Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła

w Olkuszu -4.07..2021 r.

 

1.Msze święte w dni powszednie przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

2.Jeszcze nie zapisujemy intencji mszalnych na przyszły rok.

 

3.Wczoraj nasz Ksiądz wikariusz Tomasz Karaś obchodził swoje imieniny, życzymy solenizantowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i  wstawiennictwa św. patrona oraz wszelkiej pomyślności.

 

4.Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego już ma sfinalizowane wszystkie uzgodnienia formalne z Urzędem Marszałkowskim , który przyznał dotację na realizację Letniego Festiwalu Organowego Organy Srebrnego Miasta 2021.

Patronat nad festiwalem objął  Burmistrz Miasta  i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik.

 

W niedzielę 11 lipca 2021 roku o godz. 19.00  wykonawcami koncertu będą :

Pan Daniel Prajzner - organy

Pan Tomasz Ślusarczyk - trąbka barokowa

Wykład autorski  - prelekcję  Murarze , kowale , ślusarze i stolarze działający przy budowie organów  fary olkuskiej wygłosi Krzysztof Urbaniak.

Pan Krzysztof Urbaniak będzie Dyrektorem artystycznym całości Festiwalu i on będzie prowadził wszystkie koncerty .

 

5.Serdecznie zapraszamy członków wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń - świeckich, siostry zakonne i księży, do udziału w 21. edycji Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, która odbędzie się w Płotach w dniach 26 lipca - 1 sierpnia 2021 r.

6.W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska– w czwartek 8 lipca – św. Jan z Dukli

 

 7.Zmarli w miesiącu czerwcu nasi Parafianie ś p. :

Marianna Śladowska, Alina Nocoń, Grażyna Glanowska, Eugeniusz Kołodziejczyk, Anna Pietrzyk, Marianna Małecka, Janina Curyło, Jacek Nesteruk, Wiesław Rutkowski, Roman Kraul, Stefan Gądek, Zofia Kasprzyk, Władysława Litewka, Jan Pasek, Tomasz Sołtysik, Krystyna Kubiczek, Zofia Jurczyk, Zofia Nowicka, Paweł Żurawski, Sławomir Chwast, Józef Adamuszek, Elżbieta Nowakowska.

Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

XIII NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie -27.06.2021 r.

 

1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Dokonuje się w głębokiej jedności z Bogiem i nie od razu skutki Jego działania są widoczne. Czasami trzeba dystansu, czasu, a przede wszystkim zaufania Bogu, które wzmacnia naszą wiarę w życiu codziennym

 

Rozpoczęliśmy wakacje, zaczęły się urlopy. Po tym trudnym okresie i jeszcze w czasie trwania stanu pandemii - Dobrze wykorzystajmy ten wolny czas na regenerację , odpoczynek, ale także na pogłębienie życia duchowego. Życzymy dobrego wypoczynku.

 

 2. Msze święte w dni powszednie od jutra przez  wakacje  będą odprawiane o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.

 

3.We wtorek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00, a w Olewinie o godzinie 17.00. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i ks. Bp Piotrze Skusze / z racji imienin/’prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze.

 

Kancelaria we wtorek nie będzie czynna.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek , pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. O godzinie 15.00 adoracje prowadzi Wspólnota Maranatha .

W piątek okazja do spowiedzi w czasie Mszy świętych i od godziny 16.00 – 18.30.

W sobotę w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca-o godz. 6.30, 7.30, 8.30 i 17.30.O godzinie 18.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze niewierności i znieważenia- będziemy również modlić się za Radio Maryja, TV TRWAM i  inne środki katolickiego przekazu.

 

5.W przyszłą niedzielę o godz. 8.30 Msza święta w intencji Kół Żywego Różańca w naszej parafii.

 

6.. Wszystkim solenizantom i jubilatom miesiąca lipca życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i wszelkiej pomyślności.

 

7.W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 28 czerwca – św. Ireneusz

-  we wtorek 29 czerwca – święci Apostołowie Piotr  i Paweł

– w sobotę 3 lipca – św. Tomasz Apostoł

 

8.Jutro- 28.06.2021 godzina - 19.00 na specjalnym koncercie, finansowanym w całości przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach programu “Muzyka łączy - europejscy kompozytorzy w XVII-wiecznym Gdańsku”, zabrzmią dzieła kompozytorów gdańskich. Wystąpi renomowany zespół Weser Renaissance z Bremy w 14-osobowym składzie wokalistów i instrumentalistów pod dyr. prof. Manfreda Cordesa, przy organach prof. Krzysztof Urbaniak. Artyści występować będą  na balkonach muzycznych wokół organów, dzieląc się na dwa i trzy chóry. Koncert w bazylice będzie bezpłatny – zapraszamy.

 

9.W dniu 11 lipca odbędzie się z Olkusza pielgrzymka autokarowa na Jasna Górę z racji 30-lecia powstania Radia Maryja- zapisy pod numerem telefonu: 662 960 244.

 

10.Zgodnie z pozwoleniem konserwatora wojewódzkiego rozpoczęły się prace konserwatorskie ołtarza bocznego św. Antoniego Padewskiego. Na I etap tych prac konserwator wojewódzki na ten rok udzielił dotacji w wysokości 80.000/ osiemdziesięciu tysięcy złotych- co stanowi 49 % kosztów- resztę t.j.51% zapłaci parafia.

 

11.Trwają końcowe prace konserwatorskie przy stallach- z dotacji MKDNiS otrzymaliśmy sumę w wysokości 50. 000 złotych/ pięćdziesiąt tysięcy złotych- resztę t .j. 70. 627 złotych/siedemdziesiąt tysięcy sześćset dwadzieścia siedem złotych/ zapłaci parafia.

 

12.Na misje w białych tygodniach dzieci I – Komunijne złożyło ofiary w wysokości 3209 zł. Bóg zapłać.

 


XII NIEDZIELA ZWYKŁA

XII NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -20.06.2021 r.

 

1.W Dniu Ojca- 23 czerwca o godzinie 18.00 będzie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych ojców- w zakrystii i kancelarii przyjmujemy zapisy do tej Mszy Świętej. Modlitwami obejmijmy również wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.- Wszystkim ojcom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności

 

2.W czwartek -24.06.2021r) w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Królowej Jadwigi 17 o godzinie 18:00 odbędzie się Msza Święta, po której z Różańcem Świętym w sercach i na ustach wyruszą mężczyźni ulicami miasta –zakończenie modlitwy w Parafii p w. Świętego Antoniego z Padwy 'na Górce Gołonoskiej' (ul. Kościelna 20).

 

3.Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela przypada w czwartek, 24 czerwca. Św. Jan to wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, za którą oddał życie.

 

4.Z racji III niedzieli miesiąca składamy serdeczne podziękowanie za liczniejsze ofiary, jak również za stałą , systematyczną ofiarność wyrażaną ofiarami na tacę i na konto parafii. Bóg zapłać.

 

5.Spowiedź święta  z racji zakończenia Roku Szkolnego będzie w czwartek od godziny 17.00 – 18.30.- zapraszamy .

 

6.W piątek zakończenie roku katechetycznego i szkolnego. Każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.  Tego dnia o godz. 8.00 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną w intencji rodziców, nauczycieli i uczniów . Na Mszy Świętej będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami do wspólnej modlitwy.

 

7.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę po Mszach św. o godzinie 10.00 i 11.30 i od 2 sierpnia codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.00.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl. Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

 9.Od 26 czerwca - w Obiektach kultu religijnego zwiększony zostanie limit do 75 procent wszystkich miejsc.

 

10.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

 

11.Zmarł śp. Jan PASEK (l. 85) -Tata ks. Krzysztofa Paska.Pogrzeb będzie w środę 23 czerwca 2021 roku o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu w Olkuszu.

 

12.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.

 

13.W dniu 28.06.2021 godzina - 19.00 na specjalnym koncercie, finansowanym w całości przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach programu “Muzyka łączy - europejscy kompozytorzy w XVII-wiecznym Gdańsku”, zabrzmią dzieła kompozytorów gdańskich. Wystąpi renomowany zespół Weser Renaissance z Bremy w 14-osobowym składzie wokalistów i instrumentalistów pod dyr. prof. Manfreda Cordesa, przy organach prof. Krzysztof Urbaniak. Artyści występować będą  na balkonach muzycznych wokół organów, dzieląc się na dwa i trzy chóry. Koncert w bazylice będzie bezpłatny – zapraszamy.

 

14.W dniu 11 lipca odbędzie się z Olkusza pielgrzymka autokarowa na Jasna Górę z racji 30-lecia powstania Radia Maryja- zapisy pod numerem telefonu: 662 960 244.

 

 


XI NIEDZIELA ZWYKŁA

XI NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -13.06.2021 r.

 

1.Tydzień temu w przedsionku bazyliki można  było nabyć cegiełkę na walkę z pandemią  w krajach misyjnych. Suma z ofiar wyniosła 1476 zł. Bóg zapłać

.

2..Dzisiaj XI niedziela zwykła w roku liturgicznym. Z racji dnia 13 miesiąca po Mszy świętej wieczornej będzie odprawione Nabożeństwo Fatimskie.

 

3.Jutro 22 rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

 

4.Jutro także ks. biskup Piotr Skucha będzie przeżywał 51 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Wypraszajmy dla Jubilata wiele potrzebnych łask, aby dobry Pan Bóg błogosławił na kolejne lata życia, obdarzał zdrowiem i opieką.

 

5.W czwartek uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, głównego patrona naszej diecezji.

 

6.W dniu 18 czerwca, przypada 32 rocznica święceń kapłańskich księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Dziękując za lata kapłańskiej i biskupiej posługi naszego Pasterza, módlmy się, aby dobry Bóg darzył Jubilata obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

7.W piątek o godzinie 16.00 będzie I spowiedź dla uczniów klas III z S P 1, a w sobotę uroczystość ich I Komunii Świętej.

 

 8.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę czerwca po Mszach św. o 10.00 i 11.30 oraz codziennie po Mszach św. wieczorowych od 21 czerwca. Termin końcowy zapisów to 27 czerwca.

 

9.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone do 27 czerwca poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl. Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

10.Informacja Kurii Diecezjalnej:

Od 13 czerwca:
- Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 50 procent wszystkich miejsc, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, do limitu nie wlicza się osób sprawujących kult religijny. Na zewnątrz, uczestnicy mają przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Od 26 czerwca zmiany obejmą:
- Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 75 procent wszystkich miejsc.

 

11.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

 

12.Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie składane ofiary- Bóg zapłać.

 

13.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.X NIEDZIELA ZWYKŁA

X NIEDZIELA ZWYKLA

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -6.06.2021 r.

 

1.W dzisiejszą niedzielę w przedsionku bazyliki można nabyć cegiełkę na walkę z korona wirusem  w krajach misyjnych. Cegiełki  to kartki okolicznościowe ręcznie robione .

 

2.Ksiądz Robert ma w poniedziałek imieniny i 60 r. urodzin – solenizantowi i jubilatowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

_____________

 

3.Modlitwa za kraje Bliskiego Wschodu
Odpowiadając na apel Ojca Świętego włączamy się w parafii do modlitwy za Kraje Bliskiego Wschodu. Modlitwa ta będzie mieć miejsce w każdy piątek czerwca o godz. 15:00 w kaplicy św. Jana Kantego.

 

4.Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła jest w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie jest odprawiane po Mszy Świętej wieczornej.

 

5.  Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Grupy, które przed pandemią ubierały  ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała.

 

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 

 Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

Serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia.

 

6.Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Apostolat Margaretka do udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce Margaretek do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w sobotę 12 czerwca 2021 roku.
Zapisy przyjmuje ks. Tomasz Sroczyński w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu lub przez telefon 519 31 88 99 do 8 czerwca.

 

 

7.W dniu 9 sierpnia wyruszy piesza Pielgrzymka Olkuska na Jasną Górę. W pielgrzymce może wziąć udział 300 osób niezaszczepionych oraz nieograniczona liczba zaszczepionych. Przy zapisach będą dwie listy, zarówno osób niezaszczepionych jak i zaszczepionych. Osoba zaszczepiona przy zapisie okazuje certyfikat papierowy lub elektroniczny potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciw Covid - 19. Zapisy będą przyjmowane przed kancelarią w każdą niedzielę czerwca po Mszach św. o 10.00 i 11.30 oraz codziennie po Mszach św. wieczorowych od 21 czerwca. Termin końcowy zapisów to 27 czerwca.

 

8.Zapisy na pielgrzymkę do żółto niebieskiej Grupy Rodzin w tym roku będą prowadzone do 27 czerwca poprzez stronę internetową zoltoniebieska.pl Link do zapisów https://zoltoniebieska.pl/zapisy/

 

9. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie składane ofiary- Bóg zapłać.

 

10.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i korzystania z portali katolickich dla osobistego dobra duchowego.

 

11.W najbliższy piątek, z racji Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa , nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 


UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

Boże Ciało- 3 czerwca 2021 r.

 

Na zakończenie tej uroczystej Procesji Bożego Ciała chcę podziękować  wszystkim, którzy przygotowali ołtarze na Boże Ciało- /  byli to -pan kościelny Andrzej, księża , siostry zakonne i inni pomagający. / Bóg zapłać panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi za dar Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Olkuszu –Dziękuję  męskiemu chórowi parafialnemu pod kierownictwem Pana Jana Kućmierczyka , dziękuję panu organiście Maciejowi, dzieciom sypiącym kwiatki, dzieciom I Komunijnym ,dziękuję za udział asyście,służbie liturgicznej ołtarza oraz wszystkim uczestnikom – Bóg zapłać.

  • Podczas trwania oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja wokół kościoła będzie w dni powszednie po Mszy świętej odprawianej o godzinie 8.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej odprawianej o godzinie 17.00.Nabożeństwo czerwcowe w czasie Oktawy w dni powszednie będzie odprawiane po Mszy Świętej wieczornej.
  • Zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie we czwartek o godzinie 17.00. Po Mszy świętej będzie procesja do czterech ołtarzy, tak jak dzisiaj , na placu kościelnym. Grupy, które przed pandemią ubierały ołtarze na Boże Ciało prosimy o przygotowanie ołtarzy na zakończenie Oktawy Bożego Ciała.

Ołtarz I- Cech Rzemiosł Różnych, Rada Duszpasterska , katecheci i Rodzice Służby Liturgicznej Ołtarza.

Ołtarz II- Ochotnicza Straż Pożarna.

Ołtarz III – Młodzież z grupy modlitewnej Kol 3. 2-3, Grupa Zawierzenia I sobót miesiąca.

Ołtarz IV- Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Emmanuel , Wspólnota Maranatha i Solidarność.

 

 Zapraszamy całą asystę i wszystkich Parafian do udziału w tej uroczystości. Przypominamy, że na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie udzielone błogosławieństwo wszystkim dzieciom oraz nastąpi tradycyjne poświęcenie wianków.

 

Jednocześnie serdecznie prosimy o kwiaty z pól i własnych ogrodów mieszkańców: do I ołtarza z Żurady/ wszystkie kolonie/, do II ołtarza z Sieniczna, do III ołtarza z Olewina, Wiśliczki i Rabsztyna a do IV ołtarza z Czarnego Lasu, Bogucina Małego oraz Podgrabia.


UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -30.05.2021 r.

 

1.Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Jest to dla nas sposobność, by odnowić nasze świadome przeżywanie celebracji Eucharystii jako spotkania z Chrystusem obecnym wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Tradycyjną okazją do oddania czci naszemu Panu obecnemu w Eucharystii pośród swego ludu jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msza Święta a następnie procesja eucharystyczna sprawowana tego dnia jest publicznym świadectwem wiary Kościoła. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy związane z pandemią COVID 19-procesja eucharystyczna po Mszy świętej o godzinie 10.00 do czterech ołtarzy będzie wokół bazyliki. Ołtarze będą ustawione; I- trzy krzyże, II-kolumna z krzyżem, III- figura Matki Bożej, IV- krzyż misyjny. Msze święte w Boże Ciało będą odprawione o godzinie  7.00, 8.30, 10.00, 13.00 i 17.00. W oktawie Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe i procesja wokół bazyliki Bedzie po Mszy świętej wieczornej.

 

2.Jutro święto nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

3.We wtorek rozpoczyna się miesiąc czerwiec poświecony oddawaniu czci NSPJ. Nabożeństwo czerwcowe będzie odprawiane w dni powszednie o godzinie 17.30 a w niedziele o godzinie 16.30. Zachęcamy do udziału w tej pięknej modlitwie. Wiemy, że w różnych miejscach w naszej parafii w miesiącu maju gromadziły się przy kapliczkach i krzyżach osoby na śpiewanie Litanii Loretańskiej- dziękujemy za to piękne podtrzymywanie tej tradycji i prosimy o to samo również w czerwcu.

 

4.W dniu 1 czerwca jest obchodzony Dzień dziecka- wszystkim dzieciom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

5.W I piątek miesiąca spowiedź świętą na Mszach Świętych i od godziny 16-18.30.W I sobotę miesiąca różaniec święty będzie odmawiany w bazylice o godzinie 6.00, 7.30,8.30 i o godzinie 17.30 w kaplicy św. Jana Kantego.

 

6.W przyszłą niedzielę w przedsionku bazyliki można nabyć cegiełkę na walkę z koronawirusem  w krajach misyjnych. Cegiełki  to kartki okolicznościowe ręcznie robione .

 

7.Wszystkim, którzy w miesiącu czerwcu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne wydarzenia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

Zmarli Parafianie w miesiącu maju :ś p- Andrzej WARDĘGA, Wojciech BORKOWSKI, Lidia RZEPKA, Józefa KAJDA, Małgorzata WOJTAL, Józefa WIŚNIEWSKA, Jarosław MĄCZKA, Mirosław JAKUBAS, Helena KOŚCIELNIAK, Zenona KRZYWIECKA, Leokadia JURCZYK, Jerzy TOMSIA, Emilia KUREK, Marzena SKÓRA, Henryk GOCEK, Alicja JAGIEŁA, Halina BRANDYGIER, Stanisław ŁYDKA… Ojcze nasz… Zdrowaś Mario…. Wieczny odpoczynek…

 


UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -22.05.2021 r.

 

1.Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce.

 

2.Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw Kościoła Powszechnego za Kościół w Chinach Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 16.00, 18,00, a w Olewinie o godzinie 17.00.

 

3.W przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy. Kończy się okres Komunii świętej wielkanocnej. 

 

4.Przygotowania bezpośrednie do I Komunii Świętej odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących.

W najbliższy piątek będzie spowiedź święta przed I Komunią świętą dzieci z S P Nr 5, a w sobotę I Komunia święta dla tych dzieci – o godzinie 11.00 klasa III A , a o godzinie 13.00 klasa III B.

 

5.W modlitwę Sztafety Powołaniowej- nasza parafia włączy się w dniu 27 maja.

 

6.Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła zaprasza na sesje rekolekcyjną, która odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2021 r. w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu .Szczegółowe informacje są na plakacie w gablotach.

 

7.W środę 26 maja- Dzień Matki. Juz dzisiaj życzymy wszystkim mamom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia, wszelkiej pomyślności i tradycyjnie, pragniemy pamiętać także o naszych zmarłych mamach. Msza Święta w ich intencji będzie odprawiona 26 maja o godz. 18.00-intencje prosimy przynosić do kancelarii lub zakrystii.

 

 

8.Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za składane ofiary na tacę, w kancelarii lub na konto parafialne. Tych ofiarodawców wpisujemy do kroniki darczyńców oraz do karty kolędowej rodziny.


UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

 VII Niedziela Wielkanocna -Wniebowstąpienie Pańskie

 

Ogłoszenia duszpasterskie – Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu 16.05.2021 r.

 

1.Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy niech pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność.

 

2.Wczoraj ks. bp Grzegorz dokonał poświęcenia nowego sztandaru ministrantów, który został ufundowany dzięki uczestnikom Mszy św. o powołania ,odbywających się w pierwsze soboty miesiąca. Dziękujemy ofiarodawcom, przede wszystkim rodzicom ministrantów i lektorów.

 

3.W przyszłą sobotę w wigilię Zesłania Ducha św. w naszej parafii odbędzie wieczór uwielbienia. Początek czuwania o godz. 19 a zakończenie ok. 20.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

4.Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

5.Nabożeństwa majowe ku czci NMP w dni powszednie odprawiane są o godzinie 17,30, a w niedziele o godzinie 16.30.

 

6.Przygotowania bezpośrednie do I Komunii Świętej odbywają się zgodnie z ustaleniem katechizujących.

 

7.W modlitwę Sztafety Powołaniowej- nasza parafia włączy się w dniu 27 maja.

 

8.Wprzyszłą niedziele o godzinie 8.30 będzie odprawiona Msza święta od mieszkańców ul. Sikorka o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i potrzebne łaski dla tych mieszkańców- Msza święta z racji czasu modlitw o urodzaje.

 

9.. Zbliża się Dzień Matki. Tradycyjnie, pragniemy pamiętać także o naszych zmarłych mamach. Msza Święta w ich intencji będzie odprawiona 26 maja o godz. 18.00-intencje prosimy przynosić do kancelarii lub zakrystii.

 

10.Informacje dla kandydatów do bierzmowania

Próby:

 

19 maja  - 15.00 SP 1 , 16.15 SP 4

 

 

Spowiedź:

 

 

21 maja -16.30 SP 1 ,17.00 SP 4

 

 11.Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za składane ofiary na tacę, w kancelarii lub na konto parafialne. Tych ofiarodawców wpisujemy do kroniki darczyńców oraz do karty kolędowej rodziny.

 


NARODOWY SPIS POWSZECHNY

 

Narodowy Spis Powszechny:

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.