Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXV NIEDZIELA ZWYKLA- 18.09. 2022 r. Parafia św. Andrzeja Apostola

 

1..Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

2..Spotkanie katechetów pracujących w szkołach na terenie naszej parafii odbędzie się w piątek 23 września o godz. 19.00 w domu parafialnym.

 

3.Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz ruchy i stowarzyszenia naszej diecezji zapraszają wszystkich, którym bliskie są wartości rodzinne na Marsz dla Życia i Rodziny. Odbędzie się on pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” w niedzielę 18 września w Sosnowcu. Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 przed sosnowiecką Katedrą, przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego na Starym Sosnowcu i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele


4.W dniach 24-25 września 2022 r. (sobota-niedziela) pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju” odbędzie się 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia nie są obojętne. Program pielgrzymki znajduje się na plakacie w gablotce.

 

5.W sobotę 8 października odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Gościem specjalnym będzie pani Louise Ward z Kanady – założycielka ruchu margaretek. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów.


6.Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 15 października 2022 r. (sobota) o godz. 10.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej . Tradycyjnie Ksiądz Biskup zaprasza listownie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2022 r. obchodzą 25., 50. lub 60. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.. Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii do 23 września 2022 r.

 

7.Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na tace oraz za ofiary, które wpływają na konto parafialne. Jednocześnie zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu :

 

20 IX -WTOREK - ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW ANDRZEJA KIM TAEGON, KAPŁANA, PAWŁA CHONG HASANG I TOWARZYSZY

21 IX – ŚRODA – ŚWIĘTO ŚW. MATEUSZA

23 IX – PIĄTEK – ŚW. PIO Z PIETRELCINY


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIV NIEDZIELA ZWYKLA- 11.09. 2022 r. Parafia św. Andrzeja Apostoła

 

1.Odbyła się wczoraj Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – 10. 09.2022 r.
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym pielgrzymom za to piękne wyznanie wiary i za modlitwę- Bóg zapłać, Opiekunem naszej pielgrzymki był ks. Paweł Gielec.

 

2.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

3.We wtorek -13 września będzie Nabożeństwo Fatimskie. Po Mszy świętej wieczornej będzie procesja różańcowa z figurą Matki Bożej fatimskiej- zapraszamy.

 

4.W czwartek po Mszy św. wieczornej będzie katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

 

5.W sobotę 17 września miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej: o godz. 17.00 konferencja ks. Roberta oraz Różaniec, o godz. 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

 

6. Marsz dla Życia i Rodziny w Sosnowcu

 

Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz ruchy i stowarzyszenia naszej diecezji zapraszają wszystkich, którym bliskie są wartości rodzinne na Marsz dla Życia i Rodziny. Odbędzie się on pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” w niedzielę 18 września w Sosnowcu. Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 przed sosnowiecką Katedrą, przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego na Starym Sosnowcu i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Więcej informacji znajduje się na plakacie w gablotce. Zachęcamy do licznego udziału!

 

7.Dzień Modlitwy za Ukrainę 14 września.Jego celem jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji , wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie eucharystie poprzedzi różaniec o godzinie 17.30.

.

8 Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 15 października 2022 r. (sobota) o godz. 10.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej . Tradycyjnie Ksiądz Biskup zaprasza listownie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2022 r. obchodzą 25., 50. lub 60. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.. Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii do 23 września 2022 r.

 

9.W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu :

 

Wtorek: św. Jana Chryzostoma

Środa: Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Czwartek: Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Piątek : świętych męczenników- Korneliusza i Cypriana

 

 


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XXIII NIEDZIELA ZWYKLA- 4.09. 2022 r. Parafia św. Andrzeja Apostola

1.Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – 10. 09.2022 r.
 Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie udamy się w dwóch grupach na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do 6 września w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 35 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu kolo Victorii.

2.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

2a.Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych klas I będzie w najbliższą niedzielę-11 września o godzinie 11.30- zapraszamy.

3.Ks. Paweł Gielec, począwszy od miesiąca września organizuje comiesięczne, jednodniowe pielgrzymki Drogą św. Jakuba, zwaną po hiszpańsku Camino de Santiago. Pielgrzymki będą się odbywały drogą, którą wyznacza polski szlak Camino de Santiago w naszej diecezji. Nasza parafia znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba, dlatego ksiądz Paweł szczególnie zaprasza do przyłączenia się do organizowanych pielgrzymek, za które bierze odpowiedzialność. Plan pielgrzymowania na najbliższe miesiące wypisany jest na plakatach w gablotach. Osoby zainteresowane prosimy o zapisywanie się na listę dostępną w zakrystii lub przez stronę na Facebooku albo bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

Przez kolejne czwartki września na kanale youtube ks. Pawła: Tu i Teraz - Podcast będą pojawiać się filmy z jego tegorocznej pielgrzymki na trasie Zgorzelec - Naumburg w Niemczech.

4.. DIECEZJALNA PIELGRZYMKA MARGARETEK
Kustosz sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. Andrzej Stasiak zaprasza w święto Narodzenia NMP 8 września na uroczyste świętowanie urodzin Maryi i Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

 

8 IX - CZWARTEK – ŚWIĘTO NARODZENIA NMP

Zmarli w sierpniu( i na przełomie lipca i sierpnia) 

Zofia GIREK, Stanisław BARCZYK, Małgorzata KLICH, Rafał JURCZYK, Adolf ZYŚ, Adam ĆWIK, Zofia KRZYSZTONEK, Cyryla STACH, Stanisław CIEŚLIK, Kazimiera GRZEBIEŃ, Janina ROGÓŻ, Krystyna PIŁKA, Janina CIEŚLIK, Henryk RYBICKI, Janina STAWIARSKA, Danuta ZYGMUNT, Janusz DUDEK, Michał TUMIŁOWICZ, Ewa SKUBIS, Alojzy WYKRENT, Kazimierz KASPRZYK W diecezji sosnowieckiej Ks. Proboszcz  w Ciągowicach Jan Kierat l.62 …Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 28.08.2022 r.Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

1.Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – 10. 09.2022 r.

Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie udamy się w dwóch grupach na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do 6 września w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 35 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu kolo Victorii.

 

2.W ramach zmian personalnych w diecezji sosnowieckiej ks, Zenon Ptak został posłany do pracy w Parafii św. Barbary w Sosnowcu, a w jego miejsce ksiądz biskup przysyła do naszej parafii księdza Pawła Gielca. Bardzo serdecznie witamy naszego nowego księdza wikariusza. Życzymy księdzu Pawłowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności w naszej parafii.

 

3.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.00, na prośbę byłych pracowników OFNE, przy skwerze z krzyżem, w sąsiedztwie dawnego biurowca OFNE zostanie odprawiona Msza święta w intencji byłych pracowników – za żyjących o potrzebne Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych o życie wieczne- byli pracownicy zapraszają do wspólnej modlitwy.

 

4.Spotkanie popielgrzymkowe grupy biało-czerwonej rozpocznie się dzisiaj o godzinie 15.00 Mszą świętą przy krzyżu w Bogucinie Małym.

 

5.Kończą się wakacje- w środę od godziny 17.00 będzie spowiedź święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego– zapraszamy uczniów.

 

6.W czwartek – 1 września przypada 83 rocznica wybuchu II wojny światowej- Niemcy napadły na Polskę. Módlmy się za wszystkich rodaków, którym okupanci zabrali życie, zdrowie, bliskich  - nie możemy zapomnieć tej tragedii.

 

7.. Msza święta na początek Nowego Roku Szkolnego będzie odprawiona o godzinie 8.00 1 września- zapraszamy.

 

8.. Od czwartku porządek Mszy św. w dni powszednie; 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.

 

9.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha .

 

W piątek okazja do spowiedzi rano od 7.00 do 8.00 i od godziny 16.00 – 18.30

 

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

 

W sobotę 3 września kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobót miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności.

 

10.W najbliższą sobotę- 3 września przypada dzień imienin księdza biskupa Grzegorza Kaszaka- pamiętajmy w modlitwach  o naszym Pasterzu.

 

11.W sobotę o godzinie 17.30 w Wiśliczce będzie odprawiona Msza święta o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców.

 

12 Po wakacyjnej przerwie wraca Msza św. ministrancka o powołania. Odbędzie się ona 3 września w pierwszą sobotę o 12 w bazylice. Zapraszamy służbę liturgiczna, rodziców i bliskich ministrantów oraz zainteresowanych. 

Również zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś chciałby zostać ministrantem, prosimy zgłosić się do Ks. Grzegorza, który wszystko wyjaśni

 

13.W dniu 2 września nasz ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny- życzymy Solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej-  opieki patrona św. Stefana, życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

14.Rekolekcje dla wspólnot religijnych działających na terenie Olkusza będą w naszej bazylice od 9 do 11 września o godzinie 16.00- bliższe informacje na plakacie- zapraszamy.

 

15.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca września życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień oraz wszelkiej pomyślności.

 

 

 


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXI NIEDZIELA ZWYKLA- 21.08.2022 r. Parafia św. Andrzeja Apostola

 

1.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 27 sierpnia o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

2.Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – 10. 09.2022 r.
Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie udamy się w dwóch grupach na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do 6 września w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 35 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu kolo Victorii.

 

3.W olkuskim kinie w MOKu można do wtorku obejrzeć film „Notre Dame płonie.”

 

4.W ramach zmian personalnych w diecezji Ks, Zenon Ptak został posłany do pracy w Parafii św. Barbary w Sosnowcu, a w jego miejsce Ksiądz biskup przysyła do naszej parafii księdza Pawła Gielca. Niedziela dzisiejsza jest niedziela podziękowania Księdzu Zenonowi za 4 lata pracy duszpasterskiej i katechetycznej w naszej parafii, Bóg zapłać! Życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności w nowej parafii.

 

5.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00, na prośbę byłych pracowników OFNE, przy skwerze z krzyżem, w sąsiedztwie dawnego biurowca OFNE zostanie odprawiona Msza święta w intencji byłych pracowników – za żyjących o potrzebne Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych o życie wieczne- byli pracownicy zapraszają do wspólnej modlitwy.

 

6.W liturgii najbliższego tygodnia:

 

W poniedziałek- Najświętszej Maryi Panny, Królowej

W środę- św. Bartłomieja- Apostola

W piątek Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej- głównej Patronki Metropolii.

W sobotę – św. Moniki

 

7.18 sierpnia zmarła  w Staniątkach w Domu Zakonnym ś.p. siostra Filomena Nabożny- przeżyła lat 94. Była jedną z pierwszych sióstr Służebniczek pracujących w latach 1995 – 2001. w Olkuszu.

 


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

XX NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła 14.08.2022 r.

 

1.Jutro, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia jak w każdą niedzielę

 

W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi. 

 

2.Jutro przypada również 102 rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

 

 3.Pielgrzymka Olkuska doszła na Jasną Górę 13 sierpnia- Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej była w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia o godzinie 16.00.Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej był Ksiądz Zenon Ptak , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać Na Jasnej Górze zostało zamówionych 5 Mszy świętych za naszych Parafian, aby każdy czuł się polecony Chrystusowi Zbawicielowi prze ręce Maryi

 

4.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Zółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

5.W przyszłą niedzielę o g.11.30 będzie odprawiona Msza święta za mieszkańców Bogucina Małego , a 24 sierpnia o g.7.00 za zmarłych mieszkańców- intencje zamówione z racji modlitwy poświęcenia pól.

 

5.W sobotę 20 sierpnia miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej: o godz. 17.00 konferencja ks. Roberta nt. 'Duchowa walka w imię Maryi Niepokalanej - symbolika sierpnia' oraz Różaniec, o godz. 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II.

 

6.W przyszłą niedzielę w naszej bazylice -21.08.2022 r. o godz. 13:00 Msza święta będzie celebrowana przez kustosza z Jasnej Góry o. Stanisława Rudzińskiego.

 Intencja pierwsza:

Za gwarków i górników Ziemi Olkuskiej w 413. rocznicę cudownego ocalenia olkuskich górników za przyczyną Matki Boskiej Częstochowskiej z katastrofy w kopalni srebra i ołowiu 22.08.1609 r. Wydarzenie to upamiętnił w 1695 r. Karol Dankwart freskiem 'Reddit vorego sepvltos' na sklepieniu nawy głównej bazyliki na Jasnej Górze.

 Intencja druga:

 

Za pułkownika pilota Władysława Gnysia w 83. rocznica pierwszego lotniczego zwycięstwa w II wojnie 1.09.1939 r. o godz. 6:30 w Zuradzie k/Olkusza.

Po Mszy  świętej odbędzie się koncert na olkuskich organach Hummla i Nitrowskiego oraz koncert chóru z bazyliki pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. Uroczystość pod patronatem przeora klasztoru na Jasnej Górze.

 Obok starego starostwa Olkusz Rynek 4 od godz. 10:00 odbędzie piknik historyczny Skarby Srebrnego Miasta poświęcony przedstawionym powyżej rocznicom.

Uroczystość w bazylice i piknik jest pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

7.W liturgii najbliższego tygodnia:

– w  środę 17 sierpnia – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;

– w sobotę 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XIX NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -7.08. 2022 r.

1.Dzisiaj XIX niedziela zwykła.

 

W liturgii najbliższego tygodnia:

 

– WTOREK – ŚWIĘTO ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA, DZIEWICY I MĘCZENNICY, PATRONKI EUROPY

-  ŚRODA– ŚWIĘTO ŚW. WAWRZYŃCA-DIAKONA I MĘCZENNIKA

- CZWARTEK – ŚW. KLARY, DZIEWICY

-NIEDZIELA –ODPUST W PARAFII ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO

 

 2.W minioną niedzielę ,w drodze na Jasną Górę, w godzinach południowych przy bazylice odpoczywali pątnicy pielgrzymki Suchej Beskidzkiej. W dniu 8 sierpnia o godzinie 12.30 wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , będą odpoczywać pielgrzymi z Dekanatu Andrychowskiego, Caritas parafii i plebania ugościła wszystkich tych  pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

3.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00. Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Zenon Ptak , a Ksiądz Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialnym za wszystkie grupy Pielgrzymki Olkuskiej.

Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. Pielgrzymka Olkuska dojdzie na Jasną Górę 13 sierpnia- Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia o godzinie 16.00.

 

4.Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy walczą z uzależnieniami. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo..

 

5.W sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

 


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XVIII NIEDZIELA ZWYKLA 31.07.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1, Z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy wsparli misjonarzy ofiarami w wysokości 6950 zł. Miva Polska przeznacza te pieniądze na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

2.W dniu 1 sierpnia przypada 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni Powstania Warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich..

 

3.Dnia 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu .Odpust w bazylice Matki Bożej Anielskie w Dąbrowie Górniczej pod hasłem„ Królowo Anielska Matko Pokoju! Do Ciebie Przychodzimy”.
O godz. 11.00 Uroczysta Suma Odpustowa; Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika.
Na uroczystość Odpustową serdecznie zaprasza do udziału przedstawicieli wszystkich Parafii wraz z duszpasterzami, niewiasty zrzeszone w Kołach Gospodyń w strojach regionalnych i wszystkich czcicieli NMP Anielskiej.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha .

 

 W piątek okazja do spowiedzi rano od 7.00 do 8.00 i od godziny 16.00 – 18.30.

 

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

W sobotę 6 sierpnia kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobota miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności.

 

 5.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca sierpnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

6.W sobotę -6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.00, i 18.00. Kancelaria w sobotę będzie nieczynna.

 

7.W tym tygodniu patronuje nam:– w czwartek 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, gorliwy duszpasterz, patron proboszczów.


8.W dniu 28 lipca tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymali się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Jesteśmy wdzięczni Caritas parafii i innym osobom za pomoc w przygotowaniu posiłku pielgrzymom.

 

9.W niedzielę – 7 sierpnia, w drodze na Jasną Górę zatrzyma się w Olkuszu pielgrzymka z Suchej Beskidzkiej.

.
10. Zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę do grupy biało czerwonej są w Zapraszamy serdecznie. Spotkanie organizacyjne pielgrzymów grupy biało- czerwonej będzie w piątek -5 sierpnia po wieczornej Mszy świętej w Bazylice. Zapisy w niedzielę po Mszy św. o 8.30, 10.00 i 11.30 oraz na spotkaniu organizacyjnym. 

 

11.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu.

 

12W niedzielę -14 sierpnia będzie z parafii pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na obchody 20 rocznicy zawierzenia Bożemu Miłosierdziu świata całego. Zapisy na wyjazd u siostry Ireny.

 

Zmarli Parafianie w miesiącu lipcu : ś.p. Zofia MAZUR, Gabriela TREPKA, Józef JANUSZEK, Kazimierz NAWARA, Krystyna SPYRA, Alina ZIOMEK, Marta KASPRZYK, Antoni CHWAST, Kazimierz KLIMEK, Helena SZOTEK, Bronisław MĄCZKA, Józef KOCJAN, Barbara POMIERNA, Henryk MOTYKA  , Leszek Żmuda, Stanisław Żaliński, Tadeusz Kulig. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek….

 


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XVII NIEDZIELA ZWYKLA 24.07.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1, Dzisiaj XVII niedziela zwykła. W dzisiejszą niedzielę, w związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa, patrona podróżnych, po Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne. Z racji poświęcenia pojazdów, kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z placu kościelnego . Pojazdy jadące z Rynku na ulicę Basztową będą mogły być poświęcone. Kierowca , który chce mieć poświęcony samochód , prosimy, aby na chwilę się zatrzymał. Kierowcy otrzymają poświęconą plakietkę św. Krzysztofa i obrazek z modlitwą.

 

2.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny w dni powszednie od godziny 10.00 do 11.00.

 

3.W dzisiejszą niedzielę -24.07.g.19.00- będzie w naszej bazylice koncert pt.muzyka dawnej Rzeczpospolitej

Maciej Semla /Olkusz/- organy -Prelekcja IV: wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka „ Beniamin Nitrowski- ostatni przedstawiciel organmistrzowskiego rodu.”

 

4.W dniu 26 lipca- /najbliższy wtorek/ będziemy przeżywać w parafii odpust ku czci naszej patronki św. Anny. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną o godzinie 11.30 odprawi o. Rafał Prusko z Klasztoru w Czernej. Msze święte z kazaniem  w odpust będą odprawione o godzinie :7.00,  8.30,  10.00,  11.30,  18.00. Bardzo serdecznie zapraszamy ,Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W odpust kancelaria będzie nieczynna. 

 

5.W dniach 28-31 lipca 2022 r. odbędzie się organizowany przez Filharmonię Krakowską i Federację Pueri Cantores XI Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. W naszej bazylice zaśpiewa 28 lipca o godz. 19:00 Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani- zapraszamy na ten koncert

.

6.W dniu 28 lipca- w czwartek , tradycyjnie już , przy naszej bazylice ,w porze południowej,  zatrzymają się na odpoczynek i posiłek pielgrzymi Pielgrzymki Góralskiej. Będziemy wdzięczni za pomoc w przygotowaniu posiłku pielgrzymom. To samo uczyni też plebania.

 

7.Zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę do grupy biało czerwonej są w każdą niedzielę po Mszach o 8.30, 10,00 i 11.30. Zapraszamy serdecznie.

 

8.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu.

 

9.W niedziele -14 sierpnia będzie z parafii pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na obchody 20 rocznicy zawierzenia Bożemu Miłosierdziu świata całego. Zapisy na wyjazd u siostry Ireny.

 


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKLA 17.07.2022 r.

 

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1, Dzisiaj XVI niedziela zwykła.

 

2.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny w dni powszednie od godziny 10.00 do 11.00

 

3.W  najbliższa sobotę 23 lipca i w niedzielę -  24 lipca o godzinie 19.00 w naszej bazylice odbędą się kolejne koncerty w ramach Letniego Festiwalu Organowego- Organy Srebrnego Miasta 2022 pod patronatem Romana Piaśnika- Burmistrza miasta i Gminy Olkusz- zapraszamy .

 

Program:

Sobota 23.07.g. 19.00-muzyka Wysp Brytyjskich

Urszula Jasiecka Bury/Bielsko Biała/- organy

Prelekcja III;’ wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka- „ Daniel Nitrowski” – mistrz kochający sztukę

 

Niedziela 24.07.g.19.00- muzyka dawnej Rzeczpospolitej

Maciej Semla /Olkusz/- organy

Prelekcja IV: wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka „ Beniamin Nitrowski- ostatni przedstawiciel organmistrzowskiego rodu.”

 

4.Od minionego  wtorku już są zamawiane intencje mszalne na rok 2023.

 

5.Rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W ubiegłą sobotę tj. 9 lipca 2022 roku w naszym seminarium miał miejsce I termin egzaminu dla kandydatów na rok I.

W I terminie zgłosiły się 3 osoby.
Módlmy się za te osoby, które od września rozpoczną w naszym seminarium formację, przygotowującą ich do przyjęcia sakramentu święceń.
Przypominamy, że drugi termin egzaminu odbędzie 10 września 2022 roku (sobota) o godz. 10:00


6.Zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę do grupy biało czerwonej są w każdą niedzielę po Mszach o 8.30, 10,00 i 11.30. Zapraszamy serdecznie.

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu:

  1. W piątek święto św. Marii Magdaleny.
  2. W sobotę święto św. Brygidy – patronki Europy. Módlmy się w intencji naszego kontynentu, o wierność Prawu Bożemu, wzajemne poszanowanie i pokój.
  3. W przyszłą niedzielę, w związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa, patrona podróżnych, po Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i pojazdy mechaniczne. Poświęcenie pojazdów będzie po każdej Mszy świętej . Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.