Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XV NIEDZIELA ZWYKLA 10.07.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1, Dzisiaj XV niedziela zwykła.

 

2.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny w dni powszednie od godziny 10.00 do 11.00.

 

3.W  dzisiejszą niedzielę -  10 lipca o godzinie 19.00 w naszej bazylice odbędzie się kolejny koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego- Organy Srebrnego Miasta 2022 pod patronatem Romana Piaśnika- Burmistrza miasta i Gminy Olkusz- zapraszamy .

 

Program: Niedziela 10.07.g.19.00- muzyka Półwyspu Iberyjskiego

Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa (Warszawa)- organy

Prelekcja II : wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka „ Andreas Nitrowski- serwitor Jana III Sobieskiego”

 

4.Od najbliższego wtorku już będzie można zamawiać intencje mszalne na rok 2023.

 

5.W środę - Dzień Fatimski. Zapraszamy na Mszę świętą o godz. 18.00, a po niej na pokutny różaniec fatimski i procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

 

6.W sobotę 16 lipca miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej: o godz. 17.00 konferencja na temat szkaplerza NMP (o. Rafał Prusko karmelita z Czernej) i Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. W spotkaniu mogą uczestniczyć również osoby, które jeszcze nie są w Rycerstwie Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy - ks. Robert opiekun olkuskiego oddziału RN.

 

7.W dzisiejszą niedzielę rozpoczniemy zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę do grupy biało czerwonej. Zapisy będą w każdą niedzielę po Mszach o 8.30, 10,00 i 11.30. Zapraszamy serdecznie, aby po pandemii, licznie wyruszyć na pielgrzymi szlak. 

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu:

 

11 VII – PONIEDZIAŁEK -  ŚWIĘTO ŚW. BENEDYKTA, OPATA - PATRONA EUROPY

12 VII - WTOREK – ŚW. BRUNONA BONIFACEGO Z KWERFURTU, BISKUPA I MĘCZENNIKA – WSPOMNIENIE

13 VII - ŚRODA - ŚW. PUSTELNIKÓW ANDRZEJA ŚWIERADA  I BENEDYKTA - WSPOMNIENIE

15 VII - PIĄTEK - ŚW. BONAWENTURY, BISKUPA i DOKTORA KOŚCIOŁA - WSPOMNIENIE


16 VII - SOBOTA - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z GÓRY KARMEL - WSPOMNIENIE

 

 


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

XIV NIEDZIELA ZWYKLA 3.07.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1. Dzisiaj XIV niedziela zwykła.

 

2.Zakończono konieczne prace przy mocowaniu dzwonów na dzwonnicy i prace związane z automatyką. Nasze parafialne dzwony otrzymały nowe belki zawieszające, nowe uchwyty, nowe ośrubowanie i nową automatykę ,wprowadzającą w ruch dzwony oraz nowe oprogramowanie czasu i godzin dzwonienia .Bóg zapłać za składane ofiary na te koniczne prace.

 

 

3. Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  są odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

4. Pielgrzymka chorych na Jasna Górę wyjeżdża z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.Jest już komplet uczestników.

 

5.Jest możliwość wyjazdu 10 lipca br. do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja . Z Olkusza zapisy w parafii św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. 7.00 i 18.00 u pani Stanisławy .Są jeszcze wolne miejsca. Telefon do pani Stanisławy- 662 960 244.

 

6.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny w dni powszednie ,przed południem ,od godziny 10.00 do 11.00.

 

7.W pierwszy czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich i za kapłanów .O godzinie 15.00 adorację prowadzi Wspólnota Maranatha .

 

 8.W tym tygodniu patronują nam:

W środę -bł. Maria Teresa Ledóchowska

W piątek – św. Jan z Dukli

 

9.Dzisiaj nasz wikariusz Ks. Tomasz Karaś obchodzi swoje imieniny- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Tomasza i wszelkiej pomyślności

 

10.W sobotę 9 lipca i niedzielę 10 lipca o godzinie 19.00 w naszej bazylice odbędą się koncerty w ramach Letniego Festiwalu Organowego- Organy Srebrnego Miasta 2022 pod patronatem Romana Piaśnika- Burmistrza miasta i Gminy Olkusz- zapraszamy na koncerty.

 

 

Sobota 9.07. g.19.00 – muzyka niemiecka

 Karol Szutka / Lubeka/–organy

- Prelekcja I; wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka ”Georg/Jerzy Nitrowski senior- założyciel organmistrzowskiej dynastii”

 

Niedziela 10.07.g.19.00- muzyka Półwyspu Iberyjskiego

Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa (Warszawa)- organy

-Prelekcja II : wykład autorski Krzysztofa Urbaniaka „ Andreas Nitrowski- serwitor Jana III Sobieskiego”

 

11.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę do grupy biało czerwonej. Zapisy będą w każdą niedzielę po Mszach o 8.30, 10,00 i 11.30. Zapraszamy serdecznie, aby po pandemii, licznie wyruszyć na pielgrzymi szlak. 

 

12.Zmarli w czerwcu Parafianie ś p. : Emilia MAGIEROWSKA, Janina SZCZEPANEK, Anna DZIURA, Zofia NANUŚ, Czesław KIEŁTYKA, Marian WĘGLARZ, Stefan KLUZA, Helena ROGÓŻ, Barbara WIŚNIEWSKA, Piotr ZĘBALA, Henryk KLUCZEWSKI, Adam GĄSIOR, Zofia KIEŁKOWICZ, Marian WIŚNIEWSKI, Jan FURMAN, Bronisław TOMSIA, Andrzej BIAŁAŚ, Janina SYGUŁA…. Ojcze nasz… Zdrowaś  Mario. ..Wieczny odpoczynek….

 

 

 

 

 

 

 


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XIII NIEDZIELA ZWYKLA 26.06.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1.Trwa X Światowe Spotkanie Rodzin pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Diecezjalne obchody Światowego Spotkania Rodzin dzisiaj w Katedrze w Sosnowcu podczas Mszy św. o godz. 12.00. Do udziału w Eucharystii w Katedrze zapraszamy zwłaszcza przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń o charyzmacie rodzinnym

 

2.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy na specjalny koncert - będzie w naszej bazylice zlot chórów diecezji sosnowieckiej. Od godz. 15-tej będą kolejno występować poszczególne chóry, około 16.15 wszystkie chóry zaśpiewają wspólnie 'Modlitwę o pokój' w intencji pokoju na Ukrainie, a o 16.30 na rynku wszyscy chórzyści zaśpiewają jednym głosem trzy pieśni patriotyczne. Zapraszamy serdecznie słuchaczy do licznego uczestnictwa w tym święcie muzyki chóralnej.

 

3.W piątek uczniowie zakończyli rok szkolny. Wszystkim uczniom i dorosłym życzymy dobrych, bezpiecznych wakacji i urlopów.

 

4.Jeszcze można się zapisywać w zakrystii na pielgrzymkę chorych w dniu 6 lipca na Jasna Górę. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

 

5.Jest możliwość wyjazdu 10 lipca br. do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja . Z Olkusza zapisy w parafii św. Maksymiliana codziennie po Mszy św. 7.00 i 18.00 u pani Stanisławy . Telefon do pani Stanisławy 662 960 244.

 

6.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

 

7.W poniedziałek -27 czerwca będzie spotkanie inaugurujące olkuski oddział Rycerstwa Niepokalanej.

Program spotkania:
* o godz. 16.30 w bazylice konferencję o idei rycerstwa wygłosi o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa,
* następnie udział w nabożeństwie do Najśw. Serca Pana Jezusa,
* o godz. 18.00 Msza święta z homilią o. Ryszarda,
* po Mszy świętej spotkanie w sali domu św. Jana Pawła II .Zapraszamy rycerki i rycerzy Niepokalanej na to spotkanie.

 

8.Poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy.

W dzisiejsza niedzielę -26. 06. 14.30- Rabsztyn z Mszą św. i 16.30 – Sieniczno z Mszą św.

Msze święte w dni powszednie od jutra przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 10.W środę  29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą o godzinie 6.30, 8.00, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i ks. Bp Piotrze Skusze / z racji imienin/’prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze. Kancelaria w środę nie będzie czynna.

 11.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. W piątek okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia. Msza święta za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu będzie o godzinie 7.00.W sobotę 2 lipca kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobota miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia to: stan łaski uświęcającej i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności

 

12.W przyszłą niedzielę o godz. 8.30 Msza święta w intencji Kół Żywego Różańca w naszej parafii.

 

13.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca lipca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

 14.W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek  28 czerwca – św. Ireneusz

-  w środę  29 czerwca – święci Apostołowie Piotr  i Paweł

– w sobotę 3 lipca – św. Tomasz Apostoł- tego dnia nasz wikariusz Ks. Tomasz Karaś będzie obchodził swoje imieniny- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Tomasza i wszelkiej pomyślności. Msza święta w intencji solenizanta będzie odprawiona w niedzielę o godzinie 7.00.


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

XII NIEDZIELA ZWYKLA 19.06.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

 

1.Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność na uroczystości Bożego Ciała. Wyrażamy wdzięczność tym, którzy przygotowali ołtarze, dziękujemy za dar kwiatów, dziękujemy całej asyście począwszy od najmłodszych skończywszy na dorosłych, dziękujemy za pomoc Policji, Straży Miejskiej, OSP- dziękujemy Panu Burmistrzowi Romanowi Paśnikowi za dar orkiestry i dziękujemy orkiestrze- wszystkim uczestnikom procesji – Bóg zapłać.

 

2.Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła jest w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

 

3W czwartek 24 czerwca  Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela i jednocześnie  Zakończenie Oktawy Bożego Ciała Msza świeta  na zakończenie oktawy będzie o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

4.W piątek- Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- z racji tego święta jako uroczystości nie ma postu.

 

5.W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

 

6.W dniu 23 obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny. Dla zmarłych ojców wypraszajmy wieczny pokój w królestwie Bożym. Msza św. za zmarłych ojców będzie odprawiona w najbliższą środę o godz. 18.00. Zachęcamy do składania intencji w kancelarii i zakrystii. Pięknie pamiętaliśmy o mamach tak samo pamiętajmy o ojcach.

 

8.W piątek uczniowie zakończą rok szkolny. O godzinie 8.00 będzie odprawiona Msza święta dziękczynna w ich intencji oraz ich rodzin i nauczycieli - zapraszamy. W środę o godzinie 17.30 będzie spowiedź dla uczniów. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, aby pięknie z Bogiem, rozpocząć i przeżywać czas wakacji. Wszystkim uczniom i dorosłym życzymy dobrych, bezpiecznych wakacji i urlopów.

 

9.W kolejne 2 niedziele można się zapisywać w zakrystii na pielgrzymkę chorych w dniu 6 lipca na Jasna Górę. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii 6 lipca o godzinie 8.00.

 

10.Caritas naszej parafii udziela pomocy żywnościowej mieszkającym w Olkuszu uchodźcom z Ukrainy- będziemy wdzięczni za składanie darów żywnościowych do kosza w naszej bazylice . Bóg zapłać.

 

11.Stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego jest czynny przed południem od godziny 10.00 do 11.00.

 

12.Dzisiejsza niedziela, jako 3 miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na kolejne prace w naszej parafii/ w bazylice konserwacja ołtarza św. Antoniego Padewskiego a w dzwonnicy prace naprawcze przy zawieszeniu dzwonów i automatyce- na czas napraw słyszymy dzwon z głośników/- Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

13.W dniach od 22 do 26 czerwca 2022 r. (środa-niedziela) odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Zakończy ono obchodzony w całym Kościele Rok Rodziny Amoris laetitia . Centralne uroczystości odbędą się w Rzymie i będzie w nich uczestniczyć wąska grupa reprezentantów Kościołów z różnych stron świata. Diecezjalne obchody Światowego Spotkania Rodzin odbędą się 26 czerwca 2022 roku w Katedrze w Sosnowcu podczas Mszy św. o godz. 12.00. Do udziału w Eucharystii w Katedrze zapraszamy zwłaszcza przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń o charyzmacie rodzinnym.

 

14.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego - na refleksję nt. księgi Dziejów Apostolskich zaprasza opiekun kręgu ks. Robert.

 

15.W przyszłą niedzielę 26 czerwca zapraszamy na specjalny koncert - będzie w naszej bazylice zlot chórów diecezji sosnowieckiej. Od godz. 15-00 będą kolejno występować poszczególne chóry, około 16.15 wszystkie chóry zaśpiewają wspólnie 'Modlitwę o pokój' w intencji pokoju na Ukrainie, a o 16.30 na rynku wszyscy chórzyści zaśpiewają jednym głosem trzy pieśni patriotyczne. Zapraszamy serdecznie słuchaczy do licznego uczestnictwa w tym święcie muzyki chóralnej.

 

16.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.

 

17.W ramach zmian personalnych w diecezji Ks, Zenon Ptak został posłany do pracy w Parafii św. Barbary w Sosnowcu, a w jego miejsce Ksiądz biskup przysyła do naszej parafii księdza Pawła Gielca. Faktyczne zmiany dokonają się po 26 sierpnia. Już dzisiaj Księdzu Zenonowi wyrażamy wielkie podziękowanie za 4 lata posługi kapłańskiej w naszej parafii i życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności w nowej parafii.

 

18.W poniedziałek 27 czerwca będzie spotkanie inaugurujące olkuski oddział Rycerstwa Niepokalanej. Program spotkania:
* o godz. 16.30 w bazylice konferencję o idei rycerstwa wygłosi o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa,
* następnie udział w nabożeństwie do Najśw. Serca Pana Jezusa,
* o godz. 18.00 Msza święta z homilią o. Ryszarda,
* po Mszy świętej spotkanie w sali domu sióstr.
Zapraszamy rycerki i rycerzy Niepokakanej na to spotkanie

 

19.Poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy.

W przyszła niedzielę -26. 06. 14.30- Rabsztyn z Mszą św. i 16.30 – Sieniczno z Mszą św.

 

 19.W dzisiejszą niedzielę -19 czerwca  parafia nasza rozpoczyna  Peregrynację Krzyża i relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela

16.00-Przywitanie na Rynku  -zapraszamy do procesji przywitania licznych wiernych.

Procesja do kościoła

16.30 - Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa

17.00- Msza św.

18.00- Droga Krzyżowa (Marana Tha i Emmanuel)

19.00 - I cześć różańca (prowadzi Żywy różaniec)

20.00- Msza św. z księżmi rodakami

21.00 -Apel i modlitwa uwielbienia (Kol 3,2-3) 

22.00- Zakończenie I dnia peregrynacji

 

Poniedziałek 20 czerwca

6.00 -II część różańca

6.30 - Msza św.

7.00-  Msza św.

7.30 –III część różańca

8.00-  Msza św.

8.30 - IVczęść  różańca

Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja indywidualna

11.30 Msza św.  o Krzyżu Świętym z kazaniem

Adoracja indywidualna

15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie Krzyża papieskiego

 


UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

UROCZYSTOŚĆ   Trójcy Przenajświętszej 12.06.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

 1.Dzisiejsza niedziela jest niedzielą Trójcy Przenajświętszej. Z pokorą pochylamy się nad tą największa tajemnicą naszej wiary.

 

2.W najbliższy czwartek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła.

W Boże Ciało Msze św .będą o godz.: 7.00, 8.30. 10.00 i 13.00 i wieczorna o godzinie 17.00. Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z bazyliki po Mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami :Basztową, Szpitalną, Mickiewicza, Górniczą, Kościuszki, Augustiańską i zakończenie na Rynku. Ołtarze będą w tych samych miejscach jak w latach poprzednich.. Bardzo prosimy Parafian z następujących grup o przygotowanie ołtarzy dla Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie:

 

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca. Margaretki.Oaza rodzin.

Ołtarz IV- Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność, Krąg biblijny.

 

 Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 17.00 przed bazyliką. 

 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia. Znakiem wiary w obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba, przechodzącego ulicami miasta, niech będą udekorowane nasze domy. Zapraszamy do udziału w procesji asystę: dzieci, młodzież, pań i panów, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną, chóry parafialne, dzieci przedszkole i młodszych klas Szkoły Podstawowej do sypania kwiatków. Dzieci z klas III prosimy o przyjście na procesję w strojach od I Komunii Świętej . Spotkanie odpowiedzialnych za ołtarze będzie w środę o godzinie 18.30 przed bazyliką.

 

Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.30.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane o po Mszy Świętej wieczornej.

 

 3.W dniu 17 czerwca - uroczystość św. Brata Alberta - głównego patrona diecezji. Tego dnia (w diecezji) nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. We wtorek (14.06) ks. biskup Piotr Skucha będzie przeżywał 52 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Wypraszajmy dla Jubilata potrzebnych łask, aby dobry Pan Bóg błogosławił na kolejne lata życia, obdarzał zdrowiem i opieką.

5. W sobotę, 18 czerwca, przypada 33 rocznica święceń kapłańskich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Dziękując za lata kapłańskiej i biskupiej posługi naszego Pasterza, módlmy się, aby dobry Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

6. W Boże Ciało o godzinie 18.00 nasz pan organista Maciej Semla zagra koncert organowy/jako laureat głównej tegorocznej artystycznej nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Pana Romana Piaśnika/- zapraszamy na koncert.

 

7. W dniu 27 czerwca, we Wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będzie w naszej bazylice spotkanie inaugurujące olkuski oddział Rycerstwa Niepokalanej. Spotkanie poprowadzi o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa, prezes krajowy RN. Mamy już ponad 60 osób wpisanych do księgi Rycerstwa. Kolejne osoby, które - poprzez akt oddania się Niepokalanej - chciałyby się stać rycerkami, rycerzami Niepokalanej i dołączyć do tej wspólnoty, prosimy o bezpośredni kontakt z opiekunem olkuskiego oddziału Rycerstwa ks. Robertem

 

8.Poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy.

 

 W DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ – 12.06. 14.30 – Czarny Las/ bez Mszy św./Podgrabie /z Mszą św/ 15.00- Bogucin Mały / z Mszą św./  16.00 –Parcze z Mszą św.

W NIEDZIELĘ  -26. 06. 14.30- Rabsztyn z Mszą św. i 16.30 – Sieniczno z Mszą św.

 

9.W przyszłą niedzielę 19 czerwca  parafia nasza będzie przeżywała Peregrynację Krzyża i relikwii św. Jana Pawła II.

 

Niedziela-19 czerwca

 

16.00 Przywitanie na Rynku  -zapraszamy do procesji przywitania licznych wiernych.

Procesja do kościoła

16.30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa

17.00 Msza św.

18.00 Droga Krzyżowa (Marana Tha i Emmanuel)

19.00  I cześć Różańca (prowadzi Żywy różaniec)

20.00 Msza św.z księżmi rodakami

21.00 Apel i modlitwa uwielbienia (Kol 3,2-3) 

22.00 zakończenie

 

Poniedziałek -20 czerwca

 

6.00 2 część różańca

6.30 Msza

7.00 Msza

7.30 3 część różańca

8.00 Msza

8.30 4 różańca

Wystawienie i Adoracja indywidualna

11.30 Msza św.  o Krzyżu Świętym z kazaniem

Adoracja indywidualna

15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie Krzyża papieskiego

 

10.W kolejne 2 niedziele można się zapisywać w zakrystii na pielgrzymkę chorych w dniu 6 lipca na Jasna Górę. Koszt wyjazdu 40 zł. Wyjazd z parkingu koło Victorii           6 lipca o godzinie 8.0

 

11.Caritas naszej parafii udziela pomocy żywnościowej mieszkającym w Olkuszu uchodźcom z Ukrainy- będziemy wdzięczni za składanie darów żywnościowych do kosza w naszej bazylice . Bóg zapłać.

 

12. Trwają konieczne prace przy mocowaniu dzwonów na dzwonnicy i prace zwiazane z automatyką.Na czas napraw,  załącza się dzwon z głośników.                                                               


ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

 

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA SWIĘTEGO  5.06.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1Wystraszonych, niepewnych Apostołów Duch Święty przemienia w odważnych głosicieli Dobrej Nowiny. Widzialnym znakiem Bożej obecności jest ogień. Na każdym z uczniów Jezusa spoczął jeden ognisty płomień. To znak różnorodności i jedności. Kościół zaczyna żyć dzięki tchnieniu Ducha. Dzisiaj nadal Duch Święty działa w Kościele. Buduje jedność, ożywia wiarę, zapala miłość.

 

2.W poniedzialek będziemy świętować dzień Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze święte zostaną odprawione o godz.6.30, 8.00 10.00, 16.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00 . Kancelaria parafialna będzie zamknięta.

 

3.. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert opiekun kręgu biblijnego zaprasza na spotkanie z księgą Dziejów Apostolskich.

 

4.Rycerstwo Niepokalanej to katolickie stowarzyszenie założone przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, wielkiego maryjnego apostoła i męczennika z Oświęcimia. Na całym świecie stowarzyszenie liczy ponad 4 miliony członków, w tym 2 miliony w Polsce. Celem Rycerstwa Niepokalanej jest: starać się o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, o zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.
W dniu 27 czerwca, we Wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będzie w naszej bazylice spotkanie inaugurujące olkuski odział Rycerstwa Niepokalanej. Spotkanie poprowadzi o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa, prezes krajowy RN. Mamy już ponad 60 osób wpisanych do księgi Rycerstwa. Kolejne osoby, które - poprzez akt oddania się Niepokalanej - chciałyby się stać rycerkami, rycerzami Niepokalanej i dołączyć do tej wspólnoty, prosimy o bezpośredni kontakt z opiekunem olkuskiego oddziału Rycerstwa ks. Robertem Żwirkiem, który udzieli wszelkich szczegółowych informacji.

 

5.W przyszłą niedzielę uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Odpust parafialny w Braciejówce.

6. Powracamy do pięknej tradycji poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy ludzkiej

 

W DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ –14.30 -Żurada z Msza św., Wisliczka z Msza św. Stary Olkusz z Msza św.ul.20 Straconych bez Mszy sw., godzina 16.00 – 29 Listopada, Leśna, Parkowa i Dworska – bez Mszy sw., 16.30 – Kamyk 2 oltarze,Mazaniec 1 oltarz, Czarnogorska- 1 oltarz i zakończenie bez Mszy sw.15.30- Sikorka bez Mszy sw., 15.00- Cegielniana i Wapienna bez Mszy św.

W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ – 12.06. 14.30 – Czarny Las/ bez Mszy sw./Podgrabie z /Msza sw/ 15.00- Bogucin Maly / z Msza św./  16.00 –Parcze z Mszą św.

 

7.W dniu 11 czerwca w sobotę ,odbędzie się comiesięczna Msza święta ministrancka o powołania kapłańskie i zakonne wraz z rozdaniem nagród ministrantom za całoroczną służbę przy ołtarzu. Początek mszy świętej o godz. 16.00 .

 

8.We wtorek ks. Robert Żwirek obchodzi dzień imienin- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

9.Rodzicom dzieci I komunijnych dziękujemy za ofiary w wysokości 5088 zł .na pomoc dzieciom w krajach misyjnych, a młodzieży bierzmowanej dziękujemy za ofiarę na Hospicjum w Sosnowcu i dar tronu na adorację pod monstrancję- Bóg zapłać.

 

10.Studia podyplomowe dla nauczycieli religii (od października 2022 roku)
Wydział Teologiczny UŚ planuje otwarcie kolejnej edycji Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych (SPTK) oraz Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej (SPKP). Słuchaczami studiów mogą zostać nauczyciele wszystkich przedmiotów szkolnych, posiadający wykształcenie magisterskie wraz z przygotowaniem pedagogicznym.

Absolwenci czterosemestralnych SPTK uzyskają kwalifikacje do nauczania religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach (z wyjątkiem specjalnych) zaś absolwenci dwusemestralnych SPKP do nauczania religii w przedszkolach (z wyjątkiem specjalnych). Studia zostaną uruchomione od października 2022 roku. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Wydziału Teologicznego UŚ (https://us.edu.pl/wydzial/wtl/studia-podyplomowe), w sekretariacie studiów u pani Ludmiły Lach-Bartlik (tel. 32 3569056) lub u kierownika studiów ks. dra hab. Romana Buchty, prof. UŚ (r.buchta@us.edu.pl; kom. 519 318 961). Informacje o studiach i rekrutacja internetowa na stronie UŚ: https://www.studiapodyplomowe.us.edu.pl/kwalifikacyjne-studia-podyplomowe-teologiczno-katechetyczne/

11.W liturgii Kościoła:w środę- św. Jadwigi Królowej, w czwartek- święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kaplana, a w  sobotę św. Barnaby- apostola..

12.Zmarli w maju parafianie : ś p. Urszula KERTH, Danuta FRONIK, Aleksandra ROGAL, Ryszard KABALAK, Marek TOMSIA, Cecylia GIL, Tadeusz KLUZA, Stanisława OLEJARCZYK, Henryk KWIATKOWSKI, Marianna STACHNIK, Adam ZUB, Mirosław SZCZUREK, Maria FLOREK, Andrzej GORCZYCA, Helena SPYRA, Małgorzata LEKSTON, Marianna BAGIŃSKA, Wacław KOCJAN…. Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…..


VII NIEDZIELA WIELKANOCNA-WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA-WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 29 .05.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

1.Wniebowstąpienie Pana Jezusa jest dopełnieniem tajemnicy Jego zmartwychwstania. Kierujemy dziś nasz wzrok w stronę domu Ojca, ku któremu wszyscy zmierzamy. Jezus pozostawił nam obietnicę, że przygotuje tam miejsce dla każdego, każdej z nas.

 

2.Dzisiaj  Parafia nasza będzie gościła Księdza Biskupa Piotra Skuchę w ramach wizytacji biskupiej- o godzinie 11.30 i 13.00. O godzinie 13.00 będzie udzielony sakrament bierzmowania uczniom klas VIII.

W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert opiekun kręgu biblijnego zaprasza na spotkanie z księgą Dziejów Apostolskich.

 

3.Trwamy w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

.

4.Szkola Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach 10-12 czerwca 2022 r. w Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu- bliższe informacje w gablocie.

 

5.Powracamy do pięknej tradycji poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy ludzkiej

5 czerwca – niedziela godzina 14.30 -Żurada z Msza św., Wisliczka z Msza św. Stary Olkusz z Msza św.ul.20 Straconych bez Mszy sw., godzina 16.00 – 29 Listopada, Leśna, Parkowa i Dworska – bez Mszy sw., 16.30 – Kamyk 2 oltarze,Mazaniec 1 oltarz, Czarnogorska- 1 oltarz i zakończenie bez Mszy sw.15.30- Sikorka bez Mszy sw., 15.00- Cegielniana i Wapienna bez Mszy św.

 

 

6.Wieczorem 4 czerwca na Placu Papieskim w Sosnowcu będziemy świętować jubileusz XXX-lecia powstania naszej diecezji. O godz. 17:00 na Placu Papieskim pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta upamiętniająca jednocześnie wizytę św. Jana Pawła II w Sosnowcu. Po Mszy świętej (o godz. 19:00) weźmiemy udział w widowisku Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk'.

 

7. WARUNKI PRZYJĘCIA DO DOSNOWIECKIEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO. Decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego winna być poprzedzona dłuższym namysłem, a dokonywać jej trzeba w atmosferze modlitwy.
Podstawą jest zawsze głęboka wiara i zaufanie do Boga..
Trzeba osobiście skontaktować się z Seminarium i złożyć wymagane dokumenty.
Egzamin wstępny odbędzie się w gmachu seminarium w Częstochowie w następujących terminach:9 lipca o godz. 10:00,10 września o godz. 10:00

8.Od  pierwszego czerwca rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe -W dni powszednie Nabożeństwo Majowe odprawiane będzie o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusowego. Kult ten powstał w Kościele w XVIII w., zatwierdzony przez papieża Klemensa XIII (1765) na prośbę biskupów polskich.
Mistycy średniowieczni szerzyli wśród wiernych nabożeństwo do Męki Pańskiej, a szczególnie do Ran Chrystusowych. Na rozwój kultu Serca Jezusowego wpływali asceci i mistycy.

 

9.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek ,pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 W I czwartek Kościół modli się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne o godzinie 15.00 adoracje i modlitwy w kaplicy Św. Jana Kantego poprowadzi wspólnota Maranatha.

W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa- spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

W najbliższą sobotę kolejna z cyklu 5-ciu pierwszych sobota miesiąca według prośby Matki Bożej Fatimskiej. Intencją jest wynagrodzenie i zadośćuczynienie składane Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa i zniewagi, jakich doznaje Niepokalana. Warunki wypełnienia zadośćuczynienia: stan łaski uświęcającej  i Komunia święta, odmówienie jednej części Różańca oraz 15 minut rozważania jednej z tajemnic różańcowych - takie rozważanie będzie na Mszy świętej o godz. 8.00. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności.

 

1 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka – wszystkim dzieciom naszej parafii życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki matki bożej, Aniołów Stróżowi wszelkiej pomyślności.

 

10. Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Apostolat Margaretka do udziału w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretek do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w sobotę 11 czerwca 2022 roku. Zapisy na pielgrzymkę przyjmuje ks. Tomasz Sroczyński z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu w zakrystii i w kancelarii parafialnej, do środy 7 czerwca.

 

11.Od poniedziałku będzie już możliwość spowiedzi św. w stałym konfesjonale w kaplicy św. Jana Kantego. Spowiedź będzie od godziny 10.00 do godziny 11.00.

 

11. Wszystkim, którzy w czerwcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

.12.. W sobotę 4 czerwca o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej w Sosnowcu diakoni naszej diecezji przyjmą święcenia prezbiteratu

 

 

 

 

 

     

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 22 .05.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

 

1.Za tydzień uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.


2.W poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim przypadają dni modlitw o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy na roli. Kościół pamięta także o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód i prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. W Polsce ta modlitwa nosi nazwę „Dni Krzyżowych”. Codziennie przed Mszą świętą o godz.7.30 będziemy się modlić, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych podczas procesji do krzyża misyjnego. Serdecznie zapraszamy.


2.. W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

.3.Wspólnota Emmanuel wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17-tej Msza święta w kaplicy św. Jana Kantego, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

 4.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących. W  sobotę 28 maja  I Komunia Święta uczniów III klas z SP 5 będzie o godzinie 11.00 .  .

 

5.Terminy spotkań dla kandydatów do Bierzmowania :

27 maja 19.00

Spowiedź 25 maja 16.00

 

6..W niedzielę 29 maja Parafia nasza będzie gościła Księdza Biskupa Piotra Skuchę w ramach wizytacji biskupiej- o godzinie 11.30 i 13.00. O godzinie 13.00 będzie udzielony sakrament bierzmowania uczniom klas VIII. Prosimy, aby osoby, które mają zwyczaj uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej właśnie o godzinie 13.00 w niedzielę bierzmowania wzięły  udział na Mszy świętej o innej godzinie. W czasie bierzmowania bazylikę wypełnią kandydaci do bierzmowania, świadkowie  - reszta miejsc dla rodzin bierzmowanych.

 

7.W Dniu matki 26 maja o godzinie 18.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza święta za zmarłe mamy- zapisy przyjmujemy w kancelarii i zakrystii.

 

8.Szkola Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na weekendowe rekolekcje, które odbędą się w dniach 10-12 czerwca 2022 r. w Parafii św. Maksymiliana w Olkuszu- bliższe informacje w gablocie.

 

9.Chcemy powrócić to pięknej tradycji poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy ludzkiej- osoby, które w latach poprzednich uzgadniały terminy tych modlitw, prosimy o kontakt w kancelarii parafialnej do środy włącznie.

 

10.Nasz parafianin Karol Chmiel wczoraj przyjął swiecenia diakonatu w kościele Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Diakonowi życzymy Bozego błogoslawienstwa, opieki Matki Bozej i polecamy go stałej opiece modlitewnej naszych parafian.

 

 


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

1.Koncert „Gramy dla Mamy”
Caritas Diecezji Sosnowieckiej po przerwie pandemicznej organizuje koncert „Gramy dla Mamy”, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.oo w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ulicy Wawel 2. Jest on połączony z aukcją charytatywną cennych podarków pozyskanych od znanych osób życia publicznego. Dochód z tego koncertu przeznaczony będzie na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Bilety - cegiełki o wartości 60.00 PLN oraz plakat koncertu do odbioru w sekretariacie Caritas ul. Korczaka 5 tel. 32/363 03 70.

 

2. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym 'Maranatha'  wraz z opiekunem ks. Tomaszem, zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po Mszy św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II

 

3.Szturm do nieba- modlitwa Nowenny Pompejańskiej w intencji : o nowe wylanie Ducha Świętego dla Polski- 27 dni część błagalna różańca i 27 dni część dziękczynna/ dziesiątka różańca codziennie/. Bardzo dziękujemy osobom, które włączyły się w tę modlitwę. Na zakończenie nowenny będzie odprawiona Msza święta w intencji podejmujących te formę modlitwy/ Msza święta- 5 czerwca 2022 r. o godzinie 10.00 w naszej bazylice. Opiekunem duchowym tej Nowenny Pompejańskiej jest Ks. Tomasz Karaś- opiekun wspólnoty Maranatha.

 

4.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących. W  sobotę 21 maja  I Komunia Święta uczniów III klas ze SP 4 będzie o godzinie 11.00 , a z Sieniczna o godzinie 13.00  .

 

5.Terminy spotkań dla kandydatów do Bierzmowania :

 

20 maja 19.00. 27 maja 19.00 Spowiedź 25 maja 16.00

 

6.W niedzielę 29 maja Parafia nasza będzie gościła Księdza Biskupa Piotra Skuchę w ramach wizytacji biskupiej- o godzinie 11.30 i 13.00. O godzinie 13.00 będzie udzielony sakrament bierzmowania uczniom klas VIII. Prosimy, aby osoby, które mają zwyczaj uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej właśnie o godzinie 13.00 w niedzielę bierzmowania wzięły  udział na Mszy świętej o innej godzinie. W czasie bierzmowania bazylikę wypełnią kandydaci do bierzmowania, świadkowie  - reszta miejsc dla rodzin bierzmowanych.

 

7.W 2024 roku I Komunie święte są planowane :

SP  1 i Żurada-4 maja 2024 r,

SP 4 i Sieniczno 18 maja 2024 r.

SP 5 – 25 maja 2024 r.

 

8.W Dniu matki 26 maja o godzinie 18.00 w naszej bazylice będzie odprawiona Msza święta za zmarłe mamy- zapisy przyjmujemy w kancelarii i zakrystii.

 

9.Jutro Kościół w Polsce obchodzi święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika- Patrona Polski.

 

10.Chcemy powrócić to pięknej tradycji poświęcenia pól i modlitwy o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy ludzkiej- osoby, które w latach poprzednich uzgadniały terminy tych modlitw, prosimy o kontakt w kancelarii parafialnej.

 

11.W najbliższą środę o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert w wykonaniu Wrocław Barogue Ensemble – program w gablocie – serdecznie zapraszamy.

 


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 8 .05.2022 r.

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu

 

1.Dzisiaj IV niedziela wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza- odpust w Parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu. Kościół rozpoczyna tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.

Jutro będziemy liturgicznie obchodzić uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika- głównego patrona Polski..

 W piątek wspomnienie NMP Fatimskiej- rozpoczynamy coroczne nabożeństwa fatimskie z procesją i modlitwą różańcową. - początek o godzinie 18.00.

W sobotę- święto św. Macieja Apostola- imieniny obchodzi nasz pan organista Maciej Semla- już dzisiaj życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i św.. Macieja oraz wszelkiej pomyślności.

 

2.Zakończyliśmy tydzień biblijny. Codziennie po Mszy św. wieczornej były czytane rozdziały Ewangelii wg św. Marka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w czytanie , słuchanie i rozważanie Bożego Słowa.

 

3.Nabożeństwa Majowe w dni powszednie odprawiane są o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 16.30- serdecznie zapraszamy- podtrzymujmy też piękny zwyczaj śpiewania Litanii Loretańskiej przy kapliczkach.

 

 4.Trwają przygotowania do I Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania Próby odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących. W  sobotę 21 maja  I Komunia Święta uczniów III klas ze SP 4 będzie o godzinie 11.00 , a z Sieniczna o godzinie 13.00  .

 

5.Terminy spotkań dla kandydatów do Bierzmowania :

 

13 maja 16.00, 20 maja 19.00. 27 maja 19.00 Spowiedź 25 maja 16.00

 

6.W niedzielę 29 maja Parafia nasza będzie gościła Księdza Biskupa Piotra Skuchę w ramach wizytacji biskupiej- o godzinie 11.30 i 13.00. O godzinie 13.00 będzie udzielony sakrament bierzmowania uczniom klas VIII. Prosimy, aby osoby, które mają zwyczaj uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej właśnie o godzinie 13.00 w niedzielę bierzmowania wzięły  udział na Mszy świętej o innej godzinie. W czasie bierzmowania bazylikę wypełnią kandydaci do bierzmowania, świadkowie  - reszta miejsc dla rodzin bierzmowanych.

 

7.W 2024 roku I Komunie święte są planowane :

SP  1 i Żurada-4 maja 2024 r,

SP 4 i Sieniczno 18 maja 2024 r.

SP 5 – 25 maja 2024 r.

 

8.Nauka przed chrztami świętymi będzie 9 maja o godzinie 18.30 w bazylice- zapraszamy rodziców i chrzestnych, również tych, którzy będą chrzestnymi w innych parafiach.

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.