Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA -14.04.2019 r

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. W przedsionku bazyliki można nabywać chlebki wielkanocne i baranki, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice .

 

W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę możliwość skorzystania ze spowiedzi podczas rannych Mszy Świętych i wieczorem od godz. 17.00 .

 

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji będzie do Wielkiej Środy włącznie.

 

Kancelaria parafialna również będzie czynna do Wielkiej Środy włącznie.

 

2.Zgodnie z Liturgią Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie będzie adoracji Pana Jezusa w kaplicy św. Jana Kantego.

 

3.W miniony piątek przeszliśmy ulicami naszej parafii z procesją Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej z Olkusza i Żurady za pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Drogi Krzyżowej- Bóg zapłać wszystkim uczestnikom za wspólna modlitwę.

 

Do czuwania przy Bożym Grobie zapraszamy OSP z Olkusza i Żurady.

 

  4.Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Koncelebrowana Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godziny 22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego. Osobom, zwłaszcza starszym i chorym, które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, będzie udzielona Komunia Święta o godzinie 7.00.i.8.00.

 

5.Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Świętej. – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Bazylika będzie otwarta cały dzień- zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godzinie 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 17.00 i zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pana Jezusa. Adoracja będzie trwać przez całą noc. O godzinie 21.30 zapraszamy na czuwanie młodzież i wszystkich chętnych. O godzinie 23.00 modlitewnemu czuwaniu zacznie przewodniczyć grupa pielgrzymkowa Żółto-Niebieska. Ofiary złożone podczas liturgii Męki Pańskiej przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a prawem do zachowania postu czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie i nie ma w tym dniu żadnej dyspensy objęci są wszyscy od 18 do 60 roku życia.

 

Od godz. 20.00 w Wielki Piątek do godz. 6.00 rano w Wielką Sobotę w naszej  bazylice będzie Noc Konfesjonałów czyli dyżur księdza w konfesjonale.

 

6.Wielka Sobota –adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwać będzie do godziny 19.00.

 

7.Poświęcenie pokarmów w bazylice od godz. 9.00 – 16.00 .

 

 

Poświęcenie pokarmów w terenie:

 

Jeden kapłan- o godzinie 10.00- Sikorka,, godzina 10.30-Rabsztyn, godzina 11.00- Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały

 

- drugi kapłan o godzinie 10.00- Wiśliczka, godzina 10.30- Sieniczno, godzina- 11.00- Olewin

 

-trzeci kapłan od godziny 10.00- Żurada, począwszy od Kolonii I.

 

Przychodząc do poświęcenia pokarmów pamiętajmy o biednych w naszej parafii – można się podzielić darami żywnościowymi składanymi do kosza przy krzyżu jak również i ofiarami

 

8.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego -o godz. 6.00 rozpoczniemy Rezurekcję.

Zapraszamy asystę do udziału w procesji.

Następna Msza Święta będzie o godz. 8.30, pozostałe jak w każdą niedzielę. W Wielkanoc o godzinie 13.00 będziemy modlić się w intencji małżonków obchodzących w tym roku rocznicę zaślubin. Można się jeszcze zgłaszać w tej sprawie w kancelarii lub zakrystii. Msza Święta z racji chrztu dzieci będzie o godzinie 14.30.

 

9.Chorych w domach z posługa sakramentalną chcemy odwiedzić w Wielki Piątek od godziny 9.00- adresy zapisujemy w kancelarii i zakrystii do Wielkiej Środy.

 

10.W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę  o godzinie 7.00 będziemy wspólnie odmawiać modlitwę Kościoła : Jutrznię.

 

11Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro o godzinie 19.00

 


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -7.04.2019 r.

 

1.Dzisiaj jest V Niedziela Wielkiego Postu- rozpoczynamy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla DOROSŁYCH- kazania rekolekcyjne wygłosi o. Joachim Kusz OMI. Bardzo serdecznie witamy ojca rekolekcjonistę i z całą parafią cieszymy się , że kolejny już raz  w życiu Bóg daje nam możliwość przygotowania się, przez rekolekcję ,do Świąt Wielkanocy

 

Msze Święte z kazaniami będą odprawiane od poniedziałku do czwartku o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30.

 

Dniami spowiedzi będą :środa i czwartek.

 

Spowiedź będzie w godzinach od 8.30 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.

 

Msza Święta z namaszczeniem chorych będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00.

 

Chorych w domach chcemy odwiedzić w Wielki Piątek od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do Wielkiej Środy włącznie.

 

2.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się w najbliższy piątek-12 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00- tego dnia nie będzie Nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 i 17.00. Trasa miejskiej Drogi Krzyżowej będzie ta sama jak w klatach poprzednich- serdecznie zapraszamy do licznego oddania czci Chrystusowi Panu naszemu Zbawicielowi. Prosimy o wsparcie Policji, OSP, Straży Miejskiej.

 

3.Organizatorki corocznych zbiórek na rzecz potrzebujących dziękują wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe w ubiegłą niedzielę w wysokości 2865,87 zł.

 

4.W przedsionku bazyliki można już nabywać wielkanocne baranki ,a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice.

 

5.Na prośbę Prezydenta RP podajemy następującą  informację:

 

'Zgodnie z nowymi przepisami prawnymi każdy kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika, może skorzystać z darmowej porady prawnej adwokata lub radcy prawnego. Pomoc można uzyskać w punktach wyznaczonych przez powiaty, po umówieniu terminu wizyty.'


Pełna treść komunikatu  jest w gablocie parafialnej.

6.Jak co roku zapraszamy młodzież na spotkanie w ramach Światowych Dni Młodzieży w katedrze sosnowieckiej w sobotę przed Niedzielą Palmową(13 kwietnia 2019r.). Początek spotkania: godz. 9.30 –Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Grzegorza w katedrze w Sosnowcu.

 

7.Przyszła niedziela, 14 kwietnia jest już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy palmy, a procesja z palmami wokół bazyliki będzie na Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

8.Wą niedzielę 14.04- po Mszy Świętej o godzinie 11.30 odbędzie się spotkanie formacyjne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich/ Dom J.P II/

 

9.W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach nasz chór mieszany otrzymał wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu pasyjnego  „ Popule  meus”. Gratulujemy chórowi.

 

10.W sobotę 6 kwietnia zmarł w szpitalu w Kielcach Ks. Kan. Henryk Konofalski: w latach 1974-1977 był wikariuszem w naszej Parafii a następnie proboszczem Parafii Pradły aż do 2011 r. Za spokój jego duszy i za naszych zmarłych.. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario,,, Wieczny odpoczynek…

 


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -31.03.2019 r.

 

1.Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywa się niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości.

 

2.We wtorek 2 kwietnia, przypada kolejna rocznica odejścia do domu Ojca naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

3.Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Żurady będzie 1 kwietnia o godzinie 18.30 w sali Domu św. Jana Pawła II.

 

4.Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  7 kwietnia 2019 r./Rekolekcje wygłosi o. Joachim Kusz OMI/.

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne tych rekolekcji.

 

5.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Od przyszłej niedzieli będzie można nabywać baranki wielkanocne.

 

6.W dzisiejszą niedzielę przed bazyliką będzie można złożyć ofiarę do puszek na pomoc dla Agnieszki w rehabilitacji, aby doszła do pełnej sprawności po wypadku. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

7.Wszystkie aktualne informacje na temat Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w naszej diecezji i trasy są podane na stronie Diecezji Sosnowieckiej- zainteresowane osoby odsyłamy do tych informacji.

 

 8.Z Olkusza, zwyczajem lat ubiegłych ,wyruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wieczorem 5 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 20.00. Całkowitą odpowiedzialność za wszelkie skutki i zdarzenia ponosi uczestnik. Oświadczenia  o całkowitej , osobistej odpowiedzialności związanej z prywatnym udziałem w tej pokutnej formie pobożności, jak również oświadczenia związane z przepisami RODO można będzie podpisywać od godziny  19.00 w dniu wyjścia na trasę pokutną. Zakończenie  marszu będzie w Sanktuarium w Czernej- materiały pomocne na drogę jak również zapis na bus powrotny będzie można dokonać  w dniu wyjścia od godziny 19.00.  Uczestnicy muszą pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą opiekunów prawnych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji. Osoby, które pomagały w ubiegłym roku w rozdawaniu materiałów na szlak pokutny prosimy o kontakt .

 

9.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy na Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta. Chór zaśpiewa na Mszy świętej o godz. 17.00, a po Mszy, czyli o godz. 18.00 odbędzie się koncert, na którym chór po raz pierwszy wystąpi w swoich koncertowych strojach. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Próba  naszego chóru męskiego odbywa się w każdy czwartek o godzinie 18.30 – zapraszamy chętnych mężczyzn do włączenia  się w  męski śpiew chóralny.

 

10a. Trwają zapisy do scholi dziecięcej, prosimy również o włączenie się w ten zespół osoby grające. Spotkania prowadzi Ks. Czesław w czwartki o godzinie 17.00- zapraszamy.

 

11.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca..

 

12.Wszystkim, którzy w miesiącu kwietniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny i inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

13.Zmarli ;śp. S. Małgorzata Knapik, która  urodziła się w 1922 r. -dzieciństwo i młodość spędziła w Olkuszu. Marzeniem Jej życia było poświęcenie się Bogu i służba bliźnim na misjach. Zaraz po maturze, którą zrobiła w 1939 r., podjęła decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia na Tamce w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka j. polskiego, historii i j. francuskiego w szkole powszechnej prowadzonej przez siostry, opiekunka młodzieży w domu studenckim dla dziewcząt przy KUL, przełożona w zgromadzeniu. W 1974 wyjechała na  misje na Madagaskar i tam służyła najuboższym, chorym, trędowatym aż do 1997 roku. Zmarła w Warszawie 26 marca br. w wieku 97 lat (79 lat w służbie Bogu). Została pochowana w piątek, 29 marca, na warszawskich Powązkach. Była skromnym człowiekiem, wybitną olkuszanką, ogromnym autorytetem dla wszystkich którzy Ją znali.

 

.Nasi zmarli Parafianie w miesiącu marcu – wszyscy śp: Zofia Bomba, Władysław Głowacki, Zbigniew Słodki, Marcin Bień, Jan Nabagło, Helena Gzyl, Anna Rosół, Aniela Jakubowska, Leopold Cieślik, Zbigniew Węglarz, Maria Podżorska, Tadeusz Grabowski, Henryk Wilczyński, Anna Nałęcz Pyrzowska, Zbigniew Lis, Agnieszka Jachowicz, Karolina Żmudka, Tadeusz Piątek..

 

 Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 

 


III NIEDZIELA WOELKIEGO POSTU

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -24.03.2019 r.

 

I. W czwartek przypada 10. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święci Patronowie Albert i Rafał nieustannie wypraszali potrzebne łaski.

 W dniu 30 marca b.r. (sobota) b.r. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Sosnowcu będziemy wspólnie modlić się w intencji ks. bpa Grzegorza Kaszaka.

Dziękując Panu Bogu za posługę pasterską naszego biskupa, będziemy razem „szturmować niebo” prosząc Boga o Jego błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski i modląc się za naszego biskupa Grzegorza.

1a.W ubiegłą niedzielę w ramach ogólnopolskiej zbiórki do puszek na Kościoły Misyjne parafianie nasi złożyli ofiary w  wysokości 3500 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Wspólnota „Drogi nadziei” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej zapraszają do udziału w rekolekcjach wielkopostnych osoby, które zawarły w przeszłości małżeństwo sakramentalne w Kościele, rozwiodły się i żyją obecnie w nowym związku cywilnym. Rekolekcje odbędą się w dniach od 5 do 7 kwietnia (piątek-niedziela) w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie przy ul. Kraszewskiego 25. W piątek i sobotę spotkania będą rozpoczynać się o godz. 19.30, w niedzielę o 19.00. Tegoroczne rekolekcje poprowadzi ks. Mirosław Jadłosz i Szkoła Nowej Ewangelizacji „Przyjaciele Jezusa”.
Więcej informacji można znaleźć na plakacie znajdującym się w gablotce oraz na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowiecki

 

Dzień Świętości Życia

3.Jutro -25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o godz. 18.00 z racji obchodzonego Dnia Świętości Życia podczas Mszy Świętej osoby które pragną podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego a Nienarodzonego mogą to uczynić w sposób uroczysty. Osoby chętne do podjęcia się tej szczególnej modlitwy i aktu wiary jako obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci serdecznie zapraszamy do udziału.Zachęcamy również do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji w naszej parafii- można to uczynić na Mszach Świętych odprawianych w naszej bazylice o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00.Chętni przynoszą ze sobą świece

 

4.Odpowiadając na pragnienie wielu dzieci i młodzieży śpiewania na chwałę Bożą w naszej bazylice ogłaszamy nabór do scholi parafialnej. Zapraszamy poprawnie śpiewających, grających na instrumentach muzycznych oraz - i to jest także bardzo ważne - dorosłych muzyków, do wspólnego prowadzenia tego dzieła.
Pierwsze spotkanie - organizacyjne -już w ten CZWARTEK o godz. 17.00 w sali budynku im. Jana Pawła II/ na dole/ scholę organizuje ks. Czesław. ZAPRASZAMY.

 

5.Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów
Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę w Częstochowie w roku 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do diecezji sosnowieckiej obędzie się dn. 28 marca 2019 r. 10.00 - Bazylika Jasnogórska (zawiązanie wspólnoty, konferencja o. Radosława Kramarskiego – wikariusza biskupiego ds. zakonnych diecezji sosnowieckiej, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w Kaplicy Sakramentu Pokuty);
11.00 - Kaplica Jasnogórska (Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Akt zawierzenia).
Drogę krzyżową organizują katecheci indywidualnie ze swoimi grupami.

 

6.W sobotę -30 Marca , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Początek spotkania  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego ,  Koronką do Miłosierdzia Bożego , a także , uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata .  Zapraszamy wszystkich  .

 

7a.Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 27 marca a zakończą 29 marca. Uczniowie I LO, ZS Nr 1 i ZDZ będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 a uczniowie IV LO i ZS Nr 3 o 9.00 godzinie- dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie piątek. Rekolekcje dla młodzieży tych szkół poprowadzi o. Mateusz Pawłowski OMI.

 

8b. Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  7 kwietnia 2019 r./Rekolekcje wygłosi o. Joachim Kusz OMI/.

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

9.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Również w przedsionku świątyni można nabyć książkę z rozważaniami Ks. Pawła Pielki , obrazki Drogi Krzyżowej wykonał artysta malarz pan Stanisław Wywioł.

 

10.W przyszłą niedzielę przed bazyliką będzie można złożyć ofiarę do puszek na pomoc dla Agnieszki w rehabilitacji, aby doszła do pełnej sprawności po wypadku.

 

11.W tegorocznym Wielkim Poście w Diecezji Sosnowieckiej przygotowano kilka tras Diecezjalnych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych- dla zainteresowanych tą formą pokuty  wszystkie potrzebne informacje są umieszczone na stronie internetowej naszej diecezji. Z Olkusza, zwyczajem lat ubiegłych ,wyruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wieczorem 5 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 20.00. W najbliższą niedzielę w przedsionku bazyliki będą dostępne do wypełnienia oświadczenia, że całkowitą odpowiedzialność za wszelkie skutki ponosi uczestnik. Oświadczenia można będzie składać od godziny 18.30 w dniu wyjścia na trasę pokutną. Zakończenie  marszu będzie w Sanktuarium w Czernej- materiały pomocne na drogę jak również zapis na bus powrotny będzie można dokonać  w dniu wyjścia od godziny 18.30.  Uczestnicy muszą pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą opiekunów prawnych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.

 

12.W najbliższą niedzielę 31 marca zapraszamy na Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta. Chór zaśpiewa na Mszy świętej o godz. 17.00, a po Mszy, czyli o godz. 18.00 odbędzie się koncert, na którym chór po raz pierwszy wystąpi w swoich koncertowych strojach. Serdecznie zapraszamy.

 

13.Próba  naszego chóru męskiego odbywa się w każdy czwartek o godzinie 18.30 – zapraszamy chętnych mężczyzn do włączenia  się w  męski śpiew chóralny.

 

14. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego.


II NIEDZIELA WOELKIEGO POSTU

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -17.03.2019 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę jest ogólnopolska zbiórka do puszek na Kościoły Misyjne. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.We wtorek przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, Opiekuna Pana Jezusa i całego Kościoła . W naszej bazylice Msze święte będą odprawione o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00.Na Mszy świętej o godzinie 18.00 będziemy modlić się za rzemieślników przynależących do Cechu Różnych w Olkuszu, ich rodzin i za zmarłych rzemieślników.

 

3.„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Słowa, które Jezus skierował do apostołów, świadczą o tym, że Dobry Pasterz zawsze troszczy się o swoje owce. Robi wszystko, aby „miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10).
Jednocześnie zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Zbliżający się okres czterdziestu dni Wielkiego Postu niech będzie, w każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji, czasem modlitwy i pokuty w intencji nowych powołań kapłańskich do diecezjalnego seminarium, pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo”. Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji nowych powołań. Zachęcamy do wpisania już dzisiaj swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście, którą Ksiądz Proboszcz w Wielki Czwartek złoży w duchowym darze od parafii w sosnowieckiej katedrze. Lista jest dostępna w zakrystii i w kancelarii.


4.. Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami):

 

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 

5a.Rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych odbędą się od 20 marca, czyli od najbliższej środy i trwać będą do piątku. Uczniowie klas od I-IV będą się gromadzić w bazylice o godzinie 11.00 a uczniowie klas od V-VIII będą mieć spotkania w bazylice o godzinie 9.00. Młodzież gimnazjum będzie uczestniczyć w rekolekcjach o godzinie 12.45 przez 2 dni w szkole a w piątek w bazylice. Rekolekcjonistą będzie Ks. Czesław Rechul.

 

5b.Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 27 marca a zakończą 29 marca. Uczniowie I LO, ZS Nr 1 i ZDZ będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 a uczniowie IV LO i ZS Nr 3 o 9.00 godzinie- dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie czwartek. Rekolekcje dla młodzieży tych szkół poprowadzi o. Mateusz Pawłowski OMI.

 

5c. Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  7 kwietnia 2019 r./Rekolekcje wygłosi o. Joachim Kusz OMI/.

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

6.W dzisiejszą niedzielę, jako 3 niedzielę miesiąca, większymi ofiarami na tacę wspieramy nasze prace inwestycyjne w bazylice. Bóg zapłać.

 

7.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Uczniowie w szkołach otrzymali skarbonki Caritas pt. „Od juniora do seniora”. Złożona jałmużnę wielkopostną będzie można złożyć w bazylice w Niedzielę Miłosierdzia- to pierwsza niedziela po Wielkanocy.

 

8.W dzisiejszą niedzielę po Mszy świętej wieczornej t. j. o godzinie 18  rozpocznie się w naszej bazylice kolejny koncert na organach Hansa Hummla w wykonaniu  pana Artura  Szczerbinina. Serdecznie zapraszamy

 


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -10.03.2019 r.

 

1.Tydzień temu ofiarami w wysokości 4166,05 zł. do puszek przed bazyliką nasi Parafianie wsparli Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Kluczach- to dzieło powstaje w byłym budynku Zespołu Szkół w Kluczach. Bóg zapłać ofiarodawcom .Wyrazy podziękowania składa Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolbromiu

 

 2.„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Słowa, które Jezus skierował do apostołów, świadczą o tym, że Dobry Pasterz zawsze troszczy się o swoje owce. Robi wszystko, aby „miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10).
Jednocześnie zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Zbliżający się okres czterdziestu dni Wielkiego Postu niech będzie, w każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji, czasem modlitwy i pokuty w intencji nowych powołań kapłańskich do diecezjalnego seminarium, pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo”. Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji nowych powołań. Zachęcamy do wpisania już dzisiaj swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście, którą Ksiądz Proboszcz w Wielki Czwartek złoży w duchowym darze od parafii w sosnowieckiej katedrze. Lista jest dostępna w zakrystii i w kancelarii.

 

3.Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami):

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00 

 

4.W dniu 16 marzec 2019 godz. 15.00 – J. E. Ks. Bp Grzegorz Kaszak wygłosi wykład inaugurujący X Edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny: „Niektóre aspekty Listu do Rodzin Gratissimam sane św. Jana Pawła II.
godz. 16.40 – mgr Ewa Gawęcka : „Biblia w literaturze”.
Spotkania odbywają się na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu, ul. Będzińska 60 . Wstęp Wolny!

 

5.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

6.We wtorek 12 marca o godzinie 17.00 w bazylice będzie obowiązkowe spotkanie kandydatów do bierzmowania.

 

7.Spotkanie katechizujących w naszej parafii będzie na plebanii we wtorek o godzinie 18.30.

 

8. w dniu 11 marca w godz. 9.00 - 18.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku oraz komórek macierzystych. Pamiętajmy, że każdy z nas może uratować życie ludziom chorym na raka krwi. 

 

9.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św. Jana Pawła II.

 

10.W przyszłą niedzielę, jako 3 niedzielę miesiąca większymi ofiarami na tacę wesprzyjmy nasze prace inwestycyjne w bazylice. Rozpoczęły się prace nad modernizacją, zaleconego przez PSP oświetlenia ewakuacyjnego.

 

11.W przedsionku bazyliki od przyszłej niedzieli będzie można już nabywać pascha liki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice.

 

12.W najbliższą niedzielę po Mszy świętej wieczornej t. j. o godzinie 18  rozpocznie się w naszej bazylice kolejny koncert na organach Hansa Hummla w wykonaniu  pana Artura  Szczerbinina. Serdecznie zapraszamy

./W 2012 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Przemyślu w klasie organów dr. Daniela Prajznera. W roku akademickim 2016/2017 z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta. Zdobył III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach „W kręgu europejskich organów barokowych” (2014). W roku akademickim 2015/16 odbył roczne studia w ramach stypendium Erasmus, w Hochschule für Musik we Freiburgu, w klasie organów prof. Martina Schmedinga oraz Matthiasa Maierhofera. Obecnie jest doktorantem na Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w kursach mistrzowskich oraz sesjach naukowych prowadzonych takich pedagogów jak: Pieter van Dijk, Martin Schmeding, James Johnstone, Wolfgang Zerer, Lorenzo Ghielmi, Bernhard Haas, Hans Fagius, Hayo Boerema, Johannes Geffert./


VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -3.03.2019 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu. Również dzisiaj o godzinie 15.30 będzie Msza Święta dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.

 

2.Spotkanie III Zakonu świeckich będzie w przyszłą niedzielę w Domu im. Św. Jana Pawła III po Mszy św. odprawianej o godzinie 11.30- zapraszamy również chętnych na spotkanie. Opiekunem  III zakonu jest Ksiądz Prałat Stefan Rogula.

 

3.W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30., 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ścisły, nazywany inaczej ilościowym. Polega on na tym, że wierny tylko raz je do syta, a dwa razy lekko się posila. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

 

4.. Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami):

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 

5.W piątek 8 III obchodzimy Dzień kobiet. Wszystkim paniom życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa i opieki najwspanialszej kobiety – Matki Najświętszej.

 

6..W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca- Kościół modli sie o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W kaplicy św. Jana Kantego adoracja wspólna będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00..

 

7.Informujemy, że w sobotę 09 marca rozpoczną się w Parafii św. Maksymiliana nauki przedmałżeńskie i będą kontynuowane przez pięć kolejnych sobót o godz. 19.00. Zapraszamy narzeczonych do wzięcia udziału w naukach.

 

8.Dnia 9 marca o godz. 10.00 w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu organizowany jest kurs dla fotografów, którego ukończenie daje możliwość fotografowania uroczystości kościelnych. Osoby zainteresowane są proszone o kontakt z Kurią Diecezjalną w Sosnowcu.

 

9..W dniu dzisiejszym ofiarami do puszek przed bazylika możemy wesprzeć Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Kluczach- to dzieło powstaje w byłym budynku Zespołu Szkół w Kluczach. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2018 roku. Do zakończenia inwestycji potrzeba jeszcze około 590 000 zł. Na otwarcie i rozpoczęcie działalności tej placówki oczekuje ponad 140 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka zapewni im kompleksowa pomoc; m.in. rehabilitację, specjalistyczne terapie, system mieszkań wspomaganych. Placówka również będzie wspierała członków rodzin osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie różnych form wsparcia. Placówkę planuje otworzyć Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolbromiu.

 

10.Od 4 marca Caritas Diecezji Sosnowieckiej zaprasza seniorów, osoby samotne i potrzebujące na domowe obiady do Jadłodajni Caritas w Olkuszu przy ulicy Żuradzkiej 16. Jadłodajnia  będzie  czynna od poniedziałku do piątku. Koszt zestawu obiadowego: zupa, drugie danie i kompot to tylko 9,00 zł.

 

 

 11.Zmarli w miesiącu lutym nasi Parafianie : śp. Alicja Skoczylas, Janina Tekieli, Genowefa Zimna, Leokadia Pochwat, Alfreda Kordaszewska, Tadeusz Aleksiejew, Kazimierz Zbieg ,Janina Wolna, Włodzimierz Baldy, Helena Pacek, Mirosława Karcz, Józef Zych, Florentyna Sokół, Władysław Wąs, Alina Dziwak, Marian Liber, Ewa Motyka, Marianna Wójcicka, Stanisława Biernacka, Barbara Adamuszek, Andrzej Domagała, Stanisław Sosnowski, Antoni Wypasek ….Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 


VII NIEDZIELA ZWYKŁA

VII NIEDZIELA ZWYKŁA 

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -24.02.2019 r.

 

1.Spotkanie kręgu biblijnego będzie w poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

2.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź pierwszo-piątkowa będzie na Mszach Świętych i od godz. 16.00 do 18.30.Msza Święta wieczorna ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek o godz. 18.00., a w I sobotę miesiąca Kościół oddaje cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca.

 

3.W piątek- 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 16.00 spod Pomnika Ofiar Komunizmu , przy zbiegu ulic Augustiańskiej i Kościuszki, ruszy IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK przy ul. Rynek 20 rozpocznie się projekcja filmu „ Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej”. Więcej informacji organizatorzy umieścili na plakatach.

 

4.Od 4 marca Caritas Diecezji Sosnowieckiej zaprasza seniorów, osoby samotne i potrzebujące na domowe obiady do Jadłodajni Caritas w Olkuszu przy ulicy Żuradzkiej 16. Jadłodajnia  będzie  czynna od poniedziałku do piątku. Koszt zestawu obiadowego: zupa, drugie danie i kompot to tylko 9,00 zł.

 

5.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.30 będzie Msza Święta dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.

 

 


VI NIEDZIELA ZWYKŁA

VI NIEDZIELA ZWYKŁA 

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -17.02.2019 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę, jako 3 niedzielę miesiąca, większymi ofiarami na tacę wspieramy nasze prace inwestycyjne w bazylice. Rozpoczęły się prace nad modernizacją, zaleconego przez PSP, oświetlenia ewakuacyjnego .

 

W okresie zimowym rachunki z racji ogrzewania są  też odpowiednio większe.

 

Otrzymaliśmy już zgodę Konserwatora Wojewódzkiego na konserwacje ołtarza Przemienienia Pańskiego i Stalli prawych pod chórem.

 

Bóg zapłać jednej rodzinie za pokrycie połowy kosztów pięknego relikwiarza na relikwie św. Ojca Pio. Ten relikwiarz wraz z relikwiami jest już zamontowany w kaplicy Loretańskiej, blisko obrazu św. Ojca Pio. Bóg zapłać za wszelka ofiarność.

 

2.Dzisiaj  na godzinę 15.30. uczniów klas III SP zapraszamy wraz z rodzicami na Mszę Świętą.

 

3. Po Mszy Świętej o godzinie 17.00 w dzisiejszą niedzielę będzie koncert na organach Hansa Hummla. Wykonawcą utworów koncertowych będzie Pan Dawid Rzepka- dyplomant Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Profesora Marcina Szelesta.

 

4.Msze święte w dni powszednie są odprawiane o godzinie 18.00.

 

5. W sobotę 23 Lutego , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkania rozpocznie się o godz. 15 00 w kaplicy św. Jana Kantego  Koronką do Miłosierdzia Bożego , następnie - uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata .  Zapraszamy.

6.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy Św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św. Jana Pawła II.

 

6.W piątek, 22 lutego przypada święto katedry świętego Piotra. Kościół obchodzi je już od IV wieku, przypominając w ten sposób rolę Stolicy Piotrowej dla zachowania jedności Kościoła.

 

7.Dziękujemy Ks. Janowi Kruczyńskiemu, bliskiemu współpracownikowi sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego ,za głoszone dzisiaj w naszej bazylice Boże Słowo. Bóg zapłać.

 

8.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej; NIEDZIELA, ŹRÓDŁO, GOŚĆ NIEDZIELNY.

 

 


V NIEDZIELA ZWYKŁA

V NIEDZIELA ZWYKŁA 

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -10.02.2019 r.

 

1.W dniu Matki Bożej Gromnicznej nasi Parafianie do puszek przed bazyliką złożyli ofiary na Zakony Kontemplacyjne w wysokości 2 400 zł.. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

2.W przyszłą niedzielę, jako 3 niedzielę miesiąca większymi ofiarami na tacę wesprzyjmy nasze prace inwestycyjne w bazylice. Rozpoczęły się prace nad modernizacją, zaleconego przez PSP oświetlenia ewakuacyjnego.

 

3.Za tydzień na godzinę 15.30. uczniów klas III SP zapraszamy wraz z rodzicami na Mszę świętą.

 

 4.Po Mszy świętej o godzinie 17.00 w najbliższą niedzielę będzie koncert na organach Hansa Hummla. Wykonawcą utworów koncertowych będzie Pan Dawid Rzepka dyplomant Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Profesora Marcina Szelesta.

 

5.Msze święte w dni powszednie będą odprawiane o godzinie 18.00

 

6.Jutro w poniedziałek 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego- modlitwami otoczmy chorych naszych Parafian. Spotkanie kręgu biblijnego będzie po Mszy Świętej wieczornej.

 

7.Dnia 14 lutego wielu z nas będzie obchodziło tzw. walentynki. W naszych osobistych modlitwach pamiętajmy zwłaszcza o narzeczonych i małżonkach, prosząc św. Walentego o potrzebne dla nich wsparcie i wstawiennictwo.

 

8.Także 14 lutego obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego. W 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy. Jest to Dzień modlitwy za Narody Słowiańskie.

 

9.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św. Jana Pawła II.

 

10.W piątek 15.02 przypada rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Piotra Skuchy. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a święty Patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

11.W Katedrze Polowej Wojska Polskiego powiedział wczoraj Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź; „Dołączmy … modlitwę w intencji Pana premiera Jana Olszewskiego. Wczoraj w śmierci Bóg powołał go do siebie. Wierny ideałom niepodległościowym, od harcerskiej służby w Szarych Szeregach w Powstaniu Warszawskim. Obrońca w procesach politycznych w latach PRL-u. Pamiętny premier rządu Rzeczypospolitej. Kawaler Orła Białego. Prawy, szlachetny Polak. Każdy kto go znał lub śledził bieg jego drogi powie o nim z czystym sercem, że dobrze zasłużył się ojczyźnie, jej niepodległości i wolności – powiedział.” Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.