Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

SAKRAMENT POKUTY

 

SAKRAMENT POKUTY W STANIE EPIDEMII

 

Zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

 

W SYTUACJI POTRZEBY SKORZYSTANIA ZE SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY  Z KAPŁANEM W GODZINACH DYŻYRU KANCELARII PARAFIALNEJ :

PONIEDZIAŁEK,CZWARTEK:10.00 -12.00

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK :10.00 -12.00 i 16.00-18.00

SOBOTA: 9.00-10.00


Tel. 32 643-15-20

 

 


PILNY KOMUNIKAT

 

 

W związku z trwaniem Stanu Epidemii  i wprowadzeniem w Polsce od 25 marca nowych zasad bezpieczeństwa,wydarzenia o charakterze religijnym podlegają szczególnym ograniczeniom:

 

We Mszy świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Zrozumiała jest trudność dla nas kapłanów z wypełnienim tego rozporządzenia , dlatego dla jasności ustalamy,że Msze święte w bazylice będą odprawiane  bez udziału wiernych!.

 

Wszystkie intencje będa odprawiane, tak jak zostały zamówione.

 

 

 Modlitwa w kaplicy adoracji tylko pojedynczo!

 

W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach otwarcia kancelarii.Informacja szczegółowa niżej w tytule kancelaria.

 

Trwamy w nadziei, że Bóg ma każdego w swej opiece, a ludzie dobrej woli robią wszystko abyśmy , w tej trudnej sytuacji, jak najmniej ucierpieli.


ADMINISTRACJA CMENTARZA PARAFII ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W OLKUSZU

 

 

ADMINISTRACJA CMENTARZA NIECZYNNA DO ODWOŁANIA

 

TEL.662 294 960 czynny od 8.00 do 15.00 WYŁĄCZNIE W SPRAWACH POGRZEBÓW.


APEL O MODLITWĘ 25 MARCA 2020 O GODZINIE 12.00

Nawiązując do Apelu Ojca Świętego Franciszka, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki serdecznie prosi, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce zabiły dzwony i aby w swoich kościołach - biskupi oraz kapłani - odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.


Ks. bp Grzegorz Kaszak prosi wszystkich kapłanów o zastosowanie się do Apelu Ojca Świętego i Przewodniczącego KEP-u. odmawiając także modlitwę, której treść znajduje się poniżej:

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny,

który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna

jako lekarza dusz i ciał,

spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie

niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata,

zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

Uwolnij nas od chorób i strachu,

ulecz naszych chorych,

pociesz ich rodziny,

daj mądrość rządzącym,

energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom,

życie wieczne zmarłym.

Nie opuszczaj nas w chwili próby,

ale uwolnij nas od wszelkiego zła.

O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym

żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei,

módl się za nami!'

 


KATOLICKI TELEFON ZAUFANIA

Katolicki Telefon Zaufania

Data dodania: 2020.03.23

W Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu działa Katolicki Telefon Zaufania. W bieżącym tygodniu (23-29.03.2020) telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 19.00 - 21.00. Osoby doświadczające trudności, przeżywające obawy związane z aktualną sytuacją, potrzebujące wsparcia lub chcące uzyskać informacje zapraszamy do kontaktu pod numerem 32 292 98 93. Pomoc za pośrednictwem telefonu jest anonimowa.

Swoje wsparcie i pomoc dla potrzebujących pomocy zaoferowała też grupa ponad trzydziestu specjalistów z Instytutu Psychologii KUL. Z bezpłatnej pomocy psychologicznej mogą skorzystać wszyscy, którzy w związku ogłoszonym stanem epidemii takiego wsparcia potrzebują. Psychologowie i psychoterapeuci dyżurują w wyznaczonych godzinach od poniedziałku do soboty pod numerem telefonu 81 445 40 80. Kontakt jest możliwy również przez Skype: nazwa użytkownika: wsparcie.ku


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

IV Niedziela Wielkiego Postu

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -22.03.2020 r.

 

1.Trwa Wielki Post przeżywany w szczególnych okolicznościach stanu epidemii. Dostosowujemy się do wszystkich zarządzeń państwowych i kościelnych tego czasu. Na Mszach świętych może być w bazylice do 50 osób- to osoby z zamówionych intencji mszalnych. Kapłani służą w konfesjonale , z zachowaniem zalecanych procedur

 

2.Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali nie będą odprawiane- bardzo zachęcamy do przeżywania tej formy pobożności w domach, w oparciu teksty w książeczkach do nabożeństwa i przez duchowe łączenie się z transmisjami tych nabożeństw w radiu,  telewizji i Internecie- ta sama zachęta dotyczy Mszy Świętej. Wszyscy, którzy nie będą mogli być na Mszy Świętej niedzielnej nadal mogą korzystać z dyspensy. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

 

Spowiedź w bazylice, w godzinach celebry Mszy świętych, z racji przepisów stanu epidemii, odbywa się nie przy konfesjonale, ale w przedsionku głównym bazyliki.

 

3. Kaplica Św. Jana Kantego jest otwarta codziennie na indywidualną adorację. W stanie epidemii nie będzie spowiedzi w kaplicy św. Jana Kantego.

 

 

4.Przedświąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną będą w sobotę 4 kwietnia 2020 r. Zapisy w kancelarii i zakrystii.

Od godziny 8.00 do 10.00 kapłani odwiedzą tych chorych, których odwiedzają stale w I soboty miesiąca, a od godziny 10.00 będą odwiedziny osób zgłoszonych w kancelarii lub zakrystii do dnia 2 kwietnia. Odwiedziny chorych z zachowaniem wszelkich zasad stanu epidemii. W Wielkim Tygodniu nie będzie odwiedzin chorych.

 

5.W sytuacji Stanu Epidemii Kancelaria Parafialna pracuje jak większość Urzędów Państwowych,
z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z zainteresowanymi.

 

 W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach, w których zwykle kancelaria jest czynna:

 

 PONIEDZIAŁEK,CZWARTEK:10.00 -12.00

 

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK :10.00 -12.00 i 16.00-18.00

 

SOBOTA: 9.00-10.00

 

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Tel. 32 643-15-20

 

6.W środę- 25 marca  przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Do Bożego Narodzenia pozostanie 9 miesięcy .Zachęcamy wiernych do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

7.W sobotę przypada 11 rocznica święceń biskupich biskupa Grzegorza Kaszaka- wspierajmy modlitwą posługę Diecezji Sosnowieckiej naszego pasterza.


KANCELARIA

W sytuacji Zagrożenia Epidemicznego Kancelaria Parafialna pracuje jak większość Urzędów Państwowych,
z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z zainteresowanymi.

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach, w których zwykle kancelaria jest czynna:

 

PONIEDZIAŁEK,CZWARTEK:10.00 -12.00

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK :10.00 -12.00 i 16.00-18.00

SOBOTA: 9.00-10.00


Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.


Tel. 32 643-15-20


Informacja parafialna

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, dla jasnej informacji w naszej parafii ustalamy, ŻE DO TYCH OSÓB MOGĄ NALEŻEĆ TYLKO OSOBY ZWIĄZANE Z INTENCJĄ DANEJ MSZY ŚWIĘTEJ. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci.

RESZTA PARAFIAN MOŻE SKORZYSTAĆ Z DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICZENIA WE MSZY SWIĘTEJ DO 29 MARCA BR.

 TO OZNACZA, ZE NIEOBECNOŚĆ W NIEDZIELĘ W KOŚCIELE/ Z RACJI TEJ  SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ/ NIE JEST GRZECHEM.

 

Słowa z wywiadu  w redakcji Faktu Ministra Zdrowia  Łukasza Szumowskiego.

 

'Co by powiedział pan ludziom, którzy wybierają się na niedzielną mszę?

Minister zdrowia

Żeby zostali w domu

Twardo?

Twardo. Dostali bezprecedensową dyspensę od biskupów, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem. Mało tego, są transmitowane msze święte i jest to pełnoprawna forma uczestniczenia we mszy świętej.'

 

Prosimy  zapoznać się z wcześniejszymi dokumentami umieszczonymi na stronie naszej bazyliki.

 


Dekret


Transmisje Mszy i nabożeństw pasyjnych w radiu i TV

Transmisje niedzielnej Mszy św.:

- telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TVP Polonia;

- radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;

 

W związku z zaistniałą sytuacją uległa zmianie ramówka Radia eM (107,6 FM), które będzie transmitowało codzienną Mszę św. oraz nabożeństwa pasyjne:

- od poniedziałku do soboty o godz. 18.00 – transmisja Mszy św. z katedry;

- w piątki o godz. 17.15 – transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej

- w niedziele o godz. 17. 15 transmisja Gorzkich Żali;

- codzienne rozważania rekolekcyjne prezentowane na antenie Radia eM w następujących godzinach: 10.50, 18.45, 22.50. Rekolekcje wygłoszą księża: Jerzy Szymik, Jacek Plech i Piotr Brząkalik;

Codziennie na antenie Radia eM istnieje też możliwość wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz modlitwy różańcowej (poniedziałek - piątek) o godz. 5.30. Ponadto nadawana jest także Ewangelia z danego dnia z komentarzem o godz.  5.50, 6.50, 12.10, 23.10 oraz komentarz do czytania z liturgii Słowa o godz. 6.20, 23.20.

 

Transmisje internetowe Mszy z Jasnej Góry i Łagiewnik:

Na stronach www.jasnagora.pl i www.episkopat.pl będą transmitowane codziennie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Informacje o godzinach Mszy Świętych na każdy dzień Górze dostępna są pod adresem www.jasnagora.com/plandnia

Na stronie www.milosierdzie.pl transmisja Mszy Świętych z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w niedzielę o 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:20, 18:00, a w dni powszednie o 9:00, 10:30, 12:00, 15:20, 18:00.

Transmisje niedzielnych Mszy św. on-line zapowiedziały też m.in. portale onet.pl (o godz. 11.00 z kościoła seminaryjnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie) oraz wp.pl (o 9.30, 11.00, 12.30 [z udziałem dzieci], 18.00 i 19.00 z Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie).


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.