Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

26.05.2019 r. VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest VI Niedzielę Wielkanocną i Dzień Matki. Módlmy się w intencji wszystkich matek, a szczególnie tych, które oczekują potomstwa. Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można jeszcze dokonać w zakrystii .

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w dzisiejszą niedzielę o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- włączmy się naszymi modlitwami w to dziękczynienie.

 

3.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

4. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach

 

5.Marsz dla Życia i Rodziny

 

W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

Program marszu przedstawia się następująco:

 

 14.00 – wydawanie pakietów dla posiadaczy zaproszeń przed kościołem św. Floriana
14.45 – koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele
15.00 – wyjście i przemarsz przez dzielnicę Zagórze
15.40 – wejście na Plac Papieski i udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu

 

6.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

7.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowuje się jeszcze SP Nr 5 - próby zgodnie z ustaleniami przygotowującego. Uczniowie ze SP nr 5 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

8.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) .

 

9.W poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim przypadają Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i Błogosławieństwo w Pracy na Roli. Po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 7.00 pójdziemy w procesji ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wokół bazyliki. Osoby, które wybierają się na Mszę Święta w te dni na godzinie 8.00 prosimy o włączenie się już w procesję o godzinie 7.30.

 

10.W najbliższą sobotę 2 kleryków V roku naszego seminarium przyjmą święcenia diakonatu- módlmy się za nich i o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne.

 

11.W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

12.W I sobotę czerwca będziemy się modlić za przyczyną Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny- pamiętać będziemy również o dzieciach z racji Dnia Dziecka. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia cztery części różańca

 

13.Miesiąc czerwiec jest poświęcony Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe będą odprawiane w bazylice: w dni powszednie przed Mszą św.-czyli o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30.


V NIEDZIELA WIELKANOCNA

19.05.2019 r. V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj jest V Niedzielę Wielkanocną- po Mszy świętej wieczornej w ramach comiesięcznych koncertów organowych w naszej bazylice wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Katowicach- serdecznie zachęcamy do wysłuchania tego koncertu

 

2.Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula w najbliższą niedziele o godzinie 13.00 będzie dziękował Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za dar 60 lat kapłaństwa- to bardzo szczególny jubileusz- zgromadźmy się licznie na tym kapłańskim modlitewnym dziękczynieniu.

 

3.W przyszłą niedzielę 26 maja jest Dzień Matki- Msza Święta za zmarłe matki będzie odprawiona o godzinie 17.00- zapisy tych intencji można dokonać w zakrystii i kancelarii parafialnej.

 

4.Caritas Diecezji Sosnowieckiej serdecznie zaprasza na koncert Gramy dla Mamy, 27 maja o godzinie 18.00 w Sosnowcu, w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Dochód z koncertu przeznaczony jest na utrzymanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Przed widzami wystąpi znany i lubiany zespół Gang Marcela. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osobistości życia publicznego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Arkadiusz Chęciński.
Cegiełki - wejściówki, w cenie 40 złotych, są do nabycia w biurze Caritas w Sosnowcu, przy ul. Korczaka 5. Rezerwacji cegiełek można dokonać pod nr tel.: 32 363 03 70.

5.. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II -
16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.

 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

6.W ramach obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu w niedzielę 16 czerwca 2019 roku z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2) przejdzie na Plac Papieski Marsz dla Życia i Rodziny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!” Do udziału w marszu zapraszamy przedstawicieli wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej.

 

7.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

 

8.Do Uroczystości I Komunii Świętej przygotowują się jeszcze SP Nr 4 i SP nr 5- próby zgodnie z ustaleniami przygotowujących. Uczniowie ze SP nr 4 będą mieć spowiedź świętą w piątek o godzinie 16.00,a Uroczystość I Komunii świętej będzie w sobotę o godzinie 11.00

9.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00  

Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie w poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej.

 

  10.W sobotę 25 Maja  , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Początek spotkania  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego  Koronką do Miłosierdzia Bożego następnie : uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza i Msza Św.- spotkanie formacyjne ma charakter otwarty- zapraszamy chętnych.

 

11.Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

 

Podgrabie ( z Mszą Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą)

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

 

Czarny Las ( bez Mszy Świętej)  a następnie Bogucin Mały ( z Mszą Świętą)

 

11.W III niedzielę miesiąca składamy na tacę większe ofiary na dalsze prace konserwatorskie w naszej bazylice - Bóg zapłać ofiarodawcom.

 


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

12.05.2019 r. IV NIEDZIELA WIELKANICNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Dzisiaj, w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przeżywamy Światowy Dzień Modlitw o Powołania.  Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. - w parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu uroczystość odpustowa.

 

2.W dzisiejszą niedzielę obok naszej bazyliki jest okazja do wspomożenia, poprzez zakupy na kiermaszu , wykształcenia kleryków karmelitańskich w Burundii i Rwandzie- to są misje karmelitańskie- będzie można również złożyć ofiary na ten cel do puszki przed głównym wejściem do bazyliki.

 

3,Rozpoczynamy I etap prac konserwatorskich przy stallach z XV wieku oraz przy ołtarzu bocznym Przemienienia Pańskiego z I połowy wieku XVII. Prace prowadzone będą zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności dotyczących częściowego współfinansowania tych prac  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Zakończenie prac konserwatorskich planowane jest na rok 2021.Podjęcie prac konserwatorskich przy tych cennych zabytkach było konieczne z uwagi na bardzo zły ich stan. Nadal będziemy prosić o większą ofiarność  na ten cel w III niedzielę miesiąca.

 

4.Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Sanktuarium NMP Anielskiej Pani Dąbrowy i Matki Zagłębia w 51 rocznicę Koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej - 19 maja 2019 r. (niedziela). Uroczysta Suma z udziałem Mężczyzn i Młodzieży Męskiej godz. 12.00 Na Uroczystość zaprasza duszpasterzy i wiernych kustosz sanktuarium

 

5.Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej - ostatnia niedziela maja (26.05.2019r.) Diecezjalna grupa wyrusza z kościoła w Żychcicach o godz. 7:15.


6.V Sosnowiecka Pielgrzymka Rowerowa odbędzie się w terminie 22-25.06.2019 r. Ogrodzieniec-Jasna Góra-Niepokalanów. Regulamin i szczegółowe informacje na stronie internetowej www.pielgrzymka.olkusz.pl

7. I Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II - 16 czerwca zapraszamy na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. Pomysł na rajd jest prosty, a zarazem spektakularny i świetnie łączący całą diecezję! W niedzielę, 16 czerwca, grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjadą m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Wszystkie trasy łączył będzie jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt będzie także miejscem startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters (czyt. Sols Hanters). O g. 15 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszą na Plac Papieski, gdzie o g. 16 rozpocznie się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Szczegóły oraz informacje o zapisach na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach.
Podczas rejestracji każdy uczestnik wpłaca 10 zł na rzecz sosnowieckiego Domu Matki i Dziecka Caritas, dokładając się do utrzymania tego pięknego żywego pomnika św. Jana Pawła II - wielkiego obrońcy życia i godności człowieka.

8.Próba dla klas III SP nr 4 będzie jutro o godzinie 18.30.   

 

9.Próba dla klas III SP nr 5 będzie środę o godzinie 18.30.   

                                   

10.Próba liturgiczna kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 13 maja o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa . Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, świadków, rodziców i całych rodzin będzie w piątek o godzinie 16.00 a uroczystość bierzmowania będzie w sobotę 18 maja o godzinie 11.00. Sakramentu bierzmowania udzieli Ksiądz Biskup  Grzegorz Kaszak.

 

11.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30, a spowiedź święta dla tych uczniów będzie w czwartek o godzinie 16.00.

 

12.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności:

 

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00      

                                                                   

13.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na wiosenną sesję rekolekcyjną w dniach 24-26 maja przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

14.Wspólnota Kol 3, 2-3 zaprasza młode małżeństwa na adorację Najświętszego Sakramentu w najbliższy piątek, 17 maja w kaplicy św. Jana. Rozpoczęcie o godzinie 19:00 krótką konferencją na temat małżeństwa, następnie adoracja w ciszy i wspólna modlitwa.

 

Poświęcenie pól i modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo w pracy:

 

Niedziela- 12 maja : godzina 14.30

 Stary Olkusz ( z Mszą Świętą)

Kamyk ( 2 ołtarze), ul. Czarnogórska, Mazaniec, Mazaniec Boczna( bez Mszy Świętej) oraz od godziny 16.00 ul. Sikorka( bez Mszy Świętej)

Wiśliczka ( z Mszą Świętą)- najpierw procesja do 4 ołtarzy- początek od strony Kosmolowa- około godziny 15.15 Msza Święta.

 

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

Podgrabie ( z Msza Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą).

 

Niedziela- 2 czerwca: godzina 14.30

Bogucin Mały ( z Mszą Świętą) i Czarny Las ( bez Mszy Świętej)

 

Zmarł ks. Leszek Kapela (l.62) -wikariusz parafii p w. NSPJ w Sułoszowej

Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, prezbiter Leszek,
którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem,
radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 


III NIEDZIELA WIELKANOCNA

5.05.2019 r. III NIEDZIELA WIELKANICNA

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.NABOŻEŃSTWA MAJOWE SĄ ODPRAWIANE W DNI POWSZEDNIE O GODZINIE 17.30 A W NIEDZIELE O GODZINIE 16.30.

 

2.W przyszłą niedzielę będzie obok naszej bazyliki okazja do wspomożenia, poprzez zakupy na kiermaszu , wykształcenia kleryków karmelitańskich w Burundii i Rwandzie- to są misje karmelitańskie- będzie można również złożyć ofiary na ten cel do puszki przed głównym wejściem do bazyliki.

 

3,Rozpoczynamy I etap prac konserwatorskich przy stallach z XV wieku oraz przy ołtarzu bocznym Przemienienia Pańskiego z I połowy wieku XVII. Prace prowadzone będą zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności dotyczących częściowego współfinansowania tych prac  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Zakończenie prac konserwatorskich planowane jest na rok 2021.Podjęcie prac konserwatorskich przy tych cennych zabytkach było konieczne z uwagi na bardzo zły ich stan. Nadal będziemy prosić o większą ofiarność  na ten cel w III niedzielę miesiąca.

 

Pragniemy przypomnieć , że w ostatnich latach  przeprowadzone zostały następujące prace konserwatorskie : renowacja muru przy ulicy Basztowej, konserwacja i zabezpieczenie kamiennych obramień  okiennych na dzwonnicy,  konserwacja Ołtarz Ukrzyżowania Pana Jezusa i malowideł ściennych w nawie południowej przedstawiających m.in. Modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu , renowacja fragmentu zabytkowego muru między plebanią a dzwonnicą oraz pełna konserwacja organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego wraz z prospektem i chórem muzycznym.. Wszystkie płatności dotyczące wymienionych prac konserwatorskich zostały w całości spłacone.

 

4.Próba dzieci klas III SP nr1 i  z Żurady będzie we wtorek o godzinie 18.30- spowiedź dla tych dzieci i ich rodziców będzie w piątek o godzinie 15.00 a Uroczystość I Komunii Świętej dla tej grupy dzieci będzie w sobotę o godzinie 11.00.  

 

Próba dla klas III SP nr 4 będzie jutro i w środę o godzinie 18.30.  

                                       

5.Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 6 maja, o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa a kolejna próba będzie jeszcze w czwartek o godzinie 16.00.

 

6.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30.

 

7.I Komunia Święta w roku 2021 jest planowana według takiej kolejności:

 

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa w Żuradzie – 8 maja godzina 11.00,

 

Szkoła Podstawowa nr 4- 22 maja godzina 11.00

 

Szkoła Podstawowa nr 5- 29 maja godzina 11.00       

                                                                   

8.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem    ks. Czesławem zaprasza w piątek po Mszy Św. wieczornej na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św. Jana Pawła II.

 

9.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na wiosenną sesję rekolekcyjną w dniach 24-26 maja przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

 

10Wszystkim, którzy w miesiącu maju  obchodzą swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice składamy najlepsze życzenia –życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

11.Poświęcenie pól:

 

Niedziela -5 maja  : godzina 14.30

Żurada  

Sieniczno ( z Mszą Świętą),

Rabsztyn ( z Mszą Świętą) oraz godzina 16.00 –ul. 29 Listopada.

Niedziela- 12 maja : godzina 14.30

 Stary Olkusz ( z Mszą Świętą)

Kamyk ( 2 ołtarze), ul. Czarnogórska, Mazaniec, Mazaniec Boczna( bez Mszy Świętej) oraz od godziny 16.00 ul. Sikorka( bez Mszy Świętej)

Wiśliczka ( z Mszą Świętą)- najpierw procesja do 4 ołtarzy- początek od strony Kosmolowa- około godziny 15.15 Msza Święta.

Niedziela – 19 maja   : godzina 14.30

Podgrabie ( z Msza Świętą) oraz o godzinie 16.0- ul. Cegielniana i Wapienna ( bez Mszy Świętej).

Ul. 20 Straconych ( bez Mszy Świętej), Kaplica ul. Sobieskiego 2 a o godzinie 15.30 ul. Parcze ( z Mszą Świętą)

Niedziela- 26 maja: godzina 14.30

Bogucin Mały ( z Msza Świętą) i Czarny Las ( bez Mszy Świętej)

 

Zmarli w miesiącu kwietniu nasi Parafianie ś p. : Kazimierz Kasprzyk, Stanisław Noga, Stanisław Wójcik, Krzysztof Łękawski, Marian Karoń, Kazimiera Szlęzak, Danuta Kobyłecka, Barbara Wąs, Jagna Wójtowicz, Adam Trzcionkowski, Janusz Czeladzki, Wiesława Wadas, Krystyna Kasprzyk, Piotr Zgraja, Władysław Bigaj, Stanisława Trepka, Stanisław Gamrat, Stanisława Aleksiejew, Halina Dziedzic, Marek Pietraszewski, Jerzy Wałek, Stanisława Zych, Irena Wypasek, Bernadyna Wójcicka, Bronisław Murawski, Zygmunt Tracz, Stanisława Pawełczyk, Sabina Florek, Zofia Kania…. Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek …

                                                                                                                                                                                 

 


NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 28.04.2019

28.04.2019 r NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.W dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia do naszej bazyliki. Można zyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Udziela się też odpustu zupełnego osobom, które nie mogą opuścić swego mieszkania, jeśli wyrzekają się jakiegokolwiek grzechu i maja zamiar po zaistnieniu dogodnych warunków przystąpić do sakramentu pojednania i Komunii Świętej, odmówią przed wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga dodając wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego/ np. Jezu ufam Tobie/

 

2.Rozpoczyna się 70 Tydzień Miłosierdzia. Modlitwą  i darem materialnym wspieramy potrzebujących. Dlatego ofiary z dzisiejszej niedzieli są przeznaczone na Caritas, czyli dzieła miłosierdzia Kościoła.

 

3.W środę  rozpoczynamy Nabożeństwo Majowe-w dni powszednie  to nabożeństwo odprawiane będzie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30. Podtrzymujmy też piękny zwyczaj śpiewania w maju Litanii do Matki Bożej przy krzyżach i kapliczkach- jednocześnie bardzo serdecznie dziękujemy za stałą troskę o kapliczki i przydrożne krzyże na terenie naszej parafii.

 

4.Kancelaria parafialna w święta państwowe i kościelne jest nieczynna, czyli 1 i 3 maja kancelaria będzie zamknięta.

 

5.W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej będzie spotkanie Kręgu Biblijnego. 

 

6.W dniu 1 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika- modlić będziemy się za ludzi pracy.

 

7.W czwartek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag.

 

 Z racji I czwartku modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i za kapłanów. Wspólna adoracja w kaplicy św. Jana Kantego będzie o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Adorację o godzinie 15.00 poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Św.” Maranatha.”
Grupa ADORACYJNA , modląca się przy Jezusie Chrystusie w każdy czwartek tygodnia od godziny 19.00 do 20.00 zaprasza osoby, którym ta godzina wieczorna odpowiada, do cotygodniowej adoracji.

 

8..W piątek przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte będą według porządku niedzielnego. Msza Święta za Ojczyznę odprawiona będzie o godzinie 10.00.Osoby odprawiające pierwsze piątki miesiąca mogą przystąpić do spowiedzi przed każdą Msza Świętą. Z racji uroczystości nie obowiązuje post.

 

9.W pierwszą sobotę miesiąca Kościół czci Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny i odprawia modlitwy wynagradzające za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Włączmy się w odprawienie pięciu I sobót miesiąca. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy wszystkie cztery części różańca świętego. W sobotę 4 maja wspominamy św. Floriana – patrona strażaków.

 

10.W przyszłą niedzielę o godz. 10.00  będzie Msza Święta w intencji Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu , a po Mszy świętej uroczystości na Rynku Olkuskim.

Przyszła niedziela – trzecia niedziela Wielkanocy z ustanowienia Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny.

 

11.W poniedziałek o godzinie 18.30 będzie próba do I Komunii Świętej uczniów SP nr 4.a we wtorek o godzinie 18.30 próba dla uczniów ze szkół SP nr 1 i Żurada.

 

12..Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się 6 maja, czyli następny poniedziałek o godzinie 16.00- obecność obowiązkowa.

 

13.Rocznica I Komunii Świętej uczniów klas czwartych będzie 19 maja o godzinie 11.30.

 

14.W Olewinie Msza Święta będzie odprawiona w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski o godzinie 9.00


NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

21.04.2019 r NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

 1. Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim, którzy przez poświęcony czas i modlitwę przeżywali Triduum Paschalne. Dziękuję Księżom za posługę kapłańską w czasie Wielkiego Postu i Triduum. Dziękuję Siostrom Służebniczkom za pomysł, projekt i wykonanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego i tym osobom, które pomagały w tych pracach. Wyrażam wdzięczność Ochotniczym Strażom Pożarnym z Olkusza i Żurady za wartę przy Grobie Pańskim. Dziękuję służbie liturgicznej ołtarza za wzorową i profesjonalną służbę liturgiczną. Dziękuję Chórowi Męskiemu pod dyrekcją pana Jana Kućmierczyka, Chórowi Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, Młodzieżowej Scholi Liturgicznej i wszystkim wspólnotom działającym przy naszej parafii. Bóg zapłać panu organiście, panom kościelnym  oraz wszystkim pracownikom kościoła . Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Ciemnicy, Bożego Grobu i wystroju kościoła. Dziękuję wolontariuszom Parafialnego Zespołu Caritas i ofiarodawcom darów żywnościowych. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie i uczynione dobro. Dziękujemy wszystkim, którzy nam przesłali życzenia świąteczne i składali je osobiście.
 2. Jutro drugi dzień Świąt, Msze Święte według porządku niedzielnego, zadbajmy o obecność na Eucharystii. Ofiary złożone na tacę jutro przeznaczone są na katolickuczel
 3. Najbliższy tydzień to Oktawa Wielkanocy. Ze względu na uroczyste obchody Oktawy w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 
 4. W przyszłą niedzielę –Święto Miłosierdzia Bożego –uroczystości centralne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach; Święto patronalne Caritas.

         Prosimy osoby, które składały jałmużnę wielkopostną do skarbonek Caritasu, o przyniesienie zebranych ofiar i złożenie przed ołtarzem.

 

 1. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia.

V Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej – Olkusz 2019 – 23 – 28 kwietnia

Patronat Honorowy:

Ks. Dr Piotr Skucha – Biskup Pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej

Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego

 

Program Festiwalu

23 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy rzeźby – Czesław Dźwigaj – Galeria BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34

 

23 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa – Małgorzata Drozd-Witek – Galeria BWA Olkusz, ul. Szpitalna 34.

 

25 kwietnia (czwartek), godz. 19.00 – koncert chóru Cantores Minores Basilica Santi Andrea – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

26 kwietnia (piątek), godz. 19.00 – koncert: Paulina Stach (sopran), Jacek Wróbel (baryton), Maciej Semla (organy) – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

27 kwietnia (sobota), godz. 19.00 – koncert: zespół Cracovie Ensamble – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

28 kwietnia (niedziela), godz. 18.00 – koncert: Kristina Kutnik (pianistka), Michał Kutnik (baryton), Gabriela i Piotr Kutnik (trąbki), Radosław Bukała (wiolonczela), Arkadiusz Babiński (fagot) – Galeria BWA Olkusz, ul. Szpitalna 34.

 

Prowadzący koncerty Wojciech Taborek.

 

Niech Zmartwychwstały Pan zagości w Waszych sercach- Drodzy Parafianie i Drodzy Goście , życzymy, abyście zostali napełnieni Bożą radością, mocą, prawdziwym pokojem i potrzebnymi łaskami.

Niech paschalny czas będzie światłem niosącym nadzieję Waszym rodzinom.

 

Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

 

Szczęść Boże.

 

 


NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA -14.04.2019 r

 

Ogłoszenia duszpasterskie –Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

 

1.Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. W przedsionku bazyliki można nabywać chlebki wielkanocne i baranki, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice .

 

W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę możliwość skorzystania ze spowiedzi podczas rannych Mszy Świętych i wieczorem od godz. 17.00 .

 

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji będzie do Wielkiej Środy włącznie.

 

Kancelaria parafialna również będzie czynna do Wielkiej Środy włącznie.

 

2.Zgodnie z Liturgią Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie będzie adoracji Pana Jezusa w kaplicy św. Jana Kantego.

 

3.W miniony piątek przeszliśmy ulicami naszej parafii z procesją Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej z Olkusza i Żurady za pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Drogi Krzyżowej- Bóg zapłać wszystkim uczestnikom za wspólna modlitwę.

 

Do czuwania przy Bożym Grobie zapraszamy OSP z Olkusza i Żurady.

 

  4.Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Koncelebrowana Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godziny 22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego. Osobom, zwłaszcza starszym i chorym, które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, będzie udzielona Komunia Święta o godzinie 7.00.i.8.00.

 

5.Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Świętej. – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Bazylika będzie otwarta cały dzień- zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godzinie 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godzinie 17.00 i zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pana Jezusa. Adoracja będzie trwać przez całą noc. O godzinie 21.30 zapraszamy na czuwanie młodzież i wszystkich chętnych. O godzinie 23.00 modlitewnemu czuwaniu zacznie przewodniczyć grupa pielgrzymkowa Żółto-Niebieska. Ofiary złożone podczas liturgii Męki Pańskiej przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a prawem do zachowania postu czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie i nie ma w tym dniu żadnej dyspensy objęci są wszyscy od 18 do 60 roku życia.

 

Od godz. 20.00 w Wielki Piątek do godz. 6.00 rano w Wielką Sobotę w naszej  bazylice będzie Noc Konfesjonałów czyli dyżur księdza w konfesjonale.

 

6.Wielka Sobota –adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwać będzie do godziny 19.00.

 

7.Poświęcenie pokarmów w bazylice od godz. 9.00 – 16.00 .

 

 

Poświęcenie pokarmów w terenie:

 

Jeden kapłan- o godzinie 10.00- Sikorka,, godzina 10.30-Rabsztyn, godzina 11.00- Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały

 

- drugi kapłan o godzinie 10.00- Wiśliczka, godzina 10.30- Sieniczno, godzina- 11.00- Olewin

 

-trzeci kapłan od godziny 10.00- Żurada, począwszy od Kolonii I.

 

Przychodząc do poświęcenia pokarmów pamiętajmy o biednych w naszej parafii – można się podzielić darami żywnościowymi składanymi do kosza przy krzyżu jak również i ofiarami

 

8.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego -o godz. 6.00 rozpoczniemy Rezurekcję.

Zapraszamy asystę do udziału w procesji.

Następna Msza Święta będzie o godz. 8.30, pozostałe jak w każdą niedzielę. W Wielkanoc o godzinie 13.00 będziemy modlić się w intencji małżonków obchodzących w tym roku rocznicę zaślubin. Można się jeszcze zgłaszać w tej sprawie w kancelarii lub zakrystii. Msza Święta z racji chrztu dzieci będzie o godzinie 14.30.

 

9.Chorych w domach z posługa sakramentalną chcemy odwiedzić w Wielki Piątek od godziny 9.00- adresy zapisujemy w kancelarii i zakrystii do Wielkiej Środy.

 

10.W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę  o godzinie 7.00 będziemy wspólnie odmawiać modlitwę Kościoła : Jutrznię.

 

11Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro o godzinie 19.00

 


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -7.04.2019 r.

 

1.Dzisiaj jest V Niedziela Wielkiego Postu- rozpoczynamy nasze Rekolekcje Wielkopostne dla DOROSŁYCH- kazania rekolekcyjne wygłosi o. Joachim Kusz OMI. Bardzo serdecznie witamy ojca rekolekcjonistę i z całą parafią cieszymy się , że kolejny już raz  w życiu Bóg daje nam możliwość przygotowania się, przez rekolekcję ,do Świąt Wielkanocy

 

Msze Święte z kazaniami będą odprawiane od poniedziałku do czwartku o godzinie : 6.30, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 19.30.

 

Dniami spowiedzi będą :środa i czwartek.

 

Spowiedź będzie w godzinach od 8.30 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.

 

Msza Święta z namaszczeniem chorych będzie w środę o godzinie 11.00 i 16.00.

 

Chorych w domach chcemy odwiedzić w Wielki Piątek od godziny 9.00- zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii do Wielkiej Środy włącznie.

 

2.Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się w najbliższy piątek-12 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 18.00- tego dnia nie będzie Nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 i 17.00. Trasa miejskiej Drogi Krzyżowej będzie ta sama jak w klatach poprzednich- serdecznie zapraszamy do licznego oddania czci Chrystusowi Panu naszemu Zbawicielowi. Prosimy o wsparcie Policji, OSP, Straży Miejskiej.

 

3.Organizatorki corocznych zbiórek na rzecz potrzebujących dziękują wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe w ubiegłą niedzielę w wysokości 2865,87 zł.

 

4.W przedsionku bazyliki można już nabywać wielkanocne baranki ,a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice.

 

5.Na prośbę Prezydenta RP podajemy następującą  informację:

 

'Zgodnie z nowymi przepisami prawnymi każdy kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika, może skorzystać z darmowej porady prawnej adwokata lub radcy prawnego. Pomoc można uzyskać w punktach wyznaczonych przez powiaty, po umówieniu terminu wizyty.'


Pełna treść komunikatu  jest w gablocie parafialnej.

6.Jak co roku zapraszamy młodzież na spotkanie w ramach Światowych Dni Młodzieży w katedrze sosnowieckiej w sobotę przed Niedzielą Palmową(13 kwietnia 2019r.). Początek spotkania: godz. 9.30 –Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Grzegorza w katedrze w Sosnowcu.

 

7.Przyszła niedziela, 14 kwietnia jest już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy palmy, a procesja z palmami wokół bazyliki będzie na Mszy Świętej o godzinie 11.30.

 

8.Wą niedzielę 14.04- po Mszy Świętej o godzinie 11.30 odbędzie się spotkanie formacyjne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich/ Dom J.P II/

 

9.W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach nasz chór mieszany otrzymał wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu pasyjnego  „ Popule  meus”. Gratulujemy chórowi.

 

10.W sobotę 6 kwietnia zmarł w szpitalu w Kielcach Ks. Kan. Henryk Konofalski: w latach 1974-1977 był wikariuszem w naszej Parafii a następnie proboszczem Parafii Pradły aż do 2011 r. Za spokój jego duszy i za naszych zmarłych.. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario,,, Wieczny odpoczynek…

 


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -31.03.2019 r.

 

1.Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywa się niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości.

 

2.We wtorek 2 kwietnia, przypada kolejna rocznica odejścia do domu Ojca naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

3.Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Żurady będzie 1 kwietnia o godzinie 18.30 w sali Domu św. Jana Pawła II.

 

4.Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  7 kwietnia 2019 r./Rekolekcje wygłosi o. Joachim Kusz OMI/.

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne tych rekolekcji.

 

5.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Od przyszłej niedzieli będzie można nabywać baranki wielkanocne.

 

6.W dzisiejszą niedzielę przed bazyliką będzie można złożyć ofiarę do puszek na pomoc dla Agnieszki w rehabilitacji, aby doszła do pełnej sprawności po wypadku. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

7.Wszystkie aktualne informacje na temat Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w naszej diecezji i trasy są podane na stronie Diecezji Sosnowieckiej- zainteresowane osoby odsyłamy do tych informacji.

 

 8.Z Olkusza, zwyczajem lat ubiegłych ,wyruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wieczorem 5 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 20.00. Całkowitą odpowiedzialność za wszelkie skutki i zdarzenia ponosi uczestnik. Oświadczenia  o całkowitej , osobistej odpowiedzialności związanej z prywatnym udziałem w tej pokutnej formie pobożności, jak również oświadczenia związane z przepisami RODO można będzie podpisywać od godziny  19.00 w dniu wyjścia na trasę pokutną. Zakończenie  marszu będzie w Sanktuarium w Czernej- materiały pomocne na drogę jak również zapis na bus powrotny będzie można dokonać  w dniu wyjścia od godziny 19.00.  Uczestnicy muszą pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą opiekunów prawnych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji. Osoby, które pomagały w ubiegłym roku w rozdawaniu materiałów na szlak pokutny prosimy o kontakt .

 

9.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy na Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta. Chór zaśpiewa na Mszy świętej o godz. 17.00, a po Mszy, czyli o godz. 18.00 odbędzie się koncert, na którym chór po raz pierwszy wystąpi w swoich koncertowych strojach. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Próba  naszego chóru męskiego odbywa się w każdy czwartek o godzinie 18.30 – zapraszamy chętnych mężczyzn do włączenia  się w  męski śpiew chóralny.

 

10a. Trwają zapisy do scholi dziecięcej, prosimy również o włączenie się w ten zespół osoby grające. Spotkania prowadzi Ks. Czesław w czwartki o godzinie 17.00- zapraszamy.

 

11.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca..

 

12.Wszystkim, którzy w miesiącu kwietniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny i inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

13.Zmarli ;śp. S. Małgorzata Knapik, która  urodziła się w 1922 r. -dzieciństwo i młodość spędziła w Olkuszu. Marzeniem Jej życia było poświęcenie się Bogu i służba bliźnim na misjach. Zaraz po maturze, którą zrobiła w 1939 r., podjęła decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia na Tamce w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka j. polskiego, historii i j. francuskiego w szkole powszechnej prowadzonej przez siostry, opiekunka młodzieży w domu studenckim dla dziewcząt przy KUL, przełożona w zgromadzeniu. W 1974 wyjechała na  misje na Madagaskar i tam służyła najuboższym, chorym, trędowatym aż do 1997 roku. Zmarła w Warszawie 26 marca br. w wieku 97 lat (79 lat w służbie Bogu). Została pochowana w piątek, 29 marca, na warszawskich Powązkach. Była skromnym człowiekiem, wybitną olkuszanką, ogromnym autorytetem dla wszystkich którzy Ją znali.

 

.Nasi zmarli Parafianie w miesiącu marcu – wszyscy śp: Zofia Bomba, Władysław Głowacki, Zbigniew Słodki, Marcin Bień, Jan Nabagło, Helena Gzyl, Anna Rosół, Aniela Jakubowska, Leopold Cieślik, Zbigniew Węglarz, Maria Podżorska, Tadeusz Grabowski, Henryk Wilczyński, Anna Nałęcz Pyrzowska, Zbigniew Lis, Agnieszka Jachowicz, Karolina Żmudka, Tadeusz Piątek..

 

 Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 

 

 


III NIEDZIELA WOELKIEGO POSTU

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -24.03.2019 r.

 

I. W czwartek przypada 10. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święci Patronowie Albert i Rafał nieustannie wypraszali potrzebne łaski.

 W dniu 30 marca b.r. (sobota) b.r. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Sosnowcu będziemy wspólnie modlić się w intencji ks. bpa Grzegorza Kaszaka.

Dziękując Panu Bogu za posługę pasterską naszego biskupa, będziemy razem „szturmować niebo” prosząc Boga o Jego błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski i modląc się za naszego biskupa Grzegorza.

1a.W ubiegłą niedzielę w ramach ogólnopolskiej zbiórki do puszek na Kościoły Misyjne parafianie nasi złożyli ofiary w  wysokości 3500 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Wspólnota „Drogi nadziei” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej zapraszają do udziału w rekolekcjach wielkopostnych osoby, które zawarły w przeszłości małżeństwo sakramentalne w Kościele, rozwiodły się i żyją obecnie w nowym związku cywilnym. Rekolekcje odbędą się w dniach od 5 do 7 kwietnia (piątek-niedziela) w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie przy ul. Kraszewskiego 25. W piątek i sobotę spotkania będą rozpoczynać się o godz. 19.30, w niedzielę o 19.00. Tegoroczne rekolekcje poprowadzi ks. Mirosław Jadłosz i Szkoła Nowej Ewangelizacji „Przyjaciele Jezusa”.
Więcej informacji można znaleźć na plakacie znajdującym się w gablotce oraz na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowiecki

 

Dzień Świętości Życia

3.Jutro -25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o godz. 18.00 z racji obchodzonego Dnia Świętości Życia podczas Mszy Świętej osoby które pragną podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego a Nienarodzonego mogą to uczynić w sposób uroczysty. Osoby chętne do podjęcia się tej szczególnej modlitwy i aktu wiary jako obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci serdecznie zapraszamy do udziału.Zachęcamy również do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji w naszej parafii- można to uczynić na Mszach Świętych odprawianych w naszej bazylice o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00.Chętni przynoszą ze sobą świece

 

4.Odpowiadając na pragnienie wielu dzieci i młodzieży śpiewania na chwałę Bożą w naszej bazylice ogłaszamy nabór do scholi parafialnej. Zapraszamy poprawnie śpiewających, grających na instrumentach muzycznych oraz - i to jest także bardzo ważne - dorosłych muzyków, do wspólnego prowadzenia tego dzieła.
Pierwsze spotkanie - organizacyjne -już w ten CZWARTEK o godz. 17.00 w sali budynku im. Jana Pawła II/ na dole/ scholę organizuje ks. Czesław. ZAPRASZAMY.

 

5.Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów
Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę w Częstochowie w roku 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do diecezji sosnowieckiej obędzie się dn. 28 marca 2019 r. 10.00 - Bazylika Jasnogórska (zawiązanie wspólnoty, konferencja o. Radosława Kramarskiego – wikariusza biskupiego ds. zakonnych diecezji sosnowieckiej, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w Kaplicy Sakramentu Pokuty);
11.00 - Kaplica Jasnogórska (Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Akt zawierzenia).
Drogę krzyżową organizują katecheci indywidualnie ze swoimi grupami.

 

6.W sobotę -30 Marca , odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emanuel . Początek spotkania  godz. 15 00 w Kaplicy św. Jana Kantego ,  Koronką do Miłosierdzia Bożego , a także , uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata .  Zapraszamy wszystkich  .

 

7a.Rekolekcje dla uczniów szkół średnich rozpoczną się 27 marca a zakończą 29 marca. Uczniowie I LO, ZS Nr 1 i ZDZ będą mieć spotkania rekolekcyjne o godzinie 11.00 a uczniowie IV LO i ZS Nr 3 o 9.00 godzinie- dniem spowiedzi rekolekcyjnej będzie piątek. Rekolekcje dla młodzieży tych szkół poprowadzi o. Mateusz Pawłowski OMI.

 

8b. Rekolekcje dla dorosłych w naszej bazylice rozpoczną się w niedzielę  7 kwietnia 2019 r./Rekolekcje wygłosi o. Joachim Kusz OMI/.

 

Prosimy wiernych o wsparcie modlitewne wszystkich tych rekolekcji.

 

9.W przedsionku bazyliki można już nabywać paschaliki wielkanocne, a ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki w bazylice. Również w przedsionku świątyni można nabyć książkę z rozważaniami Ks. Pawła Pielki , obrazki Drogi Krzyżowej wykonał artysta malarz pan Stanisław Wywioł.

 

10.W przyszłą niedzielę przed bazyliką będzie można złożyć ofiarę do puszek na pomoc dla Agnieszki w rehabilitacji, aby doszła do pełnej sprawności po wypadku.

 

11.W tegorocznym Wielkim Poście w Diecezji Sosnowieckiej przygotowano kilka tras Diecezjalnych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych- dla zainteresowanych tą formą pokuty  wszystkie potrzebne informacje są umieszczone na stronie internetowej naszej diecezji. Z Olkusza, zwyczajem lat ubiegłych ,wyruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wieczorem 5 kwietnia po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 20.00. W najbliższą niedzielę w przedsionku bazyliki będą dostępne do wypełnienia oświadczenia, że całkowitą odpowiedzialność za wszelkie skutki ponosi uczestnik. Oświadczenia można będzie składać od godziny 18.30 w dniu wyjścia na trasę pokutną. Zakończenie  marszu będzie w Sanktuarium w Czernej- materiały pomocne na drogę jak również zapis na bus powrotny będzie można dokonać  w dniu wyjścia od godziny 18.30.  Uczestnicy muszą pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą opiekunów prawnych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.

 

12.W najbliższą niedzielę 31 marca zapraszamy na Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu naszego chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod dyrekcją ks. Roberta. Chór zaśpiewa na Mszy świętej o godz. 17.00, a po Mszy, czyli o godz. 18.00 odbędzie się koncert, na którym chór po raz pierwszy wystąpi w swoich koncertowych strojach. Serdecznie zapraszamy.

 

13.Próba  naszego chóru męskiego odbywa się w każdy czwartek o godzinie 18.30 – zapraszamy chętnych mężczyzn do włączenia  się w  męski śpiew chóralny.

 

14. W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.