Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

II NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 6.12. 2020 r.

 

II NIEDZIELA ADWENTU

 

1. Msza Święta roratnia jest odprawiana o godzinie 6.00. Roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.00. Podczas tegorocznych rorat dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej będą miały poświęcone medaliki Matki Bożej. W tym tygodniu poświęcenie medalików dzieci SP nr 4- w środę, czwartek i piątek, w następnym tygodniu z SP nr 1 i Żurady. Katecheci przekażą dzieciom i rodzicom szczegóły i kolejność w konkretnych dniach

 

 

2.W ubiegłą niedzielę , jako pomoc materialną Kościołowi na Wschodzie - ofiary do puszek przed naszą bazyliką wyniosły 1550 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

3.Caritas naszej Parafii informuje, że w czasie pandemii nie są przyjmowane żadne ubrania.

 

4.We wtorek, 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte będą odprawione o godzinie : 6.00, 8.30, 10.00 i 17.00.Tego dnia, nasze siostry Służebniczki obchodzą swoje patronalne święto. Życzymy siostrom Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Niepokalanej, zdrowia i wszelkich łask Bożych. Wyrażamy wobec naszych sióstr wielką wdzięczność za pracę w naszej Parafii; Bóg zapłać za trud katechezy, za Caritas, za troskę o kwiaty w kościele, wszystkie dekoracje, za troskę o ołtarze, szaty liturgiczne kapłanów, bieliznę kielichową i wiele innych czynności. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają w tych działaniach naszym siostrom.

 

5.Już po raz XXVII ruszyła akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Płomień zakupionej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazyliki.

 

6.W naszej bazylice może przebywać jednorazowo maksymalnie 61 osób. Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem .Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zacznie migać czerwone światło to informacja, że w bazylice jest komplet wiernych. Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem. Na zewnątrz będzie włączony głośnik.

 

 

7.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

8.W czasie tradycyjnego terminu rekolekcji adwentowych- Msze święte będą odprawione , jak zawsze w czasie rekolekcji, nauki będą głoszone przez naszych kapłanów- w konfesjonałach ,przez cały Adwent ,będą służyć tylko nasi kapłani.

 


I NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie 29.11. 2020 r.

 

I NIEDZIELA ADWENTU

 

1. Pierwszym okresem roku liturgicznego jest Adwent- Msza Święta roratnia będzie odprawiana o godzinie 6.00. Roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.00. Podczas tegorocznych rorat dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej będą miały poświęcone medaliki Matki Bożej. W pierwszym tygodniu Adwentu zapraszamy szczególnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5,w drugim tygodniu dzieci SP nr 4, w trzecim tygodniu Adwentu z SP nr 1 i Żurady. Katecheci przekażą dzieciom i rodzicom szczegóły i kolejność w konkretnych dniach.

 

2.. W dzisiejszą niedzielę Kościół w Polsce  przeżywa  Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie - zbiórka do puszek po Mszach Świętych. Bóg zapłać Caritas za pomoc w kweście.

 

3.Jutro-30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostola- dzień odpustu ku czci naszego głównego patrona parafii. Msze Święte będą odprawione o godzinie 6.00, 8.30, 10.00, i 17.00. Uroczysta Msza Święta odpustowa będzie o godzinie 17.00-Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak .Nasz kościelny pan Andrzej będzie czcił jutro swojego patrona- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

 4W dniu 4 grudnia Parafia św. Barbary obchodzi odpust- jest to również dzień modlitw za górników. Już dzisiaj wszystkim górnikom i emerytom górniczym życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej opieki ich patronki św. Barbary. Dekretem z dnia 27 listopada 2020 roku J.E. ks. bp Grzegorz Kaszak udzielił wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty w piątek 4 grudnia b.r.

 5.W I czwartek miesiąca modli się Kościół o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi - W I piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa – spowiedź na Mszach świętych i od godziny 16.00 – 17.30.W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny- w naszej bazylice odmawiamy 4 części różańca, a na Mszy świętej o godzinie 17.00 wspieramy modlitwą i ofiarami Radio Maryja i inne katolickie środki ewangelizacji.

 

6.Już po raz XXVII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej potrzebującymi. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazyliki.

 

 7W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób. Obowiązek podejmowania środków zapewniających przestrzeganie limitów w budynkach i obiektach kultu religijnego znalazł się w opublikowanym rozporządzeniu. Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem 

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zacznie migać czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem. Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości.

 

 8.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki ,w kancelarii parafialne i zakrystii. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

9.W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16.00 odbędzie się ministrancka msza św. o powołania do służby w Kościele. Zapraszamy ministrantów i lektorów wraz z najbliższymi. 

 

10.Wszystkim, którzy w grudniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

11.Zmarli w listopadzie nasi Parafianie : ś p. Józef KLUCZEWSKI, Zdzisław ŻURAWSKI, Kazimierz PAŁKA, Antoni CHODOROWSKI, Stanisław CZELADZKI, Adam KARO - KARLIŃSKI, Antoni MORDARSKI, Witold SKOŁUCKI, Mirosław KRAWIEC, Barbara SŁUSZNIAK, Janina KASPRZYK, Helena KOZUB, Janina DUDEK, Jerzy POGAN, Ryszard ROGÓŻ, Daniel KOCJAN, Tadeusz KULIG, Maria TARNÓWKA, Ireneusz RUDZKI, Helena KOŚCIELNIAK, Alicja KARMIŁOWICZ, Halina STACH, Jan GAMRAT, Halina PIŁKA, Józef BABIUCH, Włodzimierz MUSIAŁ, Henryk KAMIŃSKI, Genowefa SZYMCZYK, Barbara TRZCIONKOWSKA, Barbara WRÓBLEWSKA, Kazimierz SOKOUP, Elżbieta GÓRSKA, Stanisław ŻUREK, Teresa MIŁEK, Jadwiga DRUŻKOWSKA, Adam WIŚNIEWSKI, Wiesław ŁASKAWIEC, Krystyna CZARNOTA - SAWCZYŃSKA….. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 


UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHSWIATA

Ogłoszenia duszpasterskie 22.11. 2020 r. UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

  1.W dzisiejszą niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata- święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej.

Dzisiaj również odbiera cześć św. Cecylia- patronka muzyki i śpiewu kościelnego. - naszemu panu organiście Maciejowi Semli, naszym chórom pod dyrekcją Pana Jana Kućmierczyka i Ks. Roberta Żwirka życzymy wszelkich łask Bożych i wsparcia patronki św. Cecylii.

 

 2.Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Adwent- Msza Święta Roratnia w dni powszednie i niedziele będzie odprawiana o godzinie 6.00, a dla dzieci o godzinie 17.00.

 

3.Już po raz XXVII rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas stanie się w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizacji miłości miłosiernej.. Mała świeca kosztuje 7.00 – PLN- duża świeca 18,00 PLN – Świece można już nabywać w głównym przedsionku bazylik

 

4.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

 

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości

 

5.Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki oraz w kancelarii parafialnej. W tym roku, nie jest planowane roznoszenie opłatków do rodzin Parafii.

 

6.W najbliższą środę Siostra przełożona Katarzyna Kula będzie obchodziła swoje imieniny; życzymy Siostrze Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, wstawiennictwa patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej i zdrowia.

 

 


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 15.11. 2020 r.

 

1.Dzisiaj jest XXXIII Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Światowy Dzień Ubogich i Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.


2.W ubiegła niedzielę - w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Nasi Parafianie  przyłączyli  się do tej akcji ,składając ofiary do puszki w wysokości  3040 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

3.Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu przy ul. Jana  Kantego bardzo potrzebuje wolontariuszy, aby wesprzeć personel, który z racji pandemii ma braki kadrowe. Pani Dyrektor prosi osoby zainteresowane o bezpośredni kontakt, aby przekazać potrzebne informacje i zaznajomić z potrzebami.

 

4.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które obowiązuje od 7 listopada 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób.

 

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

Po Mszy świętej z bazyliki wychodzimy wszyscy głównym wyjściem.

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości zgodnie z powszechnymi przepisami.

 

5.Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ! Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

 

  1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, 2. Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, 3. Są w wieku 18-60 lat, 4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników. W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

RCKiK w Katowicach tel. 726 227 229

RCKiK w Krakowie tel. (12) 261 88 16, 663 560 300'

 

6.W przyszła niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata- święto patronalne Akcji Katolickiej i KSM.

 

7.Dzisiaj święcimy opłatki, którymi rodziny naszej Parafii będą się łamały w Wigilię Bożego Narodzenia. Poświęcone opłatki można nabywać od pana kościelnego i pana organisty w głównym przedsionku bazyliki oraz w kancelarii parafialnej.

 

6.W najbliższym tygodniu :

 

17 listopada
św. Elżbiety Węgierskiej, zak. wspomnienie

 

20 listopada
św. Rafała Kalinowskiego, prez.-patrona Diecezji Sosnowieckiej

 

18 listopada

Karoliny Kózkówny- dziewicy i męczennicy- wspomnienie

 

21 listopada

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny -wspomnienie

 


XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 8.11. 2020 r.

 

1.Dzisiaj jest trzydziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Obchodzimy w Kościele w Polsce  XII Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzisiaj będzie to wsparcie chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej, najbiedniejszym kraju Afryki. Możemy przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki. Bóg zapłać ofiarodawcom i Caritas za pomoc w kweście.

 

 2.W środę przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niech ta rocznica skłania nas do wyrażenia dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy w intencji naszego narodu .Msze święte będą odprawione o godzinie. 6.30, 7.00, 8.00, 10.00 17.00.

 Msza Świętą za Ojczyznę będzie odprawiona o godzinie 10.00 

W dniu 11 listopada kancelaria będzie nieczynna.

 

 3.Jutro Kościół obchodzi święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej- Matki wszystkich kościołów świata, we wtorek wspomnienie św., Leona Wielkiego , w środę wspomnienie św. Marcina, w czwartek –św. Jozafata- biskupa i męczennika, w piątek- św .Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna- pierwszych męczenników polskich.

 

4.W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które obowiązuje od 7 listopada 2020 roku,  wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 912 m2 i w związku z tym, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (Msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 61 osób./

Wchodzimy do bazyliki bocznym wejściem, z zachowaniem między sobą minimum 2 metrów odległości podczas  wejścia .

Po lewej stronie za szklanymi drzwiami jest widoczny na ścianie licznik osób wchodzących do bazyliki. Gdy licznik wskaże liczbę dopuszczalną 61 – zaświeci się czerwone światło, które jest czytelnym znakiem, że w bazylice jest komplet wiernych ,przewidziany rozporządzeniem rządowym i potwierdzonym dla wiernych zarządzeniem władz kościelnych./ 1 osoba na 15 m 2/.

 

Na zewnątrz będzie włączony głośnik. Wymagane zachowanie odległości zgodnie z powszechnymi przepisami.

 


UROCZYSTOŚĆ WSZYTKICH ŚWIĘTYCH

Ogłoszenia duszpasterskie 1.11. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj Uroczystość Wszystkich Świętych. Ze względu na pandemię decyzja Ojca Świętego: „Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.” Aby otrzymać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

 

Jutro Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypomina nam tych, którzy przekroczyli granicę śmierci i przeżywają czas oddalenia od Boga w czyśćcu. Oni oczekują  naszego wsparcia modlitewnego. Wspomnijmy ich w naszych modlitwach, razem z Maryją, Królową Wszystkich Świętych, prosząc aby zostali włączeni do grona wybranych w niebie. W Dzień Zaduszny kancelaria będzie czynna. Msze święte będą o godzinie: 7.00,  8.30, 10.00 i 17.00

 

2.Oktawa za zmarłych będzie odprawiana od 1 listopada do 8 listopada o godzinie 16.30. W oktawę czytać będziemy codziennie wszystkich poleconych zmarłych, będzie za te osoby po różańcu odprawiana Msza Święta. Wypominki za zmarłych są przyjmowane w kancelarii i w zakrystii.

 

3.W przyszłą niedzielę o godzinie 14.30 w bazylice będzie Msza Święta dla uczniów  klas III      Sp Nr 1 i SP Nr 4 i Sieniczna ,

 

a o godzinie 15.30 dla uczniów  klas III      SP Nr 5 i Żurada. Na Mszy świętej będzie poświęcenie książeczek  I Komunijnych do nabożeństwa.

 

4.W naszej bazylice w nawie bocznej został zakończony montaż po konserwacji Ołtarza Przemienienia Pańskiego- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wspierającym  wszystkie prace naszej Parafii.

 

5.W tym tygodniu będzie I czwartek , I piątek miesiąca i I sobota miesiąca. W I czwartek Kościół czci Chrystusa Najwyższego Kapłana i modli się za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej.

W I piątek czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa- spowiedź będzie na Mszach Świętych i od godziny 16.00 do 17.30 .
W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. W naszej bazylice tego dnia odmawiamy cztery części różańca.

 

 6 Jest nadal aktualna dyspensa Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji/ np. . kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp./ oraz osób, które czują  obawę przed zarażeniem. . Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęca  Ksiądz Biskup do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki  Komunii św. duchowej.

 

W kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m2 powierzchni oprócz osób sprawujących kult religijny . Uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. W naszej bazylice może jednorazowo uczestniczyć we Mszy Świętej 130 osób- na zewnątrz , gdy jest taka potrzeba również są załączone głośniki.

2) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

 

7.Na prośbę rodziców podajemy planowane terminy I Komunii Świętej  w 2022 roku:     7 maja – SP Nr 1  i SP Żurada,                                                                                           

   21 maja- SP Nr 4 i SP Sieniczno                              28 maja- SP Nr 5

 

8..W następną niedzielę odchodziliśmy w Kościele w Polsce Dzień  Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wspieramy chrześcijan prześladowanych w Sudanie Południowym. Zachęcamy by za tydzień przyłączyć się do tej akcji składając ofiary do puszki.

 

9.W naszej parafii powstaje nowa inicjatywa modlitewna o powołania kapłańskie i zakonne dla całego Kościoła Świętego. Tę inicjatywę podejmują nasi ministranci i lektorzy, którzy w każdą pierwszą sobotę miesiąca będą uczestniczyć we Mszy św. o powołania. Pierwsza taka Msza św. będzie miała miejsce 7 listopada o godz. 15.00. Do tej inicjatywy zapraszamy szczególnie rodziców i bliskich naszych ministrantów. Wspólnie bądźmy odpowiedzialni za nowe powołania do kapłaństwa. 

 

10.Wszystkim, którzy w miesiącu listopadzie będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

11.“W piątek opublikowany został nowy film edukacyjny poświęcony zabytkowym organom fary olkuskiej. Film powstał w ramach programu Kultura w Sieci realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Aby odnaleźć film, należy wpisać w dowolnej wyszukiwarce internetowej tytuł programu edukacyjnego: ‘Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo’ “.

 

Film można odnaleźć pod poniższym adesem:

https://www.youtube.com/watch?v=EEumukQ81Lo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2Bd4hjLytrgyJfYbrDNnjlcYDtJuBZJ72P59WRyTEkXKJ1rm80Fhv5iSI

 

 

Zmarli w miesiącu październiku- kapłani w  naszej diecezji ; ś p-

 

w 91 roku życia i 64 roku kapłaństwa, ks. kan. Stanisław FERT
emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu

 

w 70 roku życia i 44 roku kapłaństwa ks. Jacek KMIEĆ
emerytowany proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu.

w 83 roku życia i 60 roku kapłaństwa, ks. kan. Tadeusz STOKOWSKI,
emerytowany proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu,

 

w 85 roku życia i 62 roku kapłaństwa, ks. kan. Tadeusz STĘPIEŃ
emerytowany proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Czeladzi - Piaskach,

 

-w 80 roku życia i 55 roku kapłaństwa, ks. kan. Leonard ZAGÓRSKI emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła i NSPJ w Łazach

 

w 59 roku życia i 33 roku kapłaństwa, ks. Marek MAJCHRZAK
 proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach

 

w 66 roku życia i 39 roku kapłaństwa, ks. prał. Stefan WYPORSKI
proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu

 

Znarli nasi Parafianie; ś p. –Jan KACZMARCZYK, Jerzy TRÓLKA, Janusz SPYRA, Jan ZIARNIK, Andrzej KALLISTA, Tadeusz KOTNIS, Maria ODOJ, Alferd SKORUPA, Halina NOGA, Matylda MAJDA, Janina WIECZOREK, Bogusław KALARUS, Robert CENCEK, Ryszard MICHALSKI, Zdzisława TREPKA, Dariusz GLANOWSKI, Halina GAŁKA - KUBIK, Marianna ŁYDKA…. Ojcze nasz…. Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…..

  
CMENTARZE ZAMKNIĘTE


UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 25.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest trzydziesta  niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Kościół obchodzi UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA

 

2.W naszej bazylice w nawie bocznej trwa końcowy montaż po konserwacji Ołtarza Przemienienia Pańskiego- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wspierającym  wszystkie prace naszej Parafii.

 

3.W dniu 18 czerwca 2020 r. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wydał dekret, według którego na podstawie Kan.87 $ 1 Kodeksu Prawa kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji/ np. . kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp./ oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. . Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęca Ksiądz Biskup do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki  Komunii św. duchowej.

 

4.W według nowych zarządzeń rządowych czasu pandemii w strefie czerwonej zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

1) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny; w naszej bazylice może jednorazowo uczestniczyć we Mszy Świętej 130 osób. Gdy jest taka potrzeba , wokół bazyliki również są załączone głośniki..

2) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

 

5.W najbliższą  niedzielę 1 listopada  przypada Uroczystość Wszystkich  Świętych. Tego dnia wspominamy niezliczoną rzeszę świętych odkupionych przez Jezusa Chrystusa, którzy obmyli swe szaty we krwi Baranka i cieszą się wspólnotą z Bogiem w Niebie. Dziękujemy Bogu za dar świętych w Kościele, a zarazem prosimy ich, aby pomogli nam wszystkim stawać się świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii .

Msze Święte będą odprawiane w bazylice o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 ,13.00  i o godzinie 17.00. O godzinie 13.00  w bazylice będzie odprawiona Msza Święta za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej Parafii.Decyzją W związku z informacjami przekazanymi na konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów przypominamy, że w dniach 31 października - 2 listopada 2020 roku cmentarze, które administrowane są także przez parafie, mają być zamkni.Zachęcamy wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości Wszystkich Świętych, tj. w dniach od 1 do 8 listopada b.r.

 

6.Zgodnie z dekretem z dnia 22 października 2020 roku Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że „(…) aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia”.

 

7.Oktawa za zmarłych będzie odprawiana od 1 listopada do 8 listopada o godzinie 16.30. W oktawę czytać będziemy codziennie wszystkich poleconych zmarłych, będzie za te osoby po różańcu odprawiana Msza Święta. Wypominki za zmarłych są przyjmowane w kancelarii a w sobotę i Wszystkich Świętych na cmentarzu.

 

8.Na prośbę rodziców podajemy planowane terminy I Komunii Świętej  w 2022 roku: 

7 maja – SP Nr 1  i SP Żurada,

21 maja- SP Nr 4 i SP Sieniczno

28 maja- SP Nr 5

 

8.Na prośbę rodziców, podajemy planowane terminy I Komunii Świętej  w 2022 roku: 

7 maja – SP Nr 1  i SP Żurada,

21 maja- SP Nr 4 i SP Sieniczno

28 maja- SP Nr 5

 


XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 18.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta dziewiąta  niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny.

W minioną niedzielę do puszek przed bazyliką na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia- pomoc dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin- nasi parafianie złożyli ofiary w wysokości 4170 zł. Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Dziękujemy uczniom z I LO w Olkuszu, którzy w sobotę 10 października przeprowadzili publiczną zbiórkę w Centrum Handlowym Carrefour na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Serdeczne podziękowania Kierownictwu budynku Centrum Handlowego za wyrażoną zgodę na zbiórkę oraz wszelką życzliwość. 

 

3.W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej ks. Robert zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

4.W naszej bazylice w nawie bocznej trwa końcowy montaż po konserwacji Ołtarza Przemienienia Pańskiego- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wspierającym  wszystkie prace naszej Parafii.

 

5.W dniu 18 czerwca 2020 r. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wydał dekret, według którego na podstawie Kan.87 $ 1 Kodeksu Prawa kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji/ np. . kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp./ oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęca Ksiądz Biskup do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki  Komunii św. duchowej.

 

6.W według nowych zarządzeń rządowych czasu pandemii w strefie czerwonej zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

a) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny; w naszej bazylice może jednorazowo uczestniczyć we Mszy Świętej 130 osób.

b) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

 

7.Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

I) imprez, spotkań i zebrań do  10 osób – w przypadku obszaru czerwonego.

 

8.Zbliża się listopad – miesiąc poświęcony wszystkim zmarłym. W kancelarii parafialnej można już zamawiać wypominki. W intencji zbawienia  polecanych zmarłych ,przez całą oktawę , czyli od 1 do 8 listopada będą odprawiane  Msze Święte oraz modlitwa różańcowa., a od połowy listopada2020 r. do końca października roku 2021 r. wszystkie roczne wypominki będą czytane w każdą niedzielę w połączeniu z modlitwami.

 

9.We wtorek nasza Parafia będzie przeżywała odpust ku czci św. Jana Kantego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i uroczysta suma odpustowa z procesją o godzinie 17.00.

 

10. Komenda Powiatowej PSP w Olkuszu za naszym pośrednictwem informuje o rozpoczętej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno –informacyjnej organizowanej przez Państwową Straż Pożarną- „ Czujka na staży Twojego bezpieczeństwa” – materiały informacyjne będą w gablocie i na stronie internetowej parafii.

 

W liturgii Kościoła:

20 X – WTOREK – św. Jana Kantego

22 X - CZWARTEK – ŚW. Jana Pawła II

 

W 83 roku życia i 60 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Tadeusz STOKOWSKI były ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie,
emerytowany proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu,
od 2013 roku mieszkał w domu księży św. Józefa w Będzinie.
Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..

 

 


XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie 11.10. 2020 r.

 

 1.Dzisiaj jest dwudziesta ósma niedziela Zwykła w roku liturgicznym. Przed kościołami odbywa się  zbiórka do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia- pomoc dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin- Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

2.Tydzień temu przed kościołami podczas zbiórki do puszek na Caritas nasi Parafianie złożyli ofiary w wysokości 2080 zł. . Bóg zapłać Caritas naszej parafii za pomoc w tej kweście- Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

3.W minionym tygodniu pojawiła się płyta CD nagrana przez prof. Juliana Gembalskiego na zabytkowych organach Fary Olkuskiej (wydawnictwo Musicon). Zakończyła się także sesja nagraniowa dwupłytowego albumu nagrywanego na organach Hummla i Nitrowskiego przez profesorów Pietera van Dijka oraz Krzysztofa Urbaniaka. Publikacji oczekujemy w 2021 roku.

 

4.Dzisiaj Parafia nasza o godzinie 13.00 będzie obchodzić pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorz Kaszaka 100-lecie istnienia w parafii III Zakonu Świeckich św. Franciszka z Asyżu.

 

5. W srodę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim wychowawcom i nauczycielom skladamy najlepsze życzenia i ich poslugę wspieramy modlitwą.

 

6.Już można zamawiać wypominki za zmarłych- z przedsionków bazyliki w tym celu można zabrać przygotowane kartk

 

7.Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Maranatha” wraz z opiekunem ks. Tomaszem , zaprasza w czwartek po Mszy św. wieczornej, na spotkanie modlitewne do sali w domu parafialnym im. Św.Jana Pawła II.

 

W liturgii Kościoła:

 

13 X – WTOREK – BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO, PREZBITERA – WSPOMNIENIE

15 X - CZWARTEK – ŚW. TERESY OD JEZUSA, DZIEWICY I DOKTORA KOŚCIOŁA –

16 X – PIĄTEK – ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ – WSPOMNIENIE

17 X – SOBOTA – ŚW. IGNACEGO ANTIOCHEŃSKIEGO, BISKUPA I MĘCZENNIKA – WSPOMNIENIE

 

Zmarli kapłani w ostatnim tygodniu

 

w 91 roku życia i 64 roku kapłaństwa -ks. kan. Stanisław FERT
-emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych
w Jaroszowcu

w 70 roku życia i 44 roku kapłaństwa ks. Jacek KMIEĆ
-emerytowany proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu.
Ojcze nasz… ..Zdrowaś Mario…… Wieczny odpoczynek…..

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.