Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia duszpasterskie 14.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj XI niedziela zwykła w roku liturgicznym. Oktawa Bożego Ciała jest odprawiana rano o godzinie 8.00, a wieczorem o godzinie 18.00. Po tych Mszach świętych jest Procesja Eucharystyczna. Dzisiaj procesja odbędzie się po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

2.W czwartek – Zakończenie oktawy Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja . Precesja Eucharystyczna wyruszy wewnątrz bazyliki z kaplicy św. Anny- zatrzymamy się w bocznej nawie kolejno przy 2 ołtarzach, następnie procesja wyjdzie z bazyliki i dokona jedno obejście wokół świątyni. Po powrocie wejście w bazylice w boczną nawę i zatrzymanie procesji przy trzecim i dalej czwartym ołtarzu . Zapraszamy do udziału Parafian , prosimy również asystę, służbę liturgiczną ołtarza i dzieci sypiące kwiatki. Na zakończenie precesji nastąpi poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci.

 

3.W środę 17.06.2020 - uroczystość św. Brata Alberta - głównego patrona diecezji.

 

4.W piątek 19.06.2020 uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.. Nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to również Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

 

5.Dzisiaj ksiądz Biskup Piotr Skucha obchodzi 50 rocznicę święceń kapłańskich. Spotkajmy się wszyscy na wspólnym świętowaniu podczas uroczystych obchodów Jubileuszu Księdza Biskupa w sosnowieckiej Katedrze, w sobotę 27 czerwca o godzinie 10:00. Będzie to również okazja do świętowania przypadających wtedy urodzin oraz zbliżających się imienin ks. Biskupa Piotra. Przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych, serdecznie zapraszamy wszystkich diecezjan do wspólnej modlitwy.

Pamiętajmy również w modlitwie o ks. Biskupie Grzegorzu który swoją 31 rocznicę święceń obchodzi w czwartek 18 czerwca.

 

6.Nasz Ksiądz Wikariusz Jacek Piwowarski w dzisiejszą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 13.00 będzie dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa. Wspierajmy naszą modlitwą srebrnego jubilata.

 

7.Spowiedź w naszej bazylice jest w czasie każdej Mszy Świętej w kaplicy Loretańskiej/ boczna nawa za kratą/

 

8.Spowiedźż dla dzieci, które przystąpią do I Komunii świętej będzie w piątek o godzinie 16.00. Pierwsza Komunia święta dla tych uczniów będzie w sobotę o godzinie 11.00 i 12.30.W tych godzinach przyjmą I Komunię Świętą dzieci z SP Nr 5, których rodzice wyrazili takie pragnienie.  W niedzielę  21 czerwca Przyjmą I Komunię Świętą dzieci z Sieniczna i 2 dzieci z SP Nr 1. Spowiedź święta dla tych uczniów będzie w piątek o godzinie 17.00..

 

9.Młodzież klas VIII naszej parafii przystąpi do bierzmowania w dniu 21 czerwca/w najbliższą niedzielę/ o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne i próba dla tej młodzieży będzie w poniedziałek-15 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania będzie w sobotę o godzinie 15.30.Przypominamy o obowiązku zachowania wszystkich przepisów sanitarnych/ w kościele obowiązują maski/Z racji  czasu pandemii   koronawirusa, w czasie bierzmowania w bazylice będą mogli być tylko bierzmowani i świadkowie. Wokół świątyni będą włączone głośniki-  zgromadzeni tam uczestnicy liturgii bierzmowania będą mogli w pełni brać udział w tej uroczystości.

 

10.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

11.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej..

 

12.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..

 

13.Organizowany jest wyjazd do Częstochowy na spotkanie Rodziny Radia Maryja w sobotę 11 lipca br. Zapisy w parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego u Pani Stanisławy w dni powszednie po Mszy Świętej o godz. 7.00 lub telefonicznie: 662 960 244. Przy zapisie podajemy pesel do ubezpieczenia i dokonujemy przedpłaty w wysokości 25 zł.

 

 


NIEDZIELA NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

Ogłoszenia duszpasterskie 7.06.2020 r.

 

1.Dzisiaj Uroczystość Najświętszej Trójcy. Kończy się czas Komunii Świętej wielkanocnej.

 

2.W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po zapoznaniu się z ważnymi zaleceniami i sugestiami Kurii Diecezjalnej tegoroczne Boże Ciało będziemy przeżywać trochę w innej formie niż zawsze. Po każdej Mszy Świętej w bazylice będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja w bazylice do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu będzie odczytana Ewangelia tak, jak w czasie tradycyjnej procesji i zostaną odmówione przewidziane modlitwy. Główna procesja z asystą odbędzie się po Mszy świętej odprawianej o godzinie 10.00.Na tej procesji, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu precesja wyruszy wewnątrz bazyliki z kaplicy św. Anny- zatrzymamy się w bocznej nawie kolejno przy 2 ołtarzach, następnie procesja wyjdzie z bazyliki i dokona jedno obejście wokół świątyni. Po powrocie wejście w bazylice w boczną nawę i zatrzymanie procesji przy trzecim i dalej czwartym ołtarzu . Na zakończenie procesji odśpiewamy hymn Ciebie Boga wysławiamy.

 

3.W przyszłą niedzielę jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Pamiętajmy w swoich modlitwach o jubilacie.

 

4.Nasz Ksiadz Wikariusz Jacek Piwowarski w najbliższą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 13.00 będzie dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa. Wspierajmy naszą modlitwą srebrnego jubilata.

 

5.Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odprawiane w dni powszednie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30.

 

6.Spowiedź w naszej bazylice jest w czasie każdej Mszy Świętej.

 

7.Młodzież klas VIII naszej parafii, która rozpoczęła we wrześniu przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, będzie mogła przeżywać to wydarzenie w dniu 21 czerwca o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne dla tej młodzieży będzie w poniedziałek-8 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice, jako naturalni i pierwsi wychowawcy.

 

8.Przypomnienie:. Powstała oddolna inicjatywa, aby utworzyć róże Nowenny Pompejańskiej/ jedna dziesiątka różańca- ta sama przez 54 dni w jednej z wybranych intencji. Po wyjściu z bazyliki można jeszcze się zapisać lub zabrać listę. Modlitwa tej nowenny rozpoczęła się 31 maja. W intencji odmawiających Nowennę Pompejańską 26 lipca o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta .

 

9.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w najbliższy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej- na spotkanie zaprasza Ks. Robert, który dzisiaj obchodzi swoje urodziny i imieniny. Z tej racji życzymy Księdzu solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

10.W kancelarii  i zakrystii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r..


UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

Ogłoszenia duszpasterskie 31.05.2020 r.

 

1.Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wczoraj w katedrze sosnowieckiej 2 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie- pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

2.W poniedziałek święto NMP Matki Kościoła.Msze Święte  będą odprawione w bazylice o godzinie : 7.00,  8.30, 10.00, 16.00 i 18.00.Jest to także Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności- tego samego życzymy wszystkim, którzy w miesiącu czerwcu obchodzić będą swoje urodziny, imieniny lub inne uroczystości.

 

3.Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odprawiane w dni powszednie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

 

W I czwartek Kościół modli sie o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów.

 

W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa-spowiedź będzie w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 do 18.30.Miejscem spowiedzi będzie w bazylice Kaplica Loretańska, zakrystia i salka katechetyczna w Domu Św. Jana Pawła II/ tzw. Dom sióstr/. Komunia święta będzie udzielana co 15 minut. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Świętej -kończy się okres spowiedzi wielkanocnej- zachęcamy do spełnienia tego obowiązku.

 

W I sobotę miesiąca otrzymuje szczególną cześć Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny-w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a w godzinach rannych kapłani odwiedzają zgłoszonych chorych w domach niosąc im posługę sakramentalną.

 

5.Młodzież klas VIII , która rozpoczęła we wrześniu przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, będzie mogła przeżywać to wydarzenie w dniu 21 czerwca o godzinie 18.00- szafarzem sakramentu bierzmowania będzie Ksiądz Biskup Piotr Skucha. Najbliższe spotkanie modlitewne dla tej młodzieży będzie w czwartek -4 czerwca o godzinie 18.00 w naszej bazylice. Decyzję o przystąpieniu do bierzmowania swoich dzieci podejmują rodzice jako naturalni i pierwsi wychowawcy.

 

6.Powstała oddolna inicjatywa, aby utworzyć róże Nowenny Pompejańskiej/ jedna dziesiątka różańca- ta sama przez 54 dni w jednej z wybranych intencji. Po wyjściu z bazyliki już można się zapisać lub zabrać listę. Modlitwa tej nowenny rozpocznie się 31 maja. Po zakończeniu Nowenny Pompejańskiej 26 lipca o godzinie 10.00 będzie odprawiona Msza Święta  w intencji osób , które włączyły się w tę modlitwę

 

7. 11. Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Anielskiej Pani do Dąbrowy Górniczej. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2020 r. (sobota). W programie m.in.: Godz. 10.00 – Nabożeństwo różańcowe; Godz. 11.00 – Msza św.

 

8..W kancelarii jest do nabycia „Andrzejowym Szlakiem” – wydanie zawiera kronikę wydarzeń w naszej Parafii w roku 2019 i styczeń, luty 2020 r. Bardzo dziękuję Panu Tomaszowi Wilczyńskiemu za całościową redakcję tego pisma.

 

9.Zmarli w miesiącu maju : Diecezja : w 83 roku życia i 60 roku kapłaństwa śp.ks. prał. Tadeusz Kamiński emerytowany, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, od 2012 roku na emeryturze-mieszkał w Domu księży św. Józefa w Będzinie.

Parafia:
ś p. Małgorzata MICOREK, Donat MAKAROWSKI, Zdzisław BRYZIK, Sławomir BUGAJ, Teresa PABISEK, Wacław NOGA, Józef KAROŃ, Witold PIĄTEK, Aleksandra WĄS, Wiesława CZARNOTA, Danuta WYPASEK, Genowefa TRACZ, Halina KEMONA, Anna DUDZIK , Anna TRZECIAK ..Ojcze nasz ….Zdrowaś Mario… .Wieczny odpoczynek…..
Dekret Biskupa Sosnowieckiego


1 W Diecezji Sosnowieckiej nadal obowiązuje ogólna dyspensa, udzielona 25 marca 2020 roku przez Biskupa Sosnowieckiego wszystkim wiernym Diecezji Sosnowieckiej oraz przebywającym na jej terenie, od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele oraz w święta nakazane.

2. Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego dotyczącego  niektórych aspektów duszpasterstwa w Diecezji Sosnowieckiej po 29 maja 2020 roku:

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dotyczącym min. zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, dotychczasowe akty prawne biskupa sosnowieckiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele lub kaplicy (budynkach kultu):
- Zostały niesione limity osób w budynkach kultu. Wynika to z zapisu § 15. ust. 8 Rozporządzenia:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
- Podczas sprawowania w kościele Mszy Świętej i innych nabożeństw, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem sprawującego kult religijny) oraz dezynfekcji powierzchni.
- Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.
- Wszyscy uczestnicy liturgii sprawowanej w kościele lub kaplicy, za wyjątkiem „sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania” (por. § 18. ust. 3. p. 8 Rozporządzenia) mają obowiązek zakrywania twarzy. Wynika to z zapisu §18. ust. 1 Rozporządzenia:
„Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa (…)”.

Sakrament pokuty i pojednania:
- Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.
W trakcie spowiedzi należy ściśle przestrzegać zasad sanitarnych obowiązujących w kościele (zasłonięte usta, dezynfekcja konfesjonału, jeśli możliwe spowiedź w osobnym pomieszczeniu itp.).

Sakrament bierzmowania i wizytacje kanoniczne:
- Z dniem 1 czerwca 2020 roku przywracamy udzielanie sakramentu bierzmowania oraz wizytacje kanoniczne.
- Obowiązuje tutaj nadal Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego dotyczące wytycznych sanitarno-liturgicznych odnośnie do udzielania sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzania wizytacji kanonicznej z dnia 15 maja 2020 roku, z uwzględnieniem zaktualizowanych wskazań sanitarno – epidemiologicznych i rozporządzeń władz państwowych.

Pierwsza Komunia Święta:
W związku nowym Rozporządzeniem, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć nowe daty uroczystości.

Zgromadzenia religijne poza kościołami (budynkami kultu):
- Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Należy jednak stosować się do obowiązujących zasad wynikających z Rozporządzenia, w tym normę, że w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób. Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 1 Rozporządzenia:
„Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób.
2. Uczestnicy zgromadzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, zgodnie z przepisami § 18 ust. 1”.
- Księża (kapłani odpowiedzialni za organizowanie zgromadzenia religijnego) zobowiązani są do poinformowania uczestników zgromadzenia o obowiązujących w czasie zgromadzenia zasadach: zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.  Wynika to z zapisu zawartego w § 15. ust. 5:
'Organizator zgromadzenia obowiązany jest poinformować uczestników zgromadzenia o zasadach udziału w zgromadzeniu, wynikających z ust. 1 i 2 oraz o treści opinii, o której mowa w ust'.
- Procesję Bożego Ciała organizujemy wokół kościoła z czterema ołtarzami i błogosławieństwami. Dlatego tam gdzie to jest możliwe budujemy tradycyjne cztery ołtarze.
- Roztropnym będzie, by w Boże Ciało procesja wokół kościoła organizowana była po każdej czy też po kilku mszach świętych.
- Tam gdzie nie jest możliwym zorganizować procesję wokół kościoła, albo istnieje realna obawa naruszenia prawa o uczestniczeniu 150 osób w zgromadzeniu poza budynkami kultu, można ją zorganizować wewnątrz świątyni.

Duszpasterstwo grup:
- Przywracamy spotkania formacyjne grup i stowarzyszeń działających przy parafiach. W świetle § 15, ust. 8 Rozporządzenia:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
- Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.
- Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.
- Roztropności duszpasterzy zostawiamy kwestię odwiedzin chorych i osób starszych, kiedy one lub ich bliscy wyraźnie wyrażą takie życzenie.
- W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego Rozporządzenia, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego


VII NIEDZIELA WIELKANOCNA- UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

Ogłoszenia duszpasterskie 24.05.2020 r.

 

1.Dzisiaj jest VII niedziela wielkanocna-Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

2.W sobotę o godzinie 10.00 w katedrze sosnowieckiej 2 diakonów przyjmie święcenia kapłańskie.

 

3.We wtorek przypada Dzień Matki- o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta za zmarłe mamy. Zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii. Już dzisiaj, wszystkim matkom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

4.Spowiedź w naszej bazylice jest w czasie każdej Mszy Świętej- miejscem sprawowania sakramentu pokuty jest przedsionek głównego wejścia do bazyliki- / wchodzimy od wewnątrz bazyliki/.

 

5.Powstała oddolna inicjatywa, aby utworzyć róże Nowenny Pompejańskiej/ jedna dziesiątka różańca- ta sama przez 54 dni w jednej z wybranych intencji/. Po wyjściu z bazyliki już można się zapisać lub zabrać listę. Modlitwa tej nowenny rozpocznie się 31 maja. Po zakończeniu Nowenny Pompejańskiej będzie odprawiona Msza Święta  w intencji osób , które włączyły się w tę modlitwę.


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ogłoszenia duszpasterskie 17.05.2020 r

 

1.W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują w poniedziałek 18 maja br. o godzinie 18:00 widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka.

 

2.Na rynku olkuskim jest piękna wystawa o Św. Janie Pawle II- warto się z nią zapoznać. Bóg zapłać organizatorom.

 

3.Spowiedź święta w naszej bazylice jest sprawowana codziennie w czasie Mszy Świętych. Ten Sakrament Pokuty jest sprawowany w przedsionku głównego wejścia do bazyliki./ wejście od środka bazyliki/.

 

4, W naszej bazylice trwają prace konserwatorskie:

 

I.Ołtarza bocznego p w. Przemienienia Pańskiego- na te prace Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków udzielił dotacji w wysokości 60.000 –zł.,

 

II.Prace ratunkowe i interwencyjne przy poliptyku olkuskim- na te prace Marszałek Województwa Małopolskiego udzielił dotacji w wysokości 30.000- zł.

 

III.Kompleksowa konserwacja obrazu Ecce Homo wraz z srebrnymi blachami i ramą- na te prace Marszałek Województwa Małopolskiego udzielił dotacji w wysokości 15.000- zł. Do tych sum resztę koniecznych kosztów dodaje nasza parafia.

 

IV.Trwa również kontynuacja prac konserwatorskich przy stallach spod chóru- na ten temat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku nie przydzieliło dotacji- kontynuacja prac będzie prowadzona finansami parafialnymi.

 

5.Do odwołania obowiązuje zakaz odprawiania Mszy św. poza świątyniami (tzw. polowych). Dlatego nie można już rozpocząć odprawiania Mszy świętych przy kapliczce w Olewinie. Intencje tam zamówione, będą odprawiane w bazylice w niedziele o godzinie 8.30.

 

6.Nabozeństwo Majowe jest odprawiane w tygodniu o godzinie 17.30, a w niedzielę o godzinie 16.30.

 

 7.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które obowiązuje od 17 maja 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 10 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 91 osób.

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 91 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 10 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości zgodnie z powszechnymi przepisami.

 

8.Msza Święta zbiorowa za zmarłe matki będzie odprawiona 26 maja o godzinie 18.00- zapisy tych intencji będą w zakrystii i kancelarii parafialnej.

 

9.W poniedziałek, wtorek i środę przypadają dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo w pracy na roli. W bazylice po Mszy świętej o godzinie 8.00 będzie wewnętrzna procesja błagalna o urodzaje.

 

10.W przyszłą niedzielę Kościół będzie obchodził Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

 


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ogłoszenia duszpasterskie 10.05.2020 r .

 

1.Spowiedź święta w naszej bazylice jest sprawowana codziennie w czasie Mszy Świętych. Ten Sakrament Pokuty jest sprawowany w przedsionku głównego wejścia do bazyliki.

/ wejście od środka bazyliki/.

 

2.Do odwołania obowiązuje zakaz odprawiania Mszy św. poza świątyniami (tzw. polowych). Dlatego nie można już rozpocząć odprawiana Mszy świętych przy kapliczce w Olewinie. Intencje tam zamówione będą odprawiane w bazylice w niedziele o godzinie 8.30.

 

3.Nabozeństwo Majowe jest odprawiane w tygodniu o godzinie 17.30, a w niedzielę o godzinie 16.30.

 

4.W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II.

 

5.W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Nasz pan organista będzie obchodził swoje imieniny; życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wsparcia swojego patrona Św. Macieja.

 

6.W sobotę, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki, stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

.

 


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ogłoszenia duszpasterskie 3.05.2020 r.

 

1./ Przypomnienie/ W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które weszło w życie 20 kwietnia 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości zgodnie z powszechnymi przepisami.

 

2.Od 16 kwietnia b.r., osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

 

3.Spowiedź święta odbywa się w przedsionku głównego wejścia do bazyliki./ wejście od środka bazyliki./

Kardynał Sarah ostatnio przypomniał, że w Kościele nadal obowiązuje zasada, że wierny ma wolność wyboru w sposobie przyjmowania Komunii na rękę bądź do ust.W naszej bazylice jeden kapłan udziela Komunii Świętej w głównej nawie dla osób przyjmujących Eucharystię do ust, a kapłan drugi udziela Komunii Świętej w kaplicy św. Anny dla osób pragnacych przyjąć Eucharystie na rękę.

 

4.Do odwołania obowiązuje zakaz odprawiania Mszy św. poza świątyniami (tzw. polowych). W obecnym stanie prawnym do tego rodzaju nabożeństw nie można zastosować przelicznika 1 osoba/15m2 powierzchni, gdyż odnosi się on jedynie do celebracji sprawowanych w budynkach. Z tego względu trzeba uznać, że organizowanie Mszy św. „polowych” zostało w ogóle zakazane. Jedynym wyjątkiem jest tu sprawowanie liturgii Eucharystii na cmentarzu, w ramach pogrzebu. Wówczas może w niej uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Dlatego nie można już rozpocząć odprawiana Mszy świętych przy kapliczce w Olewinie. Intencje tam zamówione będą odprawiane w bazylice w niedziele o godzinie 8.30.

 

5.Nabozeństwo Majowe będzie odprawiane w tygodniu o godzinie 17.30, a w niedzielę o godzinie 16.30.

 

6.Dzisiejsza niedzielą rozpoczyna się tydzień modlitw  o powołania kapłańskie  i zakonne.

 

7.We wtorek Siostra Irena obchodzi swoje imieniny-życzymy solenizantce Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich łask.

 

8.Wszystkim, którzy w miesiącu maju będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne wydarzenia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

7.W poniedziałek- wspomnienie św. Floriana- patrona strażaków. Wszystkim, którzy pełnią tą zaszczytną służbę wobec społeczeństwa życzymy szczególnej opieki swego patrona.

 

8.W piątek przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika- głównego patrona Polski. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

9.Zmarli: w Diecezji Kieleckiej Ks .prob. Stanisław Kruszyński- wikariusz w naszej Parafii w latach 1964-1967- pochowany w Kielcach – Msza święta za zmarłego kapłana będzie odprawiona 10 maja o godzinie 13.00 w naszej bazylice. Zmarli Parafianie w ostatnim czasie :Ś p: Ludwik Libura,Danuta KALIŚ, Sabina ŁYDKA, Ryszard WERYS, Stefania MĄCZKA, Marianna KOWAL, Tadeusz CURYŁO, Jan CZERWONKA, Zofia BANASIŃSKA, Andrzej WĄS, Henryk PIĘTKA, Jerzy KRUKOWIECKI, Stanisław KNAP, Zygmunt KOCJAN, Wiesław KLUZA, Wacława KĘPKA. …. Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario….. Wieczny odpoczynek….

 


III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ogłoszenia duszpasterskie 26.04.2020 r.

 

1.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które weszło w życie 20 kwietnia 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości zgodnie z powszechnymi przepisami.

 

2.Od 16 kwietnia b.r., osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

 

3.Spowiedź święta odbywa się w przedsionku głównego wejścia do bazyliki./ wejście od środka bazyliki/

 

4.Z uwagi na charakter piątku przypadającego na dzień 1 maja 2020 roku, który dla wielu jest dniem wolnym od pracy i dniem odpoczynku; dla dobra duchowego wszystkich wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne zgodnie z przepisem kan. 87 § 1 KPK ks. bp Grzegorz Kaszak udzielił  wszystkim wiernym przebywającym tego dnia na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

 

5.Rozpoczynamy Tydzień Biblijny- czytajmy częściej Pismo Święte.

 

5.Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego będzie obchodzony w środę.

 

6.Nabozeństwo Majowe będzie odprawiane w tygodniu o godzinie 17.30, a w niedzielę o godzinie 16.30.

 

7.W I piątek miesiąca spowiedź będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30 . Popołudniowa spowiedź będzie w przedsionku głównym bazyliki, w zakrystii i na salce w Domu Św. Jana Pawła II/ tzw. Dom sióstr/.

 

8.W sobotę będziemy obchodzić uroczystość NMP Królowej Polski- głównej Patronki naszej Ojczyzny- Msze święte będą o godzinie 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.


NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

 

Niedziela Miłosierdzia 19.04.2020 r

 

1.Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa zaczerpnięte z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu wypowiedziane przez św. Jana Pawła II w czasie swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny –. 17 sierpnia 2002 roku: „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”. Modlitwa ta jest odmawiana w Bazylice Bożego Miłosierdzia na każdej Mszy świętej, a w czasie pandemii także podczas Godziny Miłosierdzia.

 

2.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które wchodzi w życie 20 kwietnia 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.


Od 16 kwietnia b.r., osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

 

3 W czwartek uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.

 

4.W sobotę święto św. Marka Ewangelisty.

 

5.Bardzo dziękujemy wszystkim Parafianom za przesłane życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 6 Wszystkim wspierającym życie parafii dziękujemy za ofiary wpłacane na parafialne konto i w inny dostępny sposób. Bóg zapłać.


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.