Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

13 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.06.2019 r. XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Rozpoczęliśmy wakacje. Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego

 

2.W najbliższą środę, 3 lipca, obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła, który jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

 

3.Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

 

4.Msze święte w dni powszednie w lipcu i sierpniu będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

5.Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.   ” Maranatha.”.

 

6.W I piątek lipca osoby odprawiające pierwsze piątki mogą przystąpić do spowiedzi przed każdą Mszą Świętą oraz od godziny16.00 do 18.30.

 

7.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca święte.

 

8.Pielgrzymka chorych na Jasna Górę będzie w najbliższą sobotę – osoby, które się zapisały na tę pielgrzymkę wyjeżdżają autokarem z parkingu koło Victorii o godzinie 6.30.

 

9.Wszystkim, którzy w miesiącu lipcu będą przeżywać swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.Zmarli Parafianie w miesiącu czerwcu : śp. :Krzysztof Kłapciński, Marianna Kościelniak, Jarosław Kocjan, Wiktor Kiełtyka, Anna Pyszkiewicz, Anna Szyguła, Michał Gądek, Urszula Dusza, Edward Piłka, Władysława Czerwińska, Marek Sciążko, Teresa Świętek, Wojciech Muchajer, Krystyna Godyń, Wanda Śmiłowska, Franciszka Halkiewicz, Nataniel Januszek,..Ojcze nasz,… ..Zdrowaś Mario….Wieczny odpoczynek…..


12 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.06.2019 r. XI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

 1. Dzisiaj jest 12 NIEDZIELA ZWYKŁA. Obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców o godz. 17.00. Zachęcamy do składania intencji w zakrystii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.
 2. Jutro Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela.
 3. Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.
 4. Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

       5.W piątek- Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- z racji tego święta jako uroczystości nie ma postu.

 1. W przyszłą sobotę uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą odprawione w bazylice o godzinie 7.00, 8.30., 10.00 i 18.00 a w Olewinie o godzinie 17.00.Taca jest przeznaczona na wsparcie działalności Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej. Jest to także dzień więzi modlitewnej z Papieżem Franciszkiem. Także w sobotę imieniny obchodzi Ksiądz Biskup Piotr Skucha- pamiętajmy o solenizancie w naszych modlitwach.
 2. Uczniowie zakończyli rok szkolny, zachęcamy do korzystania z sakramentu spowiedzi, aby pięknie z Bogiem rozpocząć i przeżywać czas wakacji. Wszystkim uczniom i dorosłym życzymy dobrych, bezpiecznych wakacji i urlopów.
 3. Już mamy księgę do zapisywania intencji mszalnych na 2020 r.

      9.Pielgrzymka chorych
          Zapraszamy do udziału w 54. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych na Jasną Górę, która odbędzie się 6 lipca, w święto patronalne Apostolstwa Chorych, Matki Bożej          Uzdrowienia Chorych. Pielgrzymkę tegoroczną poprowadzi Bp. Andrzej Przybylski. Rozpoczęcie pielgrzymki w bazylice jasnogórskiej o godz. 9.30, Eucharystia o 11.00, zakończenie ok. 16.30 . Zapisy przyjmujemy w kancelarii w czwartek i piątek.

 1. Zapisy na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja w dniu 14 lipca b r. przyjmuje Parafia Św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. o godzinie 7.00 i 18.00 , a w naszej Parafii zapisy w każdą niedzielę w biurze Radia Maryja.
 2. Stały konfesjonał w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

16.06.2019 r. UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

 1. Dzisiejsza niedziela jest niedzielą Trójcy Przenajświętszej. Z pokorą pochylamy się nad tą największa tajemnicą naszej wiary.
 2. Jutro w naszej diecezji uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, głównego Patrona diecezji.
 3. We wtorek, 18 czerwca, przypada 26 rocznica świeceń kapłańskich Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem.
 4. W środę zakończenie roku szkolnego. Serdecznie zapraszamy Dyrekcję, Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników, Rodziców, Dziadków a przede wszystkim Dzieci i Młodzież na Mszę św. o godz. 8.00.
 5. W najbliższy czwartek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła.

W Boże Ciało Msze św. o godz. 7.00, 8.30.00.. 10.00 i 13.00 i wieczorna o godzinie 17.00. Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z bazyliki po Mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami :Basztową, Szpitalną, Mickiewicza, Górniczą, Kościuszki, Augustiańską i zakończenie na Rynku. Ołtarze będą w tych samych miejscach jak w ubiegłym roku. Bardzo prosimy Parafian z następujących grup o przygotowanie ołtarzy dla Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie:

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 17.00 przed bazyliką. 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia. Znakiem wiary w obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba, przechodzącego ulicami miasta, niech będą udekorowane nasze domy. Zapraszamy do udziału w procesji asystę: dzieci, młodzież, pań i panów, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną, chóry parafialne, dzieci przedszkole i młodszych klas Szkoły Podstawowej do sypania kwiatków. Dzieci z klas III prosimy o przyjście na procesję w strojach od I Komunii Świętej . Spotkanie odpowiedzialnych za ołtarze będzie w środę o godzinie 18.30 przed bazyliką.

 1. Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.
 2. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców o godz. 17.00. Zachęcamy do składania intencji w zakrystii i kancelarii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.
 3. W dzisiejszą niedzielę-16 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się koncert organowy w naszej bazylice. W ramach koncertu wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, z klasy organów prof. Marcina Szelesta- serdecznie zapraszamy do wysłuchania pięknych utworów organowych. W programie przede wszystkim muzyka z terenów I Rzeczpospolitej.

       9. Dzisiejsza niedziela, jako 3 miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na kolejne prace konserwatorskie w naszej bazylice- Bóg zapłać ofiarodawcom.

      10. Już mamy księgę do zapisywania intencji mszalnych na 2020 r.

 1. Zapisy na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja w dniu 14 lipca b r. przyjmuje Parafia Św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. o godzinie 7.00 i 18.00 , a w naszej Parafii zapisy w każdą niedzielę w biurze Radia Maryja.

 


UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO

9.06.2019 r. UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest - uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny.

Jutro jest święto Najświętszej Maryi Panny(tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), - Matki Kościoła. Msze święte jutro będą odprawione o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 16.00 i 18.00, a Msza Święta w Olewinie będzie o godzinie 17.00. Obietnica zmartwychwstałego Chrystusa wypełniła się. Zebrani w Wieczerniku Apostołowie otrzymują Ducha Świętego, który po wniebowstąpieniu Chrystusa będzie strzegł Kościoła i prowadził go na spotkanie z Mistrzem na końcu dziejów. Od dnia Pięćdziesiątnicy Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo i głosi Dobrą Nowinę aż po krańce ziemi.

W czwartek 13 czerwca będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

 

2.W przyszłą niedzielę będzie uroczystość Najświętszej Trójcy, kończy się okres spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Zachęcamy tych, jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

 W Dekanacie olkuskim Parafia w Braciejówce obchodzi ODPUST.

 

3.W piątek przypada 49 rocznica święceń kapłańskich Księdza Biskupa Piotra Skuchy, a w miniony piątek Ksiądz Robert Żwirek obchodził swoje imieniny. Z tej racji Księdzu Biskupowi i Księdzu Robertowi życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa.

 

 4.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej  będzie spotkanie kręgu biblijnego - ostatnie przed wakacjami.

 

5.W minioną niedzielę przed bazyliką nasi Parafianie złożyli do puszek ofiary w wysokości 2320 zł. na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

6.Wczoraj o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej diakoni naszej diecezji przyjęli święcenia prezbiteratu. Wśród tych diakonów był nasz parafianin Karol Goc. Życzymy naszemu prymicjantowi wszelkich Bożych łask, opieki Matki Bożej i mocy Ducha Świętego w służbie Bogu w Kościele Świętym. Rodzicom i rodzinie Księdza Karola życzymy wszelkich łask Bożych. Uroczystą Mszę Świętą Prymicyjną kapłan Karol Goc odprawi w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13.00- bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Eucharystii .

 

7.Strefa mocy

Zapraszamy bardzo serdecznie na wspaniałe wydarzenie w Duchu Nowej Ewangelizacji, które odbędzie się w Gołaczewach już 14-15 czerwca 2019 (piątek i sobota)

Strefa Mocy to konferencje, świadectwa, Uwielbienie, Czas radosnego spotkania z Jezusową Ewangelią i doświadczenie w nowy sposób prawdy o ogromnej miłości Naszego Boga w Niebie do nas wszystkich - do swoich dzieci. Ekipa pod przewodnictwem Witka Wilka i Jego Żony Sylwii wraz z zespołem Full Power Spirit będzie dzieliła się radością przeżywania Ewangelii. W programie również liczne atrakcje – lody, kawa, ciasto, grill oraz DARMOWE ANIMACJE I DMUCHAŃCE DLA DZIECI.

Więcej informacji na Facebooku – Strefa Mocy Gołaczewy oraz plakatach.  ORGANIZATORZY: WSPÓLNOTY „U ŹRÓDŁA” I „DOMOWY KOŚCIÓŁ” ORAZ PROBOSZCZ PARAFI ŚW. MARII MAGDALENY W GOŁACZEWACH Ks. STANISŁAW GIBAŁA.


8.I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.

 

9.Marsz dla Życia i Rodziny

W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

10.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej

www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

11.W przyszłą niedzielę-16 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się koncert organowy w naszej bazylice W ramach koncertu wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, z klasy organów prof. Marcina Szelesta- serdecznie zapraszamy do wysłuchania pięknych utworów organowych. W programie przede wszystkim muzyka z terenów I Rzeczpospolitej.


UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

2.06.2019 r. VII NIEDZIELA WIELKANOCNA- WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

         Dzisiaj siódma Niedziela Wielkanocna - uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Święte

 1. Dzisiaj Święto Dziękczynienia, duchowe wotum wdzięczności za niepodległość i wolność. Okazja, aby podziękować tym wszystkim, od których otrzymujemy dobro. Przed bazyliką można złożyć do puszek ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 2. W sobotę o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej diakoni naszej diecezji przyjmą święcenia prezbiteratu. Wśród tych diakonów jest nasz parafianin Karol Goc.. Zachęcamy do gorliwej modlitwy dla wyproszenia łask Ducha Świętego tym, którzy dzisiaj rozpoczynają rekolekcje przed świeceniami kapłańskimi.
 3. Uroczystą Mszę Świętą Prymicyjną kapłan Karol Goc odprawi w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13.00- bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Eucharystii .
 4. W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek i piątek miesiąca. Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.” Maranatha.”
  Grupa ADORACYJNA , modląca się przy Jezusie Chrystusie w każdy czwartek tygodnia od godziny 19.00 do 20.00 zaprasza osoby, którym ta godzina wieczorna odpowiada, do cotygodniowej cichej adoracji.
 5. Osoby odprawiające pierwsze piątki miesiąca mogą przystąpić do spowiedzi w czasie Mszy Świętych rannych i od godziny 16.00.
 6. Miesiąc czerwiec jest poświęcony oddawaniu czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do kultywowania tradycyjnych form nabożeństwa. Szczególnie zachęcamy do śpiewania litanii oraz odnowienia praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, opartej na obietnicach przekazanych św. Małgorzacie Marii Alacoque.
 7. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.
 8. Marsz dla Życia i Rodziny

  W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.
  Program marszu przedstawia się następująco:
  od godz. 14.00 – wydawanie pakietów dla posiadaczy zaproszeń przed kościołem św. Floriana
  14.45 – koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele
  15.00 – wyjście i przemarsz przez dzielnicę Zagórze
  15.40 – wejście na Plac Papieski i udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu

       9..V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

       10..Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

           Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30 Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) .

 

.      11.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro po Mszy Świętej wieczornej.

 

 1. W przyszłą niedzielę będzie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
 2. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane w bazylice: w dni powszednie przed Mszą św.-czyli o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30. Wszystkim, którzy w miesiącu czerwcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny , jubileusze składamy najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Zmarli w miesiącu maju nasi Parafianie  ś p: Zofia Kania, Wojciech Włoch, Elżbieta Kaczmarczyk, Krystyna Kluczewska, Emilia Piątek, Jan Pogan, Wiesław Kubik, Halina Wójcicka, Stanisław Adamczyk, Maria Feliksik, Marianna Książek, Zbigniew Kurowski, Jerzy Wąs, Apolonia Grudzień, Małgorzata Sobieraj, Józef Kajda… Ojcze nasz,  Zdrowaś Mario,, ,Wieczny odpoczynek….


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

26.05.2019 r. VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest VI Niedzielę Wielkanocną i Dzień Matki. Módlmy się w intencji wszystkich matek, a szczególnie tych, które oczekują potomstwa. Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można jeszcze dokonać w zakrystii .

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w dzisiejszą niedzielę o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- włączmy się naszymi modlitwami w to dziękczynienie.

 

3.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

4. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach

 

5.Marsz dla Życia i Rodziny

 

W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

Program marszu przedstawia się następująco:

 

 14.00 – wydawanie pakietów dla posiadaczy zaproszeń przed kościołem św. Floriana
14.45 – koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele
15.00 – wyjście i przemarsz przez dzielnicę Zagórze
15.40 – wejście na Plac Papieski i udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu

 

6.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

7.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowuje się jeszcze SP Nr 5 - próby zgodnie z ustaleniami przygotowującego. Uczniowie ze SP nr 5 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

8.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) .

 

9.W poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim przypadają Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i Błogosławieństwo w Pracy na Roli. Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 7.00 pójdziemy w procesji ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wokół bazyliki. Osoby, które wybierają się na Mszę Święta w te dni na godzinie 8.00 prosimy o włączenie się już w procesję o godzinie 7.30.

 

10.W najbliższą sobotę 2 kleryków V roku naszego seminarium przyjmą święcenia diakonatu- módlmy się za nich i o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne.

 

11.W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

12.W I sobotę czerwca będziemy się modlić za przyczyną Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny- pamiętać będziemy również o dzieciach z racji Dnia Dziecka. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia cztery części różańca

 

13.Miesiąc czerwiec jest poświęcony Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane w bazylice: w dni powszednie przed Mszą św.-czyli o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30.


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

19.05.2019 r. V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest V Niedzielę Wielkanocną- po Mszy świętej wieczornej w ramach comiesięcznych koncertów organowych w naszej bazylice wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Katowicach- serdecznie zachęcamy do wysłuchania tego koncertu

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w najbliższą niedziele o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- zgromadźmy się licznie na tym kapłańskim modlitewnym dziękczynieniu.

 

3.W przyszłą niedzielę 26 maja jest Dzień Matki- Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można dokonać w zakrystii i kancelarii parafialnej.

 

4.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

5.. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.

 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

6.W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

7.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

8.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowują się jeszcze SP Nr 4 i SP nr 5- próby zgodnie z ustaleniami przygotowujących. Uczniowie ze SP nr 4 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

9.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00  

Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

  10.W sobotę 25 Maja  , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Początek spotkania  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego  Koronką do Miłosierdzia Bożego następnie : uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza i Msza Św.- spotkanie formacyjne ma charakter otwarty- zapraszamy chętnych.

 

11.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

 

Podgrabie ( z Mszą Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą)

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą)

 

11.W III niedzielę miesiąca składamy na tacę większe ofiary na dalsze prace konserwatorskie w naszej bazylice - Bóg zapłać ofiarodawcom.

 


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

12.05.2019 r. IV NIEDZIELA WIELKANICNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj, w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przeżywamy Światowy Dzień Modlitw o Powołania.  Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. - w parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu uroczystość odpustowa.

 

2.W dzisiejszą niedzielę obok naszej bazyliki jest okazja do wspomożenia, poprzez zakupy na kiermaszu , wykształcenia kleryków karmelitańskich w Burundii i Rwandzie- to są misje karmelitańskie- będzie można również złożyć ofiary na ten cel do puszki przed głównym wejściem do bazyliki.

 

3,Rozpoczynamy I etap prac konserwatorskich przy stallach z XV wieku oraz przy ołtarzu bocznym Przemienienia Pańskiego z I połowy wieku XVII. Prace prowadzone będą zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności dotyczących częściowego współfinansowania tych prac  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Zakończenie prac konserwatorskich planowane jest na rok 2021.Podjęcie prac konserwatorskich przy tych cennych zabytkach było konieczne z uwagi na bardzo zły ich stan. Nadal będziemy prosić o większą ofiarność  na ten cel w III niedzielę miesiąca.

 

4.Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Sanktuarium NMP Anielskiej Pani Dąbrowy i Matki Zagłębia w 51 rocznicę Koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej - 19 maja 2019 r. (niedziela). Uroczysta Suma z udziałem Mężczyzn i Młodzieży Męskiej godz. 12.00 Na Uroczystość zaprasza duszpasterzy i wiernych kustosz sanktuarium

 

5.Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej - ostatnia niedziela maja (26.05.2019r.) Diecezjalna grupa wyrusza z kościoła w Żychcicach o godz. 7:15.


6.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

7. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II - 16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Pomysł na rajd jest prosty, a zarazem spektakularny i świetnie łączący całą diecezję! W niedzielę, 16 czerwca, grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjadą m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Wszystkie trasy łączył będzie jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt będzie także miejscem startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters (czyt. Sols Hanters). O g. 15 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszą na Plac Papieski, gdzie o g. 16 rozpocznie się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.
Podczas rejestracji każdy uczestnik wpłaca 10 zł na rzecz sosnowieckiego Domu Matki i Dziecka Caritas, dokładając się do utrzymania tego pięknego żywego pomnika św. Jana Pawła II - wielkiego obrońcy życia i godności człowieka.

8.Próba dla klas III SP nr 4 będzie jutro o godzinie 18.30.   

 

9.Próba dla klas III SP nr 5 będzie środę o godzinie 18.30.   

                                   

10.Próba liturgiczna kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 13 maja o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa . Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, świadków, rodziców i całych rodzin będzie w piątek o godzinie 16.00 a uroczystość bierzmowania będzie w sobotę 18 maja o godzinie 11.00. Sakramentu bierzmowania udzieli Ksiądz Biskup  Grzegorz Kaszak.

 

11.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30, a spowiedź święta dla tych uczniów będzie w czwartek o godzinie 16.00.

 

12.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności:

 

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00      

                                                                   

13.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na wiosenną sesję rekolekcyjną w dniach 24-26 maja przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

14.Wspólnota Kol 3, 2-3 zaprasza młode małżeństwa na adorację Najświętszego Sakramentu w najbliższy piątek, 17 maja w kaplicy św. Jana. Rozpoczęcie o godzinie 19:00 krótką konferencją na temat małżeństwa, następnie adoracja w ciszy i wspólna modlitwa.

 

Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

Niedziela- 12 maja : godzina 14.30

 Stary Olkusz ( z Mszą Świętą)

Kamyk ( 2 ołtarze), ul. Czarnogórska, Mazaniec, Mazaniec Boczna( bez Mszy Świętej) oraz od godziny 16.00 ul. Sikorka( bez Mszy Świętej)

Wiśliczka ( z Mszą Świętą)- najpierw procesja do 4 ołtarzy- początek od strony Kosmolowa- około godziny 15.15 Msza Święta.

 

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

Podgrabie ( z Msza Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą).

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) i Czarny Las ( bez Mszy Świętej)

 

Zmarł ks. Leszek Kapela (l.62) -wikariusz parafii p w. NSPJ w Sułoszowej

Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, prezbiter Leszek,
którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem,
radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 


III NIEDZIELA WIELKANOCNA

5.05.2019 r. III NIEDZIELA WIELKANICNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.NABOŻEŃSTWA MAJOWE SĄ ODPRAWIANE W DNI POWSZEDNIE O GODZINIE 17.30 A W NIEDZIELE O GODZINIE 16.30.

 

2.W przyszłą niedzielę będzie obok naszej bazyliki okazja do wspomożenia, poprzez zakupy na kiermaszu , wykształcenia kleryków karmelitańskich w Burundii i Rwandzie- to są misje karmelitańskie- będzie można również złożyć ofiary na ten cel do puszki przed głównym wejściem do bazyliki.

 

3,Rozpoczynamy I etap prac konserwatorskich przy stallach z XV wieku oraz przy ołtarzu bocznym Przemienienia Pańskiego z I połowy wieku XVII. Prace prowadzone będą zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności dotyczących częściowego współfinansowania tych prac  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Zakończenie prac konserwatorskich planowane jest na rok 2021.Podjęcie prac konserwatorskich przy tych cennych zabytkach było konieczne z uwagi na bardzo zły ich stan. Nadal będziemy prosić o większą ofiarność  na ten cel w III niedzielę miesiąca.

 

Pragniemy przypomnieć , że w ostatnich latach  przeprowadzone zostały następujące prace konserwatorskie : renowacja muru przy ulicy Basztowej, konserwacja i zabezpieczenie kamiennych obramień  okiennych na dzwonnicy,  konserwacja Ołtarz Ukrzyżowania Pana Jezusa i malowideł ściennych w nawie południowej przedstawiających m.in. Modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu , renowacja fragmentu zabytkowego muru między plebanią a dzwonnicą oraz pełna konserwacja organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego wraz z prospektem i chórem muzycznym.. Wszystkie płatności dotyczące wymienionych prac konserwatorskich zostały w całości spłacone.

 

4.Próba dzieci klas III SP nr1 i  z Żurady będzie we wtorek o godzinie 18.30- spowiedź dla tych dzieci i ich rodziców będzie w piątek o godzinie 15.00 a Uroczystość I Komunii Świętej dla tej grupy dzieci będzie w sobotę o godzinie 11.00.  

 

Próba dla klas III SP nr 4 będzie jutro i w środę o godzinie 18.30.  

                                       

5.Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 6 maja, o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa a kolejna próba będzie jeszcze w czwartek o godzinie 16.00.

 

6.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30.

 

7.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności:

 

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

 

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

 

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00       

                                                                   

8.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem    ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy Św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św. Jana Pawła II.

 

9.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na wiosenną sesję rekolekcyjną w dniach 24-26 maja przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

10Wszystkim, którzy w miesiącu maju  obchodzą swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice składamy najlepsze życzenia –życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

11.Poświęcenie pól:

 

Niedziela -5 maja  : godzina 14.30

Żurada  

Sieniczno ( z Mszą Świętą),

Rabsztyn ( z Mszą Świętą) oraz godzina 16.00 –ul. 29 Listopada.

Niedziela- 12 maja : godzina 14.30

 Stary Olkusz ( z Mszą Świętą)

Kamyk ( 2 ołtarze), ul. Czarnogórska, Mazaniec, Mazaniec Boczna( bez Mszy Świętej) oraz od godziny 16.00 ul. Sikorka( bez Mszy Świętej)

Wiśliczka ( z Mszą Świętą)- najpierw procesja do 4 ołtarzy- początek od strony Kosmolowa- około godziny 15.15 Msza Święta.

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

Podgrabie ( z Msza Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą)

Niedziela- 26 maja: godzina 14.30

Bogucin Mały ( z Msza Świętą) i Czarny Las ( bez Mszy Świętej)

 

Zmarli w miesiącu kwietniu nasi Parafianie ś p. : Kazimierz Kasprzyk, Stanisław Noga, Stanisław Wójcik, Krzysztof Łękawski, Marian Karoń, Kazimiera Szlęzak, Danuta Kobyłecka, Barbara Wąs, Jagna Wójtowicz, Adam Trzcionkowski, Janusz Czeladzki, Wiesława Wadas, Krystyna Kasprzyk, Piotr Zgraja, Władysław Bigaj, Stanisława Trepka, Stanisław Gamrat, Stanisława Aleksiejew, Halina Dziedzic, Marek Pietraszewski, Jerzy Wałek, Stanisława Zych, Irena Wypasek, Bernadyna Wójcicka, Bronisław Murawski, Zygmunt Tracz, Stanisława Pawełczyk, Sabina Florek, Zofia Kania…. Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek …

                                                                                                                                                                                 

 


NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 28.04.2019

28.04.2019 r NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.W dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia do naszej bazyliki. Można zyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Udziela się też odpustu zupełnego osobom, które nie mogą opuścić swego mieszkania, jeśli wyrzekają się jakiegokolwiek grzechu i maja zamiar po zaistnieniu dogodnych warunków przystąpić do sakramentu pojednania i Komunii Świętej, odmówią przed wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga dodając wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego/ np. Jezu ufam Tobie/

 

2.Rozpoczyna się 70 Tydzień Miłosierdzia. Modlitwą  i darem materialnym wspieramy potrzebujących. Dlatego ofiary z dzisiejszej niedzieli są przeznaczone na Caritas, czyli dzieła miłosierdzia Kościoła.

 

3.W środę  rozpoczynamy Nabożeństwo Majowe-w dni powszednie  to nabożeństwo odprawiane będzie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30. Podtrzymujmy też piękny zwyczaj śpiewania w maju Litanii do Matki Bożej przy krzyżach i kapliczkach- jednocześnie bardzo serdecznie dziękujemy za stałą troskę o kapliczki i przydrożne krzyże na terenie naszej parafii.

 

4.Kancelaria parafialna w święta państwowe i kościelne jest nieczynna, czyli 1 i 3 maja kancelaria będzie zamknięta.

 

5.W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej będzie spotkanie Kręgu Biblijnego. 

 

6.W dniu 1 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika- modlić będziemy się za ludzi pracy.

 

7.W czwartek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag.

 

 Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.” Maranatha.”
Grupa ADORACYJNA , modląca się przy Jezusie Chrystusie w każdy czwartek tygodnia od godziny 19.00 do 20.00 zaprasza osoby, którym ta godzina wieczorna odpowiada, do cotygodniowej adoracji.

 

8..W piątek przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte będą według porządku niedzielnego. Msza Święta za Ojczyznę odprawiona będzie o godzinie 10.00.Osoby odprawiające pierwsze piątki miesiąca mogą przystąpić do spowiedzi przed każdą Msza Świętą. Z racji uroczystości nie obowiązuje post.

 

9.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca świętego. W sobotę 4 maja wspominamy św. Floriana – patrona strażaków.

 

10.W przyszłą niedzielę o godz. 10.00  będzie Msza Święta w intencji Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu , a po Mszy świętej uroczystości na Rynku Olkuskim.

Przyszła niedziela – trzecia niedziela Wielkanocy z ustanowienia Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny.

 

11.W poniedziałek o godzinie 18.30 będzie próba do I Komunii Świętej uczniów SP nr 4.a we wtorek o godzinie 18.30 próba dla uczniów ze szkół SP nr 1 i Żurada.

 

12..Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 6 maja, czyli następny poniedziałek o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa.

 

13.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30.

 

14.W Olewinie Msza Święta będzie odprawiona w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski o godzinie 9.00


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.