Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

XXV  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 23.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta piąta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.W sobotę 29 września   odbędzie się  spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel . Spotkanie  rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 .00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza , Msza Św. oraz tradycyjnie kawa, herbata – to kolejne punkty spotkania  formacyjnego.

 

3.PTTK Oddział w Olkuszu, Koło Grodzkie PTTK w Olkuszu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, jako organizatorzy XXXII Rajdu Szlakami Walk Oddziału „ Hardego” zapraszają  na historyczny piknik przy remizie OSP w Bydlinie w dniu 29 września 2018 r. Wszystkie te wydarzenia poprzedzi Msza Święta o godzinie 13.00. w Kościele pw. Św. MAŁGORZATY w  Bydlinie. Bliższe informacje w gablocie.

 

4.W dniu 2 października będzie diecezjalna pielgrzymka kandydatów do bierzmowania na Kalwarię Zebrzydowską- zapisy u katechetów.

 

5.W Domu Pogrzebowym na cmentarzu trwają  prace malarskie i modernizacyjne. Do zakończenia tych prac pogrzeby będą się odbywać we wtorki, czwartki i soboty.

 

6.Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od uroczystości poświęcenia i zakończenia konserwacji Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w naszej bazylice. Brzmienie organów sprzed konserwacji już jest historią. To brzmienie organów zostało utrwalone na płycie pt. ORGANY Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Bazylice  Mniejszej p w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu[1611-1633].Utwory organowe oraz słowo o historii olkuskich organów zarejestrował Krzysztof Urbaniak. W najbliższą niedzielę przed bazyliką można będzie  nabyć tę płytę w cenie 15 zł., jako cegiełkę na konserwację organów i jednocześnie bardzo cenną pamiątkę.

 

7.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM

 

– 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440-1505), prezbiter, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami

– 27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów, i Sióstr Miłosierdzia – szarytek.

– 28 IX – św. Wacław (ok. 903-935), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina. Św. Wacław jest patronem, Czech.

-29 IX - w sobotę przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

 


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXIV  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 16.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta czwarta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Spotkanie Kręgu Biblijnego będzie jutro po Mszy świętej wieczornej.

 

2.Wczoraj odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka na Kalwarię Zebrzydowską . Z naszej parafii 250 osób brało udział w pielgrzymce. Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim pątnikom za wspólną modlitwę w intencjach Kościoła, diecezji, wszystkich naszych parafian i w intencjach osobistych. Bóg zapłać.

 

3.Dzisiejsza niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Bóg zapłać..

 

4.Dzisiaj o godz. 15.30 będzie Msza Święta dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych.

 

Terminy I Komunii Świętej w 2020 roku są  planowane następująco :

 

S.P Nr 1 i Żurada – 9 maja 2020 r, ,

 

 S.P Nr 4 i Sieniczno - 23 maja 2020 r. ,

 

 S.P. Nr 5 – 30 maja 2020 r.

 

5.Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.

 

6.Jutro 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

7.W tym tygodniu patronują nam:

 • 18 IX św. Stanisław Kostka, patron polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia.Uczniów szkół podstawowych zapraszamy jutro do bazyliki na godzinę 18.00 na Mszę świętą, aby modlić  się za przyczyną św. Staislawa , a młodzież gimnazjum i szkół srednich prosimy na wspolną modlitwę we wtorek na godzine 18.00
 • Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.
 • 20 X – święci męczennicy z Korei; pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich towarzysze,
 • 21 IX św. Mateusz Ewangelista i Apostoł,
 • 23 IX – św. ojciec Pio, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej oraz niestrudzony spowiednik.

XXIII NIEDZIELA ZWYKLA

XXIII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 9.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta trzecia Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej zaprasza małżonków, rodziców, katechetów, nauczycieli, młodzież oraz inne osoby do udziału w Studium Życia Rodzinnego. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 21 września 2018 r. w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej. Więcej informacji na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej.

 

3, Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy do kolejnej edycji obu programów. Więcej informacji o możliwości  zgłoszenia i całej akcji na www.superw.pl . Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.

 

4.Zapraszamy na IX edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny 15 września 2018 r. do Wydziału Nauk o Ziemi, ul. Będzińska 60.
W programie:
g.15.00 - Ks. dr Wojciech Kućko: ' Święty Stanisław Patron Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

5.Do wtorku trwać będą zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej . Pielgrzymka odbędzie się w III sobotę września czyli 15 września we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Będzie to już V diecezjalna i XVII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Zapisy przyjmujemy w kancelarii. Koszt pielgrzymki 25 zł -płatne przy zapisie.

Wyjazd o godzinie 6.00 z parkingu koło Victorii. 

 

6.W najbliższą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 11.30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych uczniom klas I szkoły podstawowej- serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.

 

7.Najbliższa niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest w naszej bazylice niedzielą większej ofiarności na konserwacje organów Hansa Hummla- dziękujemy za zrozumienie i pozytywną odpowiedź na tę prośbę. Wczoraj podczas świętowania uroczystości XX- lecia Partnerstwa Olkusza i Schwalbach - delegacja niemiecka przekazała, zebrane w tamtejszej społeczności ,ofiary w wysokości tysiąc EURO na konserwacje historycznych organów w naszej bazylice- za ten dar ,w imieniu całej naszej parafii, jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

8.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 15.30 prosimy uczniów klas III szkoły podstawowej wraz ze swymi rodzicami. Uczniowie tych klas rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do I spowiedzi i I Komunii świętej. Przypominamy, że terminy I Komunii Świętej dla obecnych klas III szkoły podstawowej są następujące :11 maja 2019 r. - S.P Nr 1 i Żurada,  25 maja 2019 r., S.P. Nr 4 i Sieniczno, 1 czerwca 2019 r.- S.P. Nr 5.

 

Terminy I Komunii Świętej w 2020 roku są  planowane następująco :

 

S.P Nr 1 i Żurada – 9 maja 2020 r, ,

 

 S.P Nr 4 i Sieniczno - 23 maja 2020 r. ,

 

 S.P. Nr 5 – 30 maja 2020 r.

 

9.W najbliższy piątek o godzinie 17.15 w bazylice odbędzie się katecheza przed chrztami- serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców i chrzestnych.

 

10.W najbliższy piątek o godzinie 17.15 w bazylice odbędzie się katecheza przed chrztami- serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców i chrzestnych.

 

11.Wspólnota KOL 3,2-3 będzie miała spotkanie w piątek o godzinie 19.00 – zapraszamy.

 

12.Od 21-23 września w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu będzie jesienna sesja rekolekcyjna w ramach Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła – bliższe informacje w gablocie.

 

12.Klub Sportowy „ KS OLKUSZ” informuje, że w dniu 15 września o godzinie 16.00 odbędzie się Bieg Uliczny „ III Srebrna Dziesiątka” oraz Memoriał Kazimierza Chechelskiego. W czasie trwania imprezy spodziewane są następujące utrudnienia w ruchu : Zakaz ruchu w Rynku będzie obowiązywał w dniu 15 września od godziny 9.00 – 19.00. Ograniczenia ruchu od godziny 16.00 – 17.30 będą obowiązywać na ulicach: Floriańskiej, Górniczej, Mickiewicza, Sławkowskiej, Hutniczej, Gwareckiej, Kopalnianej, Skarbnika, J. Kantego, Szpitalnej, Kościuszki, K. K. Wielkiego, Fr. Nullo i Karkowskie Przemieście .

 

13.W czwartek Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana Chryzostoma, w piątek- święto Podwyższenia Krzyża  Świętego ,a  w sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

 

 


XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 XXII  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 2.09.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta druga Niedziela zwykła w roku liturgicznym .Nasz Ksiądz Prałat Stefan Rogula obchodzi swoje imieniny. Solenizantowi życzymy dużo Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej , wsparcia patrona św. Stefana i zdrowia.

Wszystkim, którzy we wrześniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne rocznice życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiej pomyślności.

 

2.W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  Księdza Jacka Piwowarskiego , który ostatnio pracował w Parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach i Księdza  Zenona Ptaka , którego ostatnim miejscem pracy była Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu..Bardzo serdecznie witamy nowych kapłanów i życzymy im Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkich potrzebnych łask, by ich posługa kapłańska wydała jak najlepsze zbawcze owoce.

 

3.Jutro o godzinie 8.00 będzie odprawiona Msza Święta na rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli, aby Bogu powierzyć trud nauki i wychowania .

Spowiedź na początek roku szkolnego będzie w I piątek miesiąca od godziny 16.00 do 18.30.

 

4.We wtorek ,o godzinie 19.00 na plebanii będzie spotkanie wszystkich katechizujących na terenie naszej parafii.

 

5.W I środę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą wieczorną o godzinie 18.00 wszystkich trwających w dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy świętej będzie można przystąpić do tego dzieła modlitwy o ochronę życia poczętych dzieci.

 

6.Rozpoczynamy zapisy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej , która odbędzie się w III sobotę września czyli 15 września we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Będzie to już V diecezjalna i XVII dekanalna pielgrzymka do Kalwarii. Zapisy przyjmujemy w kancelarii. Koszt pielgrzymki 25 zł -płatne przy zapisie.Wyjazd autokarów z parkingu koło Victorri nastapi o godzinie 6.00.

 

7.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 13.00 prosimy kandydatów do bierzmowania z klas 8 szkół podstawowych i klas 3 gimnazjum wraz ze swymi rodzicami. Spotkanie jest obowiązkowe i rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

8.Jutro Kościół obchodzi wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego- papieża i doktora Kościoła ,a w sobotę będzie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

9.Zarząd Osiedla Glinianki zaprasza wszystkich mieszkańców Osiedla Glinianki na festyn osiedlowy, który odbędzie się w dniu 08.09.2018r.  o godzinie 16.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Szczegółowe informacje o harmonogramie i atrakcjach znajdą państwo na plakatach. Serdecznie zapraszamy.

 

10.Od 1 września pierwsza  Msza święta w dni powszednie już jest odprawiana o godzinie 6.30.

 

 

 10.Zmarli w miesiącu sierpniu - śp. :Ściążko Antoni, Goraj Stanisława, Sałek Marianna, Mularczyk Krystyna, Kallista- Glanc Małgorzata, Nowak Teresa, Wójcicki Jacek, Głodkowska  Alfreda, Bebeńca Aleksandra, Piątek Mieczysław, Knapik Józefa, Bonior Piotr, Mendrek Marianna, Krzemień Adam, Kluczewska Marianna,  Banyś Andrzej, Prządo Krystyna, Krawiec Renata, Bednarz Renata, Woldańska Bożena, Stasik Stefan, Papiernik Kazimierz, Kućmierz Waleria, Chmiest Helena, Glińska Wanda, Kulawik Marek, Kubok Maria, Kluczewski Jerzy…. Ojcze nasz… .Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek….

 


XXI NIEDZIELA ZWYKLA- UROCZYSTOŚĆ NAJSWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

 XXI  NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 26.08.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest dwudziesta pierwsza Niedziela zwykła w roku liturgicznym i jednocześnie, z racji 26 sierpnia- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

 

2.W poniedziałek Kościół obchodzi wspomnienie św. Moniki, we wtorek św. Augustyna-biskupa i doktora Kościoła, w środę wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

 

3.W sobotę, 1 września przypada 79 rocznica napaści Niemiec na Polskę .Ta agresja rozpoczęła jednocześnie wybuch II Wojny Światowej. Modlić się będziemy za poległych i pomordowanych i prosić będziemy o trwały i sprawiedliwy pokój między narodami.

 

4.Z okazji przypadającego we wrześniu liturgicznego wspomnienia św. Grzegorza Wielkiego - patrona Ks. Biskupa Grzegorza - uroczysta Msza św. koncelebrowana przez licznych Kaplanów w intencji pasterza diecezji będzie odprawiona w sobotę 01.09.2018 r. o godz. 10.30 w bazylice katedralnej.

 

5.W ramach corocznych zmian wikariuszowskich w Diecezji Sosnowieckiej, Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak skierował trzech naszych księży wikariuszy na nowe placówki duszpasterskie. Ksiądz Piotr Bardo został administratorem Parafii świętego Jana Chrzciciela w Porębie Górnej, Ksiądz Waldemar Kuś został wikariuszem w Parafii świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Ksiądz Piotr Janiczek został  wikariuszem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej- Strzemieszycach. Bardzo serdecznie dziękujemy księżom za pracę duszpasterską i katechetyczną w naszej Parafii i życzymy, aby posługa kapłańska w nowych parafiach wydawała jak najlepsze zbawcze owoce. Życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

W miejsce odchodzących z naszej parafii kapłanów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak skierował do pracy  duszpasterskiej i katechetycznej  nowych kapłanów, których przywitamy w przyszłą niedzielę.

6.Wszystkich, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali na Jasną Górę w Żółto-Niebieskiej Grupie Rodzin,  zapraszamy wraz z rodzinami na popielgrzymkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 2 września w Chechle, i rozpocznie mszą świętą o godzinie 14.00.


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 19.08.2018 r.

 

1Dzisiaj jest dwudziesta Niedziela zwykła w roku liturgicznym. W naszej parafii, ta niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca, jest niedzielą większej ofiarności na prace konserwatorskie organów Hansa Hummla w naszej bazylice- Bóg zapłać za składane na ten cel ofiary

 

2.W poniedziałek dotarła na Jasną Górę Olkuska Piesza Pielgrzymka. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom tego pątniczego trudu, dziękujemy kapłanom; księdzu Piotrowi Janiczkowi i księdzu Czesławowi Rechulowi, dziękujemy służbom porządkowym, muzycznym, medycznym , grupie żywieniowej i transportowej- Bóg zapłać. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy jako sponsorzy i ofiarodawcy wsparli pielgrzymów. W ich intencji, dzisiaj o godzinie 11.30 jest odprawiana Msza Święta  dziękczynna. Niech Bóg wynagrodzi wszelką życzliwość.

 

3.Dzisiaj w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki. Artystka zaprezentuje olkuskim wielbicielom sztuki między innymi cykl prac poświęconych olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Będzie okazja do zobaczenia malarskich interpretacji wizerunku bazyliki z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, co stanowi interesujący przekaz dla miłośników sztuki i najcenniejszego zabytku architektonicznego w Olkuszu. Będzie można na żywo podpatrzeć, jak Irena Kiełtyka przy pomocy farb i pędzla przenosi na płótno znane nam wszystkim widoki. Będzie również możliwość kupna jej prac, a połowa dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana przez artystkę na renowację olkuskich organów Hansa Hummla./Za Przeglądem Olkuskim/. Za tę piękną inicjatywę i gest ofiarności dziękujemy nabywającym obrazy i Pani Irenie

.

4.W sobotę 25 Sierpnia , odbędzie się   spotkanie formacyjne Wspólnoty Emmanuel. Spotkanie rozpocznie się  Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w kaplicy św. Jana Kantego. Uwielbienie  , adoracja , nauczanie , modlitwa wstawiennicza i Msza Św. to kolejne punkty wspólnej modlitwy. Na koniec- tradycyjnie kawa, herbata .  Zapraszamy wszystkich chętnych .

 

5.W poniedziałek Kościół wspomina św. Bernarda-opata i Doktora Kościoła, we wtorek św. Piusa X- papieża a w piątek Kościół oddaje cześć św. Bartłomiejowi -apostołowi.


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 12.08.2018 r.

1.Dzisiaj jest dziewiętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.We wtorek, 14 sierpnia, obchodzimy wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego. W oświęcimskim obozie bez wahania ofiarował swoje życie, by ocalić ojca rodziny. Niech uczy nas miłości do drugiego człowieka. W parafii św. Maksymiliana w Olkuszu- suma odpustowa będzie odprawiona o godzinie 18.00

 

3  W środę, 15 sierpnia, obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W katedrze sosnowieckiej – uroczystość odpustowa, a w naszym dekanacie parafia w Braciejówce również obchodzi odpust.

 

W naszej bazylice porządek Mszy św. jak w niedzielę.

 

Msza święta za Ojczyznę będzie o godzinie 10.00.

 

Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Maryję Bóg. 

W dniu 15 sierpnia wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

 

4.W piątek 17 VIII wspominamy św. Jacka Odrowąża, polskiego dominikanina, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.

 

 

 

KOMUNIKAT
BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

 

 

 

Umiłowani Diecezjanie!

Pismo Święte wielokrotnie zachęca do tego, by człowiek okazywał wdzięczność Panu Bogu. W Liście do Kolosan czytamy: I bądźcie wdzięczni! (Kol 3, 15). Ważność nakazów zapisanych w Biblii podkreślał szesnastowieczny mistrz życia duchowego Święty Ignacy Loyola. W jego tekstach znajdujemy następujące stwierdzenie: Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń.

Wykorzystujmy więc każdą okazję, by okazywać naszą wdzięczność wobec Pana Boga za otrzymane dobrodziejstwa. Taką znakomitą sposobnością są wpisujące się od wieków w piękną tradycję ludową dożynki.

Tegoroczne Diecezjalno–Powiatowo–Gminne Dożynki odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia na Podzamczu w Ogrodzieńcu. Głównym punktem uroczystości będzie dziękczynna Eucharystia, która zostanie odprawiona o godzinie 15.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu. Poprzedzi ją konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z elementami patriotycznymi, który rozpocznie się o godz. 14.30. Po zakończeniu Mszy Świętej, około godz. 16.00 nastąpi przejście korowodu dożynkowego na teren Zamku w Ogrodzieńcu, gdzie odbędzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszam rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców, a także pozostałych diecezjan; wszystkich, którzy pragną okazać wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne plony i podziękować spracowanym rolnikom za ich trud oraz prosić Stwórcę o błogosławieństwo na przyszły rok. Mam nadzieję,
że nie zabraknie wspaniałych wieńców dożynkowych i pachnących bochnów chleba upieczonych z nowego ziarna.

               Z pasterskim błogosławieństwem

 

 

Wasz Biskup
+ Grzegorz

 

 


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

 

 

 

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 5.08.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest osiemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.Zapisy na pielgrzymkę do Grupy Biało-Czerwonej będą dzisiaj po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00. Serdecznie zapraszamy pielgrzymów z Grupy Biało-Czerwonej na spotkanie organizacyjne w poniedziałek 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00.

 

3.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w dzisiejszą niedzielę i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w bazylice św. Andrzeja Ap.

 

4.Msza święta, na rozpoczęcia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, będzie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, w dniu 9 sierpnia o godzinie 8.00.Już czwarty raz przewodnikiem Grupy Biało-Czerwonej będzie Ksiądz Piotr Janiczek ,a w prowadzeniu modlitw i śpiewów będzie pomagał Ksiądz Czesław Rechul. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy wybierają się na szlak pielgrzymi na Jasną Górę, dziękujemy wszystkim, którzy od strony organizacyjnej przygotowują pielgrzymkę oraz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom wspierającym pielgrzymi trud naszych pątników. Bóg zapłać.

 

5.Bóg zapłać wszystkim, którzy w poprzednią niedzielę , na prośbę rodziców Amelki, przed bazyliką, złożyli ofiary w wysokości 11 809,89 zł na konieczną operację jej rączki. Bóg zapłać ofiarodawcom, Bóg zapłać strażakom za pomoc w zbiórce.

 

6.Jutro będzie Święto Przemienienia Pańskiego. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 10.00 i 18.00.Msza święta o godzinie 10.00 będzie odprawiona o łaskę przemieniania ku lepszemu w sprawach wiary, nadziei i miłości oraz o łaskę przemiany ku zdrowiu. Zapisy na intencje przyjmujemy dzisiaj w zakrystii i jutro przed Mszą Świętą.

 

7.W środę w Sosnowieckiej Diecezji będzie święto Rocznicy Poświecenia Bazyliki Katedralnej, w czwartek Kościół będzie obchodził święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy- patronki Europy. Święty Wawrzyniec- diakon i męczennik będzie czczony w piątek, a w sobotę będzie wspomnienie św. Klary- dziewicy.

 

8.W dniu 8 sierpnia o godzinie 12.30 wokół naszej  bazyliki, w drodze na Jasną Górę , będą odpoczywać pielgrzymi z Dekanatu Andrychowskiego. Caritas naszej parafii i plebania podejmie ich posiłkiem południowym. Dziękujemy wszystkim, którzy wesprą trud pielgrzymi pątników. Bóg zapłać.

 

9.W sobotę ,11 sierpnia o godz. 17.00 na Olkuskim Rynku odbędzie się Publiczny Różaniec w intencji odnowy moralnej naszej Ojczyzny oraz o zadośćuczynienie za grzech aborcji w naszym kraju.

 

10.Zmarli w miesiącu lipcu nasi Parafianie :śp. :Zdzisław Klich, Marian Brzuska, Stanisław Nowak, Marianna Osuch, Alfreda Tracz, Jadwiga Kulig, Krystyna Kielan, Wojciech Madej, Teresa Szczerba, Janina Banasik, Adam Przewięźlikowski …Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Wieczny odpoczynek…

 

 


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 29.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest siedemnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym

 

2.Od środy rozpoczyna się sierpień- miesiąc abstynencji i modlitwy o trzeźwość w Polsce.

 

3.W dniu, 1 sierpnia, będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Z tej okazji Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Zwiazek Żolnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz oraz Zwiazek Harcerstwa Rzeczpospolitej Hufiec Olkusz, organizują lokalne uroczystości upamiętnajace to wydarzenie. Uroczystosci rozpoczną się 1 sierpnia t.r. na Starym Cmentarzu w Olkuszu ( przy ulicy F.Nullo) dziesiec minut przed 17.00. Dodatkowo uroczystosci uświetni kompania Honorowa Wojska Polskiego, apel pamieci oraz wspólna modlitwa. Oby ofiara  życia zlożona przez powstanców warszawskich, przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

 

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dzień modlitw o powołania - adoracja wspólna w kaplicy św. Jana Kantego o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00,I piątek – czcimy NSPJ- szczególna okazja do pojednania się z Bogiem w czasie Mszy św. i od godziny 16.00 do 18.30., pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej bazylice odmawiamy cztery części różańca.

 

5.W poprzednią niedzielę, z racji błogosławieństwa kierowców i pojazdów, kierowcy wsparli misjonarzy ofiarami wysokości 5490 zł. w tym 60 euro. Miva Polska przeznacza te ofiary na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać.

 

6.Wczoraj w godzinach południowych, zatrzymała się przy naszej bazylice Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Caritas parafii ugościła 1000 pielgrzymów posiłkiem. Jesteśmy wdzięczni Caritas i sponsorom za włączenie  się w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów. Bóg zapłać.

 

7.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą dzisiaj po Mszy Św. o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

8.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

 9.Bóg zapłać wszystkim, którzy dzisiaj , na prośbę dziców Amelki, przed bazyliką składają ofiary na konieczną operację jej rączki. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM

 

* 31 lipca – św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów,

* 1 sierpnia – św. Alfons Liguori, biskup i Doktor Kościoła,

* 4 sierpnia – Jan Maria Vianney patron proboszczów.

 

11.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się tradycyjnie w czwartek 2 sierpnia br. o godz. 11.00 Uroczystą Sumą Odpustową.

 

12.Wszystkim, którzy w miesiącu sierpniu będą obchodzić swoje urodziny, imieniny lub inne ważne uroczystości życzymy ; Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 


26 lipca- SUMA ODPUSTOWA KU CZCI ŚW. ANNY BĘDZIE O GODZINIE 11.30-ZAPRASZAMY.

Msze święte będą w odpust odprawione o godzinie: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszamy Was, drodzy parafianie- przyjdźcie uczcić naszą patronkę św. Annę w jej liturgiczne święto.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.