Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 27.09. 2020 r.

 1.Dzisiaj jest dwudziesta szósta niedziela Zwykła w roku liturgicznym, która obchodzona jest jako  Dzień Migrantów i Uchodźców.

Dzisiaj przed kościołami w naszej Ojczyźnie jest zbiórka do puszek na pomoc dla uchodźców na wyspie Lesbos . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w zbiórce- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

3.Dar dzieci I Komunijnych SP Nr 5 w Olkuszu i ich rodziców dla dzieci z krajów misyjnych  z racji białego tygodnia wyniósł 1870 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci – Bóg zapłać..

 

4.W kaplicy św. Jana Kantego już jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja trwa od godziny 8.30 do rozpoczęcia nabożeństwa wieczornego w bazylice.

 

5.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.Wszystkim, którzy w październiku będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

6.Od października rozpoczną się Nabożeństwa Różańcowe- początek nabożeństwa o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie. Zachęcamy również dzieci- w Fatimie Matka Boża objawiła się dzieciom i przez nich zachęcała do modlitwy różańcowej.

 

7.W niedzielę 4 października na Mszy świętej o godzinie 16.00 będą wraz z rodzicami uczestniczyć dzieci z klas III SP. Otrzymają one wtedy poświęcone różańce i w ten sposób rozpoczną już bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej- zapraszamy.

 

8.Parafia nasza będzie 11 października o godzinie 13.00 obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu. Już od piątku w czasie nabożeństwa różańcowego będą odmawiane modlitwy nowenny przygotowujące do tej uroczystości.

 

9.W dniach 2-4 października (piątek, sobota, niedziela) zapraszamy na koncerty XXI Dni Muzyki Organowej w Olkuszu. Koncerty będą odbywały się w olkuskiej Bazylice o godzinie 19:00.Podczas wydarzeń festiwalowych wystąpią znakomici soliści organiści, wokaliści oraz zespoły kameralne. W ramach festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące. Więcej informacji niebawem na plakacie, który pojawi się w mieście oraz gablocie przy olkuskiej Bazylice.

 

10.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00- adorację Najświętszego Sakramentu o  tej godzinie prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. Maranatha. Wspólnota zaprasza również do wspólnej modlitwy wszystkich dysponujących wolnym czasem. I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 17.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca.

Kapłani w godzinach rannych odwiedzają  z posługo sakramentalną zgłoszonych im chorych.

 

11.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na jesienną  sesję rekolekcyjną, która odbędzie się w dniach 9-11 października br. w parafii pw Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Rekolekcje są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą pogłębić lub odnowić swoją wiarę. Zapisy do 5 października – bliższe informacje na stronie internetowej organizatorów tych rekolekcji.

 

W LITURGII Kościoła : poniedziałek –wspomnienie św. Wacława, wtorek- święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, środa- wspomnienie św. Hieronima, czwartek- wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus ,piątek- wspomnienie św. Aniołów Stróżów.


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 20.09. 2020 r.

 1.Dzisiaj jest dwudziesta piąta niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Bóg zapłać za większe ofiary składane dzisiaj na tacę z racji III niedzieli miesiąca. Obchodzimy Światowy Dzień Śródków Społecznego Przekazu. „Media są pewną formą obdarowania, ale są również pewnym ciężarem odpowiedzialności „– powiedział w rozmowie z KAI abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

2.Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos zaapelowała do wszystkich diecezji w Polsce aby wesprzeć ofiarami uchodźców . Ks. bp Grzegorz Kaszak wyraził zgodę na przeprowadzenie przez parafie zbiórki do puszek przed kościołami diecezji, po każdej Mszy Świętej, w niedzielę 27 września br., która obchodzona jest jako Dzień Migrantów i Uchodźców. Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska .

3.Spotkanie dla wszystkich katechizujących w szkołach na terenie naszej parafii odbędzie się w środę o godzinie 19.00 w domu parafialnym.

 

4.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO BĘDZIE CZYNNA OD CZWARKU – ZAKOŃCZONO PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE.

 

5.Najbliższe nauki przedślubne będą 3 i 4 października. Więcej informacji na stronie internetowej naszej parafii/ bazylika.pl/

 

6.Próby przed I Komunią Świętą:

 

S P Nr 4- wtorek – godzina 16.30

 

7.Spowiedź przed I Komunią Świętą: S P Nr 4 – piątek godzina 17.00.

 

8.Uroczystość I Komunii Świętej : S P Nr 4 niedziela godzina 14.30

 

9.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

10.Przypominamy, że nadal obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (1,5m), a wewnątrz kościoła zasłanianie ust i nosa.

 

W LITURGII Kościoła :

W poniedziałek –święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

W środę – wspomnienie św.  ojca Pio z Pietrelciny.

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 13.09. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta czwarta niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przypominamy, że nadal obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (1,5m), a wewnątrz bazyliki zasłanianie ust i nosa.

 

2.W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę. 

 

3.We wtorek przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 

3.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO JESZCZE  NIECZYNNA - TRWAJĄ PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE.

 

4.Pierwsze po wakacjach spotkanie dla ministrantów odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 10.00. Gromadzimy się przed głównym wejściem do bazyliki. Zachęcamy do przyjścia również tych, którzy chcą wstąpić w szeregi ministrantów. Spotkanie będzie miało formę informacyjną i organizacyjną.

Opiekunem służby liturgicznej ołtarza jest Ks. Grzegorz Woszczek.

 

 

5.W dniu 19 września o godzinie 9.00 w naszej bazylice będzie Msza Święta III Zakonu Świeckich Św. Franciszka , a następnie w Domu Św. Jana Pawła II  będzie  konferencja ojca Franciszkanina Andrzeja Zająca- zapraszamy.

 

6.Najbliższe nauki przedślubne będą 3 i 4 października. Więcej informacji na stronie internetowej naszej parafii/ bazylika.pl/

 

7.Próby przed I Komunią Świętą:

S P Nr 4- wtorek – godzina 18.40

S P Nr 5-środa: godzina 18.40, czwartek godzina 17.00

 

8.Spowiedź przed I Komunią Świętą: S P Nr 5 – piątek godzina 16.30

 

9.Uroczystość I Komunii Świętej : S P Nr 5- sobota godzina 11.00

 

10.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

11.W dzisiejszą niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

 


XXIIi NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 6.09. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta trzecia Niedziela Zwykła w roku liturgicznym.

 

1.a.KAPLICA ŚW.JANA KANTEGO JEST NIECZYNNA DO 15 WRZEŚNIA- TRWAJĄ PRACE NAPRAWCZE I MALARSKIE

 

1a.Diecezja w tym roku nie organizuje Pielgrzymki do Kalwarii. 

 

2.Próby przed I Komunią Świętą:

 

S P Nr 5-poniedziałek: godzina 16.00, środa godzina 18.45, czwartek godzina 18.40.

S P Żurada- wtorek godzina 16.45, środa godzina 16.45.

S P Nr 1- wtorek godzina 18.40, czwartek godzina 16.30.

 

3.Spowiedź przed I Komunią Świętą:

 

 S P Żurada – piątek godzina 16.30,

  S P Nr 1 – piątek godzina 17.00

 

4.Uroczystość I Komunii Świętej :

 

S P Żurada – sobota- 12 września godzina 11.00,

S P Nr 1 – niedziela 13 września godzina 14.30,

 

5.Caritas naszej Parafii w okresie pandemii koronawirusa nie przyjmuje żadnych ubrań.

 

6.We wtorek – 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

7.W niedzielę za tydzień na Mszę św. o godz. 11.30 szczególnie zapraszamy dzieci z kl I na poświęcenie tornistrów.

 

8.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

 

9.Papież Franciszek zdecydował, że zbiórka dla Ziemi Świętej, która tradycyjnie odbywała się w Wielki Piątek, w tym roku będzie miała miejsce w niedzielę poprzedzającą święto Podwyższenia Krzyża, czyli 13 września.

 

10.W ramach zbiórki (poza festynami, zumbą, aukcjami charytatywnymi na pomoc na lek dla Oliwki będzie przemarsz 4 rycerzy w rycerskich strojach szlakiem zamków od Będzina do Krakowa (Będzin- Rabsztyn- Ojców-Kraków) w dniach 11-13.09.2020r.
Tej akcji pomocy będzie  towarzyszyć również telewizja tvp3

Parafia nasza włącza się w tę akcję pomocy pieniędzy na Oliwię dnia 11.09.2020 przed i po Mszy Świętej o 18:00. /Bliższe informacje będą w gablocie./

 

11.Komunikat Policji/ ostrzeżenia/


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 30.08.2020 r.

 

 1. Od 1 września w dni powszednie Msze Święte będą odprawiane o godzinie: 6.30, 7.00,8.00 i 18.00.

 

2.Na miejsce księdza Jacka Piwowarskiego Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał jako wikariusza Księdza Grzegorza Woszczka- rodaka Sułoszowej. Pierwszą parafią Księdza Grzegorza była Parafia Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej. W miejsce Księdza Pawła Tracza Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał do naszej parafii Księdza Tomasza Karasia, który ostatnio pracował w Parafii Św., Franciszka w Sosnowcu. Bardzo serdecznie witamy nowych naszych księży wikariuszy- życzymy im Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, opieki swoich patronów- niech ich posługa  kapłańska wyda jak najlepsze zbawcze owoce w naszej parafii- Szczęść Boże.

 

3.Na  rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego o godzinie 8.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza Święta za uczniów, nauczycieli , rodziców i wychowawców- serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W dniu 1 września przypada 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej- pamiętajmy w modlitwach o wszystkich ofiarach tego strasznego wydarzenia- Aż trudno uwierzyć ,że było to możliwe-  ,że „ludzie ludziom zgotowali ten los’.

 

4 .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w środę 2 września obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

 

 5.Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.W czwartek 03.09.2020 ks. Biskup Grzegorz obchodzi swoje imieniny. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Pasterza naszej diecezji.


6.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

8.Próby przed I Komunią Świętą uczniów klas IV SP Nr 1 .będą ;1,2,3 września o godz.18.40.

 

9.Zmarli w miesiącu sierpniu -Maria WÓJCICKA, Zenon KAŃCZUGA, Dariusz KMITA, Ks.Jan CHMIEST, Janina BEJGIER - KOCJAN, Stanisław CIEŚLIK, Ryszard KAZIRÓD, Dariusz SOLECKI, Tadeusz CHOCHOROWSKI, Krystyna Grzywna, Grzegorz ŁYDKA, Agnieszka MRÓWKA, Stanisław KARA, Helena SKUBIS, Krystyna KUREK, Janina GŁĄB, Władysław PRZYBYLSKI, Kazimiera KRAWIECZYŃSKA, JAN GŁĄB…. Ojcze nasz… .Zdrowaś Maryio… .Wieczny odpoczynek….

 


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 23.08.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela Zwykła w roku liturgicznym. 

 

2.Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę przed kościołem na pomoc dla Bejrutu- Bóg zapłać Caritas naszej Parafii za pomoc w tej zbiórce. Suma ofiar wyniosła 5490 zł w tym 30 dolarów i 10 euro- ofiary zostały już wysłane na konto Caritas Polska.

 

3.Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował Księdza Jacka Piwowarskiego do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szreniawie. Ksiądz wikariusz Jacek pracował w naszej parafii 2 lata. Bardzo serdecznie dziękujemy za te lata służby duszpasterskiej i katechetycznej, za piękne angażowanie się w wiele posług kapłańskich i życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ta posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce w nowej parafii. Na miejsce księdza Jacka Piwowarskiego Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał jako wikariusza Księdza Grzegorza Woszczka- rodaka Sułoszowej. Pierwszą parafią Księdza Grzegorza była Parafia Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej. W miejsce Księdza Pawła Tracza , który będzie Dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Czeladzi, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przysłał do naszej parafii Księdza Tomasza Karasia, który ostatnio pracował w Parafii Św., Franciszka w Sosnowcu. Bardzo serdecznie dziękujemy Księdzu Pawłowi za pracę duszpasterską i katechetyczną, za piękne angażowanie się w wiele posług kapłańskich i życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask w nowym miejscu posługi kapłańskiej. W przyszłą niedzielę będziemy witać nowych kapłanów w naszej Parafii.

 

 4.W sobotę 29 sierpnia, odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Spotkanie rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego.

 

 W tym tygodniu w liturgii Kościoła :

 

24.VIII – święto św. Bartłomieja - Apostoła

 

26.VIII- Uroczystość NMP Częstochowskiej/ Msze święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00/

 

27.VIII – św. Monikę (331-387), matkę i orędowniczkę nawrócenia św. Augustyna, patronka matek i wdów

 

28 .VIII – św. Augustyna (354-430), biskupa, Doktora Kościoła, filozof, chrześcijańskiego pisarza, teologa łaski,

 

29.VIII – św. Jana Chrzciciela w tajemnicy męczeńskiej śmierci.XX NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 16.08.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.  Zakończyła się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza. Uczestniczyli w niej tylko Kapłani pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka. Naszą grupę pielgrzymkową i parafię reprezentował nasz wikariusz Ks. Zenon Ptak- Bóg zapłać za ten trud pątniczy- dziękujemy również duchowym pielgrzymom i tym, którzy na Jasną Górę dojechali prywatnie, aby modlić się u Pani Jasnogórskie- Królowej Polski.

 

2.W sobotę o godzinie 11.00 kolejna grupa dzieci przystąpi do I Komunii Świętej. Spowiedź dla tych dzieci będzie w piątek o godzinie 17.00.

 

3.W minionym tygodniu opublikowaliśmy kolejne filmy na kanale internetowym organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego.

Aby w przestrzeni Internetu odnaleźć te materiały, wystarczy wejść na portal YouTube i wpisać “Olkusz” oraz nazwisko “Maciej Semla”, “Krzysztof Urbaniak” lub “Łukasz Mosur”.

Do materiałów można także dotrzeć z poziomu dowolnej przeglądarki, np. Google, wpisując “Olkusz organy” i przeglądając wyświetlające się materiały filmowe.”

 

4.Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone przed kościołem na pomoc dla Bejrutu- Bóg zapłać Caritas naszej Parafii za pomoc w tej zbiórce. Dziękujemy również za większe ofiary na tacę z racji III niedzieli miesiąca .

 

Trwają prace konserwatorskie przy  stallach spod chóru,  przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego, przy obrazie Ecce Homo z ołtarza Pana Jezusa Ukrzyżowanego, zakończyły się prace zabezpieczające przy Poliptyku Olkuskim oraz położona została nowa papa na budynku wikariatu.

 

5.W Liturgii tego tygodnia wspominamy:

  • 17 sierpnia – św. Jacka, prezbitera
  • 20 sierpnia – św. Bernarda, opata i doktora kościoła
  • 21 sierpnia – św. Piusa X, papieża
  • 22 sierpnia - NMP Królowej

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 9.08.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dziewiętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.  Rozpoczyna się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza. Uczestniczą tylko Kapłani pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka.

 

 Plan Pielgrzymki:
Msze św. będą transmitowane on-line na stronie www.pielgrzymka.sosnowiec.pl i pielgrzymkowym Facebooku
09.08 godz. 8.30 Msza św. na rozpoczęcie w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Skuchy
09.08 godz. 17.00 Msza św. w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i apel pielgrzymkowy przygotowany przez Zespół Te Deum

10.08 godz. godz. 17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Zbawiciela w Przegini i apel przygotowany przez Grupę Błękitną
11.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i apel przygotowany przez Grupę Biało - Niebieską

12.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie - Borach i apel przygotowany przez Grupę Złotą

13.08 godz. 14.00 Msza św. na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu

13.08 godz.17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej i apel przygotowany przez Grupę Czerwoną
Zapraszamy Pielgrzymów i Kapłanów do udziału w tych nabożeństwach. Intencje składane przez pielgrzymów uczestniczących duchowo będą polecane w czasie Mszy świętych i codziennych nabożeństw (różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia).
Intencje można składać wysyłając SMS na nr 571 927 837, mail:
pielgrzymka.sosnowiec@gmail.com lub poprzez księży Przewodników. Różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia będą transmitowane przez pielgrzymkowego Facebooka. Pielgrzym Duchowy powinien się zapisać (imię i nazwisko) u przewodnika swojej grupy pielgrzymkowej, aby otrzymać Przewodnik Pielgrzyma, gdzie są umieszczone codzienne modlitwy i konferencje. Zapisy do pielgrzymki duchowej przyjmujemy również w  zakrystii i kancelarii-przy zapisie można otrzymać wspomnianą gazetkę pielgrzyma.


2.W czwartek 13 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 18.00 będzie Nabożeństwo Fatimskie.

 

 3.W dniu 14 sierpnia Parafia św. Maksymiliana w Olkuszu będzie przeżywała święto swego patrona.

 

 4.W sobotę 15 sierpnia, obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 W katedrze sosnowieckiej – uroczystość odpustowa, a w naszym dekanacie parafia w Braciejówce również obchodzi odpust.

 W naszej bazylice porządek Mszy św. jak w niedzielę.

 

 Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.

 

 Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Maryję Bóg. 

W dniu 15 sierpnia wspominamy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

 Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu zapraszają 15 sierpnia 2020 r. na uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego.

Program uroczystości:

9.45 – Zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku w Olkuszu;

10.00 – Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. Św. Andrzeja Apostoła.;

11.15 – wystąpienie Starosty Olkuskiego; składanie kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego,godz. 12.00 Piknik Historyczny na płycie Rynku w Olkuszu;

- prezentacja wystawy „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920 r.”;

- prezentacja grupy rekonstrukcyjnej V Batalionu Strzelców Olkuskich;

- grochówka z kuchni polowej dla mieszkańców.

 

5.W minionym oraz w tym tygodniu opublikowaliśmy kolejne filmy na kanale internetowym organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego.

Aby w przestrzeni Internetu odnaleźć te materiały, wystarczy wejść na portal YouTube i wpisać “Olkusz” oraz nazwisko “Maciej Semla”, “Krzysztof Urbaniak” lub “Łukasz Mosur”.

Do materiałów można także dotrzeć z poziomu dowolnej przeglądarki, np. google, wpisując “Olkusz organy” i przeglądając wyświetlające się materiały filmowe.”

 

 


Przypomnienie

INFORMACJE NA CZAS EPIDEMII

 

 

 

Przypomnienie rozporządzenia Rady Ministrów :od 31 maja w miejscach kultu religijnego zniesione zostały ograniczenia ilości osób, uczestniczących we Mszy  św. 

 

Dalej jednak, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

 

W naszej bazylice Komunię Świętą udzielamy przez środek kościoła do ust, a drugi kapłan w kaplicy św. Anny udziela Komunię Świętą na rękę.

Gdy tylko jeden kapłan celebruje Mszę Świętą-najpierw w kaplicy św. Anny udzieli Komunię Świętą na rękę a następnie udzieli innym wiernym Komunię Świętą do ust. Bardzo prosimy przestrzegać tego ustalenia .


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 2.08.2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest 18 Niedziela zwykła w roku liturgicznym .Dzisiaj- 2 sierpnia również przypada odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny. Warunki odpustu: stan łaski uświecającej, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła i odmówienie modlitwy w intencjach ojca św./ Ojcze nasz.. i Wierzę w Boga/ oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.

 

2.Wszystkim, którzy w miesiącu sierpniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy ; Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

 3.Bóg zapłać wszystkim, którzy w poprzednią niedzielę ,z racji poświęcenia pojazdów, złożyli ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy- suma ofiar wyniosła 5545 zł.

 

 4.We wtorek  przypada wspomnienie św. Jana Marii Wianeya- patrona proboszczów.

 

W czwartek 6 sierpnia będzie  Święto Przemienienia Pańskiego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiona o łaskę przemieniania ku lepszemu w sprawach wiary, nadziei i miłości oraz o łaskę przemiany ku zdrowiu. Zapisy na  te intencje przyjmujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej.

Adorację Najświętszego Sakramentu w pierwszy czwartek o godz. 15 prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. Maranatha.

 

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30.

 

5.W sobotę w Sosnowieckiej Diecezji będzie święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej.

 

6.W niedzielę 09. sierpnia rozpoczyna się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza. Uczestniczą tylko Kapłani pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka

 

 Plan Pielgrzymki:
Msze św. będą transmitowane on-line na stronie www.pielgrzymka.sosnowiec.pl i pielgrzymkowym Facebooku
09.08 godz. 8.30 Msza św. na rozpoczęcie w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Skuchy
09.08 godz. 17.00 Msza św. w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i apel pielgrzymkowy przygotowany przez Zespół Te Deum

10.08 godz. godz. 17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Zbawiciela w Przegini i apel przygotowany przez Grupę Błękitną
11.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i apel przygotowany przez Grupę Biało - Niebieską

12.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie - Borach i apel przygotowany przez Grupę Złotą

13.08 godz. 14.00 Msza św. na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu

13.08 godz.17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej i apel przygotowany przez Grupę Czerwoną
Zapraszamy Pielgrzymów i Kapłanów do udziału w tych nabożeństwach. Intencje składane przez pielgrzymów uczestniczących duchowo będą polecane w czasie Mszy świętych i codziennych nabożeństw (różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia).
Intencje można składać wysyłając SMS na nr 571 927 837, mail:
pielgrzymka.sosnowiec@gmail.com lub poprzez księży Przewodników. Różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia będą transmitowane przez pielgrzymkowego Facebooka. Pielgrzym Duchowy powinien się zapisać (imię i nazwisko) u przewodnika swojej grupy pielgrzymkowej, aby otrzymać Przewodnik Pielgrzyma, gdzie są umieszczone codzienne modlitwy i konferencje. Zapisy do pielgrzymki duchowej przyjmujemy również w  zakrystii i kancelarii-przy zapisie można otrzymać wspomnianą gazetkę pielgrzyma.

 7.W dzisiejszą niedzielę po Mszy Świętej wieczornej będzie w naszej bazylice koncert organowy w wykonaniu Pana Krzysztofa Urbaniaka- zapraszamy.

 

8.Zmarli w miesiącu lipcu nasi Parafianie : ś p- Józefa WILK, Zdzisław GRZESIAK, Bożena PIENSCHKE, Teresa IZDEBSKA, Jan PAWLAK, Zdzisław i Barbara GAJOSIŃSCY, Ryszard BRODA,         Zdzisława ZEGARSKA, Andrzej SOKÓŁ, Barbara ZUB, Józef MĄCZKA, Natalia LUPA, Irena MŁYNARCZYK, Zygmunt TOMASIK, Beata Katarzyna SOBCZYK, Eleonora MĄCZKA, Emilia CURYŁO, Jarosław MADEJSKI, Irena MITUSIŃSKA.. .Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek….


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.