Siostry Służebniczki

czytaj więcej

Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

26 lipca-OPUST KU CZCI ŚW. ANNY


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 22.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest szesnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym.

 

2.W  czwartek- 26 lipca parafia nasza będzie obchodziła Uroczystość odpustową ku czci naszej patronki św. Anny. Msze święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 , 11.30 i 18.00. Sumę odpustową za parafian ,z procesją eucharystyczną ,o godzinie 11.30 odprawi profesor Seminarium Duchownego w Częstochowie Ks. Jan Koclęga.. Bardzo serdecznie zapraszam Was drodzy parafianie – przyjdźcie uczcić naszą patronkę.. Zapraszam asystę procesyjną. W naszej parafii przez wieki była bardzo uroczyście czczona św. Anna ,a od początku wieku XVII istniało Bractwo św. Anny, które było wielką chlubą parafii i bardzo dbało o cześć św. Anny. Św. Anna urodziła i wychowała Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryje Pannę.  „Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona, stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy świętej, organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).

Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).

Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).

To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).

Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.

Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:

 • Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
 • Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub
 • Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych :spowiedź sakramentalna,

 • Komunia eucharystyczna,
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
 • ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.

Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.

Modlitwa w intencjach Papieża –Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz…Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.

 

3.Dzisiaj , po każdej Mszy św., odbywa się w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami, które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy. Kapłan święcący pojazdy będzie stał przy wyjeździe z rynku na ulicę Basztową.

 

4.Jak co roku ,Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniu 28 lipca w godzinach południowych będzie odpoczywać przy naszej bazylice- Caritas parafii podejmie pielgrzymów posiłkiem. Będziemy wdzięczni osobom, które chciałyby się włączyć w tę posługę, godnego przyjęcia utrudzonych pielgrzymów.

 

5.Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 29 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

6.Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę w żółto – niebieskiej Grupie Rodzin zapraszamy na spotkanie przed pielgrzymkowe, które odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia i rozpocznie się Mszą świętą o godz. 17.00 w Bazylice św. Andrzeja Ap.

 

 

7.Amelia ma niespełna 11 miesięcy, mieszka na terenie naszej parafii i jeszcze nie wie, że jest inna niż jej rówieśnicy. Lewa rączka dziewczynki nie jest w pełni ukształtowana, po prostu „nie działa”. Można to jednak zmienić! Trudnej operacji podjął się jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Operacja w Stanach Zjednoczonych to koszt prawie 400 tys. złotych. To cena za zdrowie i normalne dzieciństwo Amelki. W przyszłą niedzielę , na prośbę rodziców Amelki, przed bazyliką ,można złożyć ofiary na ten cel. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 


XV NIEDZIELA ZWYKŁA

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 15.07.2018 r.

 

1.Dzisiaj jest piętnasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym, jako trzecia niedziela miesiąca jest w naszej Parafii niedzielą większej ofiarności na konserwację historycznych organów w naszej bazylice- dziękujemy za przychylność dla tego dzieła.

 

2.Jutro w poniedziałek 16 lipca – UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL a w Czernej Jubileusz 30 rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu MB SZKAPLERZNEJ. Po każdej Mszy św. w Czernej będzie można przyjąć Szkaplerz Święty . Uroczysta Msza św. polowa z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem ks Bpa Kazimierza Górnego będzie odprawiona o godz. 11.00

 

3  W sobotę, 21 lipca, odbędzie się w sanktuarium  w Czernej XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Kaleta – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. O godz. 14.00 będzie uroczyste nałożenie Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, a następnie nabożeństwo eucharystyczne.

 

4.W niedzielę za tydzień 22 lipca  po każdej Mszy św., odbędzie się w naszej Parafii błogosławieństwo kierowców i pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które to wspomnienie przypada 25 lipca. Z racji poświęcenia pojazdów kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy ofiarami. które Miva Polska przeznacza na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy głoszących Ewangelię w różnych krajach świata.

 

5.Przez całe wakacje w dni powszednie nie ma Mszy Świętej o godzinie 6.30- będą Msze Święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.W kościele Św. Maksymiliana w Olkuszu ostatnia niedzielna Msza Święta będzie odprawiana o godzinie 20.00.

 

6.Przez cały lipiec, sierpień i wrzesień stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego będzie czynny od godziny 10.00 do 11.00.

 

7.Jak co roku Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę zawita do Żurady w dniu 15 lipca w godzinach popołudniowych, a od godziny 10.00 -14. 00 kwatermistrzowie nawiedzą domy z prośbą o nocleg.

 

8.Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się tradycyjnie w czwartek 2 sierpnia br. o godz. 11.00 Uroczystą Suma Odpustowa.

 

9 Sosnowiecka pielgrzymka na Jasną Górę
„Wiara i patriotyzm” – to hasło XXVII pieszej pielgrzymki z Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę w roku 2018. Pierwsza grupa wyrusza z Olkusza w dniach od 9-13 sierpnia.

Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 29 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.

 

 

10. W piatek ksiądz Czesław Rechul bedzie obchodził swoje imieniny- solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa , opieki Matki Bozej i swego patrona blogosławionego Czesława.


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA
Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 8.07.2018 r.

 

1. Dzisiaj jest czternasta Niedziela zwykła w roku liturgicznym . Jezus nie obiecuje, że zdejmie z nas trud czy ciężar, obiecuje natomiast, że nas pokrzepi, jeśli do Niego przyjdziemy.

 

2. Następna niedziela, jako trzecia niedziela miesiąca ,jest w naszej Parafii niedzielą większej ofiarności na konserwację historycznych organów w naszej bazylice- dziękujemy za przychylność dla tego dzieła.

 

3.W tym tygodniu patronują nam:
W środę święty Benedykt- patron Europy,
W czwartek- św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu- biskup i męczennik,
W piątek- święci pustelnicy Świerad i Benedykt,

 

4. W 75 rocznicę „ Rzezi Wołyńskiej,” pamiętając o rodakach pomordowanych na Kresach Wschodnich- 12 lipca o godzinie 18.00 w naszej bazylice, zostanie odprawiona Msza Święta w ich intencji- na modlitwę zapraszają Kresowianie mieszkający w Olkuszu. „Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary.”

 

5.Przez całe wakacje w dni powszednie nie ma Mszy Świętej o godzinie 6.30- będą Msze Święte o godzinie 7.00, 8.00 i 18.00.W kościele Św. Maksymiliana w Olkuszu ostatnia niedzielna Msza Święta będzie odprawiana o godzinie 20.00.

 

6. Przez cały lipiec, sierpień i wrzesień stały konfesjonał w kaplicy św. Jana Kantego będzie czynny od godziny 10.00 do 11.00.

 

7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej- te egzemplarze, które są wyłożone na półce przy kaplicy Loretańskiej można zabierać bez opłaty.

 

8.Diecezjalna Pielgrzymka do Włoch śladami polskości na ziemi włoskiej
Termin: 6-12.10.2018
Padwa- Loreto- Rzym- Watykan- Bolonia-Monte Cassino
cena:1450
Zapisy: ks. Marek Bigaj tel. 519 318 915/ program szczegółowy w gablocie/

 

9. Jak co roku Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę zawita do Żurady w dniu 15 lipca w godzinach popołudniowych, a od godziny 10.00 -14. 00 kwatermistrzowie nawiedzą domy z prośbą o nocleg.

 

10. Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się tradycyjnie w czwartek 2 sierpnia br. o godz. 11.00 Uroczystą Suma Odpustowa.

 

11. Sosnowiecka pielgrzymka na Jasną Górę
„Wiara i patriotyzm” – to hasło XXVII pieszej pielgrzymki z Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę w roku 2018. Pierwsza grupa wyrusza z Olkusza w dniach od 9-13 sierpnia.

 

12. Zapisy na pielgrzymkę do grupy biało-czerwonej będą w niedzielę 29 lipca po Mszy Św., o godz. 10.00 oraz w niedzielę 5 sierpnia po Mszy Św., o godz. 8.30, 10.00 i 11.30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Mszy Św., o godz., 18.00.


  Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.