Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

I  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.03.22 r.

 

1.Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny. Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00 

 

2.W ubiegłą niedziele i w Środę Popielcową ,w ramach zbiórki pomocowej dla napadniętej Ukrainy przez Rosję, nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 30 100 zł./trzydzieści tysięcy sto złotych/ Bóg zapłać Parafianom za tak wielką ofiarność i Bóg zapłać Caritas za pomoc w tej zbiórce. Ofiary już zostały przesłane na konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

 

3.W dzisiejszą niedzielę o godzinie 15.00 będzie w bazylice Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

 

4.Wszystkim, którzy w miesiącu marcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej wszelkiej pomyślności- tego samego życzymy wszystkim niewiastom z racji bliskiego Dnia Kobiet.

 

Zmarli Parafianie w miesiącu lutym 2022  r.:

ś.p. Marian KULAK, Józefa MADEJ, Zofia FORYŚ, Jerzy KRZYWICKI, Bożena WĘGLARZ, Józef BARAN, Czesława RYZA, Kazimierz SOŁTYSIK, Helena WOJTACHA, Władysława PIĄTEK, Józefa MUCHA, Marianna MUSZYŃSKA, Bronisława GOC, Halina KRUSZELNICKA, Jerzy KAJDA, Tomasz TOBOROWICZ, Halina SOWULA, Janina KAJDA, Marian KLICH, Wanda CETNAROWSKA, Zofia FELIKSIK, Mieczysław DZIURA, Marian ODROBIŃSKI, Władysława KLUCZEWSKA, Janina SKIPIAŁA, Jadwiga KŁAPCIŃSKA, Marian ŻURAWSKI, Stanisław ŚMIŁOWSKI, Marek KOCJAN, Jan GAŁKA, Jolanta SKALSKA, Ryszard WĄSALA, Jacenty GARDEŁA … Ojcze nasz… Zdrowaś Mario..Wieczny odpoczynek….

 

 

Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk, który jest organizatorem Powiatowej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, informuję, że we wszystkich powiatowych szkołach średnich i placówkach trwa zbiórka żywności trwałej, środków higieny osobistej, czystych koców i śpiworów, karimat i materacy, zapałek, baterii, latarek, itp.

Zbiórki prowadzone są w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00 oraz w soboty od od 9.00 do 17.00 w:

I LO w Olkuszu, ul. Polna 8

II LO w Olkuszu, ul. Żeromskiego 1

IV LO w Olkuszu, ul. Korczaka 7

ZS Nr 1 w Olkuszu, ul. Górnicza 12

ZS Nr 3 w Olkuszu, ul. Nullo 32

ZS Nr 4 w Olkuszu, ul. Legionów Polskich 1

ZS w Wolbromiu, ul. Skalska 18

Bursa Szkolna, ul. Legionów Polskich 3

Dom Dziecka Dworek Marzeń, ul. Żuradzka 21

Biblioteka Pedagogiczna, ul. K.K. Wielkiego 43

Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zaangażowania w zbiórkę.

 

Pomoc Ukrainie kierowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu:

 

Punkt zbiórki materiałów: leków, artykułów sanitarnych, pierwszej potrzeby oraz żywności znajduje się w Olkuszu przy Ośrodku Pomocy Społecznej na Al. 1000-lecia 15C. Będzie czynny codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 12:00 do 15:00. Więcej informacji o działalności punktu na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu www.olkusz.eu.


VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -27.2022 r.

 

1.Dzisiaj VIII niedziela zwykła

.

2 W dzisiejszą niedzielę 27 lutego o 17:30 odbędzie się koncert 'Solidarni z Ukrainą' - organizuje go Telewizja Polska we współpracy z Caritas PolskaW poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

3.W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30., 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ścisły, nazywany inaczej ilościowym. Polega on na tym, że wierny tylko raz je do syta, a dwa razy lekko się posila. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

 Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00 

.

 4.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 będzie w bazylice Msza święta dla uczniów klas III i ich rodziców w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

 

5.Naszych 9 ministrantów przebywa na rekolekcjach powołaniowych w naszym seminarium w Częstochowie. Ogarniamy ich modlitwą. Przypominamy również, że nasi ministranci w każdym miesiącu uczestniczą we Mszy Św. w naszej bazylice w intencji powołań do kapłaństwa. Zapraszamy na taką mszę sw. w najbliższą sobotę o godz. 16.30.

 

6.W tym tygodniu przypada I czwartek -Kościół modli się o za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne- o godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha. I piątek – czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18,30. I sobota miesiąca- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a Kościół czci Niepokalane Serca Maryi.

Solidarni z Ukrainą- wszystkie aktualne informacje w Przeglądzie Olkuskim.

 

 

O G Ł O S Z E N I E

BURMISTRZA MIASTA I GMINY OLKUSZ  

Szanowni Państwo,

Wybuch wojny tuż za wschodnią granicą naszego kraju wśród Polaków wyzwolił nieograniczone pokłady solidarności. Pojawiły się liczne inicjatywy pomocy – zarówno bezpośredniej; na terenie Ukrainy, jak również w kraju. Podobnie jest w Gminie Olkusz.

Wiedząc, jak ważna jest pomoc osobom dotkniętym konfliktem, wspólnie z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi utworzyliśmy punkt zbiórki materiałów: leków, artykułów sanitarnych, pierwszej potrzeby oraz żywności.

Punkt znajduje się w Olkuszu przy Ośrodku Pomocy Społecznej na Al. 1000-lecia 15C. Będzie czynny codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 12:00 do 15:00. Więcej informacji o działalności punktu oraz znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu www.olkusz.eu.

Zachowajmy spokój, gdyż w granicach naszego kraju jesteśmy bezpieczni. Swoje wsparcie możemy jednak okazać w sposób realny dołączając się do organizowanych akcji pomocowych. Dziś wszyscy myślami jesteśmy z Ukrainą i  możemy okazać naszą solidarność.

 Z życzeniami zdrowia oraz wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

BURMISTRZ

Miasta i Gminy Olkusz

 

 


VII NIEDZIELA ZWYKŁA

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -20.02.2022 r.

 

 

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

2.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha,  wraz z opiekunem ks. Tomaszem ,zaprasza na spotkanie modlitewne w środę po Mszy  Św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Jana Pawła II.

 

3.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza i Msza święta, a po niej poczęstunek. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

4.W przyszłą niedzielę o godzinie 15.30 będzie w bazylice Msza święta dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.

 

5.W nocy z 26 na 27 lutego 2022 (Sobota/Niedziela) w całym kraju organizowane jest wydarzenie modlitewne Noc walki o błogosławieństwo dla Polski za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. W naszej Sosnowieckiej Diecezji wydarzenie to się odbędzie w Katedrze Sosnowieckiej tj. Sosnowiec ul. Kościelna 1. Rozpoczęcie o godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim, a o 24.00 będzie sprawowana uroczysta Msza Święta. Zakończenie planowane jest ok. godz. 3.00.Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich wiernych oraz duszpasterzy.

 

 

6.W przedsionkach bazyliki są pudełka z pakowanymi ,w małych paczkach, maseczkami. Jest to dar od Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity- prosimy o zabieranie tych maseczek do swoich rodzin.

7.Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

8.Udało się przywrócić na aktualną stronę WWW.bazylika.pl poprzednie 2 wersje naszej parafialnej internetowej strony. Dzięki temu, całość treści od początku jest dostępna i praca poprzednich współpracowników i twórców stron jest znów aktualna. Tak utrzymana strona parafialna staje się również internetowa historią życia parafialnego. Za szczególną pomoc w przywróceniu poprzednich 2 wersji internetowej strony parafialnej dziękuję Panu Łukaszowi Wałach - opiekunowi tych stron oraz serwera parafii.

Informacja o stronie jest umieszczona na dole i brzmi: ARCHIWALNA WERSJA STRONY


VI NIEDZIELA ZWYKŁA

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -13.02.2022 r.

1.Dzisiaj VI niedziela zwykła.

 

2.Jutro za przyczyną św. Cyryla i Metodego modlimy się w intencji Europy, aby była wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Pamiętamy także o zakochanych, prosząc dla nich o Boże prowadzenie i dojrzałość w miłości.

 

3.We wtorek przypada 35. rocznica święceń biskupich księdza biskupa Piotra Skuchy. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

4.Adoracja w kaplicy św Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY do zapisywania się  na dyżury  adoracyjne -jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy oczywiście może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

Harmonogram ulic zaproponowanych na Adoracje na poszczególne dni miesiąca umieszczony jest w gablocie przy bazylice. Zapraszamy osoby chętne, z danych ulic, do zapisywania się i  włączenia w piękną modlitwę przed Panem Jezusem.

 

5.W piątek została ułożona tapicerka kościelna na wszystkie nowe ławki w naszej bazylice. Na ławki zabytkowe nie przewiduje się takiej tapicerki.

 

6.Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 


V NIEDZIELA ZWYKŁA

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.02.2022 r.

 

 1.Tydzień temu ofiary składane przed bazyliką do puszek przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych wyniosły 2950 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w tej zbiórce.

 

2.W piątek wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę.  Dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. Szczególną modlitwą będziemy otaczać wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami choroby i cierpienia wszystkich, którzy służą chorym.

 

3.Nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz Woszczek w piątek będzie obchodził swoje imieniny. Msza święta w Jego intencji będzie odprawiona w piątek o godzinie 6.30. Już dzisiaj solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i swego patrona św. Grzegorza.

 

4.Margaretki  zapraszają wszystkich na Msze Święte  w każdy pierwszy czwartek w intencji : za wszystkich kapłanów  i o powołania kapłańskie i zakonne.  Harmonogram godzin Mszy Świętych  na cały 2022 rok  podany  jest w gablocie przy kaplicy św. Jana Kantego oraz na wydrukowanych karteczkach które można zabrać przy wyjściu z kościoła.

 

BIBLIA – zachęcamy do codziennego spotkania z Panem Jezusem w Piśmie Św.

 Do kaplicy Adoracji św. Jana Kantego zostały zakupione Pisma Święte ,z którego każdy może korzystać na miejscu .Nie zabierajmy Pisma Świętego do domu.

 

Adoracja w kaplicy Sw Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY do zapisywania się  na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiacu ( lub więcej – jeśli ktoś chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy oczywiście może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

Harmonogram ulic zaproponowanych na Adoracje na poszczególne dni miesiąca umieszczony jest w gablocie przy bazylice. Zapraszamy osoby chętne, z danych ulic, do zapisywania i  włączenia się w piękną modlitwę przed Panem Jezusem.

 

5.Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

Informacja społeczna.

Osoby bez pracy, które ukończyły 30 rok życia mogą włączyć się w projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Firma ProBiznes Marta Krawczyk Olkusz ul. Szpitalna 5 pomaga uczestnikom projektu podjąć pracę, umożliwia ukończenie atrakcyjnych szkoleń oraz staży./ Informacje bliższe w firmie./


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia   - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -30.01.2022 r.

 

 1.Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia. Dzisiaj po Mszy świętej wieczornej wspólnie będą kolędować osoby należące do Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla.

 

2.W środę-2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Msze  święte będą odprawione o godzinie ;6.30, 8.00, 10.00, 16.00, i 18.00.W czasie każdej Mszy Świętej będzie błogosławieństwo świec. W święto Matki Bożej Gromnicznej jest obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego-Szczególną modlitwą otoczmy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną. Będziemy modlić się również o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji. Tego dnia ofiary składane przed kościołami do puszek są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych. Kancelaria w środę będzie nieczynna. Kończy się 2 lutego tradycyjny okres śpiewania kolęd.

 

 3.W tym tygodniu przypada I czwartek -Kościół modli się o za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne- o godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha. I piątek – czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18,30. I sobota miesiąca- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a Kościół czci Niepokalane Serce Maryi.

 

 4.Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszednie będą odprawiane o godzinie 18.00

 

W okresie zimowym bazylika jest ogrzewana- temperatura średnia wynosi 8 stopni C.

Bóg zapłać za składane dotychczas  ofiary w kancelarii parafialnej, jak też w niedzielę na tacę lub na konto parafialne.

 

 5.W  parafiach trwają konsultacje synodalne. Tematyka Kościoła synodalnego to; komunia, uczestnictwo, misja. W najbliższy czwartek o godzinie 18.30 w bazylice będzie spotkanie synodalne  - temat : Dialog w procesie budowania wspólnoty parafialnej- serdecznie zapraszamy.

 

7.Wszystkim, którzy w miesiącu lutym będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

/ 8.W najbliższą , jako pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się kolejna Msza św. ministrancka o powołania. Zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów, rodziców i zainteresowanych. Początek Mszy św. o godz. 16.30./

 

 W Liturgii tego tygodnia obchodzimy:

 

W poniedziałek- św. Jana Bosko

 W środę –Święto Ofiarowania Pańskiego

W czwartek- św. Błażeja-tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Pod koniec Mszy świętej wierni otrzymują błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka

W sobotę św. Agaty-W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.

 

 9.Zmarli w miesiącu styczniu nasi Parafianie : Bolesław JARZĄBEK, Krystyna BULWA, Kazimiera CHMIST, Ryszard SOBCZYK, Stanisław GAJOS, Iwona GOC, Marianna CZARNOTA, Maria WINKOWSKA, Edward TOBOROWICZ, Andrzej SMOLIŃSKI, Bogdan DUDEK, Leszek GURBIEL, Tadeusz NOWICKI, Stefania KOWAL, Wojciech GŁOWACKI, Genowefa KSIĄŻEK, Adam MARCHAJSKI, Barbara CHROMY, Eugeniusz MITKA, Michalina BANYŚ, Franciszek SIUDUT, Julian CZARNOTA –Ojcze nasz...Zdrowaś Mario...Wieczny odpoczynek....


NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

 

Ogłoszenia parafialne - 23.01.2022 r.

 

1. Dzisiaj- III niedziela zwykła, która jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

 

2.Jutro światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.Za przyczyną św. Franciszka Salezego  módlmy sie, aby pracownicy mediów z poszanowaniem przekazywali prawdę, do której mają prawo wszyscy obywatele. Zachęcamy do czytania rownież prasy katolickiej i korzystania z katolickich mediów dla wzmocnienia swojej wiary i pogłębienia wiedzy religijnej.

 

3..'Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha  wraz z opiekunem ks. Tomaszem zaprasza  członków i wszystkich chętnych  na spotkanie modlitewne w środę po Mszy Św. wieczornej do sali w domu parafialnym im. Św.Jana Pawła II'

 

4.Wspólnota Emmanuel zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 15-tej do kaplicy adoracji na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uwielbienie. Następnie w domu sióstr będzie katecheza dla dorosłych, modlitwa wstawiennicza, Msza Święta, a po niej agapa. Jest to spotkanie otwarte, na które wszystkich chętnych zapraszamy.

 

W liturgii Kosciola w najbliższym tygodniu:

 

24 I- Sw. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Koscioła

25 I-Święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła

26.I- Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów

28.I-Świetego Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Koscioła


II NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenie parafialne –II NIEDZIELA ZWYKŁA

 16 stycznia 2022 r.

 

 

1.Dzisiaj odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

2.Dziś w Będzinie o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena jest wolny, dostępna będzie także transmisja na stronie internetowej www.mfkip.pl. Zapraszamy do kolędowania z uczestnikami Festiwalu z całej Polski.


3.Jutro Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

 

 

4.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

 

5.We wtorek rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

6.W piątek jest obchodzony Dzień Babci, a w sobotę- Dzień Dziadka-pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

7.Zakończyliśmy wczoraj Msze święte kolędowe dla rodzin naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę, piękny wspólny śpiew kolęd oraz składane ofiary . Bóg zapłać. Mamy nadzieje, że przyszłoroczna kolęda będzie się odbywać według tradycyjnego porządku.

Bóg zapłać za składane ofiary.

 

W liturgii Kościoła w najbliższym tygodniu:

 

Poniedziałek- św. Antoniego-opata

Środa -św. Józefa Sebastiana Pelczara-biskupa

Piątek- św. Agnieszki-dziewicy i męczennicy

 


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Ogłoszenie parafialne –Święto Chrztu Pańskiego-9 stycznia 2022 r.

 

1.Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy Okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany Okres Zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego .

 

2.W Święto Trzech Króli z racji nabycia kredy , kadzidła i mirry złożono ofiary w wysokości 3520 zł- ofiary te zostaną przekazane na misje prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek., Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

3.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

4.Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dzisiejszą niedzielę o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 

5.W przyszłą niedzielę 16 stycznia odbędzie się kolejny koncert kolęd w naszej bazylice. Tym razem zaśpiewa dla nas zespół Te Deum. Koncert rozpocznie się po Mszy Św. o godzinie 17.00.- serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

10 stycznia-poniedziałek- godzina 18.00- Rynek, Floriańska, Bóżnicza , Mickiewicza , 29_ Listopada, Górnicza, Gęsia, Słowackiego, Olewińska, Niepodległości

 

 11.stycznia-wtorek-  godzina18.00-Korczaka, Świętokrzyska, Na Skarpie, Budowlanych, Witeradowska, Asnyka , Piłsudskiego, Skwer, Krótka, Dąbrowskiego, Kocjana, Broniewskiego , Boczna , Partyzantów, Składowa, Łukasińskiego ,Okrzei , Dworska , Kolejowa

 

 12 stycznia- środa- godzina 18.00-Mazaniec, Mazaniec – Boczna, Kamyk ,Krucza Góra, Parkowa, Leśna Czarnogórska ,Żuradzka , Sikorka ,Rabsztyńska ,Parcze, Cegielniana, Makowa ,Kopernika, Dygasińskiego, Głowackiego , 20 Straconych

 

 13 stycznia- czwartek- godzina 18.00- Minkiewicza, Nowa, Wapienna, Wiśniowa , Rzemieślnicza, Storczykowa, Bohaterów Westerplatte, Sobieskiego, Pułaskiego, Kluczewska,  Ogrodowa, Klonowa , Malinowa, Różana, Kwiatowa , Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Kasztanowa , Jesionowa, Sienkiewicza ul. Jasna i Astrów  

 

 14 stycznia-piątek- godzina 18.00- Żurada, Sieniczno, Olewin, Zagaje, Wiśliczka,

 

  15 stycznia- sobota- godzina 18.00- Podgrabie i wszystkie ulice boczne, Bogucin Mały ,Czarny Las, Rabsztyn,Skłodowskiej,Zielona

 

Bóg zapłać za składane ofiary.

 


UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

Ogłoszenie parafialne -Uroczystość Objawienia Pańskiego 

 6 stycznia 2022 r.

 

1.Harmonogram Mszy świętych kolędowych w bazylice:

 

  7 stycznia -piątek- godzina 18.00-ul. Sławkowska, Augustiańska , ul. Szpitalna i ul. Krakowska.

 

  8 stycznia-sobota - godzina 18.00--Króla Kazimierza Wielkiego, św. Jana Kantego,  Parcówka. al. Tysiąclecia 15C,Powstańców Śląskich , Stary Olkusz , Gwarków ,Kolorowa, Piaskowa , Kopalniana , Kruszcowa, Hutnicza, Metalowa, Gwarecka ,Szybikowa, Skarbnika, Harcerska, Ołowiana.

 

2.Zachęcamy do nabywania w przedsionkach bazyliki pakietów Trzech Króli- ich zakup wspiera polskich misjonarzy i misjonarki.

 

 3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha.

 

4.W najbliższą niedzielę zapraszamy do naszej bazyliki na tradycyjny Koncert Kolęd naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta na godz. 17.45,/ po Mszy świętej wieczornej/.

 

5. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dniu 9 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w kasach lub na stronie MOK-u.

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.