia!

 

3.W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos. Na zewnątrz będzie włączony głośnik.

 

4.W Boże Narodzenie, w święto św. Szczepana i Niedzielę św. Rodziny , oprócz Mszy świętych według porządku niedzielnego, będzie w naszej bazylice jeszcze dodatkowa Msza święta o godzinie 16.00.

 

5.Niedziela Świętej Rodziny przypada w tym roku 27 grudnia. Rodziny. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy  do wspólnego uczestnictwa małżonków w Eucharystii w Niedzielę Świętej Rodziny . Na każdej Mszy Świętej będzie  odnowienie przyrzeczeń małżeńskich .

 

6.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, z racji pandemii i zgodnie z zaleceniem księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka zostanie przełożona na inny bezpieczny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie  zalecenia stanu pandemii.

 

7.W święto św. Szczepana -26 grudnia o godzinie 19.17 w TVP 3 Kraków będzie film dokumentalny Olkuskie organy- zachęcamy do obejrzenia.


IV NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie  20. 12. 2020 r.

 

IV NIEDZIELA ADWENTU

 

1.Dzisiaj jest czwarta Niedziela Adwentu. 

 

2.W czwartek- Wigilia Narodzenia Pańskiego.. Po południu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Wieczorem zasiądźmy w rodzinach do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zba­wiciela świata łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Niech nasze dusze będą przepełnione miłością do Boga, który stał się człowiekiem i do naszych bliźnich.

 

 3.Spowiedź w Wigilię rano będzie do godziny 9.00, a adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie do godziny 11.30.W Wigilię nie ma postu ani wstrzemięźliwości, jednak mocą tradycji katolicy w Polsce zachowują w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli ktoś jej nie zachowa, nie zgrzeszy, bo naruszy w ten sposób jedynie tradycję, a nie prawo kościelne.

 

4.Pasterka w Olewinie będzie odprawiona o godzinie 22.00, a Pasterka w bazylice będzie tradycyjnie o godzinie 24.00. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w bazylice może przebywać jednorazowo 61 osób. Ci, którzy przybędą na Pasterkę lub będą uczestniczyć w Mszy świętej w dni świąteczne, a nie zmieszczą się w kościele, mogą uczestniczyć w Mszy św. na zewnątrz, zachowując zasady bezpieczeństwa'. Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki oraz zachowania dystansu 1,5 metra.

W Boże Narodzenie, w święto św. Szczepana i Niedzielę św. Rodziny będzie w naszej bazylice jeszcze dodatkowa Msza święta o godzinie 16.00.

 

 5.Z okazji przypadającej 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił od 8.grudnia 2020 roku do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.

 

6.. Caritas naszej Parafii informuje, że w czasie pandemii nie są przyjmowane żadne ubrania.

 

7.Niedziela Świętej Rodziny przypada w tym roku 27 grudnia. Rodziny. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy  do wspólnego uczestnictwa małżonków w Eucharystii w Niedzielę Świętej Rodziny . Na każdej Mszy Świętej będzie  odnowienie przyrzeczeń małżeńskich .

 

8.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii

 

9.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, z racji pandemii i zgodnie z zaleceniem księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka zostanie przełożona na inny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniająca wszelkie  zalecenia stanu pandemii.

 

10.W naszej bazylice kapłani spowiadają w czasie każdej Mszy święte. Przy konfesjonałach dyżurnych są środki dezynfekcji./Przed spowiedzią można zdezynfekować folie na konfesjonale w następujący sposób:1. Rozpylamy płyn na folię, 2. Wycieramy ręcznikiem jednorazowym, 3.Wrzucamy zużyty ręcznik do kosza.- te informacje mieszczą się na kartkach przy dyżurnych konfesjonałach.

 


III NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 13.12. 2020 r.

 

III NIEDZIELA ADWENTU

 

1. Msza Święta roratnia jest odprawiana o godzinie 6.00. Roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.00. Podczas tegorocznych rorat dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej będą miały poświęcone medaliki Matki Bożej. W tym tygodniu -w środę, czwartek i piątek poświęcenie medalików dzieci SP nr 1i S P z  Zurady-  panie katechetki przekażą dzieciom i rodzicom szczegóły i kolejność w konkretnych dniach.

 

2.W minionym tygodniu powrócił po gruntownej konserwacji obraz Ecce Homo wraz z srebrnymi blachami i ramą. Obraz jest umieszczony, tam gdzie był wcześniej, czyli na Ołtarzu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Bóg zapłać wszystkim, którzy w tych trudnych czasach wspierają naszą Parafię swoimi ofiarami.

 

3.Caritas naszej Parafii informuje, że w czasie pandemii nie są przyjmowane żadne ubrania.

 

4.Trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Płomień zakupionej świecy, jest znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można nabywać w głównym przedsionku bazyliki.

 

5.W naszej bazylice może przebywać jednorazowo maksymalnie 61 osób. Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem .Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zacznie migać czerwone światło to informacja, że w bazylice jest komplet wiernych.

 

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem. Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Prosimy o przestrzeganie tych ustaleń- jesteśmy sprawdzani jak to robimy.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy rekolekcje adwentowe- Msze święte rekolekcyjne, od poniedziałku do czwartku włącznie, będą odprawione o godzinie : 6.00, 9.00, 11.00, 16.00, 17.00 i 18.00- nauki będą głoszone przez naszych kapłanów- w konfesjonałach w czasie rekolekcji, będą służyć tylko nasi kapłani. Przy konfesjonałach dyżurnych są środki dezynfekcji./Przed spowiedzią można zdezynfekować folie na konfesjonale w następujący sposób:1. Rozpylamy płyn na folię, 2. Wycieramy ręcznikiem jednorazowym, 3.Wrzucamy zużyty ręcznik do kosza.- te informacje mieszczą się na kartkach przy dyżurnych konfesjonałach.

 

8.Wspominamy 50 rocznicę tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i 39 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach tamtych wydarzeń.


II NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 6.12. 2020 r.

 

II NIEDZIELA ADWENTU

 

1. Msza Święta roratnia jest odprawiana o godzinie 6.00. Roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.00. Podczas tegorocznych rorat dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej będą miały poświęcone medaliki Matki Bożej. W tym tygodniu poświęcenie medalików dzieci SP nr 4- w środę, czwartek i piątek, w następnym tygodniu z SP nr 1 i Żurady. Katecheci przekażą dzieciom i rodzicom szczegóły i kolejność w konkretnych dniach

 

 

2.W ubiegłą niedzielę , jako pomoc materialną Kościołowi na Wschodzie - ofiary do puszek przed naszą bazyliką wyniosły 1550 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

3.Caritas naszej Parafii informuje, że w czasie pandemii nie są przyjmowane żadne ubrania.

 

4.We wtorek, 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte będą odprawione o godzinie : 6.00, 8.30, 10.00 i 17.00.Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

 

5.Już po raz XXVII ruszyła akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Płomień zakupionej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazyliki.

 

6.W naszej bazylice może przebywać jednorazowo maksymalnie 61 osób. Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem .Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zacznie migać czerwone światło to informacja, że w bazylice jest komplet wiernych. Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem. Na zewnątrz będzie włączony głośnik.

 

 

7.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

8.W czasie tradycyjnego terminu rekolekcji adwentowych- Msze święte będą odprawione , jak zawsze w czasie rekolekcji, nauki będą głoszone przez naszych kapłanów- w konfesjonałach ,przez cały Adwent ,będą służyć tylko nasi kapłani.

 


I NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 29.11. 2020 r.

 

I NIEDZIELA ADWENTU

 

1. Pierwszym okresem roku liturgicznego jest Adwent- Msza Święta roratnia będzie odprawiana o godzinie 6.00. Roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.00. Podczas tegorocznych rorat dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej będą miały poświęcone medaliki Matki Bożej. W pierwszym tygodniu Adwentu zapraszamy szczególnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5,w drugim tygodniu dzieci SP nr 4, w trzecim tygodniu Adwentu z SP nr 1 i Żurady. Katecheci przekażą dzieciom i rodzicom szczegóły i kolejność w konkretnych dniach.

 

2.. W dzisiejszą niedzielę Kościół w Polsce  przeżywa  Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie - zbiórka do puszek po Mszach Świętych. Bóg zapłać Caritas za pomoc w kweście.

 

3.Jutro-30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostola- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak .Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił jutro swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

 4W dniu 4 grudnia Parafia św. Barbary obchodzi odpust- jest to również dzień modlitw za górników. Już dzisiaj wszystkim górnikom i emerytom górniczym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary. Dekretem z dnia 27 listopada 2020 roku J.E. ks. bp Grzegorz Kaszak udzielił wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty w piątek 4 grudnia b.r.

 5.W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi - W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a na Mszy świętej o godzinie 17.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

6.Już po raz XXVII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej potrzebującymi. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazyliki.

 

 7W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób. Obowiązek podejmowania środków zapewniających przestrzeganie limitów w budynkach i obiektach kultu religijnego znalazł się w opublikowanym rozporządzeniu. Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem 

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zacznie migać czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem. Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości.

 

 8.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

9.W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16.00 odbędzie się ministrancka msza św. o powołania do służby w Kościele. Zapraszamy ministrantów i lektorów wraz z najbliższymi. 

 

10.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

11.Zmarli w listopadzie nasi Parafianie : ś p. Józef KLUCZEWSKI, Zdzisław ŻURAWSKI, Kazimierz PAŁKA, Antoni CHODOROWSKI, Stanisław CZELADZKI, Adam KARO - KARLIŃSKI, Antoni MORDARSKI, Witold SKOŁUCKI, Mirosław KRAWIEC, Barbara SŁUSZNIAK, Janina KASPRZYK, Helena KOZUB, Janina DUDEK, Jerzy POGAN, Ryszard ROGÓŻ, Daniel KOCJAN, Tadeusz KULIG, Maria TARNÓWKA, Ireneusz RUDZKI, Helena KOŚCIELNIAK, Alicja KARMIŁOWICZ, Halina STACH, Jan GAMRAT, Halina PIŁKA, Józef BABIUCH, Włodzimierz MUSIAŁ, Henryk KAMIŃSKI, Genowefa SZYMCZYK, Barbara TRZCIONKOWSKA, Barbara WRÓBLEWSKA, Kazimierz SOKOUP, Elżbieta GÓRSKA, Stanisław ŻUREK, Teresa MIŁEK, Jadwiga DRUŻKOWSKA, Adam WIŚNIEWSKI, Wiesław ŁASKAWIEC, Krystyna CZARNOTA - SAWCZYŃSKA….. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHSWIATA

Ogłoszenia duszpasterskie 22.11. 2020 r. UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

  1.W dzisiejszą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata- święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej.

Dzisiaj również odbiera cześć św. Cecylia- patronka muzyki i śpiewu kościelnego. - naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii.

 

 2.Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Adwent- Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.

 

3.Już po raz XXVII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazylik

 

4.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

 

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości

 

5.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

6.W najbliższą środę Siostra przełożona Katarzyna Kula będzie obchodziła swoje imieniny; życzymy Siostrze Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, wstawiennictwa patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej i zdrowia.

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.