Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

26.03.2023 r.

 

1.Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych , które będziemy przeżywać do czwartku. Rekolekcje prowadzi  Ojciec Hieronim Kaczmarek z zakonu Dominikanów z Warszawy.  Ojciec Hieronim urodzony w 1961 r. w Poznaniu – jest  absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, doktorem  nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, ekonomista. W 2015 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1984 roku. W 1990 r. złożył śluby wieczyste, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. W 1991 r. został posłany do Czechosłowacji, aby pomóc w odnowie życia zakonnego. Pracował w Ołomuńcu na Morawach, gdzie był wychowawcą braci studentów z Czech i ze Słowacji. Zajmował się również pracą duszpasterską z młodzieżą i rodzinami. Pracował w dominikańskich klasztorach w Ołomuńcu, Poznaniu, Krakowie, Lublinie (jako przeor w latach 2000-2006), Korbielowie, Warszawie, Pradze (2011-2019). Po powrocie z Pragi dołączył do wspólnoty w Gdańsku. Obecnie pracuje we wspólnocie zakonnej w Warszawie na Służewie. Witamy  ojca rekolekcjonistę bardzo serdecznie i życzymy, aby jego posługa kapłańska wydała wśród nas dużo dobrych owoców.

Nauki rekolekcyjne będą na wszystkich Mszach świętych niedzielnych oraz w poniedziałek ,wtorek, środę i czwartek o godzinie : 6.30,  9.00, 11.00, 16.00 i 18.00 i 19.30.Spowiedź będzie w środę i czwartek w godzinach : 8.30- 11.30 i 15.30- 18.30.Msza święta i namaszczenie chorych  będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00.Odwiedziny chorych i starszych wiekiem w domach będą w sobotę 1 kwietnia od godziny 9.00- zapisy są przyjmowane do czwartku w kancelarii i zakrystii. Bardzo serdecznie zachęcamy do dobrego przeżycia rekolekcji, które nas mają przygotować do Świat Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 2.Odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów szkół średnich . Bardzo dziękujemy księdzu Tomaszowi Sroczyńskiemu za przeprowadzenie tych rekolekcji, dziękujemy Dyrekcjom szkół, nauczycielom i wychowawcom za piękną pomoc w organizacji rekolekcji szkolnych i za  opiekę nad uczniami w trakcie rekolekcji. Bóg zapłać

 

3.We wtorek przypada 14 rocznica święceń biskupich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święci patronowie Albert i Rafał nieustannie wypraszali potrzebne łaski.

               

4.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się  w piątek -31 marca  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00. Trasa  Drogi Krzyżowej poprowadzi w kierunku Cmentarza i powrót ulicą Sławkowska  i Mickiewicza. Tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 i 17.00- ale będzie Droga Krzyżowa w bazylice po Mszy świętej wieczornej dla tych osób, które co tydzień uczestniczyły w tym nabożeństwie, a  z racji wieku czy innych przeszkód nie będą mogły być na drodze ulicami miasta. Bardzo serdecznie prosimy o liczny i modlitewny udział w tym Nabożeństwie Męki Pańskiej. Prosimy o pomoc  OSP OLKUSZ I ŻURADA.

 

 

5.W przedsionku bazyliki można baranki Caritas wielkanocne  . Kto dokona zakupu wspiera dzieła Caritas diecezji i naszej parafii. Na kwiaty do Bożego Grobu można składać ofiary do skarbonek na bocznych ołtarzach.

 

6.Najbliższa niedziela będzie Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy palmy, a procesja z palmami wokół bazyliki będzie na Mszy Świętej o godzinie 11.30.W Palmową Niedzielę w głębokie przeżycia Wielkiego Tygodnia wprowadzi nas Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta Żwirka .Koncert będzie o godz. 17.45 po Mszy świętej wieczornej. Serdecznie zapraszamy.

 

6.Nasz męski chór parafialny wraz z dyrygentem Panem Janem Kućmierczykiem serdecznie  zapraszają  mężczyzn, którzy mogliby zasilić stan osobowy chóru, który ma tak długą i piękną swoja historię służby śpiewem Bogu i Ojczyźnie.

 

7.Ogłoszenie Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Dnia 2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na Placu Papieskim w Sosnowcu odbędzie się spotkanie modlitewne „Na zawsze w naszych sercach”. W czasie ataków na św. Jana Pawła II chcemy się wspólnie modlić oraz wyrazić naszą jedność, wdzięczność i przywiązanie do św. Jana Pawła II i jego nauczania. Spotkanie na Placu Papieskim rozpocznie się o godz. 19.30. Wcześniej o godz. 18.00 ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi Mszę Świętą w parafii NMP Różańcowej w Sosnowcu.

 

 


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

19.03.2023 r.

 

1.Dzisiaj jest IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, która jest nazywana niedzielą Lætare. To łacińskie słowo oznacza 'Cieszcie się' i rozpoczyna antyfonę na wejście, przeznaczoną na dzisiejszą liturgię. Wolno dziś używać szat liturgicznych koloru różanego.

 

2.Odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych . Bardzo dziękujemy księdzu Tomaszowi Sroczyńskiemu za przeprowadzenie tych rekolekcji, dziękujemy Dyrekcjom szkół, nauczycielom i wychowawcom za piękną pomoc w organizacji rekolekcji szkolnych i za  opiekę nad uczniami w trakcie rekolekcji. Bóg zapłać.

           

3.Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 22 marca a zakończą 24 marca.

Uczniowie IV LO i ZS Nr 3  będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie  9.00.

Uczniowie I LO i ZS Nr 1 będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 .

Dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie czwartek.

 

4.Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  26 marca .

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

5.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się 31 marca  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00

 

 

6..Nabożeństwa Wielkiego Postu

:

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

--Godzinki do Męki Pańskiej są śpiewane  w niedzielę o godz.6.30.

– Droga Krzyżowa – w piątki : o godz. 16.00- zapraszamy dzieci, kandydatów do bierzmowania  i tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz. 17.00- Droga Krzyżowa śpiewana  dla tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz.19.00  Droga Krzyżowa dla młodzieży uczącej się ,pracującej ,dla studentów i dla tych, którym ta godzina  umożliwia obecność na tym nabożeństwie.  .

 

7.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne- cena 9 zł. oraz baranki Caritas wielkanocne  -cena 6 zł. Kto dokona zakupu wspiera dzieła Caritas diecezji i naszej parafii.

 

8.W poniedziałek Kościół będzie obchodził Uroczystość  Św. Józefa, Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła. W naszej bazylice Msze Święte będą odprawione o godzinie.6.30, 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie po Mszy świętej wieczornej.

 

9.W sobotę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Zachęcamy Parafian do podejmowania Duchowej Adopcji dziecka Poczętego. Msze święte będą odprawione o godzinie : 6.30, 8.00, 10.00, 11.30, 18.00.; Od 19 – 25 marca trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia pod hasłem: „Troska o życie od poczęcia wychowaniem do pokoju”.

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia to okazja, by duchowo zaangażować się w działanie i wzbudzić refleksję nad swoją postawą „za życiem”. Podczas  każdej Mszy Świętej będzie można uroczyście podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Duchową Adopcję można podjąć publicznie – w kościele lub prywatnie – w domu. Od wypowiedzenia przyrzeczenia przez dziewięć miesięcy, czyli tyle, ile rozwija się dziecko pod sercem matki, każdego dnia należy: odmówić w intencji dziecka i jego rodziców specjalną modlitwę oraz rozważać i odmawiać jedną tajemnicę różańcową. Prosimy o podjęcie tej modlitwy.

 

Kancelaria w sobotę będzie nieczynna.

 

 

 

10.Nasz męski chór parafialny wraz z dyrygentem Panem Janem Kućmierczykiem serdecznie  zapraszają  mężczyzn, którzy mogliby zasilić stan osobowy chóru, który ma tak długą i piękną swoja historię służby śpiewem Bogu i Ojczyźnie.

 

11.Ks. Paweł począwszy od miesiąca marca organizuje kolejny już sezon comiesięcznych, jednodniowych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, zwaną Camino de Santiago.

Plan pielgrzymowania na najbliższe cztery miesiące umieszczony jest na plakacie w gablotach. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

 

12Ogłoszenie Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu:

 

Dnia 2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na Placu Papieskim w Sosnowcu odbędzie się spotkanie modlitewne „Na zawsze w naszych sercach”. W czasie ataków na św. Jana Pawła II chcemy się wspólnie modlić oraz wyrazić naszą jedność, wdzięczność i przywiązanie do św. Jana Pawła II i jego nauczania. Spotkanie na Placu Papieskim rozpocznie się o godz. 19.30. Wcześniej o godz. 18.00 ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi Mszę Świętą w parafii NMP Różańcowej w Sosnowcu. Do wspólnej modlitwy różańcowej na Placu Papieskim zapraszamy wszystkich diecezjan. Szczególne zaproszenie kierujemy do ruchów i stowarzyszeń działających na terenie naszej diecezji, do wiernych parafii w których czci się relikwie św. Jana Pawła II oraz do szkół im. św. Jana Pawła II. Prosimy, aby zabrać ze sobą świece. 

 


III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

12.03.2023 r.

 

  1.Dzisiaj jest III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU. Przed naszą bazyliką tydzień temu była zbiorka w ramach Solidarności z Misjonarzami. Ich wysiłki wsparliśmy ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.nasi Parafianie złożyli na ten cel ofiary w wysokości 4350 zł.

 Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w tej kweście.

 

2.W poniedziałek przypada 10 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrowa. Módlmy się o światło Ducha Świętego i potrzebne łaski dla Papieża.

 

3.Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych w naszej bazylice odbędą się w dniach :15,16 i 17 marca /środa, czwartek, piątek/.

Klasy : VII ,VIII będą przychodzić do bazyliki na godzinę 8.30,

Klasy IV, V, VI na godzinę 10.00,

Klasy : I, II, III na godzinę 11.30.

Spowiedź rekolekcyjna będzie w czwartek.

 

4.Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 22 marca a zakończą 24 marca.

Uczniowie IV LO i ZS Nr 3  będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie  9.00.

Uczniowie I LO i ZS Nr 1 będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 .

Dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie czwartek.

 

5.Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  26 marca .

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

6.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się 31 marca  po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00

 

 7.W sobotę 18-go marca miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 w bazylice konferencja nt. 'Siedem boleści Matki Bożej' i Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zaprasza opiekun Rycerstwa ks. Robert.

 

8.Trwa okres Wielkiego Postu. Nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

--Godzinki do Męki Pańskiej są śpiewane  w niedzielę o godz.6.30.

– Droga Krzyżowa – w piątki : o godz. 16.00- zapraszamy dzieci, kandydatów do bierzmowania  i tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz. 17.00- Droga Krzyżowa śpiewana  dla tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz.19.00  Droga Krzyżowa dla młodzieży uczącej się ,pracującej ,dla studentów i dla tych, którym ta godzina  umożliwia obecność na tym nabożeństwie.  .

 

9.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne- cena 9 zł. oraz baranki Caritas wielkanocne  -cena 6 zł. Kto dokona zakupu wspiera dzieła Caritas diecezji i naszej parafii.

 

10.W przyszłą niedzielę 19 marca o godzinie 11.30 będzie odprawiona Msza święta w intencji Cechu Rzemiosł Różnych z Olkusza- zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić patrona swojej pracy św. Józefa.

 

11..Ks. Paweł począwszy od miesiąca marca organizuje kolejny już sezon comiesięcznych, jednodniowych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, zwaną Camino de Santiago.

Plan pielgrzymowania na najbliższe cztery miesiące umieszczony jest na plakacie w gablotach. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

 

12.W dniu 7 marca tragicznie zmarli diakon Mateusz Błaut i  kapłan Robert Szulczewski …Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

5.03.2023 r.

 

  1.Dzisiaj jest II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU. Przed naszą bazyliką tydzień temu była zbiorka na pomoc dla Ukrainy. Nasi Parafianie złożyli ,w ramach tej zbiorki ,ofiary w wysokości 8254 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w tej kweście.

 

2.Niedziela dzisiejsza jest obchodzona jako – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ich wysiłki wesprzemy ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

3.Sztafeta powołaniowa- nasza parafia w dniu jutrzejszym jest wyznaczona do szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Miejmy tę intencję na uwadze w jutrzejszych swoich modlitwach.

 

4.Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro po Mszy świętej wieczornej- zaprasza opiekun Ks. Robert

 

5..W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach. Polecajmy ich trud oraz życie Panu Bogu i Maryi, a dzień mężczyzn obchodzony jest 10 marca- składamy im takie same życzenia.

 

6.. Wszystkim przeżywającym w miesiącu marcu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

7.Trwa okres Wielkiego Postu.

Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

--Godziny do Męki Pańskiej są śpiewane  w niedzielę o godz.6.30.

– Droga Krzyżowa – w piątki : o godz. 16.00- zapraszamy dzieci, kandydatów do bierzmowania  i tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz. 17.00- Droga Krzyżowa śpiewana  dla tych, którym ta godzina najbardziej pasuje, o godz.19.00  Droga Krzyżowa dla młodzieży uczącej się ,pracującej ,dla studentów i dla tych, którym ta godzina  umożliwia obecność na tym nabożeństwie.  .

 

8.Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś może i chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM.

 

9.Spowiedź w kaplicy św. Jana Kantego odbywa się w dni powszednie od godziny 10.00 do godziny 11.00.

 

10.Czterech naszych ministrantów uczestniczy w rekolekcjach dla młodzieży męskiej, które odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym naszej diecezji w Częstochowie. Módlmy się za tych młodych ludzi, aby czas rekolekcji był jak najbardziej owocny dla ich relacji z Panem Jezusem

 

 11..Ks. Paweł począwszy od miesiąca marca organizuje kolejny już sezon comiesięcznych, jednodniowych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, zwaną Camino de Santiago.

Plan pielgrzymowania na najbliższe cztery miesiące umieszczony jest na plakacie w gablotach. Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się na pielgrzymkę poprzez stronę FB 'Tu i Teraz - Podcast' lub bezpośredni kontakt telefoniczny. Wszystkie dane kontaktowe podane są na plakacie.

Pierwsze wyjście już 11 marca - tym razem trasa przejścia to 22 kilometrowy odcinek Niepołomice - Wieliczka,

Start - godz: 8:00 Bazylika św. Andrzeja w Olkuszu

Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 8.00 w Bazylice św. Andrzeja w Olkuszu, planowany powrót i wspólna agapa ok godz.16.00.

 

12. W dniu 12 marca o godz. 12.00 odbędzie się doroczna Pielgrzymka Amazonek i Stowarzyszeń Amazonek do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Program
godz. 12.00 Msza Święta z aktem oddania się pod opiekę Matki Bożej.
Po Mszy Świętej spotkanie w sali św. Franciszka.

13.Zmarli Parafianie w miesiącu lutym : ś.p.
Janusz FILIPKOWSKI, Barbara ŻUŁAWIŃSKA, Eugeniusz BANDYK, Wacław BANAŚ, Cecylia KAMIONKA, Władysława ŻUREK, Krzysztof PEREK, Zdzisław KARCZEWSKI, Krystyna KRAWIEC, Janusz MATUSZCZYK, Stefania CHOJNACKA, Władysław PILCH, Irena NAWARA, Stefania KULIG, Teresa KRZEMIEŃ, Henryk PŁACZEK, Damian LEKKI, Helena KOZIEŁ, Tomasz MICHALCZEWSKI, Dorota LEKKA…. Ojcze nasz….Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 

 

 


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

26.02.2023 r.

 

  1.Dzisiaj jest I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU. Przed kościołami trwa zbiorka na pomoc dla Ukrainy. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej Parafii za pomoc w tej kweście.

 

Przyszła – II Niedziela Wielkiego Postu będzie obchodzona jako – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ich wysiłki wesprzemy ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

2.Msza święta dla kandydatów do bierzmowania będzie dzisiaj o godzinie 14.30.

 

3.W najbliższym  tygodniu - pierwszy czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

 Za kapłanów i o powołania do kapłaństwa, o powołania zakonne i pracy misyjnej Kościół modli się w I czwartek.
W kaplicy św. Jana Kantego adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha.”

W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź święta będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30.

 W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane  Serce Najświętszej Maryi Panny- odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30. Msza święta za Radio Maryja i TV Trwam i inne katolickie media będzie w I sobotę o godzinie 18.00.


4.. Wszystkim przeżywającym w miesiącu marcu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

5.Trwa okres Wielkiego Postu.

Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 

Za odprawienie drogi krzyżowej można codziennie uzyskać odpust zupełny. Trzeba jednak odprawić ją przy prawnie erygowanej drodze krzyżowej; trzeba rozmyślać nad męką Pana Jezusa; niekoniecznie na temat poszczególnych stacji; trzeba przechodzić od jednej stacji do drugiej. Jeżeli odprawia się publicznie i trudno wszystkim przechodzić od stacji do stacji, wystarczy, że czyni to przewodniczący. Kto dla słusznej przeszkody, np. choroby, zamknięcia kościoła, podróży, nie może odprawić drogi krzyżowej, zyska odpust zupełny, jeżeli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu lub rozważaniu męki Pańskiej.

6.Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś może i chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie czasie  lub  w szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

 

7.Spowiedź w kaplicy św. Jana Kantego odbywa się w dni powszednie od godziny 10.00 do godziny 11.00- w konfesjonale służą kapłani naszej parafii oraz Ksiądz Proboszcz Stanisław Parkita i 1 raz w miesiącu Ksiądz Proboszcz z Braciejówki Leszek Kleszcz. Bóg zapłać za tę piękna posługę Miłosierdzia Bożego.

 

8.Rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych.
Rekolekcje odbędą się w kaplicy Domu „Szilo” w Czeladzi w dniach 3, 4 i 5 marca 2022 r. (piątek, sobota i niedziela).

Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.15, poprowadzi je ks. Dawid Kuczek.


9. 1,5 % dla Fundacji „Dla Rodziny”

 
Przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu działa Fundacja „Dla Rodziny”. Z inicjatywy Fundacji w Centrum prowadzone są nieodpłatne porady prawne, punkt pomocy osobom uzależnionym oraz doświadczającym przemocy a także szkoła rodzenia.

10.Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2 „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2023”. Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji licznych i świętych powołań kapłańskich dla naszej diecezji. Zachęcamy do wpisania już dzisiaj swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście.

11. .. Wszystkim przeżywającym w miesiącu marcu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

 

 

 


VII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

19.02.2023 r.

 

  1. Dzisiaj jest VII Niedziela Zwykła.
  2. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszamy.

3..W ubiegłą niedzielę (12 lutego), po Mszach świętych, przed bazyliką    odbyła się zbiórkę do puszek na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Nasi Parafianie złożyli na ten cel ofiary w wysokości  13 655 zł w tym 10 euro .Ofiary zostały przekazane Caritas  Diecezji Sosnowieckiej. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.


4.W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30., 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ścisły, nazywany inaczej ilościowym. Polega on na tym, że wierny tylko raz je do syta, a dwa razy lekko się posila. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

W Środę Popielcową kancelaria będzie nieczynna.

 

Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą również nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

 

– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

– Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.00, 17.00, 19.00  .

 

Za odprawienie drogi krzyżowej można codziennie uzyskać odpust zupełny. Trzeba jednak odprawić ją przy prawnie erygowanej drodze krzyżowej; trzeba rozmyślać nad męką Pana Jezusa; niekoniecznie na temat poszczególnych stacji; trzeba przechodzić od jednej stacji do drugiej. Jeżeli odprawia się publicznie i trudno wszystkim przechodzić od stacji do stacji, wystarczy, że czyni to przewodniczący. Kto dla słusznej przeszkody, np. choroby, zamknięcia kościoła, podróży, nie może odprawić drogi krzyżowej, zyska odpust zupełny, jeżeli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu lub rozważaniu męki Pańskiej.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego przeżywany będzie 24 lutego

 

5.Msza święta dla kandydatów do bierzmowania będzie 26 lutego o godzinie 14.30.


6.Adoracja 
w kaplicy św. Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś może i chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie czasie  lub  w szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

 

7.Spowiedź w kaplicy św. Jana Kantego odbywa się w dni powszednie od godziny 10.00 do godziny 11.00- w konfesjonale służą kapłani naszej parafii oraz Ksiądz Proboszcz Stanisław Parkita i 1 raz w miesiącu Ksiądz Proboszcz z Braciejówki Leszek Kleszcz. Bóg zapłać za tę piękna posługę Miłosierdzia Bożego.

 

8.W ramach wzajemnego pomagania – potrzebna jest pewnej rodzinie używana pralka automatyczna i kuchnia gazowa 4 palnikowa. Informację darczyńcy mogą przekazać Caritas naszej parafii albo w kancelarii.

 

9.Wspólnota „Drogi nadziei” oraz Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu zapraszają osoby, które zawarły w przeszłości małżeństwo sakramentalne w Kościele a obecnie żyją w nowym związku cywilnym na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych.
Rekolekcje odbędą się w kaplicy Domu „Szilo” w Czeladzi w dniach 3, 4 i 5 marca 2022 r. (piątek, sobota i niedziela).

Spotkania rekolekcyjne będą zaczynać się o godz. 19.15, poprowadzi je ks. Dawid Kuczek.


10. 1,5 % dla Fundacji „Dla Rodziny”

 
Przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu działa Fundacja „Dla Rodziny”. Z inicjatywy Fundacji w Centrum prowadzone są nieodpłatne porady prawne, punkt pomocy osobom uzależnionym oraz doświadczającym przemocy a także szkoła rodzenia.

11.Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Borykamy się z problemem braku powołań kapłańskich, dlatego rozpoczynający się okres Wielkiego Postu niech będzie, w każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji, czasem modlitwy i pokuty w tej intencji, pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2023”. Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji licznych i świętych powołań kapłańskich dla naszej diecezji. Zachęcamy do wpisania już dzisiaj swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście.

  1. Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

 

 

 


VI NIEDZIELA ZWYKLA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

12.02.2023 r.

1.Dzisiaj jest VI Niedziela Zwykła.

 

2.W dzisiejszą niedzielę (12 lutego), po mszach świętych, przed kościołami w Polsce  odbywa się zbiórkę do puszek na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zebrane środki zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas naszej parafii za pomoc w kweście.

 2.We wtorek za przyczyną św. Cyryla i Metodego modlimy się w intencji Europy, aby była wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Pamiętamy także o zakochanych, prosząc dla nich o Boże prowadzenie i dojrzałość w miłości.

 

3.W środę  przypada 36. rocznica święceń biskupich księdza biskupa Piotra Skuchy. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 


4.Nasz Ksiądz wikariusz Grzegorz Woszczek w sobotę  obchodził swoje imieniny. Msza święta w Jego intencji została odprawiona wczoraj. Dzisiaj solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i swego patrona św. Grzegorza.

 

5.Msza święta dla kandydatów do bierzmowania będzie 26 lutego o godzinie 14.30.


6.Adoracja 
w kaplicy św. Jana Kantego jest codziennie w godz. od 7.00-17.30  ZACHĘCAMY na dyżury  adoracyjne jedną godzinę raz w miesiącu ( lub więcej – jeśli ktoś może i chce) ABY PAN JEZUS nie był SAM. Każdy może przyjść w dowolnie wybranym przez siebie czasie  lub  w szczególnym  dniu np. urodzin dziecka czy ślubu , innego ważnego dla nas dnia ,aby podziękować Panu Bogu.

 

7.Spowiedź w kaplicy św. Jana Kantego odbywa się w dni powszednie od godziny 10.00 do godziny 11.00- w konfesjonale służą kapłani naszej parafii oraz Ksiądz Proboszcz Stanisław Parkita i 1 raz w miesiącu Ksiądz Proboszcz z Braciejówki Leszek Kleszcz. Bóg zapłać za tę piękna posługę Miłosierdzia Bożego.

 

8.W diecezji naszej będzie wystawa „Cuda eucharystyczne na świecie”,której twórcą jest bł. Carlo Acutis,beatyfikowany w bazylice św. Franciszka w Asyżu 10 października 2020. Ten młody człowiek, w swoim życiu stawiał na pierwszym miejscu sakrament Eucharystii, który nazywał 'swoją autostradą do Nieba”. Został dopuszczony do Pierwszej Komunii w wieku zaledwie 7 lat i od tamtej pory nigdy nie opuścił codziennej Mszy Świętej, ani nie zaniedbał odmawiania Różańca.  Wystawa była już prezentowana na wszystkich 5 kontynentach. W samych Stanach Zjednoczonych, wystawa gościła w tysiącach parafii i na ponad 100 uniwersytetach, a ponadto była promowana na kilku Konferencjach Episkopatów. Terminy i miejsca wystawy są umieszczone na plakacie w gablotach.

 

9.W sobotę 18-go lutego miesięczne spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 17.00 w bazylice konferencja nt. 'Matka Boża z Lourdes i z Lagos' oraz Różaniec, o 18.00 Msza święta, a po niej spotkanie w domu św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.


V NIEDZIELA ZWYKLA

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA- Ogłoszenia duszpasterskie

5.02.2023 r.

1.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.

 

2.W związku ze Światowym Dniem Chorego, wszystkie osoby dotknięte cierpieniem zapraszamy 11.02 r. tj. w sobotę na godz. 10.00 do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu na wspólną modlitwę. W czasie Mszy św. zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

3.Dwa tygodnie temu przed bazyliką nasi Parafianie sumą 2210 zł. wsparli wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w Portugalii. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

4.W dniu 5 lutego jest wspomnienie św. Agaty. Można święcić chleb, sól i wodę.

 

.„Błogosławiony 5. lutego chleb chronić ma nas przed ogniem. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić” – wyjaśnia ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego.

Dlaczego błogosławimy chleb we wspomnienie św. Agaty?

– Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga. Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty.

Św. Agata jest Patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia. Św. Agata jest także orędowniczką zawodów, które mają do czynienia z ogniem, m.in. piekarzy. Stąd właśnie chleb św. Agaty. Mówimy, że ktoś jest dobry jak chleb. Imię Agata z greckiego dosłownie znaczy „dobra”. Chleb jest pięknym symbolem jej poświęcenia. Jezus nieprzypadkowo podczas Ostatniej Wieczerzy wybrał właśnie chleb jako znak, pod którym chciał pozostać pośród nas…

 

Warto wiedzieć, że św. Agata nie tylko chroni nas przed pożarami, ale jest też opiekunką kobiet z chorobami piersi.

 

 

5.Wspomnienia w tym tygodniu:

Poniedziałek: Wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy. Patron dnia: Św. Dorota - Opiekunka: ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów i nowożeńców.

Wtorek: Wspomnienie Św. Teodora - Opiekuna: żołnierzy i rekrutów.

Środa: Wspomnienie Św. Hieronim Emiliani - Opiekuna: sierot i porzuconej młodzieży.

Czwartek: Wspomnienie  Św. Apolonii - Opiekunki: dentystów. Jest przyzywana w bólach zębów.

Piątek: Wspomnienie Św. Scholastyki - Opiekunki: zakonu benedyktyńskiego i dzieci cierpiących na konwulsje.

 

Zmarli w styczniu nasi Parafianie ; S.p. Alicja WĄSIEL, Aniela GŁOŚNA, Wojciech BOLESŁAWSKI, Magdalena SZCZĘSNA, Jarosław ROSOŁEK, Stanisław FELCZAK, Robert MĘDREK, Helena CYGANKIEWICZ, Krystyna MARCIŃSKA, Antoni TRÓLKA, Władysław WADAS, Waldemar SZOTEK, Tadeusz GOC, Andrzej MOSUREK, Włodzimierz ŚLĘZAK …..Ojcze nasz ….. Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek….


IV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
IV NIEDZIELA ZWYKŁA
29 stycznia 2023 r.

 


1. W czwartek – 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Msze święte będą o godzinie : 6.30, 8.00,10,00, 16,00 i 18.00.W czasie każdej Mszy Świętej będzie błogosławieństwo świec. Prosimy o zaopatrzenie się w osłonki na świece w trosce o posadzkę i ławki. W święto Matki Bożej Gromnicznej jest obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego - szczególną modlitwą otoczmy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną a zwłaszcza siostry Służebniczki Starowiejskie pracujące w naszej parafii. Módlmy się również o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji. Tego dnia ofiary składane do puszek, są przeznaczone na wsparcie żeńskich zakonów klauzurowych.


2. W czwartek kończy się okres śpiewania kolęd.


3. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską, czyli kolędę w rodzinach naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nas w swoim mieszkaniach, aby wspólnie się modlić i przyjąć Boże błogosławieństwo. Dziękujemy serdecznie za złożone, przy tej okazji, ofiary na Kościół i za kolędę, Bóg zapłać. Dziękujemy za pomoc w kolędzie ministrantom i lektorom i w ich imieniu i ich rodziców dziękujemy za ofiary dla nich. Dziękujemy wszystkim za wszelką życzliwość i gościnność - zdajemy sobie sprawę, że to z racji wiary i czci w Jezusa Chrystusa ta otwartość i życzliwość dla nas - Jego sług - niech tak też  tą waszą gościnność - Drodzy Parafianie - przyjmie Jezus Chrystus.


4. Rodziny, które nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym dniu, a chciałyby, aby ich dom kapłan pobłogosławił ,prosimy o zgłoszenie tej chęci w kancelarii parafii. Dodatkowa kolęda planowana jest w sobotę 11 lutego.


5. Od 1 lutego Msze Święte wieczorne w dni powszedni bedą odprawiane o godzinie 18.00.


6. W najbliższym  tygodniu - pierwszy czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.


7. Za kapłanów i o powołania do kapłaństwa, o powołania zakonne i pracy misyjnej Kościół modli się w I czwartek.
W kaplicy św. Jana Kantego adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha.”


8. W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź święta będzie w czasie Mszy Świętych i od godziny 16.00 do 18.30.


9. W I sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane  Serce Najświętszej Maryi Panny- odmawiamy 4 części różańca o godzinie 6.00, 7.30, 8.30 i 17.30. Msza święta za Radio Maryja i TV Trwam i inne katolickie media będzie w I sobotę o godzinie 18.00.


10. Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.


III NIEDZIELA ZWYKŁA

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
22 stycznia 2023 r.
III NIEDZIELA ZWYKŁA1. Dzisiaj III niedziela zwykła jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.
2. We wtorek Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.
1. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego. Serdecznie zaprasza opiekun ks. Robert.
2. W  ubiegłą  niedzielę przed bazyliką odbywała się zbiórka dla Martina. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone będą na jego leczenie oraz rehabilitacje po operacji na którą już rodzina uzbierała pieniądze . Rodzice informują, że kwota uzbierana podczas niedzielnej zbiórki dla Martina wyniosła 5632,80 zł. Proszę w naszym imieniu serdecznie podziękować parafianom.  Szczęść Boże
3. W dzisiejszą  niedzielę o godzinie 15.30 będzie Msza święta dla uczniów klas trzecich i ich rodziców- zapraszamy.
4. W tym roku będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Jest to wielkie święto młodych ludzi z całego świata, które zapoczątkował nasz wielki papież, a i gościło u nas w 2016 r. I z naszej parafii zgłosiła się młodzież chętna na ten wyjazd. Jednak ze względu na skutki szkód i wojny, w tym roku koszty organizacji wyjazdu są bardzo wysokie, dlatego pomagamy wyjechać naszej młodzieży. Dzisiaj  przed bazyliką przedstawiciel młodzieży będzie zbierał datki na ten cel. Jeżeli ktoś chce wspomóc ten i pomóc młodym to będzie taka okazja.
5. Z okazji przypadającego w sobotę Dnia Babci i w dzisiejszą niedzielę Dnia Dziadka serdeczną pamięcią obejmijmy nasze drogie babcie i drogich dziadków, módlmy się za tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Bardzo wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i codzienna serdeczna pamięć.

PORZĄDEK KOLĘDY W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU
NIEDZIELA 22 STYCZNIA

Od 14.00
ul. Mickiewicza /domy prywatne/, Parcówka oraz bloki Nr 7 i 7A  i 7 B na ul. Św. Jana Kantego -1 kapł.
ul. Mickiewicza bl. 1, 1a, 3a 1 kapłan
ul. Sławkowska bl. 7 i 7f 1 kapłan
ul. Jasna Nr 1 – 24 i Astrów  - 1 kapłan
 
  PONIEDZIAŁEK 23 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Skalska bl. 11 i 12 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 13 i 14 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 6 i 8 – 1 kapłan
 
Od 15.30
ul. Skalska bl. 9 i 10 – 1 kapłan
 
WTOREK  24 STYCZNIA
Od 10.00
ul. Skalska bl. 19 i 20 -1 kapłan
Od 14.30
ul. Skalska bl. 17 i 18 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 21 i 22 1 kapłan

ŚRODA  25 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Bylicy bl. 4 i ul. Bylicy 2 – 1 kapłan
Od 15.00
ul. Bylicy bl. 3 -1 kapłan
Od 15.30
ul. Bylicy bl. 5 – 1 kapłan

CZWARTEK  26 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Korczaka bl. 5 –ul. Korczaka bl. 6 – 1 kapłan

Od 13.00
ul. Korczaka bl. 2 i 4 – 1 kapłan

Od 15.30
ul. Korczaka bl. 1 – 1 kapłan
ul. Skalska bl. 7 – 1 kapłan

PIĄTEK 27 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Polna bl. 2 i 10 – 1 kapłan

Od 15.00
ul. Skalska /domy prywatne/ oraz bl. 4 i 28 – 1 kapłan

Od 15.30
ul. Korczaka bl. 3 -1 kapłan
 
SOBOTA 28 STYCZNIA
Od 9.00
ul. Kazimierza Wielkiego /domy prywatne od końca ulicy jedna i druga strona / - 3 kapłanów 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.