Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogloszenia duszpasterskie 15.X.2023 r.

 

1. Dziś XXVIII niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego- obchodzimy 23. Dzień Papieski . Przed kościołem można składać ofiary do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia. ”Bóg zapłać ofiarodawcom i tym, którzy pomagają w tej kweście.

2. 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. To data ważna dla tysięcy małżeństw, które pożegnały swoje przedwcześnie zmarłe dzieci.

3. Od 1 października  do końca stycznia ,w dni powszednie, Msza Święta przez cały tydzień jest odprawiana o godz. 17.00.

4. Nabożeństwo różańcowe jest odprawiane o godzinie 16.30. Dzieci i młodzież zapraszamy od poniedziałku do piątku na 16.30.

5. Wspólnota  Maranatha zaprasza na kolejne spotkanie formacyjne w czwartek po Mszy św. wieczornej.

6. Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2023 r. do końca października roku 2024 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

7. W piątek  nasza parafia będzie przeżywała odpust ku czci św. Jana Kantego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30,10.00. Na każdej Mszy św. będzie kazanie odpustowe. Uroczystą sumę odpustową z kazaniem o godzinie 17.00  odprawią wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii- intencjami tej Mszy świętej koncelebrowanej odpustowej obejmiemy: 1.Zmarłych proboszczów naszej parafii i zmarłych kapłanów pracujących w naszej parafii i pochodzących z naszej parafii.2.Wszystkich zmarłych naszych parafian, 3.kandydatów do bierzmowania i za młodzież naszej parafii.4. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. i za  wszystkie dzieci naszej parafii.. i za kapłanów pracujących w naszej parafii i pochodzących z naszej parafii, za siostry zakonne pracujące w naszej parafii i pochodzące z naszej parafii. za pracowników parafii i za ich rodziny oraz za wszystkie wspólnoty działające w naszej parafii.

8. Bardzo serdecznie zapraszamy Was Drodzy Parafianie – przyjdźcie uczcić naszego  patrona. Zapraszamy również kandydatów do bierzmowania. W odpust kancelaria parafialna nie będzie czynna .

9. W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu :
· 16.X-poniedziałek –św. Jadwigi Śląskiej
· 17.X.-św. Ignacego Antiocheńskiego
18.X– środa - święto św. Łukasza Ewangelisty;
· 19.X- czwartek- błog. księdza Jerzego Popiełuszko.
· 20.X – piątek - św. Jana Kantego

10. W sobotę 21 października miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 16.00 w naszej bazylice św. Andrzeja konferencja nt. 'Różaniec a duchowa walka', o 16.30 Nabożeństwo Różańcowe, o 17.00 Msza święta i agapa. Serdecznie zaprasza opiekun   ks. Robert

11. Ks. Paweł zaprasza na kolejną pielgrzymkę Drogą św. Jakuba - tym razem do przejścia zaplanowany jest 20 kilometrowy odcinek na trasie Porąbka Uszewska – Brzesko w stronę Bochni. Wyjście w dniu 21.10 (sobota), rozpoczęcie drogi Mszą Świętą o godz. 7.00 w Bazylice. Około godz.16.00 powrót do Olkusza autokarem i tradycyjnie już wspólna agapa. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

 


Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa. 

 


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.8.10.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXVII niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.

 W ubiegłą  niedzielę przed kościołami odbyła się zbiórka do puszek na Caritas Diecezji – nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości  4 430 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.

 

2.Od 1 października  do końca stycznia ,w dni powszednie, zmieniają się godziny Mszy Świętych wieczornych. Msza Święta przez cały tydzień będzie odprawiana o godz. 17.00.

 

3.Nabożeństwo różańcowe jest odprawiane o godzinie 16.30. Dzieci i młodzież zapraszamy od poniedziałku do piątku na 16.30.

 

4.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada o godzinie 16.00 będą czytane wypominki w połączeniu   z modlitwą różańcową  i będą odprawiane  Msze Święte, a od połowy listopada 2023 r. do końca października roku 2024 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

5.Kolejne Nabożeństwo Fatimskie będzie 13 października- Po Mszy świętej wieczornej będzie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej- zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

6.Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na tacę oraz za ofiary, które wpływają na konto parafialne. Jednocześnie zachęcamy do nabywania prasy katolickiej..

 

7.Trwają  XXIV Międzynarodowe  Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w naszej bazylice  - dzisiaj ostatni koncert  o godzinie 18.30 – zapraszamy – pełny program jest umieszczony na plakacie w gablocie.

 

 8.W sobotę, 14 października, przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wyrażamy naszą wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców i katechetów za trud ich pracy i wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia. 

 

9.W najbliższą niedzielę, 15 października będziemy obchodzili kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek będziemy mogli wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga młodzieży z małych miast i wsi – „Bóg zapłać” za ofiarność i życzliwość.

 

10.Spotkanie kręgu biblijnego będzie jutro po Mszy św. wieczornej- zaprasza opiekun kręgu Ks. Robert.

 

11.W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu : piątek bł. Honorata Koźmińskiego

 

 

 

 


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.1.10.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXVI niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego W dzisiejszą niedzielę przed kościołami zbiórka do puszek na Caritas- Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.

 

2.Nasza Siostra Teresa dzisiaj obchodzi imieniny- życzymy Siostrze Bożego błogosławieństwa, opieki  Matki Bożej i wszelkiej pomyślności. Te same życzenia kierujemy do wszystkich Parafian, którzy w miesiącu październiku będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice.

 

3.Od 1 października  do końca stycznia ,w dni powszednie, zmieniają się godziny Mszy Świętych wieczornych. Msza Święta przez cały tydzień będzie odprawiana o godz. 17.00.

 

4.Dzisiaj rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe.Wierni, którzy odmawiają różaniec w kościele, w domu lub w pobożnym stowarzyszeniu, mogą zyskać odpust zupełny. Należy jednak pięć dziesiątek odmówić w sposób ciągły i z modlitwą połączyć pobożne rozważanie tajemnic. Nabożeństwo różańcowe będzie odprawiane o godzinie 16.30 , a wyjątkowo w dzisiejszą niedzielę - o godzinie 16.00-Dzieci i młodzież zapraszamy od poniedziałku do piątku na 16.30.

 

5.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W   pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje poprowadzi Wspólnota Maranatha .

 W I piątek  Kościół czci Najświętsze |Serce Pana Jezusa -okazja do spowiedzi rano w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 17.30

Z racji I soboty miesiąca  Kościół czci Niepokalane Serce Maryi-Najbliższa sobota- 1 października kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobót miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej ,Komunia święta, odmówienie jednej części różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności. Z racji I soboty miesiąca w bazylice odmawiamy 4 części różańca; godz. 6.10, 7.30, 8.30 i 16.30. 

 

6.XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w naszej bazylice  odbędą się w dniach 6-8 października 2023 r. o godzinie 18.30 – zapraszamy – pełny program jest umieszczony na plakacie w gablocie.

 

7.Dzieci klas III SP wraz z rodzicami zapraszamy w niedzielę -1 października na Msze Świętą o godzinie 15.00- będzie poświęcenie różańcó

 

8.ks. Żwirek Robert, dekretem Pasterza Diecezji Biskupa Grzegorza Kaszaka z dnia 27 września ,został mianowany kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu;

9.W najbliższą sobotę odbędzie się comiesięczna Msza święta ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy na godz. 12.00. 

 

10.W sobotę, 7 października, we wspomnienie NMP Różańcowej. przypada 15 rocznica śmierci ks. bpa Adama Śmigielskiego. Z tej racji, ks. bp Grzegorz Kaszak będzie sprawował mszę świętą w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu o godz. 8:00 w intencji zmarłego pierwszego pasterza naszej diecezji. Zachęcamy do włączenia się we wspólną modlitwę.

 

11. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt telefoniczny z p. Danutą Komuńską. Zapisy do 7 października. Numer telefonu dostępny na stronie internetowej parafii w ogłoszeniach. Tel: 606951040

 

12.Diecezjalna Pielgrzymka Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w dniu 3 października 2023 r.

 

13.Peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów-
Wyznaczone parafie diecezji sosnowieckiej będą gościły ich relikwie.
Relikwie Rodziny Ulmów będą peregrynowały wraz z ich beatyfikacyjnym wizerunkiem.
W dekanacie olkuskim peregrynacja 4.10 – w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu .Pełny program tej peregrynacji  jest w gablotach naszej bazyliki. Zachęcamy , aby włączyć się , tak jak nam obowiązki pozwolą, w to ważne wydarzenie.

.
14. W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu :

2 X- poniedziałek- ŚW. ANIOLÓW STRÓŻÓW

4 X – środa  - ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU

5 X – czwartek – ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ, DZIEWICY

7 X – sobota – NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY RÓŻAŃCOWEJ –W tym dniu przypada 15 rocznica śmierci ks. bpa Adama Śmigielskiego. Z tej racji, ks. bp Grzegorz Kaszak będzie sprawował mszę świętą w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu o godz. 8:00 w intencji zmarłego pierwszego pasterza naszej diecezji. Zachęcamy do włączenia się we wspólną modlitwę.

 

15.Zmarli w miesiącu wrześniu Parafianie : Jacenty ŻUREK, Wanda UBYSZ, Maria SIERKA, Janina KORDASZEWSKA, Tomasz GONCERZ, Janina PANDEL, Mieczysław DZIUDZIEK, Witold SĘDZIELOWSKI, Kazimierz KOŁODZIEJCZYK, Grzegorz MĄCZKA, Leszek ŁYDKA, Adam OSUCH, Zbigniew ZAJDER, Adam KOCJAN…Ojcze nasz… Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek…

 

PEREGRYNACJA  RELIKWII

BŁ.  JÓZEFA  I  WIKTORII  ULMÓW

ORAZ  ICH  SIEDMIORGA  DZIECI

 

PARAFIA  PW.  ŚW.  MAKSYMILIANA  MARII  KOLBEGO

OLKUSZ

 

 

ŚRODA – 4 października 2023r.

 

17.00Modlitwa za rodziny przez wstawiennictwo bł. Rodziny Ulmów

 

17.15Różaniec – katecheci i dzieci szkolne

 

18.00Msza Święta

- nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i do Przeczystego Serca św. Józefa

 

20.30Różaniec w intencji naszej Ojczyzny i o pokój dla Ukrainy – Rodziny Domowego     Kościoła

 

21.00Apel Jasnogórski – Rodziny Domowego Kościoła

 

 

CZWARTEK – 5 października 2023r.

 

  7.00Msza Święta

 

  7.30Msza Święta

 

  8.15Różaniec – tajemnice radosne – Róże Różańcowe

 

  9.30Różaniec – tajemnice światła – Koło Różańcowe Rodziców

                                 modlących się za swoje   dzieci

 

11.00Różaniec – tajemnice bolesne – Apostolat Margaretka

 

12.30Różaniec – tajemnice chwalebne – Rodziny Serca Jezusowego

 

14.00Droga Krzyżowa – młodzież szkół średnich

 

15.00Koronka do Bożego Miłosierdzia

 

Zakończenie peregrynacji


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.24.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXV niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.

 

2.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert

 

3.Spotkanie dla katechetów uczących na terenie naszej parafii odbędzie się 26 września -we wtorek o godzinie 19.00.

 

 

4.Spotkanie kandydatów do bierzmowania odbędzie się 29 września w piątek o 17.00 w bazylice.

 

5.Dzieci klas III SP wraz z rodzicami zapraszamy w niedzielę -1 października na Msze Świętą o godzinie 15.00- będzie poświęcenie różańców.

 

6.W niedzielę – 1 października – Wspólnota Różańcowa zaprasza na modlitwę różańcową do naszej bazyliki na godzinę 16.00 oraz na uroczystą |Mszę święta o godzinie 17.00.

 

7.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach: 6-8 października w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

 

 

8.Kurs dla kościelnych fotografów i kamerzystów
6 października (piątek) o g. 18:30 w Domu SZILO w Czeladzi odbędzie się jesienna edycja Kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej. Szkolenie organizowane jest przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej. Kurs kończy się uzyskaniem legitymacji niezbędnej do legalnego dokumentowania celebracji kościelnych.
 
9. Wczoraj odbyła się wycieczka LSO naszej parafii do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (diec. tarnowska). Dziękujemy Wszystkim ceremoniarzom, lektorom, ministrantom i kandydatom za wspólną modlitwę i miło spędzony czas. W tym sanktuarium została zamówiona intencja mszalna za całą naszą parafię. Przy tej okazji zachęcamy nowych kandydatów do służby ministranckiej w naszej parafii. W tej sprawie prosimy zgłaszać się do ks. Grzegorza, który wszystko wyjaśni. 

 

10 Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

11. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt telefoniczny z p. Danutą Komuńską. Zapisy do 7 października. Numer telefonu dostępny na stronie internetowej parafii w ogłoszeniach. Tel: 606951040.

 

12.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę 30 września o godz. 15.00 do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu św. Jana Pawła II katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. Msza święta o godz. 18.00 w kościele. Po Mszy świętej agapa wspólnie z Rycerstwem Niepokalanej. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

13.W sobotę 30 września miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 w bazylice konferencja nt. 'Bł. ks. Ignacy Kłopotowski, kapłan z Różańcem w dłoni' i modlitwa różańcowa, o 18.00 Msza święta, a po niej agapa w domu św. Jana Pawła II razem ze wspólnotą Emmanuel. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert 

 

14.Tegoroczne spotkanie rodziców i dziadków  kapłanów i osób konsekrowanych będzie tradycyjnie w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu 30 września o godzinie 10.00.

 

15.Diecezjalna Pielgrzymka Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w dniu 3 października 2023 r.
W programie:
10:00 – rejestracja uczestników na Placu Rajskim
10:30 – zawiązanie wspólnoty w bazylice, okazja do spowiedzi i konferencja ks. dr. Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów.
11:00 – Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Grzegorza Kaszaka w kościele głównym .

 

16.Peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów
10 września w Markowej (archidiecezja przemyska) miała miejsce uroczystość beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci.
Radość z tego wyjątkowego wydarzenia znajdzie swoją kontynuację w wyznaczonych parafiach diecezji sosnowieckiej, które w dniach 30 września - 7 października będą gościły ich relikwie.
Relikwie Rodziny Ulmów będą peregrynowały wraz z ich beatyfikacyjnym wizerunkiem.
W dekanacie olkuskim peregrynacja 04.10 – w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu .

 

17.Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata 2023
Zespół Iskra Bożego Miłosierdzia działający przy Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, zwraca się z ogromną prośbą o włączanie się i pomoc w rozpowszechnieniu inicjatywy modlitewnej.
Co roku 28 września, o godz.15.00 w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, zapraszamy do modlitwy, by stanąć na ulicy, na więziennym dziedzińcu, przed swoim domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem, połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić wraz z nami Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W tym roku towarzyszą nam intencje:
1) Za Kościół Boży, aby niestrudzenie bronił depozyt wiary.
2) Za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich.
3) O pokój na Ukrainie i na całym świecie. 4) Za więźniów w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie.
5) O powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów. 6) Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.


18.W tym tygodniu patronują nam: 27 września –Św. Wincenty a Paulo28 wrześniŚw. Wacław29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał; 30 września – Św. Hieronim.


KONCERT ORGANOWY

 

 

 

W ramach 52 Międzynarodowego Festiwalu Heniricha Schultza  w piatek, 22.09.2023  o godzinie 18.45 w naszej bazylice będzie  KONCERT ORGANOWY - wstęp wolny- zapraszamy.


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.17.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXIV niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego.

 

2.Spotkanie dla katechetów uczących na terenie naszej parafii odbędzie się 26 września -we wtorek o godzinie 19.00.

 

3.Spotkanie Kandydatów do bierzmowania odbędzie się 29 września w piątek o 17.00 w bazylice.

 

4.W dzisiejszą niedzielę przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku- pamiętajmy w modlitwach o ofiarach , jakie ponieśli nasi rodacy w tamtym tragicznym czasie.

 

5.W dzisiejszą niedzielę  przed sosnowiecką Katedrą rozpocznie się o godz. 15.00 Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” Marsz przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Do udziału w Marszu zapraszamy wszystkich, którzy chcą dać świadectwo piękna życia małżeńskiego i rodzinnego oraz potwierdzić, że najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice.

 

6.Dzisiaj przed bazyliką będzie można nabyć ręcznie malowane obrazy- dochód będzie przeznaczony na opłacenie wykonanego zadaszenia figury Matki Bożej przy parku olkuskim- dziękujemy również już tym, którzy w tę odnowę się włączyli swoja ofiarnością.

 

7.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach: 6-8 października w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Szkoła życia to 7 letnia formacja duchowa jest pod opieką duszpasterską Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie oraz na stronie internetowej www.szkolazycia.info lub www.maryschool.org w zakładce filia Olkusz.

 

 8.. Kurs dla kościelnych fotografów i kamerzystów
6 października (piątek) o g. 18:30 w Domu SZILO w Czeladzi odbędzie się jesienna edycja Kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej. Szkolenie organizowane jest przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej. Kurs kończy się uzyskaniem legitymacji niezbędnej do legalnego dokumentowania celebracji kościelnych.
.
Zgłoszenie zainteresowania Kursem FOTO tylko drogą mailową (fotografkurs@gmail.com). Czas na zgłoszenie się i dostarczenie dokumentacji upływa 2 października. Liczba miejsc na Kursie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

9.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

10.Jubileusze małżeńskie 
Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 14 października 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2023 r. obchodzą ważną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.
Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii parafialnej do 22 września 2023 r.

 

11.Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

12. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia.

 

13.Ks. Paweł zaprasza na kolejną pielgrzymkę Drogą św. Jakuba - tym razem do przejścia zaplanowany jest 16 kilometrowy odcinek na trasie Wojnicz - Porąbka Uszewska. Wyjście w dniu 23.09 (sobota ), rozpoczęcie drogi Mszą Świętą o godz. 7.00 w Bazylice. Około godz.16.00 powrót do Olkusza autokarem i tradycyjnie już wspólna agapa. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny.Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

 


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.10.09.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś XXIII niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. W Markowej na Podkarpaciu ma miejsce beatyfikacja rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.

 

2.W Kościele w Polsce rozpoczyna się Tydzień Wychowania pod hasłem: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca” i Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W naszej modlitwie prosimy Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli dla swoich dzieci przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła.

 

3.W środę, 13 września, nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o godz. 18.00, a po nim procesja fatimska– zapraszamy!

 

4.W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Po Mszy świętej wieczornej nastąpi poświęcenie nowych  3 krzyży postawionych w miejscu dawnych na placu przy bazylice- tamte postawione w stanie wojennym w 1982 roku  już były bardzo uszkodzone i mogły się niespodziewanie przewrócić.

 

5.W piątek 15 września wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. W ten sposób Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.

 

6.W przyszłą niedzielę, 17 września, przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

 

7.W przyszłą niedzielę 17 września przed sosnowiecką Katedrą rozpocznie się o godz. 15.00 Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!” Marsz przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Do udziału w Marszu zapraszamy wszystkich, którzy chcą dać świadectwo piękna życia małżeńskiego i rodzinnego oraz potwierdzić, że najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice.

 

8.W najbliższą niedzielę przed bazyliką będzie można nabyć ręcznie malowane obrazy- dochód będzie przeznaczony na opłacenie wykonanego zadaszenia figury Matki Bożej przy parku olkuskim- dziękujemy również już tym, którzy w tę odnowę się włączyli swoja ofiarnością.

 

9.Wczoraj odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – z naszej parafii 130 0sób brało udział w pielgrzymce wraz z księdzem Pawłem. Bóg zapłać za  wspólną modlitwę za wszystkich parafian i  za zamówienie 5 Mszy św. w Kalwarii za całą wspólnotę parafialną.

 

10.Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.

 

11.Msza święta w Sienicznie -w niedzielę 10 września o 15.00.

 

12.Jubileusze małżeńskie 
Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbędą się 14 października 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystości małżonków, którzy w 2023 r. obchodzą ważną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa i zamówili Mszę św. rocznicową we własnej parafii.
Dane jubilatów zapisujemy w kancelarii parafialnej do 22 września 2023 r.

 

Kursy przedmałżeńskie
Link do rejestracji na kurs: www.narzeczeni.sosnowiec.pl

14. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Jana Pawła II i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się 14 października 2023 r. 
Centralnym punktem pielgrzymki będzie sprawowana o godz. 12.00 Eucharystia, której przewodniczył będzie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

 


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 
3.09.2023

 


 
1. Dziś przypada dwudziesta druga niedziela zwykła w roku kościelnym.


2. W dzisiejszą  niedzielę przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i za  naszego Pasterza .


3. Jutro początek nowego roku szkolnego i katechetycznego . Msza święta na początek nowego roku szkolnego będzie odprawiona o godzinie 8.00.- bardzo serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, nauczycieli do wspólnej modlitwy.


4. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii.


5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania . O godzinie 15.00 adorację w kaplicy św. Jana Kantego poprowadzi Wspólnota „Maranatha”


6. Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – będzie w sobotę 9.09.2022 r.
 Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w Sanktuarium /albo przy ołtarzu polowym/ o godz. 9.00. Następnie pielgrzymi z dekanatu olkuskiego i z dekanatu Sułoszowa  udadzą się na Dróżki Pana Jezusa , a inne dekanaty na Dróżki Matki Bożej.
Zapisy przyjmujemy do wtorku w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii.


7. Zapraszamy do służby ministranckiej nowych kandydatów. Jeśli ktoś, czuje, że chce służyć przy ołtarzu prosimy o kontakt z opiekunem ministrantów ks. Grzegorzem, który wszystko wyjaśni.


8. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych klas I będzie w najbliższą niedzielę-10 września o godzinie 11.30- zapraszamy.


9. Kustosz sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. Andrzej Stasiak zaprasza w święto Narodzenia NMP 8 września na uroczyste świętowanie urodzin Maryi i Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.


10. Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.


11. Msza święta we Wiśliczce - w niedzielę 3 września o 18.00.


12. Msza święta w Sienicznie - w niedzielę 10 września o 15.00


13. Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .


14. W niedzielę - 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.


15. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca września życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.


16. W naszej parafii rozpoczęły pracę dwie Siostry Służebniczki Starowiejskie: Siostra Elżbieta i Siostra Teresa. Życzymy siostrom by się czuły z nami jak najlepiej, by w szkole dzieci dobrze współpracowały a Matka Boża by dodawała siostrom sił, a Chrystus błogosławił w tej posłudze.


17. Zmarli w sierpniu nasi Parafianie : ś. p. Michał PADŁO, Bogumiła SZOTEK, Jan SKAŁBANIA, Tomasz STACHURSKI, Barbara PAŁKA, Zofia LECHOWSKA, Tadeusz KUŚ, Waldemar BEREZOWSKI, Teresa SZLACHTA, Maria SOLECKA, Wojciech BANYŚ

Ojcze nasz…. Zdrowaś  Mario… Wieczny odpoczynek…


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.27.08.2023 r.

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta pierwsza  niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.Diecezjalno-gminne dożynki odbywają się dzisiaj w Pilicy. Rozpoczną się o godz. 14:30.

 

3.W niedzielę, 3 września, przypada dzień imienin ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

Z tej okazji, w sobotę 2 września Ksiądz Biskup będzie sprawował Mszę świętą w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu o godz. 10:00.

 

4.We czwartek 31 sierpnia będziemy obchodzić 43. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Żyliśmy wtedy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Niech te wartości trwają nadal w naszych sercach .

 

 5.W piątek - 1 września przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Będziemy się modlić o pokój na świecie oraz za wszystkie ofiary wojen.

 

6.W tym roku początek nowego roku szkolnego i katechetycznego przypada w poniedziałek 4 września – szczegóły podamy za tydzień.

 

7.W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota miesiąca.   W piątek okazja do spowiedzi na Mszach świętych i od godzinny 16.00 do 18.30.

W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po Mszy św. o godz. 8.00.W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30.

 

W sobotę 02.09.2023r. po Mszy Świętej o godzinie 18.00 odbędzie się koncert organowy w wykonaniu p. Michała Kocjana (Olkusz) oraz p. Brunona Walerycha (Poznań). Czas trwania koncertu - około 40 min. Serdecznie zapraszamy!

 

W dniu 2 września nasz ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny- życzymy Solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej-  opieki patrona św. Stefana, życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Msze święte w intencji Księdza Prałata będą o godzinie 7.00 i 8.00.

 

8.Od jutra wraca przedwakacyjny porządek Mszy świętych w dni powszednie; godz.6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.

 

9.Spotkanie popielgrzymkowe dla uczestników i przyjaciół grupy Biało- Czerwonej odbędzie się w niedzielę 3 września w świetlicy w Bogucinie Małym i rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00.

 

10.Msza we Wiśliczce  w niedzielę 3 września o 18.00.

 

11.Msza święta w Sienicznie w niedzielę 10 września o 15.00

 

12.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 3 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 14.30 .

 

13.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

14.W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii lub zakrystii Parafii Św. Maksymiliana.

 


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  • Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

 

 

1.Dziś przypada dwudziesta niedziela zwykła w roku kościelnym.

 

2.We wtorek, 22 sierpnia, w liturgii wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli przygotowaną dla nas chwałę nieba.

 

 3.W środę – 23 sierpnia przypada także Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu związany z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Modlimy się za miliony ofiar totalitarnych i zbrodniczych systemów politycznych XX wieku.

 

4.W sobotę – 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej, którą czcimy jako Królową Polski i główną patronkę naszego narodu. O godz.6.30, 8.00, 10.00 i 18,00-Msze Święte.Kancelaria będzie nieczynna.

  

5.W tym tygodniu patronują nam także: 21 VIII – św. Pius X; 24 VIII – św. Bartłomiej.  

 

6 W minioną niedzielę Pielgrzymka Olkuska dotarła  na Jasną Górę . Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej była odprawiona przed szczytem Jasnej Góry o godzinie 19.30 . Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej był Ksiądz Paweł Gielec , a Ksiądz Grzegorz Woszczek wspierał organizacyjnie wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej. Ksiądz Tomasz Karaś codziennie obsługiwał pielgrzymkę medialnie. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybrali się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. 

Na Jasnej Górze zostało zamówionych 10 Mszy świętych za wszystkich naszych Parafian i za zmarłych z naszej Parafii, aby w tym szczególnym miejscu łaski ,wszyscy mogli być poleceni Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej.

 

7.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Marcin Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto- niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

 

8.W ramach zbiórki przed bazyliką w ubiegłą niedzielę do puszek, na pomoc poszkodowanej powodzią Słowenii nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 6 650 zł. – Bóg zapałać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w zbiórce.

 

9.W drugą sobotę września czyli 9 września, odbędzie się XXI dekanalna i IX diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii- koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 40 zł.

 

10 W niedzielę 10 września odbędzie się w Markowej, archidiecezja przemyska, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Parafia  Św. Maksymiliana organizuje dekanalny wyjazd na beatyfikację, zapisy w kancelarii. 11. Serdecznie zapraszamy na Koncerty Organowe 19 i 20 sierpnia o godzinie 19.00.Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.