Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

IV NIEDZIELA ADWENTU

IV NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie  19. 12. 2021 r.

 

 1.Dzisiaj jest czwarta Niedziela Adwentu.

 

 2.W piątek- Wigilia Narodzenia Pańskiego.. Po południu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Wieczorem zasiądziemy w rodzinach do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zba­wiciela świata ,łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Niech nasze dusze będą przepełnione miłością do Boga, który stał się człowiekiem i do naszych bliźnich.

 

 3.Spowiedź w Wigilię rano będzie do godziny 9.00, a adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie do godziny 11.30.

 

 4.Pasterka w Olewinie będzie odprawiona o godzinie 22.00, a Pasterka w bazylice będzie tradycyjnie o godzinie 24.00.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w bazylice może przebywać 30% wszystkich miejsc nie licząc osób zaszczepionych.

Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki oraz zachowania dystansu .

 

 5.Niedziela Świętej Rodziny przypada w tym roku 26 grudnia. Niedziela ta ,z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy  do wspólnego uczestnictwa małżonków w Eucharystii w Niedzielę Świętej Rodziny . Na każdej Mszy Świętej będzie  odnowienie przyrzeczeń małżeńskich , a dzień wcześniej , w Boże Narodzenie o godzinie 11.30- Msza Święta w intencji małżeństw przeżywających jubileusze- Zapraszamy.

 

 6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialnej i zakrystii. 

Do nabycia są kalendarze misyjne i diecezjalne.

 

7.Tradycyjna forma kolędy, zwanej wizytą duszpasterską, w tym okresie świątecznym, zostanie przełożona na inny termin, lub przybierze inną formę, uwzględniającą wszelkie zalecenia władzy kościelnej w stanie pandemii.

 

8.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

9.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy

 

10.W środę 22 grudnia imieniny obchodzi Ksiądz Zenon. Życzymy już dzisiaj solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkich łask Bożych w posłudze kapłańskiej. Msza Święta w intencji solenizanta będzie w środę o godzinie 6.00.

 

11.W dniu 23 grudnia o godzinie 16.00 będzie odprawiona Msza Święta ministrancka o powołania- zapraszamy.

 

12.W dniu 12 grudnia 2021 r., o godzinie 7.45, w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy Świętej, odszedł do Pana Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław NOWAK arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i I jej metropolita- został pochowany wczoraj w katedrze częstochowskiej św. Rodziny- pomódlmy się o życie wieczne dla niego oraz zmarłych z naszych rodzin.

Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


III NIEDZIELA ADWENTU

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 12.12. 2021 r. 

 

1Tydzien temu podczas zbiórki do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie ofiary na  ten cel wyniosły 3610 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce.

 

2.Wspominamy 51 rocznicę tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach tamtych wydarzeń.Za wszystkie osoby, które zginęły w tamtym czasie i te które działały dla dobra Ojczyzny a już nie żyją, będziemy modlić się na Mszy świętej 12 grudnia o godzinie 13.00.

 

3.Rozpoczęliśmy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

 Plan rekolekcji:

Niedziela 12 grudnia; Msze święte z naukami-6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00

 

Od poniedziałku do czwartku włącznie ; Msze święte z naukami – 6.00, 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00.O godzinie 16.00 będą roraty dla dzieci i ich rodziców.  

 Młodzież i wszystkich kandydatów do bierzmowania zapraszamy na Mszę święte rekolekcyjne ogólne na godzinę 18.00.

 

Dni spowiedzi- środa i czwartek w godzinach od 9.00 do 12.00 i od 15.30 do 19.00

 

Sakrament chorych w bazylice w środę o godzinie 11.00 i 18.00.

 

4.Od 16 grudnia rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona po porannej Mszy św. roratniej odprawianej o godzinie 6.00.

 

5.Chorych i starszych wiekiem chcemy odwiedzić w domach z posługą sakramentalną w czwartek 23 grudnia od godziny 8.30- zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii do środy 22 grudnia.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Świece Caritas można nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

8.Spotkanie Róż Różańcowych dzieci będzie w przyszłą niedzielę  po Mszy Św. o 11.30.

 

/8. 'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę o godz.17 do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II'/


II NIEDZIELA ADWENTU

II NIEDZIELA ADWENTU

 

Ogłoszenia duszpasterskie 5.12. 2021 r. 

 

1.Dzisiaj II niedziela adwentu. Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ofiary na ten cel można będzie składać do puszek przed bazyliką. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w zbiórce

 

2.Jutro-wspomnienie ŚW. MIKOŁAJA, BISKUPA. Ten święty biskup uczy nas postawy dyskretnej pomocy i wspierania potrzebujących.

 

3.W środę, 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to patronalne święto młodzieży żeńskiej. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10,00 i 17.00.

 W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. związane jest nabożeństwo zwane Godziną Łaski, które łączy się z objawieniami Matki Bożej w Montichiari- Fontanelle .Zapraszamy do bazyliki na tę godzinę łaski.

O tej szczególnej godzinie objawiająca się Matka Boża powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

 

Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

Kancelaria w środę będzie nieczynna.

 

4.Kończy się Rok św. Józefa- staraniem naszego Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została postawiona figura św. Józefa, wyrzeźbiona w kamieniu  przez artystę rzeźbiarza pana Jana Funka. Figurę tą, w czasie Mszy świętej odpustowej, poświęcił Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Jeszcze można dołączać do ofiarodawców, a  szczególnie prosimy o to Panów Józefów i Panie Józefy. Bóg zapłać.

 

5.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nasze adwentowe rekolekcje. Nauki rekolekcyjne będzie głosił wieloletni misjonarz na Papui Nowej Gwinei a ostanie lata profesor zwyczajny na kilku polskich uniwersytetach -ks Wojciech Bęben.

 

6.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

7.Zapraszamy do udziału w świątecznej zbiórce 'Paczuszka dla Maluszka' w naszym Kościele. W ten sposób możemy wesprzeć dzieci z Domu Samotnej Matki w Sosnowcu, prowadzonego przez Caritas naszej diecezji. Organizatorzy proszą o paczki z artykułami higienicznymi np: pieluchy, chusteczki nawilżane, proszki, płyny do prania, kremy, szampony itp. Paczki można składać pod choinką z bombkami. 

 

8.. Zmarli w miesiącu listopadzie nasi Parafianie:

Ś.P.- Walenty TOMSIA, Władysław TOMSIA, Feliksa MITKA, Mariusz WADAS, Bronisława GAJDZISZEWSKA, Ludmiła KOŁACZKOWSKA, Piotr NOWICKI, Krystyna TRACZ, Alina SOBCZYK, Józef LELEK, Jan KOCJAN, Janina STROJNA, Izabela KOMPOLT, Izabela KUDŁA, Barbara NOGA, Jan STRUZIK, Janusz BARCZYK, Tadeusz ZBIEG, Jerzy PIŁKA, Maria SKRZYŃSKA, Janina GŁOWACKA, Stanisław MOLENDA, Stanisław KASPRZYK, Małgorzata BUBKA… …Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario….. Wieczny odpoczynek…..

 


I NIEDZIELA ADWENTU

I NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 28.11. 2021 r.

 

1.Dzisiaj I niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny i czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie

 

 2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

3.W przyszłą niedzielę będzie dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie. Ofiary na  ten cel można będzie składać do puszek przed bazyliką.

 

3a.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie medalików.

 

4.We wtorek-30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostola- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak .Zapraszamy do licznego udziału w Mszach świętych odpustowych a o godzinie 17.00 prosimy na główną Msze świętą odpustowa również kandydatów do bierzmowania. Kancelaria we wtorek będzie nieczynna.

 

Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

5.Kończy się Rok św. Józefa- staraniem naszego Księdza Prałata Stefana Roguli i Parafian została postawiona figura św. Józefa, wyrzeźbiona w kamieniu  przez artystę rzeźbiarza pana  Funka. Figurę tą, w czasie Mszy świętej odpustowej, poświęci Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Jeszcze można dołączać do ofiarodawców a  szczególnie prosimy o to Panów Józefów i Panie Józefy. Bóg zapłać.

 

 6.W sobotę, 4 grudnia-Parafia św. Barbary obchodzi odpust- jest to również dzień modlitw za górników i hutników.. Już dzisiaj wszystkim górnikom, hutnikom i emerytom życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary. Msza święta za pracowników ZGH będzie w niedzielę o godzinie 10.00- zapraszamy.

 

7.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi. Wspólna adoracja o godzinie 11.00,. 13.00 i 15.00 –w godzinie Miłosierdzia adoracji poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.

 

W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca; o 5.45, 6.40, 7.30 i 8.30,a na Mszy świętej o godzinie 17.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

8.Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” organizuje 5 grudnia 2021 r. Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. Centralne spotkanie rozpocznie się  Mszą Świętą o godz. 12.30  w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 

9.ydzień temu przed bazyliką w ramach zbiórki do puszek na rzecz migrantów Parafianie złożyli ofiary w wysokości  2400 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w kweście.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  ZEBRALI PODCZAS KIERMASZU KARTEK ŚWIATECZNYCH NA CELE MISYJNE KWOTĘ  1116,57 ZŁ. Bóg zapłać młodzieży ,ofiarodawcom oraz pani, która przygotowała kartki.

 

 10.Już po raz XXVIII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

 11.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

12.Już można zabierać serduszka z choinki w celu przygotowania paczek dla potrzebujących. Bóg zapłać.

 

13.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Są jeszcze wolne miejsca . Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

14.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 21.11. 2020 r. 

 

  1.W dzisiejszą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata-święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej. W całej Polsce przed kościołami odbywa się zbiórka do puszek na rzecz migrantów.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  rozprowadzają kartki świąteczne ręcznie robione, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc misjom Ad Gentes. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

 

2.Jutro odbiera cześć św. Cecylia- patronka muzyki i śpiewu kościelnego. –już dzisiaj naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii. Na Mszy świętej o godz. 17.00 zaśpiewa chór męski pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, a po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. Serdecznie zapraszamy.

 

 3.Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Adwent- Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00

.

 4.Już po raz XXVIII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w przedsionkach bazyliki.

 

 5.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin parafii.

 

 6.W najbliższy  czwartek Siostra przełożona Katarzyna Kula będzie obchodziła swoje imieniny; życzymy Siostrze Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, wstawiennictwa patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej i zdrowia.

 

7.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

 8.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po Mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

9.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza i Msza święta- Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy..

 

10.Wielka Nowenna w intencji naszej Ojczyzny do św. Andrzeja Boboli rozpocznie się jutro a zakończy 30 listopada. Zachęca się, aby każdego dnia Nowenny odmówić Litanię do św. Andrzeja Boboli i Pod Twoja obronę.

 

11.Za wywóz śmieci z cmentarza za miesiąc październik rachunek wyniósł 55 tysięcy zł.

 

W liturgii Kościoła:

22 XI – PONIEDZIAŁEK- ŚW. CECYLII, DZIEWICY I MĘCZENNICY

24 XI – ŚRODA-ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW ANDRZEJA DUNG-LAC, PREZBITERA I TOWARZYSZY

 25 XI – CZWARTEK -ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ, DZIEWICY I MĘCZENNICY


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XXXIII NIEDZIELA Zwykła -14. XI. 2021r. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

1.W dzisiejszą niedzielę Obchodzimy w Kościele w Polsce  XIII Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście .Krajem szczególnie dotkniętym cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

 

1a.Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gadecki prosi o modlitwę w intencji pokojowego zażegnania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej jak również o wsparcie migrantów. W następną niedzielę w całej Polsce odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. 

 

2.Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wraz z księdzem proboszczem Henrykiem Chmiełą serdecznie zapraszają na koncert „Razem przeciwko pandemii”, podczas którego Orkiestra, Chór i Soliści Filharmonii Krakowskiej wykonają jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki klasycznej i zarazem jeden z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta – Requiem d-moll KV 626.
Koncert odbędzie się w   dzisiejszą  niedzielę w parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, ul. Sosnowa 1, o godz. 16.45, zaraz po Mszy św. sprawowanej o godz.16.00.
Patronat honorowy nad koncertem objął JE ks. bp Grzegorz Kaszak.

3.W intencji zbawienia   zmarłych, od dzisiejszej  niedzieli rozpoczynamy czytanie wypominek rocznych wraz z modlitwami. Wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę aż do końca października 2022 r. przed tą Mszą świętą jak zadeklarowali zamawiający .Jeżeli zostały usłyszane jakieś pomyłki , bardzo prosimy je zgłosić w zakrystii .

 

4.W  sobotę 20.11 w wigilię uroczystości Chrystusa Króla , wspólnota Kol 3,2-3 organizuję czuwanie modlitewne w bazylice. Rozpocznie się ono Mszą św. o godzinie 17.00.Konferencję wygłosi ks. Grzegorz. Zapraszamy do wspólnego modlitewnego uwielbienia.

 

5.W przyszłą niedzielę nasz pan organista Maciej Semla i chóry parafialne będą przeżywać swoje święto patronalne św. Cecylii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Na Mszy świętej o godz. 17.00 zaśpiewa chór męski pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, a po Mszy świętej krótki koncert chóru mieszanego pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. Serdecznie zapraszamy.

 

 6.W niedziele 21 listopada przy bazylice św. Andrzeja uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  będą rozprowadzać kartki świąteczne ręcznie robione, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc misjom Ad Gentes. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

 

 

7.Poświęcone dzisiaj opłatki wigilijne można nabywać w zakrystii u pana kościelnego i pana organisty oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, z racji trwania pandemii, nie będzie roznoszenia opłatków do rodzin parafii.

 

8.Biuro Radia Maryja przy naszej bazylice organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja. Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

9, Dzieci chcące należeć do Dziecięcej Róży Różańcowej  siostra Katarzyna zaprasza na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.30 .

 

W liturgii Kościoła:

 

-CZWARTEK- BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY, DZIEWICY I MĘCZENNICY  

-SOBOTA  -ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO, PREZBITERA, PATRONA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

-NIEDZIELA -UROCZYSTOŚĆ JEZUSA  CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA


XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXXII NIEDZIELA Zwykła -7. XI. 2021r. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

1.W przyszłą niedzielę Obchodzimy w Kościele w Polsce  XIII Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada, a jego organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku Dzień Solidarności przypada 14 listopada i będzie obchodzony już po raz trzynasty. Krajem szczególnie dotknięty cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

 

 2.W czwartek przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niech ta rocznica skłania nas do wyrażenia dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy w intencji naszego narodu .Msze święte będą odprawione o godzinie.  7.00, 8.00, 10.00 17.00.Msza Świętą za Ojczyznę będzie odprawiona o godzinie 10.00 W dniu 11 listopada kancelaria będzie nieczynna.

 

 3.We wtorek Kościół obchodzi święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej- Matki wszystkich kościołów świata, w środę wspomnienie św., Leona Wielkiego , w czwartek wspomnienie św. Marcina, w piątek– św. Jozafata- biskupa i męczennika a w sobotę – św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna- pierwszych męczenników polskich.

 

4.Ze względu na pandemię decyzją Ojca Świętego Franciszka odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych został przeniesiony na wszystkie dni listopada. Aby otrzymać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

 

5.W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 są czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2021 r. do końca października roku 2022 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

 6.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.00 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie książeczek  I Komunijnych do nabożeństwa

 

7.Dzisiaj po Mszy świętej odprawionej o godzinie 13.00 będzie KONCERT KLASY ORGANÓW PROF. MARII ERDMAN ZPSM IM. F. CHOPINA W WARSZAWIE-zapraszamy.

 

8.W dniu 10 listopada o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza Święta przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z racji Jubileuszu 30-lecia istnienia  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

 

9.Biuro Radia Maryja przy bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu organizuje wyjazd do Torunia na 30. Rocznicę Powstania Radia Maryja.

Wyjazd nastąpi 4 grudnia. Zapisy w biurze w każdą niedzielę od godz. 9.00 – 12.00.

 

10.W przyszłą niedzielę w naszym dekanacie Niedziela Powołaniowa. W naszej parafii będziemy gościli Diakona Kacpra Goncerza.. Będziemy się modlili o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Ofiara złożona na tacę będzie przeznaczona na utrzymanie Sosnowieckiego Seminarium w Częstochowie.

Wspólnota Seminaryjna modli się za wszystkich swoich dobroczyńców, a w każdy czwartek w kaplicy seminaryjnej odprawiana jest Msza Święta w intencji ofiarodawców i Przyjaciół naszego Seminarium.

 

 

.

 


XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

NIEDZIELA -31. X. 2021r.Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.Jutro Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy niezliczoną rzeszę świętych odkupionych przez Jezusa Chrystusa, którzy obmyli swe szaty we krwi Baranka i cieszą się wspólnotą z Bogiem w Niebie. Dziękujemy Bogu za dar  świętych w Kościele, a zarazem prosimy ich, aby pomogli nam wszystkim stawać się świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii .Msze Święte będą odprawiane w bazylice o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i o godzinie 17.00.

O godzinie 13.00 od głównej bramy cmentarza rozpocznie się tradycyjna Procesja z modlitwami za zmarłych- na zakończenie tych modlitw , około godziny 13.30, będzie odprawiona Msza Święta za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej Parafii.

 Tradycyjnie przy bramie cmentarza można wesprzeć ofiarą Sosnowieckie Seminarium . Alumni w każdym tygodniu modlą się za ofiarodawców..

 

2.Ze względu na pandemię decyzją Ojca Świętego: „Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych został przeniesiony na wszystkie dni listopada. Aby otrzymać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

 

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

  1. Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
  2. Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. Piacenza
Penitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof Nykiel
Regens

 

 3.We wtorek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypomina nam tych, którzy przekroczyli granicę śmierci i przeżywają czas oddalenia od Boga w czyśćcu. Oni oczekują  naszego wsparcia modlitewnego. Wspomnijmy ich w naszych modlitwach, razem z Maryją, Królową Wszystkich Świętych, prosząc aby zostali włączeni do grona wybranych w niebie. W Dzień Zaduszny kancelaria będzie czynna. Msze święte będą o godzinie: 7.00,  8.30, 10.00 i 17.00 W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki jak również u naszych Kapłanów na cmentarzu w niedzielę i Uroczystość Wszystkich Świętych. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2021 r. do końca października roku 2022 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

 4.W I czwartek miesiąca Kościół czci Chrystusa Najwyższego Kapłana i modlimy się za Kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30.

W I sobotę miesiąca jest czczone Niepokalane Serce Maryi- W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca: I-6.15, II-7.30, III-8.30, IV-16.00

 

5.W pierwszą sobotę, czyli 6 listopada odbędzie się comiesięczna msza św. ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne. Początek Mszy św. o godz. 15. Serdecznie zapraszamy do modlitwy. 

 

6..W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III Szkół Podstawowych . Na Mszy świętej będzie poświęcenie książeczek  I Komunijnych do nabożeństwa.

 

7.W naszej bazylice trwa końcowy montaż po konserwacji XV-wiecznych stalli. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom .

 

8.Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 29 października 2021 roku do 2 listopada 2021 roku, mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Od piątku 29 października od godziny 7:00 do wtorku 2 listopada do godziny 20:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych. Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” przygotował dodatkowe linie zapewniające transport w tym okresie.

 

9.Zmarli w miesiącu październiku Parafianie;

 

Ś p. Marian KASPRZYK, Danuta CURYŁO, Irena KULIG, Kazimierz PABISEK, Jerzy TURLEJ, Anna CHMIST, Halina BANYŚ, Marianna KOBUS, Władysława SZCZEPARA, Zofia PIĄTEK, Sylwestra SZYMCZYK, Dariusz PASTERNAK, Adam GORAJ, Marian CZELADZKI, Adolf RAGLEWSKI, Leokadia ORDECKA – NOGILSKA….

.Ojcze nasz …..Zdrowaś Mario….. Wieczny odpoczynek……


XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

TRZYDZIESTA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu-24 października 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.Rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Taca dzisiejsza jest przeznaczona na Papieskie Dzieła Misyjne.

 

2.Spotkanie dla wszystkich katechizujących w szkołach na terenie naszej parafii będzie w środę 27 października w domu parafialnym o godzinie 18.30

 

3.Zachęcamy małżeństwa naszej parafii do wstąpienia do kręgów Domowego Kościoła. Bliższych informacji na ten temat udziela ks. Grzegorz - opiekun tych Wspólnot.

 

4.'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Maranatha”  wraz z opiekunem ks. Tomaszem, zaprasza na spotkanie modlitewne w piątek po Mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnego im. Jana Pawła II'

 

5.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

Wspólnota 'Emmanuel' wznawia sobotnie spotkania formacyjne. Zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie, w domu sióstr ,będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza święta w kościele i po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. 

 

6.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. Wypominki można będzie zapisywać również u naszych Kapłanów na cmentarzu najbliższy piątek, sobotę, niedzielę i Uroczystość Wszystkich Świętych. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2021 r. do końca października roku 2022 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

 7. .W naszej bazylice trwa końcowy montaż po konserwacji XV-wiecznych stalli. Rozpoczęła się konserwacja ołtarza bocznego p w św. Antoniego Padewskiego. W miejscu tego ołtarza został zawieszony, na czas konserwacji, baner. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom

 

9.W kinie „Zbyszek” w MDK w Olkuszu będzie wyświetlany film – „Wyszyński –zemsta czy przebaczenie”. Seanse będą w piątek sobotę, niedzielę o godzinie 18.00 oraz 2 i 3 listopada – godzina 18.00- warto obejrzeć ten film.Bilety do nabycia w kasie kina.

 

 W liturgii Kościoła:

  1. X- czwartek- św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Zmiana organizacji ruchu - Wszystkich Świętych

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 29 października 2021 roku do 2 listopada 2021 roku, mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Od piątku 29 października od godziny 7:00 do wtorku 2 listopada do godziny 20:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” przygotowuje dodatkowe linie zapewniające transport w tym okresie.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

 Roman Piaśnik

 

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KEP
O PRZESTRZEGANIE OBOSTRZEŃ SANITARNYCH
W KONTEKŚCIE ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ
UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Od kilku tygodni zauważamy w Polsce i na świecie szybki wzrost zakażeń koronawirusem, będący przejawem kolejnej fali pandemii. Jak informują służby medyczne i sanitarne, sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie jest zróżnicowana i w niektórych regionach Polski odnotowuje się większy wzrost zachorowań.

Choć życie społeczne i gospodarcze zdają się toczyć w zwyczajnym rytmie, to należy pamiętać, że nie zakończyła się jeszcze walka z epidemią. Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych.

Mając na uwadze powyższe, w trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, kolejny raz zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.

Ponadto, pragnę raz jeszcze wyrazić moją wdzięczność wobec wszystkich pracowników służby zdrowia za ich wytrwałą i heroiczną służbę w walce z pandemią.

Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się ocalić zdrowie i życie wielu osób.

 

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 22 października 202

 

Prosimy o stosowanie się do obowiązujących przepisów sanitarnych, o zakrywanie ust i nosa w świątyni, kancelarii parafialnej oraz podczas spotkań w salach Domu Parafialnego, o korzystanie z dozowników z płynem do dezynfekcji.


XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA  DZIEWIĄTA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu-17 października 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

T1.ydzień temu obchodziliśmy 21. Dzień Papieski pod hasłem: Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Przed kościołem złożono ofiary do puszek w wysokości 6720 zł na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”Bóg zapłać ofiarodawcom i tym, którzy pomagali w tej kweście.

 

1A. Przypominamy, że nadal w kościołach obowiazuje , w ramach przepisów sanitarnych, zachowanie dystansu  i zasłanianie ust i nosa maseczką.

 

 2.Dziękujemy młodzieży I LO w Olkuszu, która w sobotę 9 października pod opieką ks. Grzegorza, przeprowadziła publiczną zbiórkę na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podziękowanie kierujemy także do zarządu centrum handlowego Carrefour w Olkuszu oraz PSS Społem Olkusz za zgodę na przeprowadzenie zbiórki. 

 

3.We wtorek o godzinie 9.00 w naszej bazylice odbędzie się Msza święta w intencji całej społeczności l LO z okazji 105 rocznicy powstania. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

4.Zachęcamy małżeństwa naszej parafii do wstąpienia do kręgów domowego Kościoła. Bliższych informacji na ten temat udziela ks. Grzegorz - opiekun tych Wspólnot.

 

 5.W dzisiejszą niedzielę Mszą świętą o godz. 8:00 w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu rozpoczyna się diecezjalny etap synodu o synodalności ogłoszonego przez Papieża Franciszka. 

Jak słyszeliśmy w odczytanym dziś Liście Pasterskim Episkopatu Polski, tydzień temu papież Franciszek rozpoczął uroczyście XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Otwierając ten synod, Papież pragnie, by w jego pracach uczestniczyli nie tylko Biskupi. Zaprasza on wszystkich ochrzczonych do uczestnictwa w procesie słuchania i rozeznawania woli Bożej dla Kościoła.

Również w naszej parafii będą trwały konsultacje synodalne prowadzone przeze mnie oraz przez parafialnego koordynatora synodu. W ciągu najbliższym kilku miesięcy będziemy się spotykać z grupami parafialnymi by rozmawiać na tematy proponowane przez Ojca Świętego. Będziemy przyglądać się w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, pochylimy się nad trudnościami we wzajemnym dialogu i zastanowimy się jak jeszcze lepiej możemy wspólnie szukać woli Bożej.

W konsultacjach wezmą nie tylko grupy parafialne. Każdy z was, bez wyjątku, jest zaproszony do tego by przyjść i podzielić się swoim doświadczeniem życia i uczestnictwa w misji Kościoła. Zarówno ja, jak i koordynator chcemy wysłuchać każdego z was. Każdy głos jest ważny. Na spotkanie i rozmowę można się umówić z nami osobiście lub przez parafialny numer telefonu 32 643 15 20 czynny w godzinach kancelarii   .Można też kontaktować się bezpośrednio z wyznaczonym przez ks. Biskupa diecezjalnym koordynatorem prac synodalnych pisząc na adres synod@diecezja.sosnowiec.pl bądź pod numerem telefonu podanym na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl

 

 6.W przedsionku bazyliki można nabyć kalendarze na rok 2022- Polscy święci kanonizowani przez św. Jana Pawła II./ cena kalendarza 10 zł./

 

7.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2021 r. do końca października roku 2022 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

 8 .W naszej bazylice trwa końcowy montaż po konserwacji XV-wiecznych stalli. Rozpoczęła się konserwacja ołtarza bocznego p w św. Antoniego Padewskiego. W miejscu tego ołtarza został zawieszony, na czas konserwacji, baner. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wspierającym  wszystkie prace naszej Parafii.

 

 9.W środę  nasza Parafia będzie przeżywała odpust ku czci św. Jana Kantego. Msze święte będą odprawione o godzinie 6.30, 8.30,10.00. Uroczystą sumę odpustową z kazaniem odprawi o godzinie 17.00 Ks. dr Lucjan Bielas . Bardzo serdecznie zapraszamy Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszego  patrona. Zapraszamy również kandydatów do bierzmowania. W odpust kancelaria będzie czynna tylko od godziny 10.00-12.00.

 

 

W liturgii Kościoła:

 

     18.  X–poniedziałek - święto św. Łukasza Ewangelisty;

  1. X- wtorek- błog. księdza Jerzego Popiełuszko.

    20.X – środa - św. Jana Kantego ,

    22.X - piątek – ŚW. Jana Pawła II

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.