Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA  ÓSMA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu-10 października 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.Obchodzimy 21. Dzień Papieski pod hasłem: Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Przed kościołem można złożyć ofiary do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.'

 

.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.

 

3. W czwartek swoje święto obchodzą nauczyciele, wychowawcy i katecheci. Życzymy nauczycielom Bożego blogoslawieństwa, opieki Matki Bożej oraz  szacunku i życzliwości od uczniów i rodziców. Modlimy się, aby z mądrością i odpowiedzialnością kształtowali serca i umysły dzieci i młodzieży.

 

4.W dniu 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Pragniemy się włączyć w obchody tego dnia i polecać w modlitwie dzieci, które zmarły przedwcześnie oraz prosić o siłę dla ich rodziców. Zapraszamy na Mszę św. w piątek o 17. O oprawę Mszy św. zadba nasza parafialna Wspólnota KOL 3, 2-3.

 

5.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej spotkanie kręgu biblijnego.

 

6.Tydzień temu była zbiórka do puszek na dzieła Caritas naszej diecezji. Nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 2470 zł. Bóg zapłać.

 

7.W następną niedzielę Mszą świętą o godz. 8:00 w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu rozpocznie się diecezjalny etap synodu o synodalności ogłoszonego przez Papieża Franciszka. 

 

8.Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny– czas szczególnej pamięci o naszych bliskich, którzy zakończyli już ziemską pielgrzymkę. Zachęcamy do modlitwy za nich. Można już w kancelarii zamawiać wypominki roczne i oktawalne za zmarłych.

 

9.Dzisiaj o godzinie 18.15 w naszej bazylice w ramach  XXII Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod Patronatem Romana Paśnika- Burmistrza Miasta i Gminy Olkusza ostatni koncert. Bardzo serdecznie zapraszamy . Pełne informacje są na plakatach w gablocie.

 

10.Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu serdecznie zaprasza w dniu 17 października o godzinie 18.30 na Koncert Papieski Totus Tuus Maryjo. Patronat Honorowy Roman Paśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz i Grzegorz Kaszak Biskup Sosnowiecki- Reżyseria Anna Brandddeger- Miśkow.Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w kasie MOK-u.

 

11.W Kinie Zbyszek w Olkuszu /MDK/ jest wyświetlany od 8 – 12 października o godzinie 15.15 film FATIMA- bardzo zachęcamy do jego obejrzenia.

 

W liturgii Kościoła:

 

ŚRODA – BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO

PIĄTEK – ŚW. TERESY OD JEZUSA, DZIEWICY  I DOKTORA KOŚCIOŁA

SOBOTA – ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ

. 

 


XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA  SIÓDMA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu-3 października 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.

 

2.Nabożeństwa Różańcowe są  odprawiane od 1 października o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie. Wierni, którzy odmawiają różaniec w kościele, w domu lub w pobożnym stowarzyszeniu, mogą zyskać odpust zupełny. Należy jednak pięć dziesiątek odmówić w sposób ciągły i z modlitwą połączyć pobożne rozważanie tajemnic.

 

3.W I czwartek miesiąca Kościół czci Chrystusa Najwyższego Kapłana i modlimy się za Kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Adoracja w kaplicy św. Jana Kantego wspólna o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00.- W Godzinie Miłosierdzia adorację poprowadzi Wspólnota Maranatha. W tym dniu przypada 13 rocznica śmierci księdza biskupa Adama Śmigielskiego. Pamiętajmy w modlitwach o naszym pierwszym pasterzu.

 

4.Przy wyjściu z kościoła zbiórka do puszek na dzieła Caritas naszej diecezji. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas Parafii za pomoc w kweście.

 

5.Można już w kancelarii zamawiać wypominki roczne i oktawalne za zmarłych.

 

6.Zakończone zostały prace przy poszerzeniu wjazdu od ulicy Basztowej na plac kościelny. Konieczność poszerzenia wjazdu została nakazana decyzją Państwowej Straży Pożarnej dla możliwości wjazdu specjalistycznych wozów pożarniczych. Bardzo dziękuję za pomoc i życzliwość Urzędu Miasta i Gminy Olkusz w dostosowaniu wjazdu na plac kościelny dla swobodnego wjazdu wozów służb ratujących ludzi i mienie.Plac przy bazylice nie może być obstawiony prywatnymi samochodami- mogą wjeżdżać tylko pojazdy służb technicznych, remontowych i ratunkowych i z osobami chorymi.

 

7.XXII Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod Patronatem Romana Paśnika- Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz będą w dniach od 8 – 10 października  o godzinie 18.15 w naszej bazylice. Bardzo serdecznie zapraszamy na te koncerty. Pełne informacje są na plakatach w gablocie.

 

8.We wtorek przed III niedzielą miesiąca/niedzielą chrztów/ w bazylice o godzinie 17.40 odbędzie się spotkanie formacyjne dla rodziców i chrzestnych dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu świętego.

 

9.W dniu wczorajszym nasi ministranci wraz z przedstawicielami rodziców i Ks. Grzegorzem odwiedzili Wadowice, gdzie o godz. 11.00 została sprawowana comiesięczna Msza św. w intencji powołań kapłańskich. Dziękujemy wszystkim za udział. 

 

10.W Kinie 'Zbyszek' w Olkuszu /MDK/będzie wyświetlany od 8 – 12 października o godzinie 15.15 film FATIMA- zachęcamy do jego obejrzenia.

10.Wszystkim, którzy w miesiącu październiku będą mieć urodziny, imieniny lub inne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

W liturgii Kościoła:4. X - PONIEDZIAŁEK - ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU, 5 .X – WTOREK – ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ, 7. X – CZWARTEK – NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY RÓŻAŃCOWEJ

 

Zmarli we wrześniu Parafianie : śp. Roman SERAFIN, Michał BUCZAK, Marianna GRABOWSKA, Henryk JAKUBOWSKI, Konrad BĄK, Sabina SZCZEPANEK, Marianna STOPA, Czesław KUNDAS, Jan ŁYSEK, Stanisława KONIECZNA  ….Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA  SZÓSTA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola

w Olkuszu-26 września 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.Od 1 października do końca stycznia Msza Święta wieczorna jest odprawiana o godzinie 17.00.

 

 2.Nabożeństwa Różańcowe będą  odprawiane od 1 października o godzinie 16.30.- zapraszamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie. Wierni, którzy odmawiają różaniec w kościele, w domu lub w pobożnym stowarzyszeniu, mogą zyskać odpust zupełny. Należy jednak pięć dziesiątek odmówić w sposób ciągły i z modlitwą połączyć pobożne rozważanie tajemnic.

 

3.W I piątek miesiąca Kościół czci Najświętsze Serce Jezusa. Spowiedź w naszej bazylice będzie na Mszach świętych i od godziny 16.00-17.30.

 

4.W I sobotę miesiąca jest czczone Niepokalane Serce Maryi- W naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca: I-6.15, II-7.30, III-8.30, IV-16.30.

 

5.W najbliższą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 15.30 będą wraz z rodzicami uczestniczyć dzieci z klas III SP, które otrzymają poświęcone różańce i w ten sposób rozpoczną już bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej- zapraszamy.

 

6.Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Apostolat Margaretka do udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce Margaretek do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, która odbędzie się w sobotę 9 października 2021 roku. Zapisy na pielgrzymkę przyjmuje ks. Tomasz Sroczyński z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu w zakrystii i w kancelarii parafialnej, do środy 6 października.

 

7.Kolejny kurs przedmałżeński odbędzie się 6 i 7 listopada .

 

8.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na sesję rekolekcyjną, która odbędzie się w dniach 1-3 października w parafii p w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.Rekolekcje są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą pogłębić lub odnowić swoją wiarę.

Zgłoszenia do  30 września 2021 r. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.szkolazycia.info

W liturgii Kościoła:

 

27 IX - PONIEDZIAŁEK - ŚW. WINCENTEGO À PAULO, PREZBITERA -

28 IX – WTOREK – ŚW. WACŁAWA, MĘCZENNIKA

29 IX - ŚRODA – ŚWIĘTO ŚWIĘTYCH ARCHANIOŁÓW MICHAŁA, GABRIELA I RAFAŁA

.30 IX – CZWARTEK – ŚW. HIERONIMA, PREZBITERA I DOKTORA KOŚCIOŁA

1 X- PIĄTEK- ŚW.TERESY OD DZIECIATKA JEZUS

2.X-SOBOTA-ŚW. ANIOŁÓW STRÓŻÓW


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA  PIĄTA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu-19 września 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Bazyliki NMP Anielskiej odbędzie 25.09.2021 r. jako dziękczynienie Bogu za beatyfikację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej
Godzina 9.30 Konferencja duchowa O. Pawła Soleckiego
Godzina 10.00 Msza Święta pod przewodnictwem Ks Bp. Jerzego Maculewicza Godzina 11.15 Nabożeństwo Różańcowe
Godzina 12.00 Anioł Pański i zakończenie Pielgrzymki

2'Pójdźcie do Józefa' - XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, 25-26 września 2021

 

Sobota, 25 września 2021
Godz. 15.30 Msza Święta w intencji Ojczyzny w kaplicy Matki Bożej. Godz. 19.30 Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich Godz. 21.00 Apel Jasnogórski.

Niedziela, 26 września 2021
Godz. 9.00
Spotkanie w Auli o. A. Kordeckiego: Miłość cierpliwa jest, czyli o małżeńskich potrzebach
Godz. 10.30 Różaniec w intencji małżeństw i rodzin na Szczycie Jasnogórskim
Godz. 11.00 Msza Święta na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia, ordynariusza Archidiecezji Łódzkiej. · Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich · Ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego · Zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski

3.Pielgrzymka Apostolatu Margaretka
Już po raz VI odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 9 października 2021 r.

 

4.W niedzielę -26 września o godzinie 15.30 będzie w naszej bazylice Msza święta dla kandydatów do bierzmowania. Po Mszy świętej będą omówione sprawy związane  z warunkami przyjęcia sakramentu bierzmowania- serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych naszej parafii i ich rodziców.

 

5.Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom 24 – godzinnego Nabożeństwa Męki Pańskiej- Bóg zapłać organizatorom tej szczególnej modlitwy.

 

W liturgii Kościoła

-20 IX – PONIEDZIAŁEK - ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW ANDRZEJA KIM TAEGON, KAPŁANA, PAWŁA CHONG HASANG I TOWARZYSZY

21 IX – WTOREK – ŚWIĘTO ŚW. MATEUSZA

23 IX – CZWARTEK – ŚW. PIO Z PIETRELCINY


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola

w Olkuszu-12 września 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.W dniach 12-15 września papież Franciszek złoży wizytę apostolską na Słowacji. Po kilkugodzinnym pobycie w Budapeszcie na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Ojciec Święty uda się do Bratysławy, a w kolejnych dniach odwiedzi Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Hasłem 34. podróży apostolskiej Franciszka są słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. Wspierajmy naszą modlitwą tę pielgrzymkę papieską.

 

2.W pierwszą sobotę października będzie kolejny kurs przedmałżeński w naszej parafii. Bliższe informacje na stronie internetowej naszej bazyliki

 

 3.W niedzielę 19 września na Mszy Świętej o godzinie 11.30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla uczniów klas I szkoły podstawowej- zapraszamy.

 

4.Wczoraj odbyła się XIX dekanalna i VII diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Z naszej parafii brało udział 100 osób wraz z kapłanem Zenonem. Bóg zapłać za wspólną modlitwę.

 

5.Tydzień temu odbyła się zbiórka pieniężna do puszek na pomoc migrantom i uchodźcom. Nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 4250 zł i 200 koron czeskich. Bóg zapłać za ofiary i Bóg zapłać Caritas Parafii za pomoc w kweście.

 

6.W dniu 14 września – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego-  w naszej  bazylice  będzie prowadzone  24– ro godzinne Rozważanie Męki Pańskiej .

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do włączenia się rozważanych ( w jednej lub kilku  wybranych przez siebie) godzin dla zadośćuczynienia Jezusowi Chrystusowi.

Wykaz poszczególnych godzin rozważań prowadzonych przez dane Parafie i grupy modlitewne umieszczone są w gablotach m.in. szczególnie zapraszamy w godz.:

18 .00- ministrantów z całego Olkusza i okolic (  lub ogłosić ze wszystkich Parafii)

19.00- całe rodziny z dziećmi

2.00 – Margaretki

5.00 – Wspólnotę Wojownicy Maryi…

9.00 -Kółka Różańcowe i żywy różaniec modlący się za dzieci

15.00- Młodzież z Olkusza i okolic

Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 16.00 ( za Ojczyznę i nasze rodziny)  zakończenie w dn. 15-go w Święto Matki Bożej Bolesnej o godz 17-ej. ( za Biskupów i Kapłanów)

Pierwszą godz. rozważań poprowadzi ks. Proboszcz Mieczysław Miarka 

Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału .

 

 7.18-19 września 2021 r. będzie  XXXIX Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Sobota, 18 września br.
16:00 – Otwarcie punktu informacyjnego Pielgrzymki
17:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
18:30 – Wspólna modlitwa przed szczytem
19:00 – Msza św. Na szczycie przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż
21:00 – Apel Jasnogórski ks. Bp A. Jeż Kaplica Cudownego Obrazu
21:30 – Droga krzyżowa na wałach
22:30 – Czuwanie w kaplicy Matki Bożej Niedziela,
19 września br.
8:30 – Otwarcie punktu informacyjnego Pielgrzymki na szczycie Jasnej Góry
9:30 – Wystąpienie dr Jarosława Szarka: 'Wojna z Narodem'
10:15 – Wspólny różaniec, Wystąpienie Przewodniczącego KK NSZZ 'Solidarność' Piotra Dudy
10:55 – Przywitanie pielgrzymów przez Przeora Jasnej Góry Ojca Samuela Pachońskiego
11:00 – Msza św. przewodniczy Jego Ekscelencja ks. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowsk


8.Wspólnota mężczyzn świętego Józefa zaprasza wszystkich silnych mężczyzn na piąte „Oblężenie Jasnej Góry” które odbędzie się 18 września to jest sobota w Częstochowie.

W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie zapraszamy na warsztaty online które będą się odbywać codziennie od dzisiaj t.j. 12 września od godziny 20.00 do 21.00.

Tematem tegorocznego czuwania jest „twórcza odwaga” Szczegóły dotyczące Męskiego Oblężenia Jasnej Góry znajdują się na plakatach w gablotach przy wejściu do naszej bazyliki.

 

 

 9.W liturgii Kościoła:

13 IX – PONIEDZIAŁEK - ŚW. JANA CHRYZOSTOMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA -

14 IX – WTOREK – ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO.

15 IX - ŚRODA  – NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY BOLESNEJ –

16 IX – CZWARTEK – ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW KORNELIUSZA, PAPIEŻA I CYPRIANA, BISKUPA –
18 IX – SOBOTA – ŚWIĘTO ŚW. STANISŁAWA KOSTKI, ZAKONNIKA – PATRONA POLSKI

 

 


XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola

w Olkuszu-5 września 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1.Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski w dzisiejszą niedzielę odbywa się zbiórka pieniężna do puszek na pomoc migrantom i uchodźcom. Bóg zapłać ofiarodawcom , a Caritas parafii za pomoc w kweście.

 

2.W środę -8 IX - – ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Nasz parafianin Karol Chmiel tego dnia w Obrze w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej złoży śluby wieczyste- wspierajmy naszego kleryka modlitwami.

 

3.W najbliższą sobotę września, czyli 11 września, odbędzie się XIX dekanalna i VII diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mamy już komplet pielgrzymów na 2 autokary -zapisy już zakończone- wyjazd z parkingu koło Victorii o godzinie 6.00.

 

4.W przyszłą niedzielę o godz. 13 odbędzie się Msza św. w intencji Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, wszystkich Pracowników, Uczniów i Absolwentów oraz Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu z okazji 105 -lecia istnienia tej szkoły.

 

5.W święto Podwyższenia Krzyża -14 września Msza świętą o godzinie 16.00 w naszej bazylice rozpoczniemy 24-ro godzinne Rozważanie Meki Pańskiej- można wybrać sobie dowolną godzinę, aby włączyć się w taką formę uczczenia Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Bliższych informacji udziela oraz dokonuje zapisów na czuwanie Małgorzata- nr Tel. 692 566 460.

 

6.Za dwa tygodnie w niedziele 19 września o godzinie 11.30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla uczniów klas I szkoły podstawowej- zapraszamy.

 

6.Zapraszamy chłopców, którzy chcą zostać ministrantami i służyć przy ołtarzu, aby kontaktowali się z Ks. Grzegorzem.

 

7.. W pierwszą sobotę października będzie kolejny kurs przedmałżeński w naszej parafii. Bliższe informacje na stronie internetowej naszej bazyliki.

 

8.Zmarli w sierpniu nasi Parafianie  : ś p: Helena WADAS, Maria KUKURYKA, Stanisława JANCZEWSKA, Genowefa SZYMCZYK, Zenon KOŁODZIEJCZYK, Ernest KOZIEŁ, Jolanta BAZAN, Krystyna AKSAMIT, Marianna NIEMCZYK, Ryszard KOZIEŃ ,Janina PIĄTEK, Stanisława CYGANKIEWICZ, Józef STANO, Aleksander BANYŚ, Alicja ĆWIKLIŃSKA, Jan KALIŚ, Stanisław CZELADZKI, Romualda BRATEK ….Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… .Wieczny  odpoczynek…..


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA-Parafia św. Andrzeja Apostola

w Olkuszu-29 sierpnia 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.Od jutra Msze święte w dni powszednie będą o godzinie 6.30, 7.00, 8.00,18.00.

 

2.Nowy rok szkolny i katechetyczny rozpoczniemy w środę 1 września Mszą św. o godz. 8.00. Tego dnia 1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę i rozpoczęły II wojnę światową- pamiętajmy w modlitwach o poległych za nasza Ojczyznę.

 

3.Po wakacjach wznawiamy Msze święte ministranckie o powołania. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, wszystkich ministrantów, lektorów, rodziców i zainteresowanych. Msza św. odbędzie się 4 września o godz. 16.30.Również zapraszamy chłopców, którzy chcą być ministrantami, aby kontaktowali się z ks. Grzegorzem.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. W I czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha . W piątek okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.Bardzo serdecznie zapraszamy uczniów, aby skorzystać z sakramentu spowiedzi i  w ten sposób rozpocząć  nowy rok szkolny z  Panem Jezusem.

 

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.10, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

 

5.W dniu 2 września nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny- Msze święte o Boże błogosławieństwo dla Księdza Solenizanta będą odprawione o godzinie 6.30 i 18.00- już dzisiaj życzymy Księdzu Prałatowi wszelkich łask Bożych , opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

6.W najbliższy piątek, 3 września, przypada dzień imienin księdza biskupa Grzegorza Kaszaka.
Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski. W sobotę, 4 września, o godzinie 11.00 w bazylice katedralnej będzie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Solenizanta.

 

7.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 5 września w Sosnowcu - Parafia św. Floriana ul. Gen. Bora-Komorowskiego 2 i rozpocznie Mszą świętą o godzinie 14.30.

 

8.Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca września życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności

.

9.W drugą sobotę września, czyli 11 września, odbędzie się XIX dekanalna i VII diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii do najbliższej soboty, czyli do 4 września.

 

10.00.Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski w niedzielę 5 września w naszej parafii odbędzie się zbiórka pieniężna do puszek na pomoc migrantom i uchodźcom.


XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA

Parafia św. Andrzeja Apostola w Olkuszu-22 sierpnia 2021r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.

 

2.Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

 

3.W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Msze Święte tego dnia będą o godzinie 7.00, 8,00 i 18.00.

 

4.W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 24 sierpnia – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;

– w piątek 27 sierpnia – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;

– w sobotę 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.

 

5.Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wyszli na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. Na Jasnej Górze zostało zamówionych 10 Mszy świętych za naszych Parafian, aby każdy czuł się polecony Chrystusowi Zbawicielowi prze ręce Maryi .

 

 

6.Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”. Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Grzegorz Słodczyk. Pątnicy Grupy Żółto -niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z naszej bazyliki wyruszyła na sposób prywatny piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Czernej- bardzo serdecznie dziękujemy za trud pielgrzymi i za wszystkie modlitwy. Z pątnikami pielgrzymował Ks. Czesław Rechul- Bóg zapłać.

 

7.W drugą sobotę września, czyli 11 września, odbędzie się XIX dekanalna i VII diecezjalna autokarowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy przyjmujemy w kancelarii.

 

8.W dzisiejszą niedzielę Franciszkański Zakon Świeckich przeżywa dzień powołaniowy . Kazania głosi ojciec Lucjusz,a po Mszachśw. będzie można się z nimi spotkać i porozmawiać na tematy powołaniowe. Przypominamy o odpuście który otrzymała nasza Parafia od papieża Franciszka z okazji 100- lecia istnienia przy naszej parafii Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i odpust ten trwa do 11 10 2021r.

 

7.Parafia pw. św. Stanisława BM w Czeladzi zaprasza wszystkich chorych i seniorów w środę 8 września na doroczną diecezjalną pielgrzymkę chorych do Matki Bożej Pocieszenia. Pielgrzymka rozpoczyna się w kościele p w. św. Stanisława o godz. 10:00 konferencją skierowaną do chorych, seniorów oraz ich opiekunów. Po konferencji będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, a następnie o godz. 11:00 odbędzie się Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

 

8.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie kolejny koncert organowy w wykonaniu Pani Marii Erdman i Pana Krzysztofa Urbaniaka .Koncert poprzedzi wykład autorski Krzysztofa Urbaniak- Rola eksperta w XVII-wiecznych dziejach organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Zapraszamy serdecznie na to duże wydarzenie muzyczne.


WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny-Ogłoszenia duszpasterskie

 

 Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -15.08. 2021 r.

 

 1.Przez dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem.

 

2.Dziś 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej Ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej Ojczyzny i naszego narodu.

 

 3.W liturgii najbliższego tygodnia:

– we wtorek 17 sierpnia – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;

– w piątek 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;

– w sobotę 21 sierpnia – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wydał dekrety o wczesnej i częstej Komunii Świętej.

 

4.Pielgrzymka Olkuska doszła na Jasną Górę 13 sierpnia- Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej była w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia o godzinie 16.00.Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej był Ksiądz Zenon Ptak , a Ksiądz Grzegorz Woszczek był odpowiedzialnym za wszystkie grupy pielgrzymki olkuskiej.

 

Najliczniejszą grupą Pielgrzymki Olkuskiej była Grupa Żółto – niebieska, która powstała w 2001 r. jako grupa Rodzin. Utworzyli ją ludzie, którzy kiedyś zaczynali w grupie Biało – czerwonej, a później ,ze względu na podziały na grupy parafialne każdy szedł w innej grupie. Aby niejako, zjednoczyć tych ludzi na nowo, powstała grupa „ponad podziałami”, Grupa Rodzin. Dziś pielgrzymują w niej całe rodziny pątników. Z tej grupy wywodzi się również zespół „Te Deum”.Przewodnikiem grupy od kilku lat jest Ks. Grzegorz Słodczyk.
Pątnicy Grupy Zółto-niebieskiej dziękują wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za  wszystkie gesty życzliwości dla pielgrzymów.

 

Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wyszli na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowali pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud  pątników. Bóg zapłać. Na Jasnej Górze zostało zamówionych 10 Mszy świętych za naszych Parafian, aby każdy czuł się polecony Chrystusowi Zbawicielowi prze ręce Maryi.

 

5.W dniu 21 sierpnia 2021 roku Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przeżywać będą centralne obchody jubileuszu 100-lecia założenia Zgromadzenia. Jest to jedyne zgromadzenie zakonne, które powstało na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Mszy św. o godz. 12.00 w katedrze sosnowieckiej będzie  przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Eucharystia będzie poprzedzona prelekcją prof. Lecha Krzyżanowskiego, o godz. 11.00: „Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021”.

 Siostry zapraszają do udziału w tych uroczystościach, bądź jedności duchowej w tym dziękczynieniu składanym Bogu. Swoją modlitwą obejmują całą diecezję.

 

6.W następną niedzielę, czyli 22 sierpnia Franciszkański Zakon Świeckich organizuje dzień powołaniowy . Kazania będą głosić ojcowie Franciszkanie z Katowic Panewnik a po Mszach będzie można się z nimi spotkać i porozmawiać na tematy powołaniowe. Przypominamy o odpuście który otrzymała nasza Parafia od papieża Franciszka z okazji 100- lecia istnienia przy naszej parafii Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i odpust ten trwa do 11 10 2021r.

 


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XIX NIEDZIELA ZWYKLA

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -8.08. 2021 r.

1.Dzisiaj XIX niedziela zwykła.

W liturgii najbliższego tygodnia:

– PONIEDZIAŁEK – ŚWIĘTO ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA, DZIEWICY I MĘCZENNICY, PATRONKI EUROPY

- WTOREK – ŚWIĘTO ŚW. WAWRZYŃCA-DIAKONA I MĘCZENNIKA

- ŚRODA – ŚW. KLARY, DZIEWICY

-SOBOTA – ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO, PREZBITERA I MĘCZENNIKA –odpust w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie w przyszłą niedzielę – Na każdej Mszy świętej będzie błogosławieństwo ziół  i kwiatów, a na Mszy świętej o godzinie 10.00 będziemy modlić się za naszą Ojczyznę –jest to również Święto Wojska Polskiego.

 

 

 2.Wczoraj w drodze na Jasną Górę w godzinach południowych przy bazylice odpoczywali pątnicy pielgrzymki Suchej Beskidzkiej. W dniu dzisiejszym o godzinie 12.30 wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , będą odpoczywać pielgrzymi z Dekanatu Andrychowskiego, a w dniu 28 lipca w godzinach południowych, zatrzymała się przy naszej bazylice Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Caritas parafii i plebania ugościła wszystkich tych  pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

 3.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00. Przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Zenon Ptak , a Ksiądz Grzegorz Woszczek jest odpowiedzialnym za wszystkie grupy Pielgrzymki Olkuskiej. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać. Pielgrzymka Olkuska dojdzie na Jasną Górę 13 sierpnia- Msza Święta dla pielgrzymów Pielgrzymki Olkuskiej będzie w Bazylice Jasnogórskiej w dniu 13 sierpnia o godzinie 16.00.

 

4.Osoby ,które nie dadzą rady, nie otrzymały urlopu lub z jakiegokolwiek innego powodu nie mogą uczestniczyć w kilkudniowej pieszej pielgrzymce do Częstochowy zapraszamy na jednodniową pieszą pielgrzymkę do Czernej w dn. 15 sierpnia z ks. Czesławem.

Pierwszym punktem pielgrzymki będzie Msza św. o godz. 8.30 w naszej bazylice.

Wyjście po Mszy św. trasą przez Żuradę z adoracją Najświętszego  Sakramentu w Płokach. Dojście do Czernej ma charakter prywatny-na własną odpowiedzialność. Potrzebne informacje  u pani Małgorzaty-Tel.692 566 460

 

 5.W ramach ogólnopolskiej zbiórki pomocowej przy naszej bazylice w niedzielę 25 lipca dla poszkodowanych w powodziach i wichurach w Polsce , Holandii, Belgii i Niemczech zostały złożone ofiary w wysokości 6.035 zł. Bóg zapłać Caritas za pomoc w zbiórce i Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

6.W niedzielę 25 lipca– we wspomnienie św. Krzysztofa– patrona kierowców z racji poświęcenie pojazdów  kierowcy wsparli  misjonarzy ofiarami w wysokości 7.100 zł. Miva Polska przeznacza te ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

7.W dniu 26 lipca-  Parafianie nasi wsparli ofiarami w wysokości 8.500 zł. budowę Domu Pielgrzyma im. Św. Jana Pawła II  w Oziornoje w Kazachstanie. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

8.Dzisiaj o godzinie 19.00 w naszej bazylice będzie koncert organowy w wykonaniu Pana Wojciecha Buczyńskiego z Lubeki, a Pan Krzysztof Urbaniak wygłosi prelekcję p.t. – „Historia XVII-wiecznych organów w prezbiterium olkuskiej fary”. – Zapraszamy .

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.